וואו! 464731
סימנתי 6-10; קשה לי מאוד להאמין שאני באמת נמצא במקום יותר טוב מהרוב. להלן פירוט ה"חברויות" אליהן התייחסתי-
א'- החבר המובהק (במונחים קונבנציונאליים) היחיד. אני מדבר איתו כמעט כל יום בטלפון, כל אחד היה אצל השני אין-ספור פעמים.
ר'- אנחנו מנהלים שיחות ארוכות כמעט כל שבוע (ככה יוצא), ויוצא לנו להיפגש פעם בחודש-חודשיים (שוב- ככה יוצא). אני זה שיוזם את הקשרים תמיד, אבל היא נהנית בשמחה ויש לנו מערכת-יחסים די פתוחה מבחינת סגנון השיחות.
א'- למדתי איתו בקורס, ואנחנו מדי פעם מתכתבים במייל כי הוא נמצא ברשימת הקשרים שלי. השיחות הן על אקדמיה, אבל כנות ופתוחות. הוא מקפיד לסיים כל שיחה ב"all best".
א'- מכיר אותו רק וירטואלית, אבל מכיר אותו טוב. אני חושב. אנחנו מתכתבים לפעמים כל יום, ויודעים את השמות המלאים אחד של השני. גם ההתכתבות בינינו היא כמעט תמיד ביוזמתי.
ת'- מכירים רק וירטואלית, וגם יודעים ששנינו לומדים באותה פקולטה, אבל לא יודעים את השמות המלאים אחד של השנייה. מודעים כבר להרבה תכונות אופי בעייתיות שמשותפות לנו. מסר או שניים ארוכים לשבוע, בד"כ ביוזמתי.

הנקודה היא, שקשה לי להאמין שמה שתיארתי כאן באמת מתאים להגדרות של אחרים. קשה לי להאמין שאני לא בקבוצה הכי נמוכה בעצם. מה אתם אומרים?
וואו! 464732
השתגענו לענות לך? עוד תתחיל להתקשר אלינו פעם בשבוע.
וואו! 464734
ת' לא ממש עונה על ההגדרה.
וואו! 464738
למה? כי היא וירטואלית בלבד ו/או כי אנחנו לא יודעים את השמות המלאים אחד של השנייה? השאלה היא אם זה קריטריון.
וואו! 464747
כי אתן לומדות באותה פקולטה.
וואו! 464750
הממ... אני גבר, כפי שאפשר להבין מעצם הכינוי שלי.
מעבר לכך, אני מדבר על מישהי שאני לא בקשר איתה רק לצרכים אקדמיים. האם שני אנשים שעובדים ביחד אבל גם נפגשים מחוץ לשעות העבודה הם לא חברים רק כי הם עובדים ביחד?
וואו! 464751
כתוב: "לצורך הדיון, "חבר" הוא מישהו שאתה שומר איתו על קשר (יותר מטלפון-כל-יום-הולדת) שלא משיקולי עבודה, משפחה או "לא נעים"."
וואו! 464752
הוא עובד איתה, אבל זה לא אומר שהחברות היא *משיקולי* עבודה.
וואו! 464754
כל זמן שהם לומדים ביחד, אי אפשר באמת לדעת.
וואו! 464753
נו? "שלא משיקולי עבודה"- כלומר, לצרכים חברתיים ולא רק לצרכי עבודה. אפילו אם אנחנו במקרה גם עובדים ביחד. לא?
וואו! 464755
לא נראה לי. אחרת אפילו אני הייתי הופך להיות פופולרי להפליא. יש אנשים שאנחנו נפגשים איתם כל יום (בגלל שאנחנו עובדים איתם או לומדים איתם), ובגלל זה נוצר ביננו קשר שהוא הרבה יותר מ"למה לא באת לישיבה?". בגלל שאנחנו נפגשים איתם כל יום, יושבים איתם ואוכלים איתם, אנחנו גם מדברים איתם שיחות חולין, על מזג האוויר, הילדים, המשפחה, ספרים, סרטים, פוליטיקה, טיולים, חוויות ועוד. ועדיין, זה לא ממש חברות, וזה בדרך כלל נעלם שנה או שנתיים אחרי שהפגישות היומיומים נפסקות.
וואו! 464757
אוקיי. אני מניח שאם אבן-הבוחן היא כמות הזמן שההיכרות מחזיקה מעמד אחרי סיום העבודה/לימודים, אז מניסיון העבר שלי אתה צודק.
וואו! 464737
שכחתי לפרט כאן על שניים- בגלל זה יצאו חמישה.
וואו! 464739
אה... א', ר', א', א', ת'. ספרתי חמישה.
לא לחלוטין ברור מה הוא ''הטוב'' בהקשר הזה.
אגב, אני הייתי סופר רק את הראשון.
וואו! 464741
כן, יש גם את ב' ומ'; מ' וירטואלית לחלוטין ואנחנו לא יודעים שמות, ב' מנהל איתי מדי פעם שיחות טלפון ארוכות על אמונה פוליטית משותפת, כמעט תמיד ביוזמתו.
אז זהו, שמבחינת "חברים" במובן שאני מכיר, גם אני הייתי שם את א' הראשון ואולי את ר' וזהו. מבחינת ההגדרה שמופיעה בסקר, לעומת זאת...
וואו! 464744
פרט קריטי הוא הגיל שלך. שנות העשרים, לא?
וואו! 464746
המאוחרות, אבל כן. אני מאוד מקווה שיאיר לפיד טעה כשהוא כתב פעם שבערך מהגיל הזה לא צוברים יותר חברים חדשים. (לא כי בא לי להפוך למסמר מסיבות פעם, אלא כי אני בכל זאת מעוניין להיות עם קצת יותר)
וואו! 464761
יאיר לפיד לעולם אינו טועה. אבל במקרה הזה הוא שוב כתב שטויות סנטימנטליות‏1.

אנשים מחליפים סטים של חברים (לא בהכרח זונחים לגמרי את הישנים) בכל פעם שעוברים שלב בחיים. ויש אנשים שעוברים למשל לשלב ההורות *אחרי* שנות העשרים שלהם (ונוטים להתחבר עם הורים אחרים). או יוצאים לטיול הגדול רק אחרי גיל ארבעים (ומכירים אנשים מחו"ל). או מחליטים לעזוב הכל ולהחליף מקצוע למשהו אופנתי, בגיל 45. או מתחברים לאינטרנט רק בגיל הפנסיה, ואז הופכים למסמר של פורום "קשישים גולשים" ומארחים את כל המפגשים שלו. סביר שאז הם רוכשים סט חדש של היכרויות ומתוכן לפחות חברות אמיצה אחת או שתיים.

1 זה בטח היה באיזו רשימה עם הכותרת "צבינג'י 'סתכל" או "צבינג'י קושקש" שמתרפקת על החבר'ה מהצבא, הפנימייה ובית הספר התיכון, ואחר כך מסכמת ש"בארה"ב אפשר לעשות המון כסף, אבל רק בישראל יש חברויות אמיצות כאלה. זו הארץ שלי‏2".

2 מהבחינה הזו הוא שאב השראה מהחלק היותר גרוע של רשימות יהונתן גפן משנות השבעים (וגפן כותב פי אלף יותר ארסי ויותר כן מלפיד, גם אם הוא חוטא לא מעט בקלישאות ובהשפעות ניכרות מדי).
וואו! 464763
3 אם משתמעת מזה ירידה כלשהי על יהונתן גפן, לא הבנתם נכון - אני חבה הרבה לאיש הזה. בזכות מכתב מעודד שכתב לי, בתגובה לטקסטים ששלחתי לו כשהייתי בצבא, המשכתי לכתוב שנים רבות אחרי כן, עד שנכנסתי לכתיבה גם כמקצוע (אנא אל תשנאו את גפן בגלל זה, הוא לא יכול היה לדעת לאן זה יוביל).

חוץ מזה, עם כל הביקורת הסמויה שיש לי עליו, למשל שהוא שחוק בצורה ניכרת, קלישאתי לפעמים, מאוהב מדי בנוסחאות ובמקצב הכתיבה המיושן והישן שלו - הוא עדיין במיטבו כשהוא רוצה[א]: http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/518/245.html

[א] שימו לב שהוא מתבדח על כך שהוא "אבא של בוב דילן". צחוק הגורל הוא שבינתיים הפך לסבא של דילן.
וואו! 465057
מכל הרשימה של גפן, הרשי לי להטפל לשגיאה בעברית שמוציאה אותי מדעתי:
"ערב שישי", כאשר מתכוונים ליום שישי בערב, דהיינו "ערב שבת" (למתקשים: "ערב שישי" הוא יום חמישי בערב, מה לעשות, כך בנויה שפתנו.)
השגיאה נובעת כמובן מתרגום מאנגלית....
וישנה? 465112
ערב שבת הוא יום שישי, לפני כניסת השבת.
נראה שהתכוונת לליל שבת.
וישנה? 465118
למיטב הבנתי, תגובה 465057 אומרת בדיוק את מה שאתה אומר (בסגנון קצת שונה).
וואו! 464765
סיינפלד, שהוא גם מצחיק יותר וגם ארסי יותר מגפן ולפיד (האב והבן) ביחד, כתב פעם:
" When you're in your thirties it's very hard to make a new friend. Whatever the group is that you've got now that's who you're going with. you're not interviewing, you're not looking at any new people, you're not interested in seeing any applications. They don't know the places. They don't know the food. They don't know the activities, If I meet a guy in a club on the gym or someplace I'm sure you're a very nice person you seem to have a lot of potential, but we're just not hiring right now. Of course when you're a kid, you can be friends with anybody. Remember when you were a little kid what were the qualifications? If someone's in front of my house NOW, That's my friend, they're my friend. That's it. Are you a grown up.? No. Great! Come on in. Jump up and down on my bed. And if you have anything in common at all, You like Cherry Soda? I like Cherry Soda! We'll be best friends! "

חוץ מזה, גפן ארסי?! קשה לי לחשוב על כותב פחות ארסי ממנו.
וואו! 464767
טוב, אולי לא ארסי, אבל מושחז.
וואו! 464769
אגב, מה שסיינפלד אומר נחמד מאוד אבל משולל אחיזה במציאות שלי (ילדים מתחברים גם עם מבוגרים). לגבי עייפות החומר ברכישת חברים, הוא אולי צודק שמתפשטת עייפות כזו עם השנים, אבל היא נכונה רק לפרקים, ו''מתבטלת'' כשעוברים לשלב חדש, למשל אחד השלבים שפירטתי.
וואו! 464782
הוא צודק בזה שילדים (גם ביישנים) רוכשים חברים חדשים בקלות ובמהירות רבה בהרבה ממבוגרים (גם ידידותיים).
וואו! 464790
יכול להיות.
וואו! 464832
1 יאיר לפיד טועה על ימין ועל שמאל, וכותב שטויות על ימין ועל שמאל. ע"ע הפעם שבה הוא ביסס רשימה שלמה על כך שיום כיפור לא נזכר בתורה, בלי לטרוח לבדוק קודם.
2 רשימות יונתן גפן בשנות ה-‏70 היו קצת יותר מוצלחות מאשר היום. היום הוא באמת נפילה. לטעמי, כמובן.
וואו! 464833
(אין בעיתונים היום בודקי עובדות?)
(לא) 464836
(לא) 464895
בני''ט עדיין יש. ב''הארץ'' אפילו מגיה נורמלי אין.
(לא) 464924
סליחה, התכוונתי כמובן לעיתונים היומיים בארץ.
דני?! 464743
(סתם, דני. סתם. אני לא א'.)
1. ספרתי רק חמישה חברים בהודעה שלך.
3. מעניין שיותר מחצי מתחילים ב-א', ותומך בתיזה שלי, שקרוב לחצי מילידי הארץ נקראים בשם המתחילה באות הזאת.
4. אתה לא ברמה הכי נמוכה, אתה בראשונה או בשניה שמיד לפניה. התעודד!
לא, לא קוראים לי דני... 464745
1. תגובה 464741
2. טעית בספירה:)
3. כן, גם אני חשבתי על זה.
4. התעודדתי! אבל זה רק אם אתה באמת מחשיב את כולם כ"חברים"...
לא, לא קוראים לי דני... 464748
2. אני אף פעם לא טועה. זה הקסם שלי. http://xkcd.com/306/
4. אני לא. את מצבך ניתחתי בהתאם.
464848
אני, למשל, החלטתי בשלב כלשהו לא לשמור על קשר כאשר אני היא היחידה שיוזמת את המפגשים או השיחות. אני לא מדברת על תקופות עסוקות של כמה חודשים, אלא על קשר שבו זה הופך להרגל. אם לא מספיק רוצים בחברתי כדי לפנות קצת זמן וליצור איתי קשר, גם אני לא מעוניינת.
464852
את חושבת שבהכרח העובדה שמישהו לא חשב עלייך מיוזמתו מספיק בשביל ליצור קשר אומרת שהוא גם לא רוצה בחברתך?
464919
בדיוק כפי שכתבתי בתגובה המקורית: הוא רוצה בחברתי, פשוט לא מספיק רוצה כדי להזיז את ישבנו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים