456257
באופן לא מפתיע, התשובה המובילה היא לא מתחלף - הכי טוב לי עם חיי שלי.
קודם כל, חלק ניכר מהאופציות המוצעות הן של אנשים שכבר אינם בין החיים, מה שהופך את האופציה ללא מפתה.
אבל מעבר לכך - מוכר הסיפור על פגישתו של אלכסנדר מוקדון עם דיוגנס. אלכסנדר כל כך התרשם מהאיש בחבית, עד שאמר ''אלמלא הייתי אלכסנדר, הייתי מבקש להיות דיוגנס''. על כך השיב דיוגנס ''אלמלא הייתי דיוגנס, הייתי מבקש להיות דיוגנס''.
אחרת! 456260
אני בכל זאת הייתי מתחלפת - עם אגתה כריסטי. מה רע בחיים ארוכים, מרתקים ומצליחים כשלה?
456277
התשובה של דיוגנס מעוררת את השאלה הבאה: האם היית מתחלף עם *עצמך* בעבר. דהיינו, האם היית נכנס למצבך וגופך בעבר עם הידע שיש לך היום, כדי לתקן את הטעויות המרכזיות שעשית ולנצל את ההזדמנויות שהחמצת מאז?
456278
אם אתה מפנה את השאלה אלי, אז ללא היסוס: כן.
456288
מה, אתה לא?
456290
לא יודע. נראה לי קצת מיותר. גם היום אני ממשיך לעשות טעויות ולהחמיץ (בגדול) הזדמנויות, ואני די מודע לכך. אז אם זה באמת חשוב, אני יכול לשנות את ההתנהגות שלי כיום במקום לשקוע בפנטזיות על ''מה היה אם'' בעבר.
456291
ואם השאלה לא היתה "או-או"? (או עבר או עתיד)?

אגב, האם באמת נכון שבכל רגע נתון אתה יודע מעט פחות מאשר ברגע שבא אחריו? אולי זה להפך - אולי יש דברים שידענו ואיבדנו? (תמימות, להט, הומור, אמון...)
456296
השאלה היא לא בדיוק "או-או" (כי כאן התשובה ברורה), אלא "האם כיף לפנטז (על חזרה לעבר ושינויו)?". וכאן, יש לי איזו הרגשה של תפלות הפנטזיה ואפילו התקוממות פנימית, כי אני מרגיש שאני חוזר על אותם מישגים בהווה. אז מה הטעם לחזור לעבר כשאני יכול לשנות את ההווה?
אמנם יש דברים שאיבדתי לתמיד, כמו אנשים שעשיתי טעויות ביחסים איתם ואני לא יכול להחזיר את הגלגל אחורה, אבל במיקרים כאלה אני מרגיש בעיקר כעס על עצמי ואפילו בושה, וזה הופך את הפנטזיה למציקה ולא-נוחה מדי.

אני לא מרגיש שאיבדתי (בעצמי) דברים שאני מצר עליהם. תמימות לא נראית לי כזה שוס, נדמה לי שהיום אני מסוגל לתת יותר אמון מבעבר, ואני לא מרגיש שאיבדתי להט אם כי למדתי לתחום אותו קצת. מה איתך? השאלה הזאת מגיעה מהרגשה כזאת?
456324
טוב, לא התכוונתי לפנטזיה אלא לרעיון האפשרות של חזרה ממש (אם קוסם יציע לך לחזור בזמן וכולי). אבל בזמן שאני כותבת את זה ההבדל לא ממש ברור לי. ואם אתה אומר שהמחשבה על אפשרות כזו גוררת את האדם לפנטזיות עקרות, גם זה נכון :-)

אצלי, אם משהו הלך לאיבוד במשך השנים, הוא הזמן והמרחב הפתוח. גדלה המודעות להצטמצמות המתמדת לתוך אפשרות אחת בעץ האפשרויות, אבל זה מן הסתם מפני שנרשמו הרבה יותר הצטמצמויות כאלה מאשר לפני 15 שנה למשל. זה עדיין לא אומר שלא נוכל לבחור מחדש ולהפתיע בעתיד, אני מקווה.

השאלה הזו מגיעה מסקרנות פשוטה. אם כי חוויתי לא פעם "הרגשה כזאת":

456338
בלוזים יפים. האם את יודעת לנגן?

עכשיו, כשאת מעלה את זה, המודעות להצטמצמות המתמדת קיימת גם אצלי. אבל בד"כ אני לא חווה אותה כאבדן. היא מקנה גם סוג של ביטחון - אני יודע יותר מי אני ומי אני לא, ולאיזה כיוונים מעניין אותי להתקדם מכאן. ברור שאפשר לבחור מחדש ולהפתיע בעתיד, אבל למי יש כוח.
456366
לא, לצערי (עוד הצטמצמות).

יפה שאתה מציג את הצד האופטימי של העניין. מעניין מה יוצר ראייה טראגית-מלודרמטית-קתרטית כמו שלי (אני תיכף יוצאת לנופש, לקרוע איזה בית הבראה לקשישים, יהיה לי על מה לחשוב שם).
456399
אלכ הצטמצמות. לא נראה לי כזאת בעיה ללמוד בלוז פשוט (וגם Stormy Monday כמובן). חכי קצת ועוד מעט נועם יוכל כבר להראות לך.
456627
לאלתר גם אני יודעת :-)
456295
ודאי עוד לא הגעת לגיל שבו הרצון הזה הוא כמעט טריוויאלי...
456297
איזה גיל זה? שאני אדע להתכונן.
456303
זה לא גיל אחיד לכולם. איפה שהוא בין 30 ל-‏50...
456329
זו עוד פנטזיה שלי - לחזור לילדות, אבל עם הידע של היום. חשבתי בזמנו לכתוב על זה ספר, ועכשיו יש לי גם תירוץ לעצלנות שלי - מסתבר שאחרים כבר חשבו על זה.
456339
אז מה אם אחרים כבר חשבו על זה? יש הרבה מאוד ספרים טובים עם אותו רעיון בסיסי ואפילו עם דפוס עלילה דומה. קורא אחד כבר יש לך.
פגי סו מתחתנת 456376
אני חושב שזאת פנטזיה סטנדרטית, גם אני חוטא בזה לפעמים אבל כשאני פורט לפרוטות את הפנטזיה ( דבר מסוכן לפנטזיות) אני מבין שלא הייתי מסוגל לסבול את השיעמום ואת ההשפלה של להיות ילד עם מנטליות של בוגר. באחד מהספרים של בסטר יש בדיוק סיטואציה כזאת, כאשר הדמות שחוזרת לילדות עם הידע וכולי נתקלת שוב בבריון הכיתתי, ולאחר שהוא מנתח מבחינה פסיכולוגית את התיסכולים שגורמים לבריון להיות בריון, הבריון מכסח לו את הצורה (או משהו כזה. אני כבר לא זוכר).
פגי סו מתחתנת 456419
בסטר מה?

היופי של הפנטזיה מבחינתי הוא שעדיין יש קשיים, אבל יש דרכים חדשות לטפל בהן. לנתח פסיכולוגית את הבריון אני יכול באותה מידה בדיעבד - עם אותן התוצאות. פעילות עקרה שכזאת היא ממש לא הסגנון שלי. התעסקות עם בריונים היא לא הכיוון הסטנדרטי שלי בפנטזיה, אבל אם הייתה, הסגנון שלי היה יותר בכיוון של לגנוב סכין מאבא שלי, להחביא אותה בתיק של הבריון, ולהתלונן למנהלת שהוא איים איתה עליי. אם אני מרגיש יצירתי במיוחד, אני גונב לו ביום הקודם כמה מחברות, מקשקש בהן משהו שיציג אותו כמטורף מושלם, ואז מחזיר אותן לתיק שלו ביחד עם הסכין.
פגי סו מתחתנת 456457
אאל"ט הסיטואציה שתיארתי מתוארת כאן:
בכל אופן לחלק מהסוגיות יש פתרונות מהסוג שתארת, אבל לשבת שוב בכל שיעורי ההיסטוריה המשמימים (סליחה איציק) ולקום לכל שעות האפס? מצד שני, אולי אני הייתי מעיז להתפלח מהשיעורים הללו, או מנסה קצת יותר ברצינות להתחיל עם בחורות שלא האמנתי שיהיה לי סיכוי איתן.
פגי סו מתחתנת 456488
אתה ילד קטן שיודע לפתע אנגלית כשפת אם ומתמטיקה ברמה של תואר ראשון. אפילו הטמבלים ממערכת החינוך שלנו יקלטו שאין טעם להשאיר אותך ביסודי או בתיכון. אם כבר, בעיה גדולה שעשויה לצוץ לך היא מצד ההורים - לא בלתי סביר שבסביבות גיל העשרים הם הפסיקו לנסות לשלוט בחייך מחוסר יכולת, לא מחוסר רצון. אתה מוצא את עצמך עם מוח של בן חמישים, מקבל הוראות מבני שלושים וחמש. נשמע לי יותר בעייתי מלחטוף פה ושם מכות מאיזה שמוק‏1. דרך אגב, אם הייתי חוזר ככה לעבר, כנראה שההתנהגות שלי, בכל הנוגע להתעסקות עם בריונים, הורים ומורות, הייתה הרבה יותר... טוטאלית. אבל אולי זה רק בגלל שאני עסוק כרגע בלדמיין את הסיטואציה, ולא בלחיות אותה.

---
1 בהתחלה כתבתי "אידיוט", אבל התחרטתי. לחשוב שבריונים הם אידיוטים זה סוג של wishful thinking שנהגתי לשגות בו בילדותי, ושאני מתבייש לגלות שנותרו בי שרידים ממנו עד היום.
פגי סו מתחתנת 456505
1 וזה באמת לא נכון לרוב הבריונים - שהם אידיוטים?
פגי סו מתחתנת 456517
הבעיה היא שדי קשה לערוך מבחני אינטלגנציה לבריונים.
פגי סו מתחתנת 456521
לפרסם את התוצאות. זה החלק הקשה.
פגי סו מתחתנת 456574
רק לגבי רוב הבריונים זה נכון? כך או כך, העיקר שזה לא נכון לגבי כולם.
פגי סו מתחתנת 456628
בכל המקרים שראיתי, ראש כנופיית הבריונים אינטליגנטי (אבל חכם להרע).
מלחמת הכפתורים 456647
נשמע מעניין. אנא הרחיבי.
מלחמת הכפתורים 456707
אותם מנהיגים שהיכרתי, נראה היה לי שיש בהם עניין וסקרנות, וגם יכולת מילולית מפותחת. לרוב כששמעו על משהו חדש או פגשו אדם חדש, ביקשו לשמוע עוד, הקשיבו, לפעמים עצרו את בני חבורתם מלפגוע במספר. אחר כך מיצו את העניין, או מיצו דרגה מסוימת של עניין שיכלו להראות בפומבי (ועדיין לשמור על מעמדם), והורו לחבורתם (רשמית או ברמז) לתקוף את המספר - או לחלופין ''לוותר לו'', אבל גם זה לאחר התעללות קטנה, משהו כמו השתעשעות של חתול בטרף.
מלחמת הכפתורים 456709
על מה את מדברת בעצם? חבורות רחוב? ואיך נתקלת בהן? כסוג של מדריכה או חונכת?
מלחמת הכפתורים 456714
גם כן חונכת... גדלתי בשכונה שהיתה טובה והידרדרה לאט.

ואני לא מדברת על כנופיות מאורגנות כמו ב''סיפור הפרברים'', אלא על קבוצות מובחנות של ערסים או ערסים-צעצוע עם מנהיג בולט. יכול להיות גם כל מקבץ ספונטני של שני טמבלים ואחד שנוהג בהם.
456330
אני הייתי נכנסת למצבי ולגופי בעבר, ובעיקר עם הידע שהיה לי בעבר.
456340
האם הרעיון הוא לחוות את אותם דברים מחדש?
456351
לא בדיוק. להמשיך מנקודה מסוימת בעבר בלי הטראומות שבאו אחריה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים