האם זו פליטת פה? 424097
האם זו פליטת פה? 424098
באופן רשמי? כן.
ראש הממשלה אמר דברים אותם בקלות אפשר לפרש בדרך מסויימת הנוגעת לעניין רגיש. מיד לאחר מכן מודיע אולמרט כי לא התכוון לצורה בה פורשו דבריו.
באופן מעשי? אני מפנה את הבמה לבלבלינסטים.
האם זו פליטת פה? 424099
אף פעם לא הבנתי למה העמימות היא עניין כל-כך רגיש היום, יש מישהו שלא יודע מה יש לנו?
האם זו פליטת פה? 424100
''אף פעם לא הבנתי למה העמימות היא עניין כל-כך רגיש היום''

פשוט ניסוח מדהים.
האם זו פליטת פה? 424111
טוב, לא צריך להיות בלבניסט כדי להניח שפה לא מדובר במשהו שלא היה מכוון. הרעיון שראש הממשלה יכול להיות עד כדי כך מטומטם פשוט כואב מדי בצלעות.

לא שיש לי מושג מה בדיוק פיזור הערפל המדומה על הגרעין הישראלי יכול להשיג. האם זה אמור להיות איום על איראן? אני בספק אם הגילוי הזה מחדש להם משהו. איום על העולם המערבי ש"ווי מין ביזנס"‏1? לא יודע. אני בטוח שהבלבניסט ישמח לגלות לנו.

1 מממ... ווי...
האם זו פליטת פה? 424112
בתור בוגר טרי של הקורס של בלבן, אולמרט הפתיע אותי - אני התרשמתי שמדובר במשתלב קלאסי. הנטייה לחשוף את הגרעין היא בד"כ של תומכי הגרעין - מה אתה צריך נשק גרעיני אם אף אחד לא יודע על זה?
הפתיע אותי עוד ח"כ אריה אלדד, שמוכר לי היטב כמשתלב, ואמר: "אם אכן התכוון אולמרט לוותר על מדיניות העמימות הגרעינית של ישראל ולא פלט כהרגלו שמות שלא התכוון להם, צריכה לצאת מכאן הודעה ברורה לעולם החופשי. אם אתם לא תעצרו את איראן, אנחנו נעצור אותה בכל מחיר" (ynet)
יש פה איזה בלבניסט מקצועי יותר שיכול לעזור?
לגבי ביילין - הוא אמר: "התבטאותו המדהימה של אולמרט בנושא הגרעין מעידה על חוסר זהירות הגובל בהפקרות ומציבה ספק גדול האם מדובר באדם הראוי לכהן כראש הממשלה" (ynet)
כמובן, הוא ניצל את הבמה כדי להשתלח באולמרט, אבל המילים "התבטאותו המדהימה" לדעתי אומרות הכל.
האם זו פליטת פה? 424119
הרעיון של עמימות הוא שיש לך נשק גרעיני, כולם כן יודעים את זה, ובכל זאת אתה לא טורח להודות בזה. לכן גם אם אתה תומך בגרעין אין לך שום אינטרס לחשוף זאת רשמית. כולם ממילא יודעים.
האם זו פליטת פה? 424204
אם כולם ממילא יודעים, למה לא לחשוף? כדאי לצפות בפרופ' בלבן מתראיין בנושא בערוץ האקדמי של אוני' חיפה -mms://vod4.haifa.ac.il/p/ac/2821C.wmv החל מ-‏7:30 דק'.
האם זו פליטת פה? 424207
אח... עודד קלאסי. משעשע כתמיד (''... במילא אף אחד לא שואל אותי ...'')
האם זו פליטת פה? 424235
אם כולם יודעים למה לא לחשוף? משום שהעמימות מאפשרת להם להעמיד פנים רשמיות כאילו הם לא יודעים, ועל כן להמנע מלדרוש מאתנו את פרוק הנשק הזה.
האם זו פליטת פה? 424236
מי שרוצה לדרוש, דורש מילא. מי שלא רוצה לדרוש, לא אכפת לו מ''פליטות פה'', רק חבל שפליטות הפה הלו מזכירות מה יש לנו ולא על מי אנו עתידים להשתמש אלא אם.
האם זו פליטת פה? 424241
פנים רשמיות בפני מי? בפני ציבור האזרחים שלהם? בפני מנהיגים אחרים? מי מבין אלה זקוק לאישור רשמי של ישראל על החזקת נשק גרעיני כדי להאמין בזה?
האם זו פליטת פה? 424245
כאשר שואלים אותם ''מדוע אינכם דורשים גם מישראל לוותר על הנשק הגרעיני שלה'', הם אומרים ''לא ידוע לנו על נשק גרעיני ישראלי'' או משהו בדומה לזה. שקר לבן דיפלומטי סטנדרטי למדי - אבל גם הוא צריך משהו להאחז בו.
האם זו פליטת פה? 424247
אם לי פוליטיקאי היה אומר ''לא ידוע לי על נשק גרעיני ישראלי'', אני הייתי אומר ''אה, אני אצביע לבחור השני בבחירות''. בקיצור, לבן או לא, הם היו נתפסים בשקר.
גם אני פעם דבקתי בדעה שהעמימות מאפשרת למדינאי העולם להתעלם מהנשק הגרעיני הישראלי - ואז חזרתי אחורה כדי לבחון את הנחות הבסיס שלי. אחרי קצת מחשבה, הגעתי למסקנה שבאמת יש פה משהו גדול יותר.
האם זו פליטת פה? 424263
לא נראה לי שיש בוחרים רבים בעולם המערבי שסוגית הגרעין הישראלי מטרידה אותם עד כדי כך שישנו בגללה את הצבעתם - מה גם שראשי המפלגות העיקריות כמעט בכל מדינות המערב שותפים לאותו שקר. בכלל, אם אתה מתכוון להמנע מהצבעה למי שנתפס בשקר תצטרך להצביע רק לפנים חדשות.
האם זו פליטת פה? 424417
סליחה, תודה...
האם זו פליטת פה? 424248
ומה הם אומרים כאשר שואלים אותם "מדוע אינכם דורשים מישראל לוותר על מדיניות העמימות הגרעינית שלה"?
האם זו פליטת פה? 424265
לא יודע. העמימות היא מדיניות דיפלומטית, לא מדיניות גרעינית; אולי הם מסבירים שאין אמנות בינלאומיות מחייבות בנושא מדיניות דיפלומטית.

אם תתבוננו כאן, תוכלו לראות מה ההבדל בין תוצאותיה של אמירה גלויה לבין מדיניות של עמימות:
האם זו פליטת פה? 424393
לא ראיתי את ההבדל - מדינות ערב דורשות, באופן רשמי, הרבה דברים כבר הרבה זמן.
חררמפ 424125
המממ? 424208
המממ? 424289
זה ראשי תיבות של "שיט, עד שניסחתי תגובה שחשבתי שהיא כתובה היטב ומבטאת את מה שרציתי להגיד, התברר שמגיב אחר כבר הקדים אותי ועשה עבודה טובה יותר". תגובה 424124
האם זו פליטת פה? 424108
הצחקת אותי. תיכף הבלבניסט יסביר הכל.
האם זו פליטת פה? 424114
מסתבר שהוא כבר הסביר. הייתי צריך לדעת.
האם זו פליטת פה? 424131
לא ראיתי שכבר פורסם עדכון חדשות בנושא. הנה הפתיל שהתחיל הבלבניסט: תגובה 424055

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים