עמדתי כמו יהודי 4219
נדמה לי שיש פה כמה אנשים שמפספסים את הנקודה האמיתית כאן:אנחנו עומדים קודם כל כי אנחנו יהודים ולמען אותם יהודים אחרים שלא יכולים לעמוד איתנו. גם היום וגם בעוד שבוע אנחנו נעמוד בשביל לזכור מאיפה באנו ובזכות מי אנחנו חיים היום במדינה חופשית. לא מטעמים דתיים ולא מכפייה - אלא מתוך רצון להראות שאנחנו לא שוכחים מי נהרג בשביל שאנחנו נחייה כמו שאנחנו חיים עכשיו. כי אם לא נעמוד היום ובעוד שבוע לא נהיה שונים משאר האנשים בעולם. זה מה שמייחד את העם היהודי לטוב ולרע והמעט שאדם יהודי צריך לעשות הוא (לעניות דעתי כמובן) לכבד את הימים הללו. הדעות ישארו חלוקות באשר לצום ביום כיפור ולחמץ בפסח אולם בעינינים כאלו אין ויכוחים ונדמה לי שיש קונצנזוס לגבי דקות הדומייה.
עמדתי כמו יהודי האין זה ....? 4221
אוקסימרון? אני לא בטוח שהתשובה שלילית.
פרט לכך? קונצנזוס? וחרדים כידוע הינם כלבים, ולפיכך אינם חלק מהעם היהודי.

כן, במידה וזהו מידה חדש אחזור עליו שנית- כ 10% מתושבי מדינת ישראל היהודים אינם עומדים דום לא בכ"ז תשרי ולא בד' (אוג') אייר.
עמדתי כמו יהודי האין זה ....? 4244
אני מוחה! יש לי כלב בבית, חמוד להפליא. ואם הוא חלק מהמשפחה, חרדים הם לבטח חלק מהעם (בין אם הם עצמם רואים עצמם חלק אינטגרלי ממנו, ובין אם לאו)
עמדתי כמו ישראלי 4223
א. אני לא עומד למען אף-אחד, והסברתי זאת בטור שלמעלה. אני לא עומד למען המתים, משום ש... ובכן, הם מתים. הם לא ירגישו, ולא אכפת להם אם אני עומד או רוקד הורה.
ב. לא בזכות היהודים שנרצחו בשואה אנחנו פה היום. אין כאן אמירה כנגדם, הם לא בדיוק עשו זאת מבחירה, אך לטעון שהם נהרגו כדי שאנחנו נחיה זה פשוט סילוף תמוה של האמת.
ג. אני לא יהודי. כלומר, במוצאי אני יהודי, אבל לא יותר מזה. אני עומד בצפירה כישראלי, וכמי שחלק נכבד מבני משפחתו נהרגו בשואה.
ביזיון 4265
דובי ידידי
אני חושב ששנאת החרדים מעבירה אותך מדעתך.שמתי לב שהחרדים ממש לא פופולארים באתר הזה אבל בין זה לבין לא לעמוד בצפירת דומייה לזכר השואה ולמלחמות ישראל - זה כבר גובל בבערות.אין מדובר פה בדת ואף אחד לא כופה על אזרחי ישראל מלעמוד בצפירה, ובכל זאת 95% מהם עושים זאת.רובם גם כן לא אוהבים חרדים אבל הם מכבדים את זכר הנספים בשואה ובמלחמות ישראל. וכן,אותם מתים הם אלה שבזכותם אתה חי במדינה הזו כי בלי השואה - ספק עם מדינת ישראל הייתה קמה.ובלי החיילים שמתו במלחמות ישראל ספק אם היית בכלל נולד. אתה ביחד עם שאר הקוראים שלא עומדים ושלא אכפת להם בכלל, אינכם שונים מהבחינה הזו מהגרמנים,האוסטרים והפולנים שגם הם לא זוכרים את האנשים שמתו ולא מקדישים להם דקה אחת בשנה.אני ממש לא בנאדם דתי ואפילו לא מאמין אבל אני מכבד את האנשים הללו ונותן להם את הכבוד לו לא זכו כשהיו בחיים.ובעצם מעשה זה אני מרגיש יהודי ומרגיש ישראלי.הבעייה במדינה הזו היא שאנשים שכחו מאיפה הם באו ואת ההיסטוריה של העם שלהם.כל מה שהם רואים לנגד עיניהם זה את עובדיה יוסף ואריה דרעי שמזמן כבר לא מייצגים עבור אף אחד את הדת.אבל השנאה כלפיהם מעבירה אנשים מדעתם וגורמת לאנשים להתעלם מדברים חשובים אחרים.ולעניות דעתי אנשים כאלה מבזים את מדינת ישראל ואת האנשים שנהרגו בשביל שהיא תקום.
ביזיון 4271
רגע, רגע, ידידי. החזק את הסוסים שלך. קראת את המאמר למעלה? הראשי? זה שהתחיל את הדיון? שמת לב מי כתב אותו? נכון - אני. ומה כתוב שם? שאני עמדתי. לבד. מה עוד כתוב שם? כתוב שלא עמדתי בשביל המתים, אלא בשביל החיים. שזה בדיוק מה שכתבתי בסעיף א' של התגובה לה ענית בהתלהמות שכזו.
באשר לאלו שמתו בשואה - לא בזכותם אני פה. לא בזכות זה שהם מתו, ולא בזכות שום דבר שקשור בהם. להגיד שבזכותם יש לנו מדינה, זה להגיד שאנחנו צריכים להזמין נאצים לחגיגות העצמאות שלנו כאורחי כבוד, כי גם (ובעיקר) בזכותם אנחנו פה.
באשר לחיילי צה"ל שקיפדו את חייהם בהגנה על המדינה - אין לי עוררין כי סביר להניח שאני חב להם את קיומי, וכמובן שאני עומד דום לזכרם גם ביום הזכרון.

בכלל, לא ברור לי מה הקשר בין לא לעמוד לבין שנאת חרדים, גם אילו לא היית עומד דום. אם בכלל - הרי החרדים הם אלו שמתעלמים בגסות מנוהג עמידת הדום בצפירה, וממשיכים בענייניהם לעיני כל.

ובכלל - הגיע הזמן שאימרת הכנף הזאת - "שנאת החרדים העבירה אותך על דעתך", שמקורה, אם אינני שוגה, הוא בבניזרי - תעבור מן העולם סופית. אף עבר לא הועבר על דעתו בגלל שנאתו לחרדים. די עם השטויות, ברצינות.
ביזיון 4277
התלהמות??? אני???
שמת לב מה אנשים כתבו כאן???
השוו כאן אנשים לכלבים ואני מתלהם???

אולי לא הייתי צריך להוציא עליך את כל הכעס הזה, פשוט נדהמתי ממה שאנשים כתבו כאן.עד לאן נדרדר עוד???התחושה שלי היא שבגלל השנאה התהומית לחרדים שמתבטאת כאן בברור יש נטייה להתעלם בהפגנתיות מכל מה שמייצג אפילו במקצת את המורשת היהודית.ובגלל זה אנשים לא עומדים.היהדות מתקשרת אוטומטית עם דרעי ובניזרי ולכן אנשים שונאים אותה ומכאן נובעת שנאת החרדים.
ברור שדעתך שונה משלי ואין אני מנסה לשנותה אולם אם היית קורא את כל התגובות כאן היית מבין את האנטגוניזם שיוצרת הדת אצל קוראיך. הדת מתקשרת לצפירה ולכן אנשים עושים דווקא ולא עומדים. זאת הייתה כוונתי!

ודרך אגב - תהיה בטוח שאני האחרון שיצטט את בניזרי. הוא לא אמר את המשפט הזה. ברצינות!!!
ביזיון 4278
הוא כן אמר את זה, אם איני טועה אז לטומי לפיד (ואחר-כך הם כמובן התפייסו לשעתיים בערך)
ביזיון 4280
מר פוגל, שעשה את ההשוואה לכלבים, עשה אותה בציניות (כנאמר - "ומה אני, עז?"), והוא עצמו איש דתי.
יותר חשוב - הדת אינה מתקשרת לצפירה אצל אף אחד. להפך. זו הסיבה שהחרדים אינם עומדים בצפירה, לטענתם, שכן היא עבודה זרה - פעולה זרה ליהדות. להם יש דרכים משלהם להתאבל (טיעון שאני מקבל, ובכל זאת, מטעמי דרכי שלום, עליהם לעמוד כמו כולם).
אנשים אינם "מתעלמים בהפגניות מכל מה שמייצג מורשת יהודית" - הם פשוט לא מאמינים ביהדות, ולכן לא מוצאים סיבה להתנהג כאילו שהם כן. כך זה אצלי, בלי קשר לדרעי ובניזרי. היהדות מתקשרת אצלי עם בורות, עם איוולת, ועם פרימיטיביות. למה? כי זו דת בת 3000 שנה שמבוססת על דברים שכבר ידוע לכל שהם אינם נכונים, ושמניחה את קיומה של ישות אותה אני שולל מכל וכל. זה למה אני מתעלם מהיהדות - היא לא מעניינת אותי.
גם אם בניזרי לא המציא את המשפט, הרי שהוא משתמש בו דרך קבע, ואני עצמי שמעתי אותו חוזר עליו מספר פעמים. אפילו אם הוא לא היצרן, הוא בהחלט המשווק הראשי שלו.
בסיס שונה 4358
דובי וחנן היקרים, ברצוני להפנות את תשומת לבכם למישורים השונים המהוים בסיס לפולמוס קטן זה שעוררתם.
בעוד חנן נוטה להתבונן על הדברים מתוך היבט אפיסטמולוגי, אתה דובי עונה לו במישור הרציו ומבסס את טענותיך על תהליך החשיבה.

נסו לנהל את השיח במישור זהה ותגלו כי אין כל בסיס לויכוח.
דון חואן, מה שלום קרלוס קסטנדה? 6286
תשאל אותי 130349
ביזיון 4284
דוקא החרדים אינם עומדים בצפירות. לטענתם העמידה אינה צורת אבל יהודית והם מעדיפים לקרוא פרקי תהילים.
הדת מתקשרת לצפירה? 4291
להיפך !!!!
ביזיון 4274
לאקט המסמל למתן כבוד יש משמעות רק כאשר יש לו עדים. אם אני עומד לבד בחדר זה לא אומר שאני מכבד את הנספים בשואה פחות מאשר אם הייתי ממשיך בעיסוקי. אם אני נמצא בציבור שכולו עומד ואני מתעלם מהעניין יש בכך חוסר כבוד כלפי הנספים (וחוסר נימוס כלפי העומדים). זה הכל.
המבחן הכבוד הוא לא הטקס של העמידה אלא מעשי היום יום. מה אתה עושה למען המיעוט הנרדף של עובדים לא חוקיים בארץ? מה אתה עושה למען שואת הרעבים באפריקה? מה אתה עושה נגד האפליה של מיעוטים בארץ?
אם התשובות שלך לשאלות הללו הן כלום, אז מיצידי שתעמוד עד מחר, אני לא קונה את הדיבורים שלך על הגרמנים,הפולנים והאוסטרים שלא זוכרים את השואה כי אתה בדיוק כמוהם. אם התשובות שלך הן כן אני פועל, מפגין תורם ומסייע... אז האם אתה באמת מאמין שעמידת דום 2 דקות בשנה היא שעושה את ההבדל?

הבעיה של הדת הוא שהיא מחשיבה את הפולחן יותר מאשר את הערכים. כל ה"לא עומדים" פשוט מתנגדים להפיכת זכר השואה לפולחן במקום לקח.
עמדתי כמו יהודי 4260
אינני בא לשפוט את אלו שאינם עומדים.
אני עמדתי לבדי וזה מספר שנים שאיני שייך לשום "מסגרת מחייבת" אבל גם אז עמדתי בשביל עצמי.
כילד שאלתי "למה? מה פתאום?" (וזו אחת ממטרות הצפירה כמו סדר פסח שמעורר את הילדים לשאול "מה נשתנה?")
תשובתם של הורי היתה: "פשוט תחשוב, על שני הסבים שלך ועל דוד שלא הכרת". אז גם בבית-ספר חשבתי על סבא.
אחר-כך חשבתי על עוד דברים: על האנשים שבאו מ"שם" על החיים שלהם היום. על כל מה שנבנה כאן על-ידי אותם אנשים זמן קצר כל-כך אחרי הטראומה.
בזמן הזה אני מהרהר בתוכניות ששודרו בטלויזיה (ובשנים האחרונות יש הרבה מאד תוכניות מעניינות בערוצים השונים. למשל "קאפו" ששודר אתמול ב"עובדה" ).
הצפירה חשובה לי אישית ביום הזה. זו המצאה גאונית שמאפשרת לכל אדם להרהר בשקט ולהדגיש שהקיום כאן הוא לא מובן מאליו.
אינני דורש מאדם שיעמוד בביתו אם אינו חש בצורך. חבל שיש אנשים שלא חשים בצורך לעצור. אולי זו הדחקה. אני שמח שיש שקט (והטון של הצפירה הוא שקט) שמאפשר התייחדות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים