לי דווקא קצת חסרה האופציה של 456880
'אדם מן השורה בתקופה היסטורית לבחירתך'

אני ממש סקרן לברר אם אדם עם ידע מודרני, שנולד אי שם באזור שנת חמש מאות לפנה"ס יכול היה להגיע לגדולה‏1.
הנטיה הטבעית, ואולי מדובר בסוג של wishful thinking, אומרת שכן. מצד שני, משהו אומר לי שהתשובה היא לא. לכל הפחות, זה יהיה אתגר מעניין.

-----
1 גדולה של שליט, לא של איש מדע או רוח.
לי דווקא קצת חסרה האופציה של 456885
כבר היה פעם סקר איילי - באיזו תקופה היסטורית היית רוצה לחיות? דיון 2180
לי דווקא קצת חסרה האופציה של 456887
יש להניח שזב תלוי בשאלה *איזה* ידע מודרני יש לו. אם זה משהו בסגנון מקגייוור, או ידע טכני מוצלח במיוחד בתחומים שונים - ייתכן מאוד שכן. אבל אדם מן השורה עם ידע מודרני "מן השורה" - דהיינו, למשל, יודע להתעסק עם מחשבים אבל לא לבנות כאלה, עושה נפלאות בסלולרי אבל לא בדיוק יתקין אותו וכיו"ב - לא ברור אפילו אם היה מצליח לשרוד יותר מדי בשנים ההן.
לי דווקא קצת חסרה האופציה של 456889
גם עם ידע טכני לא יהיה קל להתעלות מעל המקומיים. אין בנמצא שם את הכלים שבהם השתמשו לבנות את הכלים שבהם השתמשו לבנות את הכלים שבהם השתמשו לבנות את הכלים שבני ימינו עובדים איתם.
לי דווקא קצת חסרה האופציה של 456890
שטויות. אם הינקי בחצר המלך ארתור בנה שם מרכזיה וכאלה, אז מה הבעיה של איזה מקגייוור כזה לבנות סלולרי דור שביעי (כזה שכולל מגהץ אוטומטי ושואב אבק) מחימר, למשל?
לי דווקא קצת חסרה האופציה של 456891
לא חשבתי על זה ככה. צודק.
לי דווקא קצת חסרה האופציה של 456921
הבעיה שלו לא תהיה לבנות סלולרי דור שביעי; הבעיה תהיה שלא יהיה שם "כוכב נולד" שיאפשר להשתמש במכשיר הפלא ולסמס הצבעות בעד מרינה ועל כן אף מקומי לא יתרשם מההמצאה.
לי דווקא קצת חסרה האופציה של 456922
אולי המקומיים לא יתרשמו, אבל חבר'ה אחרים שיבואו מהעתיד... הרי ברור שהוא מיד יפתח שם את תיירות הזמנים.
לי דווקא קצת חסרה האופציה של 456932
איזה שבא לו. ראה הודעה למטה.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 456917
השאלה היא לא האם אלא איך.
ברור שאדם עם ידע מודרני יכול להגיע לגדולה. השאלה היא על ידי איזה מהכלים שהידע שלו נותן ובאילו מקומות הוא יצליח להשתמש בהם.

למעשה, אתה יכול למצוא אנשים בהסטוריה ש'הקדימו את זמנם' (שלפי דעתי אפשר להקביל זאת להגדרת ה'ידע המודרני' שלך)
ובנוסף ישנם אירועים רבים בהיסטוריה של התנגשות בין תרבויות מפותחות למתפתחות (למעשה לא חייבים להסתכל אחורה, אפשר גם להתבונן באזורים מסוימים עם מצב דומה כיום).

הערה קטנה- גדולה של שליט לא נראית לי קשורה בכלל לידע מודרני אלא על ידע העתיד לבוא והכרת התרבות לתקופה המדוברת. (הספר 'תצפית עבר' של אורסון סקוט קארד עוסק בנושא ודי תואם את חשיבתי)

הערה-‏2 ולהגדרתי, ידע מודרני הוא ידע בסיסי במדעים,חברה, שיטות ממשל, הסטוריה, טכנולוגיה וכלכלה של המאה ה-‏20 עם הרחבה קלה בידע של מספר תחומים והרחבה עמוקה יותר בתחום העיסוק\עניין.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 456926
"ברור שאדם עם ידע מודרני יכול להגיע לגדולה" - זה *ממש* לא ברור. מה כבר יכול לעשות בעל תואר ב"מדעי" הרוח? ב"מדעי" היהדות? בלי גאדג'טים (שהוא לא יודע איך הם בנויים), במה הוא שונה מהאיכרים המקומיים? יודע לקרוא? אפשר לחשוב. (גם במקרה של אדם עם השכלה מדעית [כלומר, השכלה], עליה לגדולה תהיה מאוד מסובכת ותדרוש לא מעט מזל, אלא אם הוא התברך בכמה מוצרים מהעתיד ששרדו את הטיול בזמן.)
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 456931
האמת כשחשבתי על 'ידע מודרני' התכוונתי לקחת/לקרוא את כל הספרים שאני חושב שיכולים לעזור לי בטיול. כלומר, ידע מודרני קולקטיבי.
דברים כמו: איך בנוי אקוודוקט? איך בנויה קטפולטה? מה ההרכב הכימי של אבק שריפה ואיפה אפשר למצוא אותו? איך בונים מפעל לייצור נשק? וכד' וכד'.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 456938
מה זאת אומרת - הוא יכול להפוך להם לנביא וחוזה! יעריצו אותו לא פחות.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 456949
כדי לעשות את זה הוא צריך לדעת הרבה דברים בצורה *מאד* מדויקת. הוא צריך לתת תחזיות לטווח של כמה חודשים או מקסימום שנה-שנתיים. לא יהיה שום טעם בנבואה "בעוד מאה שנה הנורמנים ינצחו בקרב הייסטינגס".
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 458313
זהו, שאני תוהה אם לא יאמינו לו גם בלי סיבה מוצדקת, רק כי הוא יודע לספר סיפורים מפורטים ומרתקים, בשכנוע עצמי, ועוד להיראות שפוי וארצי.

וגם אני תוהה, האם יש לו סיכוי לשכנע אנשים בממים שהוכיחו את עצמם(?) מהעולם המודרני: דמוקרטיה, שוויון, פמיניזם וכו'.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 458364
לשאלתך השניה - לדעתי, שום סיכוי. התפישות האלה צמחו במשך מאות שנים עד שהגיעו להיות מקובלות במערב. ראה כמה מועטת ההצלחה בניסיונות להחדיר אותן לחברות אחרות בשיטת ''זבנג וגמרנו''. הנסיונות, למשל, להפוך את רוסיה (שלא לדבר על עיראק) לדמוקרטיה, לעקור את הקאסטות מהודו וכו' נמצאים בקושי בראשית הדרך. בלי נוכחות של חברה מצליחה הפועלת לפי המושגים האלה ומשמשת כדגם לחיקוי לחברות אחרות הסיכוי להגיע למשהו כזה הוא אפסי (וזה עוד לפני שדיברנו על התנגדותם של כל אלה המרוויחים מהסדרים הקיימים ואשר, מטבע הדברים, הם גם בעלי הכוח המסוגלים לטרפד שינוי).
וואלה, צודק. 458379
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 458394
בינתיים אותו הדבר המכונה "המערב", איננו מונוליטי. הוא גם איננו במצב דמוקרטי-סטטי. אנחנו נוטים להתעלם מההבטים הכלכליים והשפעתם על הדמוקרטיה. הנה שני מאמרים של רוברטס-תת מזכיר (סמנכ"ל) במשרד האוצר האמריקאי במימשל רייגן.
תשאל אותי מה זה קשור בכלל? אם דמוקרטיה היא בחירות בארבע שנים-בארה"ב כל שנתיים לקונגרס- אז זה איננו קשור. התהליכים אותם מתאר רוברטס עוסקים בהעברת חלק מהמדינה החוצה. בהתנתקות חלק -החלק העשיר-מהמיגזר העיסקי מהמדינה ומאזרחי המדינה. זה כבר שייך לדמוקרטיה. זה מזכיר לי שלימדתי פעם בבית ספר מסויים שהיה לו הרבה שנים שם של בית ספר טוב, שיש בו תקשורת מעולה בין התלמידים למורים. כשהגעתי ללמד שם לא מצאתי את כל אלה למרות השם שהיה לבית הספר. לכן כשאנחנו מדברים על דמוקרטיה, אנחנו צריכים לבדוק אותה עכשיו ולא להתייחס למוסכמה ש"אמריקה היא דמוקרטיה".
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 458401
זה בדוּק.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 458408
לא הצלחתי לפתוח את הקישור.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 458409
עזוב. ה''אקונומיסט'' הוא מעוז האינדוקטרינציה הקפיטליסטית. על פי השמועה, אחדים מנערי האוצר האכזריים מנויים עליו.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 458410
גם אני לפעמים מעיין בו. בעניין שכתבתי עליו, הלוז של ה''אינדוקטרינציה הקאפיטליסטית היא ההפרדה בין הכלכלה לפוליטיקה כלומר, אין קשר בין ההתנהלות הכלכלית לבין ההויה הדמוקרטית של המדינה. אני כמובן כופר בתפיסה הזאת.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 458566
מסכימה.

____
ברקת ממחשב חדש, עם מערכת הפעלה חדשה ותוכנת דואר חדשה (ובלי העכבר החדש שיגיע היום וישלח 4 עכברים מטכנולוגיה ישנה למנוחת עולמים). יימח שמם של כל המאלצים לשדרג בתדירות כזו.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459157
_____
המחשב שלי, פנטום 2 בן קרוב ל-‏10 שנים שבק ביום כיפור האחרון (אני עכשיו כותב מהנייד של העבודה). למעשה אני עדיין מתלבט אם להתקין מחדש את מערכת ההפעלה (נראה שמערכת ההפעלה אבדה איזה קובץ חשוב והיא לא מצליחה להתאושש) ולקוות לטוב או לקנות מחשב חדש. מבחינה מעשית, הוא מספק כל צורך שיש לנו ממחשב (חוץ מכך שהוא לא עובד).
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459161
שבק ביום כיפור? זה אומר, כמדומני, שהוא היה צדיק מושלם, לא?
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459199
באיזה מערכת הפעלה אתה משתמש?
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459240
DOS 3.3 למה אתה שואל?
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459321
Windows 2000 pro
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459358
תודה. וסקייפ עבד על המחשב שלך?
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459463
לא ניסיתי מעולם, למה?
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459505
וקפה, המחשב שלך מכין?
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459298
לדעתי כדאי להתקין מחדש - סה''כ זה פנטום.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459312
התקנת פעם פנטום? בחיל האוויר אכלו הרבה קש עם ההתקנות הראשונות שלו.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459411
אם הוא לא הולך להטיס אנשים בפנטום שלו, אז זה בכל זאת פחות בעייתי.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459325
אלה כאבי פנטום.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459852
אני ממליץ לקנות מחשב חדש בגלל המחירים הנוחים וההתקדמות הטכנולוגית, כמובן.
חבר קנה לפני יומיים מחשב חדש כולל מסך אך ללא מערכת הפעלה ב- 2500 ש"ח, וקיבל אחריות לשלוש שנים על כל החלקים.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459857
ההתקדמות הטכנולוגית "כמובן"? מה "כמובן" פה?

נכון שיש כמה הישגים מרשימים במחשבים בעשרים השנה האחרונות (למשל בנושא הזיכרון), אבל אני חושבת שזה די עלוב לקנות מכשיר ולדעת שבעוד 5 שנים כבר יתייחסו אליו כאל גרוטאה. להרגשתי, רוב ה"התקדמות" היא שכלולים קוסמטיים ופרסומיים (בוויסטה שינו את הסמן של העכבר ושינו את שמות התפריטים. נו שוין), ורק חלק קטן הוא באמת שיפור ביצועים. אפסי הוא שיעור הקפיצות המחשבתיות (כפי שהיה למשל מחשב נייד על פני נייח). מה גם שללקוח פשוט כמוני, שלא דורש את הביצועים המהירים או החזקים ביותר, אין מענה מתאים בשוק - אין "עגלה" שתרוץ 10 שנים באופן מכובד, שיהיה אפשר לשדרג אותה כך שזה ישתלם, ולא סתם תלך ותדעך עד שתזכה למבטי בוז.

וכל זה בלי להזכיר את הגרוטאות האלה, מקלדות ועכברים וכבלים ומסכים, גרוטאות שאין מה לעשות איתן ויוצרות זיהום איום של הסביבה (אם כי אדם טבע ודין, שמעתי, אוספים גרוטאות טכנולוגיה). בינתיים הילד משחק בלפ-טופ הישן, נראה מה יהיה כשיימאס לו. רק אצלי בארון יש 4 עכברים ישנים שאין מה לעשות איתם בלפ-טופ החדש-דנדש. למה? כי יש לו רק יציאת USB. טכנאי המחשבים הסביר לי שזה יתרון, ואני יכולה להבין שמכניקת השיניים העדינות של כניסת העכברים הישנים היא לא דבר שאסור להחליף. מצד שני, מה היה עולה להם לשים שם גם אופציה לכניסת עכבר "ישן", ולא להכריח אותי לשדרג גם את כל הציוד המקיף?
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459887
תקני מתקן עיגון ללפ-טופ והוא כולל גם יציאת עכבר סטנדרטית (כמו גם עוד כמה יציאות סטנדרטיות שאין ללפ-טופ).
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459898
אז בכל מקרה אני צריכה לקנות עוד משהו.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459940
כן, אבל זה מאוד נוח, את פשוט מניחה את המחשב על המתקן במקום לחבר לו בנפרד את ספק הכח, את העכבר, סורק, מדפסת וכו' שמחוברים קבוע למתקן. כמו כן אפשר לחבר מסך ומקלדת סטנדרטיים.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459941
... אחת הסיבות (לא העיקרית) שקניתי לפ-טופ היא הרצון לחסוך מקום ולהיפטר מ''מראה הקופסאות האפורות'' בבית.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459897
כל הרעיון של מחשבי X286 הוא שדרוג של אותו הבסיס- כך שכל המחשבים הביתיים מעידן ה XT (ויתקנו אותי המומחים) זה אותו הרעיון רק יותר מהיר עם יותר זכרון וכו'
כך על מחשב חדש ניתן להריץ יישומים שמחשב ישן לא יוכל להתמודד איתם, וכן רמת הגרפיקה והרזולוציה גם כן עדיפים. למשתמש הממוצע (תוכנות משרדיות ואינטרנט) אין הבדל משמעותי, ואני לדוגמא מחליף מחשב בכל 3-4 שנים בשנים האחרונות.

הביצועים בהחלט השתפרו ומשתפרים כל הזמן והרעיון של החלפת היציאות הוא באמת מטופש ומיותר- אבל לידיעתך יש מעביר מחיבור USB לחיבור סטנדרטי של עכבר בנוסף יש מקומות בהם ממחזרים פסולת אלקטרונית- למשל מ. א. משגב http://www.misgav.org.il/1305
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459899
טוב לדעת (אם כי לגבי המעביר, כבר מאוחר מדי..).

ואני חושבת שרוב המשתמשים ה"פשוטים" (לא כולם משתמשים בגרפיקה משוכללת) יכולים להסתפק במחשב שהיה טוב לפני 10 שנים, בשדרוג קל. מה שנעשה בשוק הזה (כמו אגב שוק ה-DVD) הוא מסחטת כסף צינית שנשענת על מלל של קדמה ועתידניות לכאורה. בעצם בשוק ה-DVD גם אם זה אין - המכשירים סתם מתקלקלים אחרי שנה בממוצע.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 459901
מספיק שרוב המשתמשים הפשוטים משחקים במחשב, ו\או צופים בו בסרטים שהורידו מהאינטרנט - כדי שהטכנולוגיה שהייתה נפוצה לפני 10 שנים תהיה לא רלוונטית לגביהם.

ומה עושים שאר המשתמשים הפשוטים? עיבוד תמלילים וגלישה לאתרי חדשות? גם כאן חלו אי-אילו שיפורים משמעותיים בתוכנה שנסמכים על שיפורים בביצועי החומרה.
אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. 460183
שטויות דומות יכולת לכתוב גם לגבי מכוניות.
460184
אסביר חלק ממה שאני מתכוון כשאני אומר "שטויות":

"אני חושבת שזה די עלוב לקנות מכשיר ולדעת שבעוד 5 שנים כבר יתייחסו אליו כאל גרוטאה"

1. טיפש מי שיכיר את הצרכים שלך, ויגיד לך שמחשב טוב מלפני חמש שנים לא מספיק לגמרי עבורך.
2. טיפשי לקנות או שלא לקנות מחשב חדש בהתבסס על דעותיו של הבחור מהסעיף הקודם.
3. טיפשי לקבוע שמוצר שאת קונה חייב לשרוד חמש שנים לפחות בכדי שההשקעה בו תיחשב לכלכלית. אחרת, לא היית קונה סכיני גילוח, או אוכל.

"להרגשתי, רוב ה'התקדמות' היא שכלולים קוסמטיים ופרסומיים"

4. ויסטה היא לא חומרה חדשה. mute, שעל דבריו את מגיבה, שדיבר על ההתקדמות הטכנולוגית שבה את מזלזלת כרגע, ציין גם שחבר שלו קנה את המחשב החדש ללא מערכת ההפעלה החדשה - ואם לא קנה שום מערכת הפעלה, מן הסתם לא קנה את ויסטה.
5. יש הרבה התקדמות מהותית. את לא מודעת אליה בגלל שהצרכים שלך סופקו במלואם כבר לפני חמש שנים. אם היית עסוקה במחקר עמוס חישובית, או שהיית אוהבת לשחק במשחקי-מחשב חדשים, היית שמה לב.

"מה גם שללקוח פשוט כמוני, שלא דורש את הביצועים המהירים או החזקים ביותר, אין מענה מתאים בשוק"

6. יש גם יש. דבר ראשון, יש את המחשב שעליו את עובדת כרגע. אפשר למצוא אותו יד-שניה. ואם הוא יהיה טוב מספיק בעוד עשר שנים - ואין סיבה שלא יהיה - קל וחומר שמחשב חדש שתקני היום, שיהיה, בהנחה שאת לא טיפשה, טוב לא פחות מהנוכחי שלך, יחזיק גם הוא עשר שנים.

"כי יש לו רק..."

7. מתאם מהסוג שאת צריכה עולה 15 ש"ח. http://www.electrocohen.co.il/Product.asp?productid=...
460202
המחשב של אחותי (שנקנה לפני חמש-שבע שנים) התקלקל בשנה שעברה. הצליחו להציל אותו איכשהו. לפני חודש הוא קרס סופית ולא היו כבר חלקי חילוף מתאימים בשבילו.או לפחות, לא היו חלקי חילוף מתאימים במחיר נורמלי.
נאלצנו לקנות חדש.

אוכל וסכיני גילוח הם מוצרים חד''פים במהותם. מחשב לא.
גם המחיר שלהם קצת שונה בדרך כלל.
"מחשב ב$100" 460219
בעצם הוא עולה $200 אם את גרה במדינה עניה. את תיצטרכי לשלש $400 כשבמחיר הזה ישלח מחשב אחד ליד במדינה עניה ואת תקבלי מחשב שני.
460239
סכיני גילוח אינן חד-פעמיות, הן שורדות לזמן מה - קצר. גם מחשב לא צריך לשרת אותך לכל חייך. גם סתימות דנטליות מחליפים.

יכולת להשיג חלקי חילוף יד-שניה.
460257
התחלתי לנסח תשובה לגבי ה''חלקי חילוף יד-שניה'' אבל ברקת כבר עשתה את זה טוב יותר, אז אני נותנת לעצמי פטור.
460251
1+2. מה זה עוזר לי מה ש"מישהו" יגיד? איפה אמצא מחשב חדש מלפני חמש שנים? הם יצאו מהמלאי! אתה רוצה לבוא איתי לנבור במחסנים של קומפאק?

3. האם אתה מסוגל להבדיל בין כלי עבודה אישי לבין מוצר חד פעמי או מתכלה? (התשובה היא לא).

5. כאמור אני משתמשת פשוטה - מספיק אינטליגנטית כדי שההתחכמויות בפיצ'רים של מיקרוסופט יעצבנו אותי, לא מספיק מתעניינת או מוכנה להשקיע מאמץ כדי לעבור למערכות הפעלה אחרות.

5. זהו, שאני לא עוסקת בדברים האלה ואישית לא צריכה אותם (אני מעריכה מאוד את ההתקדמות בשטחים אחרים, אבל זה לא נוגע אישית לי כצרכנית). טירוף ההחלפות והשדרוג והעדכון מרוקן מתוכן את המחשב כמוצר - הפסיקו למכור לנו מוצר, ובמקומו מוכרים לנו מה שנראה כשלבים בפיתוח. זה בדיוק כמו ה"דורות" המגוחכים בסלולר (3.5?).

6. יופי נחמה. אני מתלוננת על תפיסה שגויה של פיתוח, שיווק וידידותיות למשתמש, ואתה שולח אותי לחפש באתר "אגורה". צר לי, אני לא מבינה מספיק במחשבים כדי להסתבך עם יד שנייה. אני מחפשת מכשירים אמינים, חזקים, פשוטים ובעלי ותק, שנוצרו ככאלה.

7. המתאם עולה 15 שקל, העכבר עלה משהו כמו 30 שקל. אתה חושב שהיית יכול לחסוך לי כמה שקלים, אבל אני לא התלוננתי על מחירי הציוד ההקפי אלא על הטרחה שבהחלפה ושדרוג שלו. גם מתאם נכנס בקטגוריה זו.
460272
1+2.
א. אני לא מבין את הקשר של סעיפים 1 ו-‏2 שלי לסעיף 1+2 שלך.
ב. כבר יש לך מחשב.
ג. כשקונים מחשב מלפני חמש שנים, קונים אותו, מן הסתם, יד שניה. השווי, סתם ככה, עם מכוניות, שם את לא יכולה למצוא אחת חדשה אפילו מלפני שנה אחת, אבל רוב האנשים אפילו לא טורחים לחשוב על קניית יד ראשונה.

3. את מסוגלת להבדיל בין ירוק ואבטיח? סכיני גילוח אינן חד-פעמיות, אבל אף אחד לא מתלונן כשהן לא מחזיקות חמש שנים.

5. אני עדיין מדבר על חומרה, לא על תוכנה. לא המלצתי לך וגם לא אמליץ לך לעזוב את XP, שבה אני עצמי משתמש בששון ובשמחה. לא הבנת.

6. לא הבנתי - את מתלוננת על מה? "תפיסה שגויה של פיתוח ושיווק"?! כלומר, על זה שיצרני מחשבים רוצים למכור לך מוצר אחת לשבוע? באותה מידה יכול להתלונן על מזג האוויר ועל מסלולו של הירח. אבל אף אחד לא אמר שאת חייבת לקנות, מלבד הטיפש מסעיפים 1 ו-‏2 שלי, וממנו המלצתי לך להתעלם.

7. חורי כניסה של טכנולוגיית עבר מגדילים, מכבידים ומייקרים את המכשיר שלך. אף אחד, דרך אגב, לא הכריח אותך לקנות את את המחשב החדש שלך, זה ללא כניסת ה-PS/2 היקרה כל כך לליבך.
לא לפי הסדר 460283
סעיף 7 שלך שובר אותי סופית - לא רציתי להחליף מחשב, נאלצתי לעשות זאת כי הקודם (בן 4 או 5) קרס באופן שהשיקום לא היה משתלם (כרטיס מסך ועוד כמה דברים).

אכן קניתי בגלל "דעה של מישהו" - טכנאי המחשבים שלי (שממש אין לו אינטרס שאקנה חדש במקום לשדרג). אכן אולי היה שווה לי לבדוק את אופציית היד השנייה...

המחשב שקניתי, כמו כל בני דורו הניידים, מגיע אך ורק עם ויסטה. Tuff luck. שאסיר את הוויסטה ואתקין XP ?

וכן, אני מתלוננת לא על זה שהם משווקים מוצרים חדשים ללא הרף - אלא על כך שהם הפסיקו לייצר מוצרים שמחזיקים מעמד. במצב הקיים בעצם אין אופציות (ליד שניה אתייחס אח"כ). זה בדיוק הסיוט הקלאסי שתיאר מרקוזה לגבי משחות השיניים - לכאורה יש לנו בחירה, כל הבחירה בעולם. בפועל, איזו משמעות מוסרית/אישית/ערכית כבר יש לבחירה בין פירמה X עם הפרחים לפירמה Y עם הפרפרים? שום משמעות (היצרנים כמובן טורחים לנסות לצקת משמעות כזו, באמצעות הפרסומות שלהם)‏1. כשהמשתנה הטכנולוגי נוסף למערכת הזו, היא נכנסת לסחרור עוד יותר מטורף, מפני שהמחקר והפיתוח נותנים לכאורה הצדקה לקצב מהיר יותר ויותר של צריכה, החלפה, שדרוג, עדכון, קניית יציאות כאלה ואחרות שכל אחת מהן עולה 15 שקל...

מדוע אתה חושב שהתהליכים הללו הם כמו מזג האוויר או מסלולו של הירח? מדובר בתהליכים כלכליים ופוליטיים, מעשה ידי אדם. הם לא תמיד היו איתנו (ומן הסתם גם יקרסו מתי שהוא, אם כי לא בטוחה שאני רוצה להיות שם). אני חסרת אונים לחלוטין לגבי מסלול הירח, אבל אני רוצה להשמיע את קולי בסוגיית ה"שדרוגים" הטכנולוגיים, ולקוות שהוא יישמע מתישהו ואיפשהו שיביאו לשינוי אצל מישהו, גם אם זה יקרה בעוד אלף גלגולי דעה.

1 חרם צרכנים על מוצר כלשהו, או העדפה צרכנית מודעת למוצר כלשהו בגלל סיבות ערכיות (נאמר בגלל גורם ניסויים בבע"ח או בגלל היחס לעובדים וכולי) הם בהחלט בחירות של צרכנים, אבל בחירות חתרניות. לא לזה התכוונו היצרנים כמובן.
לא לפי הסדר 460286
הבטחת, אבל לא קיימת: דווקא בתחום המחשבים הניידים יש היום פריחה בשוק היד השניה. מדובר במחשבים משופצים (כלומר, מפורמטים, מנוקים, חיזוק ברגים והחלפת מכלולי פלסטיק שבורים, והחשוב מכל: בעלי מצברים חדשים).
מחשבים אלו נמכרים בלווי אחריות, ו(לרוב) עם מערכת הפעלה XP.
בתי ואמה קנו לאחרונה שני מחשבים כאלו (אחד לכל אחת) במחיר שווה לכל נפש (ובפריסת תשלומים נוחה).
לא לפי הסדר 460316
דווקא היה יכול להתאים לי - זול במחיר ויותר אקולוגי. אבל זה פתרון חתרני למחצה, שלא פותר את הבעיה מהשורש - עדיין המחשבים מיוצרים כך שיתאימו לעבודה של שנים ספורות ויוחלפו.
לא לפי הסדר 460333
למה את חושבת שזה נוגע רק למחשבים? במוצרי צריכה (לא תשתית), השיקול שאסור שמוצר יחזיק זמן רב מדי, הוא שיקול מסחרי קיים.
לפני שנים רבות היו שתי מכוניות: פז'ו 403 ווולוו 121 שנחשבו למכוניות ניצחיות. שתי החברות האלו ירדו במודע מהמצב הזה.
לא לפי הסדר 460297
גיסי קנה בשבוע שעבר מחשב נייד. כיוון שהוא עיוור והסתבר לו שהתוכנה שמקריאה את הכתוב על המסך לא מסתדרת עם ויסטה הוא אכן התקין XP במקומה. נכון שהוא בעל הבנה בתחום.

האינטרס שלהם הוא לייצר מוצרים שלא יחזיקו מעמד מעבר לכמה שנים ולעבור לסטנדרטים חדשים שלא יאפשרו שימוש בחלקים חדשים במחשב ישן. אילו הם היו מייצרים מחשב שמחזיק עשר שנים הם היו פושטים את הרגל כיוון שהשוק היה מגיע לרוויה (או יותר נכון: המחירים היו עולים בחדות כיוון שעלויות הפיתוח היו מתפזרות על הרבה פחות לקוחות חדשים/משדרגים, והתוצאה היתה ירידה בקצב הפיתוח ובגודלו הכולל של השוק). מעבר לכך, המורכבות של מערכת מחשב היא גבוהה מאד והמאמץ לבדוק אותה לעומק יעלה הרבה כסף - ששוב, בתורו, יגולגל על הלקוח ויקטין את גודלו הכולל של השוק ואת מספר האנשים שיוכלו להרשות לעצמם מחשב.

אגב, גם למשתמש הביתי שאינו משחק יש שיפורים ניכרים לעין במחשבים חדשים. למשל, אם את משתמשת במצלמה דיגיטלית יכול להיות שאת מארגנת את התמונות בעזרת תוכנה כמו "פיקאסה". לפיקאסה יש אפשרות לנסות לשפר אוטומטית מספר גדול של תמונות בבת אחת. פעולה כזו תיקח הרבה פחות זמן במחשב חדש - הבדל שיכול להגיע לשניות לעומת דקות בחלק מהמקרים. אם את עורכת סרטי וידאו שצילמת במצלמה שלך - שוב, אותו סיפור.
לא לפי הסדר 460317
עניין עלות הפיתוח הוא סוגיה מעניינת. מצד אחד ברור שבמחשבים בינתיים הושקעו רבבות או מיליוני שעות אדם בפיתוח, ולכן עלותם גבוהה. מצד שני, בשנים האחרונות דווקא מוצרי צריכה אלקטרוניים וחשמליים עוברים יותר ויותר לצד ה"השתמש וזרוק" של הסקאלה. היחס אליהם בהתאם - אתה מלטף אותם בהתפעלות במשך שבוע בערך, ואחרי שנה מתחיל להרהר בדגמים החדשים. כך שזו לצד זו מתקיימות שתי קונספציות, האחת "חדשני-עתידני-מושקע-מדעי" וכולי, השנייה "ביתי-עממי-זמין כמו זבל".

זאת בעוד שמכוניות למשל, שגם בהן מושקע פיתוח רב וגם עלויות ייצור גבוהות בגלל עניין הבטיחות, בנויות להחזיק מעמד זמן ארוך יותר (עדיין מי שרוצה יכול לשדרג השכם והערב, אבל גם מכונית בת 15 שנה תחזיק מעמד יפה ויהיו לה חלפים מתאימים וזמינים).

זו שאלה אסטרטגית-כלכלית, האם לעבוד לקראת מצב של "מחשב לכל ילד" או האם להחזיק את שוק המחשבים האישיים מעל רף יוקרה מסוים. זו כמובן גם שאלה מוסרית וחברתית, אבל אני מניחה שהשיקולים הכלכליים עומדים גבוה יותר ברשימתם של המפתחים והיצרנים.
לא לפי הסדר 460332
הדבר המפחיד באמת את היצרנים הוא מה שמכונה קומודיטיזציה של המוצר. ברגע שמוגדר סטנדרט שאינו משתנה למוצר מסוים (למשל, קורא CD שהסטנדרט שלו לא השתנה עקרונית זה למעלה מעשרים שנה) ההתקדמות הטכנולוגית תהפוך אותו מהר מאד לזול לייצור המוני. את יכולה היום לקנות כונן CD (רכיב טכנולוגי מרשים כשלעצמו)בפחות משבעים שקל - כולל כל עלויות הפיתוח, היצור, ההובלה, השיווק והמע"מ. ברור שקשה מאד להרוויח על מחיר כזה. אותו תהליך התרחש לאחרונה לגבי נגני DVD, כרטיסי זיכרון וכיו"ב. זה מה שאת מכנה "ביתי-עממי-זמין כמו זבל". כאשר מתקיים תהליך כזה אחת התוצאות היא שהחברות הגדולות מאבדות את יתרונן התחרותי. כל מפעל סיני עלוב יכול לייצר קוראי CD. הדרך היחידה להמנע ממצב כזה היא מרוץ פיתוח מתמיד. רק החברות הגדולות יכולות להשקיע בפיתוח, יש להן מוצר יחודי ועליו אפשר להרוויח רווחים נאים יחסית. זה מה שהיצרנים מנסים לעשות במחשבים, במצלמות, בטלפונים ניידים וכו'. מבחינתם זה להיות או לחדול, כי הם לא מסוגלים להתחרות בכושר היצור הסיני אבל הסינים עוד לא מסוגלים לחקות את יכולות הפיתוח שלהם. כפי שתיארתי קודם, חיוני להם גם שיקנו מהם את תוצרי הפיתוח המתמיד הזה. לכן הם מנסים להסתיר את העובדה שבשלושת השווקים האלה המוצרים כבר הגיעו מזמן לרמה המספקת את הצורך הבסיסי שלו הם מיועדים, ובמקביל הם מנסים ליצור צרכים חדשים לאותם מוצרים (למשל שיחות וידאו בטלפון הנייד).

מטבע הדברים, שאלות חברתיות לא מטרידות במיוחד את היצרנים. תפקידם הוא להביא רווח לבעלי המניות ולא לצמצם את הפער הדיגיטלי באפריקה. דווקא בשנתיים האחרונות יש נסיון לייצר סוג של "מחשב לכל ילד", אבל מבחינת היצרנים זה יותר נסיון להשיג יחסי ציבור מאשר רכיב בתכנית העסקית שלהם.
לא לפי הסדר 460391
תודה על הניתוח.

אכן, זה מה שניסיתי לומר - ברמת מקבלי ההחלטות, מדובר בשאלה ניהולית וכלכלית גרידא. אבל ברמת הצרכן יש לה השלכות מוסריות וחברתיות לא מבוטלות.
לא לפי הסדר 460364
*הרצון* של יצרן למכור כמה שיותר מוצרים הוא ששקול למזג האוויר ולמסלול הירח. את לא חייבת להכנע לרצונו, אבל אל תצפי לשנות אותו.

"אבל אני רוצה להשמיע את קולי" - אם היית ממליצה לצרכנים (מסוגך) שלא לקנות מחשבים חדשים, בגלל שהם לא צריכים כאלו, הייתי מיד איתך. {ניסיתי ללחוץ על ההורים שלי לקנות לאחותי - שכל שימושה במחשב מתמצה ב-ICQ, מסנג'ר ומוסיקה, ללא שום הגזמה - פנטיום 4, אבל הם התעקשו לקנות לה דו-ליבתי חדש-דנדש, ואפילו בזבזו כסף על לוח עם תמיכה ב-SLI (שני כרטיסים גרפיים שיעבדו במקביל) בגלל שהמוכר שיקר להם שזה הלוח היחיד שיש לו שיתמוך במעבד שהם בחרו לקנות - אחד יותר חזק מזה שאני ראיתי הגיון לקנות לעצמי, בשל צרכיי הגדולים הרבה יותר מצרכייה החישוביים של אחותי.} אבל נראה שאת מפנה את טענותייך לתעשיה, לא לצרכנים. זה חסר הגיון וטעם.

"(ליד שניה אתייחס אח"כ)" - שכחת מזה. (אם ענית כבר בהודעה מאוחרת יותר, אתקל עוד רגע.)

"שאסיר את הוויסטה ואתקין XP?" - למה לעזאזל לא?!
לא לפי הסדר 460390
מה זאת אומרת "אל תצפי לשנות אותו"? זה אמור לסתום לי את הפה או סתם לדכא אותי? האם אסור להגיד דבר, אלא אם כן ברור וידוע מראש שאני בעמדת מפתח שתביא לשינוי? מאיפה העמדה התבוסתנית הזו (ומדוע אתה מחיל אותה רק על אחרים)?

לגבי יד שנייה עניתי ב תגובה 460316
לא לפי הסדר 460424
מה זאת אומרת "אל תצפה לשנות את המסלול של הירח"? זה אמור לסתום לי את הפה, או סתם לדכא אותי?

מותר לך להגיד מה שאת רוצה, ומותר לי לחשוב, ולהגיד, שזה בלתי אפשרי, חסר טעם או מגוחך.

ה-‏386 הישן שלקחתי מההורים שלי עדיין עבד לפני שנתיים-שלוש, כשהחלטתי לזרוק לפח. (כלומר, היה עובד, אם הייתי מחבר אותו לחשמל מלבד פעם אחת, כשהחלטתי להציץ שוב בפורנו של אבא שלי, לזכר הימים הטובים.)
לא לפי הסדר 460434
מה שחסר טעם ומגוחך זה הדיון איתך, בכל פעם מחדש.
לא לפי הסדר 460545
מה לא בסדר הפעם? כתבתי שדבריך הם ניפוף עצבני באגרוף כנגד המציאות - התנהגות מגוחכת. האשמת אותי בסתימת פיות - טענה מגוחכת. ומה עכשיו?
לא לפי הסדר 460562
אני לא מאשימה אותך בסתימת פיות אלא בבזבוז פיקסלים. יחס הקשקוש לאות בין הגבוהים באייל.
לא לפי הסדר 460582
מעניין, כי זה בדיוק ההאשמה שאני מפנה כלפיך וכלפי הריטון שלך על היצרנים המעצבנים, שכל מה שמעניין אותם, יצורים לא-אנושיים שכמותם, הוא רווח.
לא לפי הסדר 460593
זה מה שקראת בדבריי? שטויות. אין לי שום בעיה שהם ירוויחו.

שמחה, אגב, שירדת מהגדרת המצב שתיארתי כ"המציאות" (ה-מציאות) ל"יצרנים (מעצבנים)". זה אומר שכבר מותר לבקר אותם או לא?
לא לפי הסדר 460596
המציאות היא שבני אדם בכלל, ויצרנים בפרט, מעוניינים ברווח, וללא סיבה אחרת, יעדיפו לייצר ולשווק מוצרים שאפשר למכור שוב ושוב לאותו האדם. "סיבה אחרת" תהיה למשל סירובם של הלקוחות לקנות מוצרים חד-פעמיים, ויהי מה, או קיומו של יצרן אחד שייצר, למרות הכל, מוצרים לא-חד-פעמיים. יצרנים כאלו קיימים היום ותמיד ימשיכו להתקיים, לעניות דעתי, בתחומים שבהם כל אחד יכול להכנס מהיום למחר לשוק, כמו למשל בצלחות, ושהמוצר שלו איננו נחות בשום אופן מהחד-פעמי, כמו חיתולים. העובדה שמוצרים רב-פעמיים שכאלו הם יותר אקולוגיים ויותר משתלמים לצרכן לא מעניינות אותם, וזה טבעי לגמרי.

אי-אפשר לצפות מהאדם הבודד להיות אלטרואיסט ללא כפייה של שאר האנושות את הפעולות הזולתניות עליו. זה wishful thinking והתעלמות מהמציאות. מותר לבקר את זה? בטח. את יכולה לבקר גם את כח המשיכה, מבחינתי. אבל זה טיפשי. אלא אם את מציעה כפייה, כמו חקיקה למשל, ואז אני מתנגד מסיבות אחרות, אבל לא טוען שזה "טיפשי" או "חסר טעם".
לא לפי הסדר 460597
(''חקיקה למשל...'' - או חרם צרכנים, ואז אני איתך. אבל לא זו הייתה המגמה של הודעותיך.)
מי דיבר על אלטרואיזם? 460608
למען השם, שוב לא הבנת כלום (ואני מתאפקת מלכתוב מה כן הבנת). אתה באמת חושב שאני מציעה להם להפסיק למכור או להפסיק לשווק?

האם באמת אינך יכול לתפוס מצב שבו אני לא מערערת על השאיפה שלהם להרוויח, ועדיין שואפת לצמצם את ההפסד שלי, או לפחות להרגיש שאני קונה רק את הדברים שאני באמת צריכה? לדעת שאני משלמת ומקבלת תמורה המתאימה לי? מה איכפת לי שהם יבנו מזה טירות ויקנו מטוסים פרטיים?

אני יודעת שזה קשה, אבל נסה לפתוח לרגע את הראש הצר והמסוגר הזה ולדמיין מצב:

לשוק יוצא דגם 998 של מחשב נייד מתוצרת חברת XYZ, שמשווק תחת הכינוי "הפולקסוואגן של הניידים" או "טרקטור" או משהו דומה. הוא מוצע במחיר של פי 1.5 או פי 2 ממחיר מחשב נייד רגיל, אבל מתהדר בזה שהוא סטנדרט מארץ הסטנדרטים, יחזיק מעמד לפחות 10 או 12 שנה, אמין וחזק ובעל ציוד הקפי שהחברה מתחייבת להמשיך לספק במשך כל אותו זמן. (הביצועים שלו יהיו כמובן פחותים מזה של מחשב מתקדם, למעשה הוא יהיה "עגלה" בהשוואה למחשב גרפי למשל, אבל רוב הפיתוח שלו יוקדש להבטחת המיקסום של זמן פעולתו באמצעים שונים, לסוגיית היציבות והאחריות וכולי).

קהל היעד הוא כמובן צרכנים כמוני - שיצטרכו לשלם יותר בכל קנייה, אבל התשלום יכסה פרק זמן ארוך יותר, כך שירגישו שזה משתלם להם ושהם לא קונים שטויות מפלסטיק רק כי מישהו החליט לפני כמה חודשים שהגיע הזמן להחליף את הצ'ופצ'יק שמחבר את העכבר. היצרנים אולי לא ירוויחו בדיוק-בדיוק את ה-‏8,000 שקל שבהם הייתי קונה 2 מחשבים ב-‏10 שנים. הם ירוויחו רק 6,000 שקל, מחירו של "טרקטור" אחד. אבל הם יקבלו אותי כלקוחה מושבעת למשך 10 שנים (כי אחרת יש סיכוי של לפחות 50% שהמחשב השני שאקנה יהיה מתוצרת חברה אחרת, ואז חברת XYZ תקבל רק 3,500 שקל או 4,00 שקל). בנוסף, הם יקבלו את הלקוחות שברחו להם לשוק היד שנייה, והם יקבלו פילוח טוב יותר של הצרכנים, שיעזור להם אני לא יודעת במה. בטח יעזור להם במשהו. הנה רעיון שיוכל להשביע את רצון שני הצדדים. קפיש?
פעם קראו לזה סוסיתא 460609
ששודרגה לכרמל דוכס.
פעם קראו לזה סוסיתא 460612
טוב, לא התכוונתי שייצרו אותו מפיברגלאס.
פעם קראו לזה סוסיתא 460615
תגובה 460219
מי דיבר על אלטרואיזם? 460623
לא בריא להתאפק.

"האם באמת אינך יכול לתפוס מצב" - אני כן, והתייחסתי לאפשרות הזאת כשאמרתי שאם היית מדברת אל הצרכנים וממליצה להם לקנות פחות, ואולי גם להטיל חרם על צרכנים מסויימים (או על כולם), אז הייתי מבין אותך ואף מסכים איתך; אלא שנראה היה לי שכל מה שאת עושה הוא לרטן. מצד שני, במעבר חוזר על הדיון, סתם הזרקתי לדבריך את הדמות שלך שיש לי בראש, ולא הגבתי לדברים ספיציפיים שאמרת הפעם. סליחה.

אפרופו התחייבויות להמשיך להיות נתמך על ידי החברה 10-12 שנים - נינטנדו בדיוק הודיעה לא מזמן על הפסקת התמיכה במכשיר ה-NES, בן הקרוב ל-‏25 שנים, ביפן. מסתבר שכל הזמן הזה, אפשר היה להשיג חלקי חילוף למכשיר, למרות שנינטנדו הוציאה כבר... ארבעה מכשירים ביתיים מאז (חמישה אם סופרים את ה-VirtualBoy הכושל), והפסיקה למכור כבר לפחות שניים מהם (שלושה עם ה-VirtualBoy).

מה שאת מציעה יהיה מאוד נחמד, אבל את צריכה לשכנע אותי, לא את היצרנים, ואת צריכה לשכנע אותם לא שאני חושב שזה יהיה ממש אחלה, אלא שזה יהיה יותר משתלם עבורם כלכלית. אם זה לא מה שהם עושים, אני מניח שיש סיבה.

דרך אגב, את בטוחה שהם לא עושים את זה? כלומר, כמו נינטנדו? אם הייתי רוצה מחשב נייד שימשיך להיות נתמך כמות כזו של שנים, הייתי בודק קודם את המדיניות של Lenovo (כי הייתי רוצה ThinkPad), ואם זו לא המדיניות שלהם (בדקת?), הייתי בודק אצל Apple, שידועים משום-מה כנותני-תמיכה מצויינים, ואולי זו הסיבה. אם אזכור מחר, אבדוק מה המדיניות שלהם, ויכול אז להיות שכל הדיון הזה מבוסס רק על בחירת יצרן לא טובה שלך.
מי דיבר על אלטרואיזם? 460644
תודה על ההתנצלות.

אם תמצא נייד "טרקטור" דווח לי. זה יהיה כבר מאוחר מדי עבורי כרגע, אבל אולי אחרים ייהנו.

אגב ובלי קשר לנושא הספציפי, ממתי אסור (או חסר טעם) לרטן באייל? כי אחרת היו סוגרים את האתר. והאם אתה באמת לא מודע לתפקידה החשוב של האינטרנט כסוכנת שינוי (חברתי או אחר)? היום גולש יחיד "מקטר", מחר פותחים על זה פורום, מחרתיים נפגשים ודנים בנושא, ובשבוע הבא יצירת אמנות שנגנזה מודפסת מחדש / חוק חדש מוגש לכנסת / פעולת התנדבות למען מטרה מסוימת משיגה את מטרתה / צרכנים לומדים לדרוש X או Y עד שהחברות משנות מדיניות, וכולי. ראיתי את כל אלה קורים הרבה יותר מפעם אחת. הרבה פעמים זה מגיע למבוי סתום, פעמים אחרות זה עובד ומצליח.
מי דיבר על אלטרואיזם? 460650
א-הה. טוקבקיסט מווינט קיטר על כך שרוכבי אופניים לא חובשים קסדה, והשאר היסטוריה.
מי דיבר על אלטרואיזם? 460655
היום גולש יחיד "מקטר", מחר פותחים על זה פורום עם 180000 תגובות, מחרתיים נפגשים 3 החברים ודנים בנושא, ובשבוע הבא יצירת אמנות מפחיות קולה ומעגל מודפס על קרטון חלב ממוחזר מוצגת במדרחוב של בית תקווה, ואז חבר יחיד שנעלב מהסטיה האמנותית גולש ומקטר על סרטו האחרון של איציק "יצחק" שמטורד (די.ג'יי. קרטופלך), מחר פותחים על זה פורום... וברקת משלמת קונה מחשב חדש כדי לקרא את קיטורי הגולש היחיד.
מי דיבר על אלטרואיזם? 460676
מה אני, צ'יקי?
מי דיבר על אלטרואיזם? 460692
לא, רועי.
מי דיבר על אלטרואיזם? 461122
אני רואה כאלו בשימוש. בשביל לראות כאלו שמוצעים למכירה, אני צריך לחפש, ואני לא זקוק כרגע לאחד. נסי באתרים המתאימים: http://www.yad2.co.il/Yad2/Yad2.php?AreaID=&Sale...

כדי שריטון יהיה פרודוקטיבי בפוטנציה, הוא צריך לפנות לאנשים שיש להם אינטרס ויכולת לשנות.

את יכולה לכתוב בבקשה על ריטונים שראית שהובילו לשינוי?
עם כל הכבוד לנעמי שמר ול Holies 460721
ובהזדמנות זו, הייתי שמח אם היתה מתפתחת נישה כזו בשאר מוצרי החשמל. פעם היית יודעת ש"תוצרת גרמניה לא מתקלקל", נניח, היום הרושם הפרטי שלי שכולם מתקלקלים.

משהו שיכול מאוד לקדם את הנישה הזו הוא אם יהיה בסיס נתונים זמין ואמין על תקלות במכשירים, כזה שיכול להפיק סטטיסטיקה "מתוך 100 מכונות כביסה של יצרן X שנמכרו בשנה האחרונה התקלקלו Y" (ואפשר להוסיף מידע על שביעות רצון הלקוחות, וכו'). ניסיתי לחשוב (רק בשביל השעשוע האינטקלטואלי) האם אפשר לבנות אתר אינטרנט שבו צרכנים יוכלו לדווח על קניותיהם, ולדווח אם וכאשר תהיה תקלה, וכך האתר יוכל לבנות בסיס נתונים כזה - אבל לא מצאתי פתרון חד וחלק לבעיית יכולתם של יצרנים לרמות באמצעות צרכנים פיקטיביים שידווחו על קניות רבות ואפס תקלות.

אבל אם יש מוצר אחד שבאמת משווע למותג מבוסס-אמינות, זה מטריות, ובפרט מטריות מתקפלות. כבר מזמן, מזמן לא יצא לי להיתקל במטרייה מתקפלת שעולה יותר מעשרים שקל ומחזיקה יותר משני גשמים. זה לא נראה לי מעבר להישג הטכנולוגיה האנושית, ובניגוד למכשירי חשמל ומחשבים, נראה לי מובן מאליו שפלח השוק של זה עצום. מכונת כביסה שמחזיקה עשר שנים שווה בערך פי שניים, אפשר לומר, ממכונה שמחזיקה חמש שנים (אולי רק טיפה יותר) - כשהיא מתקלקלת, לרוב אחרי עיכוב קטן וטרדה כזו או אחרת (לכל היותר, הזמן שלוקח לקנות מכונה חדשה) הבגדים שלנו יתנקו. במטריות, יחס הערך גבוה הרבה יותר, שהרי מטרייה שמתקלקלת בזמן אמת (והיא בהכרח מתקלקלת בזמן אמת, או לפחות זה הזמן שבו מגלים שהיא התקלקלה) גורמת לכך שנרטבים.
עם כל הכבוד לנעמי שמר ול Holies 460729
אני לא יודע עד כמה צרכנים פרטיים מעורבים, א לה ווב 2, או זאגאט http://www.zagat.com
עם כל הכבוד לנעמי שמר ול Holies 460741
כבר מזמן לא יצא לי להיתקל ביותר משני גשמים.

(פספסתי משהו לגבי הכותרת?)
עם כל הכבוד לנעמי שמר ול Holies 460780
נעמי שמר וההוליז, לחוד, לימדונו על תועלת אפשרית של היעדר מטרייה, ומכאן גם של התקלקלות מטרייה.
עם כל הכבוד לנעמי שמר ול Holies 460793
וואלה. וגם ברסאנס ("המטרייה" בתרגום עמוס קינן):

על פני הכביש היא שוטטה לה
בגשם עז היא שוטטה
בלי מטריה, כי לא הייתה לה
איזה מזל שלי הייתה
שלא לדבר על ז'אק דמי 460801
וקתרין דנב
שלא לדבר על ז'אק דמי 464119
יכול להיות שיש שיר אחר בעברית או באנגלית, עם מוזיקה זהה\דומה מאוד?
שנינו יחד תחת מטריה אחת 460747
מטריות עמידות היו פעם בשפע, אבל מאחר והן לא צוידו באיתוראן היתרון של הזולות ברור מאליו, וכך הן כבשו את השוק.
שנינו יחד תחת מטריה אחת 460796
מעניין למה אין שוק למטריות זולות באמת, כאלה שיעלו שקל וחצי ויחזיקו מעמד שבועיים. אני יודע שאני הייתי קונה כאלה.
שנינו יחד תחת מטריה אחת 460835
אצל האנגלים, שמטריה (אמיתית, לא מתקפלת) אצלם זאת דרך חיים, ולשכוח מטריה בשבילם זה כמו לשתות כוס תה, עלה מישהו על רעיון גאוני: לידית המטריה הוא הצמיד פתק (כמו תגיות השם המקובלות על מזוודות) ורשם עליו "מטריה זאת שייכת לג'ון סמית מרחוב כך וכך מספר זה וזה. אם מצאת מטריה זאת, אל תטרח להחזירה אלי. אנא שלח אלי שני פאונד, שהם מחצית הסכום שעלתה לי המטריה, ומובטחת לך מטריה אמינה, יד שניה."‏1
תוך שבועיים הוא קיבל 10 ליש"ט.

__
1 הוא לא הוסיף "מרופא".
שנינו יחד תחת מטריה אחת 460836
המשך הסיפור: מאז מתפרנס אותו ג'ון סמיט ממטריות שהוא משאיר בכוונה בבארים שונים ברחבי לונדון. המטריות מיוצרות במיוחד עבורו כך ששמו וכתובתו חרוטים על הידית.
שנינו יחד תחת מטריה אחת 460837
אתה מבלבל, זה לא אותו אדם, אלא חיקוי עלוב: שלי היה ג'ון סמית.
שנינו יחד תחת מטריה אחת 460854
זה לא חיקוי. פשוט מוחות גדולים חושבים דומה.
עם כל הכבוד לנעמי שמר ול Holies 460751
לפני מספר שנים קניתי (בהום סנטר או באייס, אני לא זוכר) גוף תאורה שהכיל שלושה "ספוטים" ועלה 100 ש"ח. אחרי שבועיים נשרף אחד. הלכתי לחנות והם נתנו לי אחד אחר. אחרי שבוע, נשרף עוד אחד. הלכתי שוב לחנות והם שוב נתנו לי אחד אחר, אבל אמרו שזאת הפעם האחרונה.
אחרי חודש נשרף עוד אחד, פרקתי את כל הגוף וחזרתי איתו לחנות, בקשתי להחליף אותו. הם אמרו שיקחו אותו לבדיקה. אחרי שבוע וחצי של חשיכה הם הודיעו לי שהוא תקין ואני יכול לבוא לקחת אותו. אמרתי שאני לא רוצה אותו כי כל שבועיים-שלושה נשרף "ספוט" שעולה 30 ש"ח כאשר כל הגוף עם שלושה "ספוטים" עולה 100 ש"ח. הם הציעו לי לרכוש "ספוטים" גרמניים שמחזיקים לפחות שנה ועולים רק 60 ש"ח (אלו שעולים 30 ונשרפים מהר הם תוצרת סין). אמרתי להם שאני לא מוכן לשלם כמעט כפול ממחיר הרכישה כדי לתקן מוצר פגום, שהם ידעו מראש שהוא פגום ולא הזהירו אותי. אחרי שבוע של ויכוחים ואיומים בתביעה ובפניה לעיתונות הם התקפלו, ונתנו לי שלושה "ספוטים" גרמנים (והשאירו לי את השניים הסינים ששרדו כגיבוי) שעבדו עד שעזבתי את הדירה (בלי לפרק ממנה את הגוף).

בנוגע למטריות, נראה לי שמטריה מתקפלת עמידה לרוח היא בעיה הנדסית מורכבת ביותר, ואם קיימת כזאת היא ודאי יקרה מאוד. לי יש שתי מטריות לא מתקפלות, גדולות וחזקות (נקנו בסלובניה) שמראות עמידות מפתיעה לגשמים ורוחות. אבל הן מסורבלות למדי (בעיקר אם צריך לטוס איתן).
עם כל הכבוד לנעמי שמר ול Holies 460781
אם מטרייה מתקפלת עמידה היא בעיה הנדסית, אז זה נהייה באמת מעניין. מה אם אני מוכן לשלם בסרבול של הפתיחה והסגירה? אני רוצה שהיא תהיה מתקפלת כדי שתיכנס לתיק, אבל אני מוכן להשקיע שתי ידיים ויותר מחצי שנייה בפתיחה (נגיד, חמש שניות נראה לי סביר בהחלט). האם זה שונה מאוד מאוהל מתקפל?
עם כל הכבוד לנעמי שמר ול Holies 460784
אוהל מתקפל הוא בדרך כלל לא "מתקפל" אלא "מתפרק". כשמתחיל לרדת גשם אני לא מעוניינת לפתוח חוברת הוראות ולהתחיל להרכיב לעצמי מטריה.

________
העלמה עפרונית, לא מכירה את ההוליס ולא מאמינה במטריות
עם כל הכבוד לנעמי שמר ול Holies 460898
למרות שאני לא מתמצא בסצינת הלינה בשטח, אני יודע מכלי שני שמה שהולך היום הוא אוהלים שעוברים ממצב ארוז למצב שימוש במשיכת שרוך, או משהו כזה.
460914
וואלה? כנראה שאני כבר די הרבה זמן לא בסצינה.
עם כל הכבוד לנעמי שמר ול Holies 460795
למה אין מטרייה שנפתחת כמו פרגולה, בסיבוב ידני?
  עם כל הכבוד לנעמי שמר ול Holies • ברקת
  עם כל הכבוד לנעמי שמר ול Holies • mute
  עם כל הכבוד לנעמי שמר ול Holies • דורפל
  ללא כותרת • דורפל
  לא לפי הסדר • העלמה עפרונית
  לא לפי הסדר • שוטה הכפר הגלובלי
  לא לפי הסדר • האייל האלמוני
  לא לפי הסדר • דורפל
  הטעם שלך בפורנו דומה לזה של אביך? • האייל האלמוני
  הטעם שלך בפורנו דומה לזה של אביך? • דורון הגלילי
  הכל פה התפתח מבלי ששמתי לב • mute
  אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. • אביב י.
  אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. • האייל האלמוני
  אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. • אביב י.
  אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. • דורפל
  אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. • האייל האלמוני
  אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. • ברקת
  אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. • דורפל
  אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. • האייל האלמוני
  אני חושב שאתה שואל את השאלה הלא נכונה. • דוד ב.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים