'אחרי מות גדולים אמור' 471659
מי שנפטר בשיבה טובה/חוסל בשעה טובה הוא תמיד הכי גדול, הכי חכם, הכי מוכשר, הכי חסר/נחוץ/מבוקש.
אז סתם בגלל שאני לא יודע דבר, אני אשער שאחרי שטיפס על כמה גופות למעמדו הרם, היה ל'מעורב' בכל פעולות הטרור בעשור האחרון כמו ששר הביטחון 'מעורב' בכל פעולות צה"ל.
או שאני סתם מקטר והוא באמת רוצח מספר שתיים והעולם הפך למקום מעט פחות מסוכן אחרי שחיסלו אותו.

סקר גולשים - מי לדעתכם הרג את מורנייה?
האמריקאים, כדי לחסוך את הפרס על ראשו
הצרפתים, כדי לזכות בפרס על ראשו
הישראלים, כדי שיהיה להם מה להכחיש
האנגלים, כדי שיהיה ל*הם* מה להכחיש
הרוסים, כי מלחמה מועילה למכירות הנשק
החזבאללה, כדי לרענן את השורות
אל-קעידא, כדי לחזק את מעמד בן-לאדן בפסגת הטרור
החמאס, כדי להכות בשיעים הכופרים
האנטי-סורים בלבנון, כדי להראות שלא רק הסורים יכולים להתנקש
הפרו-סורים בלבנון, כדי להראות שזה לא הסורים שמתנקשים
הסורים, כדי להראות שהם נלחמים בטרור
האיראנים, כדי להראות שהסורים מסתירים טרוריסטים בדמשק
ועד בית, כי השכנים התלוננו בגלל שומרי הראש והמתנקשים שמסתובבים בשכונה
מורנייה, כי הוא היה מעורב בכל פעולות הטרור באיזור בעשור האחרון
'מי שחי על החרב מת כבר לרדת מ(קת) העץ' 471694
'
מי שחושב שאין לו מחליף, מוטב שיימנע מקבורה.
מי שעמדה לו, זה בזכות אבות.
מי שזורה רוח עוצר עד סופה.
מי שלא עובר בדלת, יורד באלונקה מהחלון.
מי ששותק לא נוהג לדבר.
מי שמאבד את המפתח מתחת לפנס גם ימצא אותו שם.
מי שאוכל לבד ימות כמו הסועדים בחברותא.
מי שלקה ברותחין ייזהר ממצנמים.
מי שמאמין בשכר ועונש כשיטה, עדיף שלא יהיה עצמאי.
מי שטרח בערב שבת, יוכל בשבת להזמין משלוח.
מי ששוכב עם כלבים במלונה יקום עם קריאת השכווי.
מי ששוכב עם כלבות במיטה יקום בלי השמיכה.
מי לה' - עליי!
'אחרי מות גדולים אמור' 471700
אישית אני מהמר על המודיעין הסורי.
למלכד את המכונית של אחד האנשים הזהירים והשמורים ביותר בעולם, במרחק יריקה ממטה המודיעין הסורי בלב דמשק נראה לי מבצע קשה מדי ומסוכן מדי לגוף מודיעין מערבי.
לסורים לא רק שהיתה גישה נוחה והזדמנות, היה להם גם מניע - התחזקות המגמות העצמאיות של חיזבאללה וחוסר כבוד לנשיא.
'אחרי מות גדולים אמור' 471701
ועוד עדות נסיבתית שמחזקת את התאוריה שלך: שיטת הפעולה.
'אחרי מות גדולים אמור' 471835
שיטת הפעולה? לא כולם מטמינים פצצות אי-שם? (פלאפון, מכונית, מה שבא ליד)
'אחרי מות גדולים אמור' 471837
עפמ''ז מדובר בכרית הראש במכונית כלומר פעולה כירורגית שלא מסכנת אנשים נוספים. אופן הפעולה של גורמים אחרים באזור נוןטה יותר לכיוון של מכונית תופת עם איזה טונה חומר נפץ.
'אחרי מות גדולים אמור' 471839
על פי מקור זר (ביחיד). יתרה מזאת, התאורים הראשונים, שלא הסתמכו על מקורות עלומים בארגוני ביון כאלה ואחרים, אלא הביאו תאור מפי עדים לארוע, דיברו על נזקים למבני מגורים סמוכים. לא בדיוק פעולה כירורגית שלא מסכנת אנשים נוספים.
'אחרי מות גדולים אמור' 471851
אאז"נ גם מישהו נוסף נפצע בפיצוץ.

למה התכוונת כשכתבת ששיטת הפעולה רומזת למודיעין הסורי?
'אחרי מות גדולים אמור' 471777
המניע שלך קצת חלש, לטעמי. אמנם תמיד היו לחזבאללה קשרים עם סוריה, אבל הוא מעולם לא היה כפוף לה (אלא לאיראן). חזבאללה תמיד היה ''עצמאי'', ואני לא חושב שאפשר באמת להצביע על התחזקות במגמה הזאת, בפרט באופן שאמור לאיים על סוריה. אשר לחוסר כבוד לנשיא - זאת לא סיבה מספיק טובה, מה גם שאני לא בטוח שהיא נתמכת ע''י עובדות.

אם הסורים עומדים מאחורי ההתנקשות (וכך אני מאמין), סביר יותר בעיניי להניח שמטרתם הייתה לעורר מתיחות פנים-לבנונית (הרצח בוצע יום לפני ההפגנה המתוכננת מראש לזכר חרירי), או כמחווה של רצון טוב כלפי ארה''ב וישראל.
'אחרי מות גדולים אמור' 471781
Well, isn't the new tension between Israel and Lebanon a good enough reason?
'אחרי מות גדולים אמור' 471792
לא, משתי סיבות:

א. לסוריה אין אינטרס אמיתי לעורר מתיחות בין ישראל ללבנון. זה לא משרת אותה בשום צורה. וגם אם כן, לא שווה לרצוח את מורנייה בשביל זה.

ב. המתיחות הזו היא סערה בכוס תה. הדבר האחרון שחזבאללה צריך זה מלחמה על הגבול, ולכן הוא יעדיף פיגוע בחו"ל - שביצועו עשוי לקחת גם חודשים. מה גם שלדעתי חזבאללה כבר מבין שאנחנו לא קשורים (לפחות לא ישירות) להתנקשות.
'אחרי מות גדולים אמור' 471812
עד כמה החיזבללה כפוף לאיראן? האם איראן אישרה את התקרית שהובילה למילחמת לבנון השניה? על פי מה שקראתי - לא כל כך. להערכתי, יש בין שניהם מערכת יחסים של תן וקח -שילוב של אינטרסים.
'אחרי מות גדולים אמור' 471830
יש כאן יותר מאשר אינטרסים משותפים. איראן מחמשת, מציידת, מאמנת ומממנת את חזבאללה. חזבאללה משרת אינטרסים איראניים על גבול ישראל (הוא יהיה הראשון להפגיז את ישראל במידה וזו תתקוף באיראן) וקשה לי לדמיין סיטואציה שבה הוא עשוי לפעול באופן שעשוי להזיק לאיראן. זה לא אומר שהאיראנים אישרו את החטיפה, שהייתה אמורה להיות אירוע טקטי במהותו ("אילו היינו יודעים שפעולת השבייה תוביל לתוצאה הזאת לא היינו נוקטים בה כלל" - ח. נסראללה), והעובדה שסמכויותיו של נסראללה קוצצו לאחר המלחמה ע"י האיראנים מלמדת משהו על הסמכות שיש להם בניהול הארגון:

ציטוט משעשע משהו מתוך הקישור הנ"ל (שרלוונטי גם לתגובה 471659):

"המועצה המיוחדת הורתה כי נסראללה ימשיך לשמור על משרת המזכיר הכללי של הארגון וכן לפקח על שירות המודיעין שלו. מי שימשיך להיות אחראי על התיאום בין חיזבאללה לבין הארגונים הפלסטינים, המודיעין האיראני ומשמרות המהפכה, יהיה קצין המבצעים של הארגון, עימאד מורניה."
'אחרי מות גדולים אמור' 471881
אולי אתה צודק למרות שהידיעה אינה נראית לי אמינה. לדעתי ממעיטים מהלבנוניות של חיזבללה. זה ברור מדוע חיזבללה פועל בברית הדוקה עם איראן- הוא צובר המון עוצמה מאיראן וסוריה. לגבי מדיניות האיומים שלנו כלפי איראן: אינני חושב שהיא חכמה; אני אפילו חושב שהיא טפשית. אני משוכנע שבמהלך 27 השנים האחרונות אפשר היה למתן ולשפר את היחסים עם איראן.
'אחרי מות גדולים אמור' 471893
גם עם איראן של אחמדינז'אד?
'אחרי מות גדולים אמור' 471898
'
בטח! למה לא? מדיניות תואמת אמונה אייאטולית שיעית נפוצה, בהחלט היתה מגשרת על הפערים הזעירירים בין התנועה הציונית לבין המצליפים והזבים בחג העש'ורה.

הכל אשמים היהודים.

קופים וחזירים, אגב.
[הוועד למען נגד אנטישמיות לאטנטית באייל]
'אחרי מות גדולים אמור' 471904
אחמדינג'ד הוא באמת תופעה מיוחדת אך הוא איננו המנהיג העליון של איראן והתכוונתי ליחסים עם איראן מנפילתו של השאה. ישראל היתה מהתומכים הבולטים של מישטר השאה השנוא ועל פי פרסומים שונים עזרה לארגן את הסוואק -משטרת הביטחון האימתנית שלו. השינאה לארה"ב באיראן החלה משנות ה-‏50 , מהתפקיד שמילאה בסילוקו של מוסאדק והתמיכה במישטר השאה; ישראל נתפסת בצדק כעושת דברה של ארה"ב. לכן מוטעה לתלות את כל מערכת היחסים בין איראן לבין ישראל באחמדינג'ד למרות שכבודו במ
'אחרי מות גדולים אמור' 471909
חומייני עלה מתוך השיעה ודיבר מתוך השיעה ובשמה, וגם השנאה שהניעה אותו ושאותה דיבר והפיץ היתה דתית במהותה. המחשבות שביטא לגבי ישראל הוזנו מהזיות קונספירציה הרבה יותר עמוקות ומקיפות מכפי שאפשר יהיה לתאר אותן בפשטות במילים כמילותיך - "ישראל נתפסת בצדק כעושת דברה של ארה"ב". האשמותיו של חומייני כלפי ישראל היו כה דמיוניות והפראנויה הציבורית שהפיץ כלפי ישראל היתה כה הזויה שקשה לי להאמין שמשהו שישראל עשתה או היתה עושה במציאות היה יכול להשפיע, לשנות או למתן את השנאה שהפיץ כלפיה.

קצת לא מובן לי איזה קו הסברתי משרתים דבריך, "אחמדינג'ד הוא באמת תופעה מיוחדת אך הוא איננו המנהיג העליון של איראן". לא נראה לי שיש טעם בדקדוקי עניות בעניין זה, שהרי גם ח'מנאי איננו בדיוק מאוהבי ישראל, ושניהם כאחד - ח'מנאי כמנהיג עליון ואחמדינז'אד כנשיא, קוראים להשמדתה.

סיכומו של דבר, החל מנפילת השאח ועד ימינו: לא נראה לי שיש משהו שישראל יכלה לעשות לשיפור משמעותי ואמיתי ביחסים עם איראן ולמניעת התפתחות איראן לאיום בינלאומי, וזאת מן הסיבה הפשוטה שישראל מעולם לא היתה מדינה עצמאית. אם בכלל היתה לישראל איזושהי אפשרות בחירה אי פעם (ולא ברור לי שהיתה לה) - היא נאלצה לבחור בין המשך חסותה של ארה"ב לבין החלפת חסות זו בחיפוש חסותה של בריה"מ . למן 1967 (ולמעשה מ-‏1956, אלא שגם כאן לא ברור אם היתה לה בחירה) עושה ישראל רק שגיאות נוראות, וטוב עשתה בכך שהבחירה האחרונה שבחרה היתה בהמשך הנאמנות לארה"ב על כל המשתמע מכך (כולל איראן, מה לעשות, החיים אינם סיפור אגדה עם האפי אנד).

אבוי לו היתה ישראל נעשית, במקום זה, שלוחה מזרח-תיכונית רעועה של בריה"מ דאז, כיום רוסיה של פוטין. בשאלה אם היתה ישראל ממשיכה במקרה כזה כיישות בפני עצמה או שגורלה היה נחרץ - לא אעסוק כאן ועכשיו, נשאיר אותה לדמיוננו-דמיונך או ליצירתיותו של איזה סופר מד"ב-זוועות בשיעור קומתו של אורוול, אם עוד יקום אחד כזה, יום אחד.
'אחרי מות גדולים אמור' 471910
אינני יודע האם אתה זוכר את הדרך בה הופל השאה. מיליונים הפגינו ברחובות והדבר לא היה רק ממניעים דתיים טהורים. ב- CIA היו אנשים שהזהירו בזמן שהביאו את השאה לשלטון, שארה"ב תשלם ביוקר . השאה דיכא ביד ברזל כל אופוזיציה והדרך היחידה שנותרה אפשרית היתה דרך האייטולות והדת.
אתה נסחף לקיצוניות; מדוע אתה חושב שנגזר על ישראל להיות גרורה: או סובייטית או אמריקאית?
'אחרי מות גדולים אמור' 471915
ובהכירך את ישראל, את מקומה ומיקומה (לא רק הגיאוגרפי), את תולדותיה, כלכלתה, בטחונה, ואת מדיניות הפנים והחוץ שלה ומעמדה הדיפלומטי באומות העולם - איזו אופציה שלישית עמדה בפניה? אני מקווה שלא תאמר: "להיות יישות עצמאית, למן הקמתה", כי אז, למרות שלימדתי עליך סניגוריה לא מזמן, איאלץ להצטרף לכמה חבר'ה כאן ולומר לך: אל תהיה מצחיק.
'אחרי מות גדולים אמור' 471916
אני מאד אוהב להצחיק. במישפט :
"ובהכירך את ישראל, את מקומה ומיקומה (לא רק הגיאוגרפי), את תולדותיה, כלכלתה, בטחונה, ואת מדיניות הפנים והחוץ שלה ומעמדה הדיפלומטי באומות העולם..." אתה קובע מוסכמה שאינה מקובלת עלי.
'אחרי מות גדולים אמור' 471918
כלומר אינך מכיר את ישראל, את מקומה ומיקומה (לא רק הגיאוגרפי), את תולדותיה, כלכלתה, בטחונה, ואת מדיניות הפנים והחוץ שלה ומעמדה הדיפלומטי באומות העולם...? סוף סוף תובנה אחת שלך.
'אחרי מות גדולים אמור' 471920
השלילה הנכונה היא "אינך מכיר את ישראל, *או* אינך מכיר את מקומה..." וכיוצא בזאת.
דה! (מורגן) 471922
כלומר אינך (מכיר את ישראל, את מקומה ומיקומה (לא רק הגיאוגרפי), את תולדותיה, כלכלתה, בטחונה, ואת מדיניות הפנים והחוץ שלה ומעמדה הדיפלומטי באומות העולם...)? סוף סוף תובנה אחת שלך.
דה! (מורגן) 471923
לא בטוח. יתכן שכיוון שאני אלמוני ניתן לייחס לי תובנות נוספות.
'אחרי מות גדולים אמור' 471937
עכש"י, בחבל הארץ הזה (דרום כנען) לא הייתה בכל ההיסטוריה המוכרת לנו (כ-‏3000 שנה) מדינה עצמאית ממש לתקופה של יותר מכמה עשרות שנים.
הכנענים שהיו פה לפנינו היו בני חסות של מצרים או שאר המעצמות האזוריות, ישראל ויהודה (בתקופת בית ראשון) היו קיימות מספר מאות, אך גם הן היו תלויות במעצמות מסביב. בתקופת בית שני הייתה תקופה קצרה של עצמאות (ממרד החשמונאים עד הכיבוש הרומי). מאז הכיבוש המוסלמי הארץ הייתה בד"כ בשליטת אימפריה, מלבד ממלכות הצלבנים הקצרות ותקופה של כ-‏40 שנה במאה ה-‏18 בה מושל מקומי ניסה להנתק מהטורקים.

בעבר היו סיבות גיאו-פוליטיות שגרמו למקום להיות אטרקטיבי עבור המעצמות (נתיבי סחר שמקשרים את אסיה, ערב, אירופה, אפריקה, הים התיכון וים סוף) מצד אחד, ומצד שני, בשל קוטנו (תחום ע"י מדבר יהודה, השבר הסורי-אפריקאי) הוא היה קשה להגנה, ולכן הוא היה נתון לכיבושים חוזרים ונשנים והחליף ידיים שוב ושוב.

יכול להיות שהלחץ הזה של ניסיונות הכיבוש הזרים הרבים עיצבו את הדת היהודית להיות כ"כ לאומנית, תלויית אדמה, ובלתי מתפשרת.

לא ברור לי שהגורמים הכלכליים הנ"ל עדיין רלוונטים, אבל המורשת שלהם נותרה חקוקה בדתות שמניעות כיום את הסכסוך, ואולי באמת אי אפשר להחזיק כאן מדינה עצמאית לאורך זמן.

במובן הזה, התלות באמריקה היא פתרון נהדר.
'אחרי מות גדולים אמור' 471917
במה שילמה ארה"ב ביוקר?

לולא השאח בשלטון היו חומייני וחבורתו תופסים את השלטון באיראן הרבה לפני 79.
'אחרי מות גדולים אמור' 471926
או שלא היו תופסים את השלטון אף פעם.
המהפיכה האיסלמית באירן 471939
נראה לי שהראיון עם אבראהים יזדי רלוונטי לכאן. יזדי היה היועץ של חומייני, סגן רוה"מ ושר החוץ. הוא רצה שאירן החדשה תהיה רפובליקה נורמלית, עם סממנים דמוקרטיים של סובלנות ופלורליזם. הוא התנגד להשתלטות על השגרירות האמריקאית שהביאה, כך הוא טוען היום לכך שאירן הפכה לרפובליקה עריצה, רדיקלית ומנודה. כמו מהפיכות אחרות, מטרת המהפיכה האירנית היתה חופש וזכויות, התקוממות כנגד רודנות השאח. אחרי המהפיכה חומייני עמד בפני השאלה מהי רפובליקה איסלמית. מצד אחד עמד יזדי שצידד בחוקה ובחירות כנגד השמרנים. חומייני התנדנד ביניהם עד שלבסוף פנה לכיוון השמרני.
ואם זה לא מספיק, אז הנה משהו על אירן האחרת
רה''מ 471945
_________
העלמה עפרונית וכאילו מבחן אחרון שנגמר.
'אחרי מות גדולים אמור' 471899
קרה פעם שחשבת על מדיניות ישראלית שאינה מו"מ לשלום שהיא לא טיפשית (הכוונה מול אוייבינו כמובן) ?
'אחרי מות גדולים אמור' 471905
איך איש טיפש כמוני יכול לחשוב על מדיניות שאיננה טיפשית?
'אחרי מות גדולים אמור' 471900
===>"אפשר היה למתן ולשפר את היחסים עם איראן."
ניסו לשלוח להם פיסטוק. זה לא עזר. מה עוד אפשר היה לעשות? אתה חושב שאם נשלך להם את הראש של אולמרט בסלסלה, הם ימתנו את יחסם אל הישות הציונית?

---
אגב, שמעת ששחר פאר הפסידה לשארפובה? אני משוכנע שבמהלך המשחק אפשר היה למתן ולשפר את תוצאתו. שלחתי מכתב לשחר פאר והצעתי לה לשפר את יכולתה.
(וויתרתי על התודות. ככה אני - פשוט אוהב לעזור)
'אחרי מות גדולים אמור' 471911
אתה משוכנע. יופי לך.
'אחרי מות גדולים אמור' 471913
כמובן שאני מתכוון שזה יהיה במסגרת קו שונה של מדיניות שלמה. להגיע להסכם עם הסורים בדומה להסכם שהגענו עם המיצרים. מדיניות שונה כלפי הפלסטינאים וכו'.
סוריה תחקור לבד את ההתנקשות במורנייה‏1 471795
- מה שתורם לאפשרות שהעלית.
אך לא לשם כך נתכנסתי, אלא כדי לתת תהודה לדבריו של שר החוץ הסורי (בידיעה זו) כי חיסול מורנייה מהווה "מכה לתהליך השלום". וזה אולי היתרון הגדול של החמאס, שהוא לפחות, אינו נושא את שם השלום לשווא לאוזניים המערביות הכמהות (תגובה 471689).

ואם כבר הזכרנו שלום, הנה ניסיון מעניין נוסף למימוש רעיונות יוניים: http://www.youtube.com/watch?v=Ycvf9E2cjRs .
-------------------------------------------------------------------------------
'אחרי מות גדולים אמור' 471833
בהנחה שהרמזים לכך שהמוסד הישראלי עומד מאחרי ההתנקשות נכונים (הנחה יותר מסבירה, לדעתי) - מדוע ישראל תמיד ממהרת להכחיש או לנהוג במדיניות של עמימות?
'אחרי מות גדולים אמור' 471834
כדי לא להכריח את הצד השני להגיב.
'אחרי מות גדולים אמור' 471836
ש5אלה יותר מעניינת לדעתי היא מדוע לפעמים מכחישים מכל וכל ולעפמים רק אומרים "אין תגובה".
'אחרי מות גדולים אמור' 471840
'
תלוי אם זה יום זוגי או פרדי. עם שובר שיוויון/הפוגה בשבתות וחגים.
'אחרי מות גדולים אמור' 471847
עובדתית, זה לא נכון. ישראל מעולם לא הכחישה במפורש את מעשיה. היא שומרת על עמימות (''לא נהיה הראשונים שנכניס נשק גרעיני למזה''ת''), מסרבת להגיב, מתעלמת (למשל אחרי הפצצת הכור בסוריה בספטמבר) - אבל לעולם לא משקרת במצח נחושה. כך שאם ישראל טוענת שלא היא חיסלה אותו, צריך נימוקים טובים מאוד כדי לא להאמין לה.
'אחרי מות גדולים אמור' 472362
נימוקים אין לי, אבל הנה תיאוריה - הבטחון של המעורבים בדבר ביכולת להסתיר זאת גדולה מספיק במקרה הנידון.
או הנה תיאוריה אחרת - כמו שכבר אמר מישהו, לישראל אין מדיניות חוץ, יש לה פוליטיקה. עכשיו יושב במקום המתאים מישהו חדש, והוא רוצה להכחיש.
'אחרי מות גדולים אמור' 472363
לאיזו מדינה יש מדיניות חוץ ואין פוליטיקה?
'אחרי מות גדולים אמור' 471838
אבל אם זה הסורים, לא עדיף להם לחטוף אותו ולחסל אותו מחוץ לסוריה? (על גבול עיראק, אולי)
עכשיו מוכח שטרוריסטים מבוקשים (לפחות אחד) מסתתרים ופועלים בסוריה.
'אחרי מות גדולים אמור' 471841
לא לפחות אחד, אלא פחות אחד.
'אחרי מות גדולים אמור' 471842
'
לפחות פחות אחד.
[ממקורות ביון זרים נמסר, כי אחד (כלומר השני), עוסמאן עבדיאת, מראשי הפלג הצפוני של תנועת 'עכבר העיר' המקורבת ל'בני הכפר', לא התייצב למפגש הקבוע של תה 5 אחה"צ, בבית הקהווה ע"ש מרזוק הי"ד]
'אחרי מות גדולים אמור' 471846
"*עכשיו* מוכח"? חאלד משעל מקבל אורחים (שרי חוץ איראניים, למשל) אצלו בסלון בדמשק, בריש גלי ובראש חוצות (וגם קבל עם ועדה. ובפומבי). "ועידת האנטי-אנאפוליס" שבה השתתפו חמאס, הג'יהאד האסלאמי ושאר יהודים טובים נערכה בדמשק. כולם יודעים את זה וסוריה מעולם לא ניסתה להסתיר.
'אחרי מות גדולים אמור' 471852
חאלד משעל הוא מבוקש (?) קטן מאוד, והסורים יכולים להעמיד פנים שהוא עוסק רק בפן המדיני של החמאס ולא עוסק בטרור (כלומר - הוא תומך טרור מובהק, אבל לא עושה כלום בנידון במו אצבעותיו), לפחות - לא כשהוא בסוריה. עיסוקיו של מורניה מעט פחות רב-משמעיים (על פי פרסומים זרים, כמובן).
'אחרי מות גדולים אמור' 471862
מה עניין פרסומים זרים להר סיני? עיסוקיו של מורנייה אינם נושא חשאי, והם פורסמו גם בארץ.

חאלד משעל היה מספיק מבוקש כדי שישראל תנסה להתנקש בו בירדן, ובכל מקרה הוא לא היחיד שמתגורר בדמשק - כך שגם אם הוא לא מהווה דוגמה מוצלחת במיוחד, אני בספק אם זה משנה באופן עקרוני. מה שרלוונטי הוא שסוריה נוקטת בשנתיים האחרונות במדיניות מתריסה ותומכת בגלוי בחמאס ובחזבאללה ולא מנסה להסתיר זאת כלל וכלל, כך שחיסול מורנייה בתוך תחומי סוריה לא בדיוק מסגיר אותה, וגם לא עומד בניגוד לאינטרס סורי מסוג כלשהו.
'אחרי מות גדולים אמור' 471865
'
הר סיני חזר לריבונות מצרית, כמו שארם וטאבה. לכן הוא נחשב כחו''ל גמור בעיניים ישראליות (יש אפילו מעבר גבול. כלומר, יש גם גבול). משכך, 'פירסומים זרים' אינם זרים לגמרי לעניינו.

מר מורנייה זצ''ל, נהג, משום מה, לא לפרסם את מעלליו באמצעי התקשורת הציוניים. אולי היה ביישן ועניו, ואולי סתם אנטישמי.
'אחרי מות גדולים אמור' 472357
זה שיש מעבר גבול, וגבול, לא הופך את המקום ל''חו''ל''.
סיני זה לא חו''ל, וגם פולין לא.

בסך הכל שני מקומות שהיו פעם שלנו והיום הם לא.
'אחרי מות גדולים אמור' 472361
??
'אחרי מות גדולים אמור' 471871
התמיכה בחזבאללה לא היתה גלויה. בזמן המלחמה סוריה טענה שהאמל''ח לא מוברח מסוריה, או שהם מנסים לעצור את ההברחות ולא מצליחים (כמו במקרה מצרים וההברחות מסיני לעזה).
'אחרי מות גדולים אמור' 471872
שנים ידוע שסוריה תומכת בחיזבללה. סוריה מנהלת מדיניות האומרת שהדרך לשקט בלבנון עובר דרך רמת הגולן.
'אחרי מות גדולים אמור' 471877
ידוע, כן. אבל סוריה משתדלת לא לספק הוכחות לתמיכה הזו.
זה שמורניה חוסל בדמשק אמנם לא מוכיח שסוריה מספקת לחזבאללה בסיס מבצעים, אבל אם הסורים היו מחסלים אותו הם היו משתדלים לעמעם יותר את הקשר בין סוריה לחזבאללה.
'אחרי מות גדולים אמור' 471880
'
"סוריה מנהלת מדיניות האומרת שהדרך לשקט בלבנון עובר דרך רמת הגולן"
-------------------------------------------------------------
בעיקר שקט של בית קברות. עם עדיפות מוחלטת לדוגלים בעצמאות וריבונות לבנונית. חרירי, כבר אמרנו?

אממה, הרמה הסורית ('רמת הגולן' בשיח הישראלי) היא הבעיה. כלומר, היישות הציונית הכובשת הנפשעת, שמצווה מהקוראן ל'התנגד' (לפגע/להתאבד/לטרר/למרר את חיי אזרחיה) לעצם קיומה הקולוניאלי במזה"ת החדש. לפני 67 הסורים לא התערבו כידוע בלבנון, ואף שקלו (גם כידוע מזה שנים) להכיר בה כמדינה עצמאית - כולל החלפת שגרירויות. למרבה הצער לא הספיק האריה הזקן מדמשק (לא מושיק מסבארו), ואף לא יוצא חלציו האהבל (לא משה מג'יבארו), לממש תשוקה סורית עתיקה לחיות בצוותא עם האחות הערבייה תוך כיבוד מקומה האוטונומי במשפחת העמים.

אבל כרגיל, הכל אשמים היהודים.
'אחרי מות גדולים אמור' 471709
אין ספק, זו הייתה מזימה של ועד הבית עם מורנייה עצמו.
'אחרי מות גדולים אמור' 471722
אצל רבין זה עבד, למה לא אצל מורניה?
'אחרי מות גדולים אמור' 471723
אתה רואה שזה עבד גם אצלו!
תאוריית הקשר 471876
המשך יבוא... (על פי פרסומים זרים, כרגיל)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים