אלף בני-צבאים. 420288
100,000 ש"ח?!

צר לי שאני מתנסח כאחרון הטוקבקיסטים, אבל על מה?

... והיא מצידה, בהסכימה לקבל את הכסף מאירה עצמה באור גרוע אף יותר מכל אמירותיו הקשות גם יחד, הלא כן?
כנראה אני באמת כבר לא מבין שום דבר בעולם הזה.
אלף בני-צבאים. 420289
יחסי ציבור עולים כסף, והרבה.

והיא, מצידה, עושה את הדבר הנכון ביותר לעשותו: גם מרוויחה לא מעט כסף, וגם יוצאת כמנצחת מכל הפרשה, בשל מה שנתפש כחוסר פרופורציה בין סכום הפיצוי למעשה שעליו הוא מפצה.

אני ממש רואה את התור המתהווה של ה"שחורות", שיטרידו את המפצה הנדיב, כדי שיתפרץ עליהן ואח"כ ייאלץ לשלם גם להן.

כמו שאומרים אצלנו: יצאה גבר.
אלף בני-צבאים. 420290
למה שלא תסכים לקבל את הכסף?
אלף בני-צבאים. 420291
היא לא הייתה צריכה להסכים על כל כך מעט.
אלף בני-צבאים. 420293
בערך מאותה סיבה שהיו מי שהתנגדו לתשלומי הפיצויים הגרמנים, *למרות* ששם רכוש *אמיתי* נגנב/נבזז/אובד וכו', וכאן, נו מילא... אלא שכאן המצב גרוע פי כמה, באנלוגיה הגודווינית משהו, היה זה כאילו היטלר עצמו מגיש את צ'ק הפיצויים.

כך למרות שידיעתי בעניינים משפטיים מצומצמת עד מאוד, ארשה לעצמי להעיר שנדמה לי שתביעה על הוצאת דיבה אמורה להגן על המתלונן במקרה שיש חשש שדברים כלשהם שנאמרו לגביו יתקבלו כעובדות ע"י הציבור או הסובבים אותו אף שאינם אמת. הטחת עלבונות סתמית, בין אם הם נגועים בגזענות או איזו רעה חולה אחרת – קשה לי להאמין שיש להם האפקט הנ"ל.

ובכלל כסף הוא דבר די מלוכלך, לפחות כזה שלא הושג בעמל ידיך. מוזר בעיני שאנשים נהנים להתפלש כך בבוץ הזה, אבל זו טענה שיש להעלות אל מול החברה שלנו, לאו דווקא המתלוננת במקרה הזה.
שפע של לכלוך 420296
כסף הוא מלוכלך אם לא השגת אותו בעמל ידיך? אוקיי. ומה סהר שפע עשה, עבד בשמש בסלילת כבישים? המציא משהו הייטקי? גילה משהו חשוב במדע? לא, אחיו העלה רעיון לפתוח עסק, הם לקחו הלוואה מאמא שלהם, ופתחו את העסק, ומאז אחרים עובדים קשה תחתיהם, והם מתגלגלים בכסף. מי המלוכלך פה?
שפע של לכלוך 420298
סהר שפע אינו מודל החיקוי שלי, ובכל זאת ללא אנשים שהיו ''סתם פותחים עסקים'' החיים שלי ושלך היו ככל הנראה קצת פחות טובים.

איכשהו, תביעת דיבה קיקיונית אינה מתיישבת אצלי בשום צורה כדרך הגונה להשגת כסף.
שוב, כאמור צר לי, אבל עם כל חוסר-הנחת מהתנהגותו של שפע, אין הדבר מתקרב אפילו לשאת הנפש שמעוררת אצלי תובעת הפיצויים.
שפע של לכלוך 420303
יש לך השקפות מאד תמימות על מהן דרכים הגונות להשגת כסף.
אם אתה שכיר אז קרוב לודאי שהכסף שאתה מקבל הוא בדרך הגונה.
לגבי עסקים: יש המון עסקים- מעסק קטן ועד חברות גדולות- שהכסף שהן מרוויחות איננו בדרך הגונה לגמרי. האם מיסטר שפע מנהל עסק הגון? אינני יודע, לא בדקתי. למשל, חברה שהרווח שלה הוא דו סיפרתי והיא משלמת לאי אלו מעובדיה שכר מינימום- הדרך איננה הגונה.
שפע של לכלוך 420396
התביעה איננה קיקיונית כלל ועיקר, רק הסכום הוא קיקיוני - היא היתה צריכה לבקש (ולקבל) פי כמה. לו הערכים שחונך עליהם מר שפע היו אכן שונים מאלה המשתמעים מדבריו, הוא לא היה יכול לומר אותם. זה פשוט לא היה עולה על דעתו. אי לכך, יש לפגוע בכיסו, זה המתמלא בקפיצות ודילוגים, ורצוי באופן שיכאב באמת.
שפע של לכלוך 420398
אם אכן הבעיה היא הערכים שעליהם חונך, אז הוא קורבן של הנסיבות, והתביעה צריכה להיות מופנית אל משרד החינוך ואל הוריו.
שפע של לכלוך 420400
לא, הבעיה היא הערכים שלו היום, או תפיסת העולם שלו היום.
שפע של לכלוך 420402
קודם כל עצם הרעיון שאדם יצטרך לשלם על מוצא פיו נשמע לי בלתי ליברלי בעליל, למעט מקרים של הסתה לאלימות או הוצאת דיבה (על כזו שמצדיקה התערבות משפטית לעניות דעתי, כתבתי בתגובה אחרת).

ואם בכל זאת המטרה היא ללמד לקח את מר שפע, אין שום סיבה שהמתלוננת תהנה מהמרשרשים האלה שעבורם היא לא נקפה אצבע. לתרום סכום זה לנזקקים הוא פתרון הגון הרבה יותר.
שפע של לכלוך 420421
''קודם כל עצם הרעיון שאדם יצטרך לשלם על מוצא פיו נשמע לי בלתי ליברלי בעליל''.
לדעתי אין בכך שום דבר לא ליברלי. היום קיימות תביעות גם על התעללות נפשית, עד כמה שידוע לי. ולי נראה, לפחות, שמן הדין שיהיו כאלה. פגיעה נפשית, במקרים מסוימים, יכולה להיות לא פחות קשה - אולי אפילו יותר - מפגיעה גופנית. והמתלוננת במקרה של מר שפע בלי ספק נפגעה כאן נפשית. לטעון שאם היא ''לא עבדה'' למען אותם מרשרשים פירושם לטעון שגם במקרים של פגיעה פיזית, למשל, אין כל סיבה משפטית לדרוש פיצוי כספי.
שפע של לכלוך 420426
איך מוכיחים פגיעה נפשית?
פגיעה פיזית הינה, לצורך העניין, פגיעה באטומים המרכיבים את גופו של הנפגע, אני מניח שהחוקים לא יורדים לרזולוציה הזאת אבל רק מכיוון שההכללה במקרים האלה ברורה לכולם ואין צורך להדרש לרמת האטום (בדגש על כך שלו רק היינו רוצים *ניתן* היה לעשות לחוק רדוקציה פיזיקלית די מוצלחת).

לגבי נזק או פגיעה נפשית (כמו גם לגבי הפיזית) יש מין הסתם חשיבות למשך (זמני/הפיך/בלתי-הפיך וכו') הנזק. כמו שאין דין גזיזת תלתלה של מישהי כדין ריסוק קרסוליו של אחר, כך מוזר יהיה לדון בעילבון רגעי תחת אותה הכותרת עם התעללות נפשית מתמשכת.

רוצה הנפגעת לטעון לנזק נפשי ארוך טווח, בסדר, היא יכולה להתחיל בלהציג ירידה משמעותית בריכוזי הדופאמין או הסרוטונין במוחה בתור התחלה... אני מצטער אבל איכשהו אינטרוספקציה נראית לי בעייתית משהו בהקשר הזה.
שפע של לכלוך 420428
נראה שלמזלך הטוב מעולם לא נפגעת נפשית.
שפע של לכלוך 420430
איך זה קשור לעניין?
שפע של לכלוך 420451
התפקדת כבר לגדודי הרדוקציוניסטים פה? כדאי לך, הם מרגישים לאחרונה במיעוט ויצאו במבצע "חבר מביא חבר".
שפע של לכלוך 420460
מה שאי אפשר לומר על הלגיונות ההוליסטים.
טוב, אני מבין שדיון של ממש כבר לא יצמח כאן.
שפע של לכלוך 420520
טוב, בוא נבדוק את זה קצת.
לא יודעת אם זכור לך, אבל לפני הבחירות נאסר על רבנים להבטיח ברכות/לאיים בקללות על בוחרים כדי שיבחרו במפלגה מסוימת. האם זה נראה לך סביר?
שפע של לכלוך 420565
אני חושב שכדי להוכיח פגיעה נפשית די להראות פגיעה בתפקוד ואין צורך להוכיח קיום של בעיה פסיכיאטרית קלינית.

איך מוכיחים דבר כזה? זו קצת בעיה, צריך להביא שורה של עדים שיעידו על שינוי עיקבי בהתנהגות התובע, משפחה, חברים, מורים, קולגות וכו, צריך להביא פסיכולוג שיעיד שהדפוס המתואר של הירידה בתפקוד אופייני לבעיה שאתה טוען שנגרמה לך עקב הפגיעה.

נכון שהאמינות של העדים האלו קצת בעייתית כיוון שאילו יהיו אנשים מהסביבה הקרובה של התובע. ונכון שפסיכולוגיה אינה מדע מדוייק אבל בכל זאת, ניתן לדעתי לשכנע את השופט שיש פגיעה אמיתית.

מצד שני איך תוכיח ירידה ברמות הסרוטונין? אתה מנהל מעקב שאתה יכול להוכיח שפעם היה לך יותר?

בנוסף, כמובן יש לשקול את מידת החריגות של האירוע שאמור היה לגרום לפגיעה. לדעתי האירוע הספציפי הזה למרות היותו חריג, הוא עדיין בתחום שבו אדם סביר לא היה צריך להיפגע במידה משמעותית, ואם מצבו הכלכלי של הפוגע היה שונה לא היה מתקיים כלל משפט.
שפע של לכלוך 420570
אם מצבו הכלכלי של הפוגע היה שונה לא היה מתקיים כלל מצב שמצריך משפט.

העניין פשטו: המשפט הוא נגד גסות הרוח, הזחיחות והפריבילגיה שהנובוריש לוקחים לעצמם!
שפע של לכלוך 420580
בהתחשב בעובדה שכל האירוע התרחש בסוכנות למכירת מרצדסים ואחד הביטויים המעליבים היה "אני מרויח 800 שקל בדקה ואת אפס" אני מניח שאם מצבו הכלכלי של הנתבע היה אחר כל האירוע היה נמנע.

מצד שני, אני שמעתי ביטויים מעליבים לא פחות מופנים כלפי אנשים שונים במקומות שונים. זו הפעם הראשונה שאני שומע על מקרה כזה שמגיע לידי תביעת דיבה ופיצויים.
שפע של לכלוך 420573
לא יודע מה היה קורה אילו מצבו הכלכלי של הפוגע היה שונה, אבל אין לי ספק שאילו עדתם של הפוגע ושל הנפגעת היו הפוכות, השופט היה מגלגל את התחת הלבן שלה מכל המדרגות.
שפע של לכלוך 420584
לו מוצאם של שני הצדדים היה הפוך, גם אז האירוע לא היה קורה.
שפע של לכלוך 420440
בלתי ליברלי? לא נורא. זה לא שליברליות זה דת. ואם בשם הליברליות מותר לי לעלוב בצורה קשה אנשים אחרים, אז אני מעדיף לחיות במקום קצת פחות ליברלי ויותר אנושי.
שפע של לכלוך 420442
"מלחמה היא שלום,
חופש הוא עבדות,
בערות היא כח ..."

בעצם קצת חסר שם "בלתי ליברליות היא אנושיות", אה?
שפע של לכלוך 420501
הכל עניין של מינונים. ליברליות כזו זה חוסר אנושיות בעיניי. אני יודע שהכנסתי כאן היבט ערכי, אבל גם ליברליות זה ערך. ערך חשוב מאוד, אמנם, אבל רק ערך. לכן אני מוכן להיות קצת פחות ליברלי ולא לאפשר לכל אחד לעלוב כאוות נפשו. זה הרבה יותר אנושי בעיניי.
שפע של לכלוך 420464
זה לא ש''בשם הליברליות מותר לך לעלוב'' אלא ש''בשם הליברליות אסור לך למנוע ממני לעלוב'', ויחי ההבדל הקטן.
שפע של לכלוך 420686
"בשם הליברליות אין מונעים ממך לעלוב ואין מונעים מהשופט לשלוח יד ארוכה לתוך חשבון הבנק שלך". איך עכשיו?
שפע של לכלוך 420689
לא נשמע לי הגיוני כל כך.
אלף בני-צבאים. 420324
אתה מאוד עשיר או מאוד צעיר (או שניהם, שזה בכלל לא רע).
אם אתה אף אחד מהם, המצב קשה.
אלף בני-צבאים. 420343
אני מסכים עם האבחנה, למרות הנתונים השגויים (מאוד?‏1) שהסתמכת עליהם. אה, והייתי מעיר משהו על אלמוניות ואד-הומינם (טוב, זה נאמר ברוח טובה, אני מקווה), אלא שאני חוטא בכך בעצמי לעיתים כך שאין לי קייס של ממש פה.

1 הראשון רחוק עד מאוד מין המציאות, ולגבי השני אני מניח שאפשר להסיק חסמים תחתונים במעבר על תגובותי לדורותיהן באייל (לא שאני מציע זאת למישהו חלילה).
אלף בני-צבאים. 420302
ע''ע רוחמה אברהם.
אלף בני-צבאים. 420311
לא נעים, אבל הסקרנות גוברת: אפשר הסבר לכותרת?
אלף בני-צבאים. 420316
לא משהו מתוחכם במיוחד.
התחיל כמאה אלף ירוקים ועבר ישראליזציה קלה.
... תחת ההנחה הלא מחייבת כלל שסדר האיברים במכפלה אינו משפיע על התוצאה.
אלף בני-צבאים. 420406
וואו, הייתי איטי... תודה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים