לא מדעי, אבל אולי יש בזה משהו 4709
אינני מתיימר להיות חוקר בתחום זה, אבל נראה לי שיש הסבר (חלקי) ששמעתי לעודף האינטיליגנציה אצל יהודים:
במשך שנים היתה החברה היהודית "חברת לומדים", כלומר, האידאל היה עילוי, תלמיד חכם. כאידאל, היתה לאותו אדם יותר אפשרות לחיות, לפרות ולרבות ולהעביר את המטען הגנטי שלו לדורות הבאים: ידועים הסיפורים על העשיר שלקח לו חתן תלמיד חכם (מדובר בתלמידי ישיבה של פעם, לא של היום). גם היום, ובוודאי בעבר, היה לעשירים סיכוי רב יותר לחיות ולהביא צאצאים לעולם בעיקר בגלל תזונה טובה יותר. כך, אם תרצו, "השביח" העם היהודי את עצמו השבחה גנטית.

ואצל הנוצרים - אם נצא מנקודת הנחה (בעייתית למדי) שאנשי הדת אמורים להיות בעלי אינטיליגנציה רבה יותר - הרי שאלה לא פרו ורבו (רשמי, לפחות...) ולא העבירו את מטענם הגנטי הלאה

כאמור, זהו הסבר חלקי בלבד, שיכול לתת פתח למחשבה
לא מדעי, אבל אולי יש בזה משהו 4719
ההסבר שגוי, משום שחתונה עם חכמים (אולי) היתה אידיאל, אבל הטיפשים לא היו מנועים מלהנשא גם הם (והם אכן נישאו), ובניהם לא הוצאו מקרב העם.
מה הועילו חכמים בתקנתם ? 5027
במסורת הסוציוביולגיה אפשר לטעון שחכמים זכו לתנאים טובים יותר מהקהילה ולכן לילדיהם היה סיכוי רב יותר לשרוד. אבל מי מאמין בסוציוביולוגיה...
מאד לא מדעי 4793
הטענה שלך בדבר ההשבחה הגנטית של היהודים כבר נסתרה ע"י דארווין לפני מאה שנה, והוכחה כמוטעית ע"י מנדל לפני לא פחות זמן גם כן. הטענה שלך היא הטענה הלאמרקית המוכרת שתכונות נרכשות עוברות בתורשה כך שבן של נפח יהיה באופן טבעי בעל שרירים חזקים וכשיר להיות נפח.

למותר לציין שאין זה עובד כך. אין ליהודי בעל שושלת מלומדת ועניפה גנים "חכמים" יותר או כל יתרון גנטי אחר על פני אדם אחר, רק יתרון סביבתי.

אגב, ראוי לציין במאמר מוסגר שלאחרונה יש מיעוט של מדענים שהולך וגדל שאינו מסכים לטענה זו. יש כמה שטוענים שתכונות מסויימות אכן נרכשות ויש מנגנונים בגופנו שכן יודעים לעדכן את הגנים ולמעשה "להרכיש" תכונות. כמוכן, כמה מדענים פרסמו מחקרים בנוגע ל- Adaptive Mutations - שהראו שחיידקים מסויימים עוברים מוטציה מידיית ולא אקראית בעקבות החשיפה לרעלן מסויים. מאד מעניין. זה ממש נמצא בסתירה לגנטיקה המוכרת לנו עד עכשיו.
מאד לא מדעי 4818
אתה מניח פה שחוכמה נובעת מלמדנות, והוא הניח שחוכמה נובעת מגנטיקה.

בכל אופן, התופעה שאתה מתייחס אליה נקראת אפקט Baldwin, והיא קיבלה חיזוקים רבים מניסויים באבולוציה מלאכותית (A-life).
מאד לא מדעי 4886
בכל מקרה המסקנה הנובעת משתי ההנחות אינה נכונה. גם אם חוכמה נובעת מגנטיקה, ליהודים לא אמורים להיות שום יתרונות כיוון שאין דרך להסביר מדוע דווקא אצל היהודים התפתחו הגנים ה- "חכמים" יותר. אולי בדיוק להיפך. בכל מקרה, כל הסבר ביולוגי המנסה להסביר מדוע היהודים חכמים יותר לוקה לדעתי גם בהנחה וגם בהסברה. :-)

אפקט בולדווין מדבר על שינויים נרכשים באינדיבידואלים (חיות או בני-אדם) שיכולים להשפיע על האבולוציה שלהם. דיברתי על משהו קונקרטי יותר. ישנם כמה מחקרים שהראו שהמוטציות שעוברות אוכלוסיות חד-תאיות מסויימות בחשיפה ללחצים ברירתיים נוטות להיות מועילות ואילו מוטציות מזיקות אינן קורות. לא ברור בדיוק איך זה קורה, אך כן מדובר בקריאת תיגר בעיני על מה שידוע עד עכשיו.
השלמה 4882
הטיעון על ההשבחה הגנטית של העם היהודי כבר נשמעה בעבר אולם כפי שהובאה לעיל איננה שלמה.
חלק אחד המוצע בהסבר הוא כי צאצאי החכמים והעשירים (ובכושר השכלי יש איזשהו אלמט גנטי, אם כי לא חד- משמעי) נהנו מסיכוי יותר טוב לשרוד עקב הנגישות הטובה יותר לטיפול רפואי, למזון משובח וכד.
אולם, יש הסבר נוסף- היהודים נרדפו ונשמדו בהמוניהם באינספור מקרים במיוחד באירופה שטופת ה"חסד הנוצרי" (אירוניה). מי היו אילו שיכלו להינצל ? לשרוד ? אילו היו בדרך כלל הרבנים שחסידיהם היו מוכנים לקנות להם את החופש והעשירים. דוגמה בולטת היא רכבת קסטנר במלחמת העולם השניה אשר בעוד רוב יהדות הונגריה נשמדה, 200 אדמורים ועשירים חשובים ניצלו. כתוצאה, שרדו יותר צאצאים מוכשרים מאשר בעמים אחרים ונוצרה הטיה גנטית מסויימת.
יצויין, כהשלמה כי בעם היהודי החינוך היה קדוש וכל ילד למד לפחות כמה שנים כך שהמוכשרים נהנו מסיכוי להתגלות ולהתקדם- מה שלא היה בחברות אחרות.
השלמה 4928
כמובן. ובמהלך חמישים ומשהו השנים שעברו מאז (שני דורות בערך) הגנום היהודי השתבח והזדקק, כך שהיום אנחנו הגזע העליון. טוב נו - אם אנחנו יותר טובים מהגויים בהכל, למה שהאבולוציה לא תפעל אצלנו יותר מהר?
נו, באמת 4965
אני מדבר מספיק שטויות משלי ולא צריך תוספות משלך. אמרתי משהו על גזע עליון ? כל מה שאמרתי שישנם שיקולים אבולוציונים טובים שיכולים לשמש גורם מסביר לטענה שליהודים (בממוצע! לא כולל אותי) יש רמת משכל גבוהה יחסית
הטיעונים האילו אינם שלי במקור, ואם אתה חושב שהם שגויים דבר באופן ברור מה שגוי בהם לדעתך במקום סתם להשתלח
באמת, באמת 4971
חשבתי שהבהרתי למה ההסבר שלך לא רלוונטי במיוחד - לא עבר מספיק זמן בשביל ''להשביח את הגזע'' מבחינה אינטלקטואלית. דור אחד לא מספיק לכלום, אפילו במקרים קיצוניים. אפילו חמישים דורות לא יהוו גורם מספיק בכדי להעלות את רמת האינטיליגנציה הממוצעת, או לשנות כל תכונה משמעותית אחרת.
באמת, באמת 4977
לא שאני מסכים עם הטענה של יוסי, אבל:
א. הוא דיבר על דריפות לאורך מרבית ההיסטוריה, שאכן התקיימו פה ושם (האם האינלקט היהודי התנוון במהלך תור הזהב בספרד?), ועל כן אין מדובר על "דור אחד".

ב. ישנם מדענים (סטיבן ג'יי גולד, למשל) הטוענים לאבולוציה בזינוקים, שהיא יותר מתאימה גם למודל שהציג יוסי להתפתחות היהודית. התאוריה טוענת כי לאורך תקופת זמן ארוכה של "שקט אבולוציוני" מתפתחות "נטיות" בסיסיות, שאינן מתרחקות יותר מידי מהגנום הבסיסי, אך יוצרות מגוון תכונות - גודל שונה, מוח שונה, עמידות למחלות וכיו"ב. כל התכונות הללו אינן עומדות למבחן, ועל כן אינן מתבלטות מעל לפרטים האחרים במין. בעת צרה, אלו בעלי התכונות המתאימות ביותר לשרידה בצרה הנוכחית - הם אלו שישרדו. אם שלושה אחוז מהאוכלוסיה היא בעלת גנים המגנים עליה ממחלה מסויימת, אותם שלושה אחוז הם שישרדו, והם שיתרבו. הנטייה שלהם תתגבר, ובתהליך אבולוציוני מזורז, הם יעשו זינוק לכיוון מסויים של התפתחות. זו גם הסיבה שהאבולוציה הבולטת ביותר נעשית בשולי אזור המחיה של בעלי-החיים ולא במרכזו. קבוצה מסויימת נדחקת אל השוליים, שם היא נאלצת להתמודד עם תנאים חדשים, ורק אלו מבין הפרטים שהם בעלי גנים מתאימים לשרידה (צוואר ארוך יותר לאכילת עלים, או מערכת עיכול שמסוגלת לעכל דשא, למשל) הם שישרדו, והנטיות הבסיסיות שלהם ימשיכו להתפתח עד ליצירת מין חדש בעל תכונות שונות מהמין המקורי שנותר במרכז.

זהו.
באמת, באמת 4994
יש הגיון מסוים בדבריך, לפחות בציטוט דבריו של סטיבן ג'יי גולד, אך עדיין - אני לא מסכים. בתקופות הטובות, היהודים לא נבדלו מבני העמים האחרים. יהודים חכמים לא נמנעו מקשר עם יהודים טפשים, ועל כן היה עירבוב כמעט מוחלט (שהוגבר ע''י השידוכים שנפוצו בחברה היהודית מאז ומתמיד) של הגנום היהודי, ואותן ה''נטיות'' התפזרו בקרב כלל הציבור. התקופות הרעות (אלה שהעמידו את הגנום היהודי במבחן) בדרך כלל לא נעשו הבחנות בין יהודים מוצלחים יותר ומוצלחים פחות - היהודים נרדפו כקולקטיב. מלבד זאת - אני לא חושב שהאינטיליגנציה של הפרט מושפעת מהגנום שלו, אלא יותר מאלמנטים כמו תזונה וחינוך, מלבד מקרים יוצאים מן הכלל (המעידים על הכלל).

בכל מקרה, אני לא מסכים עם הקביעה הראשונית שרבים מתיחסים אליה כאקסיומה - היהודים חכמים יותר. אני לא יודע מה איתכם, אבל רוב היהודים שאני מכיר הם טפשים לא פחות מהגוי הממוצע.
הרשטויות, לא כאן. 5028
סיכוין של הג'ובניק לשרוד גבוהים מאילו של הלוחם הקרבי. כעבור שנים של מלחמות התדלדל מאגר הגנים גבוהי הצד"כ והפכנו להיות אומה של פרופילניקים וג'ובניקים. כיצד ניתן לתקן את המצב?
יעשה לעצמו כל מלש"ב חשבון נפש. אם גבוה צד"כו, ישתמט משירות קרבי ובכך יגדיל את סיכויו לחיות ולהעמיד צאצאים גבוהי מוטיבציה. כך תגדל אוכלוסיית הלוחמים צמאי הדם בארצנו.
הרשטויות, לא כאן. 5032
רעיון נחמד, אבל מה הקשר למה שאמרתי?
הרשטויות, לא כאן. 5057
זה נשמע לי אידיוטי בערך כמו כל הויכוח בנושא האינטליגנציה היהודית.
השיטה המדעית מבוססת על גילוי תופעה ומציאת הסבר על בסיס הידע הקיים.
המתדיינים כאן מנסים למצוא הסבר לתופעה לא מוכחת על בסיס ידע מפוקפק. האם היהודים יותר אינטיליגנטים מהלא יהודים(האם מישהו עשה אי פעם סקר אינטליגנציה על בסיס אתני)? מהי אינטליגנציה ומהם ההשפעות הגנטיות עליה? קשה לי להאמין שהדבר נבדק ברצינות אי פעם. לרוב התופעות שתומכות בטיעון שהיהודים הם עם חכם יש הסברים חברתיים פשוטים בהרבה מההסבר הגנטי ואפילו מהטענה שהיהודים חכמים יותר.
הויכוח הזה מבוסס על אגו נפוח שנובע מהתפיסה שהיהודים הם עם נבחר.

הסיבה שבחרתי להגיב דווקא לדברים שלך נבעה מניסיון כושל למקם את התגובה שלי בסוף הויכוח העקר הזה. כנראה שאני לא יהודי.
יעדמ רקחמ לע הרעה 5064
החלצהב .וזה הזתה תא קודבל תכלל קר רתונ וישכע .םישנא ןאכ ולעהש הזתה וז .תידוהיה היצנגיליטניאב ךשמתמ רופיש אבנל ,תיטרואת ,לוכי תוידוהי תורבח לש היגולויצוסו הקיטנגב בלושמ רקחמ .םיעודי םירבד לע רקחמהמ םיעבונה םייובינ ,ילרגטניא קלחכ ,ללוכ יעדמה רקחמה .תונוש תועפות ריבסהל ידכ םילא ןמצעל תואיצממש תויוברתמ הברהב םינוש ונייה אל - בצמה היה הז םא יכ ,''רבסה תאיצמו העפות יוליג'' וניא יעדמ רקחמ.
יעדמ רקחמ לע הרעה 5065
צריך לבסס עובדות לפני שמוצאים להם הסבר. אין שום הוכחה ראויה לכך שהיהודים אינטיליגנטיים יותר מהלא יהודים. הדיון כאן דומה לדיון בשאלה האם עכברים סגולים מעדיפים ביסקויטים על גזר. אפשר לנתח את הסיבות להעדפה הזו אבל זה שייך לתחום המדע הבדיוני ולא למדע.
יעדמ רקחמ לע הרעה 5081
(אין לי מושג איך הצלחת לקרוא את התגובה שלי... היא התהפכה מסיבה לא ברורה. לאלו שלא עייפו את עצמם בקריאה הפוכה - הרי הודעתי המקורית:)

מחקר מדעי אינו "גילוי תופעה ומציאת הסבר", כי אם זה היה המצב - לא היינו שונים בהרבה מתרבויות שממציאות לעצמן אלים כדי להסביר תופעות שונות. המחקר המדעי כול, כחלק אינטגרלי, ניבויים הנובעים מהמחקר על דברים ידועים. מחקר המשולב בגנטיקה וסוציולוגיה של חברות יהודיות יכול, תאורטית, לנבא שיפור מתמשך באינטליגנציה היהודית. זו התזה שהעלו כאן אנשים. עכשיו נותר רק ללכת לבדוק את התזה הזו. בהצלחה.
יעדמ רקחמ לע הרעה 5082
בעבר גם לא הייתה הוכחה לקיומם של חורים שחורים, אבל הם נבעו מתורת היחסות, ועל כן נעשו מחקרים נרחבים על איך הם עשויים לפעול, למה שהם יתקיימו, איפה הם קיימים, אם בכלל, ועוד מחקרים רבים. האם כל המחקרים הללו היו צריכים להמתין עד שיונח על שולחנו של מדען כלשהו הצילום הראשון של חור שחור?
יעדמ רקחמ לע הרעה 5086
אתה צודק המדע יכול להתקדם בצורה של גילוי ומציאת הסבר וגם בצורה של פיתוח תיאורטי המבוסס על ידע קיים ואחריו תמיכה בתיאוריה ע"י ניסויים.
אתה יכול לגלות לפתע שתפוחים נופלים לך על המצח ולהחליט מכך שיש כוח כבידה. אתה גם יכול לחשב שכוכב שמאסתו מעל 3 מאסות שמש יקרוס לאחר ששיעור המימן וההליום בו ירד מגודל מסוים, בצורה שתיצור חור שחור ע"י חישוב מתמטי (די פשוט למען האמת) ואז להתחיל לחפש חורים כאילו.
הויכוח המתנהל כאן מנסה להסביר ע"י גנטיקה את תופעת האנטיליגנציה היהודית כאשר הטיעון העירי שהוא מביא לתמיכה ברעיון שהיהודים אינטיליגנטים הוא גנטי.
מכיוון שלא קיים מחקר סוציולוגי המוכיח שהיהודים אינטיליגנטים יותר, ולא קיים מחקר גנטי המבהיר שאינטליגנציה עוברת בתורשה, מדובר בדיון המנסה לבנות אמת שלמה משתי חצאי אמיתות שאינו קשורות זו לזו כלל. בצורה כזו מתגלים דברים מעניינים מאוד אבל אין להם שום משמעות מדעית.
עובדה היסטורית 5055
בתרבות היהודית בגולה היתה נטיה שחוזקה על ידי מוסד השידוכין לחתן אנשים ממעמדות דומים. כך, צאצא של רב גדול יתחתן עם צאצאית של משכיל אחר או עם בת של מליונר. באופן כזה, נוצרים מעמדות די הומוגניים. למעשה, כשאני חושב על כך, תופעה דומה קורית היום בחברה שלנו.

מוסכם עלי שיש יותר יהודים טפשים מחכמים. באשר לשיעור הטיפשים אצלנו לעומת עמים אחרים, אין לי כלים לדעת, אולם העובדה שבין זוכי פרס נובל, מדענים ואינטלקטואלים יש שיעור גבוה יחסית של יהודים מתועדת היטב
עובדה היסטורית 5058
בפקולטות המדעיות באוניברסיטאות בארצות הברית ישנם יותר פרופסורים יהודיים לעומת זאת רוב הסטודנטים הם בנים ובנות למהגרים ממזרח אסיה. בעוד 20 שנה רוב הפרופסורים יהיו מזרח אסיתים וסביר להניח שרוב זוכי פרסי הנובל המדעיים יהיו מזרח אסייתיים. האם זה תומך בטענה היפנית התמוהה שאומרת שעיניים מלוכסנות ועור צהוב הם השלב הבא בהיתפתחות האבולוציונית?
ההסבר לריבוי זוכי פרס הנובל היהודים הוא בעיקר חברתי. המשקל שהתרבות היהודית נותנת להשכלה, העובדה שבתור מהגרים יהודים נדחפו תמיד לעסוק בתחומים הפחות אטרקטיביים שמבטיחים פחות הכנסה והשפעה חברתית כמו מדעים.
באמת, באמת 5079
אז זהו, שדבקה היהודים על כל תפוצותיהם החשיבו תמיד השכלה וחוכמה כקריטריון מקנה עדיפות בשידוכים. דבר זה, אגב, לא היה נפוץ ביותר בקרב עמים אחרים. מאחר והגבר היהודי הצעיר שהגיע לפירקו במזרח אירופה של המאות הקודמות, למשל, לא היה יכול לקנות את לב אהובתו (או את לב אביה) בעזרת הצגת רכוש רב המתבטא באדמות או ברכוש דלא-ניידי אחר, כמקובל אצל בני גילו הלא-יהודים (בשל ההגבלות והאיסורים שהוטלו על יהודים בתחום), לא נותר לו אלא להפגין חוכמה ושנינות שישכנעו את אבי הכלה כי גם במקרה הצפוי שלפריץ המקומי ישבר מהם הזין והוא יעף אותם לכל הרוחות, אולי בלוית פוגרומצ'יק או שניים, יש סיכוי שבעלה השנון של ביתו הרכה ימצא דרך לפרנסה גם במקום אחר. זאת לעומת העדפת עוס=בד אדמה, או חואי אשר בלא אדמתו הוא חסר אונים.
אי לכך, כפי שציינתי קודם, "תלמיד חכם" (לא חס וחלילה במשמעות אוכלי החינם של ימנו) היה שידוך מועדף. אם יש מכאן כדי להסיק שהגנום היהודי אכן משובח יותר-אינני יודעת. לפעמים כשאני מסתכלת מסביב אני בספק. אבל ללא ספק אפשר לקבוע כי העם היהודי תמיד עודד את בניו ללימודים, וכי במהלך ההסטוריה אנאלפבתיות אצל יהודים היתה בין הנמוכות ביותר בעולם.
אהלן 5117
טענו כאן כבר לפני כי יש טעות חישובית הטענה (הנפוצה) הנ''ל - הטפשים והעניים גם הם התחתנו, וכרגיל אצל בני עמנו - לא נמנעו לפרות ולרבות. האבולוציה האנושית נבלמה (או לפחות שינתה מסלול) עם התפתחות התרבות, מאחר וגם העניים והחלשים לא נאכלו ע''י תנינים בדרכם לבית הכנסת.

גם אם ההשפעה (שבוודאי הייתה קיימת, אם כי זניחה) על תוחלת החיים של העשירים והחכמים יותר הייתה מספיקה כדי לשפר משהו את איכותו הגנטית של העם היהודי, הרי שהיא לא הייתה מספיקה לעשות כלום בתקופה הקצרה יחסית (ביחס לקיום המין האנושי בכלל) שבה היהדות הייתה קיימת בצורתה הגלותית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים