במסגרת פינתנו ''שאל ת'אייל'' 484224
ובשולי פרשת אולמרטורס: בינתיים לא נראה שיש למישהו בעיה עם עצם זה שנסיעה לחו"ל של שר/ראש-עיר תמומן ע"י ארגון צדקה. הבעיה היא רק בכך שכמה ארגוני-צדקה מימנו את אותה נסיעה עצמה, כל אחד מהם בתום לב כנראה.

אולי מיש/הו יכול להסביר לי: כשהילדות החמודות מהצופים מצלצלות בדלת, ואנחנו נותנים להן (נניח) 10 שקלים לאוכלוסיה כלשהי במצוקה - למה זה בסדר שהכסף הזה יממן נסיעה של פוליטיקאי לחו"ל?
במלים אחרות: למה שלא אקשיח את לבי מעכשיו, ולא אתן כסף לאף אחד, אלא רק חפצים, ובגדים, ואוכל, וכל דבר שלא יכול להיות מומר לטובת עסקנים ואורח החיים שהם מממנים לעצמם על חשבון הציבור?

השאלה איננה בהכרח קנטרנית, ואני אשמח לקבל הסברים ממי שמכירים את החוק ואת דרכי הפעולה של ארגוני הצדקה.
במסגרת פינתנו ''שאל ת'אייל'' 484226
אני לא חושבת שזה קנטרני.התשובה, בעיני, מתחלקת לשניים.
קודם כל, אני לא רואה משהו פסול לכשלעצמו שכסף שתרמתי לארגון ישמש כדי לשלוח אנשים לחו"ל לנסיעה יש תכלית ממשית לעזור לאלו שלמענם הוקם הארגון. אם למשל ה10,000 שקל שנאספו מתרומות קטנות שימשו כדי להטיס את יו"ר הארגון לארה"ב כדי ששם הוא יוכל לאסוף מיליון מיהודים רחמנים - זה נראה לי לגיטימי. אם מטיסים אותו לשם כדי ללמוד איך ארגונים מקבילים פועלים כדי לשפר את הפעילות בזה המקומי - כנ"ל. הבעיה היא כשזה נעשה במסווה.
מעבר לכך, אני לא חושבת שלתת שווה-כסף במקום כסף זה "להקשיח את הלב". אולי להפך. אצלנו בבית מקובל שאם רוצים לתרום סכום לארגון ספיציפי, יוצרים איתם קשר, שואלים מה בדיוק הם צריכים וקונים את זה בעצמנו. בדיוק מהסיבה הזו.

לגבי הילדות מהצופים זה קצת שונה, כי אז אני תורמת (סכומים הרבה יותר קטנים) כדי שהן ירגישו טוב עם עצמן, ולא בהכרח כי אני חושבת שזה מה שיעזור לילדי אקי"ם/אלו"ט/שקר כלשהו.
במסגרת פינתנו ''שאל ת'אייל'' 484230
בואי נתמקד לרגע על הטסת היו"ר לחו"ל למטרת אסוף תרומות שם: האם אולמרט אכן היה היו"ר של כל ארגוני הצדקה האלה במקביל זה לזה, ובמקביל לכהונתו כשר/ראש-עיר?
מפני שאם כך, אז אני -כפעילה היפותטית באחד מארגוני הצדקה, ששולחת ילדים מדלת-לדלת, או מטריחה קופאיות בסופרמרקט שיטרידו מצידן את הקונים בבקשות התרמה בהזדמנות זאת שהם משלמים על המצרכים שלהם- הייתי מצפה שיו"ר ארגוני, שהוא -כמה נוח- גם שר, יתרים נדבנים בחו"ל באותה הזדמנות שבה הוא כבר נוסע לשם מטעם המדינה. כלומר, לארגון הצדקה בהחלט מותר לצפות שהיו"ר-השר יתרים אנשים בהתנדבות מבחינת זמנו הוא, ותוך תפיסת טרמפ על נסיעות ממשלתיות. אחרת, אפילו אם זה חוקי, זו עדיין כמעט-בהכרח חגיגה של נהנתנות על חשבון הפראיירים שתרמו והתרימו מדלת-לדלת, ובקופת הסופר.

אז- סוגרים על חפצים במקום כסף?
(ואני, אם הייתי אמא לילדה בצופים, הייתי בשלב זה אוסרת עליה לאסוף מדלת-לדלת. כי ההרגשה הטובה שעליה דיברת נקנית במחיר רמיית הילדה).
במסגרת פינתנו ''שאל ת'אייל'' 484231
(זה נכון, מה שאת אומרת על מחיר רמיית הילדה - אבל אי אפשר לאסור עליה. האידיאלים שהצופים או תנועות אחרות מנסים להנחיל, המדריכים, החברים והחברות ואי רצונו של ילד להיות שונה מחבריו בצורה בולטת, הכל, כל הסובב אותו ובונה את עולמו - את כל זה יש לקחת בחשבון)
במסגרת פינתנו ''שאל ת'אייל'' 484232
לא, לא, לא. אמרתי "הבעיה היא כשזה נעשה במסווה". במקרה של אולמרט,זה אפילו לא נעשה במסווה. זה פשוט לא קשור.
התגובה שלי הייתה כללית יותר, וכיוונה לכך שלטעמי בהחלט יתכנו מקרים בהם זה לא חגיגת נהנתנות על חשבון פריירים. כי מה אם פעילי הארגון הם לא שרים?

אני מזמן סגרתי על חפצים במקום כסף. את מוזמנת להצטרף.
סיפור בלי מוסר השכל 484235
לפני כמה שנים התכוונתי לתת נדבה לקבצן בתחנה המרכזית (בת"א), שנראה עלוב ואומלל מאוד. מה שעצר אותי היו נהגי הטקסי שהסתובבו שם, ושניים-שלושה מהם שאמרו לי "לא להעיז" לתת לו כסף, היות שהוא מוציא את כל הנדבות על עראק. היססתי לרגע ואז עלה במוחי רעיון: הלכתי וקניתי שתי פיצות, וחזרתי אליו ושמתי אותן לידו. הוא ישב ללא תנועה ולא הגיב לדבריי. כשהרחקתי משם כמה מטרים הוא סינן משהו, כנראה משהו לא נעים. נראה שהוא העדיף כסף, ואת האפשרות להשתמש בכסף כראות עיניו, קרי - לקנות בו עראק.
סיפור בלי מוסר השכל 484247
"אפריים עולה לירושלים", זה יהיה שמו של השיר העצוב מכולם, שיכתב או לא באחד הימים.
אפריים היה אתיופי מעולי העליה הראשונה, אלכוהוליסט, כנראה סכיזופרן וחסר כל יכולת תיפקוד ואפשרות לדאוג לעצמו, כולל היכולת לפנות למחלקת הרווחה, להחליף בגדים או להתרחץ. הוא הסתובב בפארק התעשיה החדש "בילה" לילותיו בתוך מיכלי איסוף אשפה ואת ימיו בשיטוטים בין העסקים המקומיים. "אצלנו" היה מתקבל באהבה, זוכה במקלחת, בגדים חדשים (משומשים), תה ומחסה, אוכל הוא לא היה מוכן או יכול להכניס לפיו, כל אספקת האנרגיה שלו באה מעראק, לפעמים היה מבקש "תרומה קטנה" ןלא פעם היה מתעורר ויכוח:
"אל תיתתנו לו! הוא יקנה בכסף עראק, תכינו לו סנדוויץ"'.
ברור היה שקיבתו לא תעכל מאומה, ושימיו ספורים. דעתי הייתה שלפחות למות בכבוד ובאושר זו הזכות האחרונה המגיעה לו ותמיד תרמתי לו את מחיר הבקבוק, זמן מה לאחר מכן נמצאה גופתו באחת מפינות העיר, סיבת המוות "מת מחשיפה", סוף סוף היגיע לירושלים.
לפעמים אני מתבייש להיות אדם.
סיפור בלי מוסר השכל 484264
למה אתה מתכוון ב"אצלנו"?
סיפור בלי מוסר השכל 484266
"אצלנו" = העסק שבו היה מתקבל בסבר פנים, הבעלים וחבריו.
סיפור בלי מוסר השכל 484259
במקורות מופיעה איפה שהוא ההנחיה לתת לקבצן שמתדפק על הדלת, לחם ולא כסף (אחרת עקרת הבית המנדבת מואשמת ברשעות, לא פחות).
סיפור בלי מוסר השכל 484265
ארבעה שכנים בבנין יתרמו לקבצן 4 ככרות לחם בשווי של 20 ש"ח שווה ערך לעוף בגריל, אני חושב שטובת הקבצן היא לתת לו כסף ולא לשקם אותו שיקום שאינו שיקום, עזרה אמיתית תהיה כמובן ארוחה מלאה ומזינה, מחסה ומציאת מקום עבודה.
עם כל הכבוד לאבותינו, בימיהם החיים לעניים היו הרבה יותר קלים,החוק הישן של לקט שכחה ופאה, אילן שפירותיו בשביל ובכלל הרבה איזורי טבע עתירי פרוטאין.
סיפור בלי מוסר השכל 484270
כמדומני הרבה יותר קשים. לקט שכחה ופאה זה רק בעונה - אנשים רעבים יש כל השנה. ציד בעייתי משהו מבחינת כשרות. ושנת שמיטה חלה פעם בשבע שנים.

יש את הסיפור על נחום איש גמזו, שאמר לעני ''המתן עד שאפרוק מהחמור'', ועד שפרק מהחמור העני מת.
סיפור בלי מוסר השכל 484274
חוץ מחיטה ושעורה , יש שפע של פירות שונים בעונות שונות.
שומרי כשרות יכולים להסתפק בדגי נחלים וציפורים, חוגלות ושלווים.
נחום איש גמזו דנן, מפורסם כטיפוס קיצוני במיוחד, היה משהו עם אמו הזקנה, וענין עם הגדמים? וכל ה"גם זו לטובה" קצת מפוקפק בעיני. ומה אם העני מת מהתקף לב? או הכשת נחש? ומה עם צרכיו של החמור?
אני נזכר בטיול בגליל, רק ברגל בדרכי עפר, ומדמיין את ישראל ללא כבישים, ללא אזורי תעשיה, ללא גדרות תיל ושלטי אסור ל...
עם חמישית מהאוכלוסיה ...
אני אישית, הייתי מעדיף להיות עני שניזון מהמצוי בטבע ולא במעמד הבינוני העירוני בימינו.
סיפור בלי מוסר השכל 484281
יכולים להסתפק בדגים זה נכון - אלא אם תזכור את מיעוטה היחסי של ארצנו בנחלים ומקורות מים פתוחים.
לגבי הציפורים, החוגלות והשלווים - השלו מצוי באפיסת כוחות על חוף הים - וכמדומני רק בדרום הארץ ובצפון סיני, כך שזה לא יועיל למי שחי בפנים הארץ. את הציפורים האחרות אתה יכול לצוד במלכודת בלבד, וכזו שלא תפגע בציפור כלל. כל שיטה אחרת אינה כשרה (איך תשחט אם הרוגטקה שלך כבר הרגה את הציפור?).

אמת שבחורף יש שפע של צמחי בר שאפשר לאכול.
סיפור בלי מוסר השכל 484289
נושא השחיטה הכשרה באמת מטריד, ציד ציפורים במלכודות פותר את הבעיה, אכן זו השיטה השגורה אצל בני דודנו בשכלול מודרני של שימוש ברשתות דייג, פרושות על האדמה, בנגב ובערבה נהגו ללכוד צבאים במלכודות, (כשר למאכל?). האם ייתכן שההלכה המקובלת היא בת התקופה המאוחרת? זאת אומרת חוקים שנחקקו מתוך זיכרון היסטורי כוזב?
מיעוטם של מקווי המים והנחלים, לא ממש בזמנים שלפני שאיבת היתר,
והזיהום האינטנסיבי.
קשה לי להבין את המגבלות העצומות שאבותינו לקחו על עצמם, ויתור על דורבנים, חזירי בר, צבאים ואיילים, חצי מהחי במים, אולי כל זה היה חוק לכוהנים בלבד? או לשבט הלויים שמכוח החוק והמסורת היו זכאים לאכול מצלחותיהם של אחרים?
(הרהורים על בטן ריקה).
סיפור בלי מוסר השכל 484290
צבאים ואיילים כשרים. דווקא יש מגוון לא רע של חיות כשרות, אלא בעיית הכשרות היא בשיטת הציד - אסור לאכול חיה שנפצעה, ואסור לאכול חיה שלא נשחטה כיאות.

ההלכה מה אוכלים ואיך לשחוט קדומה למדי - כשהעני מסיפור נחום איש גמזו התפגר מול עיניו, היא היתה שרירה וקיימת. ולא היתה מוגבלת לכוהנים בלבד.
סבורתני שבמקור, ההלכה מעודדת קיום אורח חיים מסויים. והוא - הסתמכות על חקלאות או על מרעה, ולא על ציד. אליבא דהתנ''ך, עמישראל היה עם של נוודים רועי צאן שהתיישבו ישיבת קבע. כל בית אב קיבל נחלה, שאסור למכור אותה. כל זה היה אמור להביא לבטחון כלכלי מסויים, ומניעת עניים (לא מנע - אבל זה סיפור אחר).
אגב, גם באותה תקופה, ציידים-לקטים פסו מן הארץ זה מכבר.
סיפור בלי מוסר השכל 484293
לזה התכוונתי בפקפקי באגדת ''העני המתפגר'', יופי של שם לספר מתח), הדברים הועלו בכתב זמן מה לאחר מכן, (לפחות מאתיים שנים) ואולי הם משקפים תהילת עבר שלא התקיימה.
תרבות של ציידים-מלקטים אכן לא התקיימה באותה התקופה, אך זה בדיוק מה שהותיר שפע של מזון למעט האינדבידואלים ששוטטו בדרכים,
עד לפני פחות ממאתיים שנים היו בארץ נמרים, דובים ותנינים כולל כל שרשרת המזון שמתחתם.
סיפור בלי מוסר השכל 484288
נראה לי שזו יכולה להיות רק דעתו של מי שאין לו מכונת זמן.

דיון 1421
סיפור בלי מוסר השכל 484291
לא הבנתי את תגובתך, ואת הסיבה לקישור על גרפולוגיה, האם אתה מתכוון לכך שאני מפנטז? אני לא.
שנים עסקתי בכל סוגי הדייג, גם בשיטות הארכאיות, את נושא הצייד אני מכיר היטב משני צידי המתרס, של השוטרים ושל הגנבים.
(הבעיה העיקרית של מכונות זמן היא הזמניות שלהן).
סיפור בלי מוסר השכל 484300
סליחה, טעות.

דיון 2180 כמובן
במסגרת פינתנו ''שאל ת'אייל'' 484242
אה, ולגבי התרומות מדלת-לדלת, הרמייה שאת מדברת עליה יוצאת מנקודת הנחה שההתרמות האלה אכן לא שוות כלום, ושהן מגיעות לעסקנים ולא למען המטרות לשמן מתרימים.
נקודת המוצא שלי בעניין נחרצת הרבה פחות. אולי אני סתם אופטימית ונאיבית.
במסגרת פינתנו ''שאל ת'אייל'' 484277
זה לא שההתרמה "לא שווה כלום", אבל כמה בדיוק היא שווה? כמה מ-‏10 השקלים שלי הגיעו אל אלה שלשמם קיים הארגון, וכמה מימן אורח חיים של שייך סעודי‏1 לאיזה עסקן?
אבל אני כן מקבלת (פחות-או-יותר) את דברי האלמוני, שעדיף לא לגרום לילד בעיות בחברה.

1 טיסות במחלקה ראשונה על חשבון גוף כמו אקי"ם - זה מעצבן.
אין לנו ויכוח 484307

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים