''תקיפה אלימה אחרת'' 440292
קצת באיחור...
בעצם מה שהיה, קרוב יותר ל"ניסיון לרצח", אלא שקשה לסכם בביטוי פרוזאי זה את המיגוון שחוויתי: ניסיון שוד; שוד אלים; תפזורת של תקיפות במכות ואחת באלת ביסבול, ניסיון לריצוץ גולגולת כשאני ישן; איומים ברצח - בארבע עיניים, לפני קהל ובטלפון; איומים בסכין; איום באונס; איום בנשק דרוך; הטרדה מינית; ניסיון דריסה (או רק ניסיון לרמוז לי לוותר); שני ניסיונות הוצאת כספים במרמה (כנראה).

העושר הזה פשוט מזמין סטטיסטיקה.
רקע הפשע: חילוקי דעות פוליטיים, עמידתי על שמירת החוק האזרחי והצבאי, אי הכנסה לבסיס כאשר אני שומר על השער. רוב המקרים היו במסגרת שירותי הסדיר ובמסגרת שירות המילואים, מיעוטם בהיותי אזרח וקטין.
תגובה לפשע: בריחה (פעם אחת, בגיל 14), מאבק פיסי, איום ואף ביצועי מעצר בנשק, ירי, תלונות במשטרה (ומתן עדות במשפטים), שימוש בעזרה מחברים בעלי גוף, השפלת המטריד ע"י מתן פומבי למעשיו.
מוצא הפושע: שוד אלים וניסיון אחד להוציא כספים במרמה – ערבים. כל השאר יהודים ממוצא מזרחי למעט איום בסכין+איום באונס – אשכנזי.
מגדר הפושע – גבר, למעט אחד מניסיונות הוצאת הכספים במרמה.
תקופת האירועים: עד כמה שאני זוכר, כל אלו קרו לי בין גיל 14 לגיל 27. מאז, חוץ מפריצת המכונית לפני חודש, די משעמם (:
''תקיפה אלימה אחרת'' 440299
וואלאק, איזה חיים סוערים. נסיון לריצוץ הגולגלת בעת השינה? איך יצאת מזה? ומה זה "שוד אלים"? אלים באיזה מובן?
''תקיפה אלימה אחרת'' 440310
כן, בעת שינה. זה היה סלע קטן, שאני לא מבין איך הוא פספס את הראש שלי.
בעניין השוד - היו שניים, בערך באותו הגיל. בראשון ברחתי ישר ובשני נאלצתי להיאבק:
בזמן חופשת הפסח בכיתה ח', נסעתי לפוש בקיבוץ בעמק יזרעאל (רמז: פרס ישראל השנה). לאחר בירור במודיעין של אגד, הופניתי לקו שנאמר לי שהוא מגיע לעפולה.

במקום זאת, הקו הגיע לנצרת עילית, שם עצר לי הנהג ואמר לי לרדת. הסברתי לו את המצב, אבל זה לא עניין אותו והוא גם לא ידע איך אני יכול להגיע לקיבוץ. ירדתי והתברר לי שאין שם תחנה מרכזית. גם בני אדם לא מצאתי. צעדתי ברחובות מלאים בניינים ריקים.

לאחר זמן מה, ואני עמוס שלושה תיקים כמעט במשקלי, איתרתי מרחוק קבוצה של נשים. קרבתי אליהן, אלא שהן דיברו רק גרוזינית. גייסתי את כל יכולות התקשורת הבינלאומיות שלי (כולל תנועות וקולות של אוטובוס), אך לא הצלחתי להוציא מהן פרטים על תחנה מרכזית.

הבנתי שזה הולך להיות מעניין וממושך ומצאתי מקום אליו אדע לחזור, בו החבאתי את הכבד בתיקיי. המשכתי עוד קצת ולעיניי נגלתה העיר נצרת. החלטתי ששם חייבת להיות תחנה מרכזית והתחלתי לרדת לכיוון העיר.

בדרך התקרבו אלי שני רועים צעירים. דיברתי איתם בערבית, שהיתה אז שגורה על פי, אך הם התרכזו בשעון שהיה על ידי, שעון מתכת עם רצועת מתכת. לפתע אחד מהם התחיל לחבק אותי והשני תפס לי את היד עם השעון. משכתי את היד במהירות ומשכתי את השעון בחוזקה עד שרצועתו נקרעה ותחבתי אותו לכיסי.

רק עתה התחלתי לדאוג לצווארי שהיה אחוז בידי אחד הפראים האצילים הללו - הרי לחיים אין מחיר, שלא כמו השעון. בינתיים התעשת השען ונצמד אלי שוב. שיחררתי לו את התיק שהכיל רק שיעורים שהייתי צריך לעשות בחופש (בעיקר לוח שירטוט ודפים) ואז הצלחתי להשתחרר עם התיק השני ולברוח בפציעות קלות בלבד, כאשר הבבונים חוגגים עם האוצר שבידיהם.

עליתי בחזרה, לנצרת עילית, למקום בו החבאתי את התיק ופתאום שמתי לב לשהחמצתי קודם לכן - צמוד למקום היתה תחנה של מגן-דוד אדום. הוצאתי את התיק ופניתי אליהם ומשם הכל הסתדר (אני לא זוכר כיצד בדיוק).

ולא, האירוע לא הסעיר אותי במיוחד, שכן בגיל הזה הייתי שבע אירועים וכבר מעט מאוד הסעיר או הפתיע אותי. הבנתי שאם יש אלוהים, אז הוא בטח אוהב אותי, אלא שלא פעם הוא נראה כמי שחושש להפגין זאת בגלוי (:
''תקיפה אלימה אחרת'' 440313
ילד עצמאי ביותר. ואחר כך הצטרפת לחסמב"ה?
''תקיפה אלימה אחרת'' 440325
איזה חסמבה בראש שלך?! בסך הכל רציתי להחזיר את השעון הביתה בשלום, להפטר מן השעורים לחופש, לתרגל את הערבית שלי ואם אפשר, גם לחזור לביה"ס עם סיפור טוב. בבית לעומת זאת, צחקו עלי בשל המקרה הזה שנים רבות לאחר מכן.
''תקיפה אלימה אחרת'' 440398
אין ספק שזה הרבה יותר טוב מ''החתול אכל את השרטוטים שלי''. מברוק.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים