סיבה טובה לא לשתות שם. 419762
במשך דקה אחת ירוויח כמה דולרים פחות.
אגב, אם הוא באמת מרוויח שמונה מאות דולר לדקה אז הוא מגיע ל-‏420 מיליון דולר רווח לשנה. נראה קצת מוגזם.
סיבה טובה לא לשתות שם. 419766
אני אנצל את ההזדמנות כדי לקרוא לחרם צרכנים על ארומה.
סיבה טובה לא לשתות שם. 419768
אכן. צריך לדאוג שהאיש ירוויח אפס דולר לדקה.
סיבה טובה לא לשתות שם. 419769
לא כל כך מהר "מרשת ארומה ביקשו להבהיר כי "סהר שפע הוא לא אחד מבעלי הרשת, אלא הבעלים של 'ארומה' תל אביב. כיום שותפים באחזקת הרשת עשרה אנשים, שבעה מהם בני עדות המזרח. הרשת מגנה בתוקף כל ביטוי של גזענות או אפליה"" (מתוך הכתבה בגלובס http://www.globes.co.il/serve/globes/docview.asp?did...)

אני, בכל אופן, מחרים מהיום את מרצדס...
סיבה טובה לא לשתות שם. 419773
יש סיבות טובות יותר להחרים את מרצדס. למשל זו:
סיבה טובה לא לשתות שם. 419775
זה היה מזמן, מאז קרייזלר קנו אותם, ואין הגיון בלהעניש אמריקאים על מלחמת העולם השניה.

מצד שני, מחברה שמוכרת מכונית במחיר של חמש מכוניות רגילות, ושהמכונית שלהם מזהמת פי חמש ממכונית רגילה, נוסעת באותה מהירות כמו מכונית רגילה, מתקלקלת פי חמש יותר ממכונית רגילה, הייתי מצפה שתסביר לפקידים שלה שלא מעקבים לקוחות בכוונה.
סיבה טובה לא לשתות שם. 419779
הם קנו את קרייזלר. עכשיו הם שוקלים למכור אותה.
יהודים הושיעו 419785
לא ידעתי. עוד סיבה להחרים את מרצדס.

ואני קורא לכל האיילים, שחורים כלבנים, אפסים כשווים. הבא נתארגנה להחרמה מאורגנת של מרצדס. הבא נכאיב להם בארנק!(!)

בשביל שהם ירגישו שאנחנו לא קונים את המכוניות שלהם, בואו נקים מגבית, כל אייל ואיילה יעביר ותעביר 1,000 ש"ח לחשבון הבנק שלי, וכשיצטבר שם מספיק כסף על מנת לקנות מרצדס בנץ, הכי יקרה (ואני צריך יותר מ-‏1,000 איילים בשביל זה) אני אלך לסוכנות שלהם, אראה להם את התלוש, ולא אקנה *ואני מתחייב שלא לקנות* את המכונית שלהם. במקום זה, אוציא את הכסף למטרה לאומית גאה, ואבנה בית בארץ ישראל ואגאל את אדמתנו הקדושה! (ואולי, דווקא להרגיז, ברחוב ראול ולנברג)

זה חשוב, ואני מוכן לעשות את זה בשבילכם, בשביל העם שלנו, בשביל החברה שלנו, בשביל האומה היהודית לדורותיה. תנו לי את הכסף, ואני אתן לכם את הנקמה המתוקה שאתם כל כך צריכים.
אתה בטח מתלוצץ! 419894
לא ציינת את חשבון הבנק שלך!
סיבה טובה לא לשתות שם. 419823
אתה מתכוון לסמארט?
סיבה טובה לא לשתות שם. 419783
אז שיפטרו ממנו.

( אני כבר מחרים את פרארי שנים...)
סיבה טובה לא לשתות שם. 419786
סביר שמדובר בזכיין, לא בשכיר.
אם תרצה אין זו אגדה 420251
סיבה טובה לא לשתות שם. 421359
יש לי דה ז'ה וו- נראה לי שקראתי את התגובה הזו בynet.
קיבלתי מייל מחאה - להחרים את ארומה- הסתקרנתי וקראתי בקישור שצורף (כך הגעתי למצב שבו קראתי את רוב התגובות).

ממש מצחיק אותי "להחרים את ארומה", אפשר לחשוב איזה פשע גדול ואיום ביצע אותו סהר שפע. הוא אידיוט שהכניס את עצמו למצב הלא נעים של תביעה וקנס וכו'. אבל אם להחרים את ארומה, זה רק בגלל סלט חסה עם שתי חתיכות עגבנייה שעולה 30 ש"ח...
סיבה טובה לא לשתות שם. 421361
"ממש מצחיק אותי "להחרים את ארומה", אפשר לחשוב איזה פשע גדול ואיום ביצע אותו סהר שפע"

איך היית מגיב אם בעלים של רשת מזון באירופה היה אומר ליהודי " אני אזיין אותך, יהודון נחות"?
סיבה טובה לא לשתות שם. 421363
הייתי כנראה מחזירה לו באותה המטבע (ומאד מאד נהנת מזה), קצת מתרגזת קצת נעלבת. אבל בלילה, בוא נגיד, לא יהיו לי נדודי שינה.
(אם יגידו לי דבר כזה בארופה, אז הפיצוי יהיה ביורו?)

חוצמזה', אם מנהל אחד התנהג בגסות, איך קשורה לכך כל הרשת?
סיבה טובה לא לשתות שם. 421366
"*דז'ה* וו".
"*אותו* המטבע".
ולו חיית בחו"ל, לא בטוח שזה היה מצחיק אותך.
סיבה טובה לא לשתות שם. 421540
מטבע היא זו''נ.
סיבה טובה לא לשתות שם. 421376
לא ''מנהל אחד'', אלא אחד הבעלים. הבדל מאוד משמעותי.
סיבה טובה לא לשתות שם. 421420
בנוסף למה שאחרים כתבו,את צריכה לקחת בחשבון עוד שני דברים: הדבר הראשון הוא שיש אנשים שהם כנראה יותר פגיעים ממך( במיוחד אנשים שכבר נפגעו מגזענות בעבר) . ודבר שני הוא שבאמצעות חרם צרכנים אפשר לבסס נורמה חברתית, להבא אנשי עסקים יחשבו עשר פעמים לפני שהם משפילים לקוח או אפילו תופסים עליו תחת.
סיבה טובה לא לשתות שם. 421429
חרם צרכנות מבטא איזו תודעה ציבורית, רצון לקבוע עמדה ולגבות מחיר ממי שמזלזל בך. לצערי כי רב העם היושב בציון אינו ניחן
בדברים הללו- לא ברמה הבסיסית כצרכן ולא ברמה הכללית כאזרח.
אולי אם היה בעל תודעה כזאת כצרכן, היה מפתח גם תודעה כזאת כאזרח.
סיבה טובה לשתות שם. 421440
כבר למדנו שאין דבר כזה חרם צרכנים בישראל (טיב טעם, קסטרו). אנשים צועקים "חרם חרם" אבל שבוע אחרי קונים בחנות כמו גדולים.
אני פשוט מבינה שכל החרם הזה הוא בדיחה אחת גדולה, ומספיק כנה להודות בזה.

ולפני ששוב "תתנפלו" עלי -האם באמת לא תכנסו יותר לארומה, אף פעם?

(דה ז'ה וו אפשר לכתוב גם כך)
סיבה טובה לשתות שם. 421441
(אפשר, ודאי שאפשר. זאת מדינה דמוקרטית ואפשר לעשות כל מה שרוצים בתנאי שלא פוגעים במישהו או במשהו. אפשר גם לכתוב:

יונה טן
הקא טן

- אפשר, אבל בכל זאת, מקובל שאלה שתי מילים ולא יותר: "יונתן הקטן". כך גם עם דז'ה וו - אפשר דה ז'ה וו - אבל בכל זאת אלה שתי מילים: דז'ה וו

סיבה טובה לשתות שם. 421474
מה היה עם קסטרו?
סיבה טובה לשתות שם. 421485
פרוות ולא מלאכותיות.
סיבה טובה לשתות שם. 421486
אבל בעניין זה היה חרם צרכנים, לא?
סיבה טובה לשתות שם. 421482
אני לא יודע כמה זמן החרם הזה יימשך, אבל העליהום הציבורי על סהר שפע גרם לו נזק כספי ( התשלום לאותה אישה וחרם הצרכנים) וגם נזק אישי ותדמיתי . אנחנו כחברה, הגדרנו את ההתנהגות הזאת כהתנהגות לא ראויה והראנו את ההשלכות של התנהגות כזו.

זה התפקיד שלנו כצרכנים, אני לא מבין איפה כאן הבדיחה.
סיבה טובה לא לשתות שם. 421456
למען האמת, במקרה הזה אולי היית צריך לומר ''להבא לקוחות יחשבו לפני שהם משפילים אנשי עסקים''.
למה? 421480
421483
כי בנסיבות ההן שלו הייתה זו שנתנה את השירות ושפע היה הלקוח.
421484
אה, או קיי. בכל מקרה, די ברור מי היה החזק ומי היה החלש בסיטואציה הזו.
לא ברור בכלל. 422055
למעשה, לי ברור שהפקידה נתנה לו שירות מאוד מאוד גרוע.
אנשים, גם גזעניים חשוכים ומגעילים לא מדברים בצורה כזו סתם בלי סיבה, וכשאתה משלם מחיר של מאות אלפי שקלים תמורת רכב אתה אמור לקבל יחס מעולה, יחס שיגרום לך לחייך ולהגיד ''איזה יופי תודה רבה'', לא ''את כתם שחור ואני יזיין אותך''.

אני חושב שאם הוא היה מצליח לשמור על קור רוח, ומנהל את התגובות שלו בצורה יותר שקולה, התוצאה הייתה יכולה להיות שהבחורה מאבדת את מקום עבודתה והוא זה שמקבל פיצוי.

בפעם הבאה...
ברור מאד! 422056
אנשים גזעניים וחשוכים נוטים לפרש כל פיפס כקונספירציה נגדם כי זה פוגע וס וחלילה בתדמית שלהם כמפורסתמים מצליחנים, יעני עשו הרבה כסף. אני חושבת שלפעמים הם גם כותבים תגובות בפורומים
לא ברור בכלל. 422058
לפי הסיפור בגלובס, הוא לא התעצבן על פרטים כלשהם הקשורים ישירות בטיב השירות בנוגע לרכב שהזמין, אלא על כך שהעובדים של "כלמוביל", יבואנית מרצדס, השתתפו בכנס, והוא התבקש לחכות לפקידה מלי שלו. על פי מהלך הדברים המתואר, התרגז שפע תחילה על הקב"ט שביקש ממנו להמתין, ואמר לו: "תן לי את השם שלך, אני אתבע אותך ואני אזיין אותך" - ואחרי הקב"ט התחיל לקלל גם את שלו כשזו הגיעה לחדר.
לא ברור בכלל. 422141
אני, לצערי, לא איש עסקים עשיר, ולמיטב ידיעתי, לא גזען.

לפני שבוע היה לי יום מילואים. קיבלתי 5 שיחות טלפון מוקדמות שהבהירו לי שמדובר ביום חשוב ושצריך להגיע בזמן. כמובן שהגעתי בזמן (עשר שנים באזרחות לימדו אותי משהו), וכמובן שאף אחד מהקישור לא הגיע בשעתיים הראשונות. גם אחרי שהם הגיעו, עברה עוד איזה שעה עד שמישהו הועיל בטובו להתיחס אלי. רק אחרי שבע שעות גיליתי למה זימנו אותי (לשבת ולחכות עוד ארבע שעות ואז ללכת הביתה, בחיי). אני בדרך כלל לא חם מזג, וגם הפעם הצלחתי להשתלט על עצמי. רוב הישראלים שאני מכיר היו כבר מתנפלים על קצינת הקישור שלי (יכול להיות שבגלל זה זימנו אותי?) במילים הרבה פחות עדינות. למרות גסות הרוח של מר שפע, קשה לתאר כמה זה מרגיז לחכות כל כך הרבה זמן למישהו שקבע איתך בשעה מסויימת.
לא ברור בכלל. 422143
אתה לא יכול לדעת אם היא קבעה אתו שעה. סביר יותר שלא.
לעומת זאת, נראה לי שעשר שנים באזרחות בעיקר *השכיחו* ממך משהו. לפי מה שאני שומעת מחיילים היום, הזימונים הכי "חושבים ודחופים" שלהם נועדים בד"כ להמתנה בלבד...
קונטרה 422414
סביר יותר שכן.
קונטרה 422419
טוב, אם איש מאיתנו אינו יודע, אין הרבה טעם לדון בזה.
קונטרה 422446
טאג-ליין!
לא ברור בכלל. 422144
בחיים האזרחיים, בניגוד למילואים, אפשר פשוט לקום וללכת. אם מישהו לא מכבד את הזמן שלי, אני בדרך כלל לא אשאר ואחכה לו. בעיקר לאור העובדה שלכל נותן שירות יש מתחרה וגם ממונה, שיכולים לעזור לי. לצאת מהכלים זה הפתרון הכי קל והכי לא יעיל.
לא ברור בכלל. 422182
ליבואני מכוניות אין מתחרים. לצאת מהכלים זה לא פתרון, אבל זה מאד אנושי.
לא ברור בכלל. 422146
הצבא הוא פלנטה אחרת, וידוע שזוהי פלנטת התוהו-ובוהו. מוזר שבכל הכתבות שהופיעו בעניין זה אי אפשר לגלות כמה זמן חיכה שפע לשלו, אבל משום מה אני בטוחה שזה לא היה לא ארבע שעות ולא שבע. אם הוא חיכה לה שעה - זוהי שערוריה גם בעיני, לא רק בעיניו.

אבל יש לנו בשפה העברית, בלי עין הרע, הרבה אמצעים להבעת כעס וגם הרבה קללות וחרפות, בלי "אני אזיין אותך" (נראה שזה היה אצלו יום של חסך בזיונים, הוא שאף לזיין מקודם גם את הקב"ט) ובלי "את שחורה ונחותה, את מטומטמת, את אפס ואני מרויח 800 דולאר בדקה ‏1". אם, כדבריך, זה היה ממש הכרחי, האיש יכול היה להסתפק בסתם "את אפס, את מטומטמת", הישנים והטובים - ולוותר על הסקס, הגזע והדולארים, שהם שורשי כל הרע בעולם.

1 ישנן כתבות שבהן זה רק 700.
לא ברור בכלל. 422183
אני לא חושב שזה היה הכרחי. אם היא היתה רוסיה והוא מרוקאי, ובמקום ''שחורה ונחותה'' הוא היה אומר ''אשכנזיה ומסריחה'' זה לא היה מגיע לבית המשפט.
לא ברור בכלל. 422187
לא יודעת, לפני כמה זמן מישהו זרק לי משהו בסגנון "את אשכנזיה, את לא יכולה לדבר", וזה די פגע בי - אני אפילו לא חושבת שהוא התכוון.
העובדה שמישהו חושב שבגלל העובדה שלפני מאה שנה סבא וסבתא שלי הגיעו מפולינרוסיה אני לא יכולה להבין דברים מסויימים, פוגעת לכלשעצמה. לא יותר ולא פחות מאשר אם הם היו מגיעים מטוניס או אוזבקיסטן, או אם מישהו היה חושב שאני לא יכולה להבין דברים מסויימים כי אני אשה.

(ואגב, "רוסיה מסריחה", לא "אשכנזיה מסריחה". הרוסים זוכים להגדרה משל עצמם, לפחות עד כמה שאני יודעת.... /:)
לא ברור בכלל. 422188
הביטויים "שחורה ונחותה" ו"אשכנזיה ומסריחה" אינם מקבילים. באסוציאציות האוטומטיות הנוצרות עפ"י עולם המושגים התרבותי הפופולארי, השימוש במילה "שחור/ה" בא ליצור היררכיה מיידית בה מוצהר הדובר כבעל עליונות אבולוציונית וה"שחור" כנמצא במקום נמוך ממנו בסולם ההתפתחותי.

לא כן הדבר עם "אשכנזי/ה". כשאדם "זורק" למישהו "אשכנזי!", יכולה המילה לבטא שנאה, האדם יכול לרמז בכך כי האשכנזים הם מתנשאים, בלתי נעימים, בלתי חביבים, חסרי החמימות האנושית המיוחסת ל"ספרדים" או ל"מזרחיים" - אך עפ"י המושגים הרווחים - המילה אינה באה להצביע על כך כי ה"יריב" האשכנזי של אותו רגע הוא יצור מפותח פחות.

עם כל זאת, לפני שנים ארוכות הוגשה בארץ תביעה משפטית ע"י אדם שמישהו העליבו בכינוי "יקה" - כינוי ליוצאי גרמניה/אוסטריה. פרטי המקרה אינם זכורים לי במדוייק, אך אא"ט, השופט חיים כהן זצ"ל, יקה בעצמו - דחה את התביעה באמרו כי התרבות היקית היא מכובדת ומפוארת וכי אין לקבל את המילה "יקה" כעלבון.

(אולי לא דחה את התביעה אלא גזר על הנתבע ה"מעליב" איזשהו קנס סמלי)
לא ברור בכלל. 422190
אולי כדאי להזכיר שהוא הואשם ב''לשון-הרע''. אני עדיין מנסה להבין אילו מהאמירות שלו היו לשון הרע.
לא ברור בכלל. 422205
מה דעתך על "נחותה"?
בדיחה נחותה 422207
לא נשמע לי כמו עילה לתביעת דיבה. גם קשה לי לדמיין סיטואציה בה מישהו קורא למישהי ''נחותה'' ואז מודיע שהוא ''יזיין'' אותה.
בדיחה נחותה 422208
א. "נחותה" הוא תיאור שלילי, כך נראה לי.

ב. "קשה לי לדמיין" פירושו שאתה לא מאמין לעדות המתלוננת? מדוע? חוץ מזה, האם יש סתירה בין הדברים?
בדיחה נחותה 422211
תאור שלילי, אבל "לשון הרע"?

אני לא מאמין לתאור *בעיתון*. המשלב של השפה לא נדבק.
בדיחה נחותה 422213
אם לנשיקה צרפתית קוראים "מעשה מגונה" אז על אחת כמה וכמה אפשר לקרוא ל"נחותה" "לשון הרע".

המשלב נדבק בקלות. אנשי עסקים מסגלים לעצמם מלים כמו "נחות" או "משובח" לתיאור מוצרים/חומרים מסוימים. לא תמיד הם מסוגלים להשתחרר במקביל מהנטייה "לזיין".
בדיחה נחותה 422216
יכול להיות. בכל אופן מוזר לי שמכל האישומים בספר החוקים דווקא ''לשון הרע'' נבחר.
בדיחה נחותה 422220
סביר שהם התקשו פשוט לקרוא לזה "קבלת דבר במרמה".:)
בדיחה נחותה 422215
תיכף תגיד שאתה גם לא מאמין שבעלי המטעים בדרום ארה''ב הלקו בשוט ואח''כ זיינו (או בסדר הפוך, איך שבא להם) את השפחות השחורות, או שתגיד שאתה כן מאמין - אבל אתה בטוח שהם עשו את זה רק אחרי שהביעו כבוד והערכה לאינטליגנציה הגבוהה ולהבנה האמנותית-ספרותית של השפחות הנ''ל.
גודווין! 422217
אני מבין שמשהו בתגובה שלי מאוד הרגיז אותך, אבל לא ברור לי מה. אתה רוצה לנסות לנסח שוב את התגובה שלך?
גודווין! 422218
לא.
גודווין! 422392
היה משהו מטעה בתגובה 422207: גם אני הבנתי בהתחלה שמה שנראה לך לא סביר הוא שמישהו גם ייחס למישהי נחיתות וגם ירצה לקיים עמה יחסי מין. רק מתגובת המשך שלך הבנתי שמה שלא סביר בעיניך הוא השפה. לטענה שלא טענת, דוגמה נגדית אחת (מני רבות) היא השפחות בארה"ב.
גרייס! 422785
זאת אפשרות. אבל כלל לא עלה על דעתי ששפע סהר התכוון לקיום יחסי מין כשהוא אמר "לזיין". אולי אני צריך לקרוא שוב את דיון 2477.
לא ברור בכלל. 422191
בג"צ ראלף האלינגר נגד רשות השידור.
העותר, יקה (מנהריה אאל"ט), ביקש למנוע את שידור הפרק על העליה היקית בסידרה "עמוד האש", ובג"צ פסק כי הכנוי "יקה" אינו כינוי גנאי, אלא להיפך, כינוי של כבוד (אם כי בג"צ לא התייחס להמשכו של הכינוי‏1).

__
1 לחמי (יקה בעצמו) יש חבר, או מכר, (כמובן שיקה אף הוא) שכתב אוטוביוגרפיה. לספר הוא נתן את השם "יקה פוץ".
לא ברור בכלל. 422193
תגובה 315154
לא ברור בכלל. 422194
או! ידעתי שאפשר לסמוך עליך! ועכשיו מצאתי שכבר הזכרת את הדבר בתגובה 315154. ייתכן שהמקרה "התערבב לי" בזכרון (מחמת גילי הצעיר אז) עם מקרה אחר - תביעה בעניין כינוי הגנאי "יפה-נפש", שבו היה מעורב חיים כהן.

באחד האתרים נאמר כי משום שהיקים החנונים אינם מבינים כשצוחקים עליהם - "יקה", פירושו ראשי תיבות: יהודי קשה הבנה.
לא ברור בכלל. 422186
יש לציין שהבחור לא שילם לכלמוביל מאות אלפי שקלים על הרכב שהזמין אצלם. הוא הביא את הרכב ביבוא אישי מחו''ל, ורצה מהם (אם הבנתי נכון) אישור כלשהו על כך שהם מוכנים לתת שרות במוסכים שלהם לרכב מהסוג הזה. סביר להניח שלקוח שמזמין אצלם את הרכב מקבל שרות טוב יותר.
רק שהוא לא השפיל לקוח. 422100
אלא מישהי שהוא היה הלקוח שלה.
תגובה 421456 422102
סיבה טובה לא לשתות שם. 419771
למה? הוא נענש, לא? אם כבר תחרים את כל הרשתות שעוד לא למדו את הלקח שלהם.
סיבה טובה לא לשתות שם. 419777
הוא מסוג האנשים האנשים שאני לא רוצה שיתעשרו בזכותי. לכל שאר הרשתות אני נותן קרדיט עד שיוכיחו שהן לא ראויות לו.
קונספירציה! 419781
הוא שכב על הגדר למען כל שאר רשתות הקפה.
קונספירציה! 419784
בטח גם שמעון פרס והשב''כ הם חלק מהעניין הזה ( מקורות מוסרים לי שלפני כחודש ראש השב''כ שתה מקיאטו כפול בסניף ארומה ברעננה).
קונספירציה! 419787
לא, אבל גל הירש כן.
קונספירציה! 419804
יש כאן למישהו מושג מדוע היו "עיכובים מכוונים"?
קונספירציה! 419806
לא ברור שהיו. הוא *אמר* שזה מה שאמרו לו.
קונספירציה! 419807
נטען שם שהיא הודתה בזה.
קונספירציה! 419817
מי טען? היא?
קונספירציה! 419825
הכתב/ת.
קונספירציה! 419903
לא ראיתי. ראיתי רק ש(הכתב/ת טענ/ה ש)עורך הדין של הנאשם טען את זה. את/ה יכול להצביע בדיוק איפה?
קונספירציה! 419917
אהה. שוב טעיתי בהבנת הנקרא? ייתכן. אין לי כח להיכנס שוב ללינק.:)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים