מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458111
אחרי שפורסמו הידיעות על פעילות חיל האוויר בסוריה, פורסם גם שראש אמ"ן אמר שיכולת ההרתעה של צה"ל שוקמה.

אני רואה את הדברים אחרת.

אם באמת נכונים הפרסומים הזרים ומדובר בהפצצה של חיל האוויר שחיסלה ניסיונות התחלתיים של הסורים לפתח יכולת גרעינית, שלוותה גם בפעילות של יחידות קרקעיות: שלד"ג ואולי גם פעילות מוקדמת של "ביקור" במקום, ולקיחת דוגמאות של חומרים מהמקום, אם כל זה נכון, אין ספק שיש פה הצגה של יכולת מקצועית מעולה, שגם השיגה הישג נאה.

אבל כשמתבוננים בתמונה כולה, רואים שבעצם אין כל חדש, ודווקא הפעולה המוצלחת (אם אכן הייתה כזאת) מדגישה את מה שאין: יכולת לבצע פעולות רגילות של צבא: הנעת דויזיות גדולות ויכולת השתלטות וכיבוש (אופס. טפו טפו טפו), כשהיכולת המרשימה של יחידות האוויר והלוחמה הזעירה רק מסייעות לכוח העיקרי להשיג את המשימות האלה.

לדעתי, אצלנו התהפכו היוצרות, ואני חושב שראשית ההליכה המוטעית הייתה עוד כששר הביטחון דהיום כיהן כרמטכ"ל, כשהתחילו לדבר על צבא "קטן וחכם". אז החלו להתבסס על חיל אוויר ויחידות קומנדו, והזניחו את כל השאר שהוא העיקר.
איני חושב שהזמן הקצר שעבר מאז המלחמה הספיק, כדי לתקן את הליקויים האלה, וייתכן גם שהקונצפציה המוטעית עדיין קיימת.
הזליגה היומית של רקטות עלובות לכוון שדרות, שלא פוסקת לרגע מזכירה לנו את זה כל הזמן.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458112
מה שברק דיבר על צבא קטן וחכם היה כמו שדיבר על הזקנה במיסדרון. דיבר.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458113
ברק מקפיד לנתק בין דיבורים למעשים.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458114
המסטר הגדול בתחום הזה הוא אולמרט.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458115
לא בדיוק. אצל אולמרט יש ביניהם קשר הפוך.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458116
אתם מבזבזים לי את המחשב. דו-שיח כזה לא אמור לעלות כשאני לוחץ על ''תגובות חדשות''. לא באייל.
שכ''ג מתקן את הרושם 458117
אולמרט שולתתתת!!!!!!!!!!!111
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458119
מהר שלל חש בזבוז.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458122
אתה יכול להכניס אותי ואת כל האיילים האלמוניים לרשימה השחורה.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458123
אתה יודע כמה מחשב תבזבז לו רשימה שחורה?
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458141
אני לא מנהל רשימות שחורות. אני מאמין בדיון פתוח וחופשי. אבל דיון פתוח וחופשי מחייב אחריות מצד המשתתפים. זה שיש לך דעות זה נחמד מאוד, אבל לא כל כך מעניין כשלעצמו. המסורת באייל היא שמתנהלים דיונים רציניים על *הנימוקים* לדעות המשתתפים. במצב שיותר ויותר תגובות הן מלל לא מנומק מהסוג שאפשר לראות בתגובות באתרי החדשות, האייל מאבד את ייחודו האינטלקטואלי. חבל, כי האייל היה מקום יוצא דופן ברשת בשילוב של פתיחות לכולם ורמה גבוהה של דיונים.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458142
לכל דבר יש עליות ומורדות. אני זוכר כאן דיון אינטלקטואלי ארוך בענייני בישול אורז.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458174
אני זוכר דיונים על נושאים אזוטריים בהרבה. נניח, פסיכולוגיה אבולוציונית.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458175
מוטב שתפסיק להתהדר במסך הבערות שלך.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458154
אה, רצית נימוקים? לא חשבתי להוסיף כאלה לתגובה 458113 כי הנחתי שאלה ידועים לכל. אבל טוב שאמרת. בבקשה:
ברק אמר בהתמודדותו הראשונה על ראשות הממשלה שהוא יוציא את הזקנה ממסדרון בית החולים. הזקנה התורנית מאושפזת שם עד היום.
הוא אמר שישפר את מצבם של האזרחים הערבים. הוא לא הואיל אפילו לפגוש אותם פעם אחת או להיענות להפצרותיהם בנושא עד שבן עמי שכנע אותו לעשות זאת אחרי שנהרגו 13 מהם באינתיפאדה הפנימית.
הוא אמר שבממשלתו יכהנו יותר נשים משכיהנו בכל ממשלה קודמת, ולולא לחצים אדירים לא היה ממנה אפילו שתיים, כפי שהיו גם לפניו.
הוא אמר שיהפוך כל אבן בדרך לשלום, והוא באמת הפך כל אבן - ליטרלית - בבית לחם ובבית סחור, אבל בדרך לשרון.
הוא אמר...
הוא אמר...
הוא אמר...
ולא עשה (כמעט) דבר. חוץ מהנסיגה מלבנון. סטייה אחת מעקרון חמור.
ורק בשבועות האחרונים הוא אמר שאיננו רוצה במלחמה עם סוריה. ומיד אחר כך יזם שם פעולה שהייתה הזמנה בוטה למלחמה, ורק איפוקו וחכמתו המדינית של אסאד מנעו אותה.
אם זו לא הקפדה על ניתוק בין דיבורים ומעשים, אינני יודעת הקפדה מהי.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458173
אה, מקשיבים לתלונות שלי? אז יש לי הצעה נוספת: לפתח דיון רק עם מגיב שההשקפות שהוא מציג שונות משלך. לטעמי, זה הופך את הויכוח למעניין יותר, ומפחית את הסיכוי שנחזור על המובן מאליו.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458185
כשאתה כותב "שההשקפות שהוא מציג שונות משלך", מה "הופך את הויכוח למעניין יותר", "ההשקפות השונות" או ה"מציג"?

ז"א נראה לי שלעיתים הבעיה היא לא כל כך עם תוכן הדברים אלא עם צורת החשיבה המשתמעת מהם ומדרכי ההבעה, כי מגיבים עם דעות שונות יש למכביר.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458186
האם יש לך דוגמא? לא ירדתי לסוף דעתך.
מה שהתכוונתי לומר הוא רק שדיון אינטלקטואלי הוא דיון ביקורתי, שמתבסס על עימות בין עמדות. אם מלכתחילה יש בינינו הסכמה, אולי נפיק רווחים פסיכולוגיים משיחה בינינו, אבל היא לא תהיה דיון אינטלקטואלי.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458187
מה שהוא התכוון להגיד הוא שבשביל שהדיון יהיה מעניין לא מספיקה אי הסכמה, ושגם יכולת הצגה היא שדבר חשוב (ויותר חשוב, אני מוסיף, חדשנות. ולכן, אין שום סיכוי שתגובה 458113 או תגובה 458154 תהווה אי פעם בסיס לדיון אינטלקטואלי מעניין. יכול להיות שנגמרו הנושאים לדיון באייל? יכול להיות שהגענו ליום בו כל מה שנשאר זה דילמת הקרונית? יהונתן, בבקשה תציל אותנו).
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458190
לרגע אחד דווקא היה כאן פתילונצ'יק אינטלקטואלי מעניין (אתמול, נדמה לי). משהו עם חמור ומלעונה, בהשתתפותו של אינטלקטואל גלובלי אחד, אבל הוא עף כלעומת שנולד (לא הגלובלי, הפתילון)... לו היו מספיקים לענות שם על שאלה שמישהו העלה בדבר פירוש ה''מלעונה'' - הייתי זוכה סו''ס גם אני ללמוד משהו חשוב מתרבות ארצי ומולדתי. מה חבל.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458193
מלעון (ערבית) ת\' ז\', מלעונית נ\', מלעונים ר\', שד משחת, רע לב, זרע-מרעים. "המלעון הזה ייתן לך משהו? זה הוא ייתן לך!"
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458202
תודה. עד היום חשבתי שזאת בטח מילה גסה.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458214
זו ודאי לא מילה עדינה. (גס != מיני)
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458224
שאני אנבל את פי? זין בעין של אחותך הצולעת.
_______
תמחקו, תמחקו. בסך הכל רציתי להגיד "חג שמח" אבל הטורט השתלט עלי.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458226
חשבתי שיתרונו של המחשב ללוקים בטורט הוא בזה שאפשר למחוק את הקללות לפני הלחיצה על ''אשר''.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458228
בשביל זה יש מערכת.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458192
איך אני יכול להציל? אני לא מבין כלום בדילמת הקרונית.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458194
אה, ובנוגע לחדשנות - אתה צודק, כמובן. אני מנסה לבדוק מה הם הדרכים להגיע לחדשנות דרך דיאלוג. אני חושב שהתנאים שציינתי (בדיקה אחורה של הנימוקים לעמדות וניסיון להתעמת עם עמדות שונות משלנו) הם דרכים שיכולים להוביל אותנו לחדשנות.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458196
ונראה שגם תגובה 458187 לא תהווה לעולם בסיס לדיון אינטלקטואלי.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458207
הדיונים אינם נתקעים ברמה רדודה רק בגלל חילופי דעות קצרים ומבודחים על אופיו של ברק. מתדיינים רבים אינם מוכנים לזוז מסטיגמות שונות, למשל: לא פעם ענו לי שלא רוצים להכנס לויכוח בין תש"חיסטים לבין מש"חיסטים ושהויכוח מוצה באייל- הגדרה שיטחית להחריד.
דור שלם דורש אולקוס? 458212
לא נראה לי שמישהו אמר פעם ש"הויכוח מוצה באייל". מה שכן אמרו זה שהנושא נלעס כל כך הרבה עד שיצא מכל החורים וכתוצאה מכך ישנם איילים רבים שאיך שהם רואים את המילה "תש"ח", מיד על המקום הם חוטפים בחילה, צרבת וכאב בטן. אנחנו הרי לא רוצים שיגדל כאן דור שלם עם אולקוס ויפול למעמסה על כתפי מערכת הבריאות ועל סלינו ועל כתפינו, נכון?
דור שלם דורש אולקוס? 458218
גם אני כשאני רואה את המילה ''תש''ח'', אני מקבל בחילה. לא בגלל המושג אלא בגלל שמכניסים אותו למילה אחת שמרדדת אותו לחלוטין.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458188
כן, זה ברור, לחפש מי שמציג דעה הפוכה כדי למצוא עניין בדיון נראה כהחמצה אם מתעלמים מהצורה בה הדעה מבוטאת, או אם יש התדבקות לעמדות וכו' (והיו כאלה).
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458191
לא יודע אם אני מסכים. אם אני יכול לקבל תוכן מעניין ורלוונטי, אני מוכן להתפשר על הצורה.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458195
עדי להתרחק מהדיון הנכחי, בוא ניקח לדוגמא את אחמדינג'אד בקולומביה. דעות שונות, אבל האם אתה חושב שתוכל להנות אם הוא יגיב באייל? אני לא מתכוון לתוכן דעותיו אלא לצורת המחשבה שלו, לפי מה שמצטייר מהעיתונות.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458198
התווכחתי עם תש"חיסטים. אתה חושב שאחמניג'אד הוא זה שיפחיד אותי?

צורת המחשבה של אחמניג'אד נראית לי מרתקת. לך לא? מאחר שהוא קוהרנטי למדי ומנהיג מדינה לא קטנה, הוא מהווה אתגר לתפיסות הרציונאליות שלנו. אבל אני מניח שאשתעמם אחרי זמן מסוים אם לא תהיה התפתחות בעמדותיו או אם לא נצליח להסכים על עובדות בסיסיות לצורך הדיון.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458200
מה אתה חושב יכול להפחיד אותך באחמניג'אד? הדעות שלו? אבל לא על זה מדובר. לפי מה שניראה לי חוץ מלילמוד על צורת מחשבה מקובעת ושונה משלך, האם תוכל "להנות" (שזה היה הקריטריון הראשון שלך אאז"נ). כי אז הלימוד שלך יהיה מהלך אינטלקטואלי גרידא (כאילו שיש דבר כזה אבל נניח) ותוכל לטעון שבדיעבד אתה שאבת הנאה מזה שלמדת על צורת מחשבה מקובעת. אבל זה יהיה כבר "רווח פסיכולוגי".

האם שיחה איתו, או למשל עם מחבת"ים, או אם אנטי-סמולנים אובססיביים באמת תיגרום לך הנאה רק בגלל שדעותיהם שונות?

האם שיחה עם אינטלקטואל רציונלי מערבי בה זורקים לו פופר והוא עונה בפרש של נפוליון (בטון שגובל בכעס), זורקים לו ממצאים פסיכולוגיים והוא עונה בסיפור משרותו הצבאי, תיגרום לך הנאה או מה?
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458201
הקריטריון שלי אינו הנאה. מערכת האייל הצהירה ''באנו כדי להנות''. אני לא.

השאיפה שלי כאן היא ''התקדמות''. כמו שאני רואה את זה, כדי להתקדם אני חייב להיחשף ולהתעמת עם עמדות שונות משלי, אבל אני לא חייב לחתור לקונצנזוס. דיאלוג אינטלקטואלי מוצלח הוא לאו דווקא כזה שחותר להסכמה, אלא כזה שמאפשר לכל אחד מהמתדיינים לחדד את עמדותיו ולהבין את הצדדים החלשים והחזקים שלהן. במובן הזה, שיחה עם אנשים שמולם אני צריך למצוא דרך להצדיק את עמדותיי אכן תקדם אותי.
אני מסכים שיש אנשים שלא יעניין אותי לדבר איתם. למשל, אם ארגיש שלא מתקיים דיאלוג כלשהו בינינו (כמו בחלק מהדוגמאות שלך), אחשוב שההשקעה שלי בדיון היא חסרת תועלת (אני תמיד יכול ללמוד על עמדות ממאמרים וספרים). אבל זה נראה לי עניין של תוכן הדברים ולא של הצורה בה הם מועברים.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458203
הקריטריון שלך היה ''עניין'' (סליחה, אני חשבתי שזה היה ''הנאה''). ברור שהמצב האופטימלי זה להתדיין עם אחד שיש לו ידע אבל הוא לא מנופף בו, שיש לו דעות עמוקות ומקוריות אבל הוא לא מתרברב בהם, והוא שנון וחם ואמפטי בלי להיות סרקסטי ופוגע. שיחה עם מישהו בעל דיעה הפוכה היא אולי תנאי לדיון מעניין אבל אם זה בא בצורת שיח פוגענית, גסה, בוטה או יותר גרוע מזה, בשיח שלא קשוב לך ולדקויות הטיעונים, בלי לנסות להבין אותך אלא רק מחפש עימות או ניצחון, אז אפשר לוותר על ה''עניין''.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458206
לא הבנתי. מהי כוונתך ב"...בלי לנסות להבין אותך אלא רק מחפש עימות או ניצחון, אז אפשר לוותר על ה'עניין"'? האם אתה חולק תחושה אישית, מעניק עצה ידידותית, קובע קביעה על התנאים הנפוצים לדיאלוג, קובע קביעה נורמטיבית על האופן שבו דיאלוג צריך להתנהל? משהו אחר?
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458210
תיאור של צורות התדיינות. אני חושב שמהר מאד מאבדים עניין (או עולים על פסים של עימות) כשהצד השני רואה בשיחה זירה של הפגנת עליונות או מקום שיטה לגמד ולבטל את הצד השני, ולא קח ותן משותף. היו מספיק דוגמאות באייל לסוג כזה.

במישור היותר תאורטי, דיאלוג מעצם טיבעו הוא יותר שיתוף פעולה בין המשוחחים מאשר מדיום להעברת מסרים אוטנומיים בין שתי תחנות תיקשורת דיסקרטיות. ז"א צד א' וצד ב' משתתפים באופן אקטיבי בבניה משותפת וזו משפיעה על שניהם. זה לא צד א' שרוצה להעביר מסר x וצד ב' מסר y בלי שהמסרים ישפיעו על א' ו-ב', בלי שהמסרים עצמם יושפעו זה מזה, ושהמסים יהוו מעין חציצה בין המשוחחים (ולא מדיום מקרב ומשלב).

לכן אולי תוכן השיחה לא מספיק כדי ליצור עניין, קרי שהצד השני מביע דעה שונה, אלא הדרך בה השיחה ניבנית בשיתוף הפעולה בין השניים. עימותיות, גסות, או חוסר רצון ויכולת לראות את הדברים גם מנקודת מבטו של האחר )כפי שקורא בדיונים עם אנשים מסוימים באייל לדוגמא) פוגמים בשיתוף, בפוטנציאל לעניין ולתרום.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458211
זה נראה לי מאוד נכון. בכלל, דיאלוג יכול להיות מעניין ופורה גם בין בעלי דעות דומות וקרובות - או משעמם וחסר מעוף בין מחנות מנוגדים. בקבוצה פוליטית שהשתתפתי בה זמן קצר הבחנתי שהיו כמה שרצו, בעצם, רק להביע את דעותיהם במקום לדבר באמת; הם פשוט סיפקו מונולוגים בזה אחר זה, כמעט ללא קשר ביניהם, כשאיש אינו לומד שום דבר מהנאמר. שעמום פראי, גם כשהייתה לכאורה מחלוקת.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458217
כאחד שאוהב עימותים אני מבקש לחלוק על (או להתעמת עם) דבריך.

שיתוף הפעולה שאתה קורא לו דיאלוג יכול להתבסס רק על מטרה משוטפת. כמו למשל שני סטודנטים שמגישים עבודה משוטפת ומלבנים את רעיונותיהם מתוך כוונה להוציא חיבור משותף. במקרה כזה ההקשבה ההדדית היא חיונית, אבל במקרה כזה אולי עדיף גם שדעותיהם של השניים תהינה שונות לפחות במידת מה. שונות כזו תפרה את הדיון ואת החיבור ושיתוף פעולה מתוך הקשבה הדדית תאפשר להם להגיש את העבודה בזמן.

חלק מהדיונים והפתילים באייל - בעיקר אלו שעוסקים בנושאים "ניטראליים" כמו מדעים או שירה - מתנהלים באווירה כזו. לא שהאיילים מתכוונים להוציא מאמר משותף, אבל ליבון הסוגייה עצמה הוא עניין משותף (למי שמוצא מספיק עניין בנושא). בפתילים כאלו אני חושב שתמצא מעט מאוד עימותים או חוסר שיתוף פעולה. בד"כ אתה מוצא שם כמה שבקיאים בנושא ושמחים לחלוק את ידיעותיהם עם האחרים.

אבל בדיונים "אידיאולוגיים" המצב שונה. שם אני חושב שלא נכון לצפות לאווירת שיתוף פעולה, פשוט בגלל שאין למתדיינים תכלית משותפת. לא נראה לי שאנשים משתתפים בדיון כזה כדי ללבן את האמת ולעדכן את האידיאולוגיה שלהם (היהפוך סמולני עורו וימני חברבורותיו?). על פי רוב הם יכנסו לדיון ויצאו ממנו עם אותה אידיאולוגיה. בדיונים כאלו, נדמה לי, אם אנשים בכלל מנסים להבין את הצד השני זה רק בבחינת "דע מה שתשיב לאפיקורס".

התכלית המשותפת היחידה בדיונים אידיאולוגיים כאלו היא הדיוון - או כנראה עדיף לומר "הוויכוח" - עצמו. וזה ספורט - כמו האבקות - שהוא לעומתי מטבעו. זה לא אומר שלא צריך לשמור על כללי משחק/נימוס מסוימים, אבל "שיתוף פעולה", לטעמי, יקלקל את המשחק ויהפוך אותו ללא מעניין.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458204
ממה אתה מסיק שמחשבתו של אחמדינג'ד מקובעת? (שאלה רצינית לחלוטין).
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458205
כתבתי שאני ניזון רק ממה שמפורסם בעיתונים ולפי זה הוא חוזר כל הזמן על כמה מנטרות. יכול להיות שככה העיתונים רואים אותו יכול להיות שלא. הוא רק שימש כדוגמא גנרית.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458127
זה נכון שברק לפעמים מדבר דיבורי סרק, כמו ההכרזה על עזה כשטח עויין, כשהבחור יודע בברור שהוא לא מתכוון לעשות עם זה שום דבר, והשד יודע למה הוא מקשקש. כשמדברים בלי כוונה לקיים, בפרוש נגרם נזק.

אבל אני לא התכוונתי לכך.
אם תשים לב כל הרמטכ''לים האחרונים היו ממה שקרוי ''יחידות מובחרות'', עד שהגיע חלוץ מחיל האוויר. לפני כן נתנו הרבה יותר משקל לשיריון. למגמה הזאת התכוונתי בדבריי.
זה יפה כשעושים מבצע כזה כמו שהיה (או לא היה) בסוריה, ללא אבידות בכלל, ועם תוצאות כאלה טובות, אבל החיים (בעימותים צבאיים בין מדינות) אינם רק זה, וצריך להשקיע הרבה משאבים גם בהתכוננות לפעולות הצבאיות הרגילות שבהם, מה לעשות, אוכלים הרבה חרה, לפני שנראים ההישגים.
ואת זה, לדעתי, הפסקנו לעשות, ומדובר בתהליך רב שנים.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458128
מה היו התוצאות הטובות של מה שהיה בסוריה (מה בכלל היה בסוריה)?
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458135
לא היו תוצאות טובות. הנבלות הסורים סרבו לצאת למלחמה וברק יצטרך איזה מבצע חדש.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458131
אינני חושב שזה התהליך שקרה. חלוץ לא היה כל כך הרבה רמטכ''ל.
מה שגרם לניוון חיל היבשה היה העיסוק במלחמה נגד הטרור ובשליטה על אזרחים הנתפסים כעוינים.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458133
זו הטענה השמאלנית המסורתית, אבל אין בה היגיון, כלל. מבלי להתייחס לכך שהמלחמה במחבלים הייתה הכרח, ודווקא כל עסקי השלום שירדו על ראשנו בשנים האחרונות הגבירו את הצורך בה, בכל הנוגע ללוחמת חיר נתנה, דווקא, הפעילות כנגד המחבלים אפשרויות להתאמן בסביבת אויב חמוש אמיתי (דווח לי פעם על דעתו של מג"ד חיר לשעבר [שהוא גם פרופיסור לפיסיקה, אבל אולי זה לא משנה] שהפעילות כנגד המחבלים בישובים הערביים ביו"ש היא "אימון הפרט" אידיאלי.)
בודאי אין זו הסיבה לכך שנזנחה המחשבה והשקעת המשאבים בפעילויות הקלסיות של צבא. לדעתי המניע לתהליך הזה היה הרצון "לא להיכנס לבוץ". מרוב שלא רצו להיכנס לבוץ טמנו את הראש בחול ולא התכוננו למצב שבו יהיה צריך מחוסר ברירה להיכנס לבוץ, כפי שקרה במלחמת לבנון האחרונה.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458134
יכול להיות שהפעילות כנגד המחבלים בישובים הערביים ביו"ש היא "אימון הפרט" אידיאלי (אם כי גם בכך אני מפקפק), אבל בטוח שהפעילות בישובים הערביים ביו"ש היתה אנטי תזה לאימון צמ"פ מסודר, כמו גם אימון מסגרות גדולות (או בדבריך: (אימון) "לבצע פעולות רגילות של צבא: הנעת דויזיות גדולות ויכולת השתלטות וכיבוש")
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458137
טוב. בכך אני חולק עליך ועל איציק, אבל איני מוצא כרגע עוד משהו להוסיף.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458138
אתה חולק עלי (בוא נניח לאיציק) בכך שלדעתך הפעילות בישובים הערביים ביו"ש היתה אימון צמ"פ מסודר (או לפחות היא לא פגעה באימונים אלו)? אתה חולק עלי בכך שלדעתך הפעילות בישובים הערביים ביו"ש היתה אימון לבצע פעולות רגילות של צבא: הנעת דויזיות גדולות ויכולת השתלטות וכיבוש?
זה רק היה נדמה לי, או שרק לפני שנה, עם תום מלחמת לבנון השניה, התלוננו מפקדי מסגרות שהטנקיסטים שלחמו תחת פיקודם (ומדובר בחיילים סדירים, לא אנשי מילואים חלילה) עלו על טנק במלחמה לראשונה מזה חודשים רבים, אפילו שנתיים?
458139
מה משנה כאן טנקים-לא-טנקים? כאן זה נגד ערבים ושם זה נגד ערבים, אז בטח שזה אימון טוב.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458156
חבל שאתה מתחיל עכשיו לסלף את דברי.
אמרתי שהפעילות ביו''ש הייתה אימון בתנאים ''חיים'' לסוג מסויים של פעילות קרקעית, ולא הפריעה לקיים אימונים אחרים עם עוצבות גדולות וכדומה. זה שלא עשו זאת, זה בגלל הקונצפציה שאפשר גם בלי ''להיכנס לבוץ'', ושטילי החיזבאלה ''יחלידו'' במחסנים, וכדומה. רמטכ''ל ''כחול'' לא מונה כדי לשפר את הפעילות כנגד מחבלים אלא כחלק מקונצפציה כללית.
זאת גם עובדה שבעקבות תחקירי מלחמת לבנון ומינוי הרמטכ''ל החדש נמסר שהחל בצה''ל תהליך של שיקום היכולת הזאת. זה למרות שהפעילות ביו''ש נמשכת במלוא הקיטור, והיא זו ששומרת על חיי התל אביבים מפיגועים.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458157
מלחמה נגד צבא סדיר איננה מלחמה נגד מחבלים, נגד הפרות סדר ושמירה במחסומים או על התנחלויות.
למרות מה שציטטת, המסקנות של חוקרי המלחמה בצה''ל התייחסו לפרמטר הזה. חוסר תרגול בהתנהגות כנגד אויב בעל כוח אש, כפי שציינו לפני- הפעלת מיסגרות גדולות, לוגיסטיקה וכד'. להזכירך, היו בעיות לוגיסטיות בהספקה ליחידות שנלחמו במרחק של קילומטר וחצי. שים לב מה היו השינויים שהנהיג גבי אשכנזי ותבין מה היו הליקויים.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458158
אבל הטענה השמאלנית הקלאסית שאתה העלית היא שהמלחמה במחבלים היא זו שהפריעה לאימונים הנחוצים האחרים, בעוד שאני אמרתי שהאימונים אחרים לא בוצעו בגלל קונצפציה, והחלק של אימון הפרט דווקא קיבל חיזוק בגלל מלחמה זו.
עכשיו אתה אומר שגבי אשכנזי מתקן את הליקויים, ובכך אתה עצמך סותר טענה זו. איך הוא מצליח לעשות זאת כשאותה מלחמה במחבלים נמשכת(1), ושומרת על חיי האזרחים מפיגועים ?

(1) למשל הפעילות בשכם שבעקבותיה נמצאו כמה חגורות נפץ כולל זו שבתל אביב, ותפיסת מטען שנישא ע"י נער בן 15 במחסום (שמדכא את חיי הפלשתינים) לא מזמן.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458159
אינני אומר שגבי אשכנזי מתקן את הליקויים; אני טוען שגבי אשכנזי הסיק מסקנות שצריך להגביר את האימונים של צה"ל כצבא ולא כמישטרה. חיפוש חגורות נפץ, איתור בתים שיש בהם פעילות חשודה, מצור על בתים ופריצה אליהם, אינן פעילויות לחימה של צבא אלא פעילויות מישטרתיות. חלק מהאבדות במילחמת לבנון השניה נבעו, על פי מה שקראתי, מהתנהלות נגד מחבלים ולא נגד צבא. החיזבללה תיפקד ככוח גרילה צבאי ולא כמחבלים המסתתרים בבתים.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458160
פעילות כמו שהייתה לאחרונה בשכם אינה פעילות משטרתית.
איני חושב שיש מישהו כולל גבי אשכנזי שחושב שצריך להפסיק את הפעילות כנגד מחבלים, וגם להתכונן ולהתאמן לקראתה, ושזה תפקידו של הצבא לעסוק בכך.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458161
זו הייתה תגובה שלי. שמי השתבש בגלל תקלה.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458162
אני גם לא מבין איך ''איני אומר שגבי אשכנזי מתקן את הליקויים'' מסתדר עם ''שים לב מה היו השינויים שהנהיג גבי אשכנזי'' מתגובה קודמת.
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458164
זה שאשכנזי מסיק מסקנות ועושה שינויים, אינו אומר שהוא מתקן את הליקויים הבסיסיים. מדוע "שינויים" שווה ערך בעיניך "תיקונים"?
מלחמת לבנון והפעילות בסוריה 458166
כי אתה הפנית את תשומת לבי לשינויים, ואני לתומי חשבתי שאם אתה עושה זאת, אתה מתכוון לתיקון ליקויים. אבל עזוב. איני חושב שבנקודה זאת יש באמת למישהו מאתנו משהו חשוב להוסיף.
זו הטענה הימנית המסורתית 458136
שזו הטענה השמאלנית המסורתית, אבל אתה חי בעננים אם אתה חושב שיש לך מונופול ימני על מיומנות צבאית.
מחרחר מלחמה בשעת הסייסטיה 458125
לאיפה אתה חושק שינועו הדיויזיות הגדולות (מה רע כבר באוגדות? מילא), כנגד איזה צבא יפעילו אותן וכיצד תוכל להוציא את יכולת ההשתלטות הנחשקת לפועל?

על אובדן כושר הכיבוש יש ביננו הסכמה מלאה!
מחרחר מלחמה בשעת הסייסטיה 458126
אין ספק, עכשיו שדב יודע שיש בינו לבין "האייל האלמוני" הסכמה מלאה (ועוד עם סימן קריאה) הוא יכול לישון בשקט. יותר מזה, עכשיו , רק בעזרת סימן הקריאה, השתכנעו להם 76.312% מקוראי האייל!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים