זכר צדיק לברכה. 474092
עכשיו נשאר רק ריי בראדבורי מדור הותיקים.

ואם אני כבר בחדשות, היה חסר לי ידיעות על ברק אובמה ועל קוסובו.
זכר צדיק לברכה. 474095
צדיק צדיק, מישהו יודע מה בדבר השמועות על היותו פדופיל?
זכר צדיק לברכה. 474096
השמועה שאני שמעתי היא שהוא היה קיטע.
זכר צדיק לברכה. 474107
קיטע?
זכר צדיק לברכה. 474108
בלי רגליים.
זכר צדיק לברכה. 474206
נכה ומרותק לכסא גלגלים אבל כנראה לא בלי רגליים. בתמונה שבקישור לווינט רואים רגליים, או לפחות רגל אחת.
זכר צדיק לברכה. 474099
אתה לא מדבר על מייקל ג'קסון?
לפי ויקי, הוא זוכה והעיתון חזר בו מההאשמות. 474100
לפי ויקי, הוא זוכה והעיתון חזר בו מההאשמות. 474101
אה, אני שמח. תודה.
זכר צדיק לברכה. 474160
'
אף אחד לא אמר צדיק. דובר בגאון ויוצר משובח.
וכן, פדופיל זה מה שהוא היה, כמו עימאד מורנייה מהדיון ההוא, וזו הסיבה האמיתית למעשה ההגירה לסרי'לנקה - אספקה טריה כל העונה של ילדים קטנים. אא''ט הוא הואשם בכך רשמית ואולי אפילו הורשע בדין.
ואו. מרשים. 474163
1) שים לב לכותרת ההודעה שלך (ואלו שקדמו לה). אמרו גם אמרו צדיק.
2) הוא אכן הואשם רשמית, דהינו, נפתחה חקירת משטרה. אבל היא נסגרה.
3) הוא לא הורשע בדין, כי לא היה משפט, כי לא היה כתב אישום.
4) אפילו העיתון שפרסם את הפרשה חזר בו.

אני תוהה - למה לך לכתוב תגובה כל-כך לא מבוססת?
ואו. מרשים. 474164
'
התגובה מבוססת כי לאורך השנים של פירסומו כסופר מד"ב מחונן ופופולרי, רווחו שמועות, שהפכו לסיפורים מפי הילדים שבגרו ועזבו את ביתו, ולבסוף אפילו בראיונות עימו, שבהם כמעט והכריז בפה מלא על נטייתו. לבטח שלא הכחיש.

התגובה מבוססת על מאמר שכתב מאיר שניצר במעריב (2001), ובה תקף בחריפות את האקדמיה האמריקאית על שעשתה כבוד לקלארק הפדופיל בהעניקה לו את הזכות להגיש פסל אוסקר לזוכה.

התגובה מבוססת על דברים ברורים וקשים שכתב צבי ינאי בנושא.

והעיקר, התגובה מבוססת על סרטונים בזמנים שונים מחייו בסרילנקה. הוא אומנם עבר בהדרגה מבן 40 לבן 80, אבל תמיד הבנים (והרבה) בחברתו נשארו בגיל 10 (פחות או יותר).
ואו. מרשים. 474173
כלומר, היא לא מבוססת.
ואו. מרשים. 474186
'
מאיפה מגיעה המסקנה הזאת?
ואו. מרשים. 474221
עם כל הכבוד למאיר שניצר ולצבי ינאי, לא נראה לי שהיכרותם הקרובה עם קלארק מספיקה כביסוס להאשמות מסוג זה שביסוס משפטי כנראה לא נמצא להן.
ואו. מרשים. 474228
'
עם כל מעט הכבוד לבוקי סריקי המשפטפטי, גם מייקל ג'קסון לא הורשע בפלילים בגין מעשיו הידועים לציבור הנאור. כנראה שגם בנשיאנו האהוב קצב לא יוטבע אות קין של אנס. מבחינה משפטית הרי הוא מטרידן בלבד.
ואו. מרשים. 474248
על כך אין לי אלא לומר: בולשיט.
ואו. מרשים. 474251
'
אכן סיכום הולם לשיח ממוקד פורמליסטיקה משפטית.
ואו. מרשים. 474261
סיכום מבוסס עובדות, הרבה יותר מדבריך על קלארק.
ואו. מרשים. 474276
'
On February 1, 1998, a British Tabloid newspaper (The Sunday Mirror) reported that Clarke, then a recent candidate for knighthood, was a pedophile and was living in Sri Lanka in order to facilitate that lifestyle. The Mirror article quoted a supposed interview with Clarke: "Once they have reached the age of puberty, it is OK... It doesn't do any harm." and "I am trying to think of the youngest boy I have ever had because, of course, you can't tell it here. I think most of the damage comes from the fuss made by hysterical parents afterwards. If the kids don't mind, fair enough.". The newspaper account also claimed that Clarke had links to well-known paedophile rings operating in Britain and Europe

האשמות חמורות אלו לא הביאו את סר ארתור לנקוט בצעד המתבקש - תביעת דיבה. כפי שעשה שלדון אדלסון במקרה פחות-ערך בהשוואה.
ואו. מרשים. 474278
לפי המסופר בוויקיפדיה, הן הביאו אותו לבקש דחייה בהענקת תואר אבירות עד שיטוהר שמו, כמו שאכן נעשה, על פי ה-BBC:
Science fiction writer Arthur C Clarke has been cleared of allegations of child abuse. http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/s/w_asia/74938.stm

אומנם נכתב שם:
But Mr Nizam stressed that the inquiry is not yet over. Sri Lankan police did not interview any journalists from the Sunday Mirror, which claims it has an audio tape on which Sir Arthur admits to having had sex with boys.

אבל העובדה היא שקלארק כן קיבל את תואר האבירות לאחר תום החקירה, מה שמרמז בעיני שכנראה נוקה מאשמה (אם כי אין לי קישור המהווה הוכחה חותכת וסופית. אולי למישהו אחר יש?)
ואו. מרשים. 474280
'
קראתי את הערך בוויקיפדיה. הוא לא נוקה ממה שפורסם בידיעה של 'הסנדיי מירור', שכן העיתון מעולם לא חזר בו מהאשמותיו כפדופיל. סר ארתור מצידו העדיף שלא לתבוע. כנראה ידע למה. כסף לא חסר למולטי-מיליונר לשכר עו"ד, וג'נטלמן בריטי הרי אמור לשמור על כבודו בכל מחיר.

התייחסות לרשויות אכיפת החוק בסרילנקה כאל גורמים חסרי פניות היא בדיחה עצובה. מדינת עולם שלישי עניה עם מרד פנימי, באמת תוקיע את האזרח החשוב והמוכר ביותר שלה? ובגלל מה, קצת זנות ילדים שממילא נפוצה במחוזותיה המרודים?
לפי ויקיפדיה, העיתון דווקא כן חזר בו. 474286
לפי ויקיפדיה, העיתון דווקא כן חזר בו. 474298
'
הערך עליו משתנה כל הזמן מאז מותו. קיימת הערה בעניין העריכה בראש הדף. במקור לא צוין כי העיתון חזר בו, וגם עכשיו אין לינק לתוספת הזאת (חשד קל -'אחרי מות קדושים אמור'). להבדיל, מצאתי קישור אחר:
לפי ויקיפדיה, העיתון דווקא כן חזר בו. 474299
לא נראה לי שאשכנע אותך. לטובת הקוראים האחרים, ברשומת הבלוג להלן יש סיכום של הפרשה (לפי השקפתו של מישהו שנראה בהחלט אוהד של קלארק, אני לא טוען שלא), כולל קישורים. שפטו בעצמכם: http://ianhamet.wordpress.com/2008/03/18/clarke-slan...
לפי ויקיפדיה, העיתון דווקא כן חזר בו. 474306
'
דווקא השתכנעתי שמשהו מוזר קרה פה, וטרחתי לבדוק לעומק את כל הסיפור. הנה המימצאים:

ארבעה בחורים התראיינו ל'מירור' וטענו כי קיימו יחסי מין בקטינותם עם קלארק.

העיתון לקח את זה צעד אחד קדימה ושאל את קלארק לגבי העדפותיו והפילוסופיה בבסיסן. תשובותיו מונחות כאן:
כתוצאה מהפרסום המשולב (דברי הצעירים והמיני ראיון פלוס דברי מכרים) פרצה שערורייה. קלארק עצמו ביקש לדחות את מועד קבלת התואר (ואכן זכה לעיטור כעבור שנתיים וקצת).

בינתיים, לטענת המשטרה היא תישאלה שלושה מארבעת הבחורים. שוב לטענת המשטרה הם חזרו בהם מדבריהם. משכך, נאלץ גם המירור לחזור בו מדבריהם של אותם הבחורים כפי שהופיעו בעיתון. לעומת זאת, לא חזר בו העיתון מעצם הראיון עם קלארק ומהתשובות שנתן. סר ארתור נמנע כל העת מתביעת דיבה.
לפי ויקיפדיה, העיתון דווקא כן חזר בו. 474383
פטפטת. בתגובה 474278 ציטטת

The Mirror article quoted a supposed interview with Clarke
ֿ
אלא שבאייל אין דרך להדגיש supposed בבולד.
לפי ויקיפדיה, העיתון דווקא כן חזר בו. 474393
'
תמיד שמח להאיר עיני עו"ד באחד מעיקרי העגה המשפטפטנית (והעיתונאית): 'לכאורה'='supposed'. בדומה לביטוי 'על-פי מקורות זרים' ככסת"ח מערכתי.

ההירואיות הנוקדנית בסריקת כל הגה ומילה מההודעות והציטוטים מטעמי מעוררת בי תחושה קלה של אי-נוחות. בבחינת - 'במה זכיתי?'. מאידך, מתגלה מודוס אופרנדי הנשען על יסוד אגו פצוע ונעלב. שזה ממש לא מועיל לטיעון לוגי, או להפרכתו. תגובה 474278 למשל, אינה שלי, ולכן לא יכולתי לצטט בה דבר-מה. לעומת זאת, תגובה 474276 מכילה מידע לגבי ארתור סי קלארק וקשריו לפדופיליה. כולל ה'לכאורה' ראיון עם סופר המדע הבדיוני בסאנדיי מירור.

להלן המשך השתלשלות האירועים לפי אותו מקור שצוטט בתגובה 474276:
On February 3, 1998, Clarke issued a statement denying the charges and asked for a postponement of his knighthood ceremony. He said that having always had a particular dislike of paedophiles, few charges could be more revolting to him than to be classed as one. Clarke said that he had not been sexually active in 20 years, and that the reports were "nonsense, contemptuous and revolting". He also declined to speak with the media "on legal advice".

לפי ויקיפדיה, העיתון דווקא כן חזר בו. 474396
תמשיך לפטפט עצמך לדעת. זה משעשע. הציטוט המלא הוא
quoted a supposed interview
שזה "כאילו ראיון" שזה שמועה מכלי שני ושלישי, שזה אומר שלא היה לעיתון משהו ישיר להגיד על זה. אתה בא ומפטפט מכלי חמישי ושישי וזה לא רציני.
לפי ויקיפדיה, העיתון דווקא כן חזר בו. 474397
'
זה בהחלט משעשע. במיוחד שאני כאילו כזה מדבר בשמי הנטי, ואילו האלמוניניות חוגגת את המסכה..
ואו. מרשים. 565162
ה"כנראה" שלך לעניין אנסנו-קצבנו האהוב - לא עבד. איילים/ות מלאי הערכה עצמית שמדברים/ות בלהט על המשפטפטנות של מישהו אחר - רשמו לפניכם.
זכר צדיק לברכה. 474113
וגם פרד פול עדיין בחיים.
זכר צדיק לברכה. 474114
מי?
הולך ופוחת הדור. 474115
זכר צדיק לברכה. 474218
פרדריק פול.
לדעתי סופר טוב בהרבה מארתור קלארק.
אבל זו דעתי האישית בלבד.
סדרת ספרי "ההיצ'י" שלו הכוללת את
שער, סף האירוע, מפגש ההיצ'י וכו' הינה אחת הסדרות היותר מוצלחות בעיניי בתחום.
זכר צדיק לברכה. 474316
כן, גם גל-מוח לא רע.
זכר צדיק לברכה. 474372
גל מוח נכתב ע''י פול אנדרסון.
זכר צדיק לברכה. 474392
גל מוח הוא אחד מספרי המד"ב הטובים ביותר שנכתבו אי פעם! קראתי אותו לראשונה בהיותי בן 17 ומאז קראתי אותו עוד פעמיים. הוא נמצא אצלי בספרייה עדיין. סתם שתדעו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים