ובינתיים בעזה 418465
מתנהל מבצע ''ענני סתיו''. תחת אצטלת הפואטיקה הצהלי''ת הטפשית נהרגים ונרצחים עשרות פלסטינאים, חלקם הגדול חף מפשע. אבל כאן שותקים ונותנים לצה''ל לנצח.
ובינתיים בעזה 418467
מישהו עוד עלול לחשוב חו"ח שמה שכתב האלמוני מעלי זה נכון. הנה למשל ידיעה ממעריב על המבצע: http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/502/032.html

לגבי ההרוגים. גם אם נקבל את ההערכות הפלסטיניות, אז מדובר על שליש לכל היותר מההרוגים (סה"כ נהרגו או 53 או 57 פלסטינים. המקורות חלוקים ביניהם) שהיו אזרחים תמימים (עד כמה אפשר לקרוא "תמימים" לשיירת נשים אשר לוקחת על עצמה להוות מגן אנושי לחמושים פלסטינים שמנסים להימלט ממסגד בו הם נצורים?), ובטח לא "חלקם הגדול". ההערכה של צה"ל, כמובן, נמוכה בהרבה.
ובינתיים בעזה 418474
נשאלת השאלה מה זה "חלקם הגדול". האם הכוונה לחלק שהוא גדול מהחלק האחר, כלומר "רוב"‏1, או שמא "חלקם" כלומר לא כולם, "הגדול" כלומר שמדובר בכמות שהיא משמעותית בפני עצמה.
לפי הפרשנות השניה, גם אם נניח ש"רק" 10% מההרוגים הפלסטינאים הם אזרחים תמימים, עדיין מדובר על חמישה הרוגים שלא נטלו חלק בעימות המזוין. אם אנחנו חושבים שחמישה הרוגים חפים מפשע‏2 זה "זניח" או "שולי", כנראה שאנחנו סובלים (או אולי דווקא חוסכים את הסבל) מקהות חושים.

__
1 וגם כאן, אפשר להכנס לשאלה האם "רוב" זה בהכרח יותר ממחצית (מה שמכונה לפעמים "הרוב המוחלט") או שמספיק שמדובר בחלק שהוא גדול מכל אחד מהחלקים האחרים.
2 אני חושב שזה לא הביטוי המתאים, אבל נניח לזה.
ובינתיים בעזה 418480
את ההתפלפלות על השאלה ''חלקם הגדול'' הייתי משאיר לאלמוני שהתחיל את הפתיל. אם העובדות היו מעניינו, היה טורח להבהיר זאת מלכתחילה. אני מוצא שההתפלפלות הזו מטשטשת עניינים אחרים (למשל, שאלת התמימות של האזרחים, כפי שהדגמתי לעיל), שכן הדיון גלש לטעמי מדיון בעובדות לדיון לשוני שמנסה לקבוע את ההוויה על ידי השפה, ולכן מושך את ידי מהמשך הדיון הזה.
ובינתיים בעזה 418496
בלשון הדיבור אין ספק ש"חלקם הגדול" פירושו רובם. הפרשנות השניה לא מקובלת וגם בעייתית מבחינה לשונית (מה עושה שם ה"א הידיעה?).

לא הייתי טורח להגיב אלמלא ידעתי שאתה מבין את זה טוב כמוני.
ובינתיים בעזה 418535
לפחות 18 אזרחים מתוך 62 בשבוע.

האחוזים עצמם פחות משנים,אבל חוסר התוחלת של כל העסק..

וסתם מחשבה שהיתה לי:

נדמיין מצב דימיוני שבו נימסר למנהיגי שני הצדדים שהקורבנות מיספר 20 ומעלה מרגע זה,יהיו בני מישפחותהם.תוך כמה זמן מגיעים לשקט?

לא יכול שלא לחשוב שלמרות מורכבות הסיכסוך,לפתע ימצא פיתרון.
ובינתיים בעזה 418547
כן, טוב, המספרים קשים. אבל לאוד ההישגים הנפלאים - סוף סוף שקט בשדרות, גלעד שליט בבית, והשלום בפתח - לא היה כדאי?
ובינתיים בעזה 418537
למה אתה חושב שהקטע האמור ממעריב יותר אמין מדברי האייל האלמוני? מה יש בכלל בקטע העיתונות הזה? מזכיר לי את בטאון חיל האויר לפני 30 שנה כשנהגתי לקרוא בו.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418470
ב"חפים מפשע" אתה כולל גם את האשה המסכנה הזאת?
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418488
אוי, מסכנים תושבי שדרות, זורקים עליהםן קאסמים. כמה כבר עזרו המבצע הזה ומבצעים אחרים, הם הפסיקו את ירי הקסאמים, הפחיתו אותו? לא ממש, נכון? צר לי, אני לא מופתע אם עוד ועוד נשים וגברים ינסו לבצע פיגועים נגד הצבא ובתוך ישראל. החיילים יורים באוכלוסייה, מפציצים בקרבה לבתי ספר. כשאני רואה תמונות של אמהות פלסטינאיות בוכות כי הילדים שלהם "מצאו את מותם" כואב לי. איזו ערלות לב. ישראל היא מדינה ערלת לב, קהת רגש. אפילו אם "רק" שלושה אנשים נהרגו כתוצאה של פאשלה של הצבא זה נורא. החיים בעזה בלתי אפשריים! עלינו להפסיק להסתכל על הפלסטינאים כעל אוייבים בלבד ולהתחיל לראות בהם בני אדם ולהידבר איתם, וכמו שגרוסמן אמר- להכיר בכאב שלהם.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418499
מלחמה זה דבר נורא. במלחמה נהרגים אנשים חפים מפשע (חלקם גם לא-לוחמים). ניתן לומר שפשע המלחמה הגדול ביותר הוא פתיחה במלחמה, וכל הקורבנות של המלחמה - דמם בראשו של מי שהתחיל בה. מי שפתח במלחמה המיותרת הזו הם הערבים. הם פתחו בה שוב ושוב למרות שלא היתה להם כל סיבה לעשות כן. את הסיבוב הנוכחי הם פתחו לאחר שישראל הציעה להם הצעות מרחיקות לכת מבחינתה. אותם קורבנות תמימים - דמם על ידיהם של ערפאת, של אבו מאזן ושל הנייה, בדיוק כמו שדמם של תושבי דרזדן התמימים על ידיו של היטלר.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418568
"ניתן לומר שפשע המלחמה הגדול ביותר הוא פתיחה במלחמה, וכל הקורבנות של המלחמה - דמם בראשו של מי שהתחיל בה." כן, ניתן לומר. אבל האמירה הזאת מנחמת רק את מי שמה שמעסיק אותו זה איך להסיר את האחריות ולא איך למנוע את ההרג. יש לך פתק מהאו"ם שאומר לך שזה בסדר? יופי. אני רק מקווה שקצת איכפת לך מהעובדה שאנשים נהרגים.

עם כל הכבוד למצב ולזכות שלנו להגן על עצמנו, אני חושש שאנחנו מאבדים את ההומניות, וזה מפחיד.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418572
1) מה אתה מציע? (גם מהבחינה המדינית וגם הצבאית, להגיד צריך לדבר, לא פותר את השאלה האם על צה"ל לבצע פעילות התקפית).

2) האם אתה מסכים לטענות הבאות?:

א. החמאס לא מכיר בישראל בכלל ובהסכמים שנחתמו איתה בפרט ואין לשבת איתו למשא ומתן עד שיימלא את שתי הדרישות לעיל.

ב. גם מחמוד עבאס שדווקא כן מכיר בישראל ובהסכמים איתה לפחות בצורה רשמית, עומד בראש ארגון טרור (הפתח, גדודי חללי אל אקצה, ועדות ההתנגדות) ואינו עושה דבר כדי למנוע פגיעה באזרחים ישראלים.

ג. "בימים ההם אין מלך בפלסטין איש הישר בעיניו יעשה".
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418586
ומה אתה מציע?
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418662
אין לי דבר להציע מלבד דם יזע ודמעות.

או במילים אחרות אין באמתחתי שום פיתרון שיכול להביא לשקט ולשלום ביננו לבין הפלסטינים, אני סבור שמלחמה עקבית ועיקשת בטרור הפלסטיני בסוף מביאה להצלחות ולהפחתת האיום על אזרחי ישראל. ראה למשל את כמות הפיגועים היוצאים מהגדה היורדת בעקביות מאז השיא ב2003.

אני כמובן אשמח לשמוע הצעות לפתרון.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418671
אני הייתי מציע מרק לאנשים במקום להיות צ'רצ'יליאני. אם פרספקטיבה של 3 שנים (מאז 2003) מספקת אותך אז כיף לך. על פי כותרת המאמר בקיץ חוזים לנו מילחמה. הפלסטינאים יחזרו לפעולות נגדנו כי אנחנו לא משאירים להם הרבה ברירות. מתוך דבריך עולה התפיסה שהטרור הפלסטינאי הוא משהו מובנה בתוכם ללא סיבות ממשיות שאפשר היה לצמצמם עם פתרון הקונפליקט- משהו ששיך לאיסלאם הפונדמנטליסטי. פאטליזם, אי בחינה עצמית ודמוניזציה של האוייב מאד "יועילו" לכולנו.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418689
למה בלי סיבות ממשיות? הם רוצים את השטחים, הם לא רוצים אותנו.

אם נסתכל על המפה המדינית הפלסטינית אז הססמן השמאלי שלה רוצה "רק" את כל השטחים שנכבשו ב67 כולל ירושלים, והימני רוצה גם את השטחים של 48, בין לבין חלק ניכר מהם רוצים גם בפיצויים ובמימוש זכות השיבה.

ישראל מטעמים פרקטיים לחלוטין אינה יכולה *כיום* לסגת מכל השטחים, פשוט אין דרך לממן או למקם 200000 אזרחי ישראל. מסיבות ברורות ישראל גם לא יכולה להסכים לזכות השיבה או לפצות את הפליטים של 48. במצב עניינים כזה אין סיכוי להסכם שלום שיתקבל על הציבור הפלסטיני.

חוץ מזה אין היום ברשות מישהו שיכול לעשות מעשה בן גוריון ולאחד את כל המנגנונים הארגונים ותתי תתי הארגונים תחת פיקוד אחת משותף. וכל הסכם עם ראש ארגון זה או אחר אינו מתקבל על שאר הארגונים ועל העם הפלסטיני בכלל. כך שכל נסיגה ישראלית חד צדדית או תחת הסכם יכולה להתדרדר לאלימות ברצונם של "השהידים החדשים למען שייח מוניס".

לגביי "הפלסטינאים יחזרו לפעולות נגדנו כי אנחנו לא משאירים להם הרבה ברירות", אני לא מבין למה ישראל מצופה לעשות צעדים אמיצים כמו לא להגיב לפגיעה באזרחיה והפלסטינים לא. אני גם משוכנע שאם אבו מאזן היה לוקח את 40000 אנשיו ומשליט סדר בגדה ו\או ברצועה, ישראל הייתה מריעה לו.

ובפעם השלישית, איזה ברירות יש לנו?
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418814
מאז שנבחר שרון לראשות הממשלה, הוא היכה ופורר את הרשות הפלסטינאית. הוא העלה לדרגת הסגן של אשמדאי את יאסר ערפאת. וכל זאת תוך כדי דרישה שהרשות תשליט את כוחה, וכל זאת תוך המשך מפעל ההתנחלות החוקי (כולו למעשה לא חוקי) והלא חוקי.וכל זה כשבאופן די שקוף בכל פעם שיש רגיעה, מגיע איזה חיסול ממוקד שמלהיט את הרוחות.
כל התייחסות היתה תמיד מרגע ההתייחסות וקדימה. לדרוש מהרשות שתשליט את מרותה ותנהל מלחמת אזרחים ולהלחם ברשות כאילו היא החמאס. לדבר על שלום ולהכפיל את אוכלוסיית המתנחלים בין 1990 ל2000. תנסה לגייס קצת את הדמיון ולשים עצמך במקומם; מה היית עושה?
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418821
מי שהכין את ערפאת לתפקיד המכובד שציינת היה ברק.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418870
כבודו במקומו מונח.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418982
מי שהכין את עראפאת לתפקיד המכובד היה עראפאת
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418836
זה לא הויכוח. אני יכול להבין את נקודת המבט הזאת, ואני מסכים שמאז 1967 ועד היום ממשלות ישראל עשו צעדים לא מעטים שלא עזרו להביא שלום לאזורנו. אבל אין טעם לזרוק בוץ, גם הרשות הפלסטינית וגם הפלסטינים לא היו טלית שכולה תכלת, ומעולם לא ביצעו את חלקם בהסכם אוסלו שהוא למנוע טרור. אבל הויכוח מי בא עם כוונות יותר טובות, ומי ציית או הפר את ההסכמים הוא אמנם מעניין. אבל לא רלוונטי לדיון.

אני שאלתי את האייל האלמוני מה הוא מציע? וטרם קיבלתי תשובה, עושה רושם שהתזה שלכם מסתכמת ב'על ישראל להפסיק את התוקפנות בשטחים הכבושים, לסגת מרצועת עזה ולנהל משא ומתן לשלום', אותי מעניין לדעת מה אתם לו הייתם אולמרט הייתם עושים יום אחרי הפסקת "התקופנות" כשקאסמים היו נופלים על שדרות, ומחבלים מתאבדים היו ממקמים עצמם בשווקי ישראל.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418854
שאלה טובה. קודם כל, יש דברים גרועים יותר מלא לעשות כלום. אם הייתי מגיע למסקנה שמבצע מסויים יביא רק הרוגים בטווח הקצר ולא ישיג שום דבר בטווח הארוך, לא הייתי מבצע אותו.
לגבי המבצע הזה, אני לא בטוח שיש לי את הכלים לדעת אם הוא נכון או לא. אבל הייתי נזהר עוד יותר. הייתי משקיע מאמצים אדירים כדי לא לפגוע בחפים מפשע. תגיד מה שתגיד, הם בני אדם, והם באמת חפים מפשע. אבל אם הרוח בצה"ל דומה לרוח שעולה פה מתגובות מסויימות, אז סביר להניח שלא מושקעים מאמצים כאלה.

חוץ מזה, הייתי חושב יותר על דעת הקהל הפלסטינאית. קיימת הנחה שפגיעות כאלה הופכות את הטרור לפחות מקובל, כי הוא מביא צרות לעם הפלסטינאי. אני חושש שהפרשנות החבויה פה, לפיה הטרוריסטים הם האשמים בכל, היא פרשנות ישראלית. לדעתי, סביר יותר להניח שהתגובה הפלסטינאית תהיה שנאה וכעס כלפי צה"ל, ולא כלפי הטרור. שינויים כאלה בדעת הקהל אפשר למדוד, ולא נראה לי שעושים את זה (אחרת התקשורת הישראלית הייתה שמחה לבשר ש"החיסולים הפכו את החמאס לפחות פופולרי"). ניצחון החמאס בבחירות אומר הרבה בהקשר הזה. אבל אין לצפות לחשיבה כזו ממי שנחושים בדעתם לראות בפלסטינאים את הרע המוחלט, שאין לו שום מוסר ואי אפשר לדבר איתו.

הנה מה שאני מציע:

לסגת מכל השטחים הכבושים (=איפה שחיים פלסטינאים שאינם אזרחי ישראל (ונא לא להתחכם)), ובאופן כזה שיותיר לרשות הפלסטינית מספיק שטח לבניה עתידית, ולדבר עם החמאס על הפסקת אש. כל הנסיונות לשמור על השטחים כקלף מיקוח נחלו כשלון מוחלט, כי חוסר האמונה שישראל תצא מהשטחים בזמן הקרוב הוא בדיוק מה שהביא לאינתיפאדה הראשונה (ואולי גם השנייה).
אחרי הנסיגה, אם הטרור יימשך, לא תהיה ברירה אלא להפעיל מדיניות תקיפה יותר (ואני בהחלט חושב שאפשר לעשות זאת מתוך שטח ישראל). כרגע זה פשוט בזבוז זמן וחיי אדם.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418856
התוכנית שאתה מציע (לסגת מהכל, ואם המהומות יימשכו, ''להפעיל מדיניות תקיפה יותר'') מזכירים לי קצת מלחמה שהייתה לנו לא מזמן.

...אבל אני בטוח שאצל הפלסטינאים יש יותר רצון טוב (ויכולת) מאשר אצל הלבנונים.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418869
המשפט האחרון היה בציניות?

בכל אופן, כן, זה מה שאפשר לעשות כרגע. ייקח זמן להגיע כך לשקט, אבל זה יקרה בסוף. מה שבטוח, אם לא נצא מהשטחים, לא נגיע לעולם לשקט, ולא משנה כמה כוח נפעיל. כי זה מצב שהעם הפלסטיני לא יכול לקבל, והוא יהיה מוכן לשלם כל מחיר שיידרש על מנת לשנות. כנראה שגם העם היהודי היה עושה זאת במקומו. הדמיון נגמר בכך שהאלימות נמשכה גם כשישראל הציעה משא ומתן. אבל זאת לא סיבה לשבור את הכלים ולהיתקע במצב גרוע. לגבי מתי ואיך צריך לצאת, יש מקום לויכוח. אישית אני חושב שלא נרוויח כלום ע"י כך שנדחה את זה. ממילא סביר להניח שהגורמים הקיצוניים רוצים למשוך את המצב כפי שהוא, כדי לשמר את השנאה כלפי ישראל.

ולגבי לבנון, 6 שנים הן פרספקטיבה קצרה מדי. ואני בטוח שאם היינו מנהלים את המלחמה הזאת בצורה נורמלית, או אולי אפילו לא מנהלים אותה בכלל, יכולנו להגיע לתוצאות טובות יותר. מדיניות תקיפה יותר יכולה להיות גם כלכלית ופוליטית.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 418871
סרקזם, לא ציניות.

ההצגה שלך היא פשטנית מדי (איך שאני אוהב את המילה הזו). גם אם מקבלים את האקסיומות שלך (אם אנחנו בפנים לא יהיה שקט לעולם; אם נצא יהיה שקט אחרי תקופה כלשהי) זה לא אומר בכלל שעכשיו הוא הזמן לצאת. ייתכן שאם נצא עכשיו יידרשו לנו עוד 100 שנים כדי להגיע לשקט, ואילו אם נצא עוד שלוש שנים אחרי ש"כתשנו" (עוד מילה שאני מאוד אוהב אחרי המלחמה האחרונה) את הפלסטינאים הם יהיו כל כך שבורים שיידרשו לנו רק 50 שנים כדי להגיע לשקט. אתה כמובן מניח שככל שאנחנו נמצאים בפנים המצב רק מחמיר ולא משתפר; אולי אתה צודק, אני פשוט לא יודע.

אני בטוח שאם היינו "מנהלים את המלחמה הזו בצורה נורמלית" היינו מגיעים לתוצאות טובות יותר. השאלה היא למה אתה משוכנע שאם נצא מהשטחים ואחרי זה ניאלץ להיכנס למלחמה בגלל זה ננהל אותה בצורה נורמלית (ואולי אחת הסיבות לכך שהמלחמה נגד לבנון לא הייתה נורמלית היא ש"נרדמנו בשמירה" למשך שש שנים?)
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419111
"ייתכן שאם נצא עכשיו יידרשו לנו עוד 100 שנים כדי להגיע לשקט, ואילו אם נצא עוד שלוש שנים אחרי ש"כתשנו" (עוד מילה שאני מאוד אוהב אחרי המלחמה האחרונה) את הפלסטינאים הם יהיו כל כך שבורים שיידרשו לנו רק 50 שנים כדי להגיע לשקט"
נכון, ייתכן. וייתכן שאם "נכתוש" אותם (מאיפה הבאת את זה?) הם ירגישו שהם מושפלים ומוכרחים להחזיר את הכבוד, ואם לא נעשה את זה, מצבם יהיה נסבל ויווצר אינטרס משותף בשלום שיהיה חזק יותר מכל הדברים האחרים. או שלא יווצר, אבל עדיין התגובה שלהם תהיה מתונה יותר. אני באמת לא יודע בודאות. אני חושב שאיום המלחמה תמיד קיים, והוא ברור לשני הצדדים. מה שלא ברור הוא האופציה לשלום. נראה שהרבה ישראלים לא מאמינים שהטרור אי פעם ייפסק, והרבה פלסטנאים לא מאמינים שההתנחלויות בגדה אי פעם יפונו. לכן אני חושב שמקל כבר יש, מה שחסר זה הגזר. אני לא מתיימר לדעת ב-‏100% מה יקרה עוד 50 שנה בכל דרך שנבחר.
חוץ מזה, אם לא הבנת, איכפת לי מהם. אני לא מבין למה זה הפך למשהו שאסור להגיד בארץ, אבל זה המצב. יש סוגים מסוימים של "כתישות" שאני ממש לא רוצה לעשות.

לגבי מה שכתבת בסוף, יכול להיות שאתה מפספס את הנקודה. אני בטוח שיש שיקולים מבצעיים שבגללם קל יותר לנהל זירות מסויימות של לחימה בשטחים מבלי שיש צורך לכבוש מחדש. ולמרות שאני מקווה שאי שם בהנהגה ובצבא מישהו למד משהו מהמלחמה הזאת, אני מוכן להניח שגם את המלחמה הבאה ננהל בצורה גרועה.
אבל בהסתכלות רחבה יותר, עדיף בהרבה לנהל מלחמות בהן אתה מגן על השטח שלך, מול אויב שיש לו מה להפסיד. כי מלחמות כאלה אמורות להיגמר בסופו של דבר, בעוד שבמצב של כיבוש הן רק נפסקות באופן זמני.

זה ש"נרדמנו בשמירה" זה לא אומר שהיציאה מלבנון הייתה טעות, אם לזה אתה רומז. אני גם הייתי נזהר מלהאמין לשלטון שבאופן טבעי מטיל את האחריות למחדל על השלטון הקודם. אני לא יודע אם בכל רגע שהאויב שלך מתחמש אתה צריך לצאת למלחמה. אבל אם אתה יוצא למלחמה אתה צריך לעשות את זה טוב. ושוב, צריך פרספקטיבה. אם בעוד 10 שנים יהיה לנו שלום יציב עם סוריה ולבנון, לא תגיד שהיציאה מלבנון הייתה מהלך נכון?
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419174
מאיפה הבאתי את "כתישה"? זה אחד מהקשקושים שדיברו עליהם במלחמה האחרונה ביחס למה שנעשה לחיזבאללה.

גם לי אכפת מהם (למעשה, די מגעיל אותי שבדיון הזה מנסים בכוח לצייר את התומכים של אחד הצדדים ככאלו ש"לא אכפת להם), ולכן אני רוצה שהמלחמות הללו ייגמרו כמה שיותר מהר ועם כמה שפחות הרוגים לשני הצדדים. הבעיה היא שאני בכלל לא בטוח שהימנעות מאלימות עכשיו תבטיח פחות הרוגים בעתיד. יש אבסורד גדול מאוד בכך שהרג חפים מפשע עשוי להביל למניעת מספר גדול יותר של הרוגים חפים מפשע בעתיד, אבל זה אפשרי.

באופן כללי אפשר לענות לרוב ההודעה שלך ב"אתה צודק לגבי הטווח הארוך, אבל השאלה היא אם בטווח הקצר עכשיו הוא הזמן לצעדים שאתה מציע".
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419203
אתה צודק, זה אפשרי וזה לא אבסורד. אני פשוט לא חושב שזה המצב כרגע.

ואגב, אולי אותך זה מגעיל להגיד על מישהו שלא איכפת לא מהפלסטינאים, אבל חלק גדול מאד מהאנשים בארץ יגידו את זה על עצמם, וגם יבוזו לכל מי שאיכפת לו מהם. רוב האנשים ששאלתי על זה ענו לי תשובה בסגנון של "אני מעדיף שימותו 1000 פלסטינאים מאשר ישראלי אחד", שהיא קצת יותר מתונה מ"לא איכפת לי" (וגם אפשר לפרש את זה כאילו בתשובה הם לוקחים בחשבון את ההרתעה שיש בזה, שמשפיעה על מספר ההרוגים בעתיד, אבל לא נראה לי שזו הכוונה).
ניסיתי לשאול את עצמי את השאלה המזעזעת כמה הרוגים פלסטינאים חפים מפשע אני מעדיף על פני הרוג ישראלי אחד (בלי להתחשב בהשלכות על העתיד). התשובה רחוקה מלהיות הומאנית - בערך 8. למזלי אני לא חושב שהמציאות מכריחה אותי לבחור כרגע. לאחר היציאה מהשטחים, ייתכן שאצטרך לתמוך במלחמה שיהרגו בה הרבה פלסטינאים כדי להגן על ישראלים. בכל אופן, מעניין אותי לדעת מה התשובה שלך.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419213
תשובה לאיזו שאלה?
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419215
כמה פלסטינאים אתה מעדיף שימותו מאשר ישראלי אחד
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419227
זה לא קבוע אלא פונקציה של יותר גורמים משאני יכול לספור (ואני בטח לא יודע את כולם).

מה גם שזה לא עובד ככה. כשחושבים האם להפיל פצצה על בניין עם ארכי-טרוריסט ועוד מאה חפים מפשע, לא יכולים לחשב במדוייק כמה ישראלים הארכי-טרוריסט עוד יהרוג.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419228
ובעיקר קשה לחשב במדויק כמה ישראלים יהרוג מותו של הארכי טרוריסט.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419229
אני נוטה להאמין שהמספר לא גבוה כמו שמאיימים (ע''ע אחמד יאסין).
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419230
יאסין היה אחד. ארכי כאלה היו כמה וכמה.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419231
יאסין היה דוגמה.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419235
בהחלט. דוגמאות הפוכות היו רבות.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419247
בוודאי. תן כמה.

(רצוי גם להיות משכנעים שמדובר בפיגועים שלא היו יוצאים אל הפועל גם ללא החיסול - זה בדיוק המקום שבו הסימטריה בין הדוגמאות נשברת).
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419248
יחיא עייאש
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419250
א. לא ברור מדוע הסימטרייה נשברת. האם אתה יכול להצביע על פיגוע אחד כלשהו שנמנע עקב סיכול ממוקד?

ב. לא, חוץ מעייאש אינני זוכרת את השמות. היו רבים מאוד. אבל ברור לחלוטין שהפיגועים שבאו בעקבות חיסולם ךא היו קשורים לחיסולים כלל ועיקר. כשהם בוצעו יום לאחר החיסול, זה היה מהיר מדי ולא ייתכן לוגיסטית. שבוע אחרי החיסול? מאוחר מדי. מה יכול להיות הקשר? איפה שהוא באמצע? מה פתאום? איזו משמעות יש לפער זמן כזה?
והעובדה שארגוני המחבלים לקחו על עצמם אחריות והודיעו שמדובר בנקמה על החיסול האחרון? מי יאמין להם? הם הרי משקרים כי הם ערבים, או כי הם פוליטיקאים בלבניסטים.
וכיו"ב.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419258
א. לא, אבל לא על זה מדובר, אלא על פיגועים שנגרמו *בגלל* החיסול. (אגב, דוגמת יאסין היא מקרה מעניין שבו כמות הפיגועים לאחר החיסול קטנה דרסטית ביחס לכמות לפני החיסול - אבל מן הסתם היו גורמים אחרים מעורבים)
ב. טוב לראות שאנחנו מסכימים (למרות שאת בעצם סרקסטית, אז כנראה שלא).
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419261
כשיש גל פיגועים אחרי חיסול ( כמו במקרה עייאש) זה כמובן לא קשור לחיסול.

כשאין פיגועים אחרי החיסול ( כמו במקרה של יאסין) זה קורה, כמובן, בזכות החיסול.

כרגיל, אצל הימין{1}- העמדה כ"כ מבוססת שאין אפילו אפשרות תיאורטית להפריך אותה.

--------------
1. ולא אכפת לי לצורך העניין, אם אתה אישית ימני. העמדה שהצגת נחשבת בעיני כ"ימנית".
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419267
אני מאוד לא אוהב לדון עם אנשים שדנים לא איתי אלא עם דחליל. בבקשה תפסיק.

כשיש גל פיגועים אחרי חיסול ייתכן שזה קשור לחיסול. כשגם לפני החיסול היה גל פיגועים, זה קצת פחות ברור. את פרט המידע הזה בחרת לא לציין מסיבות השמורות עמך.

זה שאין פיגועים אחרי החסיול לא אומר שזה קרה בגלל החיסול - שים לב שאמרתי ש"מן הסתם היו גורמים אחרים מעורבים". מה כן קורה כאן? זו דוגמה למצב שבו היו לטרוריסטים כל הסיבות שבעולם להוציא לפועל פיגועים - חוסל המנהיג העליון שלהם, הסמכות הרוחנית, אדם קדוש. התוצאה? לא נקמות ולא דובים. אז לא, קשה להניח שהיכולת האופרטיבית נפגעה בגלל שיאסין חוסל - אבל זו לא הנקודה המרכזית, אלא העובדה שדווקא על החיסול הזה הם בחרו להגיב בשתיקה יחסית.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419273
הפסקתי.

5 חודשים לפני החיסול של עייאש לא היו כלל פיגועי התאבדות ואחריו היו פיגועי התאבדות שאפילו אתה הסכמת בתגובה 419271 שכנראה היו פיגועי נקמה, כך שהנימה הצינית שלך מוזרה מאוד.

אני דווקא מסכים שהשקט לאחר חיסול יאסין קשור לחיסולו ( למרות שאי אפשר כמובן לדעת את זה בודאות), אבל גם חושב שההחרפה במצב הביטחוני לאחר חיסול עייאש קשורה לחיסולו ( למרות שגם פה אין ודאות), בגלל שיש לא מעט מקרים דומים ש"מוכיחים" דבר והיפוכו אני חושב שלא ניתן להסיק על קשר ברור בין החיסולים להרעה או הטבה של המצב הבטחוני.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419275
לדעתי אפשר להסיק, אפילו אם שני המקרים מעידים על דברים שונים, פשוט מכיוון שבמקרה של חיסול יאסין המוטיבציה לפיגועי נקמה הייתה גדולה הרבה יותר והם בכל זאת לא יצאו אל הפועל, אבל לא חיביים להתווכח על זה כי ברור שלא נגיע לכלום.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419326
אני מסכים איתך ש"לא ניתן להסיק על קשר ברור בין החיסולים להרעה או הטבה של המצב הבטחוני" - על ידי ספירה של פיגועים לעומת חיסולים וניסיון ליצור קורלציות על ציר הזמן. זה לא אומר שאי אפשר לנסות להסיק על קשר כזה באמצעים אחרים - אולי לנסות לשער מה עושים החיסולים ליכולת ולמוטיבציה של הפלשתינים. בסדר, כולם כאן עושים את זה ממילא; אבל מה שיוצא הוא שדילמות אם כן או לא לחסל הן אולי דילמות אמיתיות וקשות, אבל לא מהוות דוגמאות קונקרטיות מספיק לשאלה "כמה ערבים היית הורג כדי להציל יהודי אחד", כי ההשפעות לשני הכיוונים הן לא נקודתיות. אני בספק אם יש בכלל דוגמאות קונקרטיות לא-דמיוניות לשאלה כזו. אולי זו בכלל לא שאלה חשובה, במובן זה שממילא בכל החלטה מעשית אנחנו צריכים להפעיל שיקולים אחרים בכלל.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419345
אני מסכים, נדמה לי, עם הכול.

וזה שכתבתי ש"אי אפשר להסיק על קשר ברור בין החיסולים להרעה או הטבה של המצב הבטחוני" לא אומר שלא ניתן להעריך שחיסול X של אדם מסוים בתזמון מסוים לא ישפיע על המצב הבטחוני, (כלומר אני יצאתי נגד הקביעה הגורפת ולא נגד השפעה אפשרית של חיסול *ספציפי*).
אני לא מסכים עם המשפט האחרון 419356
לדעתי זו שאלה מאד חשובה, ואנסה לשכנע גם אותך. גם אם לא ניתן לדעת במדויק את ההשלכות של כל צעד לגבי העתיד, לכל אחד יש את ההערכות שלו. יהיה אשר יהיה גורם אי הודאות לגבי ההשלכות, אין ספק ששני אנשים שיש להם הערכה דומה לגבי התוצאות של כל פעולה ולגבי תגובת האויב בעתיד יתמכו או יתנגדו למדיניות לחימה מסויימת בעיקר על פי תשובתם לשאלה זו. (למשל: גם אם אתה לא יודע בדיוק את השלכות חיסולו של יאסין על העתיד, אך אתה מעריך שבערך 10 ישראלים ינצלו כתוצאה מזה (כידוע, אם התוחלת של משתנה הסתברותי היא סופית, אז היא קיימת, ולא משנה כמה השונות שלו גדולה) ואתה מעריך שבערך 100 פלסטינאים ימותו כתוצאה מהחיסול, אז אתה תתמוך בו אמ"ם אתה מוכן שיהרגו 10 פלסטינאים בשביל להציל ישראלי אחד)

באופן כללי, כפי שכתבתי בדיון אחר, ניתן לחלק את כל המחלוקות לשני סוגים:

* מחלוקות הנובעות מאי הסכמה לגבי האמת (כולל אי הסכמה לגבי ההשלכות של כל צעד)

* מחלוקות הנובעות מערכים/מטרות שונים. למשל: כמה פלסטינאים אתה מוכן שיהרגו בשביל להציל ישראלי אחד, או כמה ישראלים אתה מוכן שיהרגו בשביל פיסת אדמה.

שני אנשים שמגדירים את עצמם כיריבים אידאולוגים יכולים לגלות פתאום שיש להם אותם ערכים, אבל הם אינם מסכימים לגבי האמת.

השאלה ששאלתי היא בדיוק זו שמפרידה בין אלה החלוקים לגבי האמת לאלה שיש להם ערכים שונים. התשובה עליה, גם אם היא לעולם אינם מתגלית בצורה החדה ביותר, היא קיימת ויש לה השפעה מכרעת על כל מבצע צבאי ועל מדיניות החוץ שלנו בכלל.

ואני עדיין מחכה לתשובה של גדי, ועכשיו גם שלך.
אני לא מסכים עם המשפט האחרון 419366
אני דווקא לא נענה לשיטת הניתוח שלך, וחושב שה"התחמקות" של גדי בתגובה 419255 היא התשובה הטובה ביותר. כרקע מדוע, הרי לך קורס בן שלוש דקות בפילוסופיה של המוסר.

יש שתי גישות דגל מנוגדות בפילוסופיה של המוסר בשלוש מאות ומשהו השנים האחרונות. הראשונה היא דאונטולוגיה: מוסר של ציוויים ואיסורים, ונושא הדגל הוא קאנט. בגישה הזו המוסר הנכון הוא סט של ציוויים ואיסורים שיש לדבוק בהם, ולא משנה מה התוצאה: ייקוב הדין את ההר (יש לקאנט תורה איך לקבוע מהו הסט הנכון, אבל היא לא משנה לענייננו).

הגישה המתחרה היא תוצאתנות, הכללה של התועלתנות, שנושאי הדגל שלה הם בנתהאם ומיל. בגישה הזו, כדי לדעת מה המעשה הנכון, עליך לחשב את התוצאות - מצב העניינים בעולם בכל אחת מהאפשרויות, ולבחור באפשרות שתוביל למצב העניינים הטוב ביותר. נראה שהשאלה שאתה מציב הולכת לפי הגישה התוצאתנית, אבל לא חייבים לקבל אותה. לפי הגישה הדאונטולוגית, לפחות על פניה, מה שנכון או לא נכון לעשות בכלל לא תלוי בכמה יהרגו וכמה יינצלו.

כל זה מאוד פשטני: אפשר לשפץ קצת את התורות, אפשר לעשות לכל אחת רדוקציה לשנייה, והוצעו מאז גם גישות אחרות בכלל. בכל מקרה, מה שמסתמן הוא שאם הולכים עד הסוף עם כל אחת משתי הגישות, יוצאות תוצאות מוזרות: החלטות שרוב בני האדם יסכימו שהן לא נכונות מוסרית. מה שאתה רואה בפועל הוא שבדיונים מעשיים על ענייני מוסר מתערבבים שיקולים משני הסוגים. ההחלטות שרוב האנשים מקבלים כמוסריות הן מין פשרות: אסור למחוק עיר אויב על יושביה, אפילו אם בטווח הרחוק זה יחסוך הרוגים אפילו להם (הכרעה דאונטולוגית, לפחות בסדר ראשון); מצד שני, מותר (ואולי חובה) להפעיל מידה כלשהי של עינויים בחקירת חשודים בטרור (הכרעה תוצאתנית, לפחות בסדר ראשון). הפילוסופיה עזרה לנו אולי למיין את השיקולים, אבל לא להכריע ביניהם. בנקודה המצערת הזו באה התשובה-לא-תשובה של גדי, שהיא גם התשובה שלי. יותר במפורש, אני מסרב לענות החיים של כמה פלסטינים שווים בעיניי לחיים של ישראלי אחד; זה לא מונע ממני להכריע בדבר המוסריות של פעולות שונות. לשמחתי(!) אין לי יכולת חיזוי מושלמת לתוצאות עתידיות של מעשים שונים.‏1

1 זכור לי שעוזי ו. הביע פעם באייל את הסנטימנט הזה.
אני לא מסכים עם המשפט האחרון 419406
קראתי את התגובה שלך, ואכן השאלה שלי הולכת לפי הגישה התוצאתנית.

לא חייבים לקבל אותה. אבל השאלה היא שאלה פשוטה וחשובה ויש עליה תשובה פשוטה שהיא מספר (בהנחה שאתם לא מכירים את האנשים ולא יודעים עליהם כלום). גם אתה וגם גדי מסרבים לענות, ולדעתי זה לא בגלל גישות פילוסופיות אלא בגלל שלא נעים לומר את האמת, שהיא מספר גדול מ-‏2, ואולי גדול הרבה יותר. בקיצור, אתם מתחמקים.
אני לא מסכים עם המשפט האחרון 419414
במחשבה שנייה, אולי לא הכל צריך להיאמר. אני רק טוען שהבחירה שלכם לא לענות לא נובעת מהיעדרה המוחלט של תשובה, וגם לא מהיותה מעורפלת מדי, אלא מבחירה לא לכתוב אותה.
אתה מסכים עם זה?
אני לא מסכים עם המשפט האחרון 419500
אני מסכים עם כל מה שגדי כתב למטה, כולל זה שבניסוי המחשבה הקוריאני אני מפציץ את הישראלי‏1, וכולל זה שההשלכה של זה על הדילמות המציאותיות היא זניחה, לפחות אצלי: לאור "אהבת הערבים" הזו, תתפלא עד כמה הבחירות שלי בסיטואציות אמיתיות יותר, אלו שבאמת נובעות מהסכסוך, ישקפו העדפה של חיי ישראלים.

1 ויותר מזה: אם בחדר אחד יש ישראלי אחד ובחדר השני פלשתינאי אחד, אז אני מטיל מטבע.
אני לא מסכים עם המשפט האחרון 419638
לדעתי ההשלכה של זה היא אדירה, גם אם היא סבוכה וקשה להסיק את התשובה מההחלטות בדילמות מציאותיות.
אני לא מסכים עם המשפט האחרון 419649
סליחה על האלמוניות, שכחתי לכתוב את השם
אני לא מסכים עם כל הדיון 419670
לדעתי, הדיון הזה מחמיץ את הנקודה. ואני מתכוון "מחמיץ" במובן של "קובר בנקודה לא מסומנת, לאחר שגרס את שיניה ומחק את טביעות כפות ידיה ורגליה בחומצה".

אם תשאל הרבה מאוד ישראלים, הם דווקא לגמרי _בעד_ הרוגים פלסטיניים, פשוט כי הם אויב. מבחינתם, הפעולה בבית-חנון היתה הצלחה גדולה, דווקא בגלל שנהרגו שם הרבה ילדים, כמו שנהרגים או יכולים להיהרג לנו בפיגועים או בקסאמים. יתרה מזאת, זאת גישה סמויה שלנו, כחברה, באופן כללי, גם אם כשאנחנו מדברים מלים יפות על צמצום ההרוגים ולא-נסלח-להם-שהכריחו אותנו, וגם כשאנחנו מצביעים מרצ. הסיבות היחידות שאנחנו לא הורגים יותר פלסטינים הן טקטיות-מדיניות, וכשהן נעלמות, הריסון נעלם. אפשר לראות את זה, למשל, בהתבטאויות של קצינים בכירים על "גביית מחיר" מפעם לפעם. גם בעיני הרבה שמאלנים, הרי, במקרה הגרוע, הימין/מרכז פשוט "ירכך" קצת את הפלסטינים לקראת עלייתה של ממשלת שמאל אמיתית שתחתים אותם סוף-סוף על הסכם קבע צודק ויציב...

כל ההתפלפלות הזו על של "מה המספר" ואם אפשר או אי-אפשר למצוא אותו, ובאילו תנאים אולי אפשר ועד כמה הם קרובים למציאות, רק משמרת את האשליה של השואל והנשאלים כאחד שבכלל יש להם איזשהו עניין אמיתי להרשות לפלסטינים המורדים לחיות. הישראלים שהזכרתי בתחילת התגובה פשוט כנים יותר בעניין הזה, כמו שניצה ודוב אומרים לנו כל הזמן.
אני לא מסכים עם כל הדיון 419672
זה ודאי נכון. ראה הטוקבקים בווי נט.
אני לא מסכים עם כל הדיון 419857
ודאי יש הרבה מאוד ישראלים כאלה, אולי הרוב. אני לא אחד מהם. אני באמת עצוב כשנהרגים פלסטינים, ובאמת יש אפשרויות כמו רצח עם או גירוש שאני לא מוכן לשקול, לא כי השתכנעתי שהן בלתי אפשריות, אלא בגלל מחשבה על הפלסטינאים. ואני חושב שכדאי להאמין למה שאנשים כותבים, לפחות כל עוד אין לנו סיבה לא להאמין להם.

אבל אין ספק שיש הרבה אנשים שלא איכפת להם בכלל. חלקם פשוט דואגים לאינטרס הישראלי מבלי שאיכפת להם משום דבר אחר, וחלקם צמאים כל כך לנקמה, שהם בוחרים בה גם כשהיא מנוגדת לאינטרס הישראלי. זו המחלה שלנו כחברה.
אני לא מסכים עם המשפט האחרון 419418
מספרים הם תלויי-הקשר. למשל, השאלה מה הפלסטינים האלה עושים היא רלבנטית: אם מדובר בפלסטינים המתנפלים, נניח, על ישראלי במטרה לבצע בו לינץ' - גם אלף מהם הוא מספר לגיטימי; אם מדובר בילדים במחלקת טיפול נמרץ בביה"ח שיפא - אולי גם אחד יהיה יותר מדי; אם מדובר במשתתפים בהפגנה של חמאס זה יהיה משהו אחר, אם מדובר על בני משפחה של בכיר בג'יהאד זה משהו אחר וכן הלאה. אי אפשר לתת כאן מספר חד משמעי.
אני לא מסכים עם המשפט האחרון 419427
OK, אני מקבל. ומהי תשובתך ל תגובה 419417?
אני לא מסכים עם המשפט האחרון 419430
יצירה כזו של מצב היפותטי היא בעייתית מאד. בכל אופן, לשאלתך: אם אין לי ברירה, במצב שתארת אני משמיד את החדר של הפלסטינים. עכשיו תשאל אותי מה קורה אם יהיו שם לא שלושה פלסטינים אלא שלושים, מאה, אלף? אני לא יודע. לא לכל דילמה בעולם יש לי תשובה. אין לי תשובה גם לשאלה איך הייתי חי עם עצמי אחרי שהייתי הורג את שלושת הפלסטינים. לשמחתי, אין לי צורך לקבל הכרעות כאלה.
אני לא מסכים עם המשפט האחרון 419448
סוף סוף משהו שמתקרב לתשובה:
3<(תשע נשמות)f

כן, זו תשובה מתמטית מעצבנת לדבר שאף אחד מאיתנו לא רוצה לכמת. אבל היא קיימת (יחד עם תלות במשתנים האחרים, שגם היא קיימת) והיא נוכחת ומכרעת כמעט בכל החלטה צבאית ומדינית קטנה או גדולה שאנו מבצעים, ובייחוד בהחלטות הקשות. חוסר הנכונות שלנו לנבור בה (או בכלל לענות על השאלה) וחוסר הנכונות להודות שאנו עומדים מול מצבים דומים ועושים את הבחירה שאתה עשית על בסיס יומיומי, היא אולי חלק מההדחקה ששלומית מדברת עליה.

* וזה לא קשור לעובדה שאנחנו לא יודעים בודאות את התוצאות של כל אחת מהאפשרויות, ושגורמים נוספים מעורבים. לכל אחד יש את ההערכות שלו (כאמור, גם למשתנה עם שונות גדולה יש תוחלת אחת)
אני לא מסכים עם המשפט האחרון 419432
השאלה שלך בכלל לא פשוטה (די מדהים אותי שאתה רואה אותה כפשוטה) גם אם אתה מניח את ההנחה המופרכת שאנחנו לא יודעים כלום על האנשים (תמיד יודעים משהו - למשל, אם אנחנו מטילים פצצה, אנחנו יודעים שההרוגים יהיו האנשים שנמצאים בטווח הפצצה - כבר קיבלנו ידע על מיקום).

הצדקנות של השורה האחרונה שלך די מרגיזה. אם המספר היה אלף או מיליון לא הייתה לי בעיה לומר אותו. הבעיה היא שאני לא יודע מהו (וכאמור, אני לא חושב שיש מספר).
אני לא מסכים עם המשפט האחרון 419439
אתם משתמשים במשתנים האחרים כבריחה מלענות על השאלה הפשוטה, שאפשר לנחש שהיא מניחה סימטריה.

טוב, אז כולם בני שלושים, בריאים, וחפים מפשע. את האופי שלהם אתה לא יודע.
אני לא מסכים עם המשפט האחרון 419442
אני משער שחלק מהמתדיינים באתר סבלניים מספיק כדי להמשיך את הדיון גם אחרי שמאשימים אותם פעמיים ב''בריחה'' תוך התעלמות ממה שהם אומרים. אני לא אחד מהם.
אני לא מסכים עם המשפט האחרון 419531
ניסחת יפה את מה שרציתי להגיד בפתיל של תגובה 400600. למרות שאני עצמי לא בטוח מה התשובה שלי למקרים ההיפותטיים, אני מרגיש שעצם ההעלאה שלהם מחדדת לי את הדילמה, ומבהירה איפה בעצם אני מתלבט.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419260
זו התשובה הקצרה. מה התשובה הארוכה? עד כמה שזכור לי, עייש חוסל לאחר שורה של פיגועים קשים מאוד שהוא סייע להוציא אל הפועל. האם, אלמלא היה מחוסל, יש סיבה להניח שהפיגועים הללו היו נפסקים? אילו פיגועים היו לאחר חיסולו ויוחסו ל"נקמה"?
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419262
לא זכורים לי פיגועי התאבדות ב3-4 חודשים שקדמו לחיסול עייאש ( אולי תרענן את זכרוני) , בחודש-חודשיים שלאחר החיסול זכורים לי ארבעה פיגועים קשים.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419271
יש רשימת פיגועים בויקיפדיה: פיגועי התאבדות בישראל [ויקיפדיה]. אפשר לראות שם שהחמאס הוציא גלי פיגועים אחת לחצי שנה, בערך, החל מאפריל 1994. הפיגוע האחרון שעייש היה יכול להיות מעורב בו היה ב-‏21 באוגוט 1995. הוא עצמו חוסל בינואר 1996, וחודשיים לאחר מכן היו ארבעה פיגועים סמוכים זה לזה (ואז כלום, למשך שנה).

אני מסכים - הסברי "נקמה" נראים תקפים במקרה הזה. מעניין אם יש יותר מידע (למשל, מתי תוכננו הפיגועים של 1996).
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419265
יחיא עיאש חוסל לאחר שלמעשה הפסיק את פעילותו והפחית את זהירותו. נתניהו חב את נצחונו לחיסול של יחיא עייש.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419263
הדוגמה של אחמד יאסין היא דוגמה של הטיפשות של מדיניות החיסולים. גם במערכת הביטחון היתה התנגדות לא קטנה לחיסולו. אחמד יאסין התנגד בכל תוקף לכניסת גורמים זרים לחמאס לשטחים.
לאחר חיסולו גדל כוחו של חאלד משעל והוא מסוגל לתקוע כל נסיון להגיע להבנות כלשהן.לחמאס יש דרישה לאפשר את כניסתו לרצועה וישראל מתנגדת ברוב אי חכמתה. משעל ברצועה נוח יותר ממשעל בסוריה. במחשבה שניה יש חכמה מאחוריעמדה זו. ''חכמה''זו מבטאת מדיניות שרוצה למנו כל מו''מ עם החמאס.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419269
ייתכן מאוד שהחיסול היה טיפשי, אבל השאלה כאן היא רק שאלת ה''נקמה כתוצאה מחיסול''.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419270
אני משוכנע שיש רצון לנקמה לאחר החיסול. גם אצלנו יש רצון כזה ואפילו פועלים על פי המוטיב הזה.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419276
ההבדל הוא שאנחנו מרסנים את עצמנו די בבירור. השאלה היא עד כמה ארגוני הטרור מרסנים את עצמם, ובפרט באמצע של מתקפה רבתי כמו שהייתה בשנים הסוערות של האינתיפאדה האחרונה.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419291
הרשה לי לחלוק עליך לגבי מידת הריסון שלנו. הרבה פעמים אתה שומע בעקבות פיגוע שצריך להגיב. התגובות הן הרבה פעמים מכות לשם מכות שיכאיבו. שהפלסטינאים יבינו שהם יצטרכו לשלם מחיר.
אם זאת לא נקמה אז נקמה מהי?
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419303
כשאני אומר שאנחנו מרסנים את עצמנו, אני מתכוון לכך שהיינו יכולים להרוג עשרות ומאות פלסטינאים ביום, כל יום. כמובן שאנחנו מרסנים את עצמנו מכמה וכמה סיבות (למשל, תגובת העולם), אבל העובדות הן שאנחנו מרסנים את עצמנו.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419358
לדעתך החמאס אינו מרסן את עצמו במידה מסויימת? אתה סבור שלפעמים הוא מפעיל את כל הכוח שברשותו נגד ישראל?
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419360
החמאס פועל במלוא הכוח האפקטיבי שהוא מסוגל, למה הכוונה ? אולי יכול להורות אחד מראשי המחבלים לירות היום את כל הקסאמים, לשלוח להתאבד כל פעיל עם נשק ולהעמיס את כל חומרי הנפץ האגורים על מכוניות וקדימה למחסומים; אבל התוצאה של פעולה כזו תהיה הרג של מאות פעילי חמאס ביום אחד, דילול משמעותי של היכולת לירות קסאמים בטווח הקצר והבינוני, איבוד האמון של הפעילים בהנהגה ואולי הרוגים ספורים בצד שלנו, שהרי יתבצע מעבר מהיר למתכונת חירום שיפגע מאוד באפקטיביות של כל הפעולות. החמאס למד מהחיזבאללה לשמור על כוחו ולהילחם לאורך זמן, כאן הוא כן מפעיל את מירב היכולות שלו. לא ראינו אף נסיון פנימי לבלום או לרסן את השימוש בכוח, אגירה של נשק אסטרטגי ליום פקודה או כל סממן אחר שמעיד על איפוק, זאת לעומת רמת הצלחות בפיגועים בשנים האחרונות שנראית מנותקת מה"מוטיבציה" לבצע אותם (למעשה לעיתים קרובות היה נדמה לי שיש מגמה הפוכה, יש לכך גם הסבר, כי כשלכאורה אין לחמאס מוטיבציה, אז יש הקלות, מה שנותן הזדמנות, ומי צריך סיבה כשיש הזדמנות ?)
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419391
לפעמים? בוודאי. זכורה לי לפחות הפסקת אש אחת בזמן האינתיפאדה.

השאלה היא האם במקרה של יאסין הוא ריסן את עצמו.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419408
"אתה סבור שלפעמים הוא מפעיל את כל הכוח שברשותו נגד ישראל?"
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419433
אופס. קראתי הפוך.

טוב, לשאלה המקורית כבר ענה קהלת יותר טוב משאני מסוגל.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419304
גם הורה/מורה/בעל-הסמכות-החביב-עליך המכה את בנו/תלמידו/..
על מנת ללמדו לקח מסוים; גם זה נופל תחת הגדרת הנקמה, לשיטתך?
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419308
חן חן על הדימוי המדוייק. אחת הבעיות המרכזיות שלנו שאנחנו מרגישים רגשי אבהות חלקיים. רק מבחינת הצורך ללמד לקח. אם היתה בזה תועלת-ניחא. מדוע אני קורא לזה נקמה? כי המכות שאנחנו מנחיתים רק מסלימות את האלימות ואינן מלמדות לקח אף אחד. מכאן אני מבין שהן מועילות רק בסיפוק יצר הנקמה.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419313
רגשות אבהיים אולי לא, אבל לא כל מי שתומך בתגובת-נגד קשה אינו מעוניין בהכרח ברווחתם של "לומדי-הלקח". good fences make good neighbours וכו'. אין טעם לדון באופן לא קונקרטי במידת ההבלגה שממקסמת את רווחי שני הצדדים, ויש שיגידו שאף באופן קונקרטי הדיון הינו ערטילאי מידי ועקר למדי. פשוט היה נדמה לי שנחפזת קצת עם אמירת ה-"נקמה ותו לא" הזאת.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419316
היו תגובות שגרמו ממש נזק אבל נעשו כי ''צריך להגיב''.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419329
יש הבדל בין ''צריך להגיב'' (עם או ללא מרכאות) לבין תגובה שהמניע הבלעדי לה הוא נקמה. נדמה לי שמיצינו.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419242
בכל זאת מעניין אותי לדעת מה התשובה שלך, פחות או יותר. איזה משתנים יש כאן? שניהם חפים מפשע ואת שניהם אתה לא מכיר. אני בטוח שאתה יכול לתת לי הערכה.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419255
בוא נסתכל על שני מקרים קונקרטיים. הראשון, סלאח שחאדה - גר בבניין עם אזרחים. רוצים לחסל אותו. כניסה של חיילים לאיזור תגרום ככל הנראה להרוגים. בסוף מפילים פצצה ומורידים את הבניין עם האזרחים.

מקרה שני: לפני שבוע כוחות צה"ל לכדו במסגד קבוצה של טרוריסטים. הטרוריסטים הצליחו לחמוק, כנראה בחסות הפגנה שהתקיימה מחוץ למסגד:

עכשיו, בוא נניח (ולא ברור לי אם זה מה שקרה בפועל במקרה זה) שהמבוקשים יוצאים מהמסגד תוך שהם יורים על החיילים ומשתמשים בהפגנה בתור מחסה. בוא נניח עוד שהחיילים משיבים אש, והורגים את אחת המפגינות (ואם איני טועה, אכן אחת מהמפגינות נהרגה). גם כאן מדובר באזרחית.

שני המקרים הללו מאופיינים על ידי פרמטרים שונים לחלוטין - מה האזרחים עשו שם, האם מדובר בקרב או בפעולת חיסול מתוכננת, האם לאזרחים יש הזדמנות להתפנות, וכו' וכו' וכו'. נניח שאני יודע (ואני לא יודע ואין לי שום דרך לדעת) שחיסול שחאדה וחיסול אחד מהמבוקשים שבמסגד היה מונע בדיוק את אותה כמות הרוגים בצד של ישראל - האם היד על ההדק צריכה להיות קלה בשני המקרים באותה צורה בדיוק? לדעתי לא.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419417
שכחת להניח שמספר ההרוגים הפלסטינאים הוא זהה (שזה די מוזר - חיסול מבוקש אחד במסגד גורם לאותה כמות הרוגים כמו הפצצה של בניין שלם). בכל אופן, לא ברור לי למה לא, ואיפה לדעתך היד על ההדק צריכה להיות קלה יותר (למעט האבחנה שהפעולה הראשונה הרבה יותר קטלנית, שמוציאה את העוקץ מהעניין). בכל אופן, אקל עליך את העניין:

במצב היפותתי לחלוטין שכנראה בחיים לא יקרה, טרוריסטים קוריאניים חטפו אזרח ישראלי יהודי ושלושה תושבים פלסטינאים מעזה (כולם חפים מפשע).
הם עומדים להטיל פצצת אטום על ישראל, ולשם כך עליהם ללחוץ ENTER בשני מחשבים שונים (סלח לי על הדוגמא המגוחכת). מחשב אחד נמצא בחדר שבו נמצא החטוף הישראלי, והשני בחדר שבו נמצאים שלושת הפלסטינאים. הדרך היחידה לעצור את הטלת הפצצה היא להפציץ את אחד החדרים אלא שבהפצצה כזו כל האנשים בחדר ימותו. איזה חדר אתה מפציץ?
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419435
הדוגמה שלך אכן מגוחכת. אני מפיל את הפצצה על הישראלי היהודי.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419438
באמת או שזו תשובה צינית?
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419443
בוודאי שבאמת.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419449
3> (גדי)f

האמת? הפתעת אותי. וזה היה שווה את כל ההתפלפלות.

לא חשבתי שלא איכפת לך בכלל מפלסטינאים, אבל כן חשבתי שאיכפת לך הרבה הרבה פחות משאיכפת לך מישראלים. עכשיו אני יודע שדעתך, תהיה אשר תהיה, נובעת מדאגה גם לישראלים ובמידה רבה גם לפלשתינאים. אז הדוגמה שלי אולי מגוחכת, אבל התשובה שלך אומרת הרבה.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419451
השורה הראשונה שלך לא נכונה. אני שב ואומר: אין מספר שמהווה תשובה חד משמעית לשאלה, אלא אם כל מה שאתה שואל עליו הוא סיטואציות פשטניות כמו זו שתיארת. אני חשבתי שהדיון נסוב על הסכסוך הישראלי-פלסטינאי, לא על הסכסוך הקוראיני-מזרח תיכוני.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419644
אני בסך הכל מנסה לקבל תשובה שהיא נקייה מגורמים כמו השלכות על העתיד, גיל ההרוגים, המידה שבה הם חפים מפשע, מידת האשמה שלנו במצב וכו'. אני יודע שהגורמים האלה קיימים תמיד בהחלטות מציאותיות, ומשפיעים על ההחלטה. אבל הם בסה"כ מזיזים אותה במידה זו אחרת לכיוון זה או אחר (וגם זה תלוי באדם) מאותה תשובה תיאורטית, ולא מוחקים את התשובה הזו ויוצרים החלטה שאין לה שום קשר אליה.

אם, למשל, במקרה התאורטי היית הורג את הישראלי. עכשיו אתה ניצב בפני החלטה אם לצאת למבצע כדי להחזיר את גלעט שליט. אתה יודע שבמבצע יהרגו X פלשתינאים חפים מפשע. ייתכן שתחליט לבצע אותו, כי אתה חושב שיש לזה השלכות על העתיד, ואולי אתה גם רואה בהם אשמים במידה מסויימת, כי יש להם אחריות קולקטיבית.
הגורמים האלה משפיעים על החלטתך, אבל עד גבול מסויים. לא נראה לי סביר שאתה תסכים להרוג 200 פלסטינאים בשביל זה, אך מישהו שבשאלה התיאורטית היה מוכן להרוג 200 פלסטינאים, ברור שהוא יסכים גם במקרה זה, אם הוא מניח שהמבצע לא יגרום להרוגים ישראלים נוספים.

אני לא מבין מדוע אתה וירדן מסיקים ממורכבותה של המציאות שהתשובה לשאלה כמעט אינה רלוונטית.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419648
לדעתי לא ניתן לענות על שאלות מהסוג שהיצגת כאן. אני בכל מצב בעד מינימום הרוגים, ודאי אם מדובר בחפים מפשע.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419657
אם לקחת את זה כפשוטו, זה אומר שבעיניך שני הרוגים פלסטינים זה גרוע יותר מהרוג ישראלי אחד. האם אתה מסכים עם הפרשנות?
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419660
אכן.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419665
זו גם תשובה.
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419696
מה פירוש "בכל מצב"? אם בדילמה של גילי היו יושבים בחדר אחד שלושת הפלסטינים, ובחדר השני היה יושב אביך - האם עדיין היית מעונין בצמצום מספר ההרוגים למינימום, גם אם המשמעות היתה להוציא להורג את אביך?
אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) 419698
שאלה אידיוטית. יש סיבה לכך שלא נותנים לשופט לשבת במשפט על אנשים מקורבים, ודאי לא קרובי משפחה.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תשע נשמות
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תשע נשמות
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • עוזי ו.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ירדן ניר-בוכבינדר
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • עוזי ו.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ירדן ניר-בוכבינדר
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ירדן ניר-בוכבינדר
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ירדן ניר-בוכבינדר
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ירדן ניר-בוכבינדר
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • יהונתן אורן
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ירדן ניר-בוכבינדר
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • יהונתן אורן
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ירדן ניר-בוכבינדר
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • יהונתן אורן
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ירדן ניר-בוכבינדר
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • יהונתן אורן
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ירדן ניר-בוכבינדר
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • יהונתן אורן
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ירדן ניר-בוכבינדר
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • יהונתן אורן
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ירדן ניר-בוכבינדר
  מהו הפוקוס? • רון בן-יעקב
  מהו הפוקוס? • איציק ש.
  מהו הפוקוס? • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • דורון הגלילי
  יתירות תמנע אסון • ראובן
  יתירות תמנע אסון • דורון הגלילי
  יתירות תמנע אסון • ראובן
  יתירות תמנע אסון • דורון הגלילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  כתיבה שאינה משתמעת לשתי פנים • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • עוזי ו.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • עוזי ו.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • סמיילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איש המרק
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • סמיילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • סמיילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • עוזי ו.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תובל
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • עוזי ו.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תובל
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • עוזי ו.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • easy
  אייסברג, גולדברג - הכל אותו דבר • דורון הגלילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • סמיילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • עוזי ו.
  יש דבר כזה, מוסר שהוא גם משוואה בהסתברות? • רון בן-יעקב
  סוף סוף • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תובל
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ירדן ניר-בוכבינדר
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תובל
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ערן בילינסקי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תובל
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ערן בילינסקי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תובל
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ערן בילינסקי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תובל
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ערן בילינסקי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ערן בילינסקי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תובל
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תובל
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תובל
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ערן בילינסקי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תובל
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ערן בילינסקי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תשע נשמות
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תובל
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ערן בילינסקי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תובל
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ערן בילינסקי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ערן בילינסקי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תובל
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • הנמלה העמלה
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • עדי סתיו
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • עדי סתיו
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תשע נשמות
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אהלן idan - את הטיעונים הטפשיים הללו אפשר לזהות בכל מקום • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • עדי סתיו
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • סמיילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • עוזי ו.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • סמיילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • עוזי ו.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • סמיילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • עוזי ו.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • עוזי ו.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האנומלי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • אסתי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ישראל הירש
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • אסתי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • אודי פסמון
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • רון בן-יעקב
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • אסתי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איש המרק
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איש המרק
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איש המרק
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ערן בילינסקי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ראובן
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ראובן
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איש המרק
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תשע נשמות
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • צפריר כהן
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • דורון הגלילי
  למנצח שיר מזמור • ירדן ניר-בוכבינדר
  למנצח שיר מזמור • דורון הגלילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תשע נשמות
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • צפריר כהן
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • דורון הגלילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • צפריר כהן
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • :
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • דורון הגלילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תשע נשמות
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ירדן ניר-בוכבינדר
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • אייל מולד(ר)
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • אייל מולד(ר)
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • אייל מולד(ר)
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איש המרק
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • דורפל
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • easy
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • easy
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • easy
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איש המרק
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • easy
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • קהלת
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • easy
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  רק הערה • נועה ו
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • דורפל
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תשע נשמות
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תשע נשמות
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תשע נשמות
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תשע נשמות
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תשע נשמות
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תשע נשמות
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תשע נשמות
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תשע נשמות
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  בשם הקהל • ראובן
  בשם הקהל • האייל האלמוני
  בשם הקהל • האייל האלמוני
  בשם הקהל • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • עוזי ו.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • דורון הגלילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • נועה ו
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • גדי אלכסנדרוביץ'
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איש המרק
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  נו מצויין, מנטרלים פצצות. • האייל האלמוני
  נו מצויין, מנטרלים פצצות. • האייל האלמוני
  נו מצויין, מנטרלים פצצות. • האייל האלמוני
  נו מצויין, מנטרלים פצצות. • האייל האלמוני
  נו מצויין, מנטרלים פצצות. • האייל האלמוני
  נו מצויין, מנטרלים פצצות. • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • כבשה
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ישראל הירש
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • תשע נשמות
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • ישראל הירש
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  ללא כותרת • קהלת
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  הרשות נתונה • ישראל הירש
  הרשות נתונה • קהלת
  הרשות נתונה • האייל האלמוני
  הרשות נתונה • קהלת
  הרשות נתונה • האייל האלמוני
  הרשות נתונה • קהלת
  הרשות נתונה • ירדן ניר-בוכבינדר
  הרשות נתונה • האייל האלמוני
  הרשות נתונה • קהלת
  הרשות נתונה • האייל האלמוני
  הרשות נתונה • קהלת
  הרשות נתונה • האייל האלמוני
  הרשות נתונה • ירדן ניר-בוכבינדר
  הרשות נתונה • האייל האלמוני
  הרשות נתונה • סמיילי
  הרשות נתונה • רון בן-יעקב
  הרשות נתונה • סמיילי
  הרשות נתונה • דורון הגלילי
  הרשות נתונה • רון בן-יעקב
  הכוונה היא שמדעי החיים הם מדעים כמו שמלפפון ים הוא מלפפון • האייל האלמוני
  הכוונה היא שמדעי החיים הם מדעים כמו שמלפפון ים הוא מלפפון • ראובן
  החברה, החברה. • האייל האלמוני
  הרשות נתונה • ישראל הירש
  הרשות נתונה • האייל האלמוני
  הרשות נתונה • האייל האלמוני
  הרשות נתונה • האייל האלמוני
  הרשות נתונה • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • דורון הגלילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • דורון הגלילי
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • איציק ש.
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • האייל האלמוני
  אידיוט מועיל (לאיסלאם הפשיסטי) • דורפל

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים