קריקטורה מעיתון הארץ 452822
קריקטורה מעיתון הארץ 452883
אוי, זה אכזרי. לא הייתי מפרסם דבר שכזה בעיתון מטעמי הטעם הטוב.

מצד שני, אני יכול לראות את הדברים מנקודת מבטם של המפד"ל והאיחוד הלאומי: הקרקע נשמטת מתחת למדינה היהודית ע"י יהודים חסרי הבנה בסיסית של מטרת המדינה. כשהם רואים את המגמה של היועה"מ ובתי המשפט לאחרונה, אפשר להבין את המצוקה שלהם. מבחינתם, יש 22 ארצות ערב ומדינה אחת ליהודים. המדינה ה"דמוקרטית", ללא המדינה ה"יהודית" לא מעניינת אותם, שכן מבחינתם היא שקולה לאובדן הגאולה.
קריקטורה מעיתון הארץ 452889
הקריקטורה אינה מופרזת בתיאור המצב. אני למשל, לא יכול אולי להבין את הראש של המפד"ל והאיחוד הלאומי אך כמובן לא לקבל אותו. התפיסה שתיארת מבהירה לי ולא מהיום שתהום פעורה בינינו (ביני לבין שתי המיפלגות האלו) ואין דרך לגשר עליה. אנחנו חלוקים על כל כך הרבה דברים בסיסיים שנובעים מגרעין אחד: תפיסת מרכזיות האדם באשר הוא אדם. אצלם הגרעין הוא תפיסת מרכזיות האדם רק אם הוא יהודי. אם נלך לתקופת המישנה, הם אינם מקבלים את תפיסתו של הילל הזקן שלימד גוי את היהדות על רגל אחת. על פי תפיסותיתם של כה רבים אצלנו, התרחקנו מאד מהלל; עכשיו היהדות מתמצית במישפט: מה ששנוא עליך אל תעשה ליהודי אחר.
קריקטורה מעיתון הארץ 452900
הכל טוב ויפה, אני מסכים עם רובם המוחלט של עקרונותיך.
הבעיה בעיני (ואני מניח שגם בעינם) היא שהצמדות לעקרונות האלה תוביל בוודאות כמעט לאובדן המדינה היהודית על היהודים בה. האם כל מאורעות העשור האחרון לא שכנעו אותך באפשרות הזו?
קריקטורה מעיתון הארץ 453113
מאורעות העשור האחרון לא שיכנעו אותי בכלל שהצמדות לעקרונות הללו תוביל לאבדן המדינה. את העקרונות הללו לא הצגתי כעקרונות מדיניים אלא אישיים. מבחינת התנהלות מדינית, אני חושב שאנחנו יצרנו את תשתיות הטרור בשטחים. (פליטת הפה של ברק: אם הייתי פלסטינאי הייתי מטרוריסט).
אני רואה את המדינה באופן הוליסטי (נא לא לערבב את זה עם הגישה הירוקה). הרבה פעמים שמעתי את הגינויים ליפי הנפש ואנשי המוסר. אינני יודע אם באמת מישהו אמר את זה, אבל בעיני רוחי שמעתי את ההמשך: מוסר הוא מותרות של דמוקרטיות מנוונות ושל נשים. בשביל גברים שאמורים להיות לוחמים, אלו מותרות. הם צריכים להיות נחושים ואפילו אכזריים.
קריקטורה מעיתון הארץ 453121
מפיו של מי דמיינת ששמעת את זה?
קריקטורה מעיתון הארץ 453125
האמת היא ששמעתי משהו ברוח זאת מאפי איתם. אבל אני יודע איפה קראתי את האידאולוגיה הזאת.
קריקטורה מעיתון הארץ 453131
איפה קראת?
קריקטורה מעיתון הארץ 453154
היה פעם ראיון ארוך במוסף הארץ.
קריקטורה מעיתון הארץ 453142
ברנרד שו אמר שמוסר הוא מותרות של עשירים.
קריקטורה מעיתון הארץ 453146
פתגם איטלקי/יווני (איזה?) אומר משהו דומה - "First secure an independent income, then practice virtue." אני אוהב אותו.
קריקטורה מעיתון הארץ 453149
במחשבה שנייה זו טעות מוחלטת. רק מי שמספיק עשיר לעורכי דין ממולחים יכול לבצע פשעים בתחושת חסינות - ע''ע קצב.
קריקטורה מעיתון הארץ 453155
אינני יודע באיזה מובן הבנת את מה שברנרד שו אמר. דבריו היו ביקורת חברתית, הוא היה מהפביאנים-תיקונים הדרגתיים בחברה האנגלית. כונתו היתה שהעניים אינם יכולים לנצל את מה שהדמורטיה מאפשרת לעשירים.
קריקטורה מעיתון הארץ 453156
ודאי שזו הייתה ביקורת חברתית. איך אפשר להבין את זה אחרת?
קריקטורה מעיתון הארץ 453233
הנה איך שאני נהנה להבין את זה - אנשים מתנהגים בצורה מוסרית רק כשהאינטרס להתנהג בצורה לא-מוסרית איננו חזק מספיק. בשילוב עם תגובה 453146 ובגלל שחזרתי לאחרונה לצפות בסופראנוס, זה אומר לי - אם אתה הבת של טוני סופראנו, קודם תפסיק להנות מחיי המותרות שהכסף שלו מאפשר לך, תוציא בזעת אפך לחם מן הארץ, ורק אז תעביר ביקורת עליו.
קריקטורה מעיתון הארץ 452907
גם אני רחוק מאוד בדעותי הפוליטיות מהאיחוד הלאומי והמפד''ל. עם זאת, כאחד שגדל בהתנחלות ועבר בשלב מסוים מהפך מוחלט בדעותיו, איני יכול שלא להזדהות עם התפיסה. יש משהו מאוד רומנטי בזה, וכאן כל הקסם. אם קשה לך לראות את זה ככה, זה מזכיר במידת מה את תנועות הריאקציה באירופה שדגלו בחזרה לשורשים האתניים הטרום-נוצריים. ערך אדמת האבות, והאפסיות האדירה של חיי אדם בודד מול נצחיותו של עם.

בסה''כ מדובר באנרגיה חיובית שלא מתועלת למקומות הנכונים.
קריקטורה מעיתון הארץ 452922
אנא הסבר.
קריקטורה מעיתון הארץ 452926
זה שילוב של שני סמלים שאמורים להיות ידועים לכל מי שחי בארץ. הקופה של הקרן הקיימת‏1 והסמל של כ"ך‏2.

קריקטורה מעיתון הארץ 452941
קריקטורה מעיתון הארץ 452946
תודה על הרצון הטוב, אבל אם זה אמור להיות הסבר - לא הבנתי אותו...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים