אוף טופיק. (ואולי לא). 442389
משום מה, הסיפור הכי מייאש בעיניי הבוקר הוא על הנהגים שלא עצרו לעזור לפצוע בתאונה, ששכב וגסס עד שמת.
אוף טופיק. (ואולי לא). 442391
למרות התנהגותם המבישה של הנהגים, יש לציין שעל פי המצלמות לקח דקה וחצי מרגע התאונה עד שהראשונים ניגשו אליו ועד כמה שאני מבין לא היה לו שום סיכוי כך או אחרת.
אוף טופיק. (ואולי לא). 442405
''הראשונים שניגשו'' היו צריכים להיות הנהגים של שבריר השניה הראשון, לא אלה של אחרי דקה וחצי. עשרות הנהגים שעברו שם בדקה וחצי הזאת, ולא עצרו, ולא ניגשו, ולא ידעו אם יש סיכוי או לא- הם מה שנורא בסיפור הזה. מבחינתי זו חציית קו הפרדה שחור בין חברה שעם כל מגרעותיה הרבות -כך חשבתי- עדיין יש בה איכפתיות, ועזרה הדדית, לבין חברות אחרות, כולל במערב ה''נאור'', שבהן ה''כל אחד לעצמו'' המודגם כאן שכיח למדי.
כנראה שעכשיו גם אנחנו חברים במועדון הלא מכובד הזה.
אוף טופיק. (ואולי לא). 442407
אני תוהה מנין הבטחון שפעם (כשלא היו מצלמות) היה אחרת?
אוף טופיק. (ואולי לא). 442513
אין ספק שהיה אחרת. כשלא היו מצלמות, אנשים היו עוצרים מייד (על מנת לקחת לו את הארנק).
אוף טופיק. (ואולי לא). 442441
אני לא ראיתי את הצילומים, האם אפשר להבין מהם שהנהגים האחרים הבחינו בפצוע ולא עזרו? או שהם פשוט לא ראו אותו?
אוף טופיק. (ואולי לא). 442443
על האפשרות של ''ראו את הפצוע ופחדו לעצור את הרכב ולעזור לו מחשש שיפגעו גם בהם בטעות'' אף אחד לא מדבר, למרות שהיא ריאלית (כבר קרו מקרים כאלו בעבר, ואפילו לא מזמן).
אוף טופיק. (ואולי לא). 442449
אתה באמת חושב שזו הסיבה? כי אם כך, למה זה לא קורה בפיגועים? הרי כבר היו מקרים של פיגועים כפולים, שבהם אלה שמיהרו לעזור לנפגעי הפיצוץ הראשון, נפגעו בפיצוץ השני. ובכל זאת, כל עוד שמדובר בנפגעי טרור, אנשים חשים לעזור. כנראה יש שתי ישראל- ישראל ה"בטחונית", שבה אדם לאדם חבר, וישראל של יומיום, שבה אדם לאדם כלב.
אוף טופיק. (ואולי לא). 442452
באותה המידה אני יכול לשאול למה ההתגייסות ההמונית לעזרה בפיגועים לא מוכיחים שעדיין יש אצלנו אכפתיות ועזרה הדדית. לא נראה לי שנכון להשוות בין שתי הסיטואציות.
אוף טופיק. (ואולי לא). 442544
נכון שישראל ''הבטחונית'' מאוד מלוכדת, אבל לי נראה שצריך, בכל זאת, לקחת בחשבון את האפשרות שהנהגים הראשונים לא ראו את הפצוע או שלא מייד קלטו מה הם רואים.
אוף טופיק. (ואולי לא). 442569
ולקחת בחשבון שלרוב הנהגים אין יכולת לעזור מלבד להתקשר למשטרה\מגן דוד אדום, ולכן נשאלת השאלה כמה שיחות קיבלו הגופים הנ"ל באותן דקות.
אוף טופיק. (ואולי לא). 442928
השאלה הרלוונטית היא כמה קריאות הגיעו למד''א ולמשטרה לאחר התאונה. מכל מקום, תמיד עדיף לגשת לאדם השוכב על הכביש, גם מבלי לגעת בו, רק כדי להרחיק את התנועה ממנו ולהסתכל אולי במקרה כן יש משהו שניתן לעשות. מצד שני, כדאי גם לשים לב לאפשרות ההפוכה - הצטברות של סקרנים שלא מועילה לפצוע, חוסמת את התנועה ועשויה אפילו להפריע לאמבולנס. מכל מקום, אני כן חושב שהיתה כאן אדישות, לא החלטתי עדין אם פושעת או לא.
אוף טופיק. (ואולי לא). 443022
לפי ב' מיכאל היום בידיעות, לפחות 20 נהגים התקשרו למוקדי החרום. כמו כן הוא מציין שנהג מערבל הבטון שהיה מעורב בתאונה עצר את המשאית, יצא החוצה וכיוון את התנועה.
אוף טופיק. (ואולי לא). 442446
מהצילומים שראיתי, אי אפשר היה לא לראות אותו.
אוף טופיק. (ואולי לא). 442516
מדיווחים שקראתי בדיעבד, אי אפשר היה לא לראות שאין לו סיכוי ושהוא מת לגמרי.

(השאלה היחידה שנותרה פתוחה היא אם הראש שלו היה כרות או רק מעוך.)
אוף טופיק. (ואולי לא). 442968
(יש עדכונים בינתיים?)
אוף טופיק. (ואולי לא). 442967
את יודעת בוודאות שאת לא יכולה להיות נשיאת המועדון הזה? שלושים וחמישה נהגים שלא עצרו מעלים אצלי את החשד שזו ההתנהגות של האדם הנורמטיבי, ובלי להכיר אותך אישית, ניחוש ברירת המחדל הוא שגם את כזאת.
אוף טופיק. (ואולי לא). 442507
אין לי הכשרה כלשהי בעזרה ראשונה. מה מצפים ממני לעשות במקרה כזה (מעבר להזעקת צוות מד"א)? האם אני צריך להתנפל על אדם ששוכב על הכביש, ונדמה לי שהוא מחוסר הכרה, ולתחיל ללחוץ בכוח על החזה שלו? האם צריך לעצור את הרכב וליצור פקק תנועה שיעכב את הצוות המקצועי? סתם תוהה.
אוף טופיק. (ואולי לא). 442519
עוד מחשבה טובה. מה ההיבט המשפטי של מתן סיוע רפואי ע"י עובר אורח לא מוסמך? נניח שנפגע תאונת דרכים מוזז ממקומו בדרך לא מקצועית, וכתוצאה מכך הוא לוקה בשיתוק. האם השומרוני הטוב שגרם להרעה במצבו לא יהיה צפוי לתביעת נזיקין?
אוף טופיק. (ואולי לא). 442600
כשכקראתי את הכתבה, גם אני הרגשתי כמוך. עכשיו, אחרי שקראתי כמה תיאורים על מצב ההרוג, אני מנסה לדמיין מה אני- שלא הייתי קרבי בצבא ומעולם לא ראיתי מראה מזעזע באמת- הייתי עושה במצב כזה. האם את בטוחה שהיית עוצרת, יוצאת מהמכונית ורצה למקום רק כדי לוודא שהמראה המזוויע שקלטת הוא באמת נכון והאיש מת לגמרי?
אוף טופיק. (ואולי לא). 442601
מה שאותי החריד הוא שאף אחד לא יצא ומנע ממכוניות אחרות להתקרב לפצוע. אז אינך מבין בעזרה ראשונה, ואתה חושש שמישהו יכנס בך בזמן שאתה גוחן על הנפגע, אבל לפחות להציב את המכונית שלך באופן שחוסם את המכוניות שמתקרבות אל הפצוע?
אוף טופיק. (ואולי לא). 442969
אני נתקל בראש הקטן הזה על הכביש כל הזמן. אני אף פעם לא רואה מכוניות שמחכות ברמזור מסביבי עולות על אי-התנועה כדי לאפשר לאמבולנס לעקוף אותן. דפקטים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים