מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447158
השתלטות החמאס היתה צפויה מאז ניצחונו בבחירות.
היתרונות שיכולים להיות לחמאס מסילוק הפת"ח די ברורים- שליטה על הכספים של הרשות ובכל המנגנונים בהם תלויה פרנסתם של הרבה מאוד תושבים, חופש בשיתוף הפעולה עם אירן או כל גוף אחר, סילוק גוף שסביר שפרטים ממנו שתפו פעולה עם ישראל ברמה הפרסונלית- קרי הסגירו מידע על מבוקשים חמאסיים וכו'.
העניין הוא שההפסדים האפשריים של הצעד הזה גם הם די ברורים- אסון הומניטרי רחב היקף שינבע מסגירת המעברים ומניעת המסחר. אפשרות למחסור בתרופות ואפילו מחסור חמור במים וחשמל. כמו כן פעילות צבאית של ישראל נגדם הופכת סבירה יותר. גם הניתוק בין עזה ליהודה ושומרון בוודאי אינו נחשב יתרון.

אם בוחנים את ההפסדים הצפויים, רואים שהם ברובם נובעים מהשינוי הצפוי בהתנהלותה של מדינת ישראל כלפי עזה- כתוצאה מהשתלטות החמאס.
יכול להיות שהחמאס מכירים את המנטליות שלנו כל כך טוב, שהם מבינים שהצורך שלנו בתהליך מדיני, שיחות, ושיתוף פעולה כלכלי עם הפלשתינים גדול עד כדי כך שבסופו של דבר (ואולי כבר בתחילתו), נוותר על העקרונות שלנו- שלא לדבר עם מי שלא מכיר בזכות קיומנו. כיוון שה"פרנטר" הקודם נעלם, נהייה חייבים לדבר עם החמאס כדי להמשיך לחיות באשליה שיש התרחשות מדינית שפוטרת אותנו מהצורך בעימות צבאי, ונדבר עם החמאס בלי שהוא ישנה שום דבר מהותי במטרותיו ובהצהרותיו. כך גם החרם הבינלאומי יתמוסס, ובסופו של דבר המצב הכלכלי של הרצועה יהיה אפילו טוב יותר ממה שהיה כאשר היה שם פת"ח. כל עוד החרם היה אמור לחזק את הפת"ח ולהחליש את החמאס, היה טעם להחזיק בו. אחרי שפת"ח נעלם מהזירה כבר לא נשארה סיבה להמשיך בו.
במילים אחרות החמאס מציב בפנינו ובפני העולם רק שתי אופציות: להלחם בו תוך לחיצה כואבת על בלוטת ההומניטריות שלנו, או להכיר בו כשליט לגיטימי של הפלשתינים. הם מהמרים (לדעתי בחכמה) על כך שנבחר באפשרות השניה.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447212
ואני דווקא מעדיף לדבר עם אנשי-אמת כחמאס מאשר עם משת"פים צבועים חסרי השפעה על עמם. מי ייתן ובפלשתין יקום שלטון יציב ומאוחד. (לצערי, הפלסטינים יודעים שזהו אינטרס ישראלי, וימשיכו להתפצל לפלגים בלתי ממושמעים כדי לתחזק את ה-plausable deniability של מנהיגיהם)
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447335
הבעיה הקטנה עם שלטון החמאס האמיתי, היציב והמאוחד היא, שהוא מצהיר ומתכוון להשתמש בכל משאביו ויכולתו כדי להשמיד את מדינת ישראל ולהרוג בתושביה.
דיבורים ומשא ומתן עם גוף שרוצה בגלוי באבדננו אפילו בלי הכסות הצבועה של הכרה בזכות קיומה של המדינה, כפי שהיה עם הפת"ח, משמעותם השלמה עם זכותם לעשות זאת.

משא ומתן עם מי שהמשחק אתו הוא משחק סכום אפס, במוצהר, משמעותו שהחלטנו לוותר על המלחמה על קיומנו, ואנו מעדיפים את האובדן.
לדעתי, הסיבה שהחמאס אינו מוכן להתגמש בהצהרותיו, ואפילו לעשות "כאילו" הוא מכיר בנו כפי שעשו הפת"ח, היא בדיוק הניצחון התודעתי הזה. כשמדברים עם מישהו משמעות הדבר שיש לגיטימציה למטרה/תביעה הבסיסית שלו - יש הסכמה על העקרון והויכוח הוא על המחיר. אם מדברים עם חמאס תוך שהוא מצהיר שמטרתו היא חיסול מדינת ישראל משמעות הדבר (גם אם לא נודה בכך) שהשלמנו עם זה, ואנו דנים רק על תנאי הכניעה.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447341
"דיבורים ומשא ומתן עם גוף שרוצה בגלוי באבדננו אפילו בלי הכסות הצבועה של הכרה בזכות קיומה של המדינה, כפי שהיה עם הפת"ח, משמעותם השלמה עם זכותם לעשות זאת"

"משא ומתן עם מי שהמשחק אתו הוא משחק סכום אפס, במוצהר, משמעותו שהחלטנו לוותר על המלחמה על קיומנו, ואנו מעדיפים את האובדן"

"אם מדברים עם חמאס תוך שהוא מצהיר שמטרתו היא חיסול מדינת ישראל משמעות הדבר (גם אם לא נודה בכך) שהשלמנו עם זה, ואנו דנים רק על תנאי הכניעה"

תהליך הסקת המסקנות שלך לקוי.

ראשית, ניהול דיאלוג עם מי שמצהיר X, לא גורר הסכמה לגבי X.

דוגמא: אני מנהל איתך דיאלוג למרות שאני לא מסכים בעליל עם ההצהרות שלך. אנחנו מדברים בדיוק בגלל שאנחנו לא מסכימים. אולי על-ידי משא ומתן החמאס ישנה את עמדתו. אולי לא. בכל מקרה ניהול משא ומתן איתו אין פירושו הסכמה לתביעותיו או מטרותיו. בדיוק ההיפך הוא הנכון.

שנית, אנחנו לא "השלמנו עם זכותם לעשות זאת", לא "מעדיפים את האובדן" ולא "דנים רק על תנאי הכניעה". אלו טענות מתלהמות ומופרכות. אנחנו לא הולכים לשום מקום ולא נכנעים לאף אחד. אנחנו - כולנו - מחפשים דרך להישאר כאן ולחיות כאן בביטחון ובשלום. הויכוח הוא על הדרך הנכונה להשיג את המטרה הזאת. כל ניסיון לטעון את ההיפך הוא מופרך מיסודו. מי שמואסים בחיים בארץ יחפשו דרך לצאת מכאן ולא דרך לגרום להשמדת המדינה.

באופן אירוני גם אני לא חושב שהחמאס עומד לשנות את דעתו בזמן הקרוב, ואני לא חושב שזה יהיה נכון לנהל איתו משא ומתן כרגע.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447372
כשאתה מנהל איתי דיאלוג זה אמנם לא אומר שאתה מסכים עם דעותי, אבל זה כן אומר שאנחנו מסכימים על מספר דברים כבסיס לדיאלוג- כגון העקרונות הלוגיים שמנחים את הדיון, ושמטרת הדיון היא החלפת דעות ונסיון לשכנע את הזולת בצדקת הטענות.

לא ייתכן דיאלוג בלי הסכמה על עקרונות יסוד מסויימים. יותר מכך, לדיאלוג בין ישויות מדיניות- שאינן משתעשעות כמונו מהדיון האינטלקטואלי- יש מטרה מעשית. כאשר המצב הוא שלכל צד יש אינטרסים שונים, אפשר על ידי דיאלוג למצוא את המקום בו כל אחד מפסיד במינימום ומרויח במכסימום- בתנאים הנתונים. אלא שהיסוד להשתתפות בדיאלוג כזה היא הכרה בלגיטימיות של מטרת הפרטנר- גם אם לא קבלתה במלואה.לכן עצם קיומו של דיאלוג ממצב את היחס אל דרישות הצדדים כדרישות שעקרונית ניתן לקבלן.
(באנלוגיה- בדיאלוג אתי יש ברקע מחשבה שאם אתה תשכנע אותי, או שאני אשכנע אותך, נשנה את דעתנו בהתאם)

כאשר מדובר במשחק סכום אפס- כלומר מטרת צד אחד מנוגדת לחלוטין לעצם קיומו של הצד השני- פשוט אין על מה לדבר. ברור שכל יתרון שצד אחד ישיג, ינוצל להשגת מטרתו- לחסל את הצד השני. גם עצם קיום הדיאלוג מהווה מתן לגיטימציה למטרותיהם של הצדדים, קרי גם למטרת החיסול של אחד הצדדים.

אם אתה מדבר עם יריב כזה, אז או שאתה משלה את עצמך שחיסולה של מדינת ישראל אינה מטרתו האמיתית, ואם רק תציע לו תנאים מסויימים הוא ירפה ממנה (התנשאות ישראלית אופיינית), או שאתה באמת חושב שקיומה של מדינת ישראל אינו כדאי בכל תנאי ושיש באמת לדון בדרישה החמאסית להעלמות מדינת ישראל.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447409
ההסכמה הבסיסית על עקרונות הדיון (שאגב גם בקשר אליהם יש חילוקי דעות ביננו) היא עניין טכני. היא לא שקולה בשום אופן להסכמה בסיסית לגבי הדעות / מטרות / הצהרות / זכויות / שוברים של אחד הצדדים. אין קשר בין הדברים. זה התוכן שעליו מתבצע הדיון.

אפשר לנהל דיון גם אם אין שום סיכוי לשכנע אחד את השני. הדיאלוג ביננו הוא שוב דוגמא מצויינת לכך. אין שום סיכוי בעולם שאחד משנינו יזיז את השני בדעותיו אפילו במילימטר. ובכל זאת יש ערך לדיאלוג ביננו, מהסיבה הפשוטה שהוא עדיף על האלטנטיבה.

ההנחה המובלעת בדברייך היא שהחמאס הם איזשהו אוטומאט פשוט, מעין תוכנה, שהצהירה X ועכשיו מבצעת X ולא תפסיק לנסות לבצע X עד אשר היא תעצר או ש-X יבוצע. זה עניין מופרך. בני אדם הם לא תוכנות. זו מחשבה מתנשאת לא פחות מהמחשבה שאת מייחסת לי (שאני דרך אגב לא חושב). ההנחה של אותם אנשים שמאמינים שניתן למצוא פשרה היא שפסטינאים לא יכולים לחיות חיים נורמלים כרגע ואין להם מה להפסיד, ובמצב שבו הם יוכלו לנהל חיים נורמלים ויהיה להם מה להפסיד, הנכונות שלהם להקריב את החיים שלהם כדי להשמיד את ישראל תרד פלאים. במצב כזה הם יכולים להמשיך ולהצהיר מה שבה להם, השאלה מה הם יהיו מוכנים לעשות.

את יכולה להסכים או להסכים עם ההנחה הזו (גם אני לא לגמרי מסכים איתה), אבל הניסיון לטעון שדיאלוג בפני עצמו מהווה הסכמה או השלמה עם ההשמדה שלנו הוא שטותי. אפשר לנהל דיאלוג אפילו אם אנחנו מאמינים שהחמאס לא ישנה את הצהרותיו ומטרותיו בשום מצב. דיאלוג כזה לא ישנה את דעתנו בקשר לקיומנו בשום אופן. זו שטות מוחלטת.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447410
אתה היית מנהל דיאלוג גם עם השכן מהדירה הסמוכה שהיה מאיים עליך ברצח? אני לא.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447415
כנראה שלא. אבל אם הייתי מדבר איתו (במצב שבו הוא לא יכול לרצוח אותי כמובן), זה היה מהווה הסכמה מצידי או השלמה שלי עם הרצח שלי ?

מעבר לזה, אם הסתכסכתי עם השכן שלי מלמעלה שהוא חלשלוש מחוצ'קן וחסר חיים (ואני יודע בוודאות שאין לו נשק) והוא צורח בקולי קולות "אני ארצח אותך ! אני ארצח אותך !" זה בהכרח אומר שהוא יעשה את זה ? שהוא בכלל מסוגל ? אולי הוא סתם אידיוט.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447418
לא, זה לא היה מהווה הסכמה, אבל העובדה שלא היית עושה את זה מראה שאתה מבין משהו מאד בסיסי: זה היה מהווה הסכמה שקטה לכך שהאיום שלו לגיטימי. אני חושב שלהסכמות כאלה יש מחיר. אני גם לא מאמין שמדיאלוג כזה יכולה לצמוח טובה כלשהי.

במקרה שלפנינו, יותר ויותר שכנים מרוחקים מקבלים את איומי הרצח כמשהו שיש לדון עליו בכובד ראש, ועד שיוחלט לכאן או לכאן אפשר להחרים את האקדמאים שלך. השכן החלשלוש שלנו הורג אנשים כמידת יכולתו, והיא לא לגמרי מועטת. זה לא ממש המצב של איזה זאטוט שצועק "אני אהרוג אותך" (לאחד כזה הכי מתאים להכניס סטירת לחי, לא להכנס איתו לדיאלוגים).
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447421
"זה היה מהווה הסכמה שקטה לכך שהאיום שלו לגיטימי".

במילים אחרות דיאלוג עם מי שמאיים לרצוח אותך נותנת לו לגיטימציה *לאיים* לרצוח אותך. אבל לא לרצוח אותך.

הנה חזרנו ל"למה אני שונא אנלוגיות". בגלל שאפשר לקפוץ מהמשל לנמשל ובחזרה באופן שמאפשר לעוות הכל ולגרור איזה מסקנה שרוצים. דוגמא:
משל: [השכן] מאיים [לרצוח אותי].
נמשל: [החמאס] מאיים [להשמיד את מדינת ישראל].

עכשיו נערבב משל ונמשל באותו המשפט:
השכן[משל] הורג אנשים[נמשל]. מסקנה: השכן[משל] מימש את האיומים שלו בעבר (?). [שכן] = [חמאס] => החמאס השמיד מדינות בעבר. תראה לי בבקשה אילו מדינות החמאס כבר השמיד.

בוא נדייק - החמאס הורג אנשים. החמאס עדיין לא השמיד שום מדינה. השכן אינו הורג אנשים בדיוק כשם שהחמאס אינו משמיד מדינות. אני לא יודע איך אתה רוצה להכניס את העובדה שהחמאס רוצח ישראלים לאנלוגיה שלך, אבל היא לא הייתה שם קודם. אם אתה מעוניין להמשיך עם האנלוגיה שהצגת, אנחנו צריכים להסכים קודם איך להכניס פנימה את הפרט הזה.

בכל אופן השכן הזה יכול לצרוח כמה שהוא רוצה, אבל הוא כרגע יכול להשמיד את מדינת ישראל בערך כמו שאני צנצנת. החמאס רוצח ישראלים, אבל למרבה הצער ע"י רצח ישראלים בודדים בפיגועים הוא לעולם לא יצליח להשמיד את מדינת ישראל.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447435
למרבה הצער? לא רק עם החמאס, גם איתך אני לא רוצה לדבר.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447437
זה די הדדי.
הצעה קונסטרוקטיבית 447440
אפשר להבין מהמשפט האחרון שאתה מצטער על זה שהחמאס לא יצליח להשמיד את מדינת ישראל, או, גרוע יותר, שאתה לא מצטער על רצח הישראלים הבודדים. אולי היה כדאי לנסחו מחדש (אולי, "החמאס למרבה הצער רוצח ישראלים, אבל ע"י רצח ישראלים בודדים בפיגועים הוא לעולם לא יצליח להשמיד את מדינת ישראל." או "החמאס רוצח ישראלים, אבל ע"י רצח ישראלים בודדים בפיגועים, דבר מצער בפני עצמו, הוא לעולם לא יצליח להשמיד את מדינת ישראל.")
הצעה קונסטרוקטיבית 447457
הפירוש הנכון הוא לא זה ולא זה. זה מאוד פשוט: "למרבה הצער [של החמאס] ע"י רצח ישראלים בודדים בפיגועים הוא לעולם לא יצליח להשמיד את מדינת ישראל".

אפשרות אחת היא שאני אמנע אפילו מהלצות פשוטות כאלו כך שאפילו קורא בעל יכולות קוגניטיביות לקויות או כזה המתעקש לעשות זאת, לא יוכל לפרשן בכל מיני דרכים מעוותות. אפשרות אחרת היא שמי שלא מסוגל להבין את ההומור שלי ואת תוכן התגובות שלי, או לחליפין מתעקש לפרש אותן בצורה מעוותת, יימנע מלנהל איתי דיון.

אני בוחר באפשרות השנייה.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447560
"ובכל זאת יש ערך לדיאלוג ביננו, מהסיבה הפשוטה שהוא עדיף על האלטנטיבה."
זו ססמא מוכרת, ולא נכונה. דיאלוג הוא לא אלטרנטיבה לכלום. לא נראה לי שאיזה שהיא שיחה הפריעה לשכנים שלנו לפתוח באש כאשר הם חשבו שזה מקרב אותם למטרתם. בפראפרזה אפשר לומר שבמקרה של משחק סכום אפס- הדיאלוג הוא המשך של המלחמה ולא אלטרנטיבה לה.

ההנחה המובלעת בדברי היא שהחמאס עצמאי לקבוע לעצמו את מטרותיו וכן עצמאי לנקוט באמצעים העומדים לרשותו כדי להגשימן. הנחה נוספת היא שהוא בדרך כלל מתכון למה שהוא אומר. המחשבה שאם יציעו לו תנאים כלכליים משופרים הוא יוותר על מטרתו, היא זאת שמזלזלת באנושיותו של האוייב. אבל מילא הזלזול, יותר נוראה היא הכסילות שאנו מגלים, בהצמדנו לתאוריה הזאת, על אף שהיא נוסתה ונכשלה באופן חרוץ במשך מאה השנים האחרונות (תאורית הבטן והראש- תן לערבים השכלה ותנאים כלכליים טובים, והם ירדו מכל חלומות המלחמה שלהם).

"אפשר לנהל דיאלוג אפילו אם אנחנו מאמינים שהחמאס לא ישנה את הצהרותיו ומטרותיו בשום מצב." - אז בשביל מה בדיוק נועד האקט הזה- "דיאלוג"- במצב שאתה מתאר?

"דיאלוג כזה לא ישנה את דעתנו בקשר לקיומנו בשום אופן. זו שטות מוחלטת." אם ההסברים שנתתי קודם לא מוצאים חן בעיניך, אז אפנה אותך לתהליך ברור שהתרחש מאז התחילה אופנת הדיאלוג-כדרך-עדיפה-על-האלטרנטיבה-שלה. כל הקווים האדומים ששורטטו, ועליהם אמר נשיאנו הנבחר: "אז הם ירצו -אז מה?", נחצו אחד אחרי השני: מדינה פלשתינאית (שהיתה ממש טאבו בבחירות 92), עקירת יישובים, נסיגה לקווי 67, ירושלים, העיר העתיקה, הירידה המוחלטת מהגולן והחרמון, החלפת שטחים מתוך הקו הירוק ואפילו זכות השיבה. כולם הפכו לנושאים לגיטימים לדיון שיש המצדדים בהם ויש השוללים אותם.

אני מניחה שאם תיאורטית, החמאס יסכים לוותר על הדם והאש ולשאת ולתת אתנו על פתרון אמיתי למצב, נגיע בקלות לדיון שממש "יקרע את העם" בשאלה האם לעבור כיחידה אחת, או כמה יחידות, והאם זה יהיה לקנדה, ארה"ב או גרמניה....
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447567
תיאור מעניין. עדכני אותי, בבקשה, מתי חזרנו לקווי '67, החזרנו את ירושלים, ירדנו מהגולן והחרמון ואיפשרנו לפליטים הפלסטינים לחזור הנה? איכשהו לא שמתי לב להתפתחויות הדרמטיות האלה...
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447702
זה לא קרה לא בגלל שאנחנו לא היינו מוכנים לתת, אלא משום שהם לא היו מוכנים לקבל....(עיין ערך: ברק- שיחות קמפ דיוויד ושיחות טבה)

מכל מקום העבודה התודעתית נעשתה. העם היושב בציון, לפחות חלק לא מבוטל ממנו, היה מוכן לוותר על כל העקרונות והקווים האדומים שהיו לו, שנתיים שלוש אחרי שהם עלו על שולחן המו"מ.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447704
הניתוח שלך לא רלוונטי, ניצה. הטענה שלי הייתה טענה פשוטה: דיאלוג עם הצד השני לא גורר הסכמה לגבי X. מה שכן אפשרי, לא אפשרי, כן נכון או לא נכון לא רלוונטי. מה שרלוונטי זה שישראלי שמאמין בדיאלוג, לא חושב - בצורה מודעת או לא מודעת - שמגיע לו ולמשפחה שלו למות, או למדינה שלו להפסיק להתקיים, והוא לא חותר לכך.

אפילו אם כל הישראלים הנ"ל שוגים באשליה עצומה ובעלי יכולות קוגניטיביות של ג'וק מסומם - *זה לא רלוונטי*. מה שרלוונטי זה שהאינטרס של אותם ישראלים לנהל דיאלוג לא מונע משום רצון להשמדה עצמית.

לגבי הקוים האדומים שנחצו, את טועה. הקוים האדומים לא נחצו בגלל הדיאלוג - אלא בדיוק להיפך. הדיאלוג נהפך לאפשרי בגלל שהאמונה בקוים האדומים האלו התערערה. האם את מנסה לטעון שיום אחד האמונה שלנו לגבי זכותנו לחיות ולהתקיים כאן תתערער ? לי מאוד ברור שלא.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447711
לא ממש הבנתי את התגובה. נראה לי שיעזור לי אם תסביר את המשמעות של המילים: "ישראלי שמאמין בדיאלוג...." אם אפשר אז בקונטקסט שאנחנו מדברים עליו.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447736
אני לא רואה דרך להסביר את עצמי בצורה שונה או טובה יותר מהאופן שבו כבר ניסיתי. ניאלץ לעצור כאן.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447714
"יום אחד האמונה שלנו לגבי זכותנו לחיות ולהתקיים כאן תתערער ?"

כן, בוודאי. ע"ע אברהם בורג, והתומכים האחרים בקרבנו בביטול מדינת ישראל.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447737
מיעוט סהרורי זה לא ''אנחנו''.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447756
בינתיים מדובר במיעוט, אבל הוא לא ''סהרורי'', אלא אם משמעות התואר הזה היא ''מתנהג בצורה שאינה מובנת לי''.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447764
אין שום דבר סהרורי בבורג. מדובר במדינאי ופרלמנטר בכיר בישראל שרבים פועליו והשגיו. הוא רחוק מלהיות סהרורי. הוא אידיאולוג אמיתי שיצא באמירות פרובוקטיביות כדי לעורר שיח ציבורי.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447803
גם את הג'יפ הוא מחזיק כדי לעורר שיח ציבורי.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447853
למה אסור לו להחזיק ג'יפ?
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447865
כך פסק בית המשפט.
(הגי'פ והנהג היו שייכים לסוכנות היהודית, שבעבר עמד בראשה)
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447868
אה, בסופו של דבר הוא לא קיבל אותם?
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447883
הוא ניהל מאבק ארוך. רק לפני כשנה הוא נאלץ להחזיר.
447981
"...לאומנות קיצונית, פחד, גזענות, קנאות דתית: אלו הן הדרכים למשוך אנשים אם אתה מנסה לארגן בסיס המוני של תמיכה במדיניות שלמעשה מיועדת למחוץ אותם."
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447466
למיטב ידיעתי, בדיאלוג יש *שני* צדדים, והכללים שתיארת חלים על שניהם באותה מידה. כלומר, אם החמאס מנהל דיאלוג איתנו, "...היסוד להשתתפות (שלו) בדיאלוג כזה היא הכרה בלגיטימיות של מטרת הפרטנר- גם אם לא קבלתה במלואה".
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447563
נכון.
זו הסיבה שהחמאס אינו מוכן לנהל אתנו דיאלוג מהותי, אלא מכסימום דיבורים בדרגי שטח על הניהול השוטף של המעברים וכו'. אפילו במו''מ על שחרור האסירים תמורת גלעד שליט השתמשו במתווכים רבים ולא ישירות.

לומר את האמת זה משגע אותי - יישות שתלויה באופן כל כך מוחלט ברצונה הטוב של מדינת ישראל, מעיזה להצהיר בגלוי על רצונה בחיסולה, וכן שהיא מסרבת להכיר בלגיטימיות של קיום שלה. הם בטוחים לחלוטין שהם לא ישלמו על זה מחיר משמעותי. הם משוכנעים שאנחנו כל כך רופסים מבחינת רצון החיים שלנו (ורופסים מבחינה מוסרית), שהם יכולים להשתמש במצפון שלנו ובסבל שהם ממיטים על עמם, כמנוף להשגת מטרתם המרושעת.

מה שעוד יותר משגע אותי זה שהם מצליחים- רוה''מנו הודיע שהחשמל, המים, המזון והתרופות לא יופסקו. אנחנו בוודאי גם נכנע לתנאים שהם יציבו לנו, כדי שהם יסכימו לקבל את העזרה הזאת... אני חוששת שגם הדלק יוזרם מחדש אחרי שכמה מאגרי ביוב יקרסו, וכמה חולים ימותו בבתי החולים מחוסר דלק בגנרטורים.
מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. 447565
אני מבינה שהיה מאוד משמח אותך לראות כמה שיותר עזתים מתים. אכן שאיפה נשגבה.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447660
השאיפות הנשגבות שלי הן שהשכנים החביבים שלנו יפסיקו לחלום על חיסול מדינת ישראל ויהודיה, ויפסיקו את הצעדים המעשיים שהם נוקטים בעניין. כל מה שמפריד בין הפלשתינים המסכנים לבין מזון, תרופות, דלק, חשמל ומים, הוא הודאתם בזכות קיומה של המדינה ממנה הם מצפים לקבל את הטובין הללו.

למה זה כל כך קשה להבין? האם את לוקחת כנתון שהפלשתינים מעדיפים את המוות של נשיהם וטפם על פני הכרה בזכות קיומה של מדינת ישראל?
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447661
לא, *את* לוקחת את זה כנתון כשאת טוענת שאם נקיים איתם משא ומתן נצטרך להכיר בזכותם להרגנו/לגרשנו ולא הם יצטרכו להכיר בזכות קיומנו.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447691
למה את חושבת כך?

מה שאני טוענת הוא שאם נכנס אתם למשא ומתן, משמעות הדבר שאנו מוכנים ששאלת לגיטימיות הקיום של המדינה היהודית תהיה השאלה הנידונה. לא שלום, לא תנאי שכנות טובה, אלא הצדק שבעצם הקיום שלנו כמדינה. כאשר אדם/גוף/מדינה דנים בכובד ראש (במיוחד כאשר זה עם גוף חיצוני) על עצם זכות קיומם, הם במחצית הדרך להתאבדות. מצב תודעתי כזה מוביל לרפיון גדול במוכנות להלחם על הקיום ה"שנוי במחלוקת".
זו השיטה בה גופים קטנים וחלשים כמו החמאס והחיזבאללה יכולים לנצח מדינה, שגדולה עליהם בכמה מספרים, מכל בחינה אפשרית.

אלתרמן אמר את זה לפני, והרבה יותר יפה.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447692
אני נאלצת שוב להעיר שאת כנראה שומרת את ההיגיון לעיסוקיך המדעיים, ולא עושה בו שימוש בחשיבה הפוליטית.אם יתנהל דיון בינינו לבין החמאס, פירושו של דבר הוא שזה האחרון *מכיר* בזכות קיומנו.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447695
במקום להעיר על ההגיון שלי, נסי נא להתמודד אתו ביושר.

מו"מ עם החמאס אינו אומר שהוא *מכיר* בנו אלא שהשאלה לגיטימית בעיניו. כמו שאם נכנס למו"מ אתו זה לא אומר שהסכמנו להתחסל, אלא רק שזו שאלה לגיטימית בעינינו.....

שימי לב שאפילו את המחיר הזה חמאס בינתיים אינו מוכן לשלם. הוא מקפיד לומר שאם יהיו הסדרים הם רק על הקיום היומיומי השוטף (שלהם), ולא על עצם הקיום (שלנו). הוא רוצה שנכניס את הכסף לכיס שלו, ככה שהוא לא ירגיש.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447701
לא. אם המו''ם הזה אומר שהם רק מ כירים בלגיטימיות של שאלת קיומנו, אז הוא אומר שאנחנו מכירים בלגיטימיות של שאלת קיומם. את שוכחת שגם אנחנו לא מכירים בהם יותר משהם בנו.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447703
לא. את קיומו וזכויותיו של ה"עם הפלשתיני" קבלנו כבר מזמן. זו כלל לא השאלה העומדת לדיון.

מטרותיהם של שני הצדדים הן כדלהלן: אנחנו- רוצים להתקיים כמדינה, אם אפשר בשלום. הם- רוצים לחסל את המדינה היהודית.

אם יש מו"מ (שכזכור, הם עדיין לא הסכימו לו), משמעות הדבר היא ששני הצדדים מקבלים את הדרישה של הצד שכנגד, כדרישה לגיטימית- כלומר- הם מכירים בכך שזכותנו לרצות להתקיים. ואנחנו מכירים בכך שזכותם לרצות לחסל אותנו. על אף שאין בכך הסכמה מראש להיענות לדרישות של הצד השני, זה הופך את המטרה שלו במו"מ לשאלה שניתן ולגיטימי לדון בה.

האם את מוכנה להיות במצב בו ניתן ולגיטימי לדון בחיסולך?
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447705
את טועה. אנחנו קיבלנו את קיומו של העם הפלסטיני, לא קיבלנו את קיומו של החמאס.גם הם אינם טוענים לאי-קיומו של העם היהודי, הם לא מכירים ביישות הציונית.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447715
זה לא עניין לסימטריות.
השאלה היא מהי *המטרה* של המו"מ מבחינת הממשלה שלנו. המטרה שלה היא שמדינת ישראל תתקים, אם אפשר בשלום.
זה פשוט לא נכון לומר שהמטרה של הממשלה היא שחמאס לא יהיה. אם הוא היה מכיר בזכות קיומה של המדינה, לממשלה זה לא היה אכפת אם מנהיגי הפלשתינים לובשים חליפות או טורבאנים.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447720
שוב טעות. מטרת המשא ומתן היא להגיע לשלום. שמדינת ישקרל תתקיים זה נתון.
גם אם מטרת החמאס היא חיסולה של ישראל, אין זו מטרתו בקיום המו''ם, במידה שיהיה כזה.
נראה לי שמיצינו.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447875
''גם אם מטרת החמאס היא חיסולה של ישראל, אין זו מטרתו בקיום המו''ם, במידה שיהיה כזה.''
את מטרות החמאס הוא קובע ולא את. הוא מצהיר על כוונותיו ולי אין סיבה לא להאמין לו.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447904
המטרות שאני אמורה לקבל לצורך קיום המו''ם הן אלה שהוא יכריז עליהן במסגרת ההליכה למו''ם.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447706
רוצים לחסל או רוצים לחיות בשלום. מה זה קשור לעזאזל לעובדה שאנחנו כובשים זרים בשטחי הגדה? אם תגידי לי שאנחנו לא אז למה את (כמייצגת) לא משקיעה את כל האנרגיה שלך במסע שיכנוע אדיר להחלת החוק והריבונות הישאלית על כל השטחים שאת חושקת בהם?
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447712
אתה צודק.
בסעיף השני של חוקת הליכוד (מפלגה שאני חברה בה) כתוב:
"ב. שמירת זכותו של העם היהודי על ארץ ישראל כזכות נצחית שאינה ניתנת לערעור, התמדה ביישובם ובפיתוחם של כל חלקי ארץ ישראל, *והחלת ריבונות המדינה עליהם*."

נכון שאנשי הליכוד שהגיעו לשלטון לא עשו זאת. אני מבטיחתך שאם אהיה באיזושהי עמדה בה אוכל להשפיע, זה הדבר הראשון שאעשה.
(אני פעילה ממש בעניין הפוליטי בקבוצת "מנהיגות יהודית" בליכוד, ומאוד מקווה שחבריה אמנם יגיעו למקום בו ניתן להשפיע על גורל המדינה)
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447713
מה הדבר הראשון שתעשי? זה לא מובן מהתגובה שלך.

לקבוצת "מנהיגות יהודית" יש מצע? יש אפשרות לעיין בו?

מה הם חלקי א"י עליהם מדובר בסעיף השני של חוקת הליכוד? איפה א"י מתחילה ואיפה מסתיימת?

את באמת סבורה שהתנ"ך הוא מסמך קביל להשתפשטות וכיבוש?
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447718
אחיל את ריבונות מדינת ישראל על כל שטחי ארץ ישראל שבשליטתנו.

יש אתר: http://he.manhigut.org/

חלקי ארץ ישראל לא מפורטים בחוקה. אני מניחה שיש קונצנזוס ששכם, חברון, בית לחם ועזה מצויים בארץ ישראל.

אני חושבת שהתנ"ך הוא מסמך קביל לחיים...
כיבוש ארץ ישראל על ידי היהודים (המילה "התפשטות" בהקשר של ארץ ישראל, הזעירה כל כך ביחס לארצות ערב, היא קצת מגלומניה...), מבחינתי, היא השבת הארץ לעמה, והשבת העם לארצו.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447722
קונצנזוס ששכם, חברון, בית לחם ועזה בארץ ישראל? ומה לגבי הפלסטינים שחיים בערים אלו?
החלום של התנועה הזו לא יתגשם לעולם. ישראל אינה נמצאת לבד בעולם והקונספציה "של עם לבדד ישכון" מסוכנת וחסרת לב. היהודים הגיעו לארץ וכבשו אותה מידי הפלסינטים שחיו בה. אני יכול להבין את התפיסה שאומרת שישראל היא מדינה קולוניאלית. למעשה אם מתעלמים מהתנ"ך, שהוא בסך הכל מסמך מיתולוגי והיסטורי, ליהודים אין מה לעשות כאן. רק אם נשכיל לחיצור יחסי שלום עם מדינות ערב ונתמוך בהקמת מדינה פלסטינית בעזה ובגדה המערבית נוכל לקיים את ישראל כמדינה בת קיימה.

קראתי עקרונות היסוד של "מנהיגות יהודית". העקרונות מנוסחים בצורה מתעתעת, כמו מסמך משפטי. המאמרים, לעומת זאת, קצת יותר ברורים. לי, כחילוני אתאיסט, ברור שאיני רוצה לחיות במדינה כזאת. החזון שלי היא מדינת כל אזרחיה ופלסטין לצידה. עד שלא יוחזרו השטחים הכבושים לעם הפלסטיני ישראל לא תוכל להיות דמוקרטית. אזרחיה היהודים של ישראל המתגוררים בגדה המערבית הינם מתנחלים, הם חיים מחוץ לישראל ובשטח של עם אחר. על כן הצבא לא צריך לשמור עליהם והמוסדות הממשלתיים לא אמורים לספק להם שירותים.

תקבלו אותי ל"מנהיגות יהודית"?
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447724
"עד שלא יוחזרו השטחים הכבושים לעם הפלסטיני ישראל לא תוכל להיות דמוקרטית"

נקודה מענינת.
בבירור, עדיף לישראל להתקים מאשר להיות דמוקרטית.

הנה הצעה:
ישבו הצדדים למשא ומתן *עם התנאים המוקדמים* הבאים:
1. ישראל מכירה בעם הפלסטיני, בזכותו למדינה ובשטחים השייכים בוודאות לפלסטינים ואינם נושא למו"מ (עזה, רוב הגדה).
2. נציגי העם הפלסטיני (ומדינות ערב השכנות) יכירו רשמית במדינת ישראל, ובזכותה להתקיים על השטחים השייכים בוודאות אליה ואינם נושא למשא ומתן (גבולות הקו הירוק).
3. יסכימו הצדדים על עקרון חילופי שטחים במידת הצורך.
4. יסכימו הצדדים על פירוז המדינה הפלסטינית למשך 20 שנה, ושמירת השלום והגבולות ע"י כוח בינלאומי (אמיתי).

*תמורת* תנאי התחלה אלו *תתחייב* ישראל לפירוק רוב ההתנחלויות בגדה ומסירת רוב השטח "הכבוש" למדינה הפלסטינית העתידית. ישראל תבצע את הנ"ל *אחרי* ביצוע שלב 4.

המשא ומתן יתמקד בקביעת הגבולות המדויקים לאורך הקו הירוק.

אם המטרה הפלסטינית היא להקים מדינה שתחיה *בשלום* לצד ישראל על רוב מוחלט של שטחי 67, היא מקבלת את מבוקשה, וישראל מבטחת עצמה. אם המטרה היא להשמיד את ישראל או לחרוג אל תוך גבולות 67, הפלסטינים לא יקבלו הצעה כזאת.

לי יש את הניחוש שלי לגבי תשובתם.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447725
אם הפלסטינים מקבלים את הדרישות האלה הם מתאבדים. אם ישראל דורשת אותן נראה שמטרתה היא להשמיד את פלסטין.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447728
אני מניח מהו הניחוש שלך. אתה מאלה שיודעים יפה מאד לנהל מו"מ ודו שיח עם עצמם : "אנחנו נציע לפלסטינאים א', הם ידחו את הצעתנו.מסקנה: הם אינם רוצים לנהל מו"מ אלא להשמידנו; לכן המסקנה היא שלא צריך ואי אפשר לנהל איתם מו"מ".
שים לב לדרך בה אתה מתייחס למו"מ עם הפלסטינאים. אתה מציע את ההצעות ולהם יש רק את האפשרות לקבל או לדחות. כך היית רוצה שמישהו ינהל איתך משא ומתן? אני מכיר דרך אחת הוגנת למו"מ:
כל צד מביא את הצעותיו, בודקים האם יש אפשרות לגשר ביניהן וזהו הדיון. אם ההצעה שלנו תהיה כפי שכתבת וההצעה הפלסטינית תהיה פינוי כל מי שהגיע לישראל אחרי 48 ,אז ברור שאין על מה לדבר. הרשה לי הפעם לנחש שלא זאת תהיה ההצעה שיביאו הפלסטינאים- אפילו לא חמאס.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447778
אמנם זה נכתב מאוחר בלילה, אבל אני משוכנע שכתבתי "תנאים מוקדמים" למשא ומתן. אני חושב על משהו בסגנון "העקרון" שטחים תמורת שלום.

אני טוען *שכן* צריך לפתוח במשא ומתן עם תנאים מוקדמים: הכרה הדדית, ומו"מ על בסיס הקו הירוק. שחק בפרטים אם אתה רוצה.
האם אתה יכול לחשוב על וואריציה שתהיה מקובלת על הפלסטינים (החמאס)?

ההבנה שלי היא שאלו הקוים האדומים של מדינת ישראל (או צריכים להיות), לכן אינם נושא למו"מ. אם זה מקובל על הפלסטינים, יש תקוה לפתרון של שלום. אם זה לא מקובל על הפלסטינים..
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447790
כל עקרון התנאים המוקדמים למו"מ פירושו מו"מ לאור הזרקאורים.
מה הקושי שלך להתחיל בפגישות חשאיות וכשכל צד יניח על השולחן את עמדותיו? למה זה צריך להיות בתקשורת כלומר, לקחת איתך לשלבים הראשונים את כל עם ישראל ואת הפלסטינאים ליד השולחן? הדרך שאתה מציע היא הדרך שבוחרים פוליטיקאים שרוצים להיות עם ולהראות שהם בלי, כלומר להראות שהם מקדמים מו"מ לשלום אך דואגים שהוא לא יתממש.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447866
פגישות חשאיות מתאימות למשטרים אפלים. משטר דמוקרטי צריך להתנהל לאור הזרקורים. אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר. מה שנעשה במחשכים - ראוי שלא ייעשה.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447873
לא באשר לדיפלומטיה בין לאומית. אני מבין שהשלום עם מצרים, הסכם בין קיסינג'ר לבין צפון ויאטנם, תהליך אוסלו, למעשה כל ההסכמים הבין לאומיים שהצליחו -התשתית הראשונה הונחה בשיחות חשאיות. אם מתחילים מו''מ בין מדינות אויבות ששוררים ביניהן מטעני עוינות וחשדנות כבדים -באופן גלוי, המו''מ יכשל בד''כ.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447898
יפה שאתה מונה את הסכם אוסלו עם "ההסכמים הבין לאומיים שהצליחו". אלה מאיתנו שקשה להם לראות את ההצלחה הגדולה חושבים שאולי החשאיות היתה אחד הגורמים לכשלון. הפחד מגילוי מוקדם שעלול לטרפד את ההסכם גרם לחתימה מהירה על הסכם עמום עם יותר מדי פרטים חשובים לא כתובים, למשל עניין המשך ההתנחלויות. את _זה_ אתה בטח מכיר טוב מאד.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447899
אתה כנראה לא מבין את המשמעות של שקיפות ושל דמוקרטיה או לא מכיר את היכולת של הפוליטיקאים למתוח את הטיעון שמאפשר להם להסתיר דברים מהאזרחים לכיוונים מסוכנים - הכל כמובן למען אינטרסים חיוניים שמחייבים שמירה על סודיות.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447870
אני בטוח שאתה יכול לענות על השאלות שלך. במיוחד לאור ההתפתחויות האחרונות.

זאת ועוד, בנוגע ללהיות עם וכו', אם אני מציע הצעה אני מוכן לאפשרות שהצד השני יקבל אותה. מו''מ עם התנאים המוקדמים שהצעתי מקובל עלי.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447872
בודאי שמקובל עליך הרי הצעת הצעת אותו.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447876
"קונצנזוס ששכם, חברון, בית לחם ועזה בארץ ישראל? ומה לגבי הפלסטינים שחיים בערים אלו?"
זה שערבים גרים במקום כלשהו, הופך אותו להיות לא "ארץ ישראל"? זו גישה גאוגרפית מעניינת במיוחד.

גם הגישה ההסטורית שלך לא ממש מרגישה מחוייבת למציאות. אין טעם לענות על כל מה שכתבת, זה ארוך מידי, אבל רציתי להעיר:
שמת לב שהחזון שלך נגוע בגזענות? כי אם כבר מדינת כל אזרחיה, למה להקים עוד מדינה לפלשתינים? האם ייתכן שזה בגלל שאתה מעדיף שלא להיות עם כל כך הרבה ערבים במדינה אחת?
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447887
התפיסה של המתנחלים אומרת שארץ ישראל חשובה וגדולה ממדינת ישראל. התפיסה שלי גורסת אחרת- ארץ ישראל מוכלת במדינת ישראל.

4 מליון בני אדם הם עובדה מוגמרת. רבים מתושבי עזה הם פליטים שברחו וגורשו מישראל בזמן מלחמת העצמאות ואחריה. אי אפשר ולא מוסרי להתעלם מקיומם. כל עוד ישראל מחזיקה בשטחים שנכבשו ב-‏67' היא אינה מדינה דמוקרטית.
בתנ"ך מצוין שעזה היא עיר פלישטית ולא עיר עברית. לי זה כמובן לא משנה, אני לא רואה את הישיבה שלנו בישראל כקשורה למציאות המקראית.

הפלסטינים אזרחי ישראל יגורו בישראל, שתהיה מדינה פלורליסטית ורב תרבותית. איני שונא את הערבים ולתפיסתי ישראל עשתה להם עוול. רצונם של הפלסטינאים במדינה עצמאית משלהם מקובל עלי. אם תהיה אפשרות להקים מדינה אחת- פלסטינית-יהודית- בשטח ישראל ובשטחים הכבושים אהיה מוכן לגור בה.

התפיסה שהאדם היהודי חשוב יותר, קדוש יותר ו"אנושי" יותר מהאדם הערבי אינה מקובלת עלי כלל. היהודים הם עם ככל עם אחר.
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447893
זה שיש ארץ ישראל בלי קשר למדינת ישראל חשבו גם כל אבות הציונות, ולא רק המתנחלים(הרי לא היתה אז מדינה). זו גם התפישה שהיתה מקובלת בעולם ובתרבותו במשך אלפי השנים האחרונות. זה שארץ ישראל מצומצמת לתחומי (וקיום) מדינת ישראל זו גישה חסרת עבר, ולפיכך גם חסרת מוסר (תפישה מוסרית אינה יכולה להצטמצם לכאן ועכשיו. תמיד צריך את ה"סיפור" כדי להבין מי צודק ומה נכון).

גם חמישה מליון יהודים הם עובדה מוגמרת, אבל בחזון שלך אתה מתעלם ממנו לחלוטין. שלא כמו לגבי הפלשתינים, לגבי היהודים אתה לא שואל כלל אם בא להם להיות "מדינת כל אזרחיה" או מדינה יהודית.

האמת היא שאני לא מבינה למה בכלל צריך כאן במרחב האיסלמי הגדול מדינת כל אזרחיה מערבית, שאין לה שום סיכוי לשרוד. אם באמת אין ליהודים זכות להיות כאן בגלל התנ"ך, אלא הם באו כהתיישבות קולוניאליסטית, אפשר שהם יחזרו לארצות מוצאם ובכך הם יבטלו את ההפרעה הלא מוסרית והמדממת שנוצרה כאן במזרח התיכון. יישוב מחדש של קולוניאליסטים היה כבר מעולם.
בוא נבטל את מדינת ישראל לטובת פלשתין( שתנוהל לפי החלטת של תושביה וסביר שתגיע למודל של עזה), וכל מי שרוצה לחיות "במדינת כל אזרחיה" ולא במדינה איסלאמית - העולם גדול ופתוח ויש הרבה דוגמאות מוצלחות למדינות כאלה.

האם פתרון זה לא מוסרי יותר, ותואם טוב יותר, את הנחות היסוד שלך? מה אתה חושב?
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447693
לאיזה שיר של אלתרמן את מתכוונת?
בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא 447699
לא זוכרת את השם
זה הבית שאומר את העניין:

"אז אמר השטן: הנצור הזה
איך אוכל לו
אתו האומץ וכשרון המעשה וכלי מלחמה ותושיה עצה לו

ואמר: לא אטול כוחו
ולא רסן אשים ומתג
ולא מורך אביא בתוכו
ולא ידיו ארפה כמקדם,
רק זאת אעשה: אכהה מוחו ושכח שאתו הצדק

- - -
כך דיבר השטן וכמו
חוורו שמים מאימה
בראותם אותו בקומו
לבצע המזימה.
שירי משוררים 447710
אלתרמן כתב גם את זה:

כי חוגרי כלי לוחם ואנחנו אתם
מי בפועל
ומי בטפיחת הסכמה
נדחקים, במלמול של 'הכרח' ו'נקם'
לתחומם של פושעי מלחמה.
שירי משוררים 447716
נו, אז?
שירי משוררים 447771
נו, אז זה אומר שקשה לבסס אידיאולוגיה על משוררים כי הם אומרים "יפה" כל מיני דברים שתומכים פעם באידיאולוגיה אחת ופעם אחרת בשנייה, ולפעמים בשתי האידיאולוגיות בעת ובעונה אחת.

וגם, כשאלתרמן אומר "אכהה את מוחו ושכח שאתו הצדק", הוא לא בהכרח מתכוון לשימוש שאת עושה בדבריו - שהצדק תמיד איתי - אלא רק אומר שכאשר הצדק איתך אל תיתני לשטן לבלבל אותך. אבל מהקטע השני אפשר לראות שלפעמים אלתרמן חושב שהשטן מבלבל גם לכיוון השני - שאת עושה עוול והוא מכהה את מוחך לחשוב שהצדק איתך.

מי שכופה על 3-4 מליון אנשים לבחור בין דיכוי פוליטי ובין גירוש מביתם, נראה לי שכהה מוחו לראות שהצדק *לא* איתו. ומי שרוצה לחיות עם 3-4 מליון ערבים ולא לדכא אותם פוליטית, אז כהה במוחו החלום הציוני.
שירי משוררים 447772
ובא לציון בועל!
שירי משוררים 447850
לא מכיר. מאיזה שיר זה?
ROFL 448473
שירי משוררים 447785
דומני שניצה לא ביססה את האידאולוגיה שלה על אלתרמן, אלא רק ציינה שהוא ניסח את זה בצורה יפה.
שירי משוררים 447849
אתה כמובן צודק. ואני גם מסכים עם ניצה בהקשר הזה.

אני רק דאגתי שעובר אורח "חף מפשע" עלול לקרוא את דבריה של ניצה (בהפשטה מוגזמת) כך:

- היהודים צודקים תמיד
- הערבים עוולים תמיד
- אם יהודי לא מקבל את השתיים הנ"ל, סימן שהשטן הכהה את מוחו
- ולראיה, אפילו אלתרמן (יפה הנפש והניסוח) אמר את זה.

ליתר בטחון רציתי להבהיר שאלתרמן עצמו לא מסכים *תמיד*.
שירי משוררים 447881
במקום להאשים אותי בהכללות (היהודים צודקים תמיד וכו')- כדאי לדון לגופם של דברים. כשאתה חושב שאני טועה במשהו תתקן אותי.

מה זה בדיוק "דיכוי פוליטי"?
שירי משוררים 447920
אני לא מאשים אותך בהכללה ולא יודע אם התכוונת להכליל. נדמה לי שמקריאת הטקסט היה אפשר להסיק הכללה, אז הבהרתי שהכללה כזאת איננה נכונה. וגם הראתי דוגמה (על 3-4 מיליונים) שלגביה ההכללה "שהיהודים תמיד צודקים" איננה תופסת.

"דיכוי פוליטי" זה, למשל, המצב שהיה ליהודים באירופה לפני מלחמת העולם, כשמליונים מהם נולדו והתגוררו במדינות ש"איננן שלהם" ושהם לא זכאים להשפיע על אופיין. אני חושב שעשו ליהודים ההם עוול, ומי שעושה את זה היום גם הוא עושה עוול.

"דיכוי פוליטי חמור" זה, למשל, אפרטהיד - כאשר רוב התושבים של המדינה מסויימת נחשבים לכאלו שהמדינה איננה שלהם ואין להם זכות להשפיע על אורחותיה.
שירי משוררים 447970
האם תושבי עזה מצויים היום בדיכוי פוליטי?
האם תושבי ישראל הערבים מצויים בדיכוי פוליטי?
האם תושבי סוריה מצויים בדיכוי פוליטי?
האם מצביעי הימין, תחת ממשלת שרון שנבחרה בקולותיהם- על מנת שתבצע את האג'נדה הימנית, ועשתה את ההפך, היו בדיכוי פוליטי?
שירי משוררים 447973
הראשונים כן, האחרונים לא. מצביעי הימין הצביעו בעיניים פקוחות, מתוך ידיעה, ראשית, ששרון מושחת ושקרן, ושנית - שהוא דיבר על ויתורים כואבים.
שירי משוררים 447997
זהו, שנכון שהוא דיבר על ויתורים כואבים, אבל הרי כולם ידעו ששרון מושחת ושקרן. אז איך הם יכלו להעלות על הדעת שהוא אכן יבצע אותם ויתורים כואבים עליהם הוא דיבר?
שירי משוררים 447999
הם היו צריכים לחשוב על פרדוקס השקרן.
שירי משוררים 448099
אם מצביעי הימין, שאינם נחשבים לבעלי רוח הקודש דווקא, ידעו ששרון מושחת ושקרן, אני מניחה שגם מערכת המשפט שלנו ידעה זאת ובכל זאת גיבתה את מהלכיו השקריים והמושחתים לכל אורך הדרך. כמו כן המערכת הפוליטית שתמכה בכל מהלכיו, קרי מהליכוד (להוציא את "הנאמנים") ושמאלה, ידעה שהיא משתפת פעולה עם שקר ושחיתות וזה לא הפריע לה כלל. כנ"ל העיתונאים, הצבא, המשטרה ועוד.
תגידי- במדינה שבה כמעט כל המערכות: הפוליטית, המשפטית, התקשורתית, הצבאית והמשטרתית, מושחתות ושקרניות, או לפחות משתפות פעולה מרצון עם שקרנות ושחיתות, האם במצב כזה האזרח הנגרס תחת מגפי השלטון אינו מדוכא פוליטית?
האם במערכת כזאת יש סיכוי לאזרח הקטן להשפיע על משהו?
שירי משוררים 448101
מצביעי הימין לא היו זקוקים לרוח הקודש כדי לדעת זאת. כל העם ידע.
ובתחילת כהונתו הם גם עזרו מאוד בלחץ על המערכת המשפטית לשמור עליו חופשי ומאושר. למעשה, נראה היה שהשקר והשחיתות טובים בעיניהם עד מאוד, ולא בכדי הם הקיאו מקרבם את האנשים הישרים ביותר - כמו בני בגין ודן מרידור.
אז נכון, היום אכן הגענו למצב של שחיתות-חוצה-מערכות. האזרח הימני הקטן תרם לכך רבות. נקווה שישנה את עמדתו בנידון, ואולי משהו יזוז בכיוון הנכון.
שירי משוררים 448213
האזרח הימני הקטן הוא, כמובן, המקור והסיבה לכל צרותינו. אם אך נכה בו, נגרש אותו מביתו ונשליך אותו לקרווילות, נציל את רוסיה...

התגובה הזאת שלך היא ניסיון נלעג לברוח מהאחריות הרובצת לפתחן של כל מערכות השלטון (שאת מזדהה אתן משום מה), שנתנו לשקרים והשחיתות של שרון לעבור, בגלל האתנן של עקירת המתנחלים, שנואי נפשן של האליטות השליטות במערכות אלו. יותר מזה, אם נזכר במהלך הדברים, נראה שמלבד אופיו המושחת של האיש, המערכת המשפטית (והתקשורתית שגיבתה אותה), היתה הגורם המרכזי להשחתת המערכת השלטונית.
שרון ומקורביו ידעו (כפי שגם אולמרט יודע), ש"תהליך מדיני" ועקירת מתנחלים יסירו מעליו את האיום של הצעדים המשפטיים שריחפו מעליו. כדי להנצל הוא היה מוכן למכור את טובת המדינה, טובת מפלגתו וטובת בוחריו ורצונם. כדי שזה יתאפשר לו הוא השחית כל חלקה טובה במערכת הפוליטית תוך שימוש בהבטחות, איומים, פיטורין ומינויים, לפי צרכיו ובלי קשר לשום דבר מלבד הצלת עורו. וזה עבד!
המערכת המשפטית והתקשורת היו מודעות לחלוטין לכל המהלכים הללו וגיבו אותם. האשמות נגדו התמסמסו. השופט חשין הודה בדבר באופן מפורש. הוא טען שהעם רצה התנתקות, לכן "העליונים" לא יכלו להאשים את שרון בפרשת האי היווני..
בעיני, אשמתן של מערכת המשפט בהשחתת המידות הציבורית, רבה יותר מאשמתו של שרון.

האזרח הימני הקטן היה זה שנדרס כאן לאורך כל הדרך, בלי שתהיה לו יכולת לעשות דבר כלשהו כדי להשפיע על התגלגלות העניינים, מלבד מרד גלוי ואלים. האזרח הימני הקטן בחר שלא לעשות זאת, ולהשאר במעמד המדוכא פוליטית. היום, כל אזרח ימני יודע שלא משנה מה הוא יעשה, ואת מי הוא יבחר, הוא יקבל מדיניות שמאלנית. הדבר היחיד שעוצר את השמאל מלבצע את תכניותיו עד הסוף זה רק המציאות שטופחת על פניו. אותה, כנראה, אי אפשר לדכא.
שירי משוררים 448216
אני אינני מזדהה עם מערכות השלטון.
אני גם התנגדתי להתנתקות.
אני לא הצבעתי בעד שרון - את וימניים כמוך הצביעו בעדו, ואתם אלה שהשפעתם ראשונים על מערכת המשפט שלא להביאו למשפט.
לו הצבעתם לאדם לא מושחת, לא היה ה''שמאל'' יכול לאתרג אותו בתנאי שיבצע כרצונו. ה''שמאל'' הוא כאן במרכאות משום שהשמאל האמתי התנגד להתנתקות כמוני.
שירי משוררים 448226
בדברים שלך יש צביעות לא מעטה; במשך שנים רבות איתרג הימין, ובמיוחד המתנחלים, את שרון כי הוא עזר להם.
שירי משוררים 448336
''אתרוג'' יכול להעשות רק על ידי מערכות שביכולתן להוות משקל נגד לשלטון, וב''אתרוג'' הן מועלות בשליחותן ושמות את כובד משקלן עם השלטון, כנגד האזרחים בהם מתעמר השלטון.
הימין והמתנחלים לא יכלו ל''אתרג'' את שרון מהסיבה הפשוטה שאין להם שום שליטה על מוקדי הכוח העיקריים שמתפקידם, וביכולתם, להוות איזון לשלטון- קרי מערכות המשפט והתקשורת.
שירי משוררים 448356
בסדר, מסכים. אבל זה אינו משנה את העובדה שהזעקות על שחיתותו של שרון לא נשמעו מאד אמיתיות ומשכנעות מפי אנשי הימין ובעיקר המתנחלים.
שירי משוררים 448530
יש לי חשש ששום זעקות של מתנחלים לא נשמעות אמינות באוזניך. נכון?
שירי משוררים 448535
הזעקות על שחיתותו של שרון היו הצביעות במיטבה; הרי חלק מהמפעל הזה נבנה תוך עקיפה של החוק ועצימת עיניים- ישנו דו"ח שחקר את העלילות הללו, והעבריין הראשי קיבל את הדו"ח לידיו והתחייב לפעול לתיקון הדברים.
שירי משוררים 448713
מפעל ההתנחלות אמנם הונע מהשטח על ידי הפגנות והתעמתויות עם השלטון, בשלביו הראשונים- אולם כך זה בכל מאבק ציבורי במדינות דמוקרטיות. בסופו של דבר השלטונות לא רק שתפו פעולה, אלא יזמו בעצמם את בניית ההתנחלויות. כך שזה בהחלט חוקי, גם אם השמאל, שלעיתים מבלבל בין החוק לבין דעותיו, לא חושב כך.

יש הרבה צביעות ברצינות בה אתה מתייחס לקביעות הדו"ח של טליה ששון. טליה ששון היתה המשנה של היועץ המשפטי ל"תפקידים מיוחדים", שהיה שם קוד לאכיפת חוקים לא שיויונית ומחמירה כלפי מתנחלים. האפליה הזאת היתה תחת חסות משפטית חשאית, בדומה למתרחש במדינות בהן קרני השמש לא שוזפות את התהליכים האמיתיים שמתרחשים בהן. הסיכוי שהיא תוציא דו"ח הגון כלפי המתנחלים היה דומה לסיכוי שהרב לוינגר יגיע למסקנה שמערת המכפלה היא קבר שיך ערבי.

לעצם העניין- כיוון שלפי ההגדרות של הגברת, מאחז מוגדר "לא חוקי" עד שמושלמות *כל* הפרוצדורות הבירוקרטיות לאישורו, הרי לפי אותם קריטריונים- יישובים רבים בתוך הקו הירוק נחשבו, ונחשבים עדיין, ללא חוקיים במשך עשרות שנים. (מועצת יש"ע פרסמה מצגת עם שמות של יישובים ספציפיים וכמה עשרות שנים לקח לאשר חוקיותם). לא שמעתי על דרישות לפירוק שום יישוב בגלל זה.
שירי משוררים 448714
וכאשר אנשים שהכריזו בריש גלי על התנגדותם למפעל ההתנחלויות בעצם תמכו בו בחשאי, לא צריך לקרוא לזה שחיתות שלטונית? האם ראשי מפלגת העבודה לא הבטיחו לבוחריהם לייבש את הזרמת התקציבים להתנחלויות? האם התקוממת גם אז נגד השחיתות והפרת ההבטחות לבוחר? או שאולי יש הבטחות "מיוחדות" שמותר להפר?
שירי משוררים 448726
תסלחי לי אך את מערבבת מין בשאינו מינו. את משווה בין עין חוד לבין התנחלות בלתי חוקית על קרקע שהיא פלסטינית פרטית?
השטחים הרי מוחזקים בשלטון צבאי ועל פי החוק הבין לאומי , מותר לשלטון לבצע שם מהלכים שיש בהם כורח צבאי או שהם לטובת האוכלוסיה המקומית. לזה טליה ששון לא התייחסה. היא התייחסה לישובים שעלו ללא החלטה ממשלתית רשמית ו/או שהתישבו על קרקע פלסטינית פרטית.
שירי משוררים 449732
טליה ששון התייחסה לכל היישובים שההליכים לאישורם לא הסתיימו בכל הועדות, ועדיין לא התקבלו כל החתימות הנצרכות. זו סיטואציה בה הרבה יישובים, שנחשבים חוקיים למהדרין, מצויים בה עשרות שנים.
שירי משוררים 449736
את יודעת שלדעתי כל ההתיישבות ביהודה שומרון ורמת הגולן איננה חוקית. אבל גם בין הישובים עצמם יש כאלה שהוקמו על קרקע פרטית. למעשה אם הבג''צ לא היה מכבד רק את זכות הקניין היהודית בשטחים, היה מוציא לישובים הלא חוקיים צו פינוי.
אני מניח שהממשלה היתה מודיעה שתפנה אותם ומורחת את המועד כפי שהיא עושה. הרי שרי הבטחון מסרו שיפנו את הישובים הללו שמכל בחינה שהיא הם פשוט גזל שנעשה על ידי המדינה.
המלך הוא החוק 448773
השלטון ביצע X ולכן X חוקי. זו הסקה משוללת כל יסוד בהקשר של המשטר הקיים בכל המדינות המודרניות (וזה כולל אפילו את ישראל).
המלך הוא החוק 448831
על הקביעה הזו לא יהיה לך ויכוח אתי. את דעתי על חוקיות העקירה מגוש קטיף פרשתי על הרבה מרובעים כחולים.

אבל בכל זאת, במדינה דמוקרטית- החלטות הממשלה הן אלו שקובעות בהרבה דברים מה נחשב לחוקי. אם הממשלה מחליטה להקים יישוב על אדמת מדינה, זה בסמכותה וזה חוקי. בוודאי מבחינת אזרחי ישראל ומערכת המשפט הישראלית.
לכן הטיעון שההתנחלויות, שהוקמו על ידי ממשלת ישראל, אינן חוקיות, כי הן לא מוצאות חן בעיני מישהו בארץ או בעולם, לא נכון.
המלך הוא החוק 448838
אמנת ז'נבה הרביעית עליה אנחנו חתומים. אפילו אם כבשנו את השטח מכובשים -המישטר בשטחים הוא החזקה צבאית. בכל פעם שהגיע נושא התיישבותי לבית המישפט, הודגשה התכלית הצבאית. אחר כך עשה בית המישפט סוויץ' לחוקי הקניין. כל הקטע שנקרא כביכול חוקי, יהפוך בזמן מן הזמנים לקטע שהשופטים ירצו לטשטש את הקשר שלהם אליו.
המלך הוא החוק 448876
האם אמנת ז'נבה הרביעית עליה אנחנו חתומים מבדילה בין שטחים שכבשנו במלחמת ששת הימים ושטחים שכבשנו במלחמת השחרור, ואם כן, באילו נימוקים ?
המלך הוא החוק 448909
בנימוקים שמדינת ישראל הוכרה על ידי רוב העמים והתקבלה לאו''ם.
שטח מדינת ישראל לפני ששת הימים לא היה שטח במימשל צבאי והחזקה מילחמתית. אינני נכנס כאן למימשל הצבאי שהושת על ערביי ישראל ואיננו מקור גאוותנו.
המלך הוא החוק 448911
כל הדברים האלה כתובים באמנה, או שהמצאת אותם עכשיו וכל הזכויות שמורות לך ?
יש כזה מושג "החזקה מלחמתית" באמנת ז'נבה ?
הרי מדובר בכל מקרה בצדדים חד צדדים שעושה המדינה, במקרה הזה מדינת ישראל.
והגולן הרי סופח לישראל, הושלט בו החוק הישראלי, ואינו מוחזק ב"החזקה מלחמתית".
האם בשל כך דינו אחר, מבחינת אותה אמנת ז'נבה ?
שוב הרי מדובר בצדדים חד צדדים של מדינת ישראל.
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • דב אנשלוביץ
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • דב אנשלוביץ
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • דב אנשלוביץ
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • דב אנשלוביץ
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • דב אנשלוביץ
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • דב אנשלוביץ
  המלך הוא החוק • דורון הגלילי
  המלך הוא החוק • דב אנשלוביץ
  המלך הוא החוק • דורון הגלילי
  המלך הוא החוק • דב אנשלוביץ
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • דב אנשלוביץ
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • האייל החלמוני
  המלך הוא החוק • שוקי שמאל
  המלך הוא החוק • ניצה
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • שוקי שמאל
  המלך הוא החוק • רון בן-יעקב
  המלך הוא החוק • דורון הגלילי
  המלך הוא החוק • שוקי שמאל
  המלך הוא החוק • האייל היפאני (בטלן)
  המלך הוא החוק • דורון הגלילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • דורון הגלילי
  המלך הוא החוק • שוקי שמאל
  המלך הוא החוק • ערן בילינסקי
  המלך הוא החוק • שוקי שמאל
  המלך הוא החוק • דורון הגלילי
  אתה לא לבד • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • שוקי שמאל
  המלך הוא החוק • דורון הגלילי
  המלך הוא החוק • שוקי שמאל
  המלך הוא החוק • דורון הגלילי
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • רון בן-יעקב
  המלך הוא החוק • שוקי שמאל
  המלך הוא החוק • רון בן-יעקב
  המלך הוא החוק • שוקי שמאל
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • ניצה
  המלך הוא החוק • שוקי שמאל
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • שוקי שמאל
  המלך הוא החוק • רון בן-יעקב
  המלך הוא החוק • שוקי שמאל
  המלך הוא החוק • אפופידס
  המלך הוא החוק • ירדן ניר-בוכבינדר
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • המסביר לצרכן
  המלך הוא החוק • ערן בילינסקי
  המלך הוא החוק • ערן בילינסקי
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • המסביר לצרכן
  המלך הוא החוק • ערן בילינסקי
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • המסביר לצרכן
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • המסביר לצרכן
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • המסביר לצרכן
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • האייל החלמוני
  are you talkin to me? • סמיילי
  are you talkin to me? • האייל החלמוני
  are you talkin to me? • סמיילי
  מראה מראה שעל הקיר, מי הדמגוג הכי גדול בעיר? • דורון הגלילי
  מראה מראה שעל הקיר, מי הדמגוג הכי גדול בעיר? • האייל החלמוני
  מראה מראה שעל הקיר, מי הדמגוג הכי גדול בעיר? • דורון הגלילי
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • easy
  פטיטו פרינציפי • דורון הגלילי
  פטיטו פרינציפי • easy
  פטיטו פרינציפי • האייל האלמוני
  פטיטו פרינציפי • easy
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • סמיילי
  הלו! איפה נציב התלונות? • האייל האלמוני
  הלו! איפה נציב התלונות? • סמיילי
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • דורון הגלילי
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • דורון הגלילי
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • דורון הגלילי
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • האייל החלמוני
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • האייל החלמוני
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • סמיילי
  אם הוא לא היה הבן שלי, גם אני הייתי צוחק. • ראובן
  אם הוא לא היה הבן שלי, גם אני הייתי צוחק. • סמיילי
  אם הוא לא היה הבן שלי, גם אני הייתי צוחק. • ראובן
  מה עם הבן שלך? • סמיילי
  מה עם הבן שלך? • ראובן
  ומה עם הבן שלך? • סמיילי
  חופש, אתה יודע. איך איתכם? • ראובן
  יד לי''ד • דורון הגלילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • ראובן
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  לי זה עולה יותר • דורון הגלילי
  לי זה עולה יותר • דורפל
  עצלן • דורון הגלילי
  לי זה עולה יותר • האייל האלמוני
  לי זה עולה יותר • דורפל
  לי זה עולה יותר • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • סמיילי
  המלך הוא החוק • אביב י.
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • אביב י.
  המלך הוא החוק • האייל האנומלי
  המלך הוא החוק • האייל החלמוני
  לא טלפת, סתם דמגוג • סמיילי
  דמגוג דמיקולו • האייל החלמוני
  דמגוג דמיקולו • סמיילי
  דמגוג דמיקולו • איציק ש.
  לא טלפת, סתם דמגוג • דורפל
  לא טלפת, סתם דמגוג • סמיילי
  לא טלפת, סתם דמגוג • דורפל
  לא טלפת, סתם דמגוג • סמיילי
  לא טלפת, סתם דמגוג • דורפל
  לא טלפת, סתם דמגוג • סמיילי
  לא טלפת, סתם דמגוג • דורפל
  לא טלפת, סתם דמגוג • סמיילי
  לא טלפת, סתם דמגוג • האייל האלמוני
  לא טלפת, סתם דמגוג • סמיילי
  לא טלפת, סתם דמגוג • דורפל
  לא טלפת, סתם דמגוג • סמיילי
  לא טלפת, סתם דמגוג • דורפל
  שכחתי אחת טובה - גנטיקה • דורפל
  לא טלפת, סתם דמגוג • סמיילי
  לא טלפת, סתם דמגוג • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • easy
  המלך הוא החוק • שוקי שמאל
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  האלמוני שמעלי צודק! • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • ניצה
  ככה לא עושים וויכוח • ישראל סבא
  ככה לא עושים וויכוח • ניצה
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • המסביר לצרכן
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • המסביר לצרכן
  המלך הוא החוק • האייל החלמוני
  המלך הוא החוק • המסביר לצרכן
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • דורפל
  המלך הוא החוק • אסף ארצי
  המלך הוא החוק • המסביר לצרכן
  מודה ועוזב ירוחם • שוקי שמאל
  מודה ועוזב ירוחם • תשע נשמות
  מודה ועוזב ירוחם • האייל האלמוני
  מודה ועוזב ירוחם • תשע נשמות
  מודה ועוזב ירוחם • דורון הגלילי
  באירופה או בספרד • דורפל
  מודה ועוזב ירוחם • האייל האלמוני
  מודה ועוזב ירוחם • שוקי שמאל
  מודה ועוזב ירוחם • אסף ארצי
  מודה ועוזב ירוחם • שוקי שמאל
  מודה ועוזב ירוחם • האייל האלמוני
  'אין יהודים אין פיגועים'? • אסף ארצי
  Stop rape - consent! • דורפל
  אני אתחרט על זה • אסף ארצי
  אני אתחרט על זה • דורפל
  אני אתחרט על זה • אסף ארצי
  אני אתחרט על זה • דורפל
  מודה ועוזב ירוחם • אסף ארצי
  מודה ועוזב ירוחם • שוקי שמאל
  מודה ועוזב ירוחם • אסף ארצי
  מודה ועוזב ירוחם • שוקי שמאל
  מודה ועוזב ירוחם • אסף ארצי
  מודה ועוזב ירוחם • שוקי שמאל
  מודה ועוזב ירוחם • אסף ארצי
  המלך הוא החוק • ניצה
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • ניצה
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • דב אנשלוביץ
  המלך הוא החוק • דורון הגלילי
  המלך הוא החוק • דב אנשלוביץ
  המלך הוא החוק • איציק ש.
  המלך הוא החוק • דב אנשלוביץ
  המלך הוא החוק • דב אנשלוביץ
  המלך הוא החוק • האייל האלמוני
  המלך הוא החוק • דב אנשלוביץ
  המלך הוא החוק • האייל החלמוני
  המלך הוא החוק • אביב י.
  המלך הוא החוק • ניצה
  המלך הוא החוק • אביב י.
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • ניצה
  מחפשים את המטמון • האייל האלמוני
  תשובה לאיזו שאלה? • ניצה
  תשובה לאיזו שאלה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  תשובה לאיזו שאלה? • ניצה
  תשובה לאיזו שאלה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  שבחים למנוע החיפוש והשתתפות בצער • האייל האלמוני
  שבחים למנוע החיפוש והשתתפות בצער • ניצה
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • האייל היפאני (בטלן)
  שירי משוררים • ניצה
  שירי משוררים • האייל היפאני (בטלן)
  שירי משוררים • ניצה
  שירי משוררים • האייל היפאני (בטלן)
  שירי משוררים • ב/בוכבינדר
  שירי משוררים • האייל היפאני (בטלן)
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • דורפל
  שירי משוררים • האייל היפאני (בטלן)
  שירי משוררים • איציק ש.
  שירי משוררים • המסביר לצרכן
  שירי משוררים • ניצה
  שירי משוררים • המסביר לצרכן
  שירי משוררים • ישראל סבא
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • המסביר לצרכן
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • המסביר לצרכן
  האמתחת רותחת • ישראל סבא
  האמתחת רותחת • האייל האלמוני
  שירי משוררים • ישראל סבא
  שירי משוררים • המסביר לצרכן
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  When you say no, what do you mean? • mao more then ever
  When you say no, what do you mean? • המסביר לצרכן
  When you say no, what do you mean? • איציק ש.
  When you say no, what do you mean? • האייל האלמוני
  When you say no, what do you mean? • דורון הגלילי
  When you say no, what do you mean? • האייל האלמוני
  When you say no, what do you mean? • איציק ש.
  When you say no, what do you mean? • האייל האלמוני
  Humanism and secular criticism • mao more then ever
  Humanism and secular criticism • המסביר לצרכן
  שירי משוררים • ישראל סבא
  שירי משוררים • המסביר לצרכן
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • ישראל סבא
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • האייל השולי
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • האייל האלמוני
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • גדי אלכסנדרוביץ'
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • האייל השולי
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • גדי אלכסנדרוביץ'
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • האייל האלמוני
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • גדי אלכסנדרוביץ'
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • אביב י.
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • המסביר לצרכן
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • ישראל סבא
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • האייל האלמוני
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • יעקב
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • האייל האלמוני
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • יעקב
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • האייל האלמוני
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • יעקב
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • האייל האלמוני
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • יעקב
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • דורפל
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • יעקב
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • דורפל
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • איציק ש.
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • האייל האלמוני
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • איציק ש.
  התכוונת לשלישי בנובמבר? • יעקב
  כן, אבל אותך לא שאלו. • האייל האלמוני
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • ישראל סבא
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • האייל האלמוני
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • ירדן ניר-בוכבינדר
  קאנט ובנתהאם - למדתי משהו • יעקב
  קאנט ובנתהאם - למדתי משהו • המסביר לצרכן
  קאנט ובנתהאם - למדתי משהו • יעקב
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • ישראל סבא
  הדיכאון טוב לנפש ולכיס • המסביר לצרכן
  המביא דבר בשם אומרו וגו' • ישראל סבא
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • המסביר לצרכן
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • ניצה
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • ניצה
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • המסביר לצרכן
  שירי משוררים • ניצה
  שירי משוררים • איציק ש.
  שירי משוררים • ניצה
  שירי משוררים • האייל השולי
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • ניצה
  שירי משוררים • המסביר לצרכן
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • ישראל סבא
  שירי משוררים • ניצה
  שירי משוררים • המסביר לצרכן
  שירי משוררים • ניצה
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • המסביר לצרכן
  שירי משוררים • ניצה
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • ניצה
  שירי משוררים • איציק ש.
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • המסביר לצרכן
  שירי משוררים • האייל החלמוני
  שירי משוררים • סמיילי
  שירי משוררים • המסביר לצרכן
  שירי משוררים • דב אנשלוביץ
  תעודת סיום • המסביר לצרכן
  תעודת סיום • דב אנשלוביץ
  תעודת סיום • המסביר לצרכן
  תעודת סיום • דב אנשלוביץ
  שירי משוררים • ניצה
  שירי משוררים • המסביר לצרכן
  שירי משוררים • ניצה
  שירי משוררים • סמיילי
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • המסביר לצרכן
  שירי משוררים • האייל האלמוני
  שירי משוררים • יעלית
  שירי משוררים • ניצה
  בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא • סמיילי
  בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא • איציק ש.
  בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא • ניצה
  בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא • איציק ש.
  בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא • ניצה
  בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא • האייל האלמוני
  בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא • האייל האלמוני
  בעיות ( מכוונות?) בהבנת הנקרא • האייל האלמוני
  מדינת ישראל הרוויחה • שוקי שמאל
  מדינת ישראל הרוויחה • דורון הגלילי
  מדינת ישראל הרוויחה • שוקי שמאל
  מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. • איציק ש.
  מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. • ניצה
  מה שמעניין אותי זה איך מדינת ישראל תצליח להפסיד גם במצב הזה. • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים