459043
כל ערב בו אני נוסע בתל-אביב אני כמעט חוטף התקף לב בבלימת חירום כשאני מזהה מפחות ממטר רוכב אופניים לבוש בבגדים כהים, ולכל צורך מעשי בלתי-נראה בלילה. אין אורות, אין בלינקרים, במקרה הטוב יש איזה מחזיר אור אפקטיבי-למחצה. למרות שיש חוק שמחייב רוכבי אופניים להרכיב פנס אדום מאחור ולבן מקדימה בנסיעה בלילה (_פנס_, לא מחזיר אור), אף-אחד לא יודע את זה. איך אני יודע? כי מאז השני בספטמבר האחרון, אני שם לב שהרבה מרוכבי האופניים הרואים-ואינם-נראים טורחים להרכיב קסדות כנדרש. למרות שקסדה עולה 200 שקל ופנס 15, למרות שקסדה היא בלתי נוחה בעליל ופנס אפשר לשכוח בכלל שיש, למרות שפנס מונע תאונה וקסדה לכל היותר מפחיתה פגיעות מסוימות, למרות שהחוק קיים כבר זמן רב – אנשים חובשים קסדות אבל לא מרכיבים פנסים. אף אחד לא יודע על זה בכלל. אם מכונית תדרוס אחד מהם ותשבור לו את כל העצמות, הוא יוכל להתנחם לפחות בזה שהיתה לו קסדה על הראש. ובכל-זאת המשטרה לא אוכפת את החוק הישן, משרד החינוך לא מפרסם אותו, והתקשורת לא עוסקת בו. הרבה יותר קל להעביר בכנסת חוקים חדשים.
הפרדת רשויות? 459097
כלומר, זה לא שיותר קל להעביר חוקים, אבל המחוקק אינו אחראי לאכוף אותם, אלא רק להעביר אותם; העובדה שהמשטרה לא אוכפת לא צריכה למנוע מהמחוקק לעשות את תפקידו.

אני מסכימה איתך כמובן שאם יש חוק כזה, בפרט שהוא יכול להציל חיים, מן הראוי לאכוף אותו. למען האמת, אני בכלל לא ידעתי עליו, אז כדאי אולי להציף אותו לחנך בכיוון. כל עוד אין רעש תקשורתי אנשים לא מודעים והמשטרה לא טורחת לאכוף, כי יש לה עניינים בוערים יותר... זה חוק נשכח, וחבל.

אגב קסדה לעומת פנס: פנס צריך להתקין (מה שדורש איזשהו חוש טכני מינימלי) וגם קל יותר לגנוב (זה לא אמור להיות תירוץ, אבל אולי גם זה מצטרף לסיבות למה זה לא קורה).
הפרדת רשויות? 459099
לא אני ולא את מייצגים את "המחוקק". זה עניין של מדיניות ציבורית, של מה חשוב. כולם עובדים ביחד כמערכת אחת, ומושפעים מדעת הקהל, או במקרה הזה – מסתם היסטריה. מפריע לי שמעבירים חוק חדש ופוגע (יחסית) שתועלתו הבטיחותית שנויה במחלוקת עוד לפני שמנסים לאכוף או לקדם מודעות לחוקים טובים ונכונים שקיימים כבר זמן רב. וממילא כל הדיון הזה הוא סביב לידיעה תקשורתית שמדברת על אי-אכיפה של המשטרה את החוק החדש. אז מה עשינו? חיזקנו את התדמית של אופניים כפעילות מסוכנת, זה הכל.

לעניין הפנס – אופניים אפשר לקחת לכל חנות אופניים ומקבלים התקנה חינם יחד עם הפנס. כל פנס שקיים היום בשוק מתנתק בקליפס מהאופניים ואפשר לקחת אותו בכיס, או – כמו שאני עושה – להשאיר אותו על האופניים עד שיגנבו אותו (פעם בחצי שנה בממוצע) ואז לקנות חדש בעוד 15 שקלים.
בעיני גם זה חשוב וגם זה חשוב 459102
והחשיבות של האחד לא צריכה לבוא על חשבון האחר.
לצערי משטרת ישראל לא ממש אוכפת חוקים רבים, בין אם מטעמי משאבים, בין אם אלה חוקים שלא רווחי לאכוף, או שקשה יותר לאכוף, או שסתם אין בהם עניין לציבור לדעתם. אני לא מצדדת בזה, אני לא מצדיקה את זה, אני לא מרוצה מזה, והלוואי שהיו משקיעים באכיפת הדברים ה"נכונים", כלומר, אלה שבאמת מסכנים חיים בכבישים, למשל, ולא רק מה שנוח.

לסיכום: אין לי אלא להסכים איתך לגבי חשיבות הפנס ולהצטער שזה לא מפורסם ולא נאכף. בעיני זה לא עומד בסתירה לחוק החדש, שגם הוא מבורך בעיני ואני לא חושבת שהוא פוגע (ואת נימוקיי כבר שטחתי בתגובות האחרות).
פנסים 487993
איפה אתה מוצא פנס לאופניים ב15 שקלים?
פנסים 487995
בשוק הכרמל או כל מקום דומה, אפשר היום למצוא פנסי לד תוצרת סין במחירים דומים, כולל 5 נורות ואפשרות ל"נצנץ", שלי מחזיק מעמד כבר למעלה משנתיים בשמוש אינטנסיבי.
פנסים 487996
צ"ל *ב*כל מקום דומה וכו'.
פנסים 488009
תודה, אנסה.
488004
אם כבר בענייני "איפה מוצאים" - חנויות אופניים מוכרות תלת אופן? כלומר, לא כזה של ילדים, תלת אופן ממש?
488012
את מתכוונת כמו בקיבוצים?
488019
כן, אבל בסיסי ומטופש (ובטווח מחירים יותר נמוך) ונטול לוק גריאטרי.
488031
גם בסיסי ומטופש וגם נטול לוק גריאטרי? זה קצת אוקסימורון, לא?
488033
ממש לא. את/ה יודע/ת כמה דברים בסיסיים ומטופשים מאפיינים את גיל הנעורים?
488034
כן, אבל לא דיברתי מהזוית של בני הנעורים או של הזקנים אלא מן הזוית של ה*יצרנים* - ברגע שהם מייצרים תלת-אופן שהוא לא בממדים של ילדי הגן ושנועד להקלה בקשיי ניידות, זה ברור על מי הם חושבים ומה הם חושבים על המצב הפיזי והקוגניטיבי של מי שהם חושבים - והם לא חושבים על בני הנעורים.
488039
זהו, התכוונתי לשאול אם יש תלת אופן על תקן של אופניים, לא אחד שאמור להקל על קשיי ניידות למתקשים.
488053
כן, אבל זה עדיין לא הופך את הדיבור על משהו ''בסיסי ומטופש שאין לו לוק גריאטרי'' לאוקסימורון.
מצאת? 532532
532626
למעשה ראיתי בסביבה כמה שנראים דומים למה שרציתי, אבל אין סיכוי שאני מיבאת תלת אופן מקמבודיה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים