ומי שעוד נאסף אל אבותיו 479706
הוא טומי לפיד:

ומי שעוד נאסף אל אבותיו 479989
נו, ומי שר בלוויה שלו? עינת שרוף (אלילתו של הבן).

ספרו אתי לאחור, עד לפרסום כתבת השער בשבעה ימים "אבי, בנו" בה (לא) ייחשפו פרטים מרעישים נוספים על יחסי המשפחה.
ומי שעוד נאסף אל אבותיו 480007
ספרו לאחור גם ליאיר לפיד מנהיג את שינוי.
ומי שעוד נאסף אל אבותיו 480131
אולי זה יהיה דווקא "חותני, כלתו"?
ומי שעוד נאסף אל אבותיו 480132
לא נראה לי. הכלה כבר הוציאה ספר והתראיינה לאילנה דיין, הכל בחודש האחרון.
ומי שעוד נאסף אל אבותיו 480133
וזאת לאחר שהבן עורר את זעמם של כמה אמנים-בפוטנציה לאחר שפרסם טור בו קבע שאין שום צורך בקשרים ו/או היחשפות בפני התקשורת כדי להצליח - רק בכשרון. הוא עצמו, כך סיפר, הוציא ספר שהצליח לא רע והוא לא נזקק לקשרים או לחשיפה תקשורתית לשם כך.
ומי שעוד נאסף אל אבותיו 480136
צודק. גם אין צורך בכסף, בהיוולדות למשפחה של כותבים או בלשון חלקה.
ומי שעוד נאסף אל אבותיו 480178
אינני זוכרת מי זה היה, אבל שמעתי פעם איזה איש תקשורת אחר, בנו של איש תקשורת ידוע מאוד, שאמר גם הוא שאין צורך בקשרים כלל ועיקר. הוא עצמו, כך סיפר, פשוט הרים טלפון למנהל הטלוויזיה, הציע לו תוכנית מוצלחת, והתחיל להופיע. ממש אין בעיה.
ומי שעוד נאסף אל אבותיו 480189
זו לא שיחת הטלפון שהתחילה ב-"שלום אבא, מה דעתך..." ?
ומי שעוד נאסף אל אבותיו 480191
לאו דווקא, אבל יש להניח שהבחור המבטיח מסר את שמו המלא למען הגילוי הנאות.
ומי שעוד נאסף אל אבותיו 480192
'
העיקר שמייללים אצלנו על 20 משפחות השולטות באחוזים רבים מכלכלת ישראל. רק הבנאים לדורותיהם מהווים רוב מוחץ בין אושיות הבמה והטלוויזיה.
ומי שעוד נאסף אל אבותיו 480207
אני לא בטוח איך רואים זאת במשפחת בנאי.
נדמה לי שאביתר אמר פעם שהוא לא חשב שיהיה זמר אלא בסיסט (המקבילה כנראה אצל עורכי דין: חשבתי לעסוק בחוזים אבל מיסוי?...).

הקרירה של אהוד בנאי התחילה מאוחר למדי והיה לו קשה לפרוץ למרות שקשה לחשוב על זמר שיכול להיות יותר מקושר ממנו (מלבד בנאי אחר).
ומי שעוד נאסף אל אבותיו 480636
וזה סותר?
אפשר לילל על זה ועל זה!
חוץ מזה שהשליטה של 20 משפחות בכלכלת ישראל נראית לי הרבה יותר בעייתית מדומיננטיות הבמה של משפחת בנאי.
שנאת העשירים 480644
עוד על אופנה זו בישראל:http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/991013.html .
שנאת העשירים 480650
'
הכרתי את אחד המיליארדרים הללו, ודרכו לעוד אחד המוזכר בכתבה. שניים אלו, אם הם מייצגים את סצינת האוליגרכיה הישראלית, אכן ראויים לשנאה ובוז. בני ז**ה על-באמת. פשוט אנשים רעים וחמדנים ללא גבול. ולא מדובר בצעירים יחסית כלב לבייב ונוחי דנקנר עם מרץ ואמביציה לטרוף את העולם, אלא בשני קשישים חולניים עם רגל אחת מחוץ למשחק. כאילו יש כיסים בתכריכים...
שנאת העשירים 480653
העלת בזיכרוני את תמונת הסיום ב''סטיריקון'' של פליני.
שנאת העשירים 480654
מילים כאלו ולא קיבלו אותך לשמאל? אם אתה צריך, עוד יש לי קשרים שם.
(:
אני יכול להוסיף ולספר לך שאחד מן המוזכרים שם החל את הונו בין השאר ע"י גזלת כספו של שותף (ערבי), תוך ניצול סיטואציה ביטחונית מסויימת, וזו רק היתה ההתחלה...

ואף אל פי כן, אני חש קבס ביחס לאופנה בזוייה זו.
שנאת העשירים 480655
'
לדעתי, אותו אחד שאתה מציין כגוזל כספי שותפו הערבי (חיפה?), הוא אותו שני שהזכרתי ברשימת ההיכרות המצומצמת שלי עם גבירי ארצנו.

למה תחוש קבס?
שנאת העשירים 480988
כדי לא לדחות יתר על המידה עת תגובתי, היה גרסה גולמית, כיאה למוס גולמי (:
ה"קבס" הוא משום שהייתי במצב רוח פיוטי. אבל מדובר באי-נוחות משמעותית מכמה טעמים, אותם רני רהב בוודאי היה מנסח טוב יותר (אגב, לא לטרוח, אני מכיר תשובות לטענותיי ועם חלקן אני מסכים. הכל עניין של מידה):
1. העשירים אינם גורמי המצוקות החברתיות-כלכליות כאן. הם כן טרף קל ופופוליסטי למי שרוצה להרגיש "חברתי", או לסתם חובבי לינץ' (ואני לא מדבר על דייויד), כפי שהחפץ בתחושת טוהר אינסטנט יטיל שיקוצים בפוליטיקאים ובפוליטיקה.

2. זאת על חשבון התייחסות לגורמים מהותיים יותר למצוקות המקומיות והגלובאליות. וזו הבעייה העיקרית שלי עם תרבות שנאה זו.

2. תוצאה נוספת של תרבות זו הינה הצגת כל מי שהצליח (טוב, לא כולל את סטף ורטהיימר) כשודד הפועלים והמדינה כאחד, וכקובע האמיתי של מה שקורה כאן (כלומר רק של הדברים הרעים), שזה כמובן הבל.

3. כאשר עושים עסקים ומספקים אלפי מקומות עבודה – עפים שבבים (או משהו כזה) וכל עוד לא נגיע ל"מאה אחוז סוציאליזם", תתבסס הכלכלה על יוזמה פרטית ושבבים. צריך ללחוץ על מי שיכולים, למתן את כמות השבבים, אך כאמור, התמקדות יתר של דעת הקהל בעניינים אלו היא על חשבון דברים אחרים.

4. היחס המבזה כאן למי שהצליחו בעסקיהם מרתיע ומרחיק. רבים מאלו שתורמים לקהילה סכומים גדולים מבוזים על כל גבעה גבוהה ותחת כל עץ רענן בסגנון: "בשבילו מיליון הדולר למתנס בירוחם הם גרושים"; ""אחרי המענקים שהוא קיבל מהמדינה הוא זהו רק החזר סמלי של חובו לקהילה"; "צריך לזכור שתרומות אלו פטורות ממס, אחרת כל העניין לא היה משתלם לו"; "זה לא יזיק ליחסי הציבור שלו "; "עדיף היה שתוריד את העמלות המופקעות, שם הכסף הגדול ולא הגרושים שהיא זורקת לקהילה כפיצוי".

כשאני תורם לכל מיני אירגונים ומטרות אני מקבל בד"כ מכתב תודה נחמד בדואר. אם הגדלת הסכומים, או איזכורם בפומבי (שזה לפעמים טוב – כי זה מעודד אחרים לעשות כן גם הם) היתה מזכה אותי בביזוי ציבורי, הייתי מתלבט פעמיים בין הפניית סכומים כאלו למעון לנשים מוכות לבין השארתם באחזקותיי במפעל באנטארקטיקה להפקת טופו מן חי.

5. נימוק בונוס שמור לכשיתחשק לי לדון בנושא מעבר לזה או כאשר החבר לבאייב יעלה לי את התשלום למילה.
שנאת העשירים 481028
'
מכבד מאוד את אמירותיך וסבור שהן נכוחות ביותר.

כמה הערות:
חלק מהמיליארדרים שלנו החליפו את אחזקות המדינה לטובת בעלות פרטית. הם לא תרמו מאומה לגידול הכלכלי. האחים עופר וכי"ל למשל. שרי אריסון בבנק הפועלים (דווקא זכורה פרשת פיטוריהם של 10% מהעובדים - שלי יחימוביץ ורסוס היחצ"ן רני יהב). חלקם, משחק כיסאות של שליטה בתאגידים. נוחי דנקנר ו-IDB במקום משפחת רקנאטי. תשובה ודלק.

עשירי ארצנו אינם מרבים בצדקה. בטח שלא מתן בסתר. שברי אחוז בלבד מהרווחים, כאשר בארה"ב הקפיטליסטית-הכי-חזירית מדובר בכ-‏2% שלמים. אולי זה יבוא בהמשך אבל עדיין חסרה כאן מסורת של פילנטרופיה כערך דוגמת קרן רוקפלר. גם ההשכלה הגבוהה, בעיקר המדעים, לא נהנית מנדבת גבירים-מחויבים כפי המקובל בארצות הים המתורבתות. לפרינסטון, ייל, MIT ויתר החברים באייוי-ליג, כל אחת לעצמה, יש יותר תקציבי מחקר מאשר למדינת ישראל כולה.

המיליארדרים גם נהנים מיחס מיוחד מצד רשויות המס. אותי רודפים מזה שנים בגין ויכוח על חבות בסדר גודל של כמה מאות אלפי ש"ח. סטף ורטהיימר זכה להסדר מקל עד כדי תשלום מס-הכנסה בגובה 10% בלבד מרווחי ישקר. וורן באפט יקבל את אותה הטבה למשך עשור נוסף לפחות. תגובה 471625

ממה שידוע לי הנדבן הגדול מכולם הוא לב לבייב. למרבה הטרגדיה הוא מעדיף להשקיע את תרומותיו בכיוון הדתי-חרדי-ש"סניקי ובמפעלות חו"ל.

אגב, מקובל הסימון ): להביע עצב, לעומת הסמיילי של (-:
שנאת העשירים 481042
האם לא עדיף הסימון (: להביע חיוך, לעומת ): לעצב?
שנאת העשירים 481056
'
זה בדיוק מה שניסיתי להביע
שנאת העשירים 481062
(: לעומת (-: חוסך סימן הקלדה.
שנאת העשירים 481063
'
בהחלט. אבל לעיתים זיעה חוסכת דם.
שנאת העשירים 481064
(:
שנאת העשירים 481095
לטעמי הסימונים האלה מבלבלים מדי, וכל סימן המשלב סוגר ונקודתיים נראה לי סוג של חיוך. אולי לצער צריך משהו אחר לגמרי, כמו נניח -/-? מה דעתך?
שנאת העשירים 481126
ניסיתי אפשרויות שונות והרעיון שלך הוא הטוב מכולם.
אם כך, הרי:-/- משמע עצבות, -//- עצבות רבה, -///- עצבות קלינית.
(:
שנאת העשירים 481130
חן חן. הריני נרגשת.:)
שנאת העשירים 481134
לא לא.*אני* נרגש, אין תווים במקלדתי...
(כל בזמן נופלות לי אותיות לרצפה).
''בטח שלא מתן בסתר.'' 481107
שאלה טכנית: איך יודעים כמה כסף מישהו תורם בסתר?
''בטח שלא מתן בסתר.'' 481108
'
כי הנדבן בסתר מקפיד להעסיק יחצ''נים (גם בסתר) שתפקידם להעביר למדיה מידע על הפעילות החשאית (לכאורה).
''בטח שלא מתן בסתר.'' 481109
אתה מודע, מן הסתם, לסתירה בדבריך.
''בטח שלא מתן בסתר.'' 481110
'
כמובן. גם הנדבן (בסתר?) מודע לדיסוננס הביהוויוריסטי.
''בטח שלא מתן בסתר.'' 481111
לגמרי במקרה היכרתי איש עשיר שתרם הרבה כסף למטרה טובה, ועשה הכל להסתיר את מקור הכסף (גם ממני). בלי דיסוננס כזה או אחר.
אולי אתה צריך להיות קצת יותר בררן בבחירת החברים שלך.
''בטח שלא מתן בסתר.'' 481113
'
מסתפק בזה שהחברים שלי לא מספיק ברננים בבחירת החברים שלהם...

לגמרי במקרה מכיר מכר, על גבול חבר, המטפח עשרות ילדים/ות לאמהות חד-הוריות מהפריפריה ומהשכונות האורבניות הקשות. רובן ממוצא רוסי. לפטופים, שיעורי עזר באנגלית ומדעים, כלי נגינה, אפילו נסיעות לחו"ל לרגל בת/בר מצווה. צדיק גדול וממזר לא-קטן. כבר ראיתי אותו תלוי על זרועה של פצצה רוסית גבוהה ממנו בראש וצעירה ממנו בעשור וחצי לפחות. וכמו בבדיחה על הנמר והכבשה - גם הן מתחלפות...
''בטח שלא מתן בסתר.'' 481115
גם להסתרה יכולים להיות אינטרסים. אני מכירה (מרחוק!) איש מאוד עשיר שניאות לתרום סכום גדול למטרה הטובה בעיניו, בתנאי שהדבר לא יתגלה: זה לא היהה מתן בסתר, כי המקבל ידע מי הנדבן, אבל ההסתרה הייתה מהציבור מחשש שפרסום העניין יפיל על התורם יותר מדי פניות ממתרימים אחרים.
''בטח שלא מתן בסתר.'' 481118
'
זה בהחלט מניע חשוב בימים של רשימות תפוצה ומסחר בשמות נדבנים. הנודנקיות של כל מיני לוביסטים עלולה למרר את חיי התורמים באמת בסתר. עוד מכר שלי, גם על גבול חבר, מסדר מילגות לסטודנטים בפקולטות למדעי החיים. הוא מקפיד מאוד על חשאיות, ומבצע את כל הפעילות הזאת דרך משרד עו"ד כדי למנוע התנפלות שנוררים אחרים. יש הרבה א/נשים טובים שעושים מעשים טובים בישראל. לא הכל גועל.
''בטח שלא מתן בסתר.'' 481195
{- applause -}
שנאת העשירים 481458
אכן כך.
שנאת העשירים 481043
2. ‏2 "טוב, לא כולל את סטף ורטהיימר"
כמו שאמר אותו תייר שבא מגדות המיסיסיפי לראות את הירדן: מה שיחסי ציבור יכולים לעשות!
נוחי, לא שכחנו איך בגשם ובסער 481278
מתחילת פרסום הפרשה משהו כאן היה נראה לי חשוד. קהל הקונצרטים הישראלי שאני מסוגל לדמיין לא ימהר לשרוק בוז, גם אם הוא שונא את אילי ההון; היה לי ברור שאין טעם לשפוט את האירוע בלי לדעת יותר פרטים מה בדיוק נאמר שם ואיך. ואכן, שניים מהנוכחים באולם כתבו מכתבים ל"הארץ" ופרטו למה נשרק הבוז. לא על עצם אזכור נוחי דנקנר, אלא על ניסוח התודה מצד מנהל התזמורת, שהיה מתחנף בצורה מוגזמת וחסרת טעם במיוחד (בין השאר, משהו כמו "בימים אלו אנו מציינים שישים שנה למדינה ושנתיים לרכישת X על-ידי דנקנר").
נוחי, לא שכחנו איך בגשם ובסער 481290
ואני זוכר[*], לפני אולי 20 שנה, כאשר אריאל שרון נכנס להיכל התרבות, האולם התמלא בנהמת-בוז ספונטנית.

[*] לא זוכר מתי בדיוק (אבל אחרי לבנון), מה היה תפקידו של אריק, ומה לעזאזל הוא איבד שם.
נוחי, לא שכחנו איך בגשם ובסער 481332
אני מניח שאתה לא אומר את זה בסתירה למה שאני מסוגל לדמיין, אבל בגלל שאפשר לפרש זאת כך, אציין שלפי הבנתי שרון היה לפחות בחלק מאותו עשור דמות שנואה על ''האינטליגנציה'' הישראלית ברמות שדנקנר יכול רק לחלום עליהן...
חנופה לעומת הלבנת פנים 481460
זה באמת היה חוסר טעם משווע מצד הנואם. אלא שקריאות הבוז של הקהל היו לדעתי גרועות מכך, שכן היה ברור שהן ילבינו את פני התורם יותר מאשר את אלו של הנואם.
חנופה לעומת הלבנת פנים 481507
מבחינת הקהל, לא ברור מי יזם, מי הכתיב ומי אישר את הנוסח. בכל מקרה, אפשר לראות בזה אמצעי חינוכי של הקהל, להשפיע על הפעמים הבאות... (כמובן שהטוויסט שזה קיבל בתקשורת מקלקל במידה רבה.)
ומי שעוד נאסף אל אבותיו 480876
ואכן, שישה עמודים. הכיתוב בשער: "שלום, אבא".
ומי שעוד נאסף אל אבותיו 480902
שישה עמודים איפה?
שבעה ימים 480935
שבעה ימים 480995
שישה עמודים בשבעה ימים... מזל שזה לא ירחון.
ומי שעוד נאסף אל אבותיו 480900
עמיר בן עיון לא היה פנוי?
LOL 480919

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים