מציאות במציאה 447586
למרות שפוליטית אני וכותב המאמר ישובים מאותו צד של המתרס, נראה לי שהניסיון להפריד בין מציאות ותרבות שעומד בבסיסו של המאמר מתעתע ונכשל. התרבות מנכסת את המציאות שמכוונת את התרבות. התרבות פועלת כאוטומט שגרתי, והמציאות מנפיקה לה חומר למכביר לתגובות פבלוביות.

התשישות שהובילה אותנו לנסות הסכמים היא שילוב של גלובליזציה ועליית האפשרויות החומריות (שמגבירות התמקדות של האזרח באינדיבידואליות שלו) שקשורה באופן הדוק עם שקיעת המוכנות שלנו "לנצח לאכול חרב" ששורשיה קיימים עוד קודם.

יש כאן גם פרכה אישית מסוימת כך נראה לי, כאשר הכותב מאמץ בשתי ידיים תפישה לא מאוזנת של אשמה בכיבוש, כאשר כמעט כל הרשע, העיוורון והטיפשות מצויים אצלנו, ואילו ההתנהגות הפלסטינית היא אובייקטיבית, אם כי קשה לומר אם מודעת או מכנית (האם אופי המאבק מצדם נובע מכך שהם תופשים כי "דפקנו אותם" או שמא מדובר בתגובה דמוי פיזיקלית של מים המגיעים לנקודת רתיחה בתנאים מסוימים?).

המציאות היא גם תרבות וגם תנאים חומריים. האכזבה הגדולה של השמאל הישראלי היא ענין תרבותי. הציפיות שנכזבו הן ענין תרבותי. לענין התרבותי הזה יש תשומה לא קטנה לגבי בחירת עמדות פוליטיות (חד צדדי, מ"ומ, יציאה אזרחית ונוכחות צבאית וכו') והמוכנות לפעול לקידומן.

למעשה, אחת הבעיות העיקריות כך נראה לי היא הבעיה בה פותח המאמר, בעיית הקונצנזוס. קונצנזוס יכול להיות תרבותי או מודע. תרבותי אם כולם מסכימים בלי מחשבה רבה על קוים אדומים להם קריטריונים אמפיריים ברורים ובהינתן קריטריונים אלה ברורה הפעולה בה יש לנקוט. קונצנזוס מודע הוא כמובן הרבה יותר בעייתי משום שהוא תוצא של דו שיח מתמיד בין מרכיביו בו העמדה ההגיונית ביותר (שיש בה אלמנטים של תרבות, חומר ובחירה) אמורה להיבחר ולהיבחן בהתמדה.

נראה כי בפועל יש לנו מבחר של קונצנזוסים קבוצתיים (בין מתנחלים, בין ימין מתון, שמאל מתון, והלאה) שהם תת-תרבותיים וההידברות ביניהם היא פרודיה על ניסיון להגיע לקונצנזוס מודע, פרודיה שמזכירה את ההבדל הבסיסי בין רטוריקה ומדינאות, סופיסטיקה ופילוסופיה.
מציאות במציאה 447602
לא יכולתי שלא לשים לב שהמלים "קונצנזוס", "דו שיח" ו"קבוצות" על נגזרותיהן מופיעות בהודעה הזאת יותר מדי פעמים. לכן אני מקשר כאן לוויקי הקוד הפתוח האינטלקטואלי :
כל הכתוב כאן בחסות מתרגם הקאפס לוקס של גילת'אנס "השקט"
ילדים, אל תנסו לזכור לינקים בעל פה. 447607
מציאות במציאה 449330
כמו בכל תחום בו רוצים לזהות אמת בתוך בליל דעות קדומות, כל שנדרש הוא לבודד את הגורמים ובדרך לוגית פשוטה לגלות מה הוא הגורם המשפיע.
ובכן, ישראל מעולם לא כבשה את איראן, ולא הקימה התנחלויות באינדונזיה, היהודים מעולם לא התעללו בגרמנים אך חרף כל זאת השנאה ליהודים והתאווה לחסלם במדינות אלו אינה שונה מזו של הערבים המכונים פלשתינים.
לעומת זאת, ארה''ב הפציצה בצורה מסיבית אוכלוסיות אזרחיות ביפן וגרמניה, כבשה והכניעה מדינות אלו לחלוטין, קיימה שם משטר צבאי וקבעה סעיפי חוקה רבים, ועד היום מחזיקה בסיסים ומונעת התחמשות של מדינות אלו, וראה זה פלא, אף יפני לא ניסה לחבל באוטובוס בוושינגטון ואף גרמני לא הפעיל מטען חבלה בניו יורק.

יתרה מכך, אם נסתכל סביבנו נגלה שבכל מקום בו נמצאים מוסלמים בקרבת בני דת אחרת, תרבות אחרת, נשפך דם רב ומעשי זווה. והדבר נכון מקשמיר ועד פריז, מבאלי ועד ניגריה, מצפון לבנון ועד איראק וצ'צניה ובוסניה יחדיו.

לכן, כל ערכו המדעי של המאמר הוא אפסי, אין בו שימוש לוגי בכלים של ניתוח והשוואה וחיפוש אמת. זהו מאמר (הכתוב היטב, עלי להודות), שאינו אלא דקלום תפיסה פוליטית המאשימה את הקורבן היהודי במה שמעוללים לו אויביו.
מציאות במציאה 449335
נראה לי שעם הגיון פוזיטיבי נהדר כזה אפשר לסכם את ההיסטוריה בנצחונם של המספרים הגדולים, ומכאן מתקבלת מסקנה עגומה שתומכת בעמדה של אברום בורג.

עכשיו צריך לפשפש ברשימת אבותיי, להיות פרקטי ולתהות איזה דרכון (אם יש סיכוי לכזה) עלי לנסות ולהשיג, או איך להכין לעצמי פרופיל מהגר מוצלח למדינה ליברלית, רחוקה מאיסלם או מחיכוך משמעותי עימו.

בין קונצנזוס פוליטי (או לפחות דיוני) בו עסקתי למדע אין הרבה קשר. הגישה הפוזיטיביסטית שלך היא לא מהחביבות עלי, עיקר טענתה היא "שהמציאות היא האירועים" בדומה לטענת המחבר במאמר. כשלון ניבוייה נובע מכשלון הבנת הגורמים המרכיבים אותה, כמו תרבות, חברה ואולי גם (אבוי!) טבע האדם.

בכל מקרה תגובה זו היא עוד דוגמה לפרודיה על דיון שמטרתו קונצנזוס, ותודה לתורין על הקישורים שהוסיף, בעזרתם ניתן להבין למה זה כך.
מציאות במציאה 449339
לא נבון לפסול ניתוח פוליטי רק משום שהוא מוביל לתוצאה שאתה לא אוהב (כגון המסקנה "לברוח לים! לברוח לים!")
מציאות במציאה 449355
לא פסלתי. פסלתי בעיקר את הקשר בינו לתגובה הקודמת שלי. אני לא ממש זוכר שדנתי בפתרון הבעיות במזרח התיכון. רק העברתי ביקורת על דיון חד מימדי בבעיה שטוען שהוא ''הדיון''. החלפת דיון חד מימדי אחד באחר (לים, או למזרח התיכון החדש) אינה משנה משהו.

ואולי אין בסיס בחתירה לקונצנזוס. אולי מדובר בשיח בלתי אפשרי בין חייזרים שחיים כל אחד בעולם שלו ואין להם שפה מגשרת שמאפשרת להם טיפול ראוי במציאות משותפת.
גם דיון פוליטי, מחוייב ללוגיקה 449356
וכאשר מנסים לברר גורמים וסיבות, תוצאות ומסקנות, חייבים להתייחס לנושא בכלים רציונאליים ולא באמונות באלילים שונים. ''מזרח תיכון חדש'', ''שלום עכשיו'', ''בלי בג''צ ובלי בצלם'' ושאר סיסמאות נטולות אמת.

בימים אלו שצפירות מכוניות המשטרה בלונדון מחפשות מטעני חבלה שהיו אמורים לרצוח מאות אנשים, סתם בשל היותם ''מערביים'', ובכל שדה תעופה בעולם משתרכים תורים ארוכים ומזוודות נסרקות מחשש שאיזה מוסלמי מתכוון לבצע את הוראות ''הפתוואה''. זה מגוחך לטעון שמטעני החבלה אצלנו, מקורם בשל ''הכיבוש'', ''ההתנחלות'', ואי הסכמתו של אהוד ברק לשלטון הערבים גם על הכותל המערבי.

להאשים את היהודים בכך שרוצים לרצוח אותם, זו טענה נטולת כל צדק וכל הגיון, אך זו גישה כל כך נפוצה, (גם אצל צדקנים בני עמנו), וגם בעולם כולו לכל תקופותיו.

אם נחזור לנושא מתברר שהמוסלמים פרעו ביהודים, כאן בארץ ישראל, בטרם היה ''כיבוש'', בטרם הייתה מדינה, בטרם היה כלום, סתם שנאה פרימיטיבית כפי שהיהודים חוו גם באירופה באותם שנים.
הנצרות ברובה הסתלקה מגישת האינקווזיציה וחיסול הזרים ובני הדת השונה. אך המוסלמים ממשיכים ומתחזקים באמונתם שדרכם אל האלוהים וגן העדן רצופה גוויות ''כופרים''.

ישראל נמצאת על קוו התפר בין העולם הפרימיטיבי השונא את השונה והעולם המערבי המודרני והליברלי, ומלחמות ושנאה ודם הן מסממניו של קוו התפר הזה.
קוו התפר הזה נמצא גם בקאשמיר וגם בבוסניה. וקוו התפר מתחדד בחופי סיני ואיי באלי ואינדונזיה עמוסי התיירים המערביים,
החזית המלחמתית מתקיימת גם בתוך החברה הערבית עצמה, בין לבנון לסוריה, בין כנופיות החמאס והפת''ח, ובתוך המשפחה עצמה שם האב רוצח את בתו בשל ''כבוד המשפחה''. ושם חמולה אחת רוצחת בני חמולה אחרת.

רק כאשר נעיז להיישיר מבט אל המציאות ולהבין ששוב ניצבת מולנו מערכת נאצית. ומטרתם של המוסלמים היא השמדתנו שלנו כיהודים כצעד מקדים לקראת כיבוש ודיכוי העולם המערבי כולו רק אז נוכל להצליח להתמודד עם התופעה.
אך כל עוד יכחישו ויסתירו מאיתנו את מהות התופעה, רבים ותמימים בתוכנו שוב יאמינו שניתן לכלות את פני הרוצח, שניתן בעזרת ויתור על יש''ע, (או הסודטים), לקנות שקט ימשיך להשפך הדם.
כל עוד ניתן לאותה מגמה תבוסתנית טבעית נושנה לנסות ''להרוויח זמן'', לנסות ''להבין גם את הצד השני'', כל עוד נמשיך להאמין לתעמולה האומרת שאם נסכים ל''יודן ריין'' (איזורים נקיים מיהודים), נוכל להמשיך ולקיים חיי קהילה, הרי דרכנו אל הקרונות ''והמקלחות, היא השלב הבא.

כאמור, כפי שציינת, אכן מבט אל המציאות עשוי אכן להביא למסקנות עצובות. אך התבוססות בשקר ובתרמית עשויה להביא לתוצאות עצובות פי כמה.
גם דיון פוליטי, מחוייב ללוגיקה 449358
האיסלמופוביה שלך דוחה, ומעוורת את עיניך. קח סוף שבוע באיסטנבול או בקהיר כדי לראות שהטענה "מטרתם של המוסלמים היא השמדתנו" היא טיפה אגוצנטרית.

הנרצחים הפוטנציאלים בלונדון אמורים היו להיהרג לא כיוון שהם "סתם מערביים" אלא כיוון שממשלתם כובשת ארץ מוסלמית. לא בכדי אין פיגועים כאלו במדינות התומכות בפאשיזם האיסלמי.

הפרעות ב-‏29, אגב, לא אירעו "בטרם היה "כיבוש", בטרם הייתה מדינה, בטרם היה כלום" אלא *לאחר* הכיבוש הבריטי, שמטרתו המוצהרת הייתה הקמת מדינה או מעין מדינה ליהודים בארץ, על חשבון הערבים.

אז תעצור את ההתלהמות שלך, ואת דימויי השואה. כי בגדול, תמונת האיום שאתה מציג נכונה, אך השגיאות העובדתיות והטון הגזעני מונעים מהקורא להאזין בפתיחות לדבריך.
גם דיון פוליטי, מחוייב ללוגיקה 449364
הצבא באיסנבול והמשטרה בקהיר, כמו גם המשטרה בצרפת ובירדן ובעוד עשרותמ מדינות בכוננות גבוהה בשל חשש מטרור הנאציזם המוסלמי. והפיגועים שנבלמו בלונדון או בישראל הינם חלק מהמערכת כולה.

הפרעות ב 29 היו כנגד היהודים בשל יהדותם, בלי קשר לציונות או לכיבוש הבריטי. מעשי הרצח בחברון ובצפת ניזונו מאותה סטיה אנטי-יהודית (המכונה אנטישמית - בטעות).

יותר מאשר מסוכנת "הכחשת השואה" זו שהתקיימה באירופה, מסוכנת "הכחשת השואה" זו המתוכננת לנו ע"י המוסלמים.
די אם תנסה לקרוא את אשר המטיפים המוסלמים היום קוראים בדרושתיהם, את העובדה שהביטוי "היהודים הם צאצאים של הכלבים והחזירים", והההפצה של "הפרוטוקולים של זקני ציון", מתקיימים עתה בארצות האיסלם כפי שבזמנו היו בגרמניה.

אין בדברי שום טון גזעני. אלא יש הכרה בכך שהדתות המיסיונריות (הדתות החפצות להתפשט), כמו הנצרות בעבר והאיסלם עתה, פועלות כדי להשמיד ולרצוח את "הכופרים".

איני מחפש להיות פופלארי בדברי, אלא להגיד את האמת במלוא חומרתה, ללא התפלפלויות וללא כחל וסרק.
גם דיון פוליטי, מחוייב ללוגיקה 449379
אני לא חושב שאתה צודק לגבי הפרעות ב-‏29, אבל זה עניין לניתוח היסטרי אישי. רק אבקשך לבדוק את טענתך המקורית ולבחון (בינך לבין עצמך) אם אמנם "המוסלמים פרעו ביהודים, כאן בארץ ישראל, בטרם היה "כיבוש", בטרם הייתה מדינה". תודה ושבוע טוב.
גם דיון פוליטי, מחוייב ללוגיקה 449384
"ניתוח *היסטרי*". יפה אמרת.:)
גם דיון פוליטי, מחוייב ללוגיקה 449368
נראה כי הפתיל מתחיל לסבול מגודש איילים בדוים. אם תוסיף לדברים לעיל את חוק המספרים הגדולים נגיע למסקנה הקיצונית השניה של אברום בורג.

כל מה שהתכוונתי לומר בפתיל הוא שעלינו להיזהר מההנחות האלה שמנכסות את המציאות לתפיסות עולם, בין אם אלה טוענות שדפקנו את הערבים עד העצם ובין אם הן טוענות שX ערבי הוא היטלר והערבים הם נאצים.

הנחות ניטרליות גורסות שבני אדם אינם טובים או רעים, הם נולדים לתרבות היסטורית (מנהגים וזכרון לאומי) ולמציאות חברתית מסוימת, ובהנחה והם לא מצליחים לבחון את הזהות ה(לאומית) תרבותית היסטורית שלהם בעיניים פקוחות, הרי שזו כופה עליהם התנהגויות לא נעימות (ומהצד הישראלי אפשר לציין את הקצוות בין צרחנות ורצחנות כהניסטית עד בכיינות ובוגדנות שמאלית. אין ספק שכולם אוהבים את ישראל "שלהם"...).

הנחות ניטרליות אולי יכולות לעזור לנו להתמודד גם עם צד שני לא רציונלי/מודע אם נצליח להשתמש בהן ליצירת קונצנזוס ישים. האם זה אפשרי? גם בלי הלא ניטרליים למיניהם קשה לדעת, אבל נראה שלעולם לא נצטרך לבחון את השאלה. הלא ניטרליים, כך נראה, הם רוב מכריע.
גם דיון פוליטי, מחוייב ללוגיקה 449394
הבה כאמור נעסוק בלוגיקה: ונסלק הצידה דעות ועמדות פוליטיות
וטענתי היא שניתן לוגית להאשים את כיבושי 67 והמתנחלים והמחסומים שהם שעוררו את הרצחנות המוסלמית רק כאשר מתקיימים התנאים הבאים:

הרצחנות התחילה לאחר "כיבוש 67 וההתנחלות". דבר המופרך מן היסוד.
הרצחנות המוסלמית כלפי היהודים מתקיימת באותם מקומות "כבושים" ולא במדינות אחרות.
הרצחנות המוסלמית מתקיימת רק כנגד "כובשים" ולא כנגד מערביים ליברליים שאין להם ולכיבוש שום קשר.
יש קורלציה בין יסורי הכיבוש, לבין היקף הרצחנות.

מתברר שהעובדות הן הפוכות: הנסיון הערבי והמוסלמי לפגוע בבני דת שונה ואחרת מתקיים במאה השנים האחרונות בעשרות מקומות וקווי תפר, בלי כל קשר לעיראק או עזה.
הרצחנות הערבית קדמה לכל "כיבוש". ודווקא ביטולי "הכיבוש" והנסיגות למיניהן הם שעודדו והרחיבו את הרצחנות - ולראייה היקף הטילים על שדרות מאז הפסקת "הכיבוש, וההתנחלות בעזה.

מטיפי דת האיסלם קוראים להשמדת יהודים, ולהשתלטות על עולם "הכופרים" ממש כשם שקראו לכך מטיפי "דת" הנאציזם הגרמני. והטפה זו מלווה מערכת הסתה והטעייה, יחד עם התחמשות והתארגנות לג'יהאד הגדול במקביל להצקה והטרדה שוטפת.
כאז כן עתה, מדינות אירופה מאפשרות ואפילו מסייעות לנאציזם, ורבים בתוכנו נוהגים לבטל בהנפת יד את הכוונה והסכנה ההולכת ומתעצמת.

בזמנו גידפו את צ'רצ'ל וקראו לו "קיצוני". היום אנו אמורים לדעת שראיית המציאות באופן מפוכח ונטול אשליות אינה "קיצוניות", נהפוך הוא הנכונות שלנו להתעלם מהמציאות היא תופעה קיצונית בחומרתה.
גם דיון פוליטי, מחוייב ללוגיקה 449396
אני קורא את דבריך ב<תגובה449330> והתגובה הנוכחית ומחפש את הראציונליות שאתה מוכיח אותנו על היעדרה.
ראשית, כל התיאוריה שלך על האיסלאם הנאצי, מופרכת לחלוטין. אינך לבד; גם פקידים במשרד החוץ הבריטי בראשית שנות החמישים דיברו על נאצר כהיטלר ערבי. גם בוש וצ'ייני דיברו על סאדאם חוסיין כהיטלר. ההבדל בינך לבין אותם פקידים, שהם לא האמינו בזה ואתה כן מאמין בזה. כל הניתוח שלך שמצייר תמונה דמונית של האיסלאם מבוסס על מספר לא רב של שנים וללא שום פרספקטיבה היסטורית. ההצגה שלך שיפנים וגרמנים לא פוצצו אוטובוסים בוושינגטון, למרות שהאמריקאים כבשו אותם ומחזיקים שם בסיסים-איננה רלוונטית לשום דבר. אם הבסיסים האמריקאים היו חיל כיבוש שכופה דברים על המדינה הנכבשת (כתבת שארה"ב מונעת חימוש גרמני ויפני על ידי קיום הבסיסים הללו), אינני בטוח מה היה מצבם של האמריקאים שם; דם רב היה נשפך שם. בקצרה, אם תקח תקופה קצת יותר ארוכה -נניח 100 שנה ותנתח אותה, יקבל האיסלם את הפרופורציות שלו- כלומר לא משהו דמוני שצומח כבר ממוחמד. יש למערב ובמיוחד לארה"ב השפעה רבה על הכיוון בו התפתח האיסלאם; גם לנו יש השפעה רבה על המציאות בה אנו חיים. אל תציג את כותב המאמר וגם לא אותי כטיפוסים בעלי ראיה שטוחה: אנחנו שחורים והם לבנים.
גם דיון פוליטי, מחוייב ללוגיקה 449402
לאיסלאם היו גם תקופות טובות, ואני מאמין שבעתיד גם המוסלמים יתנערו משילוב תופעת הנאציזם והאינקווזיציה השוררת בהם עתה.
אינני מאשים את מוחמד במאומה, גם לא את ישו, אך היו תקופות שבשם קדושת ישו יצאו הנוצרים לשחוט אינדיאנים, יהודים, ובעלי כל דת אחרת. ועתה היא התקופה בה המסלמים פועלים כדי להשמיד את "הכופרים" בכלל והסובלים העיקריים הם "הכופרים" הנמצאים בקווי התפר: ההינדים בקאשמיר, הנוצרים בניגריה, לבנון, ובית לחם, היהודים כאן, ועובדי האלילים בסודן

רצחנות הנוצרים בעבר היתה איומה, אך היא כאמור הייתה "בעבר". היום ובעתיד אנו סובלים מהרצחנות המוסלמית, התעלמות מהיקף הבעייה ועומקה והצגת הנושא כאילו מדובר "בכיבוש", "התנחלויות" או מחסומים, דומה להתייחסות האירופאית דאז שסברה שהבעיה של הגרמנים היא הכעס על גזילת "חבל הסודטים".
גם דיון פוליטי, מחוייב ללוגיקה 449407
למה אתה קורא "בעבר"? לכיבוש שלנו, התנחלויות וכל מה שהוא כולל, יש השפעה רבה על בניית האיסלאם הפונדמנטליסטי כפי שהוא קיים בשטחים. אתה ודאי טוען שכל מה שקורה העיראק, קורה בגלל האיסלאם הפונדמנטליסטי?
גם דיון פוליטי, מחוייב ללוגיקה 449413
השנאה ליהודים ו''לכופרים'' האחרים היא אכן חלק מהפונדמנטליזם המוסלמי, אך שנאה זו אינה נובעת מההתנהגות היהודית ''השלילית'' מה שנקרא ''כיבוש, התנחלות, מחסומים''. אלא מכך שהיהודים מציגים אלטרנטיבה ליברלית מתקדמת ממש ''בחצר האחורית'' שלהם. מיעוט מצליח ומתקדם בלב המזרח התיכון הפרימיטיבי והכושל.

כשם שהנאציזם הגרמני התבסס במידה רבה על השנאה ליהודים וליבוי תאוות השמדת היהודים ומיעוטים אחרים, וגם אז היו יהודים רבים שידעו להטיל את האשמה באחיהם, והיו שדרשו לבטל את התפילות, את בתי הכנסת, את הסממנים החיצונים והלבוש השונה וכך הלאה, כך פועלים כוחות כיום בתוכנו המאשימים את המתנחלים, המחסומים, העלייה להר הבית, מנהרת הכותל, גולדה ושמיר..

הדבר פשוט משולל כל אחיזה במציאות, וכפי שציינתי כל מבחן לוגי של בידוד אלמנטים וגורמים היה מגלה ששנאת המוסלמים בדורות האחרונים כלפי שכניהם השונים בכלל וליברלים מתקדמים בפרט היא הגורם המשותף היחיד המסוגל להסביר התנהגותם.

תופעת ''שנאת השונה'' הינה ביולוגית במהותה, ומתחברת לייצר הטבעי החייתי של התרחקות ואפילו השמדת ''מוטציות''. וככל שהאוכלוסיה פרימיטית יותר, קל להסית אותה על רקע זה. לא בכדי בחרו גם הנאצים הגרמניים וגם המוסלמים סביבנו לצייר אותנו כבעלי הופעה פיזית שונה, הצמידו לראשינו קרניים, ואף עקום קיצונית עודף שיער וגפיים מאונקלים, קבעו ''מדעית'' שהיהודים אינם בני אדם, אלא ''צאצאי הכלבים והחזירים''.

שנאה גזענית זו לא נבעה מכך שהיהודים התעללו בגרמנים, נהפוך הוא ככל שהיהודים היציגו אנושיות ותרומה גבוהה יותר לקהילה, כך גברה השנאה כלפינו.
שנאה פרימיטיבית זו מתחברת היטב לתחושת הקנאה והקיפוח. והצלחת היהודים חרף התנאים אכן עוררה קנאה בנאצים דאז, ומעוררת קנאה בנאציזם המוסלמי עתה.

באופן אבסורדי, דווקא נדיבות הלב והאנושיות שמגלים השמאלנים כלפי האויב הערבי, וביחוד הליברליזם בנושאי משפחה ושוויון האישה, היחסים שבינו לבינה, (ובינו לבינו), היא המדגישה את ההבדלים, היא תורמת לקנאה ולשנאה אולי יותר מאשר ''אכזריות'' המג''בניק במחסום, או אורות בית הכנסת במערת המכפלה.
מציאות במציאה 449385
זה בסדר לנתח דברים כאן ועכשיו. זה לא בסדר לבנות תיאוריות היסטוריות על סמך הניתוח הזה. ארה"ב מחזיקה בסיסים ביפן וגרמניה כדי למנוע את התחמשותן? לאחר מילחמת העולם השניה היה רעיון, אא"ט של הנרי מורגנטאו, להפוך את גרמניה לארץ חקלאית.
אם ארה"ב היתה מחזיקה בסיסים כלומר חיל מצב, בשתי המדינות הללו כדי לפקח על התנהלותן, אני מניח שהיה נשפך שם דם רב.
באשר למוסלמים, אני מבין שאתה מסתמך על 100 השנים האחרונות אחרת לא תוכל לקבוע מודלים היסטוריים. אני מסתכל על מאה השנים האחרונות ולא רואה את מה שאתה מתאר. אני מניח שאתה תולה את הצרות של האמריקאים בעיראק ובאפגניסטן, בדת המוסלמית של תושבי שתי הארצות הללו. אם עיראק היתה נוצרית, היו תושביה רוקדים כל יום עד אור הבוקר עם המשחררים האמריקאים.
אני לא מקבל את המודל ההיסטורי שמותח קו ממוחמד עד אוסאמה בין לאדן, יחיא עייש, שייח יאסין וסארי נוסייבה.
מציאות במציאה 449393
אתה יודע, היום בבוקר נזכרתי במקרה בלינץ' ברמאללה, בתמונות שצולמו במקום, והרהרתי בהמון שביצע את הלינץ' והריע לו.
אני שואל *אותך* 2 שאלות:
1. מה לדעתך מקור הבעיות שיש למערב עם העולם המוסלמי?
2. לאיזה סוג של הסכם קבע ניתן להגיע לדעתך עם הפלסטינאים? (ועם העולם הערבי בטווח הארוך)
מציאות במציאה 449387
על איזו תשישות אתה מדבר, שהביאה אותנו לחתום על הסכמים? ואיזה כוח פנימי היה יכול למנוע אותם?
מציאות במציאה 449399
אני מדבר על מה שגרם ליצחק שמיר ללכת למדריד, לרבין ללכת לאוסלו ולשרון להתנתקות. אני מניח שמדובר בשילוב של גורמים, שהסמוים בהם נמצאים בסוף שנות ה70 תחילת ה80, השלום עם מצרים שהצביע אולי על אלטרנטיבה, מלחמת לבנון, עלית תפיסת שלום עכשיו בשמאל, פירוק מדינת הרווחה על ידי הליכוד.

בין הגורמים הישירים אפשר לראות את האינתיפאדה הראשונה, הלחץ של ממשל בוש האב על ישראל, סיום החרם הערבי הגדול (עוד מסמר בארון מדינת הרווחה), והערכות לגבי בעיות הפער הטכנולוגי ומשמעותן ("האדם ינצח?").

חלק החלישו את הסולידריות האזרחית, חלק הצביעו על בעיות מדיניות פנימיות וחיצוניות, חלק הצביעו על בעיות צבאיות. בנוסף, המעברים החדים בין מדיניות ימין של "אף צעד אף שעל" למדיניות שמאל נסיונית חסרת גבולות ברורים וגיבוי מספיק בוודאי לא שימשו גורם מייצב למעבר מועיל בין ישראל מבודדת לישראל "גלובלית".

עקב כישלון גיבוש כל קונצנזוס פוליטי או אפילו קונצנזוס דיוני, הפקטור המשפיע המשמעותי ביותר היה בשנים האחרונות האיש ליד ההגה. שם די קשה לחלק שבחים לח'ברה, אם כי שרון בלט לטובה (ואיני מחסידיו או מצביעיו) מבחינת הניהול והייצוב.
מציאות במציאה 449446
במילים אחרות אתה מבכה את התעייפות היהודים במדינת ישראל מלהיות ספרטה. אני דווקא חושב שהיהודים במדינת ישראל גילו את הטיפשות וחוסר התוחלת בלהיות ספרטה. לגבי חיסול מדינת הרווחה,
זה לאו דוקא הליכוד. השלב הראשון היה דוקא בימי ממשלת רבין הראשונה- רפורמת המיסים של ועדת בן שחר. אמנם ממשלת רבין הראשונה עיבתה מאד את מדינת הרווחה, אך כנראה שזה היה האתנן כדי שהדו''ח יעבור בשקט- הגדלת המיסוי על עבודה ופטור להון.
מציאות במציאה 449508
לא ממש מבכה. אבל נראה לי שהמעבר בין ספרטה לאתונה לא הושלם. ואם להמשיך את ההשוואה, הרי שכמו הספרטנים, אנחנו נלחמים קצת יותר מדי.

נראה לי שבעיקר לא החלטנו. או שלא הבנו מה החלטנו.
מציאות במציאה 449541
אני מסכים איתך שאנחנו נלחמים קצת יותר מדי. השאלה היא למה אנחנו נלחמים קצת יותר מדי. על פי מה שכתבת, איננו חושבים בכיוון דומה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים