אולה! 48042
סליחה על הבורות, אבל יש בעצם מטבח ספרדי מעבר ל"פאייה" ודרום-אמריקאי מעבר ל"בשר, והרבה!"?
אולה! 48064
ערן

אין לי מושג בקשר למטבח הדרום אמריקני, אולם לפני כשנה טיילתי בספרד והתברר לי שמדובר באחד המטבחים העשירים והטעימים ביותר שיש. הוא כל כך מגוון שאיני יכול לתארו כאן אלא באופן כללי בלבד:

א. טאפס: זה לא סוג מאכל אלא פשוט מנה קטנה, בדומה למאזטים שמקובל להגיש בארץ (לרוב במסעדות דגים). אולם בספרד זה לא רק חומוס-טחינה-איקרה וגו' כי אם גם סוגים שונים של בשר בתיבולים מדליקים, דגים, שרצים, ויש טאפסים של ירקות קלויים, ממולאים ומה לא.
אכלתי עשרות טאפסים במשך 10 ימים שם, ולא היו שניים דומים. זכור לי טאפס אחד שנשמע כמאכל פשוט, אבל ללקק את האצבעות: פרוסות חציל מטוגנות בבצק מקושטות בדבש (שצבעו הטבעי שחור!), אולי נשמע טריוויאלי אך הפרוסות האלה היו כל כך קלילות שהן ממש ריחפו בצלחת, והבצק המטוגן פריך, והדבש מתלבש על הטעם כאילו החציל הפריש אותו באופן טבעי.

הגיוון נובע בין היתר מכך שבספרד הרבה מחוזות שממש שונים באופיים. בדרום, למשל, עדיין נותרה השפעה של המטבח הערבי, וכך אתה יכול למצוא בגרנדה פלאפל, אלא שהוא אינו כדור, אלא עשוי כטבעת, כמו כעך קטן.
בגרנדה גם מצאתי חנות בקלאוות, שהיו בה להערכתי יותר מ-‏70! סוגים שונים. לא להאמין לאיזה כיוונים מבחינת צורה וטעם אפשר לסחוב את סוג המאפה הזה. כל בקלאווה צפיחית בדבש. ובמדריד כל חנות חמישית היא מגדניה, עם עשרות סוגי עוגות.

ויש בספרד מרקי גספצ'ו לבנים ואדומים, ונקניקים...בקצרה, רק בשביל האוכל כדאי לנסוע לספרד, אם כי באותה הזדמנות ממש כדאי לבקר בארמון אלהמברה, ובמוזיאונים הגדולים, ובטולדו, העיר שבה המציאו את המרציפן (מי שלא טעם מרציפן של טולדו, לא טעם מרציפן מימיו).
יאמי! 48069
האם דין טאפס כדין אנטיפסטי?

עשית לי תיאבון...
יאמי! 48105
ערן,

מכיוון שמדובר בשני המקרים במנת/מנות פתיחה הרי שבאופן תיאורטי התשובה היא שדין טאפס כדין אנטיפסטי, אך בפועל יש הבדלים (הפירוט שלהלן הוא על קצה המזלג ובשום אופן אינו מדעי, ואינו עומד בקריטריונים בלבאניים):

האיטלקים נוהגים להרכיב את הארוחה שלהם, ממספר מנות קטנות הבאות בזו אחר זו. גם מנת הפסטה שהם אוכלים אינה איזו קערה גדולה בסגנון ההגשה שבישראל או ארה"ב, אלא עוד אחת מהמנות. האנטיפסטי בהקשר זה היא פשוט *מנה שאינה פסטה*. היא יכולה לכלול גבינות, נקניקים, ירקות קלויים ועוד, דברים בעלי טעם מרוכז לגירוי הבלוטות ופתיחת התיאבון. האנטיפסטי תהיה בדרך כלל מנה קרה המוגשת בתחילת הארוחה.

לטאפסים קשר לתרבות השתייה והבארים הספרדית יותר מאשר לתרבות המסעדה. אלה מנות קטנות שאתה מנשנש מהן בבאר יחד עם המשקה. אולם בגלל המגוון הגדול ובגלל שיש גם הרבה מנות חמות אתה יכול בעצם להרכיב לעצמך בסופו של דבר ארוחת דשנה מטאפסים, כפי שהדבר בא לידי ביטוי ב"אלי אולי", מסעדת טאפסים מפורסמת במתחם שנקין בתל-אביב (המקום מסווג "בעכבר העיר" תחת מסעדות ולא בארים).
יאמי! 48128
הטאפאס קרויים על שם הקעריות הקטנות שנהוג לכסות אתן את כוס המשקה. קם מי שפשוט הפך אותן ומילא אותן במיני מזטים קטנים לליווי השתיה.
אנטיפסטי 48652
ה"אנטי" ב"אנטיפסטי" אינו שלילה, כי אם הקדמה. אנטיפסטי פירושו, מילולית, "לפני האוכל". זאת אומרת: מנת פתיחה.
אנטיפסטי 48681
כמו ה-Ante room (חדר הכניסה) באנגלית.
אנטיפסטי 48701
יכול להיות. מכל מקום, למיטב ידיעתי, מנת אנטיפסטי יכולה להיות הרבה דברים אך לעולם אינה סוג של מנת פסטה.
אנטיפסטי 48717
פסטי זה לא פסטה. זה אוכל. לפיכן יש להכחיד את הטעות הישאלית הנפוצה ''אנטיפסטה''. אין כזה דבר. זה אנטיפסטי כלומר לפני האוכל.
פרופסטי 48732
אצתי-רצתי למילון האיטלקי שלי, מכיוון שלא הכרתי את המילה "פסטי" (ולעומת זאת הכרתי "צ'יבו" ל'אוכל'). לא מצאתי "פסטי" כ'אוכל', אלא פסטו (pasto) כ'ארוחה', וברבים pasti, כלומר 'ארוחות'. קורים כל מיני דברים מוזרים במעבר ל"אנטיפסטי", שלא כדאי שאכנס אליהם כאן. אבל השורה התחתונה היא שאת די צודקת, וגם אני החכמתי (כי הייתי בטוח תמיד שזה נגזר מ"פסטה"). תודה.

המנה הראשונה תמיד זה אנטי-פסטה
החתול מרוב רעב על השולחן טיפסת
(אהוד מנור)
פרופסטי 48735
האטלקית שלי (לצערי) אינה אקדמית. אני חייבת לאמר שאין ברשותי אפילו מילון איטלקי-עברי. למדתי איטלקית בטיול באיטליה ומעבודה עם שפים איטלקים, כך שהבנה אמיתית לדקויות השפה אין לי, אבל אני מצליחה להבין כשמדברים איתי, ואפילו לענות לפעמים.
היא צודקת? ואני, עז? 48839
אמנם הסתמכתי על הלאטינית, אך הקדמתי את ל.ב.פ בפירוש מילולי של המונח. אגב, יש לשורש דנן צאצאים גם באנגלית: pasture, שאולי לא נשמע לכם טעים, אבל אם תשאלו אייל קורא, או פרה, תיענו שהם דווקא מרוצים.
איך אני מעז? 48864
צודק, סליחה. הדגש בתגובתך היה על הטעות בפירוש המקובל במקומותינו ל''אנטי'', ולא שמתי לב שתיקנת גם את ה''פסטי''.
אולה! 48141
מה יש לעשות באלהאמברה? כמה ערימות אבנים משמימות. בשביל זה לחכות שעה בתור בכניסה?
אולה! 48163
לא ערימות אבנים ולא משמימות. חלקים גדולים של הארמון עומדים שלמים על תילם. הבנייה בסגנון ערבי, כלומר, אינה לגובה והקירות מעוטרים עיטורים מקסימים, ויש חללים פנימיים המשמשים כפטיו מואר. השטח גדול וכולו גנים נהדרים שהם חלק מהארכיטקטורה. מדובר בביקור של לפחות חצי יום, ולקראת השקיעה אתה עולה על הרכס שממול ומביט על הארמון בשקיעה על כוס בירה. מראה מרהיב. חוץ מזה אין צורך לחכות בכניסה, ניתן לקנות כרטיסים מראש בכל עיר ספרדית גדולה עוד בכלל לפני שהגעת לגרנדה.
אולה! 48166
את כל זה עשינו (פרט לקניית הכרטיסים מראש - אבל בלי קשר עיכבו אותנו בכניסה, כי הם מכניסים אנשים במכסות כל חצי שעה), ובכל זאת לא התרשמנו במיוחד. הרבה יותר נהנינו בביקור שלנו בגיברלטר הבריטית (שלא צויינה אפילו בספר הטיולים שהיה לנו), משם אפשר לראות את צפון אפריקה - מראה מופלא למדי, לטעמי, וגם ניתן לסייר ברחבי האזור היפיפה הזו.
מטבח דרום אמריקאי 49884
לא מטיול, כי אם מהחיים (חבר שלי ארגנטינאי...), במטבח ארגנטינאי (לא יודעת על שאר דרום אמריקה, אבל נדמה לי שההכללה הזו לא היסטרית) יש יותר מבשר, אבל בהחלט בשר זה חלק עיקרי. ולא שיפודים (מצטערת אם זה נשמע מתנשא - הם מבינים בבשר כמו שלא חשבתי שאפשר להבין במשהו). בעיקר סטייקים. עוף, ד"א, זה לא בשר, למי שתהה.
חוץ מזה, הם אוהבים מתוק (בעיקר ריבת חלב ואלפחורס, שזה סוג של קסטה עם ריבת חלב בפנים), יש גם איזה עניין עם פסטה שבא להם מקירבתם לאיטלקים(??!!) כי יש (כך אמרו לי) דוכנים ממש של פסטה בארגנטינה (כמו סבארו). חוץ מזה, יש "סנדוויץ' דה מיגה" שזה סנדוויץ' עם לחם שהוא בלי הקשה. יש בסניור סנדוויץ' די הרבה כאלה. גם הם (הזוג החמוד מסניור סנדוויץ'), אגב, ארגנטינאים אאל"ט.
זה מה שאני מכירה...
מטבח דרום אמריקאי 49912
גם בישראל יש דוכנים של פסטה ממש (כמו סבארו).
איזו קרבה יש בין הארגנטינאים לאיטלקים, חוץ מאמא של מרקו?
גם אני לא יודעת 49949
אבל עובדה שהם בקטע. חבר שלי אפילו זוכר מילדותו סצינות של גילגול ניוקי בצוותא.
מטבח דרום אמריקאי 50065
רבים מאוד מן הארגנטינאים הם צאצאים למהגרים מאיטליה. יש בבואנוס איירס רובע קרוב לנמל שנקרא LA BOCA והוא מלא מסעדות איטלקיות מעולות. בנוסף, הפיצה בארגנטינה טעימה בהרבה מהאורגינל האיטלקי.
תודה, ריקי (: 50592
ידעתי שאת, בתור חוקרת תרבויות, תדעי לגבות את מה שאני יודעת בנפנופי ידיים...
מטבח דרום אמריקאי 50612
והמהגרים האלה הם האימהות של מרקו?
מטבח דרום אמריקאי 50664
ומה? כולל הברווזה או איך לעזאזל קראו לה? בלה? על שם בלה צ'או, שיר הפרטיזנים המפורסם?
מטבח דרום אמריקאי 49933
פעם חגגנו אירוע כלשהו במסעדה ארגנטינאית. היינו קבוצה גדולה של אנשים, וחבר שישב לידי התעקש להזמין דווקא עוף. הודעתי לו שהוא יצא מדעתו. ארגנטינאים לא מבינים בעוף, ואיש אינו הולך למסעדה ארגנטינאית לאכול עוף. הוא התעקש שהעוף קיים בתפריט המודפס.

כולנו קיבלנו את מנות הבשר שהזמנו, והטעם היה משובח, כראוי לאירוע. העוף הגיע באיחור גדול מאד. אני די משוכנע שהם פשוט הלכו וקנו את העוף במסעדה אחרת. גם אותו חבר די נהנה ממנת העוף שלו, ללמדך שאם אתה רוצה לאכול עוף, דאג לכך שמי שישיג אותו יהיה מסעדן. הם לפחות יודעים באיזו מסעדה יש עוף ראוי.
מטבח דרום אמריקאי 49958
איך לא מבינים ב-pollo?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים