סופרי אמריקנה 469510
ומה עם עוד סופר אמריקנה גדול - ויליאם פוקנר?

ותיקון - ענבי זעם הוא משנות ה30 ומתיחס לשפל הכלכלי ששרר אז (למרות שעבור החקלאים המתוארים בספר, השפל אכן התחיל עוד בשנות ה20).
סופרי אמריקנה 469512
צודק, מקומו של פוקנר לא ייפקד (אם כי שנים שלא קראתי ספר שלו - קשה לי עם טרגדיות).
סופרי אמריקנה 469558
קורא חרוץ אחר העיר לי שהתבלבלתי בין מונטסקייה לבין דה טוקוויל (שכתב את הדמוקרטיה באמריקה [ויקיפדיה] ). תוקן.
סופרי אמריקנה 469560
ומה עם עוד סופרת אמריקנה גדולה - טוני מוריסון? מובן שלא לעניין ברקת, אם קשה לה עם טרגדיות, אבל עליה ודאי מן הראוי לכתוב.
סופרי אמריקנה 469563
אתה בהחלט מוזמן לכתוב על מוריסון (מה היא קשורה בדיוק?).
סופרי אמריקנה 469570
מה קשור פוקנר?
סופרי אמריקנה 469590
פיצ'ג'רלד, המינגווי, סטיינבק ופוקנר הם כולם הסופרים האמריקאים המרכזים של התקופה בין שתי המלחמות.

טוני מוריסון היא סופרת בת זמננו שעם כל חשיבותה, היא לא בעלת מעמד מרכזי כמו הסופרים הנ''ל.
סופרי אמריקנה 469597
א. מהרביעייה הזאת מדובר כאן רק על סטיינבק.
ב. לא, ודאי שמעמדה של טוני מוריסון איננו כה מרכזי. היא גם אשה וגם שחורה.
סופרי אמריקנה 469603
לא, זה לא קשור בזה שהיא אשה ושחורה אלא בכתיבה שלה, המתרכזת - במודע - במחאה על נושאים מסויימים הקשורים בסבל החברתי של מעמד מסויים, שלא כמו הסופרים המדוברים, שכתיבתם באה לתת תמונה יותר רחבה ותחושה יותר עמוקה של ארה''ב בתקופתם ובכך זכו בתואר ''סופרי האמריקנה''.
סופרי אמריקנה 469604
לזה בדיוק התכוונתי: היא אשה שחורה.
סופרי אמריקנה 469607
אולי קיבלתי רושם מוטעה, אבל סעיף ב' בתגובה 469597 נשמע כאילו יש בו אמירה צינית-לעגנית, אולי יותר (כביכול?) פמיניסטית מאשר כזו הקשורה בגזע. גם גבר לבן יכול לכתוב על סבלם של השחורים, וגם אשה שחורה יכולה לכתוב על שנות השפל.
סופרי אמריקנה 469611
לגבי התגובה שריפררת לא טעית כלל. התגובה הבאה הייתה המשך שלה.
ופיצג'רלד, המינגווי וסטיינבק כתבו כולם על מציאות שהם הכירו היטב.
סופרי אמריקנה 469608
וחוץ מזה, היא פשוט סופרת הרבה פחות טובה. גבר לבן שהיה כותב ככה ודאי לא היה מקבל פרס נובל.
סופרי אמריקנה 469612
גבר לבן לא היה כותב ככה.
סופרי אמריקנה 469614
גם אשה שחורה אחרת לא היתה כותבת ככה. גם את לא כותבת כמוני, ואני לא כותב כמוך.

אם היא היתה מפרסמת את הספרים שלה תחת שם בדוי, הם לא היו מצליחים להגיע לפרס פוליצר, לא לפרס נובל, לא למועדון הספרים של אופרה ולא לרשימת רבי המכר. בלשון המעטה, הם לא כל כך טובים, ועיקר ההצלחה שלהם היא פוליטית וכלכלית ולא ספרותית. להשוות אותם לסטיינבק או להמינגווי זה פשוט עלבון לאינטליגנציה.

האמת, אילו הייתי אישה שחורה, הייתי נעלב מההצלחה שלה. כאילו: "וואו, תראו כושי שיודע לכתוב, ואפילו יוצאים לו משפטים קוהורנטים". הייתי מעדיף להצליח בזכות יכולת הכתיבה שלי ולא בזכות צבע עורי או עודף באסטרוגן, והייתי מעדיף שהחברה שסביבי תשפוט אותי ואת המינגווי לפי אותם קריטריונים, ולא לדעת שאני מקבל העדפה מתקנת.
סופרי אמריקנה 469615
נחמד, אבל בלתי אפשרי. אתה - או כל אשה שחורה אחרת - והמינגווי לא כותבים על אותן חוויות.
וגם אם הם מנסים לעשות זאת ואפילו מגלים כשרון רב בעשותם כן, לא יוצא להם אותו מבט על החוויה הספציפית (לצורך העניין, חוויה אמריקנית מס' DT33345, נוסע בודד מגיע למוטל באמצע שום מקום).
סופרי אמריקנה 469618
בלתי אפשרי לפרסם ספרים עם שם בדוי?
סופרי אמריקנה 469619
א. לא מפרסמים עם שם בדוי אלא בשם בדוי.
ב. משחקי זהויות תמיד אפשר לשחק. אבל כאן דובר על החוויה האותנטית, לא? אם לטוני מוריסון יש מסר X להעביר על חיי השחורים וסבלותיהם, למה לה להתחפש לגבר לבן עם מקטרת ולכתוב על מסעות ציד ודיג?
סופרי אמריקנה 469621
לא הצעתי לה להתחפש, טענתי שאילו היא היתה מתחפשת, הספרים שלה היו נכשלים, בגלל שהסיבה העיקרית להצלחה שלהם היא שהם נכתבו על ידי אישה שחורה (שיודעת לכתוב), ולא בגלל שהערך הסגולי של הספרים עצמם. להבדיל, אני חושב שאילו המינגווי היה מתחפש הספרים שלו היו מצליחים באותה מידה.

חוץ מזה, אם לטוני מוריסון יש מסר X להעביר שתכתוב מאמר או ספר הגות. אני מעדיף שלסופרים יהיה סיפור לספר, ולא מסר להעביר.
סופרי אמריקנה 469673
דוסטוייבסקי לא רצח אף אחד ועם זאת אני חושב שה"חטא ועונשו" עולה באיכותו הספרותית על כל מה שיצא מכלא 6 לאחרונה. גם המינגווי האמור לא דג כלום בחיים שלו. ללמדך שהכלי היחיד של הסופר איננו חוויה יד ראשונה, אלא גם צפייה באנשים, דמיון, ניחושים, וקריאה של ספרים אחרים.

המינגווי לא כותב על אותן חוויות כמו כל אשה שחורה אחרת מפני שכל אחד חווה חוויות שונות. החוויות עצמן משניות בחשיבותן לעוצמת ההעברה שלהן, וקונטקסט בכל מקרה רק מביא אמינות ואיזשהו שלד לטקסט.
סופרי אמריקנה 469694
כל כותב מביא את עולמו לסיפור, גם אם הוא לא כותב על עצמו.

ו''עולמו'' במקרה הזה ולצורך הדיון, הוא לא עולם האישיות הייחודית של הכותב, אלא עולם המושגים של השכבה הסוציולוגית שלו.
סופרי אמריקנה 469698
מה זאת אומרת עולם המושגים של השכבה הסוציולוגית שלו? הדברים שיחודיים לאותה שכבה סוציולוגית ורק לה הם לא רלוונטים באמנות, רק בפוליטיקה; אלה שלא יחודיים רק לאותה שכבה סוציולוגית הם כמובן אוניברסליים והקונטקסט רק מדגים אותם.
סופרי אמריקנה 469699
למה לא רלוונטיים? לא התכוונתי שהסופר מציג מניפסט סוציולוגי או פוליטי. התכוונתי לזה שבוגר קולג' יוקרתי שנוהג לשחק טניס וסקווש ולנסוע לפאריז לנופש, יכתוב אחרת מאשה שחורה שגדלה בברוקלין ועובדת כמלצרית בדיינר.

ואין הכוונה לכך שהראשון שולט בכללי התחביר טוב יותר, אלא שתהיה לכל אחד מהם דרך אחרת של הסתכלות על העולם ועל חוויות חברתיות.
סופרי אמריקנה 469707
זה נכון, אבל גם כותבים שבאו מאותה שכבה חברתית כותבים בצורה שונה זה מזה. בתור אישה שחורה היא כנראה נחשפה לחוויות שהמינגווי לא נחשף אליהן: זה לא אומר שאחרים לא כתבו על אותן חוויות טוב יותר (למשל, כמה מהדמויות הנשיות המוצלחות ביותר נוצרו ע"י גברים בלי שהללו יעברו ניתוח לשינוי מין).

עולם המושגים החברתי האמור הוא רק backdrop. מובי דיק משתמש בעולם הלוויתנים כדי להביע משהו הרבה יותר רחב (למשל).
סופרי אמריקנה 469700
אתה יודע, זה לא נורא לא להבין בספרות או באמנות, אבל גם לא צריך להתפאר בזה.
סופרי אמריקנה 469702
ולעומת זאת, תגובות מסוג תגובה 469700, שבה לא נאמר דבר לא על ספרות, לא על אמנות ולא על שום דבר בעולם, וכל מה שיש בה זה עקיצה אישית לא ברורה מטעמים לא ברורים - בזה דווקא יש להתפאר.
סופרי אמריקנה 469704
זו לא הייתה התפארות, אלא עצה.
סופרי אמריקנה 469709
אחרי ששוטפים ידיים, לא כדאי להרים אותן, כי אז המים זולגים לתוך השרוול. (עצה בעלת רלוונטיות דומה.)
סופרי אמריקנה 469717
דובר על ספרות, בקורת ספרות והיחס לספרות. בהקשר זה העצה שלי נראית לי קצת יותר רלוונטית משלך.
סופרי אמריקנה 469723
''קיים אייל אלמוני שחושב שאתה לא מבין בספרות'' היא לא עצה רלוונטית בשום דיון סביר שאני מסוגל להעלות על דעתי.
סופרי אמריקנה 469748
לא, העצה הייתה שלא להתפאר בכך שהוא איננו מבין בספרות.
סופרי אמריקנה 469749
הוא מבין משהו בספרות, ומי שחושב שלא - לא הבין את מה שהוא אמר. ואפילו אם אינו מבין בספרות, אין שום צורך בעצות שהוא לא ביקש וגם אין צורך להיתמם ולדבר כאילו שאנו, הקוראים הקבועים (והבלתי קבועים) של האייל, איננו מבינים את ההבדל שבין עצה לבין ע*קי*צה - את זה אנחנו דווקא מבינים מצויין, כבר מזמן.
סופרי אמריקנה 469759
רוב האנשים לא יתפארו בכך שאינם מבינים בספרות. הבעיה היא שלא הבהרת כיצד הסקת מהתגובה שאני לא מבין בספרות, ואיך אתה רואה בשאלה תמימה ''התפארות''. העצה שלך שקולה למשהו כמו ''להבא, אל תעשה טעות''. חוץ מזה, כמו שחובב אדם כמוך שכל כך שמח לתת עצות אמור לדעת, קל יותר לקבל עצות כשהן לא מתובלות בסרקזם לא ברור מפי איילים אלמוניים.
סופרי אמריקנה 469771
לעניין האי הבנה:
תגובה 469698 שעליה הגבתי איננה רק "שאלה", היא כוללת גם אמירה. "הדברים הייחודיים לאותה שכבה סוציולוגית... אינם רלוונטיים באמנות". אז לא, הם מאוד רלוונטיים. כשאתה מתרגל לצורת חשיבה מסוימת, היא נעשית "שקופה" לך - אתה לא רואה את המושגים הסוציולוגיים המשוקעים בה. צורת החשיבה הזאת היא מבחינתך הקנון, וכנ"ל לגבי הספרות הנכתבת מתוכה. בתוך כך, אתה מאבד את היכולת לבחון לעומק ספרות הנכתבת מתוך מוסכמות אחרות.
לעניין ההתפארות: קביעה נחרצת כזאת כפי שהבעת לגבי מוריסון והשוואה כמו זו שהשווית אותה לסופרים הנערצים עליך - איך אתה קורא לה?
סופרי אמריקנה 469779
למען הפרוטוקול, את הקביעה הנחרצת לגבי מוריסון לא הביע יובל אלא אני בתגובה 469614 ומוקדם יותר, יובל רק הגן על העמדה שלי שאומרת שסופר צריך להבחן לפי הטקסט שהוא כותב ולא לפי הרקע ההיסטורי שלו.
סופרי אמריקנה 469780
הקביעה שלי לא היתה לגבי מוריסון שלצורך העניין אין לי כלום נגדה, אלא קביעה די מקובלת שלפוליטיקה וענייני היום אין מקום בספרות קאנונית. אני חושב שההתנגדות לטוני מוריסון לא נובעת מעצם העובדה שהיא מתארת שכבה חברתית שונה מזו של הקאנון, אלא שהעיסוק באותה שכבה חברתית הוא עיקר היצירה שלה והיא לא משתמשת בנושא כדי להעלות משהו יותר רחב. שים לב שאף אחד לא מתלונן שפרוסט קיבל מקום בקאנון רק כי הוא הומו, או שווירג'יניה וולף מוערכת רק כי היא אישה ואחראית במידה רבה לקידום הפמיניזם.

זו אמנם דעתי, אבל בעצם - אפילו לא טענתי את זה. לצורך העניין גם אם מוריסון היתה לדעתי שוות ערך לתנ''ך, הייתי אומר אותו דבר.
סופרי אמריקנה 469787
מצד שני, קשה לדמיין ספרות קאנונית ללא פוליטיקה כלל (אני אפילו לא אתחיל בדוגמאות). אי אפשר לטעון ש"זה פוליטי/חברתי, לכן זה לא ספרות".
סופרי אמריקנה 469788
תיקון: אי אפשר לטעון ש"זה פוליטי/חברתי, לכן זה לא ספרות קאנונית".
סופרי אמריקנה 469807
נכון מאוד: רקע פוליטי וחברתי הוא קונטקסט למשהו עשיר יותר. לא צריך דוגמאות לזה כי מה שקשה למצוא זה דווקא דוגמאות נגדיות. השאלה היא האם הפוליטי/חברתי הזה הוא לב העניין: האם הדמויות מוגדרות בעיקר ע"י שיוכן לשכבה זו או אחרת, או שאותה שכבה משחקת תפקיד זה או אחר ביחסים בין הדמויות וב"מסר האוניברסלי".
סופרי אמריקנה 469825
אני חושבת שאתה מסמן מטרה סביב החץ. כי כמעט לכל כלל שתביא כאן, יהיה אפשר להביא דוגמא מנוגדת - למשל של סופר גדול או קאנוני שאצלו הרקע הפוליטי הוא בהחלט לב העניין‏1. האם "ג'וני שב משדה הקרב" או "במערב אין כל חדש" שייכים לז'אנר נחות מפני שהם פוליטיים?

ואיפה עובר הקו בין החברתי לאישי? הרי האדם (הדמות) הוא גם ראי תקופתו, עמו ומקומו. האם הבעיה של אנה קארנינה היא חברתית/מעמדית או אישית? האם "המשפט" של קפקא הוא רק סיוט אישי, ואינו בגדר ביקורת חברתית?

1 כמובן שבהגדרה, סופר גדול יהיה כזה שיש לו רבדים שונים ועשירים ביצירה, ולכן בכל מקרה יהיה קשה לומר שיצירתו מתבססת *רק* על פוליטיקה, כפי שיהיה קשה לומר שהיא נשענת רק על ארס-פואטיקה או רק על התבוננות פסיכולוגית מדוקדקת בדמויות או כל אלמנט ספרותי/תוכני אחר.
סופרי אמריקנה 469832
לא קראתי אותם ולכן אני לא יכול להגיב. צריך לשאול: האם הם דידקטיים ומטיפים לצד פוליטי אחד על פני האחר? האם הפוליטיקה הזאת רלוונטית היום?

הבעיה של אנה קרנינה היא אישית ומעמדית. אני מזדהה איתה מאוד; אם הייתי אישה במאה ה-‏19 אני מניח שהייתי מזדהה יותר. אבל השעמום של אנה מהאנשים הנדושים סביבה, הכמיהה שלה לחיות מחדש את מה שכותבים בנובלות צרפתיות, המסירות שלה לבן שלה, ועוד מיליון דברים אחרים נחווים מחדש כל יום. יותר מזה: אנה קרנינה נפתח במשפט פילוסופי וכללי על כל המשפחות, לא על משפחות במאה ה-‏19 ולא על אנה קרנינה באופן ספיציפי.

המשפט של קפקא הוא ביקורת חברתית? הוא יכול להיות כל דבר. הוא עוסק בחוסר הבחירה ובסיוט של הפרט מול כוחות גדולים וחזקים ממנו (ולאו דווקא אנושיים - זה יכול להיות אפילו סתם ה"גורל" או "היקום"), בכישלון של התבונה וההיגיון, וכו'. אם יש כאן ביקורת חברתית אז זה בכיוון ההפוך: אומרים על משהו "היי, זה בדיוק כמו במשפט של קפקא!" ולא שיש משהו במציאות שקפקא מתאר בספריו.
סופרי אמריקנה 469849
שניהם ספרים אנטי מלחמתיים במובהק.

המשפט הפותח את אנה קארנינה, אם הבנתי אותו נכון, אינו תומך במבט כללי אלא מתמקד בצרות הספציפיות של כל משפחה (שכן המשפחות המאושרות דומות זו לזו, ורק בצרות יש ייחוד אישי).

לגבי המשפט - זו בדיוק גדולתו. יש בו מספר רבדים, ואי אפשר לטעון שהוא ספר טוב או גדול או קאנוני *בגלל* או *למרות* המסר החברתי שלו. הוא פשוט ספר טוב שנושא בין היתר מסר חברתי.
סופרי אמריקנה 469852
טולסטוי פותח את הספר במשפט פילוסופי על משפחות באופן *כללי*. הוא לא רוצה שנזדהה עם הסיפור של אנה קרנינה באופן פרטי, ולא על הצרות של משפחות במאה ה-‏19, אלא על משפחות, וזהו. ספר על עוולות העשירים במאה ה-‏19 לא היה נפתח בכזה משפט.

בכל ספר שיש בו חברה תהייה גם ביקורת חברתית; השאלה היא האם בספר יש משהו שהוא יותר מסתם ביקורת חברתית.

אם הם ספרים אנטי מלחמתיים אין בעיה עקרונית עם זה: השאלה היא האם הם עוסקים באנשים על רקע מלחמה או במלחמה. יש סופרים שהם דידקטיים בתחומים מסויימים וזה בסדר.
סופרי אמריקנה 469870
לשתי הפסקאות האחרונות: לא יודעת. אתה מדבר על תחום אפור. מיהו שימדוד כמה זה "יותר מסתם X" או מה בא על רקע מה בספר, כשלא מדובר במקרה מובהק?
סופרי אמריקנה 469878
צריך להפריד כאן שני דברים. קודם כל, יש ספרים שתוקפים באופן דידקטי ותעמולתי נושא מסויים ונשארים אמביוולנטים לגבי אחרים. זה לגיטימי, ויכול להיות שהספרים שהזכרת קודם נכנסים לקטגוריה הזו.

בכל ספר אפשר למצוא "ביקורת חברתית" אם רוצים; ב"חטא ועונשו", נגיד, יש אנשים עניים, והם סובלים כי הם עניים. אז מה, זה ביקורת חברתית על מעמדות?

מתי אנחנו יודעים שזה יותר מסתם X? שואלים את עצמנו עד כמה הקונפליקטים שיש (או אין, אם זה חד צדדי) בספר רלוונטים להקשרים אחרים, והאם הדמויות מוגדרות ע"י השתייכותן לשכבה או הן בני אדם שבמקרה משתייכים אליה. ביקורת פמיניסטית, נניח, לוקה בחסר כי היא רואה את מערכת היחסים בין בני אדם כמסתמכת אך ורק על מימד אחד - ניצול האישה ע"י הגבר. באותה מידה, ספר דידקטי על "שחורים" לא ידבר על בני אדם שחלק מהזהות שלהם זה עצם העובדה שהם שחורים, אלא ידגיש רק את עצם זה שהם שחורים.

אגב, אם נחזור לנושא המקורי: לא קראתי את סטיינבק אבל אני לא חושב שטוני מוריסון ראוייה להערכה של פוקנר והמינגווי. גם אם היא איכותית יותר, היא חדשה ביחס אליהם ולא היה לה זמן להשפיע על אף אחד. פוקנר ראוי להערכה לפחות מבחינה טכנית, וגם להמינגווי יש סגנון ייחודי גם בכתיבה וגם ב"הרגשה" המחוספסת שלו.

אני חושב שהביטוי "ספרות אפרו אמריקנית" מעליב ואם הייתי אפרו אמריקני הייתי מתרגז. אפרו אמריקנים הם חלק מאמריקה ואי אפשר לקטלג ספרים ע"פ המוצא האתני של מי שכתב אותם. השאלה היא האם הספר טוב.
סופרי אמריקנה 469931
"עלובי החיים" הוא ודאי ביקורת חברתית על מעמדות. גם אוליבר טוויסט וגם גאווה ודעה קדומה, וכולם ספרים נפלאים. זה נכון שלבד מהביקורת יש בהם עוד רבות וטובות, אבל כאמור אין שיעור מסוים שמעליו או מתחתיו אפשר להגדיר.

"חלק מהזהות שלהם זה עצם העובדה שהם שחורים" - זה שיח פוסט מודרני ולא רלוונטי לחלק גדול מהספרות שנכתבה לפניו. אתה מתכוון אולי שהדמויות השחורות הן דמויות עגולות ;-)

תנוח דעתך, גם אני לא חושבת שמוריסון עומדת בליגה של פוקנר והמינגווי. לא מכירה מספיק ספרות שחורה כך שאין לי קביעות נחרצות על דבריך האחרונים.

אגב, אפשר לקטלג ספרות גם לפי הקהל שמחבק אותה ("רומנים למשרתות") ולא רק לפי תוכנה או כותביה.
סופרי אמריקנה 469953
לא הבהרתי את עצמי כראוי. אם יש ספר שיש בו גם ביקורת חברתית וגם דברים אחרים זה בסדר, גם אם הביקורת החברתית היא חלק גדול (נניח: סיפור אהבה על רקע מלחמה. המלחמה זה "רע", אבל סיפור האהבה מסופר בכישרון). אם הספר מציג את ה"חברתית" באור אמבווילנטי יותר זה יותר טוב (נניח, התייחסות אמביוולנטית אפילו לעבדות).

אני לא מתכוון שהדמויות השחורות הן עגולות. לפי המורה שלי בתיכון דמות עגולה היא דמות שמשתנה במהלך הספר, שאי אפשר להגדיר אותה לפי סטריואטיפים, וכו'. זה יכול להיות נכון גם לגבי דמויות שמרכיב הזהות היחיד שלהן הוא עצם העובדה שהן שחורות, וכל הספר סובב סביב ציר ה"שחור"-"לבן": היחס של הדמות ללבנים, היחס של הדמות לגזענות, איך הדמות מרגישה עם עצמה לגבי זה שהיא שחורה, מה היא חושבת שצריך לעשות עם בעיית ה"שחורים-לבנים", וכו': יכולה להיות דמות עגולה שאלה ישתנו אצלה במהלך הספר והיא עדיין תהייה מוגדרת רק לפי עניין השחורים.

דבריי האחרונים לא קשורים לאיכות של הספרות השחורה, וכאמור, גם אם הייתי חושב שספרות שחורה היא שוות ערך לתנ"ך הייתי אומר אותו דבר. זה לא משנה שאפשר לקטלג ספרות לפי מי שאוהב אותה או לפי התוכן, אבל עצם העובדה שמקטלגים אותה כ"ספרות אפרו אמריקנית" זה מעליב כשלעצמו.
סופרי אמריקנה 469970
האם זה מעליב שמקטלגים את מרקס, בורחס, יוסה ואחרים כ"ספרות דרום אמריקנית"?
סופרי אמריקנה 469988
אתה יודע טוב מאוד למה זה שונה ושאלת את השאלה הזאת סתם כדי לעצבן? המקבילה בארצנו הקטנטונת לספרות אפרו-אמריקנית תהייה, נניח, "ספרות מזרחית". נו, אז אם מחר אלי עמיר עובר לכתוב מדע בדיוני, זה "ספרות מזרחית"? ולעומת זאת, האם "רומן רוסי" זה "ספרות רוסית ישראלית"? או שצריך לנבור בDNA של הכותב כדי לברר?
סופרי אמריקנה 470006
רק מוסיפה משהו שעלה בדעתי כרגע: בארצנו יש מקבילה (חלקית) לא מתחום הספרות אלא בקולנוע - "סרטי בורקס".
סופרי אמריקנה 470010
זו ממש לא מקבילה. "סרטי בורקס" זה כינוי גנאי. "ספרות אפרו אמריקנית"? ממש לא.
סופרי אמריקנה 470019
סרטי בורקס זה כינוי לסרטים בעלי מאפיינים משותפים... מסויימים, וגם סרט בורקס שאוכלים בו גפילטע הוא סרט בורקס.
סופרי אמריקנה 470011
אני יודעת טוב מאוד למה זה שונה *בעיניך*. אני תוהה אם אתה יודע את זה. בעיניך זה שונה מטעמים גזעניים נטו, משום שהאפרו אמריקנים נראים לך נחותים, וכנראה גם המזרחיים בארץ.
ומה הקשר ל"רומן רוסי"?
סופרי אמריקנה 470017
וואו, אני לא בטוח אם זה ראוי לתגובה, אבל אני בכל זאת אגיב. מזרחים בארץ ואפרו אמריקנים בארה"ב זה דוגמא לקבוצה שהיא חלק מלאום מסויים ושיש לה אמנם מאפיינים ייחודיים. ספרות דרום אמריקנית זה ספרות של לאומים שונים. עצם זה שהם כותבים בספרדית/פורטוגזית כבר יוצר פער תרבותי יותר גדול מזה שבין הלבנים לשחורים, אבל אני עדיין לא חושב שזה קטלוג מי יודע מה מוצלח כשהדבר נוגע לספרות (מה הקשר בין בורחס למרקס, באמת?).

(אני לא יודע לגבי ספרות דרום אמריקנית, אבל בספרות רוסית מוטיב הסבל הוא מאוד דומיננטי, לפחות ב"טולסטוייבסקי" וצ'כוב. ספרות גרמנית מושפעת מאוד מהפילוסופיה של שופנהאור וניטשה ויש בה מאבק בין האפולוני לדיוניסי. שים לב שאלה מוטיבים אוניברסליים והם יכולים להופיע במיליון הקשרים)

"רומן רוסי" משום מה נפלט לי בגלל ה"רוסי"; נו, השאלה היא האם לדעתך יש גם "ספרות רוסית ישראלית"?

בעצם, בוא נעשה את זה פורמאלי:

1. ספר על שחורים ע"י שחור - ספרות אפרו אמריקנית
2. ספר מדע בדיוני ע"י שחור - ?
3. ספר על שחורים ע"י לבן - ?
4. ספר על שחורים ע"י מישהו "מעורב גזעית" - ?

אגב, תפסיק לרדת לפסים אישיים. אני חוזר ואומר שלכל מה שאני אומר אין שום קשר לאיכות הספרותית של טוני מוריסון, ושהייתי אומר אותו דבר גם אם לדעתי היא היתה כותבת דברי אלוהים חיים.
סופרי אמריקנה 470026
לא התייחסתי כלל לנושאי הספרים: גם "ספרות דרום אמריקנית" איננה מוגדרת על פי נושא.
"רומן רוסי" איננו מתרחש כלל ברוסיה.
ספרות אפרו אמריקנית (שאגב, אני לא בטוחה מדוע ומאין הבאת הנה את המושג הזה), במידה שמושג אכן קיים, איננה מתעסקת בהכרח בשחורים. היא יכולה לעסוק גם במדענים סינים המרגלים לטובת אירן. מה שלא יהיה. היא פשוט פרי עטם של סופרים אפרו אמריקנים.
סםרות דרום אמריקנית היא בעיקר מלאה פנטזיה, וזה נכון גם למרקס וגם לבורחס - עם כל ההבדלים ביניהם.
סופרי אמריקנה 470027
אני יודע שרומן רוסי לא מתרחש ברוסיה ואכן כתבתי ש"נפלט לי בגלל הרוסי". השאלה היא האם לדעתך צריך קטגוריה משנית גם לספרות של עולים מבריה"מ לשעבר.

אם ספרות אפרו אמריקנית מוגדרת רק לפי מוצא אתני ובלי קשר לתכנים, איזו מטרה הקטלוג הזה משרת?
סופרי אמריקנה 470028
את כתבת את תגובה 470003?
סופרי אמריקנה 470147
מפ פתאום. בדיון ההוא כבר אמרו שתגובה תגובה 470003 היא של החשמנית, וכאן האיילה שהתרגזה בהתחלה על מי שלא אוהב את טוני מוריסות, רואים שזאת מישהי אחרת עם סגנון לגמרי אחר. לחשמנית היה שם התקף זעם שנגמר מהר ואחרי זה היא כתבה תגובות בצחוק, והאיילה כאן יש לה רוגז בדרך כלל יותר מתמשך ורציני בעיקר בנושאים שקשורים בפמניזם, אני זוכרת את זה מדיונים אחרים (גם כאן זה התחיל ככה, ביחד עם עניין הגזע).
סופרי אמריקנה 470221
היות ואת יכולה לזהות אלמונים בלי בעיה, אולי תספרי לכולם מי אני?
סופרי אמריקנה 470269
אני לא מזהה בבטחון אלא שמה לב לפרטים הקטנים ולפי זה יש לי הערכות. יש אנשים שחוזרים על מילה מסויימת, יש אלמונית שמגיבה על נושא מסויים שמעניין אותה וזה מוביל אותי למחשבה שזאת כל פעם אותה אלמונית, וכל מיני דברים כאלה. יש עוד, למשל תגובה 365848. גם אם האנס שמטרלינג היה אלמוני, היה קל לראות שזה הוא, ואני לא מדברת על התוכן אלא על הבעיה שיש לו עם רווחים וסימני פיסוק. בעבר רשמתי לעצמי הצלחות, אם אפשר לדבר על התחביב השטותי הזה במונחים של הצלחות. עכשיו כבר פחות, גם כי יש כאן הרבה חדשים וגם לי עצמי יש כיום הרבה פחות זמן להתעסק עם זה.

אני לא יודעת לשפוט אם את צוחקת עלי או שפגעתי בך במשהו, אבל אם פגעתי או חשפתי מזשהו שלא הייתי צריכה - סליחה.
סופרי אמריקנה 470275
אני לא צוחקת עליך, רק בודקת את גבולות כשרונך. אני והחבורה שלי מתכננות לגנוב את חסכונותיו של יוהן הזקן בקרוב, ולא היינו רוצים שאיזו בלשית צעירה תחשוף אותנו, ואז ההורים של החברות שלי לא ירשו להן להסתובב איתי יותר, כי אני השפעה רעה.
סופרי אמריקנה 470279
אתה טוען שכיום יש לך חברות?
סופרי אמריקנה 470280
זה גישוש רומנטי ראשוני, או עוד עלבון ללא פרובוקציה?
סופרי אמריקנה 470285
למה גישוש? זאת הצעת נישואין ברורה ומפורשת.
סופרי אמריקנה 470287
אז זה השני? תתבייש לך, אלמוני מגעיל.
סופרי אמריקנה 482866
ברצוני להעיר הערה על ג'יין אוסטן והערה על ג'ון סטיינבק.
א. לגבי ג'יין אוסטן, תמיד תהיתי עד כמה הביקורת החברתית-מעמדית והסאטירה האירונית (או להיפך) נמצאת בספר עצמו או יותר באופן בו אנו קוראים אותו היום.
כשרון הסיפור, התפיסה ההומוריסטית והמצויינות הספרותית של אוסטן הם מעבר לכל ויכוח. אבל עד כמה היא ראוייה לתואר של מבקרת חברתית לא ברור לי.
עלילת הספר גאווה ודעה קדומה היא אוטוביוגרפית במידה רבה יותר ממה שהקורא עשוי לשער. אפשר שהספר מבטא את הגאוניות של הסופרת המשכילה להפוך לספרות מרתקת, מלאת צבע והומור פרשיות מחייה (שבודאי לא היו כל כך משעשעות כאשר הן התרחשו בחייה), יותר מאשר דעה חברתית רחבה ונחרצת.
אפילו את העיסוק המוגזם בהכנסתו השנתית של החתן הג'נטלמני הראוי, שיש בו בודאי רובד של סאטירה, אפשר לתאר יותר כטראנספורמציה הומוריסטית של עניין טראגי בחייה, מאשר כביקורת חברתית נחרצת על המקובלות הויקטוריאניות.
נראה שהתואר "מעמדית" מתאים לספרות של אוסטן לא פחות ואולי יותר מאשר "ביקורת מעמדית". אוסטן מתארת את חיי מעמד הביניים ביחס למעמדות הגבוהים יותר. המעמדות הנמוכים יותר הם סטאטיסטים ותפאורה בלבד. דבר זה הוא משמעותי במיוחד משום שהסבל והעוני של המעמדות הנמוכים היה נושא מרכזי בעולם התרבותי הויקטוריאני.
נראה שהנושא של אוסטן הוא הקושי לטפס במעלה הסולם החברתי והמעמדי ולא עצם הלגיטימיות והמוסריות של הסולם הזה.
האם כשלונה של אוסטן לטפס על הסולם, הוא שגרם לה לטמון את המחאה וההתנגדות כל כך עמוק מתחת לפני השטח, עד אשר הקורא תוהה אם הוא נמצא שם בכלל? בכל מקרה מדובר בסופרת מופלאה שהשתמשה בסוגה של "רומנים למשרתות" כדי לכתוב ספרות ברמה הגבוהה ביותר.

ב. לגבי סטיינבק נראה שיש עניין מיוחד בהשוואת ההערכה הספרותית אליו לעומת פוקנר. בעוד חשיבותו של פוקנר לספרות האמריקנית גדלה כל הזמן בצעד איטי אך בטוח, נראה שסטיינבק זכה לגורלו של כוכב שביט. בימי חייו נחשב לאחד מן הסופרים הבודדים הנמצאים בפסגת הספרות האמריקנית, אך לאורך הזמן יש נסיגה מתמדת בהערכה אליו. בעוד פוקנר נמצא ונוכח בכתיבתם של רוב הסופרים האמריקנים הנוכחיים (בפרט ובמיוחד טוני מוריסון שהוזכרה כאן), הרי שאפילו הרומנים האלגוריים והמיתיים של סטיינבק (קדמת עדן או על עכברים ואנשים) נקראים היום כרומנים שרבדיהם הסמויים "התאיידו", ואילו המגרעות הספרותיות של "ענבי זעם" הולכות ומשתלטות על משמעויותיו החברתיות.

נ.ב. לדעתי כדאי לך לתת סיכוי נוסף לפוקנר: פוקנר הוא במידה רבה אנטיתזה של סטיינבק. סטיינבק ניסה להטמין טרגיות ופסימיזם מתחת למעטה ההומוריסטי שלו ואילו הטרגיות הפוקנרית מודגשת ע"י נימות הלואי ההומוריסטיות שלו. במילים אחרות יש הרבה הומור גם אצל פוקנר.
סופרי אמריקנה 482887
התהייה שלך לגבי אוסטן במקומה - זה אולי קצת אנאכרוניזם להניח שהיא מותחת ביקורת על השיטה החברתית. על כל פנים ברור שהיא מותחת ביקורת על קשיי ההשתלבות (של נשים בעיקר) בשיטה זו.

אבל לא ברור לי לאיזו "טראגיות" אתה רומז - ככל הידוע לי, היא קיבלה כמה הצעות נישואין אבל דחתה את כולן - להצעה אחת היא נעתרה, וחזרה בה בבוקר למחרת.

פוקנר - קראתי אותו בשקיקה אבל היה לי קשה מאוד רגשית, במיוחד בסופים הטראגיים (באמת) של שניים מספריו. אולי ממרחק של 15-20 שנה שווה לעיין בו שוב.
סופרי אמריקנה 482888
את לא מסוגלת לדמיין כמה טראגי הוא גורלה של אישה החיה ללא בעל. :-)
סופרי אמריקנה 482903
אני בטוחה שאחרי שאקרא כמה ספרים על הנושא אחכים מעט יותר :-P
סופרי אמריקנה 482895
פוקנר הוא בהחלט סופר לא מומלץ לקוראים צעירים. אני חושב שרק קוראים מבוגרים יכולים להעריך את הוינייטות המשעשעות ו/או מגוחכות שפולקנר מפזר במהלך העלילות הטראגיות והאפילות שלו.

לגבי ג'יין אוסטן, יצא לאחרונה סרט בשם "להיות ג'יין" המתאר את חייה והוא מתאים לפחות באופן חלקי לחייה האמיתיים. ע"פ הסרט קורות חייה הן מעין גרסה אומללה של "גאווה ודעה קדומה" (לפי הסרט חלק מן הרפליקות ה"פניניות" בספר פשוט נרשמו ע"י הסופרת מפי דמויות אמיתיות בחייה). ג'יין אוסטן האמיתית היתה שילוב של אליזבת ולידיה בעוד ג'יין בספר היא תאור ספרותי של אחותה הבכירה קסנדרה. אהובה של אוסטן לה-פרוי היה גרסה פחות נכלולית אך יותר אומללה של ויקאם הנוכל. את הצעת הנישואין היחידה שלה קיבלה ג'יין ממישהו שאפשר לתארו כאחיו גס הרוח והמכוער של דארסי האידיאלי. בניגוד לנישואיהן האידיאליים של אליזבת וג'יין בספר, נותרו קאסנדרה וג'יין לא נשואות עד מותן. למרות ההצלחה הספרותית והפופולריות הדי יפה לה זכו ספריה של אוסטן בחייה, היא הצליחה להפיק מכך רק סכומי כסף צנועים שלא אפשרו לה חיים בלתי תלויים באחיה ומתה בגיל די צעיר ממחלת הודג'קינס. לכן אפשר בהחלט לדבר על חיים טראגיים של סופרת שספריה לפעמים מסתיימים בסוף כל כך אופטימי שהוא מייד נחשד כסאטירי או אירוני. זהו ניגוד יפה לעלילותיו הקודרות והמתפוררות לאסון של פולקנר שסה"כ זכה לחיים לא רעים כלל.
סופרי אמריקנה 482905
לא ראיתי את "להיות ג'יין", אבל הבנתי שהוא מאוד חופשי בפרשנויות שלו.

ג'יין אוסטן [ויקיפדיה]

"בשנת 2007 יצא לאקרנים סרט הקולנוע הבריטי להיות ג'יין ("Becoming Jane"), העוסק בסיפור חייה של אוסטן. במהלך הרצאה בהקרנת הבכורה של הסרט בירושלים טענה ד"ר יעל לוין מהחוג לספרות אנגלית באוניברסיטה העברית כי הסרט מייפה את סיפור חייה של ג'יין אוסטין ואיננו נאמן למקור, וכי דמותה נבנתה בהשראת דמותה של אליזבת בנט, גיבורת הרומן המפורסם ביותר של אוסטין "גאווה ודעה קדומה". במשך ההרצאה טענה לוין כי דמותה המקורית של אוסטין שונה מן המתואר בסרט, וכי במציאות נראה שאוסטין הייתה דמות אפרורית למדי, וכן כי חייה לא היו דרמתיים כלל, ורוב כתיבתה מתארת חוויות שהיא בעיקר צפתה בהן מן הצד".
סופרי אמריקנה 482946
כמי שאינו איש מקצוע בתחום כד"ר יעל לוין, אני מתקשה לחלוק עליה עובדתית, אבל אני חייב להגיד שזוית הראייה המשתקפת בקטע שהבאת נראית לי שגוייה לחלוטין.

א. אכן. בסרט יש ערוב חופשי מאוד של פרטים ביוגרפיים וקטעי עלילה מ"גאווה ודעה קדומה". ברור שהסרט אינו "נאמן למקור" משום שאי אפשר אף פעם לדעת אם סצינה מסויימת בסרט לקוחה מביוגרפיה של אוסטן או מן הספר העלילתי שלה. יחד עם זאת, בדיקה די שטחית בויקיפדיה מראה שהשמות ולפחות חלק מן האירועים הם ביוגרפיים.

ב. נראה ש"חטאו" העיקרי של הסרט הוא עירוב ודחיסת זמנים שהם מטבעו של המדיום.

ג. המילה "מייפה" נכונה אך מטעה. הסרט, בגלל אילוצי המדיה הופך את ארועי חייה של אוסטן לדרמטיים יותר. אם מנקים מעלילת הסרט את הדרמטיות התיאטרלית ומתרגמים אותו למציאות האפורה, נראה שהתוצאה המתקבלת היא טראגית עוד יותר. למשל מר ויזלי בסרט, הג'נטלמן המציע נישואין לג'יין הוא תחנת ביניים בין דארסי האצילי והמעודן לבין המקור האנושי שלו Harris Bigg-Wither. לכן הדמות בסרט היא בהכרח "יפה יותר" מאותו אציל המתואר בויקיפדיה כך: "Harris was not attractive. he was a large, plain-looking man who spoke little, stuttered when he did speak, was aggressive in conversation, and almost completely tactless. However, Austen had known him since both were young and the marriage offered many practical advantages to Austen and her family. He was the heir to extensive family estates located in the area where the sisters had grown up."

ד. הסרט הוא הדגמה מצויינת של תסריטאות המשלבת מקצוענות והצטיינות בריטית בתחום עם חוסר השראה ועלילה לא מספיק "חזקה". יש כאן עבודה בינונית של תסריטאים מצויינים (שרה ויליאמס וקוין הוד). ההצגה של ג'יין אוסטן ההיסטורית כשילוב של אליזבת בנט המושלמת ולידיה בנט הפתיה הוא בו בזמן הברקה תסריטאית וכנראה נובע מאירועי המציאות. אני לא יודע אם אוסטן אכן ברחה עם אהובה תומס לה-פרוי כדי להינשא (כמו בת דמותה לידיה עם ויקאם) כפי שמוצג בסרט, אבל יתר הפרטים עליו בסרט הם נכונים.

ה. להגיד כי "כי הסרט מייפה את סיפור חייה של ג'יין אוסטין" שקול לאמירה שג'וליה רוברטס יפה יותר מארין ברוקוביץ האמיתית. השוואות כאלה תמיד מזכירות לי רפליקה מסדרה בריטית שם אומר מישהו כי אנשים אמיתיים המשחקים את עצמם בטלביזיה מקרינים חוסר אמינות.
סופרי אמריקנה 469790
אני לא בטוחה שהקביעה ה"די מקובלת" הזאת היא עדיין כה מקובלת, ובכל מקרה היא לא בדיוק זהה לניסוח ה'קודם שלך לגבי המושגים הסוציולוגיים של שכבה מסוימת.
ולמה הכוונה :זו אמנם דעתי"?
ואת הסייפא של דבריך ממש לא הבנתי.
סופרי אמריקנה 469813
היא מקובלת על ידי כל מי שמאמין שספרות היא אמנות ולא כלי פוליטי. יש מקום לאמנות ככלי להבעת ביקורת חברתית, אבל ביקורת חברתית זה דבר חולף ואחד הקריטריונים המרכזיים להערכת אמנות זה האוניברסליות שלה, גם למקום וגם לזמן. "סאטירה על הכיבוש", נניח, תתיישן מהר מאוד.

כשאמרתי "זו אמנם דעתי" התכוונתי לפסקה הקודמת באותו פוסט. איכשהו הדיון התגלגל לזה, אבל אותה דעה בהחלט לא הובעה במה שאמרתי לגבי מושגים סוציולוגיים. אני רק אמרתי את מה שאני אגיד עכשיו בפעם המיליון - ערך אמנותי שנוגע *רק* לשכבה האמורה איננו באמת ערך אמנותי, ומה שנוגע לכולן ומובע בקונטקסט של השכבה הוא אוניברסלי ואז אין שום בעיה: הרי יש הרבה יצירות ספרותיות דומות מבחינה תמטית שמבחינת ה"תכל'ס" אין קשר בינהן.
סופרי אמריקנה 469816
תיקון: לא בפעם המיליון, אלא בפעם השלישית, ובטח בכל מקרה יגידו שאמרתי משהו אחר לגמרי, אז נניח. :)
סופרי אמריקנה 469819
פתאום חשבתי- האם אמנות גדולה יכולה להיות מוגבלת לזמן מסויים למרות הכל? כבר נדון כאן לא פעם ששיקספיר הוא קשה לקריאה, ורוב הנושאים שהוא עוסק בהם כבר נדונו מאז אלפי פעמים, בקונטקסטים יותר אוניברסליים.
סופרי אמריקנה 469824
תשובה נחרצת: לא. לא חכמה לומר שאחרים דיברו על אותם נושאים כמו שייקספיר אחריו, כי בלי שייקספיר הם לא היו יכולים לדבר עליהם. זה שהוא קשה לקריאה, ושצריך אולי ידע לגבי התקופה כדי להבין אותו יותר לעומק (לא נראה לי שזה כל כך נכון לגבי שייקספיר, אבל בהחלט יש יוצרים שבלי אנציקלופדיה צמודה אי אפשר להבין בכלל על מה הם מדברים), זה משהו אחד; אבל אתה באמת חושב שTo be or not to be יתיישן יום אחד?
סופרי אמריקנה 469830
לשאלתך: ודאי. ביום שבו תימצא התשובה.
סופרי אמריקנה 469835
אני מניח שזה בציניות, אבל עדיין, גם אם ''נדע'' את התשובה הלבטים של האדם ששואל את עצמו אותה יהיו בעלי ערך אסתטי.
סופרי אמריקנה 469838
אז מונולוג אחד ישרוד. אז מה.
סופרי אמריקנה 469841
אני לא יודע אם אתה ציני או לא. לאמנות יש ערך אסתטי; החכמה שמובעת בה היא ערך מוסף. אני מעדיף שיר טוב שמביע משהו די בנאלי על שיר גרוע שמביע רעיונות חדשים שאף אחד לא חשב עליהם.

שייקספיר, במיוחד, אגב, לא שופט את הדמויות שלו ובעצם הוא רק מביא חומר למחשבה, שאפשר לעשות ממנו מה שרוצים: הוא פתוח לאלפי פרשנויות (אפילו פוסט מודרניזם יש בטקסטים שלו). אנשים תמיד (אני מקווה) יאהבו זה את זה, תמיד יהייה להם יצר נקמה, תמיד יהיו אנשים תאבי כוח, תמיד הם ישקרו לעצמם, וכל עוד כל זה יהייה - גם יהייה את שייקספיר.

זה לא המונולוג היחיד המוצלח שאף פעם לא יפסיקו לשאול. חוץ מזה, במקרה של שייקספיר, שוב: אנחנו אומרים לעצמנו שהוא התיישן רק כי הוא הגדיר אותנו. זה כמו לומר "יאללה, הרי זה ברור שאסור לרצוח, מי צריך את הספר הזה?"
סופרי אמריקנה 469842
(אתה מדבר על התנ"ך?)

קודם כל, "שייקספיר הגדיר אותנו" זה יפה, אבל בפועל, מעט מאוד אנשים קראו אותו. אם איכשהו התרבות שלנו קיבלה באוסמוזה את עקרי היצירה של שייקספיר, הרי שהיא מאז יצקה אותו לאלפי יצירות אחרות. אם אנשים לא מסוגלים לקרוא היום את שייקספיר בלי תרגום והבהרות, האם עדיין צריך לקרוא לו "אוניברסלי"?
סופרי אמריקנה 469847
אנשים לא צריכים לקרוא אותו כדי שתהייה לו השפעה. כמעט כל הסופרים והפילוסופים קראו את שייקספיר, אפילו טולסטוי ששנא אותו. בתקופתו הוא היה הרבה יותר פופולרי מהיום וההשפעה שלו היתה עצומה. זה מאוד דומה לתנ"ך כי גם אנשים שלא קראו את התנ"ך מושפעים מהמסורת שלו, כפי שהיא מתבטאת בהמון תחומי חיים (אפילו בפוליטיקה, נניח).

להגיד ששיקספיר הגדיר אותנו זה בעצם, במבט לאחור, קצת מוגזם, אבל באמת שאנשים היו כותבים היום אחרת אלמלא הוא.

תרגום והבהרות זה משהו אחד. יצירות אמנות קשות להבנה כי יש להן מימד סימבולי. כמה אנשים מבינים את יוליסס? (אפילו הסופר לא הבין הכל). במידה מסויימת, אמנות צריכה "תרגום", אז זה כמו להתלונן שיצירה בצרפתית היא לא אוניברסלית כי היא בצרפתית. הנושאים שיוליסס עוסק בהם - למשל, על ההבדל בין האמן המרחף לאיש השמנמן והחביב שעסוק רק במחשבות פרקטיות - הן רלוונטיות תמיד. זו גם דוגמא טובה למה שדיברנו עליו קודם. האם יוליסס זו התקפה גורפת על אנישמיות? היהדות של הגיבור זה רק אלמנט אחד בין כמה שהופכים אותו ל"אאוטסיידר".
סופרי אמריקנה 469860
אולי צריך להבהיר: אני לא אומר ששיקספיר אינו "ספרות גדולה", אני אומר שלמרות שהיצירות שלו הם אמנות גדולה, הם היו יותר רלוונטיות לפני 300 שנה, ושהיום הם הרבה פחות "אוניברסליות".
יש סיטואציה מדכאת ב"עולם אמיץ, חדש" של האקסלי בו אחד הגיבורים מקריא קטע טרגי על אהבה ניכזבת (רומאו ויוליה אאל"ט) ושאר הגיבורים מתפקעים מצחוק מהגאונות הקומית.
סופרי אמריקנה 469862
אז אולי טולסטוי גם יותר "אוניברסלי" היום כי יש יותר אנשים שיודעים לקרוא? מכשולי שפה וידע שצריך כדי להנות מהיצירה זה לא משהו שגורע מהאוניברסליות; השאלה היא עד כמה היא רלוונטית כשאתה מבין אותה. לא קראתי, אמנם, אבל אני מתאר לעצמי שFinnegans Wake זו יצירה אוניברסלית למדי. לעומת זאת שיר על מפלגת קדימה, גם אם הוא ממש קל להבנה, הוא לא מי יודע מה "אוניברסלי".

רלוונטית יותר לפני 300 שנה? כמובן, כי אז היא היתה טרייה והיו מלכים ואנשים הבינו יותר בקלות את השפה, אבל אהבה לא היתה פחות אמיתית.
סופרי אמריקנה 469890
אתה מתכוון ''לא יותר אמיתית''.
סופרי אמריקנה 469990
נכון, מקבל את הטעות, אבל אם להיות טרחן, זה נכון לוגית
סופרי אמריקנה 470056
אם להיות טרחן בחזרה, גם ''ברד ירד בדרום ספרד'' נכון לוגית.
סופרי אמריקנה 470075
אז זה לא סתם נכון לוגית, זה אשכרה נכון. האהבה היום והאהבה אז, לשיטתי, היו אמיתיות באותה מידה: מכאן שהאהבה אז אכן לא היתה פחות אמיתית (וגם לא יותר אמיתית)
סופרי אמריקנה 470120
אבל רק החלק של ''לא יותר אמיתית'' רלוונטי לדיון, והשאר אגבי כמו הברד שירד בדרום ספרד.
סופרי אמריקנה 469889
''אנשים היו כותבים היום אחרת אלמלא הוא.'' - אלמלא הוא, היה מישהו אחר עם בדיוק אותה השפעה (מאוד מצומצמת, להשקפתי, אבל זה נושא אחר).
סופרי אמריקנה 469928
אני לא מסכימה עם הרלונטיות של הטענה ששיקספיר קשה לקריאה.
אני לא מסכימה עם עצם הטענה (שיקספיר מתורגם כל כך רע לעברית שאפשר ואין הוא בר תרגום כלל, אבל באנגלית הוא די ברור. מצריך ריכוז מסויים - בכל זאת טקסט בן 300 שנה - אבל לחלוטין נהיר), אבל הנקודה היא ששיקספיר לא אמור להיות קל לקריאה כי הוא לא כתב פרוזה. ומחזות הם בהגדרה קשים ל*קריאה*, כי אנחנו מנסים לצרוך אותם בזאנר הלא נכון.
כששיקספיר מועלה על הבמה (או לצורך העניין, מעובד לכדי סרט בלי פגיעה בטקסט) אין שום סיבה שאדם בעל השכלה תיכונית סבירה לא יוכל להבין אותו בקלות, ואף לחוות אותו רגשית כמו הקהל בן תקופתו של שיקספיר.
סופרי אמריקנה 469982
לא ניסיתי, אבל זה נשמע לי מאוד לא סביר שדיאלוג יהיה קל יותר להבנה משמיעה מאשר מקריאה.
סופרי אמריקנה 469989
אבל העניין הוא לא רק השמיעה (שבאמת מקשה) אלא המשחק, התלבושות, וכו'

''הבעיה'' עם שייקספיר זה שמקובל כיום שהאיכות שלו כמחזאי, שהיא מופלאה אמנם, נופלת מהאיכויות שלו כמשורר, ושהטקסטים שלו כל כך אמביוולנטים שהם ממש חסינים לפרשנות מוגדרת.
סופרי אמריקנה 470063
אפשר פירוט קל מנין אתה לוקח את הדברים שנראים לך "מקובלים" היום?
סופרי אמריקנה 470074
זו הטענה גם של נבוקוב וגם של אליוט, והאמת היא שזה די ברור: הרי אחרי שייקספיר באו דורות של מחזאים שהשכילו להשתמש במדיום התיאטרלי הרבה יותר טוב. זה לא אומר שששייקספיר הוא מחזאי גרוע, רק שהאיכות שלו כמשורר עולה על האיכות שלו כמחזאי.
סופרי אמריקנה 470084
אז זהו, שיש בעיה עם ה"מקובלות" שלך - מה שקראת אצל אליוט או נבוקוב, אמור מעתה תחת הכותרת "אליוט טוען" או "נבוקוב טוען" או שניהם. מקובל? זו כבר טענה שלך.
ואגב, לא זכור לי כזה דבר מאליוט. הוא ודאי אומר ששייקספיר הוא נקודת הייחוס שלנו לשפה האנגלית, והכוונה היא לאיכות הלשונית של מחזותיו לא פחות משל שיריו. אבל שהוא לא היה גדול כמחזאי?
סופרי אמריקנה 470086
כן, אני מתכוון לאיכות הלשונית של המחזות, לא לשירים.

הוא היה ענק כמחזאי, אבל מבנה המחזות שלו זה לא הדבר שבזכותו שייקספיר הוא שייקספיר. צריך להוכיח את זה? התיאטרון לא היה מפותח בזמנו של שייקספיר כמו היום, וכל הדינמיקה הבימתית רק אמורה להביא את הטקסט לחיים. יש מחזות שבהם זה בדיוק להפך.
סופרי אמריקנה 470087
אה, זה כבר יותר קרוב למציאות. ודאי שהשפה היא שעושה את שייקספיר לשייקספיר (אם כי גם הרעיונות שהוא דלה מהיוונים ראויים לכמה נקודות...), אבל הוא בהחלט היה מחזאי ענק.
והמחזות שלו דרמטיים ביותר. והעובדה שהיום התיאטרון שונה מאז משל אז אינה אומרת שהוא ''מפותח'' יותר, אלא שהוא מתאים יותר לצרכים וליכולות של היום. וגם היום ממשיכים להעלות את מחזותיו בלהט רב, מה שקשה אגב לומר על אלה של אליוט.
הגדר, במטותא, ''מחזאי''. 470100
אם כוונתך שהוראות הבמה שלו עמומות (במקרה הטוב), הרי שהטענה שלך קצת מוזרה בעיני - מגוון הכלים והוראות הניצוח שעמדו לרשותו של באך היה מוגבל יחסית לזה שעמד לרשות מהאלר. האם זה הופך את השני למלחין טוב מהראשון?
שייקספיר ידע לכתוב דיאלוגים, ליצור דינמיקה בין דמויות ולבנות סיפור - והוא ידע את כל אלה בצורה עילאית. זה לא מספיק?
  הגדר, במטותא, ''מחזאי''. • יובל
  ולכן...? • אדם קלין אורון
  ולכן...? • יובל
  אנחנו נכנסים כאן לדיון כללי מדעי על תאטרון, • אדם קלין אורון
  אנחנו נכנסים כאן לדיון כללי מדעי על תאטרון, • יובל
  זה אולי לא שימוש נבון בבמה, אבל זו גם לא ממש אנלוגיה ל שייקספיר. • אדם קלין אורון
  ולכן...? • האייל האלמוני
  ולכן...? • האייל האלמוני
  ולכן...? • האייל האלמוני
  ולכן...? • האייל האלמוני
  ולכן...? • יובל
  ולכן...? • דורפל
  אני מבין שקראת את דברי עד כה בשקיקה, • אדם קלין אורון
  ללא כותרת • דורפל
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • דורפל
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • דורפל
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • דורפל
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • דורפל
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • דורפל
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • דורפל
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • דורפל
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • דורפל
  אד ורקונדיאם? • סמיילי
  אד ורקונדיאם? • יובל
  אד ורקונדיאם? • סמיילי
  אד ורקונדיאם? • יובל
  אד ורקונדיאם? • סמיילי
  אד ורקונדיאם? • יובל
  רוב תודות על הפירוט, • אדם קלין אורון
  רוב תודות על הפירוט, • יובל
  אכן. • אדם קלין אורון
  ללא כותרת • דורפל
  אנלוגיה • אדם קלין אורון
  אנלוגיה • דורפל
  אנלוגיה • יובל
  אנלוגיה • דורפל
  אנלוגיה • יובל
  אנלוגיה • דורפל
  *ומוציא • דורפל
  אנלוגיה • יובל
  צר לי - לא. • אדם קלין אורון
  אני בחרתי את הכותרת? • דורפל
  אוי, די. • אדם קלין אורון
  אוי, די. • דורפל
  ראה את שמך כמטוהר. • אדם קלין אורון
  ראה את שמך כמטוהר. • דורפל
  ונחזור מהמטא- לדיון עצמו: • אדם קלין אורון
  ונחזור מהמטא- לדיון עצמו: • דורפל
  לא אמרתי שהוא אובייקטיבית נהדר. • אדם קלין אורון
  לא אמרתי שהוא אובייקטיבית נהדר. • דורפל
  ונחזור מהמטא- לדיון עצמו: • יובל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • דורפל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • פ.ק.
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • דורפל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • יובל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • ברקת
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • דורפל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • יובל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • דורפל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • יובל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • דורפל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • יובל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • דורפל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • יובל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • דורפל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • יובל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • דורפל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • יובל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • דורפל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • יובל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • דורפל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • יובל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • דורפל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • יובל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • דורפל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • יובל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • דורפל
  קראת את הכתוב בקישור לפני שהצגת אותו? • יובל
  אני בחרתי את הכותרת? • האייל האלמוני
  אני בחרתי את הכותרת? • יובל
  אני בחרתי את הכותרת? • יובל
  אני בחרתי את הכותרת? • דורפל
  אנלוגיה • האייל האלמוני
  אנלוגיה • שוטה הכפר הגלובלי
  אנלוגיה • האייל האלמוני
  אנלוגיה • יובל
  כותב, לא יצירה. • אדם קלין אורון
  כותב, לא יצירה. • יובל
  אנלוגיה • האייל האלמוני
  אנלוגיה • דורפל
  אנלוגיה • ראובן
  אנלוגיה • דורפל
  רלקס • ראובן
  אנלוגיה • האייל האלמוני
  אנלוגיה • האייל האלמוני
  אנלוגיה • דורפל
  אנלוגיה • ברקת
  אנלוגיה • דורפל
  אנלוגיה • ברקת
  אנלוגיה • האייל האלמוני
  אנלוגיה • דורפל
  אנלוגיה • יובל
  אנלוגיה • דורפל
  אנלוגיה • יובל
  אנלוגיה • ברקת
  אנלוגיה • דורפל
  אנלוגיה • ברקת
  תפוח הוא לא פרי הדר • העלמה עפרונית
  תפוח הוא לא פרי הדר • דורפל
  תפוח הוא לא פרי הדר • האייל האלמוני
  אנלוגיה • יובל
  אנלוגיה • דורפל
  אנלוגיה • האייל האלמוני
  אנלוגיה • דורפל
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • ראובן
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • ראובן
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • ראובן
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • אביב י.
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • אביב י.
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • דורפל
  ללא כותרת • העלמה עפרונית נודניקית
  ללא כותרת • יובל
  תרגיל בניים דרופינג • ראובן
  תרגיל בניים דרופינג • יובל
  ללא כותרת • ארז לנדוור
  ללא כותרת • ראובן
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • ראובן
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • ראובן
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • דורפל
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • דורפל
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • דורפל
  הוראת שעה • נייטרלי רגוע אבל קצת מודאג
  הוראת שעה • דורפל
  הוראת שעה • דורון הגלילי
  הוראת שעה • דורפל
  הוראת שעה • יובל
  הוראת שעה • דורפל
  הוראת שעה • האייל האלמוני
  ניצחת‏1 • סמיילי
  You talkin' to me? • נייטרלי רגוע אבל קצת מודאג
  ללא כותרת • דורפל
  ניצחת‏1 • ברקת
  ניצחת‏1 • האייל האלמוני
  ניצחת‏1 • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • דורפל
  ללא כותרת • דורפל
  ללא כותרת • יובל
  ...something everybody wants to have read... • דורפל
  ...something everybody wants to have read... • יובל
  ...something everybody wants to have read... • האייל האלמוני
  ...something everybody wants to have read... • יובל
  ...something everybody wants to have read... • האייל האלמוני
  ...something everybody wants to have read... • יובל
  ...something everybody wants to have read... • האייל האלמוני
  ...something everybody wants to have read... • יובל
  ...something everybody wants to have read... • האייל האלמוני
  ...something everybody wants to have read... • שוטה הכפר הגלובלי
  יש לי הרגשה שזה קשור בתרבות הטראנס, • אדם קלין אורון
  ...something everybody wants to have read... • יובל
  ...something everybody wants to have read... • ראובן
  ...something everybody wants to have read... • שוטה הכפר הגלובלי
  ...something everybody wants to have read... • שוטה הכפר הגלובלי
  ...something everybody wants to have read... • ראובן
  . • העלמה עפרונית
  . • שוטה הכפר הגלובלי
  את האוויר. • העלמה עפרונית
  את האוויר. • שוטה הכפר הגלובלי
  אוויר בשקל אחד • העלמה עפרונית
  אוויר בשקל אחד • שוטה הכפר הגלובלי
  יש'ך עודף משנקל? • העלמה עפרונית
  יש'ך עודף משנקל? • שוטה הכפר הגלובלי
  את האוויר. • דורפל
  אני מבין שקראת את דברי עד כה בשקיקה, • יובל
  ללא כותרת • דורפל
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • דורפל
  ללא כותרת • יובל
  ללא כותרת • דורפל
  ללא כותרת • יובל
  סופרי אמריקנה • ל.ב.פ., תל אביב
  סופרי אמריקנה • דורפל
  סופרי אמריקנה • ירדן ניר-בוכבינדר
  סופרי אמריקנה • האייל האלמוני
  סופרי אמריקנה • האייל האלמוני
  סופרי אמריקנה • יובל
  סופרי אמריקנה • יובל
  דעתו של מי שתרגם 8 רומאנים של דוסטוייבסקי • בחסדי הבדידות והזעם!
  סופרי אמריקנה • האייל האלמוני
  סופרי אמריקנה • האייל האלמוני
  סופרי אמריקנה • ארז לנדוור
  סופרי אמריקנה • ברקת
  סופרי אמריקנה • easy
  סופרי אמריקנה • דורון הגלילי
  סופרי אמריקנה • ברקת

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים