עדכון ynetי 458104
"המדינה השיבה הבוקר לבג"ץ על העתירה הדורשת לחייב את קק"ל למכור אדמות גם לערבים. מהתשובה עולה כי בקק"ל מבקשים לגבש הסדר חילופי קרקעות שיאפשר למכור גם לערבים. עד לגיבוש ההסדר - בעוד שלושה חודשים - תימכר קרקע ללא הבחנה בין יהודים לערבים"

עדכון ynetי 458106
אני מקווה שהמסביר לצרכן לא יאשים את דברי כ"תלונה". הנוסח הזה דורש כמובן את מבחן המעשה. בכתבה יש ידיעה ש"אישי ציבור" שדורשים להיות צד למשיבים בבג"צ. ברגע שקוראים את המונח "אישי ציבור" מתחילים לחשוב על כל מיני עצומות רבות משתתפים. מסתבר שיש כאן שני אנשים: בוגי יעלון ואומן. נו טוף.
עדכון ynetי 458152
מה פתאום? יש רק את בוגי. תקרא טוב...
עדכון ynetי 458155
?
אוף, הפולנים האלה 458197
על זה לא הייתי אומר אפילו שזה תלונה. זה בקושי ריטון פולני - "נו טוף, אשב לי בחושך...". איפה כתוב מה דעתך המנומקת על עמדת קק"ל, או יעלון או העותרים?

---
אגב, מישהו מבין מה בדיוק הבעיה עם "למכור" אדמות?
עד כמה שידוע לי (בערבון מוגבל) כשהמנהל "מוכר" אדמות ליהודים או לערבים, הוא למעשה לא מוכר אלא מחכיר (ל50 או 100 שנים). כלומר בכל מקרה האדמה נשארת בבעלות המדינה - גם כשהיא בשימוש אנשים פרטיים, מכל סוג. ואם זה נכון אז גם אם קק"ל תחכיר את אדמותיה באופן שווה לאזרחי המדינה, האדמות תשארנה בבעלות העם היהודי. אז על מה הצעקה?
אוף, הפולנים האלה 458219
ב"אגב" שלך יש פתרון רק לכאורה. מדינת ישראל גם לא רוצה להחכיר אדמות לערבים ל-‏99 שנים .
אוף, הפולנים האלה 458222
זה לא הפתרון שלי. אני שואל אם מישהו יודע אם זה באמת המצב.

כי אם קק''ל לא רוצה למכור לערבים מה שהיא (כאגודה שיתופית של יהודים) רכשה בשם חבריה לדורותיהם, זה טיעון אחד (לא ביג דיל, גם הכנסיה הקתולית לא מוכרת את אדמות הוותיקאן לאף אחד).
אבל אם קק''ל לא רוצה להחכיר את אדמותיה ללא-יהודים, זה טיעון אחר לגמרי (שדומה יותר לבעל מכולת שמסרב למכור גבינה לשחורי עור).

מה שמבלבל אותי זה שכולם מדברים על למכור לערבים, בעוד ששכל הידוע לי קקל לא מוכרת לאיש. אז אני כנראה לא מבין מספיק את העניין.
אוף, הפולנים האלה 458237
אתה צריך להתייחס אל החכרה ל-‏99 שנים כאל מכירה.
ממש מתסכל לפגוש כל פעם מחדש את הטיעון על אדמות שנקנו בתרומות של סבא שלי ב-‏1930. הטענות הן לעובדה שב-‏1948 קמה מדינת ישראל עם רוב יהודי דומיננטי .נוסף לזה המדינה- לא סבא שלי- מכרה לקק"ל קרקעות שהוחרמו מערבים על פי חוק האפוטרופוס לנכסי נפקדים. הסוכנות היהודית איננה חברה פרטית פשוטה; יש לה מעמד ממלכתי במדינת ישראל.
אוף, הפולנים האלה 458238
מרוב תסכול אתה לא שם לב שבענין זה המסביר איתך.
אוף, הפולנים האלה 458239
איך? התייחסתי לטענה שהקרקע שייכת ליהודים לדורותיהם שתרמו.
אוף, הפולנים האלה 458243
כבר ראיתי גם בניין שהוחכר כך, ודירות בו הוצעו למכירה (אבל הקונים לא יכלו לרשום אותן על שמם בטאבו בגלל עניין החכירה).
אוף, הפולנים האלה 458259
נו, אם אתה אומר שאני *צריך*, אז כבר הכול ברור.
עכשיו אני אומר שאתה *צריך* להתייחס לשטחי קקל כאל שטח פרטי.
(להשתין, אני צריך. "להתייחס..." - רק אם אני רוצה)

אבל ככה לא נגיע לשום מקום. אם אתה תגיד לי (בלי לנמק) איך אני *צריך* להתייחס לדברים, זה לא יעזור לי להבין, ולא יעזור לך להראות כמי שמבין.

חכירה ל-‏99 שנים איננה מכירה ומי שלא מבחין בינהן לא מבין את הבעיה (מעבר לקיטור על כותרות העיתונים). כדי להתחיל להבין, אפשר להיזכר בתמונות של פלסטינים מנופפים בקושן על בתיהם ביפו-תל-אביב. אם אנשים חוכרים (ולא קונים) בניהם לא יוכלו לנופף בקושן בעוד דור או שניים. אם הם קונים (ולא חוכרים) אז איזה שייח סעודי יכול לקנות את כל הנגב ולפנות משם את כל היהודים, כי הנגב הופך לחוותו הפרטית.
אוף, הפולנים האלה 458264
דוקא בדוגמא של הפלסטינאים שמנופפים בקושן שלהם על יפו, אתה מוכיח את ההיפך. הקושן שלהם לא שווה היום את הנייר עליו נכתב.
אם יש לך שטח חכור באיזור תל אביב, תוכל להשכיר אותו ולגבות כסף.
אוף, הפולנים האלה 458305
אה, עכשיו רואים שאתה מבין את הנושא לעומקו.
אז מה אתה מציע, שמדינת ישראל תכבד את הקושנים מימי הטורקים? או את אלו מימי הצלבנים, או את אלו מימי המכבים או את אלו מימי אברהם אבינו - "לזרעך נתתי את הארץ הזאת"?

הרי איך שלא יחתכו את זה למישהו יהיה קושן והוא יוכל להשכיר את נכסיו ולגבות כסף. אז איזה מצב (אפילו דמיוני) יגרום לך להפסיק לקטר?

ואם קקל כן תסכים להחכיר את האדמות שברשותה לערבים, מדוע מותר לה לגבות מהם דמי חכירה, הרי אלו מעולם לא היו אדמות שלה?

ואם היא כבר מחכירה לערבים, אז למה לא למיליונרים סעודים וקטרים? הרי היא מחכירה ליהודים עשירים מהתפוצות (או לחברות שבמימונם), אז למה להפלות?

---
אם אני הייתי מורה, הייתי מסביר לתלמידי שבמקרה שאין להם תשובה מלאה ומנומקת, סייג לחוכמה - שתיקה.
אוף, הפולנים האלה 458309
לו היית מורה בן המאה ה-‏21, או אולי גם בן המאה ה-‏20, מוטב היה לו היו תלמידיך שומעים מפיך כי מסכת אבות, בדומה לטקסטים יהודיים עתיקים אחרים, היא עניין נחמד שיש לכבד אותו, אך אין לקיים ככזה-ראה-וקדש את הפתגמים המעורפלים שבה, ובודאי לא את "סייג לחוכמה שתיקה".

"סייג לחוכמה שתיקה", זה יאה אולי לכיתה שבה הסטודנטים, בני 20+, הם שחצנים ודברנים במיוחד ואין להם תקנה. כשמדובר בתלמידים צעירים מכך, תלמידי יסודי ותיכון - הדבר שיועיל להם בתהליך הלימודי הוא דווקא עידוד רב ולא סתימת פיות, אפילו לא בצורה של פתגם נחמד מן המקורות.

אם תהיה פעם מורה, הרבה יותר כדאי שתאמר לתלמידיך בערך דברים ברוח זו: "אנא, אני מפציר בכם: הביעו את דעתכם בכל דבר ועניין, ואני תמיד אשמח לשמוע אותה. וזאת גם אם הדעה הנ"ל נמצאת רק במחצית הדרך אל השלמות, ואפילו אם היא נמצאת רק ברבע הדרך. עצם זה שעשיתם מאמץ מחשבתי והגעתם אל הדעה המסויימת באותו רגע, ועצם העובדה שאתם טורחים להשמיע את דעתכם בידיעה שאולי תגרור ביקורת מצד חבריכם - זהו דבר שהוא חשוב לי ויקר לליבי כמורה שלכם, ואני מבטיח לכם שבסופו של דבר מאמצים אלה גם יביאו לכם תועלת ויקדמו את כושר החשיבה, ההנמקה והניסוח שלכם!"

(ומה שנכון לגבי תלמידים צעירים יכול לפעמים להיות קצת נכון גם לגבי איילים ואיציקים)
אוף, הגננות הפולניות האלה 458315
אני חוזר בי. הגננת צודקת - ''חנוך לנער על פי דרכו''.
אוף, הפולנים האלה 458339
קודם מכריחים את הילדים המסכנים לשבת שמונה שעות ביום ולהקשיב למורה שבקושי סיימה (אין הרבה מורים בארץ) בגרות, ועכשיו את גם מציעה להכריח אותם לשבת ולהקשיב לחבריהם העילגים, שהרי כשזה נוגע לדיבור, הרצון והיכולת לא שלובים זה בזה... אני שמח שהחלק הזה בחיי עבר.

(טוב, אז סתם ניטפלתי אליך בלי הצדקה יתרה, שהרי אולי את בכלל בעד כיתות עם מורה על כל זוג תלמידים. אני מאשים את מערכת החינוך בפן התוקפני הזה שבאישיותי. [אבל דמייני אותי בכיתה עם הבן שלך, רחמנא ליצלן.])
אוף, הפולנים האלה 466992
עד לאחרונה אכן חשבתי כמוך, אבל עכשיו ששמעתי שמנחם בגין התאהב באשתו ממבט ראשון, כיוון שזו נהגה בנימוס אצילי ולא פצתה את פיה במהלך כל פגישתם... נו טוב, אז אולי זה די כדאי לבתולות רכות בשנים, לא?
אוף, הפולנים האלה 466993
אני לא מאמינה, את/ה ב-א-מ-ת קראת את *כל* התגובה ההיא, שאפילו לי עצמי לא היתה סבלנות לקרוא אותה לפני המשלוח? אם כך - על חריצות זו מגיעה לך חתונה לא עם בגין ז"ל אלא עם ניקולא סרקוזי וליאונרדו די קאפריו יבול"או גם יחד!
אוף, הפולנים האלה 466995
לא לא, שלא יבול''א להם חלילה. אני רק חושבת שאם יזדמן לפניי גבר כשר בעל הדר, את יודעת, אולי כדאי שאהיה כבר מיומנת בשתיקה צנועה ונאוה, שתוכל לכפר על הופעתי הצנועה עוד יותר...
חוץ מזה, שתיקותיי בצרפתית ובאנגלית אינן מרשימות כל כך, חוששתני, כשתיקתי בשפת הקודש.
אוף, הפולנים האלה 466996
מנחם ועליזה בגין היו שידוך מן השמיים, שלמות הניגודים מן החלומות: היא היתה מן הזן הנדיר של אלה הפוצים את פיהם רק כשיש להם מה לומר - והוא היווה דוגמה-ללא-הפסקה, לעיתים קריקטורית מעט (או לא מעט) - של הזן ההפוך.
אוף, הפולנים האלה 466999
הוא באמת היה די ההיפוך של הזן.
אוף, הפולנים האלה 467010
לפחות היה תוכם כברם. מה שאי אפשר לומר על בני הזוג פרס למשל - כל השנים סיפרו לנו על סוניה הצנועה והנחבאת אל הכלים. והנה לפני כמה חודשים, בכתבה חגיגית לכבוד כניסת פרס למשכן הנשיא, הסתבר שהם פשוט כבר לא חיים יחד, מזה שנים, שכנראה יש אשה אחרת בחיי פרס, ושסוניה כלל לא מוזמנת לאף אחד מהאירועים החגיגיים במשכן הנשיא.

או אולי אני צריכה להאשים בזה את הכתבים הפוליטיים, שוודאי ידעו, אבל עטפו את המצב הזה (מן הסתם לבקשת בעלי הדבר) בעטיפות מתייפייפות.
אוף, הפולנים האלה 467011
אשה אחרת?
אוף, הפולנים האלה 467012
לא נכתב במפורש, אבל הוזכרה מישהי שמלווה את הנשיא בכל אשר יילך ומתפקדת על תקן האשה בחייו (נוסח במעורפל), ולא היה ברור אם היא סתם עוזרת אישית או באמת בת זוג.
אוף, הפולנים האלה 467014
(בלתי) ידועה בציבור?
אוף, הפולנים האלה 467023
את רצינית? הם לא חיים יחד?
אבל טוב, זה לא סותר את דימויה של סוניה כאשה צנועה ונחבאת אל הכלים. אף אחד הרי לא טען ששמעון היקר הוא כזה.
אוף, הפולנים האלה 467025
סותר, סותר. לא סותר לוגית אבל פרקטית.

וכן, זו היתה כתבה פותחת של נחום ברנע. לא איזה גילוי קיקיוני בתיק דבקה או משהו (אף אחד לא קורא כאן את המוסף המדיני של ידיעות?).
אוף, הפולנים האלה 467026
נדמה לי שאצל "אנשים חושבים" יש לידיעות איזשהו דימוי קצת יותר מדי עממי ולא מספיק "חושב", לא? כך שאולי יש כמה שקוראים אבל לא מודים באשמה (או שריבוי הקונספירציות משפיע עלי בצורה תמוהה..).
אוף, הפולנים האלה 467027
במה את רואה את הסתירה.
אוף, הפולנים האלה 467034
כאמור זו לא סתירה לוגית.
נאמר שהיית מזמין אותי אלף פעמים לארוחת ערב, ובכולן הייתי מבטלת ברגע האחרון בטענה שיש לי שפעת.
אחרי זמן היית מגלה שבעצם בכל פעם כזו הייתי מוזמנת לארוחת ערב אצל השכנים שלך.
מה הסבירות שבאמת היתה לי שפעת בכל פעם כזו? לוגית, הסבירות קיימת ועומדת. פרקטית, אתה רשאי לחשוב שאני חתיכת שקרנית מבריזנית.
אוף, הפולנים האלה 467035
לא, זה לא אותו הדבר. יכול להיות‏1 שסוניה, בגלל שהיא צנועה ונחבאת אל הכלים, פשוט לא ראתה צורך לשתף את הציבור בחייה הפרטיים, ובכלל זה פרידתה מבעלה. שמעון (שאינו צנוע ונחבא אל הכלים) כיבד את רצונה.

___
העובדה שזה יכול להיות, לא אומרת שבהכרח זאת האמת.
אוף, הפולנים האלה 467038
בהחלט יכול להיות.
אוף, הפולנים האלה 467036
מאידך גיסא - פרקטית, קשה מאוד להניח שפרס החזיק את מאהבתו החשאית לאורך 50 שנה ויותר. וגם אם כן, קשה מאוד להניח שבאירועים שהוא כיכב בהם כשהיה ראש ממשלה, או שר חוץ או... או... או... סוניה באמת לא הייתה מוזמנת. אפילו מוזמנת ומעלה, כיוון שפוליטיקאי בכל זאת צובר נקודות זכות על חיי נישואין בד"כ, לפחות אם אשתו איננה בהמה מדופלמת או משהו.
אוף, הפולנים האלה 467037
כלל לא הנחתי את שתי ההנחות שהזכרת.
אוף, הפולנים האלה 467040
אבל אם לא הנחת אותן, יש לשאול שוב - איפה הסתירה? הרי אם סוניה הייתה מוזמנת לאירועים, והיו פתוחות בפניה אפשרויות לצילום, הופעה וראווה, והיא לא השתמשה בהן - אז די ברור שהיא אכן צנועה וכו', לא?
אוף, הפולנים האלה 467042
לא, לא ברור בכלל. היא לא הופיעה במשך שנים לאירועים רשמיים בחברת בעלה, מהטעם הפשוט שהוא כבר לא היה בעלה דה פקטו. ''צנועה'' זה הסבר שנראה בדיעבד, בידיעת העובדות, כתירוץ ותו לא. ובינינו, לא ברור מה אותה צניעות מעלה או מורידה במקרה שלפנינו - הרי גם לו היתה סוניה טווס אקסטרווגנטי, עדיין היתה אישיות בלתי רצויה באותם אירועים.
אוף, הפולנים האלה 467043
אם כך, את בכל זאת מניחה את אותה הנחה שאמרת שאינך מניחה - שסוניה לא הייתה מוזמנת לאירועים שהיא לא באה אליהם. ואני חוזרת וטוענת שהעובדה (אם אכן עובדה היא) ששמעון לא היה בעלה דה פקטו, ואף לא דה פאק, ממש לא אומרת שהיא לא הייתה רצויה באירועים הציבוריים שלו, ושלא הייתה יכולה לבוא אליהם כרצונה.
אוף, הפולנים האלה 467046
למה בעצם את טוענת כך? מי לדעתך היה יכול לרצות את סוניה (החביבה) באותם אירועים? לא שמעון.

לא קראת את הכתבה. בפירוש תואר שם במלים רבות, שהם בקשר קריר מאוד, שהוא תמיד העדיף לסעוד ארוחות ערב לבדו ו/או עם אנשי צוותו מאשר אתה.
אוף, הפולנים האלה 467065
אני חושבת שאשת ראש ממשלה, למשל, אינה זקוקה דווקא להזמנה מבעלה להרבה מאוד אירועים רשמיים שלו: סביר שהיא מוזמנת מטעם המארגנים, כדרך של שגרה. אני משוכנעת שהוא לא יכול לאסור עליה להגיע. אני גם משוכנעת שאין לה בעיה, גם אם היחסים ביניהם קרירים או אפילו עוינים, לזכות לראיונות בתקשורת אם ממש בא לה.
(ואגב - לחשוב שדווקא את, שמכירה את המאטריה הזאת מבפנים, מתייחסת ברצינות כזאת לכתבה בעיתון? ועוד בנושא כזה? אתמהה!).
אוף, הפולנים האלה 467067
נסיון להסבר מזוית אלטרנטיבית לאלו של שתיכן:

אם "האשה האחרת" היא, כנאמר (נרמז?) בכתבה, איזושהי סוג של "עוזרת אישית", או משהו דומה ("עוזר פרלמנטרי" וכאלה), ייתכן שהיא נמצאה בסביבות של פרס כבר מזמן בכל מיני אירועים, במסגרת עבודתה באמת או במסגרת עבודתה ככיסוי. במצבים כאלה האשה החוקית, גם אם היא ובעלה כבר לא חיים ביחד - תעדיף לא להיפגש עם האשה האחרת פנים אל פנים וגם לא לראות אותה ממרחק שניים-שלושה מטרים, זה פשוט מביך ולא נעים. במקרים כאלה מארגני אירועים למיניהם נמנעים מליצור מצבי חיכוך ו"מארגנים" את העניינים בצורה כזו שהיא לא תוזמן רשמית, או שאם אין עניין של הזמנה רשמית - שלא "תצטרך" להגיע, תוך יצירת סיבות ותואנות שונות או אפילו בלעדיהן.

לגבי ההערה האישית שלך לברקת - אם כבר, אולי להיפך: אולי היה מתמיה אם עיתונאית שמכירה את המאטריה מבפנים היתה מתייחסת ברצינות לכל הכתבות שבהן סופר וצוטט פעמים אינספור במשך השנים כמה ששימון מת על סוניה, אהובתו היחידה בחייו מאז נעוריו וכל הבלה-בלה-בלה השחוק הזה המשמש תמיד בפרסומי יחס"צ של פוליטיקאים.

אגב, עוד משהו: מעבר לציניות (המוצדקת) שלי בתגובה 466996 ומעבר לפומפוזיות המגוחכת למדי של מנחם בגין האיש, נדמה לי שאם היה זוג אחד בפוליטיקה הישראלית שלגביהם סיפור האהבה הגדולה היה נכון - זה היה הזוג. נראה שבגין באמת אהב את עליזה אהבת נפש, היה קשור אליה בקשר עמוק וגם העריך אותה כאדם נבון ובעל דעה. באיזושהי כתבה צוטט פעם משהו מספר הזכרונות של ג'ימי קרטר שסיפר שהוא עצמו התרשם ממנה, מכך שהיתה אשה חזקה וחכמה, ושבגין התייעץ איתה בכל ענייני המדינה עד כדי כך שראה אותה ממש כחלק מן המשלחת הישראלית לארה"ב.
אוף, הפולנים האלה 467071
נראה לי שאם ל"אשה החוקית" יש שאיפות התבלטות/פרסום, היא תשמח להיות נוכחת באירועים כאלה - ואולי גם להפגין ל"אחרת" שלפחות מבחינת הסטטוס הרשמי יש לה קדימות.
ובאשר ל"בלה בלה השחוק" - נו, באמת. עיתונאים חיים על עוקצם ועל סקופם. במובן זה הם די הפוכים מיחצנים.

___________________
דיסקליימר: יחסיי שלי עם סוניה גם הם אינם משהו, קשה להניח שהיינו מחליפות אפילו שלום ברחוב, ויש לי תחושה עמומה שהיא כלל איננה מכירה בקיומי. בקיצור, אם התקבל הרושם שקיימת ביננו ידידות נפש ממש, הרי זו סתם רעות רוח.
אוף, הפולנים האלה 467073
אנחנו לא מודעים לכך, אבל עבודתם של העיתונאים, העיתונאים ה"קטנים" יותר, לא אלה שכבר הגיעו למעמד-על - היא בחלקה עבודת יחס"צ. זה לא רשמי, כמובן, נעשה לא בעבור כסף, חלילה, אלא בעבור טובות הנאה, ובמילים אחרות - בעבור אותם "סקופים ועוקצים" שעליהם את מדברת. לולא כן היו מקורות פרנסתם מצויים עוד יותר בקושי משהם קשים כבר בלאו הכי.

אשר לידידתך הטובה סוניה :-], מבלי לדעת פרטים ובלי קשר לשום דבר מסויים שאפשר היה לשים עליו את האצבע - כבר מזמן היא נראתה לי כאשה נחמדה ומאוד-מאוד לא מאושרת, אבל אני מניחה שזאת לא חוכמה גדולה וכל אדם שעיניו בראשו יכול היה לראות את מה שאני ראיתי. פעם היה לי גם איזשהו רושם כללי, אינני זוכרת כרגע באילו הזדמנויות - שהבת, הד"ר צביה ולדן - נראתה בטלויזיה כמי שלוקה בעצירות קשה מחמת אילוץ מתמיד כלשהו להסתיר כל מיני דברים ולהיראות שמחה ועליזה. מסכנה.
אוף, הפולנים האלה 467075
ראוי לציין: לא רק הבגינים, גם שרון ולילי, שהיה להם קשר נישואין מיוחד ונדיר בזכות אהבתה הגדולה של לילי.

בהיפוך לבגינים ולשרונים, דוגמה לנישואים נוראים שבהם האשה סבלה שנים בשקט מהבעל המפורסם והבוגדני וכל הארץ ידעה: משה דיין ואשתו הראשונה, רות.
אוף, הפולנים האלה 467077
ומה עם בן גוריון ופולה?
אוף, הפולנים האלה 467182
פולה, בדרכה השתלטנית, הקדישה למען בן גוריון את חייה, פיקחה על חייו, על הלבן והסלט שלו ומנוחת הצהריים שלו, העלימה ממנו מצבים קשים כולל כשהבת גאולה היתה חולה במצב חמור - הכל כדי שהוא יוכל להקדיש את עצמו ואת כל זמנו למען העם והמדינה, ובסופו של דבר מצאו לפני כמה שנים איזה מכתבים שמהם היו מי שהסיקו שהיתה לו אהובה, או אולי יותר מאהובה אחת (נדמה לי שהסיפור די הושתק ולא מצאתי לו עכשיו התייחסויות. זה היה בעיתונות המודפסת לאיזה רגע או שניים).
אוף, הפולנים האלה 467186
נשמע מוזר. ראשית, מתי היהה לו זמן? ושנית, מי רצתה אותו???
שתיים בלילה, היכל ועיר נדמו פתע, רגע טוב לרכילויות... 467187
גם לי זה נשמע מוזר - לא מתי היה לו זמן, תמיד יש זמן, אלא מי רצתה אותו, עם בלוריתו המתנפנפת. מצד שני שמעתי על כמה אנשים שאצלם זה עוד יותר מוזר.

הכרתי מישהי, לא ממש הכרות קרובה, אשה מצליחה ואינטליגנטית, ויום אחד היא גילתה לי שהיא היתה במשך כמה שנים אהובתו של... אממ... של איש מאוד שמן שהיה קודם איש תקשורת ואחר כך הלך לפוליטיקה וכיום הוא שוב בתקשורת, ויש לו בן שגם הוא איש תקשורת. לא נעים להגיד, אבל קשה לי להבין איך הוא היה למעלה (לפעמים, יש לשער) ולא מחץ אותה למוות. לא יכולתי להתאפק ושאלתי מה משך אותה בו, והיא אמרה שהיתה כל כך מדוכאה מהנישואין הכושלים שלה דאז, שבאותה תקופה כל אחד, גם אם היה הגבר הכי דוחה בעולם, היה יכול להיעשות המאהב שלה.
שתיים בלילה, היכל ועיר נדמו פתע, רגע טוב לרכילויות... 467188
נו טוב, אם זה האיש היחידי שעולה בדעתי, אז החלק המפתיע ביותר בסיפור שלך הוא שאשתו החוקית בכלל רצתה אותו אי פעם...
מצד שני, זו באמת תזכורת טובה לעובדה שנשיפ מסוגלות להימשך לאנשים הבלתי סבירים ביותר לפעמים.
אין ספק שהשעות הקטנות של הלילה טובות לרכילות.:)
שתיים בלילה, היכל ועיר נדמו פתע, רגע טוב לרכילויות... 467189
נו, אבל הרי כשהם התחתנו הם היו יותר צעירים, וסביר להניח שהוא נראה נחמד. אפשר לראות את זה בתוי הפנים שלו, אם מתעלמים לרגע מהמעטפת השומנית - והוא אדם חכם עם קסם אישי מסויים, הומור, ידע בכל מיני תחומים, וייתכן שכאיש צעיר עדיין לא פיתח את התכונה המלבבת, להתרגז ולצרוח על אנשים עד שנשמתם פורחת... גם אריק שרון, אגב, לא תמיד היה האיש ענק-המימדים המוכר לנו. בתמונות מהצבא הוא נראה עגלגל אבל נאה מאוד - ואומרים שנשים אהבו אותו. רק אחר כך, עם הגיל והסטייקים (?), הוא כבר לא היה סתם אריק שרון אלא א-ר-י-ק ש-ר-ו-ן. סה לה וי.

תמונות של איש המסתורין בצעירותו לא מצאתי ברשת, אבל של אריק כן.

שתיים בלילה, היכל ועיר נדמו פתע, רגע טוב לרכילויות... 467192
"עגלגל אבל נאה מאוד"? - מה קורה לאלמונים היום?
אני בטוחה שבשנות הששים והשבעים, למשל, אריק היה גבר-גבר נחשק ביותר. בטח עם ההילה של המלחמה/פריצה/תעלה. ולא משנה כמה קילוגרמים היו עליו אז (הרבה פחות מאשר בשנות השמונים).

ולגבי הפרסונה הקודמת - חבר'ה, מי מתנדב לנסוע בזמן ולמנוע את פגישתם של בני הזוג, כדי למנוע את היוולדו של בן האלים היהיר שנולד להם?
שתיים בלילה, היכל ועיר נדמו פתע, רגע טוב לרכילויות... 467196
תזהרי. את מסתבכת ובסוף לא תמצאי יותר עבודה.

אני חושב שתאהבי את מיברג השבוע:

יש שם גם תמונה של האיש המדובר בצעירותו. אני מתאר לעצמי שאנשים שמודל המשיכה שלהם הוא דוגמניות מפלסטיק אכן לא ימצאו אותו מצודד:

שתיים בלילה, היכל ועיר נדמו פתע, רגע טוב לרכילויות... 467203
מעולה, תודה. איזו מנה מצוינת של אבסינת רעיל ומזוקק. קראתי עד החצי (''אדם שמתלבש ומסתפר כלפיד אינו אדם ספונטני'') ואשמור לאחר כך, שלא ייגמר לי מהר.
שתיים בלילה, היכל ועיר נדמו פתע, רגע טוב לרכילויות... 467202
לא נעים להפגין את טפשותי, בורותי ו/או חוסר-המעודכנות שלי, אבל... מה לא בסדר ב"עגלגל אבל נאה מאוד"?
שתיים בלילה, היכל ועיר נדמו פתע, רגע טוב לרכילויות... 467204
זה פשוט תיאור פרווה מדי לסקס אפיל המלחמתי של גיבור התעלה.
שתיים בלילה, היכל ועיר נדמו פתע, רגע טוב לרכילויות... 467211
ובכן כפי שכבר אמרה לך ברקת, התיאור של ''איש עגלגל אבל נאה מאוד'' קטן על שרון בכמה וכמה מספרים. מסיפורי נשים בגיל המתאים, קצת לפני זה הוא היה עוד הרבה פחות עגלגל וחתיך לא נורמלי. והייתה לו כריזמה פלמחית שחבל על הזמן. וכמובן שאחרי המלחמה... נו, באמת...ברור שרבים -וגם רבות - שנאו אותו מאוד מבחינה פוליטית, אבל פוטנציאל הסקס אפיל היה שם בענק.
לעומת זאת לפיד האב, פיקח ומשעשע ככל שיהיה, לא הגיע לקרסוליה של אשתו החוקית אף פעם. והרי על זה השתוממתי.
אפרופו אריק 467222
מי חכם ויידע?
שתיים בלילה, היכל ועיר נדמו פתע, רגע טוב לרכילויות... 467200
מזכיר שתי בדיחות שחוקות:
גבר חוזר הביתה ומוצא במיטה את אשתו עם חברו הטוב. "מוישה, אני מתפלא עליך" אומר האיש. מילא אני, אני חייב, אבל אתה?!"

בומבה צןר המנוח נשאל פעם מה יעשה לגבר אם ימצא אותו במיטה עם אשתו. "במיטה עם אשתי?" ענה "אני שובר לו את המקל והורג לו את הכלב". "איזה מקל? איזה כלב?" נשאל. "אם הוא מתחיל עם אשתי, הוא חייב להיות עוור".
שתיים בלילה, היכל ועיר נדמו פתע, רגע טוב לרכילויות... 596553
איך לא למחוץ כשאתה נראה כמו הכריש ממלתעות אבל אתה למעשה בחור נחמד ואינטליגנטי ואתה יודע את הכללים? בזהירות, ולא לשכב על אזור גדול מדי מהגוף של היריב.

אוף, הפולנים האלה 467191
לבן וסלט? הלוואי! דייסת כוסמת היא נתנה לו...

לגבי הרומנים - אולי את מתבלבלת עם ביאליק? :-)
אוף, הפולנים האלה 467201
אני מתבלבלת עם ביאליק? האמת היא שכשניסיתי לחפש ולא מצאתי ברשת זכר לעניין ההוא, גם אני התחלתי לחשוב שאני מתבלבלת, אבל בכל זאת היתה פעם כתבה על רומנים של פוליטיקאי-עבר, והוא היה שם, ומכתב או מכתבים, והשערות... (טוב, נו, אז לא ב-‏100%, אבל ב-‏90%)

הסלט היה, למעשה, בעיקר עגבניות (שנדמה לי שאז היו פחות מצויות בארץ מאשר כיום). פולה היתה אחות במקצועה, היתה מודעת מאוד לחשיבות הויטמינים והמינרלים ודאגה שבן גוריון יאכל ירקות טריים ובייחוד עגבניות.

הלבן: פולה הכריחה את בן גוריון לאכול מין תערובת תפלה, מאוד לא טעימה, שהיא קראה לה "קוטש-מוטש", "Kootch Mootch" (היא קראה גם להרבה דברים אחרים קוטש-מוטש, אבל בעיקר לתערובת הנ"ל). הייתי קטנה, ובתקופה מסויימת כל הארץ (או אולי כל האשכנזים) היתה אומרת "קוטש-מוטש", בעקבות אנקדוטות פולה בחייה וגם לאחר מותה. על הרכבה המדוייק של התערובת הסתובבו כל מיני גרסאות, אבל בכל אופן המרכיב הבסיסי שלה היה לבן, וללבן היא היתה מוסיפה כנראה מרכיבים משתנים - לפעמים כוסמת מבושלת, לפעמים קוואקר (שיבולת שועל), מבושל או טרי ולפעמים דברים אחרים (בורגול?). סיפרו שמאוחר יותר התפתחה אצל כמה קשישים בשדה-בוקר אופנה, לאכול קוטש-מוטש בתוספת מיץ פטל, או, בכל אופן, בהמתקה כלשהי, אבל הסיפור הרשמי, לפחות, היה שתערובת פולה המקורית היתה לא ממותקת, תפלה וכמעט בלתי ניתנת לבליעה.

הבת גאולה סיפרה שיום אחד, (הרבה?) לאחר מות אמה, היא באה לבקר את בן גוריון וראתה אותו אוכל משהו שהכינו בשבילו (עוזרת? מזכיר?), ושנראה בדיוק כמו הקוטש-מוטש. היא נדהמה ושאלה מדוע הוא אוכל את האיכס הזה, כשכבר אין מי שיכריח אותו. הוא אמר שהוא עושה את זה מתוך כבוד לזכרה של פולה, והיא, גאולה - סיפרה שהתרגשה מאוד מן המחווה.
אוף, הפולנים האלה 467205
תודה על הפירוט הקולינרי. הקוטש-מוטש נשמע לי כמו גרסת צנע של המוזלי/מיזלי, שהמציא רופא שוויצרי אחד - לטענתו הצירוף יוצר את המזון האידיאלי. במוזלי, יוגורט ושיבולת שועל היו צירוף בסיסי (אבל בצירוף פירות טריים ויבשים).
אוף, הפולנים האלה 467207
כן, זוהי גרסה של המיזלי של ד"ר, אממ, ד"ר בירכר-בנר, משהו כזה, והגראנולה האמריקאית היא בת דודם של הקוטש-מוטש-מיזלי. גם אותי הכריחו קצת בילדותי לאכול את העניין הזה, עד שעשיתי שביתה, אבל לא סתם שביתת מיזלי אלא שביתת רעב כוללת, כולל הימנעות משתייה, והעינוי נפסק. אחר כך, כשהייתי בהריון, חמותי שיכנעה אותי בחום לחזור שוב אל ימי הצנע, וטרחה לקצוץ במו ידיה תמרים אל תוך הדליקטס וגם המתיקה אותו בדבש-לא-מחומם או משהו דומה שהיה אמור לעשות אותי נורא-נורא בריאה. אולי כל הנסיונות האלה להבריא אותי, מצד כל מיני גורמים וגורמות שוחרי טוב, הם שגרמו לכך שכיום זוהי המצווה הדתית הכי מקודשת אצלי: אני אוכלת אך ורק דברים לא בריאים עתירי שומן, פחמימות ונתרן (בלשון העם קוראים לשלושת אבות המזון האלה צ'יפס-פיצות-שוקולד). ראו הוזהרתם/ן.
אוף, הפולנים האלה 467209
הממ. גם המיזלי לא ממש דל סוכר.
אוף, הפולנים האלה 467210
אולי, אבל לא ממש מגרה את בלוטות הטעם, בייחוד בילדות, ונראה תמיד כאילו מישהו כבר הקיא אותו לפנייך (אופססס, סליחה, קוראים בעלי תריסריון רגיש מתבקשים לדלג על תגובה זו ולגשת ישר לצ'ולענט).
אוף, הפולנים האלה 467213
אותי בילדותי הכריחו לאכול שמנת כל יום, כי הרופא אמר שזה סלע קיומי, פחות או יותר. מאז אינני נוגעת בשמנת, למעט כשהיא שפוכה על תות שדה עם תוספות, אבל מאכלים עתירי שומן בהחלט מככבים אצלי יותר מכל דבר אחר.:)
מכל מלמדי השכלתי 467259
אחרי שנים של שמנת, קצפת וכל מיני עוגות מהודרות עם סירופים אלכוהוליים שהמצאתי במיוחד, למדתי מהילדים שלי את סוד הפשטות: תות שדה, כשהוא טוב - ורק כשהוא ממש טוב! - הוא הכי טוב בלי שום דבר. פשוט לשטוף תחת הברז, להכניס לפה וליהנות מרגעים שמיימיים.
מכל מלמדי השכלתי 467267
איפה את מוצאת היום תות שדה שהוא טוב? (שלא לדבר על ממש טוב)
מכל מלמדי השכלתי 467379
בדרך כלל אני לא מחסידי העניינים ה"אורגניים", אבל בתותים זה כדאי, הם באמת יותר טובים. חוץ מזה, אורגניים או לא - הם צריכים להיות קטנים, או ליתר דיוק בינוניים (הקטנים נרקבים מהר ויש סכנה שחלק מהם כבר רקובים וקשה לראות, כשהם ארוזים) - לא גדולים! הגדולים הם זנים שפותחו במיוחד ע"מ להיות יפים ומרשימים, חיצונית, ועמידים (לייצוא?), וההשבחה הגנטית הנ"ל גרמה לירידת אחוז הפחמימות, ובעברית - להפחתת המתיקות שלהם. בסך הכל אין לי, לצערי, נוסחת קנייה מנצחת, וזה במידה רבה עניין של מזל. ובסופו של דבר אחרי ביס ראשון של תותים, אפרסקים, אגסים, אני תמיד אומרת את מה שגם אתה בטח אומר - "למה זה לא אותו טעם כמו כשהיינו ילדים?"
מכל מלמדי השכלתי 467380
תותים אפרסקים ואגסים? זה מה שמציק לך? ואיפה הדובדבנים שהיו פעם!
מכל מלמדי השכלתי 467381
דובדבנים לא זכיתי לטעום בילדותי העשוקה אלא כשהם מסוכרים. בבגרותי טעמתי כמה פעמים, וכיון שטעמי היקי הוא פולני יתר על המידה אפילו יחסית לפולניות חסרות טעם - הם תמיד היו חמוצים לי מדי. כך שויתרתי על הנסיונות ועל הגבורות ועל התשועות, ועד עצם היום הזה המילה ''דובדבנים'' מעלה בי אוטומטית אסוציאציית עוגת קצפת ועליה דובדבני-קופסה מזוגגים ומבהיקים - אסוציאציה לא רעה בכלל, ואכן אני עדיין מכינה עוגות שכאלה, פה ושם.
מכל מלמדי השכלתי 467383
נסי שוב. יש דובדבנים בלי טיפת חמיצות.
מכל מלמדי השכלתי 467384
דווקא הדובדבנים שנכרים היום בם בדרך כלל כמעט לא חמוצים (ולרוב, חסרי טעם בכלל). דובדבנים מסוכר הם דובדבנים כמו שלמיץ פטל יש טעם של פטל. אף פעם לא הבנתי למה הפולנים לוקחים דבר כל כך טהור ויפה כמו דובדבן, והורסים אותו עם כל הריבות והסוכר שלהם.
מכל מלמדי השכלתי 467382
התותים האורגניים האחרונים שקניתי נרקבו כל כך מהר שלא הספקתי לברר אם הם טעימים או לא. רקבון זריז הוא גם מנת חלקם של המלפפונים האורגניים: יום אחד הם עוד חיוניים ומלבבים למראה, ולמחרת הם כבר זוחלים בעצמם מהסלסלה לפח. לעומת זאת הגיע השנה לסופר שלי זן חדש של אפרסקים לבנים: הם יפים, הם עמידים, הם זולים ויש להם טעם של דלורית.
מכל מלמדי השכלתי 467387
ככה זה, מחמלי , כשחיים עם חתול שלא אוהב תותים. אצלנו הם נעלמים עוד לפני שאני מספיקה להגיד "שטפת אותם?".

ואשר למלפפונים, אלף פעם אמרתי לך: לא לקנות אורגניים! לא לקנות *שום דבר* אורגני (חוץ מתותים, פה ושם כשהמניות עולות, וזה הרי לא קורה הרבה בזמן האחרון)! לא רק המלפפונים זוחלים, יש שם כל מיני דברים אחרים שזוחלים והם יותר עמידים מהמלפפונים, ואתה עלול לפגוש אותם ואת הצאצאים המתוקים שלהם במטבח אחרי כמה ימים.
מכל מלמדי השכלתי 467388
מה עושים המלפפונים - אורגניים או לא - מחוץ למקרר?
מכל מלמדי השכלתי 467389
גם במקרר הם הרקיבו אחרי יומיים.
מכל מלמדי השכלתי 467409
הדרך לשמור על מלפפונים‏1 במצב אכיל למשך שבוע או יותר, היא אחת משתיים: או שימוש בכלי ייעודי (רצוי של "טאפרוור"), הכולל מעין רשת עליה מונחים המלפפונים. דרך פשוטה יותר (אם כי לא הרבה פחות יעילה) היא לאחסן את המלפפונים בשקית בה ניקנו, עטופים בנייר מגבת. את ניר המגבת יש להחליף בכל יום. המהדרין מכליאים בין השיטות, ומעל ערמת המלפפונים בכלי הייעודי (ומתחת למכסה) מניחים ניר מגבת.
בכל מקרה, שקית או כלי ייעודי - לאחסן במקרר, ואם יש במקרר מגרת ירקות עם בקרת לחות - אז על הכי יבש.

אבל בכלל, מה פתאום לשמור מלפפונים? מלפפון אוכלים כשהוא טרי. לא לחינם משמש המלפפון כינוי לזקן בפי הערבים.
___
1 הכוונה למלפפוני אדמה (בלאדי בפי בני דודינו), לא לגוש הפלסטיק הירוק שאינו ראוי למאכל אדם כבר ברגע היקטפו.
מכל מלמדי השכלתי 467453
כן, ולשיר לו שיר ערש לפני השינה. להזכירך, מדובר במלפפון, לא בחית מחמד.
מכל מלמדי השכלתי 467456
תגובה 467409 שורה אחרונה לפני הערת הרגל.
מכל מלמדי השכלתי 467461
לא בכל יום אני עושה קניות.
מכל מלמדי השכלתי 467464
אז תגדל בגינה! אוף איתך!

(צחוק צחוק, בעונה שעברה גידלתי מלפפונים בעציץ גדול ואפילו צמח שם משהו. היו קצת מימיים אבל לא נורא).
מכל מלמדי השכלתי 467465
אז תקנה מלפפונים חמוצים, נודניק!
מכל מלמדי השכלתי 467467
אם ברקת אומרת ''אוף איתך'' ואתה קורא לי נודניק, סימן שאני עושה משהו נכון.
מכל מלמדי השכלתי 467390
אם כבר מדברים על מלפפונים, מישהו מוכן להסביר לי למה הגויים עוטפים את המלפפונים שלהם בניילון?
מכל מלמדי השכלתי 467391
גם יהודים כשרים עושים זאת. מלפפונים (ושאר ירקות) עטופים בניילון במקרר נשמרים פי כמה יותר טוב מאשר בלעדיו.
מכל מלמדי השכלתי 467394
למה בסופרים בארץ הקודש מוכרים לא עטופים, בזמן שבאצות נוכריות מוכרים אותם עטופים? למה בארץ הקודש יש להם גודל של מלפפון, וארצות ניכר יש לכל מלפפון גודל של שלושה קישואים?
מכל מלמדי השכלתי 467395
מה מחיר קילו מלפפונים במקומות בהם נוהגים לעטוף אותם?
מכל מלמדי השכלתי 467396
זו לא שאלה נכונה. מלפפונים נוכריים עטופים שווים את משקלם בזהב.
מכל מלמדי השכלתי 467397
ממה שזכור לי (לא מהשנים האחרונות), בארצות אירופיות שבהן הם עטופים - המלפפונים הם מזנים ארוכים וגם עבים יותר ‏1, אבל בעיקר ארוכים יותר, והם נמכרים לפי יחידות ולא לפי משקל (זה תמיד יוצא יותר יקר, בכל המוצרים). מלפפון כזה שוהה בבית קוניו הרבה יותר זמן ממלפפון ישראלי, זאת בהתחשב לא רק בגדלו ולא רק בהרגלי התזונה של האירופים, אלא גם בכך שמשפחה אירופית היא קטנה יותר, בממוצע, ממשפחה ישראלית. חותכים חלק מהמלפפון לצריכה היומית ואז מקפלים את שולי הניילון כך שהוא מכסה את האזור החתוך ושומר על הטריות - לזמן ארוך יותר, כאמור, מאחיו הישראלי.

1 לפני שנים ארוכות נעשה נסיון שלא צלח, כנראה, לשווק את הללו גם בארץ ולהרגיל את הישראלים לצרוך אותם כשגרה. במערכון "טבריה תחתית", של הגששים, שבו היה אחד מהם (שייקה, נדמה לי) מנהל משא ומתן ארוך לסחיטת מלפפון משני חבריו ולבסוף היה מוציא מכיסו מלפפון ואוכל אותו להנאתו - שלף שייקה (?) פעם, במקום מלפפון ישראלי סטנדרטי, כמו בכל ערב - מלפפון מן הענקים-ענקים האלה והחל לנגוס בו ללא סוף, בארשת פנים רצינית - והפתיע בכך את שני הגששים האחרים והצליח לגרום להם לפרוץ, ביחד עם הקהל, בצחוק בלתי נשלט (תופעה די נדירה. השחקנים על הבמה יש להם, בד"כ, מעין "קודים" משלהם, והם צוחקים מעניינים שביניהם ולא ממה שמצחיק את הקהל, בייחוד כשמדובר בהצגה, או במופע בידורי, שרצים כבר זמן רב).
מכל מלמדי השכלתי 504664
אני כמעט בטוח שב"ספר הזהב" של הגששים נאמר בפירוש בתסריט "מוציא מכיסו מלפפון ענק" (אודה למי שיאשר או יפריך). אולי הם החליטו לאמץ את הקונץ באופן קבוע?
מכל מלמדי השכלתי 467399
כאן, נכון להיום, מוכרים מלפפון שלם ב-‏62 פני (שזה 5 שקל). אין לי שמץ של מושג מה המשקל של מלפפון כזה, בפעם הבאה שאהיה בסופר עם משקל אדווח.
מכל מלמדי השכלתי 467452
אולי ההסבר שתי תגובות למעלה מייתר את הנקודה שלי. בהנחה שהניילון מאריך את חיי הירק, חשבתי שהאריזה תהיה כדאית מעל מחיר מסויים.
מכל מלמדי השכלתי 467392
אולי זה מאריך את חיי המדף שלהם?
מכל מלמדי השכלתי 467534
מה, לדלורית יש טעם? לא בפעמיים-שלוש שכיבדו אותי בה. (דלורית זה הדבר הזה שנהפך לאטריות בזמן הבישול?)
מכל מלמדי השכלתי 467537
You got it!
מכל מלמדי השכלתי 467578
כן. שמו השני של צמח זה: מוסיף-צבע-למרק מצוי‏1.

1 ברור שאין לו שם כזה כי מדובר במין מוכלא.
מכל מלמדי השכלתי 467580
לא יותר פשוט להוסיף למרק כמה טיפות של מיצוי בטה קרוטן?
מכל מלמדי השכלתי 467593
והסיבים התזונתיים מה? כלב?
תזרקי למרק הלקט כותנה או שניים. 467594
סיבים תזונתיים זה השערות האלה שנתקעות בין השניים אחרי שאוכלים מנגו?
  תזרקי למרק הלקט כותנה או שניים. • :
  תזרקי למרק הלקט כותנה או שניים. • ברקת
  תזרקי למרק הלקט כותנה או שניים. • :
  מה משותף למנגו ול..., לא חשוב. • דורון הגלילי
  מכל מלמדי השכלתי • איציק ש.
  מכל מלמדי השכלתי • האייל האלמוני
  אמן! • מוחמד אכלן
  אוף, הפולנים האלה • האייל האלמוני
  אוף, הפולנים האלה • האייל האלמוני
  אוף, הפולנים האלה • ברקת
  אוף, הפולנים האלה • האייל האלמוני
  אוף, הפולנים האלה • ברקת
  אוף, הפולנים האלה • האייל האלמוני
  אוף, הפולנים האלה • האייל האלמוני
  אוף, הפולנים האלה • האייל האלמוני
  אוף, הפולנים האלה • דורפל
  אוף, הפולנים האלה • האייל האלמוני
  אוף, הפולנים האלה • ברקת
  אוף, הפולנים האלה • דורפל
  אוף, הפולנים האלה • האייל האלמוני
  אוף, הפולנים האלה • דורפל
  אוף, הפולנים האלה • האייל האלמוני
  אוף, הפולנים האלה • ברקת
  אוף, הפולנים האלה • האייל האלמוני
  אוף, הפולנים האלה • האייל האלמוני
  אוף, הפולנים האלה • האייל האלמוני
  אוף, הפולנים האלה • דורון הגלילי
  אוף, הפולנים האלה • האייל האלמוני
  אוף, הפולנים האלה • דורון הגלילי
  אוף, הפולנים האלה • איציק ש.
  אוף, הפולנים האלה • המסביר לצרכן
  אוף, הפולנים האלה • איציק ש.
  אוף, הפולנים האלה • המסביר לצרכן

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים