פסק הדין, התגובה של קמיר, התגובה של גולדבלט 474759
5 שופטים בלתי שפויים 474760
''ברור שכל חמשת חברי ההרכב, שלושה שופטים ושני נציגי ציבור, שלושה גברים ושתי נשים, כולם היו מאוחדים בדעה שיחסי מין המתקיימים במקום עבודה בין ממונה לכפיפה צריכים להוות הטרדה מינית אסורה. זאת גם אם הכפיפה לא התנגדה, ואולי אף יזמה את הקשר המיני, ואולי אף התמידה בו כיוון שהיתה מאוהבת בממונה''.
5 שופטים בלתי שפויים 474762
ואולי אתה הוא זה שאינו שפוי?

(הכנס כאן בדיחה על דוד לוי הנוסע כנגד כיוון התנועה וגו'.)
5 שופטים בלתי שפויים 474763
אם הכפיפה היא זו שיזמה את הקשר המיני ואף התמידה בו, והשופטים סבורים שיש לראות בכך הטרדה מינית מצד הממונה דווקא - אז משהו משובש במוחם. לא במוחי.
הניסוח מבלבל 474935
השופטים פסקו שהוא חייב לפצות אותה בגלל סעיף בחוק הטרדה מינית העוסק ביחסים בין ממונה למי שכפוף לו. זה לא אומר שהוא הטריד אותה באופן פעיל, אלא שהקשר איתה נבע מהמעמד שלו במקום העבודה. הם גם לא הרשיעו אותו בעבירה פלילית, אלא חייבו אותו לפצות אותה. משום מה נטל ההוכחה בדין אזרחי קטן מנטל ההוכחה בדין פלילי.
השופטת וירט-ליבנה טוענת שכל קשר אינטימי לא אישי הוא מן-הסתם קשר שנובע מיחסי המרות, ולכן אסור על פי חוק הטרדה מינית:
"כל עוד מערכת היחסים שבין בעל המרות לעובדת מבוססת על יחסי מין מזדמנים, באופן שמוגבל למסגרת העבודה בלבד, מבלי שהוכחו סממנים אמיתיים המעידים על רצון הדדי לפיתוח מערכת יחסים - או אז לא תתקבלנה טענות הגנה בדבר הסכמה או פיתוי. כאמור, קביעה זו באה לאור חובת הזהירות והאחריות המוגברת החלה על בעל המרות, ובהתחשב בסביבת העבודה רוויית האינטרסים ופערי הכוחות."

או בעברית: 'ברור שהיא רצתה, כי אתה בכיר! אבל לך אסור להסכים!'
אני לא לגמרי מבין את הטיעון שלה. לי זה נשמע כמו: 'היא רוצה, אבל לא באמת, אולי היא חשבה שהיא רצתה באמת כי אתה בכיר והיא קצת התבלבלה, אבל אני יודעת שהיא לא רצתה באמת כי הקשר היה מוגבל לפגישות במסגרת מקום העבודה. אם אתה היית רוצה קשר אמיתי ואישי ועובר לגור איתה אז הייתי מסכימה שהיא רוצה באמת.'
למה הרצון שלו מעיד על כמה הרצון שלה אמיתי? לא כל כך הבנתי. כנראה היא טוענת שהרצון שלה לא משנה, זו עבירה על החוק כי הוא ניצל את יחסי המרות.

הנשיא אדלר ברור יותר, הוא משווה את ה'הצעה' שלה לשוחד. לא משנה אם היא רצתה או לא, המנהל היה צריך לסרב לקשר אינטימי שנובע רק מהקשר במקום העבודה ומוגבל למקום העבודה. (הוא צריך לסרב לא כי זה באמת שוחד, אלא מתוך חשש שההצעה נובעת מהמעמד שלו ולא מאישיותו הקורנת).

____________
הבהרה: ב'פגישות במסגרת מקום העבודה' השופטים כוללים גם את ההליכה לספורטן ולים. לפגישות מעבר למסגרת מקום העבודה כנראה יחשבו מגורים משותפים או נסיעה לסופ"ש פרטי באילת.
הניסוח מבלבל 474937
איך שאני הבנתי את זה, בזמן אמת היא רצתה באמת. אחרי שהעניין הסתיים, הסתבר לה שהיא רצתה רק משום שהיה בכיר. אחרי שהוא עבר לגור עם חברתו החדשה, שלמענה עזב גם את אשתו, היא הבינה סופית שהיא לא רצתה ושהיה כאן אונס בנסיבות מחמירות.
ואז חשבתי... 474984
בעצם, למה פסקו לה פיצויים?
השופטים החליטו שההתנהגות שלו פסולה, ושהוא ניצל (גם אם ביזמתה) את מרותו. טענות כאלו מתאימות למשפט פלילי (כמו שוחד). אבל למה הוא צריך לפצות אותה? אסור היה לו להיענות להצעה (או 'הצעה') שלה, אבל עדיין, היא הציעה.
מה אם הוא היה מחליט שהפניות שלה לא ראויות ומפטר אותה? גם אז הוא היה צריך לפצות אותה. ומה אם הוא היה גורם לה עגמת נפש בהתעלמות עיקשת? גם אז הוא היה צריך לפצות אותה. ומה אם הוא היה מנסה להיות ג'נטלמן מקסים אך מרוחק במידה, ולהציב גבול עדין בין חיבה להטרדה? גם אז הוא היה עלול לגרום לה עגמת נפש ולהתחייב לפצות אותה.
אני משער שאני מגזים ומגחיך את מצבה, אבל עדיין קשה לי להבין על מה הפיצויים.
ואז חשבתי... 475046
הענין עם שוחד לא לגמרי ברור לי (גם לגבי מקרי שוחד נטו) - האם רק מקבל השוחד אשם? האם מציע השוחד פטור?
ואז חשבתי... 475051
נראה לי שגם הצעת שוחד היא עבירה. אבל:
האם יש בכלל עבירת שוחד (קבלה או הצעה) במקום עבודה פרטי?
האם אי פעם הרשיעו מישהו\\י בהצעת שוחד מיני?
(האם הרשיעו מישהו בהצעת שוחד בכלל?)

יש הבדל בין הצעת שוחד לקבלת שוחד. ייתכן שכוונת המציע תמימה לגמרי. הוא רגיל להזמין אנשים לאירועים מפוארים ולתת מתנות נדיבות, גם אם אין לו מטרות מסויימות או בכלל, ייתכן שהוא נותן גם מתנות לאורחים סתם, חסרי מעמד והשפעה.
ועדיין, אסור לעובד ציבור לקבל מתנות כאלו, כי זה שוחד.

גם בהצעות מיניות המצב דומה - ייתכן שכוונות העובדת לא היו קשורות למקום העבודה, והיא לא קיוותה לקידום או הטבה, ולכן זו לא 'הצעת שוחד', אבל למנהל אסור לשכב איתה כי הוא בכיר ו'חזקה שהקשר נובע מניצול מרות'.
ואז חשבתי... 475055
טוב, ייתכן שההנחה היא שממונים לעולם אינם טיפוסים מושכים בפני עצמם. יש בזה מידה של הגיון.
למה דווקא בכיר? 474985
מה אם אין ביניהם יחסי מרות? מה אם הוא סתם עשיר, או מפורסם, או סתם חתיך? האם גם אז אסור לו לנצל את מעמדו, אפילו במקרה שהיא פונה אליו?
נכון שיש ייחוד במקום העבודה - אם האשה רוצה להתרחק אחר כך היא בבעיה כי היא צריכה לפגוש אותו בעבודה. אבל הבעיה של 'ניצול יחסי מרות' קיימת גם מחוץ לעבודה, בכל מקום שבו יש מעמדות (כלומר - כל מקום), וחשש שהקשר נוצר רק בגלל המעמד הבכיר יותר של אחד הצדדים. גם קניה במכולת היא 'סביבה רווית אינטרסים', כלשון השופטת, ואם השליח מתחנף לאחת הקונות כי היא נותנת טיפים נדיבים, אולי היא צריכה להגביל את הקשר לעסקי בלבד כדי שלא לנצל את יחסי המרות ביניהם.
למה דווקא בכיר? 475045
כמובן גם דברים כאלה עלולים עוד להגיע למשפט ואף לגרור (לפחות) פיצויים. מכרה שלי שקלה פעם ברצינות מלאה לתבוע אמן ידוע על אונס לאחר שבביקורה הראשון (והיחיד) אצלו הוא גרר אותה למיטה ללא הסכמתה. האמת, שאת התנגדותה היא פשוט לא יכלה להביע, מחשש שזו תעמיד אותה באור של פרובינציאלית, שכן אותו אמן רגיל ודאי לתל אביביות קוליות והיא איננה כזו.
למה דווקא בכיר? 475052
המקרה שאתה מתאר הוא אונס, או לפחות הטרדה מינית. הרי היא לא הציעה לו לשכב איתה.

אבל מה אם הזוטר כן יוזם?
נגיד - שליח פיצריה מתחיל עם דוגמנית. היא נעתרת לו, ולמחרת הוא הולך והיא שוכחת ממנו. לא עונה לטלפון, מתעלמת ממנו ברחוב, והכי גרוע - מזמינה מהפיצריה המתחרה!
האם הוא יכול לתבוע אותה על ניצול יחסי מרות? האם היא היתה צריכה לחשוש ש'הם נמצאים בסביבה רווית אינטרסים' ושהוא לא פונה אליה כדי ליצור קשר רומנטי אמיתי אלא רק כדי לקדם את מעמדו בחברה? האם בית המשפט יפסוק שהיא נצלה את מעמדו המעורער ומצב רוחו המדוכדך וצריכה לפצות אותו?
למה דווקא בכיר? 475057
אם היא מזמינה משלוחים מפיצריה מתחרה נראה לי שההיעתרות הקודמת יכולה בהחלט להיחשב תקיפה מינית לפחות.
למה דווקא בכיר? 475056
לפי מה שהבנתי - בית המשפט טוען שהוא היה צריך להבין שקיים סיכוי שהיא חוששת למקום עבודתה אם תפסיק לשכב איתו, מעצם זה שקיימת מרות ביניהם (השופטת רמזה גם שכנראה במהלך רוב התקופה הנתבע היה זה שיזם את הפגישות, גם אם לא ברור מי יזם את הפעם הראשונה).
למה דווקא בכיר? 475071
נכון, השופטת כותבת בסעיף 68 שהאיום עליה היה קיים, כלומר - היא חששה למקום עבודתה, למרות שהיא לא פירטה איך הוא איים עליה, וייתכן שהוא לא חש שהוא מאיים.

אבל לפי סעיף 75, גם אם הקשר היה חד-פעמי, ואין שום סיבה לחשוב שהיא חשה מאויימת, הוא עדיין צריך לפצות אותה על הטרדה מינית תוך ניצול מרותו, כי כל מחווה או מחמאה עלולים להיגרם רק בגלל 'אלמנטים של מעמד, כח, ויכולת השפעה', ולכן אסור להיענות להן כאל מחוות אמיתיות.
למה דווקא בכיר? 475085
אני חושבת שהגיע הזמן לעבור לשיטה החרדית. נשים עובדות רק עם נשים, גברים רק עם גברים. הבעיה תהיה עם הקהילה ההומולסבית, אבל אולי צריך גם מקומות עבודה מיוחדים בשבילם.
למה דווקא בכיר? 475100
תיזהר עם הבדיחה הזאת, את/ה עוד עלול לתת רעיונות לחבר הכנסת ארדן.
למה דווקא בכיר? 475155
אני לא חושב שהמחוקק רוצה לומר שניצול מרות הוא רע באשר הוא. הוא דווקא סייג זאת למקומות עבודה. אני חושב שהמוטיבציה היא מעין ''הנדסה חברתית'' (לגיטימית), כדי לאפשר לנשים התשלבות טובה יותר בשוק העבודה.
למה דווקא בכיר? 475345
נכון, החוק מתייחס במיוחד למקום עבודה. אבל יש גם מקומות אחרים שצריך להשתלב בהם, וגם בהם יש 'יחסי מרות'.
למה דווקא בכיר? 475450
או בעיקר, יחסי מרירות.
למה דווקא בכיר? 475456
למשל? (כן, אקדמיה וצבא; גם שם חל החוק.)
למה דווקא בכיר? 475462
למשל במכולת השכונתית, שם המוכרת מציקה כל הזמן לשכן החדש שיתחתן כבר ו'איך זה בחור מסודר בגילך לה לה לה', והוא לא מעז להביע התנגדות כי אין מכולת אחרת באיזור וכי אם הוא חלילה יעליב אותה כל הדודות השכונתיות יקפצו אליו לביקור חינוכי.
אם אלו לא יחסי מרות אני תוהה מה כן.
למה דווקא בכיר? 475488
מוזר הדבר בעיני, למה אנשים המופיעים כאן בשם פרטי ושם משפחה שהם כנראה אמיתיים מתאמצים לפעמים כל כך להעמיד פני דבילים, למרות שבתגובות רבות אחרות רואים שהם לא.
למה דווקא בכיר? 475554
אתה תתגבר, אני בטוח, אלמונים תמיד מסתדרים
למה דווקא בכיר? 475498
כנראה המחוקק לא ראה כאן תופעה אמיתית, קיימת וקשה. גם אני לא רואה.
למה דווקא בכיר? 475555
טוב, אז דוגמא שאולי תיראה יותר מציאותית - בעל הבית הגס והנפוח מעיר הערות 'בעלות קונוטציה מינית' לשוכרת. היא לא מעיזה לדרוש ממנו להפסיק כי היא חוששת שהוא לא יאריך לה את החוזה (או סתם יזרוק אותה כי הוא יודע שלא יהיה לה כח ורצון להתנגד).
למה דווקא בכיר? 475662
*מְעֵזָה, כמובן
למה דווקא בכיר? 475744
דוגמה יפה. מה, באמת, אומר החוק על זה? מה, לדעתך, ראוי שהחוק יאמר על זה? לא נראה לי מופרך שיאסור, ולא מופרך שלא יאסור.
למה דווקא בכיר? 475788
חן חן

החוק מתייחס במיוחד לקטינים, חסרי ישע, ושכירים - פניות 'בעלות קונוטציה מינית' אליהם נחשבות הטרדה מינית גם אם הם לא הביעו התנגדות.
לשוכרים, לקוחות, מוכרים, נותני שרות, ושאר עמך אין התייחסות מיוחדת. אז או שהם לא אמורים לחוש מורא מיוחד שימנע מהם להביע התנגדות, או שפשוט לא פרטו בחוק את כל המקרים שבהם המוטרד יחייך בהכנעה ויחשוש למחות.

היש עורך דין בקהל שמכיר תקדימים ליחסי מרות מחוץ למקום העבודה?
למה דווקא בכיר? 475746
יש דרגות שונות ליחסי מרות - יחסי קונה -מוכר, משכיר -שוכר אינם שייכים לכל הקטגוריה של יחסי מרות. אמנם ע''פ ההגדרה, עובד שכיר משכיר את כושר עבודתו למעביד שהוא השוכר אך די ברור שיחסי המרות אינם נובעים מעצם ההשכרה אלא שיחסי המרות נכללים בחוזה ההשכרה הזה. בחוזה להשכרת דירה או בקניה בחנות, אין הסכם על יחסי מרות.
למה דווקא בכיר? 475790
אני מסכים שיש הבדל - במקום העבודה העובד רגיל לציית להוראות המעסיק, והוא יודע שאם ירצה לעזוב את עבודתו הוא עשוי להזדקק להמלצת המעסיק, ולכן הוא עשוי להיות כנוע גם במקרה שהמעסיק מטריד אותו, מה שאין כן בשוכר שנתקל במשכיר הרבה פחות, וה'מרות' ביניהם הדדית יותר.

אבל השופטת וירט-ליבנה גם הרחיבה את מושג המרות - לא רק ממונה אלא כל בכיר בעבודה, וגם הסבירה אותו - מקום העבודה הוא סביבה רווית אינטרסים, ואנשים לעתים מפגינים חיבה בגלל אינטרסים ולא בגלל רגש אמיתי.
זה אמנם שונה עדיין מהמצב בין משכיר לשוכר, אבל לא בהרבה. גם המשכיר 'בכיר',כי הדירה שלו, וגם בשכירות יש אינטרסים רבים. הפער קטן, ושופט עשוי לגשר עליו אם יראה לנכון.
למה דווקא בכיר? 475796
מקום העבודה הוא מקום שבנוי על תפיסה אוטוריטרית: יש בעלים, יש מנהלים ויש עובדים שאמורים לבצע מה שאומרים להם. זו אינה הסביבה של מוכרים וקונים או שוכרים ומשכירים.
למה דווקא בכיר? 475814
יש מקומות עבודה עבודה יותר מריטוקרטיים, שבהם הבעלים צועק והמנהל עושה כראות עיניו. ויש שווקים - כמו שוק הדירות בת''א, או חנויות למרק במנהטן של סיינפלד - שהם מאוד אוטוריטריים.
למה דווקא בכיר? 475845
אתה לא ממש רציני?
למה דווקא בכיר? 475513
כל מיני דתיות זקנות (שכנות, קונות פוטנציאליות של האוטו הישן [עדיין למכירה - פרטים בדואל]) בודקות לפעמים, כך לפחות אני מבין את דבריהן בנושא, אם אני מעוניין בשידוך. היות ואני לא מציעה שכזאת, שאלתי חבר מה פשר הדבר, והוא אמר לי שזו מצווה, ושיש המאמינים שארגון שלוש חתונות מבטיח מקום בגן עדן. יש ממש?
למה דווקא בכיר? 475531
אולי יש להן מאגר גדול של נשים שהן גם כן לא משהו?
למה דווקא בכיר? 475541
'
לפי זה, ראוי לו לאדם מן השורה לארגן לעצמו שלוש חתונות (נפרדות. כולל גט מסודר בסיומן) כדי להבטיח עצמו בחיי העולם הבא (ממילא את הגיהנום הוא יחטוף כבר על פני האדמה).
למה דווקא בכיר? 475547
לא לא, המצווה היא לגבי שידוך של אחרים, לא של עצמך.
למה דווקא בכיר? 475580
'
למה האפליה? אם אשתדך בעצמי לא עשיתי מצווה דומה לזיווג שדכנית מבחוץ?
למה דווקא בכיר? 475608
מה פתאום? כשאתה מוצא שידוך לעצמך אתה בסך הכל "עושה לביתך", לא? אבל שדכן מבחוץ פועל לשם שמים, וגם אם אתה משלם לו זו סתם תוספת שולית.
למה דווקא בכיר? 475548
מה, הן רוצות לשדך לך בחורות דתיות?
למה דווקא בכיר? 475558
מסורתיות אולי? לא ביררתי.
למה דווקא בכיר? 475565
חבל, תברר. אולי אחת מהן היא יורשת עשירה?
הניסוח מבלבל 475053
לגבי ההבהרה - השופטים התייחסו להליכה לספורטן *בשעות העבודה* כ- 'פגישות במסגרת מקום העבודה' (אם ראיתי נכון)
הניסוח מבלבל 475058
מה זה בכלל הספורטן הזה? חדר כושר?
הניסוח מבלבל 475060
קאנטרי קלאב בפתח-תקואית

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים