תפוז מכני 43071
ישנם אנשים שבמערך הגנים שלהם יש פגם מסויים. בעקבות הפגם הזה, הם אינם מסוגלים לפרק אלכוהול. על כן, מיד לאחר כוס היין הראשונה שלהם, הם מזנקים ממצב של פכחות, לבחילות, הקאות וכל מה שכלול במילה "שכרות" במובן השלילי ביותר שלה. בעצם, אולי זה לא פגם - כמעט מחצית מאנשי מזרח אסיה לוקים ב"פגם" הזה, אך במחקר שצויין בספר "Mean Genes", הסתבר שמתוך קבוצה של כמה מאות אלכוהוליסטים יפנים, אפילו אחד מהם לא היה עם גן פגום. כלומר - אנשים כאלה (נקרא להם "מתבחלים") סולדים מאלכוהול, והם חסינים להתמכרות אליו.

העניין הוא שאפשר להפוך אנשים למתבחלים ע"י תרופה מסוימת, בשם antabuse. אנשים שמקבלים את התרופה מידי יום, לא יוכלו לסבול אלכוהול, לאותו יום.
לצערנו, מרבית האנשים ימצאו דרכים שלא לבלוע את התרופה, ויעדיפו את העונג שבשתייה הגונה על פני הרצון להגמל מהשתיינות.

אבל מה יקרה אם תהיה תרופה שמספיק לקחת אותה אחת לשנה? אז לא יהיה צורך להתמודד עם ההתמכרות מידי יום ביומו. יהיה דרוש רגע אחד של כוח רצון בשנה, כדי להפטר מההרגל הרע. ומה אם יהיה אפשר לפתח חיסון מפני שתיינות, שניתן יהיה להזריק לילדים קטנים, והם יהפכו למתבחלים לשארית ימיהם?
ומה אם יהיה אפשר לעשות אותו דבר לגבי שאר הסמים המוכרים לנו?

הדבר מזכיר במידה מסוימת את "תפוז מכני" - שם אלכס טופל כך שהמראה של אלימות או המחשבה על מין יגרמו לו לסבל רב. האם זה הוגן ליצור באנשים התנייה - בין אם פסיכולוגית ובין אם גופנית - כנגד דברים שמזיקים להם?

בני אדם, באופן טבעי ומולד, מפחדים מנחשים. אפשר להתגבר על הפחד הזה, אבל מרבית האנשים לא טורחים לעשות זאת. זרוק אקדח טעון ללול עם תינוק בפנים, והתינוק ישחק איתו. זרוק לשם נחש מגומי, והילדון יהיה מפוחד לחלוטין. מה אם היה אפשר לגרום לילדים את אותה סלידה מסמים?

האם אתם בעד או נגד חיסונים שכאלו?
תפוז מכני 43073
שתיית אלכוהול אינה מחלה, ולכן לא מדובר בחיסון או תרופה אלא כלי לבקרה התנהגותית. אין מקום לתת חיסון גורף כזה (גם אם היה ניתן) אלא מותר להשתמש בו רק במקרה שאדם התמכר לאלכוהול ומעוניין להיגמל או לחילופין, הוא מהווה סכנה לאנשים אחרים בגלל התמכרותו (למשל מותר להתנות החזרת רשיון נהיגה למי שהואשם בנהיגה בכשות בקבלת הטיפול, או לאסור על גבר שמכה את בני משפחתו בהשפעת אלכוהול להתקרב אליהם עד שיקבל טיפול וכו')
כנ''ל לגבי עישון ושאר שמחות. אין מקום להכריח אדם להפסיק לצרוך דבר מה, אפילו אם הוא מזיק לו כל עוד אותו אדם לא פוגע באנשים אחרים בצריכתו.
תפוז מכני 43157
זה לא שמכריחים אותו להפסיק - זה שגורמים לו לא לרצות.
תפוז מכני 43168
תאר לך שהיו הורגים לך את הדחף המיני בגיל הגל. אני משער שזה היה חוסך לך תסכולים מסויימים, מונע מגברים להפוך לאנסים וחוסך לחברה כמה רעות חולות נוספות. מצד שני, האם זה שוה את זה?
אני לא חושב שההנאה מאלכוהול שקולה להנאה ממין אבל עדיין לא מוצדק לדעתי לשלול אותה מאנשים ואני לא הייתי מחסן את ילדי מפני אלכוהוליזם.
תפוז מכני 43206
אני חושב שזה יהיה ניסוי מעניין מאוד שיביא לסוף קיומו של המין האנושי - מטרה נעלה ללא ספק. מעבר לכך, לא הבנתי. האם לדעתך הבעיה העיקרית במקרה כמו שאתה מתאר יהיה החוסר בהנאה ממין?

אלכוהול הוא הנאה מפוקפקת למדי. עדיף כבר קוקאין - שלפחות עושה את העבודה טוב יותר.

אז אתה לא - האם לדעתך צריך להרשות להורים לחסן את ילדיהם?
תפוז מכני 43264
א. אני לא בטוח שזה יביא לסוף האנושות. אנשים יוכלו לקיים יחסי מין לצורך רביה, רק שהעניין יהיה טכני ואלמנט ההנאה יצא ממנו.
ב. היתרון בביטול הדחף המיני יהיה מניעת מקרי אונס, מניעת הטרדות מיניות ומניעת תיסכולים של גברים שלא תמיד משיגים בת זוג לסקס, הפסקת דיונים מפרכים בנושא ליגליזציה של הזנות, ביטול מוסד הזנות על כל התופעות המכוערות שנובעות ממנו (למשל חטיפה וסחר בנשים). בסך הכל די הרבה תוצאות חיוביות.
ג. אלכוהול נותן כמה רמות של הנאה החל מההתענגות על גוני הטעמים של משקאות משובחים (יין, בירה ומשקאות מזוקקים כמו וויסקים למיניהם, ברנדיים וכו' יצרו כל אחד תרבות שלמה סביבו), חויה משלימה להנאה מאוכל (מהאפרטיפים היינות שמלוים את הארוחה ועד הדיז'סטיפים והברנדי ששותים עם הקפה) או עישון (מכיר את הפלצנים האלה שטובלים את הקצה של הסיגר בברנדי?) וכמובן השתכרות שיכולה לשמח לבב אנוש או סתם לעזור לו לשכוח את טירדות היום יום לכמה שעות. קוקין עד כמה שאני יודע (אני לא מכיר אף אחד שמשתמש בסם הזה) מתחרה רק בשימוש השלישי כך שהוא לא תחליף ראוי.
ד. אני חושב שמותר לתת להורים להחליט למנוע מילדיהם להשתמש באלכוהול אבל לא להמליץ על טיפול כזה ולא להפוך אותו לברירת מחדל (בניגוד למשל לחיסון נגד צהבת).
תפוז מכני 43318
ב. אונס, במקרים רבים, אינו עוסק בסיפוק מיני - הוא עוסק בסיפוק יצרים אלימים. בשביל מין אפשר ללכת לזונה. אני לא יודע עד כמה הקביעה הזו תופסת לגבי מקרי האונס המרובים בימינו של קטינים כנגד קטינות - במקרה כזה, נדמה שבאמת מדובר על לחץ חברתי לקיום יחסי מין, וההרגשה שמין נמצא בכל מקום, וכולם עושים את זה כל הזמן.
תפוז מכני 43321
גם אם תוריד את האונס מהרשימה (למרות שלדעתי מספר מקרי האונס יקטן בצורה משמעותית אם נבטל את הדחף המיני של האנשים) עדיין תשאר עם רשימה מכובדת של תופעות מכוערות ועניינים שממררים את החיים להרבה אנשים.
ולמרות הכל אני לא מוכן שיקחו לי את הדחף המיני ואני אפילו מוכן ליפול קורבן למניפולציות פירסומיות בגללו מפעם לפעם.
1984 43191
לא, בשום פנים ואופן לא יעלה על הדעת.
זכותי המלאה לשתות, לשוכרה ומעבר לכך כל יום. זכותי להתמסטל כמעט עד מוות יום יום, כל עוד אינני פוגע בחברה. אם אני בנוסף לכך מנהל אורח חיים חצרני, אינני רואה בכך גם פסול שהחברה זכאית להתייחס אליו.
עצם הרעיון לתכנת אנשים לפעילות מסוימת מעלה בי סלידה קשה, אולי אני מותנה כנגדו. לי מספיק לקרוא את 1984 או את עולם חדש מופלא כדי לא לחשוב על הרעיון כרצוי לשארית חיי.
מה עם להתנות ילדים שיאבדו את החשק לנהוג במהירות? ללכת לישון מאוחר? מי יקבע את הגבול ובאיזו סמכות לעזאזאל אתה מרשה לעצמך להתעסק עם הגנים שלי?
דובי ידידי, צר לי, עצם העלאת הרעיון היא החלקה רצינית.
1984 43195
השאלה של דובי הייתה יותר רכה - נניח שאתה אלכוהוליסט ש*מעוניין* להיגמל, או ילד תמים שלא מעוניין להתנסות בסיגריות - האם היית משתמש בתכשיר מהסוג המדובר?

אני יודע שאני כן. האמת היא שאין כאן בעצם שאלה מוסרית, רק שאלה של נוחות. לשם פשטות אתן דוגמא יומיומית יותר - גלולות מדכאות תיאבון.
1984 43197
בקריאה שניה של דברי דובי: אופס, לא הבנתי נכון.

אבל זו הזווית שלי על העניין - גלולות מניעה כאלה ללקוח המיוסר הן עניין חיובי ביותר.

ועוד נקודה - לפי מה שהבנתי מתיאורו של דובי, הגלולה מזרזת את תהליך ההשתכרות. אולי כדאי לשתיין החסכן שמשום מה מרשה לעצמו להשתכר מקוניאק משובח ויקר שמחירו לכוסית 100 שקלים להשתמש בגלולה שכזו.
1984 43203
כמובן שאין לי בעיה עם נטילה מרצון של הגלולה.

ובנוגע לשתיין, נו צ'אנס, חלק גדול מהתענוג הוא השתייה עצמה, בייחוד בקוניאק משובח. חוצמזה, הפגם גורם לסלידה מהמשקה, כך שהרעיון לא פרקטי.
1984 43210
הפגם גורם לאנשים לזנק ישירות למצב של שיכרות מוחלטת ומתגוללת-בקיא. מכיוון שיש אלכוהוליסטים רבים שמביאים עצמם למצב הזה כל פעם בכל מקרה - מה אכפת להם?
שפיכה מוקדמת 43265
גם כן מביאה אותך לתוצאה הסופית במהירות וגם אם נתעלם לרגע מבת הזוג המאוכזבת עדיין התופעה הזו יוצרת תסכול ופוגמת מאוד בהנאה ממין.
1984 43268
הגלולות הללו לא מזרזות את ההשתכרות, הן מדלגות עליה ומביאות אותך ישר להנג אובר והבחילות של הבוקר שאחרי.
1984 43209
אף אחד לא שולל ממך את זכותך לשתות, ולהשתכר כהוגן - למעשה, יהיה לך הרבה יותר קל להשתכר כהוגן. אני רק מציע לגרום לזה להיות פחות נעים. בערך כמו להטיל מס של 500 אחוז על אלכוהול - אתה עדיין יכול לצרוך אותו, אתה פשוט תהנה פחות.

הבעיה היא כזו - יש לנו גנים, שמתנים אותנו לפעול בצורות מסויימות. למשל, אנחנו מתמכרים לאלכוהול, אנחנו אוהבים מזון שמן, אנחנו אוהבים לנסוע מהר על הכביש (או בכלליות לקחת סיכונים). אם יש אפשרות לנטרל את הגנים הללו, שיוצרים בסופו של דבר רק בעיות - למה לא? אנחנו בסך הכל מסייעים לאבולוציה להתקדם בקצב שלנו. בינתיים היא די מפגרת מאחור. קח אוכל, לדוגמא. פעם - לאכול כמה שיותר היה רעיון לא רע - מזון היה נדיר למדי, והוא התקלקל מהר. כיום, יש לנו מזון זמין כל הזמן, בכמויות נדיבות, והוא יושב במקררים ומקפיאים שמאיטים את קצת הקלקול (ובכל מקרה, גם אם התקלקל, אפשר לקנות עוד). הגנים שלנו מתאימים לימים עברו, ולא לימינו. למה לא לשנות את הגנים שלנו, כדי שלכולנו יהיה קל להיות רזים ונאים? אני מעדיף לא להשתמש במילה אאוגניקה, כי יש לה קונוטציות שליליות, אבל זה בעצם מה שזה - השבחת המין.

אז למה לעזאזל *לא* להתנות ילדים (גנטית) כנגד נהיגה מהירה? מה רע בזה? אה - מה שרע בזה, זה שאפשר לנצל את זה לרעה. בינתיים, כמו שאני רואה את זה, ההתניות הטבעיות שלנו מנוצלות לרעה לא פחות ע"י מפרסמים ויצרנים, ע"י הלוטו והקזינו, ע"י הסופרמרקטים וע"י הממשלה. אם נבטל את ההתנייה הגנטית שלנו לצריכה מוגברת של מזון - התגברנו על חלק מהם. אם אנחנו כגברים נתגבר על העובדה שרק ה*מראה* של אישה יפה עושה אותנו שמחים יותר ונוחים יותר לתמרון ע"י מפרסמים - האם לא הרווחנו?

זה משהו שקשה לוותר עליו כשמסתכלים על זה המצד הזה של השינוי. קשה לנו לראות עולם שבו אנחנו לא רודפים אחרי סקס כמו מטורפים - כי אנחנו חושבים על העונג שימנע מאיתנו כשנשיג אותו. אבל מהצד השני - כאשר לא יהיה לנו *רצון* במין, האם הוא יחסר לנו? לא, כי הוא לא יתקיים. לסקס לא יהיה תגמול בדמות אושר, ולכן לא נחפוץ בו. אולי עדיף לו כולנו נהיה כמו כליל נאורי - נקבל אורגזמה מפתרון בעיות במתמטיקה? נראה לי הרבה יותר קל ונוח.

אם יציעו לך לחבר לך אלקטרודה למוח הישר למרכז העונג, ולהזרים זרם קבוע, כך שתהיה מאושר כל שארית חייך (הקצרים למדי, מכיוון שסביר להניח שתמות מרעב - בלי לשים לב) - האם תסכים לכך או לא? מרבית האנשים יגידו שלא, כי קשה להם לעכל שהם *באמת* יהיו מאושרים במצב הזה. אם יכפו עליהם את המצב, הם לעולם לא יעלו על דעתם לנתק מרצונם את האלקטרודה - הם יהיו מאושרים. למה לנתק?
הרעיון שאני הצעתי הוא דומה - אני מחבר אנשים בכוח לאלקטרודה, ועושה אותם מאושרים יותר.

---

אגב, העלאת רעיון לעולם לא יכולה להיות החלקה רצינית. כל המטרה שלנו כאן היא הדיון, ואיפה נהיה אם אף אחד לא יעלה רעיונות נועזים - גם אם נוראיים או מופרכים, מידי פעם?
מסע בין כוכבים 43234
אולי הסיבה למנוע דבר מסוג זה הוא כי אתה בעצם רוצה למנוע מאנשים לעשות דברים שאינם טובים או הולמים בעינך , שתיה נהידה מהירה ומה לא. אבל יתכן שהיום זה מנהד לא הולם או לא טוב אבל מחר נהיגה מהירה תציל חיים או כל דבר אחר אולם הם בגלל ההתניה לא יוכלו לעשות את רצונם כיוון שהם הוזרקו קיבלו כדורים ומה לא.

מזכיר לי פרק במסע בן כוכבים שבו הם הגיעו לכוכב שבו אנשים הונדסו גנטית להיות מושלמים בדבר מסוים וכבר מגיל צעיר ידעו את יעודם ואכן הצליחו מאוד עד שיום אחד הכוכב שלהם היה בסכנה השמדה והפיתרון לנושא היה דווקא מהאדם הלו מושלם שהשתמש במעין משקפי קריאה (גורג') ובעזרת התכנולוגיה של המשקפים הללו הם הצילו את הכוכב. (הם בפרק אמרו משהו בסיגנון של '' אנחנו המושלמים היינו מתים בסופו של דבר בגלל המושלמות שלנו ואילו זה שלא נולד מושלם ולא חי מושלם הוא זה שבסופו של דבר הציל אותנו.)
טוב זה מהזיכרון כך שיתכן ויהיו טעויות פה ושם.
מסע בין כוכבים 43319
לא הייתי מסתמך על המוסרניות של מסע בין כוכבים כדוגמא לשום דבר. אם הם היו מושלמים - היו להם גם אנשים שבונים טלסקופים, וה"טכנולוגיה" של המשקפיים לא הייתה כל-כך מופלאה.
אם כי, כמובן, הלקח בא מהאבולוציה - ה"פגומים" עשויים להיות אלו שיעמדו בסכנה חדשה.

אוקיי, תאוריה חדשה: האם יהיה בסדר לתת לכל הילדים חיסון מפני אלכוהול ודברים רעים אחרים אליבא דמיסטר מאקי, בהנחה שבפני כל אדם פתוחה הדרך לקחת תרופת-נגד, שתאפשר להם לחזור ולעשות את הדברים הרעים כל אימת שבא להם?
מסע בין כוכבים 43410
לא דיברתי על מוסר אלא על הרעיון שכבר עלה אי שם במסכי הטלוויזיה.
לכל מקרה בסיפור מי שהגיע זה החללית של כוכבי הסידרה לכוככ שסירב ליצור איזה שהו קשר עם כל אוכלוסיה שהיא בגלל חוסר מושלמותם והסיבה היחידה שהם הסכימו הפעם ליצור קשר הייתה בגלל סכנת השמדה.

התאוריה החדשה כבר יותר טובה בעיני מהקודמת.
1984 43267
א. כבר יש מס של משהו כמו 500% על אלכוהול מה שאתה מציע זה עונש גופני על צריכת אלכוהול.
ב. יש נקודה מהותת שאתה מתעלם ממנה. ההתניות שלנו הן חלק מהמהות שלנו. אם תיקח ממני אותן חולשות תהפוך אותי לרובוט. מצד אחד אני ארויח כי אני אפסיק לקנות יוגורטים מגעילים בגלל בחורות יפות בטלויזיה, מצד שני אני לא אהיה אני שלם, ואני די מחבב את עצמי בסך הכל.
ג. שמעתי בעבר על הרעיון של לחשמל את מרכזי העונג במוח מה שנראה לי שיכול להיות נחמד אם זה בא לפרקי זמן קצרים ולא נמשך כל הזמן אבל אני לא חושב שיכול להיות כזה דבר מרכז אושר. אושר זה מצב נפשי ולא עיצבי ולכן אני מאמין שהוא ממוקם במוח בהרבה איזורים אנשים שונים הופכים מאושרים בעקבות דברים שונים לחלוטין מה שגורם לי לחשוב שלא ניתן למצוא סם אושר או מרכז אושר לחשמל במוח.
1984 43320
עבר על עכברושים: חיברו אותם לאלקטרודות, וכל פעם שהם פתרו מבוך, הם קיבלו זרם נאה וממושך הישר למרכזי העונג. הפלא ופלא - הם התחילו לפתור מבוכים מסובכים יותר ויותר במהירויות מדהימות. אח"כ נתנו לעכברוש לשבת מול דוושה שנתנה זרם קצר למרכז העונג. העכברושים פשוט ישבו שם ודפקו על הדוושה בקצב של כמה מאות מכות בדקה. הם לא הפסיקו גם כשהוצע להם אוכל. הם מתו ברעב - מאושרים!

למה לא בני אדם? אורגזמה תמידית - מה אכפת לך?
עולם הטבעת? 43325
אתה מדבר על מרכזי עונג ואני מדבר על מרכזי אושר.
הסרט טריינספוטינג (אני מקווה שראית אותו אחרת אני סתם מברבר כאן) פותח במונולוג של הגיבור שבו הוא מתאר את הפירוש שלו לסיסמא נגד שימוש בסמים "choose life" הוא טוען שהחיים הם חרא והוא מעדיף להעביר את חייו ברדיפה אחרי מה שהוא טוען שטוב יותר מכל אורגזמה שאי פעם תוכל לחוות כשאתה לא מסומם. זו הבחירה שלו רובנו בוחרים לחיות בצורה אחרת. האושר שלנו מורכב מכל הדברים שהוא מזלזל בהם (חיים, קרירה, משפחה וכו') ודברים שהוא מתעלם מהם כמו (אומנות, מוזיקה וכו').
אורגזמה תמידית. למרבה השמחה אני לא עכברוש ואני יכול להנות גם מדברים אחרים. מצב של אורגזמה תמידית היה מונע ממני את ההנאה מהדברים האחרים הללו (קשה להנות מרגע רומנטי, מוזיקה או יין טוב כשאתה באורגזמה) ולכן אני מעדיף להשאיר את מינון האורגזמות בחיי על הרמה הנוכחית. תודה.
TASP! 43363
ואולי חישמול מתאים מניב עונג גדול בהרבה מאורגזמה? לא אתפלא אם גם בני-אדם יהרגו ברעב מול "ספק זרם" מתאים.
מאטריקס 43304
כבר עלה בקולנוע הרעיון של יצירת עולם אחר שהאדם לא יודע שהוא לא נמצא שם. החוייה יכולה להיות קיימת גם בלי הנוכחות הפיזית של הגוף. כך שאם יחברו אותך לבלוטת עונג אתה באמת תהיה מאושר. אבל זה סופו של המין האנושי. נכון שבראיה הצרה שלנו האושר שלנו מגיע מדברים אמיתיים- אתה למשל לא יכול לשכנע את עצמך שאתה לא רעב (אם מישהו יודע איזשהיא טכניקה אני אשמח מאוד לשמוע אותה ולרדת כמה ק"ג..). אנחנו רוצים לא רק את התחושה של האושר אלא את הידיעה שהקיום שלה הוא ממשי. אז באמת לא יחסרו לנו מין או סיגריות בעזרת התניה מלכותית, ואולי למין האנושי יצאו מזה רק דברים טובים- אבל איזו מין השבחה נעשיית כאן? אין באמת שיפור של המין שאנושי אלא התניות שלו. הישג גדול יותר יכול להיות אם המין האנושי ילמד וישתפר. (מתי?)
ואחזור שניה למאטריקס. האנשים שם העדיפו את הקיום הקשה, המדכא אבל האמיתי, על האשליה הקסומה. אני לא יודעת במה הייתי בוחרת- באשליה המתוקה או באמת המרה.
הלאה, הלאה האושר 43330
אני עדיין לא מבין מה גורם לך לרצות להטיל עלי עונש גופני בגלל איזה כוסית וודקה. ("מה זה פה, איסלם?", צריך להקרא בהיגוי רוסי כבד :-))
הקונטציות השלילות להשבחת המין הן אכן במקום, זו זכותי המלאה לדרוש כי לא תשנה את מבנה הגנים שלי לפי מה שנראה לך כנכון. עצם זה שאני ומן הסתם עוד כמה אנשים הם נגד כבר מעמיד את השינוי במחלוקת, לא יתכן כי תכפה על האנושות להשתנות פיזית בצורה מסוימת בגלל שזו דעתך, או אפילו דעת הרוב המוחלט כל עוד זהו נושא השנוי במחלוקת.
ההתניות הטבעיות שלי שמנוצלות לרעה הם חלק ממני, אם ממש ארצה אני יכול לשנות אותן, וגם אם לא כזה אני. ההתניות שלך הם לא חלק מהמנגנון הטבעי, ואולי יום אחד השילטון יהיה בידי מהונדס גנטי שהתפשל והוא כבר יחליט על שינוי שפחות יתאים לך? אני לא סומך על ממשלות באשר הן בכלום, בטח שלא בלהנדס גנטית את צאצאי. חוסר האמון שלי הוא לא סתמי, הן הוכיחו את עצמן כעושות שטויות לרוב, טבעי, אבל לא על ילדי. רק חסר לי שלחץ פוליטי מכיוון מפלגה מסוימת יוביל לניסוי באוכלוסיה של אנשים בעלי שני ראשים.

את חיבור האלקטרודה העלת מאוחר יותר, הרעיון המקורי היה פשוט לבטל אחת מהנאות החיים, ללא תמורה.

אני אישית לא מעוניין באלקטרודה שלך, אני נוטה מטבעי להיות כבד עד דכאוני, וזה עושה לי טוב. אני שמח רק כשגשום... אני מכיר משהו דומה לאושר שלך, אתה בולע גלולת אקסטזי ואתה מה זה מאושר, תקוע לך חיוך דבילי כאילו שמו לך קולב בפה . אני אוטומטית נכנס מהאושר הזה לדכאון. מי אמר בכלל שטוב להיות מאושר? הכל סבל אמרה היוגה, כל טעם החיים הוא בסבל, המוות הוא האין המאושר.
לא, אני באמת לא מעוניין בחיבור לאושר, אני מעדיף בהרבה את הסבל הנורא שבאהבה נכזבת, את המאמץ הכביר בעבודה על פתרון בעיה אינטלקטואלית, את הבכי על דבר עצוב באמת.

----

ניתן להתדיין על כך, אבל אני חושב כי לא זה המקום.
הלאה, הלאה האושר 43344
לא דובר על שינוי גנטי, אלא על שינוי כימי (או יותר נכון - תוספת כימיקלים שיפריעו לגוף שלך לקבל כימיקלים אחרים ולהיות מושפע מהם).
מה לגבי ההצעה שהעליתי לחסן אנשים בילדותם, תוך שמירת האפשרות לבטל את החיסון בגיל מבוגר ע"י תרופת-נגד? (רעיון תאורטי, אבל בכל זאת...)

אני גם נוטה מטבעי להיות דכאוני. אני לא כל-כך נהנה מזה, אמנם, אבל זה בהחלט חלק מהטבע שלי. אולי בגלל זה לא אכפת לי שיתקעו לי אלקטרודה למוח. זה נשמע הרבה יותר פשוט (עבורי, לפחות, איש נטול כישורים חברתיים שכמותי) מאשר להשיג משגל מתי כל אימת שאני חפץ בכך.
האם אני אוהב את הסבל שבאהבה נכזבת? כתבתי על זה פעם סיפור אחד - http://www.forum2.org/dubi/art/devil.html אם אני זוכר נכון את הלינק, אם לא, פשוט חפש את "השטן נוהג בלילה בלי אורות" באותו אתר - ולא ממש הגעתי למסקנה בנושא. אולי אני סתם מוזר.

אם זה לא המקום, אז איפה כן?!
נ.ב - מה עם החצר האחורית? 43351
הלאה, הלאה האושר 43355
בסיפור שלך אתה עונה לעצמך, לא?

הדחפים האנושיים אינם טובים או רעים. תלוי מה עושים בהם. אותו דחף יכול להיות מתועל לכיוון בניה, או לכיוון הרס.

דחף המין במיוחד קשור לדעת רבים לדחף היצירה האנושי. (ובעברית אכן יש קשר מילולי, יצר-יצירה).

נטרל את דחף המין כדי להיפטר מכמה אנסים וזונות וניטרלת בהזדמנות זאת את כל מה שהמין האנושי עושה. כל הדברים- הטובים, הרעים, המדהימים.

לשכנה שלי יש שני חתולים זכרים, פרסים יפהפיים, ומסורסים. גם טפריהם קוצצו, כדי למנוע פגיעה ברהיטים. הם מסתובבים בשטח כמו שני גושי פרווה סמרטוטיים. עדיף כבר חתול-רובוט-עם פרווה יפה, לא? אפשר ללטף, ואין צורך להאכיל אותו ולנקות אחריו...

לגבי הגן שאחראי לאכילת יתר- מה יקרה אם תשנה אותו, ואז תבוא שואה כלשהי על האנושות?
הרי אז נצטרך שוב את הדחף לאכול כל עוד יש מה לאכול. והוא לא יהיה. LE FIN, לא?

לגבי הזרמת אושר נון-סטופ למרכזי המוח- זו באמת הדרך המהירה ביותר לחיסול האנושות.
ואם זה מה שאתה רוצה, למה שלא תחלק לכולם מנות יתר של אחד הסמים הקשים שהוזכרו כאן?
כולנו נמות תוך כמה שעות עם חיוך גדול על הפנים. מהיר ואלגנטי.
הלאה, הלאה האושר 43379
למה לקבוע עובדות בשטח שיותירו את יצרני האלכוהול מובטלים? אם למישהו יש בעיות שתיה שיקח את החיסון, הנורמה שאנשים שותים מדי פעם איננה פסולה. זהו חלק מהתרבות בכל העולם, ואין שום צורך לבטלו. אלכוהוליזם הוא אכן בעייתי ואם ניתן לזור לאלכוהוליסט להגמל בדרך זו בקלות, כמובן שאינני מתנגד.

אני נוטה להאמין שמעולם לא לקחת אקסטזי. לאנשים שנוטים לכבדות לא באה רווחה בגלל תקיעת אלקטרודה למוח. הם ישר נכנסים לכבדות בגלל האושר עצמו, העובדה שהוא מזוייף וכו'.
אם כל הבעיה היא משגל, יש דרכים פחות מתוחכמות מאלקטרודה למוח :-)
אני מוצא מאוד מעט טעם בחיים נטולי קושי ומלאי תענוג. לא שאני לא מקלל בדרך על ימין ועל שמאל, אבל זהו טעם החיים בעיני.

---------

לא יודע, אולי על כוס קפה.
הלאה, הלאה האושר 43516
מאותה סיבה שמשאירים את יצרני הסמים שומרי החוק מובטלים - כי אלכוהול (כפי שאומר מיסטר מאקי שאני כה אוהב לצטט) זה רע. שום נזק לא ייגרם אם לא נשתה אלכוהול.

אכן, מעולם לא נטלתי אקסטזי (או כל סם, או סיגריות. בקושי שתיתי אלכוהול). יכול להיות שאתה צודק. אני לא יודע אם בדקו את השפעת הניסוי על עכברושים דכאוניים.

------

אני אפילו לא יודע מה השם שלך וכבר אתה מזמין אותי לקפה? (:
הלאה, הלאה האושר 43524
שום נזק לא ייגרם אם נאכל רק מוצרים חסרי-טעם מבוססי אצות, שמרים וחח"ת. חוץ מהתגברות תופעת ההתאבדות, כמובן - איך אפשר לחיות ככה?
הלאה, הלאה האושר 43558
נכון, שום רע לא יקרה. נמצא דברים אחרים שיתנו לנו עונג, במקום אוכל - למשל, העובדה שכולנו נהיה רזים (מי רוצה לאכול יותר מידי מהאוכל הזה?), או מההשגים האתלטיים שלנו. סמוך על האנושות שתמצא איך להסתדר.
הלאה, הלאה האושר 43559
"יצרני הסמים שומרי החוק" ביטוי מעניין, היחידים שעונים לקריטריונים הם יצרני התרופות שדווקא רחוקים מלהיות מובטלים.

שום נזק לא ייגרם? ומה עם ההנאה שתעלם? ואיבוד המסורות הדתיות והחילוניות הקשורות בעניין? אלכוהול דווקא טוב לאנושות, ההמונים במפורש צריכים אופיום, ואלכוהול ממלא את התפקיד לא רע כבר הרבה זמן.

אני אחסוך לך את הליניקים לwhy a beer is better then a woman :)

--------

אל תבנה על זה יותר מדי, דווקא חשבתי שאתה מזמין :)
הלאה, הלאה האושר 43708
כן, נו - אמרתי שהם מובטלים. אין כאלה, כי אם הם שומרי חוק, הם לא יכולים להיות יצרני סמים. אולי הם רוצים להיות יצרני סמים?

הנאה אחת תוחלף באחרת. אני מכיר מישהו שאם תודיע לו שביטלו את כל המלחמות בעולם ולא תהיה לו הזדמנות להרוג עוד אנשים בשטחים או בכל מקום אחר - הוא יתלונן על זה שלקחו לו את האקשן. אז מה?
(לא הכרות קרובה במיוחד, מן הסתם, אגב)

אני מעדיף why is chocolate better than a man. ("כי האמירה 'אם את לא בולעת זה סימן שאת לא אוהבת אותי' היא באמת מוצדקת אצל השוקולד").

---

הייתי שוקל לחיוב, אבל שיער על הפנים פשוט לא עושה לי את זה.
הלאה, הלאה האושר 43721
אתה מתעלם מהמסורות הקשורות בעניין. מה עם הקידוש בשבת? וארבע כוסות? ועד דלא ידע בפורים? אפילו בעם פוריטני כמו עמישראל האלכוהול נמצא עמוק במסורת. בקרב שאר העמים הוא מקובל עוד יותר.
חבריך המילטריסטים לא נוגעים לעניין, כמובן. מלחמה באה תמיד על חשבון מישהוא אחר, אלכוהול פוגע לרוב, אם בכלל, בשותה.

בא לא נשכח שאלכוהול הוא הרבה יותר מתוצאות השימוש יתר בו. אלכוהול במינונים נכונים משמח לבב אנוש, מפשיר אווירה קרה (טסטט, טוב למאותגרים חברתית) משפר את חיי המין והאהבה, עוזר לקיומן השביר של ארוחות משפחתיות, ועוד רבות וטובות.
הרצון הטוטאליטרי להחליט לאנושות מה טוב בשבילה, נוסף על היותו רעיון פגום מלכתחילה, פשוט חוזר כבומרנג.תקופת היובש כדוגמה, סביר שאנשים שחוסנו להיות מתבחלים יחפשו מתחת לאדמה את נוסחת הנגד, זהו האופי האנושי.

------

"פורגיב מי פדר פור אי הב סינד, אני נקרא מזוקן בעוד אני משחית פאת זקני ומעשיר את ג'ילט בדרך"

[האייל המזוקן בתא הוידויים]

אגב, האם היית נמנע משיחה עם פרויד או הרצל?
הלאה, הלאה האושר 43723
אני דווקא שמעתי שמידה מיותרת של אלכוהול דווקא מפריעה לחיי האהבה.

וכידוע, אצל הפוריטנים, להיות teetotaler נחשב מעלה.
שיעור זריז בהבנת הנקרא? 43771
נכון, כתבתי במפורש במינונים נכונים.

לגבי הפוריטנים, כתבתי שאפילו בחברה פוריטנית כמו החברה הישראלית ענייין השתיה בזמנים מסוימים הוא מקובל, ובחברות אחרות פחות פוריטניות הדבר נפוץ גם שלא בזמנים מסוימים.
הלאה, הלאה האושר 43846
כפי שכבר נטען
תגובה 41016
גלופ 43845
זה הצליל שגבר רוצה לשמוע כשהוא ...
לא 1984 113396
אלא 'עולם חדש, מופלא' של האקסלי. *בדיוק* מה שתיארת.
נחשים 46221
האמנם בני אדם *נולדים* עם רתיעה מנחשים? זה בדוק?
כנראה שכן 46227
נחשים 46305
ועוד קצת, מתוך ההערות ל"Mean Genes":
Our instinctual fears are discussed in, Kellert, Stephen and E. O. Wilson, Eds. 1995. The Biophilia Hypothesis. Island Press.

"The human inclination to fear and avoid threatening aspects of nature has been particularly associated with reptiles such as snakes and arthropods such as spiders and various biting and stinging invertebrates... This potential has been described by Ulrich et al. in a review of the scientific literature (1991:206): 'Conditioning studies have shown that nature settings containing snakes or spiders can elicit pronounced autonomic responses... even when presented subliminally.' Schneirla (1965) further notes that the occurrence of 'ugly, slimy, erratic' moving animals, such as certain snakes and invertebrates, provokes withdrawal responses among vertebrate neonates in the absence of overt or obvious threat." --p. 57

"Ohman and Dimberg, using classical conditioning paradigms, were able to elicit and maintain fear responses to spiders, snakes, and hostile human faces but not to "neutral" stimuli such as flowers or to such modern hazards as guns." – p. 167

(http://www.meangenes.org/notes/notes.html#c1)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים