44142
אתחיל דווקא מהסוף:
כל מה שניתן לכתוב בפורום הזה יהיה פאטטי בהשוואה למחקר שלם, במיוחד לאור העובדה שלא קראתי אותו.
מצד שני הייתי בודק טוב מי ממן את המחקר, ומהם האנטרסים שלו. ואחרי הכל, הרי כל מה שאנחנו עושים כאן זה קישקושיאדה אחת גדולה, ואנחנו נהנים מזה (אני לפחות), אז מה רע?

ו"לעצם העניין":

קיום צדק - כנראה לא משהו כל כך מקרי. נראה שבדר"כ כוכבי הלכת הקרובים ביותר לשמש הם מוצקים וקטנים, בעוד הרחוקים יותר הם גזיים וגדולים. בנוסף נראה שדווקא קיומה של חגורת האסטרואידים (אולי כוכב לכת שהתרסק) היא תופעה יוצאת דופן במערכת השמש שלנו, ולא מחוייבת המציאות המערכות כוכבים אחרות.
ובנוסף, חוק טיטיוס-בודה, ש"מסדר" את מיקומם של כוכבי הלכת, מראה שאולי קיימת איזו שהיא חוקיות, ולכן גם במערכות שמש אחרות ייתכן סדר דומה שמעלה את הסיכוי ל"קיום צדק".

ירח גדול - נוגה דומה לכוכב חמה מהבחינה שציינת. לעומת זאת, סיבוב האטמוספירה סביב נוגה היא מהירה ביותר - כ 4 ימים, ולכן בכל זאת נשמר אקלים דומה (אך סוער) ברוב חלקי פני הכוכב.

מערכת לוחות טקטוניים - האם עצם קיומה של מערכת כזו בשני פלנטות במערכת שמש אחת אינם סימן לסיכוי גבוהה לקיומן במערכות שמש אחרות? או לכל הפחות, אם כבר נוצרו התנאים במערכת שמש מסויימת, אז המערכת תופיעה יותר מפעם אחת, וכך תגדיל את הסיכוי לחיים בכלל.

מרחק מתאים מהשמש כדי שיהיו מים במצב נוזלי - לא מדיוק, מצב צבירה תלוי בטמפרטורה ובלחץ שתלוי במסת הכוכב ומסת האטמוספירה.

מרחק ממרכז הגלקסיה - יותר מדי קרינה - לא בהכרח. תלוי בצפיפות האטמוספירה והגזים שמרכיבים אותה, ואפשר להתייחס לאוקיאנוס למשל כחלק מהאטמוספירה.

שמש בעלת מסה מתאימה - מספר הכוכבים בעלי מסת שמש +- הוא עצום, ואם אני לא טועה, רוב הכוכבים הם בעצם בעלי מחזור חיים כמו של השמש ולכן רוב חייהם מסתם דומה למסת השמש

אוקיאנוסים - האם אי קיום יבשה מפריעה להתפתחות חיים בתוך האוקיאנוסים?

אבולוציה מוצלחת - נדמה לי שהפלא האבולוציוני יתכן וקרה על פני כדה"א יותר מפעם אחת, בזמנים שונים או אף במקביל. מה ההסתברות שזה יקרה בזמן של מיליארדי שנים בתנאים מתאימים?

על פני כדה"א התפתחו חיים בתנאים שונים וקיצוניים, אמנם לא קיצוני ברמה האסטרונומית, אך בכל מראה שהתנאים לא חייבים להיות ממש דומים לכדה"א כדי שיתפתחו חיים. פשוט מדהים לראות חיים מורכבים באמצע
האוקיינוס האטלנטי בעומק של 3 ק"מ, בלחץ עצום, בסמוך לפליטה געשית "רעילה". אז למה לא בקטבים של מאדים?
איה פלוטו? 44153
כמובן שפלוטו הוא יוצא דופן לכלל האצבע שהצבעת עליו בתחילת דבריך - קטן, מוצק וקר.
תשובות 44157
אין לי כאן את הספר, אז מהזיכרון - ולכן יתכנו אי-דיוקים:

1. מספר השמשות הדומות לשלנו, שהן גם יציבות לפרק זמן ארוך מספיק (כאן נדרשו 4 מיליארד שנה מהווצרות כדור הארץ), הוא נמוך בהרבה משחשבו בעבר.

2. לוחות טקטוניים - מתוך בערך 20 כוכבי-לכת וירחים, רק 2 מכילים לוחות טקטוניים (אחד בוודאות, אחד *אולי*). יש כאן הוספת גורם למכפלה של דרייק - גורם שלא היה שם קודם, וערכו כנראה 0.1 או פחות.

3. קיום צדק - אין לנו כיום את הכלים לאתר כוכבי-לכת דמויי ארץ (מבחינת גודלם), אולם מתוך המערכות שנבחנו, רק ב- 5% נמצאו כוכבי דמויי-צדק (שאותם אנו כן יכולים לגלות, הן בגלל גודלם והן בגלל ההשפעה שלהם על מיקום השמש שלהם - הם גורמים לתנודה מחזורית). *בכל* המקומות בהם אותר כוכב דמוי-צדק, הוא היה במיקום שמונע קיום כוכב דמוי-ארץ במסלול מתאים.

4. אוקיאנוסים - הבעיה עם העדר יבשה היא בהשפעה על האטמוספירה. מלבד זאת, לא סביר שחיים שהתפתחו מתחת למים יגלו אי-פעם את הרדיו. אפילו עם החשמל צפויות להם בעיות מסויימות...

5. מרחק ממרכז הגלקסיה - יש גם את נושא תדירות הסופר-נובות "בסביבה הקרובה", בעיה חמורה בהרבה ככל שמתקרבים למרכז הגלקסיה. כל סופר-נובה כזו עשוייה למחוק כליל את החיים על כוכבים בסביבתה. בנוסף, ישנה גם בעיה הפוכה: רחוק מדי ממרכז הגלקסיה, יש (כנראה) בעיה של חוסר במתכות, הנחוצות להתפתחות חיים.

6. אבולוציה מוצלחת - קרתה רק פעם אחת כאן בשכונה. יתרה מזו, מאז התקופה הפרה-קמבריאנית (או אולי מאז ה"התפוצצות" הקמבריאנית? לא בטוח - בכל מקרה, זה היה *מזמן*), לא התפתחו body plans חדשים! (רק נכחדו).
לגבי סעיף 6 44160
לאחר שכבר קימים body plans מבוססים (ובעלי שיניים חדות), הסביבה הרבה פחות ידידותית לנסיונות חדשים.

המגבלה המובנית לתוך האבולוציה היא שהיא לא רואה קדימה, וכל צעד חייב להיות שיפור מידי לעומת המצב הקיים. פיתוח של body plan חדש מחייב מעבר דרך נסיונות מגושמים שרק העדר תחרות אמיתית מאפשר להם ל"השתכלל".
לגבי סעיף 6 44162
כמובן. התייחסתי לטענתו של ewilde, שהאבולוציה התרחשה כאן פעמיים - טענה שלא שמעתי לפני-כן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים