קצב, אל תיתפטר! 415989
כל אחד הוא בחזקת חף מפשע עד שהוכחה אשמתו. לכלל הזה ישנה תוספת מעניינת מפיו של זלמן ארן "מעולם לא זוכיתי." מישרה שהתחילה כתערובת של מחויבות והכרת טובה (וגם שיקול פוליטי) לאחד מגדולי היהודים בכל הזמנים, חיים וייצמן, שעברה אחר כך לידיהם של כמה אישים בעלי מניות מכובדות בעשיה הציונית, האקדמית ו ההגותית, הגיעה בעשורים האחרונות למצב שבו עסקנים מדרגות נמוכות מתמודדים על כיסא הכבוד. לא שהנשיאים הראשונים היו אנשים חסרי יצרים פוליטיים ואנושיים, אבל באופן כללי הם *מונו* עקב מעלותיהם השונות, ולא ניהלו מערכת בחירות למישרה, כתגרנים בשוק. מי שמינה בקומבינה אינטרסנטית עסקנים למישרה שאמורה היתה לכאורה לסמל איזה משהו נעלה (כמעט מפתה לומר אפלטוני), שלא יתפלא שהיתעורר עם סקנדלים שמתאימים לעסקונה גריאטרית (כמו הנשיא הקודם), או רודפי כבוד שדורשים לפנות אליהם בתואר "הנשיא החמישי."

לכן, אני קורא לקצב להחזיק מעמד, לידבוק בכיסא ויחד איתו, באקט של הקרבה אישית א לה ברונהילדה, יביא להפלת ארמון השיש הקרטוני שאבד עליו הכלח, מוסד הנשיאות. במקומו אפשר להרחיב את תיאטרון י-ם, או את מוסד ואן-ליר הקרובים, להקים פארק או מעונות לנשים מוכות או ילדים חוסים.
קצב, אל תיתפטר! 416332
נאה דרשת. ההצעה שלך הזכירה לי - בדיוק לאחרונה צפיתי ב"אני קלאודיוס" בפעם הראשונה (יחי ה-DVD!) - את המהלך האחרון של קלאודיוס כקיסר: לוודא שנירון, המטורף, יירש אותו, ולא בנו הראוי יותר. כך, הוא קיווה, יתשכנעו כל הרומאים בטירוף שמשרת הקיסר, ויחזירו את הרפובליקה.
קצב, אל תיתפטר! 416357
יש לי הרגשה שאולמרט מוודא עכשיו שליברמן יירש אותו. הצרה היא שהישראלים עלולים להשתכנע בטירוף מאוחר מדי.
קצב, אל תיתפטר! 416380
אני מציע לא לעשות דמוניזציה לליברמן ולהציגו כמטורף. אנחנו מאד טובים בלעשות דמוניזציה- אם זה לערפאת בזמנו ולחמאס או לאחמדניג'ד כיום, שמציגים אותם כמטורפים צמאי-דם. אנחנו אלופים בלהפחיד את עצמנו. צריך להפעיל את הראש ולא את תחושות הבטן
קצב, אל תיתפטר! 416389
ההבדל הקטן בין עראפת, החמאס או אחמדינג'ד לבין ליברמן הוא שליברמן הוא שלנו.
קצב, אל תיתפטר! 416403
מה רצית להגיד בזה?
קצב, אל תיתפטר! 416395
ליברמן אינו מטורף. תפיסותיו המדיניות גובלות בטירוף. דוגמאות: הצעתו להפציץ את סכר אסואן ולא כאופציה אחרונה כי צבא מיצרי שועט לתל אביב. הטיפוס אנטי דמוקרט, כוחני והרושם שלי הוא שאין לו שום גבול מוסרי שהרבה פעמים גם שומר על סטיה מראציונליזם.
קצב, אל תיתפטר! 416405
זה בדיוק הדבר שיצאתי נגדו - מושגים כמו טירוף או הצגה של מישהו כחסר עכבות מוסריים- כך שלמעשה אין מה לדבר איתו (גישת האין-פרטנר המפורסמת). אנחנו אוהבים לצייר את האחר כבלתי רציונלי, זה נותן לנו תרוץ להתקבע בעמדות הסרבניות שלנו.
קצב, אל תיתפטר! 416460
לא התכוונתי לומר שליברמן מטורף, אלא שישראל תשקע בטירוף אם הוא יהיה ראש הממשלה.
וגם אם אני מסכימה שצריך לדבר עם הנייה ועם אחמדינג'ד, וחבל שלא המשיכו לדבר עם עראפת, זה עדיין לא אומר שהייתי רוצה לחיות תחת שלטונם.
קצב, אל תיתפטר! 416476
הם מוכנים לדבר איתנו? בדרך כלל הם אפילו מתעלמים מעיתונאים ישראלים כשהם שואלים אותם שאלות (האחרון היה גיל תמרי באו"ם, אא"ט). איך אפשר לדבר עם מי שלא רוצה לדבר איתך?
קצב, אל תיתפטר! 416479
קודם כל, עראפת ודאי רצה לדבר. שנית, לגבי הנייה אנחנו הודענו מראש שאיננו מקבלים את בחירתו, כך שלא ברור איזו אפשרות הייתה לו לדבר אתנו.
קצב, אל תיתפטר! 416480
זה לא מסובך, ועם ערפאת ונציגים של הרשות הפלסטינית דיברו ומדברים כל הזמן (רק אתמול ראיתי דיווח על השיחות בין משרדיהם של אולמרט ומחמוד עבאס). הנייה יכול להודיע "אני רוצה לדבר עם ישראל ומסכים לקיומה בגבולות 67"'. זה יכול להיות בסיס לדיבורים. בינתיים את זה לא ראיתי. לגבי אחמנז'ידאד, די כנ"ל.
קצב, אל תיתפטר! 416483
עם עראפת מדברים כל הזמן? איך, בסיאנס?
קצב, אל תיתפטר! 416484
''עם ערפאת ונציגים של הרשות הפלסטינית דיברו ומדברים כל הזמן''
קצב, אל תיתפטר! 416485
איך אתה מסביר את העובדה שה-א' ב-arafat מחליפה אצלנו מקומות כל הזמן? ומי צודק?
קצב, אל תיתפטר! 416490
כדי שלא יהיו אי הבנות: אני מוכן לדבר עם ליברמן. לא כיניתי אותו מטורף -הוא לא.אינני פסיכולוג. מה שאני יכול לשפוט הוא רק מעשים וקריאה למעשים. הפצצת סכר אסואן הוא מעשה הגובל בטירוף.
קצב, אל תיתפטר! 416502
ליברמן הפציץ את סכר אסואן? למה לא מדווחים במדינה הזו שום דבר.
קצב, אל תיתפטר! 416503
הוא העלה את ההצעה הזו.
קצב, אל תיתפטר! 416507
אני יודע.
קצב, אל תיתפטר! 416508
הוא הציע את זה כשהיה שר בממשלה.
קצב, אל תיתפטר! 416510
אז מה? יש לך סיבה טובה לחשוב שהוא התכוון לזה בתור תוכנית אופרטיבית?
קצב, אל תיתפטר! 416511
יש לך סיבה טובה לחשוב ששר מציע הצעה שאין לה כל משמעות אופרטיבית מבחינתו?
קצב, אל תיתפטר! 416516
ברור, זה בגלל שהוא בדלן, והוא רצה לעודד את התמיכה הציבורית באופוזיציה המצרית נגד מובארק המשתלב (או שזה ההפך).
קצב, אל תיתפטר! 416519
כן, כלומר ההיפך, כפי שאמרת. אבל את זה כולם יודעים, ומעוזי אני מצפה לתשובות לא בנליביסיות.
קצב, אל תיתפטר! 416518
זו שאלה ממש מוזרה. הוא רוצה לאיים; הוא רוצה למשוך תשומת לב; הוא רוצה לספוג ביקורת; הוא רוצה להחשב לגיבור; הוא רוצה להזכר כחריג; הוא רוצה להפוך את התוכנית לאופציה; הוא רוצה להעלות את התוכנית בתנאי התחלה גרועים, כדי להקשות על מימושה בעתיד; הוא רוצה להפחיד; הוא רוצה להבריח שותף פוטנציאלי מן הקואליציה. וזה בלי לחשוב לרגע על העיתוי המדוייק שבו ההצעה עלתה.

לו הייתי שר בממשלה שעלה במוחו רעיון אופרטיבי מוצלח, הצגתו ללא הכנה מוקדמת בפורום פומבי לא היתה נמצאת גבוה ברשימת האפשרויות שלי. בטח הייתי מצליח לחשוב על דרך יותר מוצלחת לקדם את העניין.

בלבניזם נשמע לפעמים כמו "מה אתה ילד קטן, חושב שכל דבר הוא לבן או שחור? האמת היא שכל דבר הוא מנוקד או מפוספס". אבל מקיאוולי היה שם קודם. יש הרבה הפכים לחלוקה בדלן-שתלבן; לא רק נאיביות אטומית.
קצב, אל תיתפטר! 416521
טוב, אם כך אני מקווה שאינך מתרגש מהצהרותיו של אחמדינג'ד על רצונו להשמיד את ישראל או מאלה של הנייה שלא יוותר על סנטימטר מאדמת פלסטין הכבושה.
קצב, אל תיתפטר! 416523
למי שעומד בראש המערכת יש הרבה פחות יכולת תמרון.
קצב, אל תיתפטר! 416525
שר בממשלה שנושא באחריות קולקטיבים לא יכול לומר משהו ולהוסיף: "סתםםםםםםםםםםם".
קצב, אל תיתפטר! 416535
להזכירך היה גם מישהו שהציע מצעד של מיליון שאהידים על ירושלים. צריך להבין את הרובד הסמוי של הדברים ולא ללכת שבי אחרי הרובד הגלוי- זה הכי קל, אבל זה משחק לידיהם של הקיצונים אצלינו ואצלם.
קצב, אל תיתפטר! 416570
והרבדים הסמויים של הצהרות אלה הם...?
קצב, אל תיתפטר! 416597
רצון להגיע להידברות ולפשרה.
קצב, אל תיתפטר! 416601
ובמה הוא מתבטא?
קצב, אל תיתפטר! 416606
בדברים שלא נאמרים ובדברים שנאמרים בערוצים חשאיים. למשל הבחירה לא לומר ''מיליון שהידים צועדים על יפו'' מבטאת הסכמה לפתרון שתי מדינות.
קצב, אל תיתפטר! 416612
איך אתה יודע מה נאמר בערוצים חשאיים?
ולפי מה אתה מנחש מה קיים ולא נאמר?
קצב, אל תיתפטר! 416576
כמו שאתה יכול למצוא במיקרא ובגמרא אסמכתאות לדברים והיפוכם, כך אפשר לחזק מגמות ומגמות שכנגד. תאר לעצמך שטוענים בעולם
שהרובד הסמוי במדינת ישראל היא להתחיל למחוק ישובים פלסטינאים שלמים על כל קסאם שנורה. נכון שלא עושים את זה אבל דבריו של ליברמן תקוות ישראל, שצריך לפנות את שכונות הוילות של עזה ולהרוס אותן, מגלות לדעת פרשנים בחו''ל את דעותיה האמיתיות והחבויות של ישראל. רק מפחד לחץ בין לאומי היא אינה עושה את זה. אינני אומר שזה נכון אך זו אותה שיטת ניתוח כמו שלך רק בכיוון ההפוך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים