''''כל המומחים שללו לחלוטין כל קשר'' 416544
על "סיפור השפעת":

"החולים שמתו... היו חולים במחלות לב, סכרת ויתר לחץ דם. גם הרביעי סבל ממחלת לב. ההערכה במשרד הבריאות היא שפטירתם נובעת ממצבם הרפואי. ד"ר אלכס לבנטל מהאגף לבריאות הציבור במשרד הבריאות, הרגיע: "330 מיליון בני אדם מתחסנים מדי שנה ברחבי העולם. בכזה סיבוך לא נתקלנו בספרות אף פעם. לדעתנו הקשר הוא מקרי".

האם ההסבר הפשוט ביותר מטעה במקרה הזה?

''''כל המומחים שללו לחלוטין כל קשר'' 418497
נראה לי שאם כבר, אז העובדה שמתו שלושה חולים שקיבלו חיסון באותה מרפאה, מרמזת על אפשרות של זיהום כלשהו או בעיה אחרת במרפאה הספציפית ולא בחיסון באופן כללי.

בדיקה יותר הגיונית של החיסון היא האם שיעור התמותה בכל הארץ בקרב מקבלי החיסון גבוה משמעותית משיעור המוות באוכלוסיה דומה (בגיל) שלא קיבלה את החיסון.
''''כל המומחים שללו לחלוטין כל קשר'' 418498
ספר את זה למסביר לצרכן, וזרוק לו גם ''דילמת הקרונית'' קטנה בראש.
''''כל המומחים שללו לחלוטין כל קשר'' 418508
גם לי זה נראה הגיוני, וכך גם הסבר שיישען על גורם מתווך כלשהו (למשל, שלושת החולים יצאו לאכול פלאפל במזנון מול קופ''ח שלהם, שם מגישים חמוצים המכילים חומר שגורם לתגובה אקוטית לאחד ממרכיבי החיסון, ובנוסף סותר את התרופה שלקחו שלושתם למחלת לב).

לעומת זאת, נראה לי מוזר שהוכחש כמעט מיידית כל קשר לחיסון - לא לחומר עצמו אלא לעובדה ששלושתם חוסנו.
סיפור מעניין שאני לא זוכר את פרטיו במדוייק 418669
הדברים הבאים נרשמים מזכרוני הקודח מהספר על מגפת השפעת של 1918 ויש סיכוי גדול שאינם מדוייקים לגמרי:
בשנות ה70 בארה"ב עקב פאניקה ממגפת שפעת קטלנית החליטו לחסן את כל האוכלוסיה נגד שפעת החזירים. מומחים לחיסון הזהירו שביום שבו ייתנו את החיסון ימותו אלפי אנשים מהתקפי לב ומבעיות אחרות - פשוט מכיוון שבכל מקרה מתים בכל יום בארה"ב אלפי אנשים מהתקפי לב - והזהירו מפני קישור לא נכון של בעיות לחיסון שניתן לאנשים כה רבים.
אחת מהדוגמאות שנתן אחד המומחים היתה מחלה עצבית (נדמה לי) שאני לא זוכר את שמה, שהסימפטומים שלה קשים לאבחנה ואינם מוגדרים היטב, ועל כן זו דוגמה למחלה שבה תופעות הלוואי לחיסון עלולות להתפרש בטעות כסימני המחלה.

רופא ששמע את ההרצאה אך לא הקשיב היטב הבין בטעות שהמחלה הזו היא תופעת לוואי צפויה של החיסון, והתחיל לאבחן חולים שהגיעו אליו כסובלים ממנה. לאחר שהתפרסם בכלי התקשורת שהחיסון גרם למספר חולים במחלה הזאת, החלו לזרום דיווחים מכל המדינה על חולים דומים, ולאחר זמן מה נאלצו להפסיק את החיסון (כ40 מיליון אמריקאים חוסנו). זמן רב אחר כך עוד התעסקה מערכת בתי המשפט בניסיון ליישב את כל התביעות נגד המדינה עקב "נזקי" החיסון.
סיפור מעניין שאני לא זוכר את פרטיו במדוייק 418695
השתלשלות העניינים מופיעה בספר שמוזכר בפתיל הזה תגובה 335640. אני לא זוכר את העניין עם הרופא ששמע את ההרצאה והתבלבל.
קצת פרטים 418770
התסמונת הנוירולגית שהתכוונתי אליה היא אכן Guillain-Barré ותודה על הקישור לתגובה של יובל רבינוביץ'.
כאן יש קצת פרטים על המחלה:
הדבר המעניין שם הוא שמאז 76-77 כאשר חלה עליה משמעותית במקרי המחלה לאחר החיסון, מעולם לא חזרה התופעה על עצמה לאחר חיסונים נגד שפעת, ומעולם לא התגלתה סיבה לקשר, מה שמחזק לטעמי את העובדה שהדבר נבע מקישור מוטעה בין המחלה לחיסון.

לדעתי, מכיוון שסימני המחלה הראשוניים (חולשה בשרירים, נימול, החלשות רפלקסים) מאוד בעייתיים ולא יחודיים, ויכולים גם להופיע בעקבות חיסון, ברגע שנפוצה השמועה בקרב הרופאים על "הופעת" המחלה בעקבות החיסון, אובחנו בטעות אנשים שלא היו חולים בה כלל כחולים.

האפשרות השניה היא שחולים אמיתיים שלא היו מזוהים לפני כן, כעת זוהו כחולים עקב המודעות הגבוהה.

כנראה שמשתי הסיבות ביחד "עלה" שיעור החולים משמעותית, וכך נוצר מעגל שהזין את עצמו עד שהוחלט להפסיק את החיסון.

אם מה שאני זוכר מהספר נכון (רופא ששמע את על המחלה בתור דוגמה למחלה שצריך להיזהר לא לאבחן, אך לא שמע את ה"לא" וכך הצית את האש) הרי שזה אחד הסיפורים הטובים. (אני מדמיין אותו חוזר מהכנס וחושב בדרך למרפאה - "על מה דיברו שם, אה, החיסון לשפעת, ו...כן, הזכירו את תסמונת Guillain-Barré. אה, טוב, לא חשוב, הנה הפציינט הראשון שלי להיום...")

אגב, מישהו יודע אם מצאו איזושהי בעייה במרפאה בה נתנו את החיסון בקריית גת וטייחו את זה, או שלא מצאו שום בעיה?
קצת פרטים 418777
תמיד התבלבלתי בין אפסטיין-בר לגוילאין-בארה
קצת פרטים 418976
כן, מצאו וטייחו (אתה באמת מצפה לתשובה רצינית? או שאתה מקווה שאיזה לבורנט מקרית גת שבמקרה גולש באייל יספק לנו מידע חסוי?).
לבורנט פלישתי מגת 418979
מצפה למישהו שמכיר מישהו שמכיר קצת פרטים. הרי משרד הבריאות הקים ועדת בדיקה. מה, לא גילו כלום?

וחוץ מזה יש מאות לבורנטים מקריית גת כאן באייל. בבוקר הם מחסנים אנשים ברעל עכברים, ובלילה הם כאן...
לבורנט פלישתי מגת 419017
בחייך. אין איילים מקרית גת. כל מי שידע להחזיק עכבר בקרית גת ובחבל לכיש כולו, אם אינו עובד בפאב 18, אז אינטל חטפו אותו לפאב 28.
לבורנט פלישתי מגת 419022
וכמה לבורנטים יש בקריית גת?
לבורנט פלישתי מגת 419180
יש אבל אתיופיות יפיפיות בקרית גת. מחזיקות עכבר או לא.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים