442796
קשה לי לבטא את מידת הבוז שיש לי כלפי האישה זו, שניכר שגם בביצה המעופשת אליה זינקה בששון היא מצליחה להסריח.
בוז? 442807
אפשר להרגע. לאור המומלץ האחרון של חה''כ יחימוביץ, המשקל של המלצותיה אינו בשמיים. יחד עם זאת, בהנחה שבידיה המידע שעליו היא מצביעה, חה''כ ממלאת בדיוק את תפקידה, בכך שהיא מזהירה את הסביבה הפוליטית שלא ליפול לביצה מעופשת חדשה.
העובדה שהיא מתיצבת בגלוי עם טענותיה רק ראוייה להערכה. הרי בכך היא מאפשרת לכל המעוניין, להוכיח כי כל החשדות הן עשן נטול אש, ומעמידה את עצמה בפני משפט הציבור על אמינותה.
הרב לאו כמדומני כבר נושא משרה ציבורית כיום. 442808
איום בנוסח 'תיזהר לך, אני יכולה ללכלך עליך' הוא לא לעניין. אם יש משהו שאנחנו צריכים לדעת עליו, עדיף שנדע את זה כבר היום, כשהוא רב ראשי של ת"א, ולא רק אם יהיה מועמד לכהונה אחרת.
וחוצמזה, היא לא מתייצבת בגלוי עם טענותיה. אין לי שום מושג מה טענותיה, למעט שהיא רומזת בנוסח מאפיוזי-משהו שיש לה חומר חסוי. אם היא הייתה מעלה טענות ספציפיות, היה על מה לדבר: אבל בנתיים זה רק לנופף באקדח שרק היא (והוא, אני מניח) יודעים אם הוא טעון.
הרב לאו כמדומני כבר נושא משרה ציבורית כיום. 442809
תיזהר לך, אני יכולה ללכלך עליך 442887
זו דרך אחת לפרש את חה"כ יחימוביץ.
דרך אחרת היא לומר שחה"כ סבורה שישראל לא צריכה לעמוד בפני עוד נשיא "חף מפשע" במובן המשפטי. כאשר היא מזכירה/מעדכנת את חבריה לעבודה ואת הציבור הרחב שזהו בדיוק המצב, היא פשוט ממלאת את תפקידה.
הייתי חושב שרב בישראל היה ראוי לו לעסוק בטיהור שמו לפני שהוא מעסיק עצמו ברדיפת משרות ותארים ציבוריים.
ועוד אני חושב, כי רבנים הם פסולים מלכתחילה למשרת הנשיא גם אם הם טהורים כשלג. הדו-קיום בחברה דמוקרטית בין השלטון החילוני לממסדים דתיים, הוא בעייתי אפילו בתנאים האידיאליים ביותר וראוי לא לערבב חלב עם בשר. מינוי רב לנשיא משול למינוי חברי כנסת לשופטים. מעמדם של רבנים בישראל אינו כל כך שולי שהם זקוקים לתוספת ה"עוצמה" שבמשרת הנשיא.
תיזהר לך, אני יכולה ללכלך עליך 442900
"יש לי יסוד מסוים להניח שאם יתמודד עלולות לצוף מחדש פרשיות מהעבר, *לרבות כאלה שלא פורסמו*" (הדגשה שלי)
נדמה לי שהפרשנות שלך נראית הרבה פחות סבירה, ואם הדובר היה מישהו אחר ולא יחימוביץ', גם אתה ורבים אחרים לא הייתם מנסים להלבין כך את הדברים.
תיזהר לך, אני יכולה ללכלך עליך 442958
למה רב פחות ראוי לתפקיד מח"כ (למעשה כל המועמדים האחרים) ?
הרב לאו בא כנציג העם היהודי, לא כרב שמטרתו לפסוק לנו הלכה, לכן הוא ראוי בהרבה מעסקן פוליטי זה או אחר שדואג תמיד לאינטרסים של עצמו ע"י עזרה לציבור שלו. מימלא מינוי של אדם כמותו לכל משרה בישראל לא יפגע בסטטוס קוו.
"הייתי חושב שרב בישראל היה ראוי לו לעסוק בטיהור שמו לפני שהוא מעסיק עצמו ברדיפת משרות ותארים ציבוריים." קצת קשה לטהר את השם כשאין שום אישום (זאת מעבר לעובדה שהוא אפילו לא הסכים להציע את מועמדותו בשלב זה).
"כאשר היא מזכירה/מעדכנת את חבריה לעבודה ואת הציבור הרחב שזהו בדיוק המצב, היא פשוט ממלאת את תפקידה." היא לא מזכירה ולא מעדכנת, היא אומרת דברים סתומים ולא משחררת בדל של ראיה, מה שבכל מקרה לא נופל בהגדרת תפקידה.
תיזהר לך, אני יכולה ללכלך עליך 442979
אני חושב שאי העמדת הרב לאו לבחירה לנשיא,היא עניין שצריך להיות בראש הח''כים אך לא בפה הח''כים.
תיזהר לך, אני יכולה ללכלך עליך 442982
האם אתה באמת חושב שרב אורתודוקסי מתאים למלא את חלקו של נשיא המדינה בדבק המלכד בין חלקי האוכלוסיה בארץ (כולל לא יהודים, רפורמים, מגדריים, ...) ובינם לבין התפוצות? האם היית רוצה לראות נציג של תרבות אנטי-דמוקרטית בתפקיד הצהרתי כה רם?

לצורך העניין, גם חלק מדעותיי אינן כאלו שהייתי רוצה לשמוע מבית הנשיא.
השאלה היותר מעניינת, 442985
מי לדעתך יכול למלא את התפקיד כדבק המלכד בין חרדים, רפורמים, ימנים, ערבים, מצביעי חדש, מגדריים, אנשי הקשת הדמוקרטית המזרחית, מחדשי היידיש, וכן הלאה?
השאלה היותר מעניינת, 442988
אה, זה קל. מישהו שכולם כל כך ישנאו עד שישכחו שהם שונאים אחד את השני.

במחשבה שניה, לא קל לי למצוא מישהו כזה... יש הצעות ?
השאלה היותר מעניינת, 442990
משה קצב?
השאלה היותר מעניינת, 443074
יש לי את הכבוד להמליץ בחום על עצמי.
השאלה היותר מעניינת, 442991
דבק בין כולם אי אפשר וגם לא צריך. אבל פרס, קולט אביטל, דן מרידור, עמוס עוז, אמנון רובינשטיין ועוד רבים, בינהם אנשי רוח ומדע, יכולים להתאים למטרה זו.
השאלה היותר מעניינת, 442992
אניטה שפירא.
ז אתה לא מחפש דבק, אלא מישהו שיהיה *לך* 443043
נוח איתו. לגיטימי, אבל תאמר את זה.
(ברשימה שלך יש לא מעט אנשים שלא יגשרו בין שום חלקים ושזהותם ידועה. יש גם כאלה מהצד השני, כגון פרופסור אומן למשל. אז לגיטימי לבחור מי שתרצה, אבל הטיעון של 'דבק' בין חלקי העם השונים מלכתחילה איננו קיים גם אצל הדמויות שאתה חפץ ביקרן).
אלגוריתם בחירה - מבוא 443046
אני מחפש קודם כל מישהו מתוך הקבוצה הליברלית, זו המכירה בלגיטימיותן של כמה שיותר קבוצות שונות זו מזו וממנה בפרט.
השיקול השני הוא שיהיה מדובר במישהו שהרגיז כמה שפחות מגזרים (או לחילופין, הרגיז צדדים מנוגדים במידה דומה וסבירה), מבלי להיות למלמ (לא מועיל לא מזיק).

מה בדיוק הבעייה בנוהל זה?
אלגוריתם בחירה - מבוא 443050
ההגדרה שלך של ליברליות שונה מהותית מההגדרה המקובלת, רבים מבין החילוניים אינם מכירים בלגיטימיות של הדתיים ולהפך.
אלגוריתם בחירה - מבוא 443051
''ליברל'' ו''חילוני'' אינן מילים נרדפות.
אלגוריתם בחירה - מבוא 443052
נכון, ועדיין בשיח הציבורי ליברלי מתקשר לחילוני שמאלני עם נטיות לרווחה/סוציאליזם.
אלגוריתם בחירה - מבוא 443057
"ליברלי מתקשר ל(...)נטיות לרווחה/סוציאליזם" - כנראה שאתה צודק לפחות לגבי חלק מהאנשים, אבל אצלי לפחות מדובר בדבר והיפוכו.
אלגוריתם בחירה - מבוא 443152
מה קרה לך? החלקת על השכל? הלא רק חילונים מסוגלים להיות ליברלים! הדתיים - רק פאנאטים החשוכים בחשכת ימי הביניים.
אלגוריתם בחירה - מבוא 443156
בוודאי (יתר על כן, הדתיים מכינים מצות מדם של חילונים!), אבל זה עדיין לא הופך את שתי המילים לנרדפות. זה רק הופך את "ליברלים" לתת קבוצה של "חילוניים".
ניצול זכות המחאה 443158
הלו, ליברלים זה גם תת-קבוצה של יהודים דתיים אורתודוקסים!
ניצול זכות המחאה 443160
אורי, לתגובות לא רציניות אני מגיב בצורה לא רצינית.
ניצול זכות המחאה 443186
גדי, זו אמת רצינית (כואבת?) יותר משנדמית לך כבדייה לא רצינית. ערוך איזה סקר קטן בין מגיבי האייל הדתיים ואופס...
ניצול זכות המחאה 443192
מה אמת רצינית וכואבת? "רק חילונים מסוגלים להיות ליברלים! הדתיים - רק פאנאטים החשוכים בחשכת ימי הביניים."?
ניצול זכות המחאה 443204
גדי, אל תשחק לי אותה ראש קטן, טוב? אתה יודע טוב מאוד שהתכוונתי להמשך דבריי בדיון תגובה 443158
ניצול זכות המחאה 443208
כן, אבל ''התגובה הלא רצינית'' המדוברת הייתה זו שציטטתי.
ניצול זכות המחאה 443209
היא בסה''כ היתה צינית.
ניצול זכות המחאה 443215
וכך גם התגובה שלי אליה.
ניצול זכות המחאה 443283
חוששתני שזה יהיה באמת סקר קטן, קטנצ'יק. ישנם דתיים מעטים מאוד בין מגיבי האתר הקבועים. השתדלתי, התאמצתי, והגעתי בערך לחמישה-שישה ועוד אחד המוטל בספק (אבל נדמה לי שבין הטוקבקיסטים של ווינט אפשר למצוא יותר דתיים, למי שנפשו צמאה באופן דחוף...).

אם ההגדרה ''דתי'' היא ממילא סופרמרקט אמורפי ענק, חמקמק ובלתי ברור, הרי שההגדרה ''אייל דתי'' היא אמורפית וחמקמקה אפילו עוד יותר. עוזי וטלי הם דתיים, עכש''י, וגם אורי וניצה הם דתיים - אבל מעבר להגדרת הגג ולפני שמסתבכים באפיוני ''דתי'' לעומת ''חרדי'' וכו' - אני מתקשה מאוד למצוא איזה חוטים מקשרים בין הזוג (הנשוי) הראשון לזוג (הלא נשוי) השני.
ניצול זכות המחאה 443337
נשואים, נשואים, רק לא אחת לשני.
ניצול זכות המחאה 443201
האם המלחמה הנחרצת שניהלת כאן, באייל, נגד רעיון הנישואין האזרחיים - גם היא חלק מן הליברליזם הדתי-אורתודוקסי? האם גם הכותרת שנתת החל מתגובה 382035 היא ליברליזם טהור?
ניצול זכות המחאה 443202
פרופ' יוסף בן שלמה, תלמידו המובהק של גרשם שולם, סיפר על מורו שנהג לומר לו כי את הליברליות של הליברלים הוא מכיר היטב: "הם ליברלים כל זמן שמסכימים לדעתם".
ניצול זכות המחאה 443211
שאלתי על הליברליזם *שלך*, לא של הפרופסורים ז"ל בן שלמה ושולם (שכתב ביומנו שהדת היהודית אינה דתו), עם כל הכבוד, ויש כבוד. שאלתי האם מלחמת החורמה שניהלת *אתה* כאן באייל כנגד רעיון הנישואין האזרחיים - גם היא חלק מן הליברליזם הדתי אורתודוקסי.
ניצול זכות המחאה 443217
שאלת והשבתי: כולנו ליברלים כפי שליברלים צריכים להיות. ליברליות אין פירושה התרפסות בפני דעות מסוכנות לעתיד העם של הליברל. אין בין "הזכות להבעה עצמית" לבין "הזכות לעמוד על האמת" כל סתירה.
ניצול זכות המחאה 443224
אכן, כולנו ליברלים כפי שליברלים צריכים להיות, ואלה מאיתנו הנלחמים עד חורמה באלה הרוצים להינשא על פי השקפת עולמם ומצפונם - הם הקרם-דה-לה-קרם של הליברליזם, וגם אלה שאינם מסוגלים להתייחס למישהו שאינו חושב כמוהם מבלי להכניס איזו קללה חביבה או איזה '' התרפסות בפני דעות מסוכנות לעתיד העם של הליברל'' - אפילו הקרם-דה-לה-קרם לא יספיק כדי להגדיר את הליברליזם המופלא שלהם .
ניצול זכות המחאה 443235
מה הוא *כן* פירושה של ליברליות?

אני משער שלא חסרים חברי KKK ליברלים שיסבירו לך שעתיד העם הלבן הטהור נמצא בסיכון גבוה בעקבות כל מני רעיונות תמוהים של לתת לשחורים לשבת מקדימה באוטובוס וכיוצא בזה.
ניצול זכות המחאה 443340
בא ואסביר לך מהו פירושה של הליברליות בעיניים לא אורי-פזיות בוהקות מניצוץ הסקרנות:

"בדרך כלל הליברלים מביעים תערובת של מחשבות הגיוניות ומקוריות. למגינת הלב, אף אחת מן המחשבות ההגיוניות אינה מקורית, ואף אחת מן המחשבות המקוריות אינה הגיונית" (הרולד מקמילן).
ניצול זכות המחאה 443395
מה האימרה הזאת צריכה להביע? האם אתה רוצה לעשות תחרות אימרות? קח למשל את אימרות וולטייר על הכנסיה ואמץ אותן לגבי המימסדים הדתיים היהודיים-כולל החרדים.
ניצול זכות המחאה 443425
סליחה. באמת, סליחה שיש בבדיחה הזאת יותר משמץ של אמת. והאמת כואבת, מנסרת ומפלחת.
ניצול זכות המחאה 443446
זה לא יעזור לך עכשיו, להגיד שזאת היתה בדיחה. תגובה 443340 היתה שטות מסוג השטויות שקורות לכולם, אבל קורות יותר למי שהניים דרופינג הוא לחם חוקו ומנסה תמיד לעשות רושם בציטוטים במקום לומר משהו לעניין. צא ולמד.
ניצול זכות המחאה 443542
תופעת הניים דרופינג באמת מעצבנת. זה מזכיר לי משהו שאריסטו אמר בנושא...
ניצול זכות המחאה 443562
אריסטו ד'?
ניצול זכות המחאה 443801
לא, אריסטו קרת, אחיו של אתגר. מי זה אריסטו ד'?
ניצול זכות המחאה 443859
אחד מכינוייו הרבים של אורי פז (תגובה 211533. אפשר להתעלם מההכחשות, זה תמיד ככה).
ניצול זכות המחאה 443867
משעשע, כבר אז השתמשתי ב''עכשיו'' המאונגלז קשות.
ניצול זכות המחאה 443403
ראש ממשלה שנוי במחלוקת שנאלץ להתפטר וממשלתו נפלה עקב פרשת פרופיומו, דבר שהביא לעליית הלייבור שנוא נפשו, פוליטיקאי שנוי במחלוקת שעוד כשר חוץ טיהר (זמנית ובלא הצלחה) את שמו של המרגל פילבי, וששנים ארוכות לפני כן סולק מאלטון קולג', כשהטענה הביוגרפית הרשמית היתה שהדבר קרה עקב "מחלה" מסתורית, אך במציאות הסילוק היה עקב פרשיות (שהושתקו ונודעו רק שנים אחר כך, טיפין טיפין) תקיפה מינית ומעשי סדום בכפייה בחבריו לספסל הלימודים - אין ספק שנשא בליבו (או בעיקר בבטנו) הרבה-הרבה כנגד ליברליזם וליברלים, ואין ספק שהתאכזב קשות לכל חייו מכך שליברלים, כעקרון, אינם מגלים מספיק "מקוריות", ביחסם לעבירות מין, לבגידה ולעבירות על החוק באופן כללי וכולל. "מקוריות" מן הסוג הזה, מה לעשות, *איננה* חלק משום משנה ליברלית.

למה שלא תביא גם כמה תובנות מאירות עיניים בענייני "הליברלים", מבית מדרשו של אחמדינג'אד, למשל?
ניצול זכות המחאה 450437
תגיד - יכול להיות שמקמילן דיבר על _מפלגת_ הליברלים?
ניצול זכות המחאה 450456
כנראה שכן.
ניצול זכות המחאה 450463
כלומר שהשימוש בציטוט הזה דומה לכך שבדיון על ערך העבודה ועל אבטלה מישהו ישתמש בציטוט על מפלגת העבודה שנעשה על ידי יריב פוליטי ("העבודה הרסה את המדינה!"). נהדר.
ניצול זכות המחאה 450464
זה מה שקורה כשיש לך ציטוטיזיס
ניצול זכות המחאה 443247
אתה מתעקש שנבזבז כמה שעות כדי לכתוב כאן סמינריון על הנושא
"הליברליזם על פי אורי פז". צריך יהיה לפחות 100 שורות רק לסיכום על קצה המזלג.
סימטריה שבורה 443053
אני לא מכיר חילוניים הקוראים לאסור בחוק על קיום תורה ומצוות. כן, יש שונאי דתיים, יש גם אנשים כמוני, הרואים ברבים מצורות החיים הדתיות (חרדים, מתנחלים) בלתי מוסריות, אך אין דגילה באיסור מקיף על דרך התורה והמצוות.

הצד השני לעומת זאת (ולא אכנס לזה עתה), עשה וממשיך לנסות את מה שאף חילוני לא העז: כפיה בחוק של העול אותו קיבל הוא על עצמו - על הכלל.

אבל את כל זה אתה בוודאי יודע, אז אולי את תסביר למה התכוונת?

אנשים אוהבים להגות סימטריות בין קבוצות אנושיות כמו גם להאמין שהאמת היא בד"כ איפשהו באמצע. יש לכך יתרונות פסיכולוגיים רבים.
סימטריה שבורה 443059
"אני לא מכיר חילוניים הקוראים לאסור בחוק על קיום תורה ומצוות." - כמובן שאין נסיונות מפורשים לאיסור גורף (להבדיל מצרפת למשל, שם החליטו שלבישת סמלים דתיים [כיפה, רעלה] פוגעת בחופש של תלמידים אחרים) משום שזה נוגד את ערכי המערב, אבל יש רבים שרוצים גיוס חובה לדתיים למרות שצהל לא ערוך לתת תנאים לאילו שמקפידים (מנסיון).ישנם קיצונים הקוראים לאיסור על ברית מילה ולאיסור על שחיטה כשרה (בד"כ כחלק ממאבק לאיסור על שחיטה בכלל). מעבר לכך, שלילה של אורח חיים והגדרתו כלא מוסרי חמור בעיני בהרבה מהוצאה מחוץ לחוק.

בצד השני, לצד כאלו שמנסים לכפות אורח חיים כזה או אחר, יש רבים שלא מנסים לכפות כלום.

הכוונה שלי היתה פשוטה, כשמחפשים אנשים שמכירים בלגיטימיותן של כמה שיותר קבוצות שונות, ראוי להביט מעבר ללבושו של האדם (אני לא רומז חלילה שאתה מביט בלבוש, אלא שזה עלול להשתמע מהפירוש המקובל למונח ליברלי).

לא רק שלא נראה לי שישנה סימטריה, אני גם לא חושב שישנה אמת, אני בטוח שיש לכך יתרונות פסיכולוגיים רבים.
סימטריה שבורה 443114
אני חושב שבין גיוס לצה"ל ואיסור על שחיטה כשרה (כמה חילוניים בדיוק דוגלים בזה?), לבין השאיפה למדינת הלכה יש מרחק רב. נשאר חלוקים.
סימטריה שבורה 443117
איזה אחוז מהדתיים לדעתך דוגל במדינת הלכה ?
הלכה המדינה 443121
אני לא יודע איזה אחוז, אך מתוך חובשי הכיפות והמגבעות שאמרו לי במפורש שאין הם תומכים במדינת הלכה, כמעט כולם התבררו דווקא כתומכים נחרצים בכך - לאחר שפרטתי מושג זה לפרטיו. ההערכה שלי היא אם כן שרובם, בעת ירידת קרנה של הדמוקרטיה מעבר לסף מסויים, ידחפו לכיוון זה.
הלכה המדינה 443128
מה הפרטים של המושג הזה? לדעתי אין לו כלל פרטים כיוון שהוא לא יכול להתקיים.
הלכה המדינה 443137
אני מסכים שאין אידאל זה יכול להתקיים, אך תסכים איתי שהחתירה לשאינו אפשרי עשויה לגרום לאסונות גדולים.
הפרטים הם האיסורים על האוכלוסיה הלא דתית בהם הם היו תומכים לו היה בכוחם.
הסימטריה שלך עובדת הפוך 443154
אין היהדות מאמינה בתועלת שבכפייה הדתית, לא רק משום שאין אפשרות מבחינה מעשית לכפות את שמירתן של מצוות התורה על מי שאינו מוכן לקבלה מרצונו, אלא מכיוון שמצוות יש לקיים מתוך כוונה, רצון ושמחה.

לעומת זאת, הגם שעל-פי ההשקפה החילונית, מהווה הכפייה מעשה בלתי מוסרי בעליל – שהרי השקפת עולם זו גורסת כי לכל אחד יש האמת שלו, ואם כן מדוע שאכפה את מה שנראה לי כאמת שלי על אחרים הטוענים כי אינה נראית להם – באופן מעשי, החוק ה"חילוני" בכל מדינה דמוקרטית נוקט אמצעי כפייה ללא הרף. עצם המושג המשפטי "חוק" מכיל בתוכו אלמנט מובהק של כפייה, שהרי ברור כי במקום שאין צורך בכפייה, אין כל צורך בחוק. מי מכיר אזרח שישלם מס הכנסה ללא הכפייה של החוק?
הסימטריה שלך עובדת הפוך 443174
נכון, לפחות לכל מי שאינו אנרכיסט אין התנגדות לכפייה בכלל, אלא רק לזו הדתית. לכן השימוש בביטוי הכבול ''כפייה דתית'', לעומת המילה ''כפייה'' לבדה.
הסימטריה שלך עובדת הפוך 443177
בודאי שהיהדות הדתית אינה כופה שום דבר. היא רק רוצה לשמור באהבה את הצביון היהודי של המדינה. אם היהדות הדתית היתה יכולה (אני מתכוון לנציגיה בכנסת ולא לך), היא היתה אוכפת את חוק החזיר כדי להגן עלי מפני עצמי, כדי שלא ידונו אותי בראש השנה ויום כיפור לגהינום, או להעביר את חוק השבת האוסר נסיעה ו/או כל עיסוק אחר. אם היה מספיק כוח פרלמנטרי, אני מניח שהיו מעבירים חוקי צניעות לנשים, הפרדה בין תלמידים ותלמידות בבית הספר, איסור מפגשים בין תלמידים יהודיים וערבים וכד'.
אלו לא המצאות של מוחי החולני; אלו דברים שנאמרו כבר על ידי פוליטיקאים דתיים. תאמר שאינך מעריך את הפוליטיקאים הדתיים?
על פי הזעם שלפעמים אתה בו נתקף כאן, לא הייתי רוצה לנסות אותך כפוליטיקאי.
הסימטריה שלך עובדת הפוך 443188
==> "אלו דברים שנאמרו כבר על ידי פוליטיקאים דתיים". מאחר ומימי לא שמעתי אחד מהם מדבר כך, תועיל אולי לבסס את דבריך על עובדות ולא תחושות בטן מבוטלות?

==> "אם היהדות הדתית היתה יכולה (אני מתכוון לנציגיה בכנסת ולא לך), היא היתה אוכפת את חוק החזיר כדי להגן עלי מפני עצמי".

מעניין שכאשר חוקק בכנסת "חוק איסור גידול חזיר" (תשכ"ב-‏1962), רובם המוחלט של מצביעיו לא היו כלל דתיים. אולי כי "איסור אכילת בשר החזיר" הוא מהדברים שעניינם רשות הרבים של ההוויה הלאומית והתרבותית של עם ישראל?

==> "או להעביר את חוק השבת האוסר נסיעה...".

לגבי איסור תחבורה ציבורית בשבת - מדובר בהסכם פשרה הוגן יחסית בין דתיים לחילונים המעוגן כ"סטטוס קוו" בישראל, לפיו תחבורה ציבורית לא תופעל בשבתות ובמועדי ישראל בשל מראית עין של פרהסיה של מדינה יהודית, לעומת תחבורה פרטית ומוניות שיפעלו למגינת ליבם של כל שומרי המצוות והמסורת.
הסימטריה שלך עובדת הפוך 443197
"לגבי איסור תחבורה ציבורית בשבת - מדובר בהסכם פשרה הוגן יחסית בין דתיים לחילונים המעוגן כ"סטטוס קוו" בישראל, לפיו תחבורה ציבורית לא תופעל בשבתות ובמועדי ישראל בשל מראית עין של פרהסיה של מדינה יהודית..." - אכן, הסכם פשרה הוגן, לפיו רק אלה שהאמצעים מצויים בידם יכולים לנוע כרצונם בכל זמן ובכל יום שהם צריכים, והעניים (וקשישים, ונכים, וחולים כרוניים, ונתמכי קצבאות נמוכות של הביטוח הלאומי) שאין להם רכב פרטי ולא יכולים להרשות לעצמם לבזבז באופן שבועי על מוניות - נו, אז שיילכו קאקען! - וכי מה יותר הוגן מזה?

"לעומת תחבורה פרטית ומוניות שיפעלו למגינת ליבם של כל שומרי המצוות והמסורת." - אין ספק - ליברליזם לתפארת!
הסימטריה שלך עובדת הפוך 443203
כל מי שמנית כאן כאחרון הסוציאליסטים המזורבנים אתה יכול להסיעם בפרוטות (יותר זול מנסיעה בינעירונית באוטובוס) בהמוני תחנות ''מוניות השירות'' הפועלות בשבתות וחגי ישראל. מול ביתי במרכז נתניה פועלת תחנה כזאת לכל חלקי הארץ.
אהבת ישראל שלך נוגעת ללב 443213
"כאחרון הסוציאליסטים המזורבנים" - מה זה?

כאן ביתי, אל מול גולן, אל מול גולן ביתי, ביתי הוא לא במרכז נתניה, ושכנים שלי שהבת שלהם נולדה חולה והיא זקוקה לכל מיני טיפולי פתע, בין השאר בגלל בעיות נשימה קשות ובעיות נוספות כאלה - מתרוששים מהנסיעות (אין לי מושג אם הם סוציאליסטים וגם אין לי מושג אם הם מזורבנים, בין השאר כי לא ידוע לי פירוש המילה). אתה יכול להגיד כל מה שאתה רוצה, וגם לקלל, שזהו כנראה גם כן מין הרגל אורתודוקסי-ליברלי מיוחד, מקורי ומלא אהבת ישראל - אבל ככה זה, עם כל מה שתגיד ותקלל - מתרוששים.
אהבת ישראל שלך נוגעת ללב 443216
ז' מאוד קרובה לח' (באלפבית, לא במקלדת).
אהבת ישראל שלך נוגעת ללב 443219
אהא, כלומר, הכוונה היתה - "כאחרון הסוציאליסטים המחורבנים"?

אז בתור פרשן של אורי - מה האמירה הזאת מלמדת אותנו על הליברליזם ועל הקרבה הרעיונית שבין הליברליזם והאורתודוקסיה היהודית?
אהבת ישראל שלך נוגעת ללב 443222
וכאשר שר האוצר, המשפטים והנשיא של מדינת ישראל נחשדים במעשי פלילים חמורים - מה זה מלמד אותנו על כל מוסדות המדינה החילונית מיום היוודסם? כלום, נכון.
אהבת ישראל שלך נוגעת ללב 443236
שאורי בקיא מאוד בלשון הדיבור של המגזר החילוני, מה שמעיד על פתיחות תרבותית גדולה מצידו.
אהבת ישראל שלך נוגעת ללב 443286
אני מניח שהתגובה היא מבודחת, או חצי-מבודחת. וברצינות: מכל מה שידוע לי, בקורסים למדריכי סמינרי אורנים קיימת המלצה, אם לא הוראה, ללמוד את לשון הדיבור של המגזר החילוני. זה רחוק מלהיות עניין של פתיחות תרבותית, אצל אנשים שכעקרון לועגים, בזים ומתנשאים מעל לציבור ה"ריק" הנ"ל - לא פתיחות תרבותית אלא בפירוש ובגלוי טקטיקה שיווקית.
אהבת ישראל שלך נוגעת ללב 443288
התגובה היא סרקסטית, ויש כאלו שיגידו שזה מאוד לא מבודח. באופן כללי הנסיון של אורי (והוא לא היחיד) להראות בקיאות בתרבות החילונית מראה שהוא לא יודע עליה דבר וחצי דבר (או יותר נכון - יודע על תת-קבוצה מסויימת (אולי ריקה) שלה שלחילונים כמוני אין איתה שום קשר פרט לחוסר-הדתיות שלנו).
אהבת ישראל שלך נוגעת ללב 443297
כן, בעיקר מה שהוא מקפיץ עלינו מדי פעם בתור ''אושיות התרבות החילונית''...
אהבת ישראל שלך נוגעת ללב 443290
אני מאד מקווה שבסמינרים האלה גם מלמדים את המדריכים לא להשתמש בקללות שהם לא מבינים (או בביטויים שעלולים להיות כאלה). זה למקרה שהמדריכים החמיצו את השעור בגן טובה, שבו מסבירים את הענין בפרוטרוט.
אהבת ישראל שלך נוגעת ללב 443298
אופס, טעות, לא סמינרי אורנים אלא סמינרי ערכים. כל השאר כלשונו.
אהבת ישראל שלך נוגעת ללב 443266
היא מלמדת אותנו שאורי מדבר על ליברליחם.
אהבת ישראל שלך נוגעת ללב 443218
ליבי ליבי אל שכניך הסובלים ונדכאים.

ככה זה בכל מדינה דמוקרטית - טובת הכלל עדיפה על טובת הפרט. שמירה על הפרהסיה היהודית של מדינה השואפת להתאפיין כיהודית עולה על נוחות הפרטים שמרכיבים את המדינה, על כל מצוקותיהם ובעיותיהם.

אגב, מזורבנים זו מילה ישראלית חילונית ששמעתי מחברי במילואים ומאז לא יורדת לי מהלשון... חשבתי שהיא מקובלת גם אצלכם. סליחה אם היא פגעה במישהו.
אהבת ישראל שלך נוגעת ללב 443223
בתגובה 443188 אמרת: "לגבי איסור תחבורה ציבורית בשבת - מדובר בהסכם פשרה הוגן יחסית בין דתיים לחילונים המעוגן כ"סטטוס קוו" בישראל, לפיו תחבורה ציבורית לא תופעל בשבתות ובמועדי ישראל בשל מראית עין של פרהסיה של מדינה יהודית...".

המסמך המכונן של הסטטוס קוו הוא מכתב של בן גוריון לאגודת ישראל ובו דובר על השבת כיום מנוחה לאומי, כשרות במטבחים ציבוריים, ענייני האישות וזרמים דתיים עצמאיים. אין שום קשר בין מסמך פוליטי ופרהסיה יהודית-דתית לבין טובת הכלל.
אהבת ישראל שלך נוגעת ללב 443237
לא בהכרח. אפשר לומר ש''טובת רוב הפרטים עדיפה על טובת הפרט הבודד'', אבל בהחלט לא נכון אקסיומטית ש''טובת ה'כלל' (כלומר, איזה גוף אמורפי שהוא יותר מסכום האנשים שבו) עדיפה על טובת הפרט''.
אהבת ישראל שלך נוגעת ללב 443291
"טובת הכלל עדיפה על טובת הפרט. שמירה על הפרהסיה היהודית של מדינה השואפת להתאפיין כיהודית עולה על נוחות הפרטים שמרכיבים את המדינה, על כל מצוקותיהם ובעיותיהם".

לא מצאתי את האמירה הנוראה והבלתי אנושית הזאת בשום הגדרה לדמוקרטיה, בשום מקום. דמוקרטיה [ויקיפדיה].
הסימטריה שלך עובדת הפוך 443252
חוק החזיר היה סעיף חובה בהסכם הקואליציוני. אני רוצה לראות אותך כותב (אני מצטט ציטוט עתידי שלך):
1. "מצידי כל אחד יכול לגדל, למכור ולאכול חזיר במדינת ישראל".
2. מצידי חברת תחבורה יכולה לעבוד ולהסיע בשבת.
3. מצידי יכולים הומוסכסואל או לסבית לעבוד בכל עבודה.
האם אתה כליבראל מסכים?
הסימטריה שלך עובדת הפוך 443342
חוק החזיר איננו סעיף חובה בשום הסכם קואליציוני.

אני אשמח להשיב בחיוב לשלושת קביעותיך, ברגע שאתה תיאות להשיב בחיוב לשלושת הקביעות הבאות:

1. "מצידי כל אחד יכול לאנוס את הנערות של מדינת ישראל".

2. "מצידי שר הממונה על משרד ממשלתי יכול למלא כיסיו במיליוני השקלים שמקורם מכיסו של משלם המיסים הישראלי".

3. "מצידי יכול כל 'פועל מיריחו' לנתח את הלב של כל מאושפזי המחלקה לטיפול נמרץ, וקל וחומר לבצע ניתוחי מוח, ריאות וכפות הרגליים לכל נדרש".

האם אתה כליברל מסכים?
הסימטריה שלך עובדת הפוך 443405
1. אינוס נערות הוא דבר רע ומושחת.

בניגוד מוחלט לכך, גידול חזירים, מכירתם ואכילת איננו דבר רע, זהו נוהג מקובל בכל העולם, גם על ידי יהודים. גידול של מזון מסויים עתיר חלבונים ושאינו רעיל נחשב דבר רע רק אצל בעלי הזיות דתיות שאינם מסוגלים להבחין בין הזיות למציאות. המלחין היהודי-אמריקאי אירווינג ברלין אכל בחייו מדי פעם כריכי חזיר וחי עד גיל 101. האם הוא ייענש בבית דין של מעלה? אולי על פי ההזיות הדתיות הוא ייענש, אך הזיות אלה אינן שייכות לעולמם של אנשים שפויים ונורמלים ולא היו צריכות להשפיע על חיי הציבור במדינה דמוקרטית ונאורה.

2. שר הממלא את כיסו במיליוני שקלים של משלם המיסים הוא פושע.

בניגוד מוחלט לכך, תחבורה ציבורית במשך כל ימות השבוע היא עניין נחוץ וחשוב.

כפייה דתית בשם ה"פרהסיה היהודית" היא פשע מתועב ולא היתה צריכה להשפיע על יכולתם של אנשים לנוע ממקום למקום לצרכי שמירה על בריאותם ועל חייהם, לצורך קניות שאינם יכולים לעשות במשך השבוע או לכל צורך אחר.

ההשוואה המוזרה והתמוהה, בלשון המעטה, בין גניבת כסף ע"י פוליטיקאים לבין שימוש תקין בתחבורה ציבורית בכל ימות השבוע - מעידה על המשווה, לא על משתמשי התחבורה שהם אזרחים ישרים שהיו צריכים לקבל את המגיע להם.

3. במדינות נאורות, תרבותיות וליברליות (אירופה המערבית, כדוגמה) הומוסקסואלים ולסביות ממלאים בהצלחה רבה כל תפקיד שהם משכילים ומוכשרים לו.

ובניגוד מוחלט לכך, באותן מדינות, אנשים שאינם בעלי השכלה רפואית ותואר אקדמי רשמי ומאושר כחוק - אינם מורשים לעסוק בכירורגיה ואינם מבצעים, בדרך כלל, *שום* פעולה כירורגית - גם לא מילת תינוקות בני 8 ימים (או בכל גיל אחר).
הוא חזר! 443421
שביל מה להוציא כל כך הרבה אנרגיה ולהגיב לאורי פז בדברי הגיון ובנסיונות להכניס למוחו קצת שכל ישר? לא מספיק לכתוב "אתה מקשקש כרגיל קשקושים אידיוטיים שממש לא קשורים לעניין, אפילו לא בתור אנלוגיות דמיוניות"? הרי אפילו בתור דמגוג הוא סורח, וכל דמגוג מתחיל שנה א' היה מצליח להוציא משהו קצת פחות מגוחך מתגובה 443342. אז בשביל מה לטרוח. אל תאכילו את הטרול.
הוא חזר! 443422
המילה הראשונה בתגובה היא "*ב*שביל".
הוא חזר! 443423
אני מניח שאני לא מחדש לך דבר, אבל גם תגובה שנכתבת בנימה אישית, ממוענת למעשה, ברובם המוחלט של המקרים, לכלל קוראי האייל, ולא לגמרי ברור שהיא חסרת ערך.

כלומר, ברור לי שאת אורי פז היא לא תשכנע, אך ייתכן שיש בין הקוראים כאן אנשים צעירים שעמדותיהם התאולוגיות עוד לא מגובשות דיין, ועשויים להפיק תועלת כלשהי משמיעת ''טעוני הנגד'' (למרות שגם מבחינתי כמובן, אורי פז -- הן בסגנון והן בתוכן דבריו -- משרת כבר את המטרה הנ''ל לא רע בכלל).
הסימטריה שלך עובדת הפוך 447010
3. אין שום ערובה לכך ש"אנשים בעלי השכלה רפואית ותואר אקדמי רשמי ומאושר כחוק" יבצעו ברית מילה טוב יותר מהמוהל שהוסמך לכך כדת וכחוק. כפי שהבחין הרופא הבכיר הרב הד"ר מרדכי הלפרין הבחנה נכונה: "מוהל מיומן מבצע מילה בחצי דקה, ואילו לרופא זה יכול לקחת חמש עד עשר דקות" ("הארץ", 25.11.97). ומכאן, לדעתו, עדיף ברית מילה אצל מוהל מוסמך מאשר אצל כירורג עם דוקטורט ביד.

את ההמחשה הטובה לכך מצאנו בדיווחי חדשות היום:

תביעה נגד המוהל ד"ר פנחס גונן: התרשל בברית לשני תינוקות והעמידם בסכנת חיים
ביחס לאחד התינוקות נטען כי כלי דם שלו נפגע באזור הברית, אך גונן לא טרח לחבוש את האזור - ובהמשך אובחן התינוק כסובל מאובדן דם ניכר

הסימטריה שלך עובדת הפוך 447052
לפעמים עבודה שנעשית בחמש עד עשר דקות עדיפה על עבודה שנעשית בחצי דקה.
הסימטריה שלך עובדת הפוך 447680
ניתוחים מסוכנים, הגדלות המקצועית האמיתית היא לבצעם במינימום הזמן האפשרי כמו במינימום הנזק והכאב האפשריים.
הסימטריה שלך עובדת הפוך 447730
רק שלא תמיד שני הדברים הללו הולכים ביחד החל משלב מסויים, ולכן אסור לשפוט ניתוח על פי הנתון הבודד של הזמן.
הסימטריה שלך עובדת הפוך 447055
זהו רופא שמגיע להעניש אותו או לשלול את רשיונו. הסיפור הזה אינו מוכיח מה קורה בשוק המוהלים המוסמכים ''כדת וכחוק''. אם אני צריך לבחור בין מוהל מיומן, אחראי ומוסמך כדת וכחוק ובין כירורג מיומן ואחראי - אבחר בכירורג. מבחינת השקפת עולמי הייתי מוותר על שניהם למרות שאני נימול (על פי החלטתי) וגם הבן שלי עבר ברית מילה.
הסימטריה שלך עובדת הפוך 447682
אתה רשאי לבחור במי שבא לך למהול את צאצאיך, אבל רק אל תספר בובקה מעשייס שהכירורג מיומן ומקצוען יותר מהמוהל המוסמך.
הסימטריה שלך עובדת הפוך 447824
"אתה רשאי לבחור במי שבא לך" - זה מעניין ומפתיע. תגיד לי, כשאני ורעייתי ההיפוטתית, שני אתאיסטים עם אילן יוחסין יהודי למהדרין, נחליט לגדל בארץ ישראל את בנינו על טהרת אמונתנו האתאיסטית, אתה תיתן את הסכמתך לכך, באם היא תדרש? אם יהיה לך את הכוח, לא תכפה עלינו "להעניק" לילדינו חשיפה לאמונה היהודית?
*היפותטית* 447825
הסימטריה שלך עובדת הפוך 448332
בחיי שאינני מבין מה נתפלת אלי בדוגמא שלך ומה אתה רוצה בדיוק ממני. האם אתה מרגיש שיש מישהו בסביבה שלך הכופה עליך אורח חיים שונה משרצית? האם מישהו מפריע לך להמשיך לחיות כאתאיסט או כ"תינוק שנשבה"? לו רק נתת את דעתך לביטוי ההלכתי הזה, "תינוק שנשבה", היית מגלה את הסובלנות שביהדות. אבל למה לך כשיש בלבולי שכל מפי ניטשה על מות אלוהיו?
הסימטריה שלך עובדת הפוך 448340
אני חושד שלו יהיה לך את הכוח, תמנע ממני את הזכות לגדל את ילדיי כהשקפת עולמי, שכן השקפתך שלך גורסת שקודמת לזכותי לעשות כרצוני זכותם להחשף לאמונה הנכונה - זו שלך, היהדות. לא כך?

מה לניטשה ולענייננו?
הסימטריה שלך עובדת הפוך 448678
תתפלא, אבל בניגוד למה שחינכו אותך לחשוב מחנכיך הפוליטיים והחינוכיים בישראל, לא כך הוא. בדיוק להפך: חיה ותן לחיות.

דיברת על חייו של אתאיסט בזמננו והזכרתי את פרידריך ניטשה בהקשר זה, שהיה לאחד מאחרוני המבטאים של האתאיזם המוצהר.
הסימטריה שלך עובדת הפוך 448687
1. ניטשה לא אחד מאחרוני האתאיזם המוצהר.
2. אני לא זקוק לאחרים שידברו בשמי, ובטח שהיותם מאחרוני המפורסמים לשאת באידיאולוגיה שנושאת דמיון *כלשהו* לשלי לא מסמיכה אותם לדבר בשמי. (לא שהוא התיימר לעשות זאת.)
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • דורפל
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • דורפל
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • ברקת
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • רון בן-יעקב
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • ברקת
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • ברקת
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • ברקת
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • ברקת
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  פוצים עליך זחוחון • כבשה
  פוצים עליך זחוחון • אורי פז
  לפני שאתה עונה, • דורפל
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • לא תמיד אלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • ירדן ניר-בוכבינדר
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • איציק ש.
  רופאים, כמו אבולוציה, זה בובע מייסעס, מוהלים חסרי ידע זה מצויין • האייל האלמוני
  לא זלזלתי במקצועיותם של הרופאים • אורי פז
  לא זלזלתי במקצועיותם של הרופאים • דורפל
  יש לך דרך מוזרה מאוד ''לא לזלזל'' במקצועיותם של הרופאים • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • איציק ש.
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  דילגת ומצאת, תאמין בקילה • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • דורפל
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • דורפל
  אתה עלוב נפש • האייל השקט
  אתה פחדן, אורי • האייל האלמוני
  אתה עלוב נפש • איציק ש.
  אתה עלוב נפש • האייל האלמוני
  אתה עלוב נפש • האייל האלמוני
  אתה עלוב נפש • איציק ש.
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • איציק ש.
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אלמוני שהגיע מאוחר
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • ברקת
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אלמוני שהגיע מאוחר
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • ברקת
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אלמוני שהגיע מאוחר
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • ברקת
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • ירדן ניר-בוכבינדר
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  ציביון יהודי • רינגו
  ציביון יהודי • אורי פז
  ציביון יהודי • רינגו
  ציביון יהודי • העלמה עפרונית
  מזוזות במקום מדוזות • האייל האלמוני
  מזוזות במקום מדוזות • איציק ש.
  מזוזות במקום מדוזות • האייל האלמוני
  מזוזות במקום מדוזות • איציק ש.
  ציביון יהודי • האייל האלמוני
  ציביון יהודי • העלמה עפרונית
  ציביון יהודי • מתקטנן
  ציביון יהודי • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • איציק ש.
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • גדי אלכסנדרוביץ'
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • גדי אלכסנדרוביץ'
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • ירדן ניר-בוכבינדר
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • איציק ש.
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • סמיילי
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • דורפל
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • דורפל
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אייל קורא, לא חשוב מאיזו עדה
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • דורפל
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • ירדן ניר-בוכבינדר
  יגעת וקמצ'טקה תאמין • ראובן
  יגעת וקמצ'טקה תאמין • האייל האלמוני
  יגעת וקמצ'טקה תאמין • האייל האלמוני
  ''קול המון כקול שדי'' • אפופידס
  ד' אמות של הלכה • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • תשע נשמות
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • תשע נשמות
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • תשע נשמות
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • תשע נשמות
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • תשע נשמות
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • תשע נשמות
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • איציק ש.
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • איציק ש.
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • אורי פז
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • ירדן ניר-בוכבינדר
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • תשע נשמות
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • האייל האלמוני
  הסימטריה שלך עובדת הפוך • תשע נשמות
  סימטריה שבורה • גדי אלכסנדרוביץ'
  סימטריה שבורה • קהלת
  סימטריה שבורה • גיל
  סימטריה שבורה • קהלת
  סימטריה שבורה • גיל
  סימטריה שבורה • האייל האלמוני
  סימטריה שבורה • אורי פז
  סימטריה שבורה • ירדן ניר-בוכבינדר
  סימטריה שבורה • קהלת
  סימטריה שבורה • איציק ש.
  כיבוד רצון הכלל • אפופידס
  כיבוד רצון הכלל • איציק ש.
  כיבוד רצון הכלל • גדי אלכסנדרוביץ'
  כיבוד רצון הכלל • האייל האלמוני
  כיבוד רצון הכלל • גדי אלכסנדרוביץ'
  כיבוד רצון הכלל • ל.ב.פ., תל אביב
  כיבוד רצון הכלל • אביב י.
  כיבוד רצון הכלל • גדי אלכסנדרוביץ'
  כיבוד רצון הכלל • האייל האלמוני
  כיבוד רצון הכלל • יהונתן אורן
  כיבוד רצון הכלל • האייל האלמוני
  כיבוד רצון הכלל • יהונתן אורן
  כיבוד רצון הכלל • האייל האלמוני
  כיבוד רצון הכלל • קהלת
  סימטריה שבורה • גדי אלכסנדרוביץ'
  סימטריה שבורה • אורי פז
  סימטריה שבורה • גדי אלכסנדרוביץ'
  סימטריה שבורה • אביב י.
  סימטריה שבורה • גדי אלכסנדרוביץ'
  סימטריה שבורה • אורי פז
  סימטריה שבורה • גדי אלכסנדרוביץ'
  סימטריה שבורה • האייל האלמוני
  סימטריה שבורה • גדי אלכסנדרוביץ'
  סימטריה שבורה • אביב י.
  סימטריה שבורה • גדי אלכסנדרוביץ'
  סימטריה שבורה • אביב י.
  סימטריה שבורה • גדי אלכסנדרוביץ'
  סימטריה שבורה • האייל האלמוני
  סימטריה שבורה • אביב י.
  סימטריה שבורה • 5th Orman
  סימטריה שבורה • אביב י.
  סימטריה שבורה • איציק ש.
  סימטריה שבורה • אביב י.
  סימטריה שבורה • ראובן
  סימטריה שבורה • אביב י.
  סימטריה שבורה • קהלת
  סימטריה שבורה • איציק ש.
  סימטריה שבורה • גדי אלכסנדרוביץ'
  סימטריה שבורה • קהלת
  סימטריה שבורה • גדי אלכסנדרוביץ'
  סימטריה שבורה • קהלת
  סימטריה שבורה • גדי אלכסנדרוביץ'
  סימטריה שבורה • קהלת
  סימטריה שבורה • גדי אלכסנדרוביץ'
  סימטריה שבורה • מאור גרינברג
  סימטריה שבורה • קהלת
  סימטריה שבורה • מאור גרינברג
  סימטריה שבורה • האייל האלמוני
  סימטריה שבורה • קהלת
  הסימטריה שבורה או שמא המראה? • אורי פז
  הסימטריה שבורה או שמא המראה? • איציק ש.
  הסימטריה שבורה או שמא המראה? • אורי פז
  אלגוריתם בחירה - מבוא • אורי פז
  מה רע בנשיא למל"ם? • סמיילי
  יבש ביצה, כתב ספר, גירש פורעים, פיתח תרופה • אפופידס
  יבש ביצה, כתב ספר, גירש פורעים, פיתח תרופה • סמיילי
  יבש ביצה, כתב ספר, גירש פורעים, פיתח תרופה • אפופידס
  יבש ביצה, כתב ספר, גירש פורעים, פיתח תרופה • סמיילי
  יבש ביצה, כתב ספר, גירש פורעים, פיתח תרופה • דורון הגלילי
  יבש ביצה, כתב ספר, גירש פורעים, פיתח תרופה • סמיילי
  אהוד בנאי? • האייל היפאני
  תיזהר לך, אני יכולה ללכלך עליך • אורי כדורי
  תיזהר לך, אני יכולה ללכלך עליך • קהלת
  תיזהר לך, אני יכולה ללכלך עליך • שוקי שמאל
  לך שמים? • האייל האלמוני
  תיזהר לך, אני יכולה ללכלך עליך • קהלת
  ללא כותרת • ראובן
  אתה צודק 100% • ד''ר אלחנדרו גורביץ
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • קהלת
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • קהלת
  "הנעלבין ואינם עולבין וגו"'? • האייל האלמוני
  "הנעלבין ואינם עולבין וגו"'? • קהלת
  "הנעלבין ואינם עולבין וגו"'? • האייל האלמוני
  "הנעלבין ואינם עולבין וגו"'? • קהלת
  "הנעלבין ואינם עולבין וגו"'? • האייל האלמוני
  "הנעלבין ואינם עולבין וגו"'? • קהלת
  ללא כותרת • תשע נשמות
  ללא כותרת • קהלת
  ללא כותרת • תשע נשמות
  בחירות עכשיו! • האייל האלמוני
  בחירות עכשיו! • דורון הגלילי
  בחירות עכשיו! • תשע נשמות
  בחירות עכשיו! • האייל האלמוני
  בחירות עכשיו! • ראובן
  בחירות עכשיו! • האייל האלמוני
  בחירות עכשיו! • האייל האלמוני
  בחירות עכשיו! • האייל האלמוני
  בחירות עכשיו! • האייל האלמוני
  בחירות עכשיו! • ראובן
  בחירות עכשיו! • האייל האלמוני
  בחירות עכשיו! • דורון הגלילי
  בחירות עכשיו! • האייל האלמוני
  בחירות עכשיו! • האייל האלמוני
  המועמד שלי • האייל האלמוני
  המועמד שלי • יהונתן אורן
  המועמד שלי • קהלת
  חד משמעית, כן! • האייל האלמוני
  בחירות עכשיו! • האייל האלמוני
  בחירות עכשיו! • ברקת
  בחירות עכשיו! • האייל האלמוני
  בחירות עכשיו! • האייל האלמוני
  בחירות עכשיו! • האייל האלמוני
  ללא כותרת • איציק ש.
  ללא כותרת • קהלת
  מעניין • אח של אייל
  מעניין • תשע נשמות
  מעניין • האייל האלמוני
  מעניין • איציק ש.
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים