מעלה זכרונות 487803
בתחילת השנה השניה לשירותי, ואני שבר כלי מגולל בעפר ואפר, שאל אותי המפקד השנוא שאלה בנסיון לגלגל שיחת חולין. רק כדי לסבר את האוזן, הנחמה העיקרית שלי באותם ימים היתה הרצת פנטזיות רצח בכיכובי, כשהקורבן הוא אותו מפקד, לרוב כאלו שכללו ריצוץ גולגלתו באמצעות ארגזי בטחון ממתכת.
השאלה שנשאלתי על ידיו היתה "לו יכולת להשתחרר מהצבא, היית עושה זאת?". עניתי שלא הבנתי את השאלה. מה המחיר? "אין מחיר", הוא ענה. המשכנו לנהל דו שיח של חירשים עוד זמן מה, עד שלפתע הבנתי את כוונתו ופרצתי בצחוק כן ואמיתי, בפעם הראשונה מזה חודשים.
את תשובתי המדויקת איני זוכר, אבל רוח הדברים היתה "אתה שואל אותי אם הייתי משתחרר מהצבא כך סתם? בשביל להשתחרר הייתי מוכן להרכיב אותך על הכתפיים מבקעת הירדן עד חיפה. הייתי מוכן לעלות לקרב איגרוף מול מייק טייסון, רגע אחרי שאמרתי לו שאמו ז"ל היתה זיון מעולה. עזוב קרב איגרוף, הייתי מוכן שהוא יאנוס אותי אחרי שירדתי לו ולכל עשרת חבריו הטובים ביותר. עזוב להשתחרר, בשביל חודש חופשה אני מוכן שיורידו אותי באמצע שכם במדי א' מגואלים בדם ועם מחסנית חצי ריקה. תזכיר לי מה היתה השאלה?"

מיותר לציין שבדיעבד לא הייתי מתגייס, ומיותר לציין גם שבהתחשב במקרה שתיארתי, העובדה שהשלמתי שלוש שנים מעידה על תבוסתה של הרוח האנושית.
מעלה זכרונות 487858
למה מיותר לציין כי בדיעבד לא היית מתגייס? למה מיותר לציין כי המקרה הפרטי מעיד על תבוסת הרוח האנושית בכללי? למה מיותר כבר לומר שמילוי חובה אזרחית בסיסית מהווה קושי נורא לכרבע מקוראי האייל ומגיביו לפי הסקר האחרון? למה מיותר לקבוע כי האייל הקורא, בדומה לאתרי נט אחרים, נהפך למעוז פוסט ציוני בעברית?

למה אני מתפלאת?
מעלה זכרונות 487859
ולמה את מדברת על מלוי חובה כשהסקר מתייחס לגיוס בהתנדבות?
מעלה זכרונות 487861
תפסת אותי!
שירות לא מוסרי במסגרת צה"לית זה נורא. מוסרי בהחלט לשמש כסניגור פלילי למשפחת אלפרון אם את בוגרת מכללה.
מעלה זכרונות 487862
על מה את מדברת?
מעלה זכרונות 487864
הבחור מלמעלה אמר כי זה הגיוני לגמרי לחשוב ששירות סדיר הוא בניגוד להגיון. שלו לפחות. הלכתי עם הלוגיקה הזאת.
מעלה זכרונות 487867
קראתי, וחזרתי וקראתי, אבל הבחור מלמעלה - זהריקו, לא אמר דבר ממה שיחסת לו, הוא אמר שהיה לו רע בצבא, כנראה נפל למקום/מפקד בעיתיים במיוחד והוא לא יזם מהלך להשתמט כי לא מצא את האומץ לכך, אני חושב שיש רבים כמותו ולכן קים חוק גיוס *חובה*.
מעלה זכרונות 487870
לא בדיוק אותם אנשים משתחררים משירות מטעמי מוסר ומגנים על משפחת אלפרון לאחר לימודי משפטים במכללה.
ויש לציין שעבודה של סניגור פלילי, אפילו של טיפוס כמו אלפרון, אינה עבודה הכוללת הרג אנשים.
מעלה זכרונות 487872
מ'תה אומר? שירות אזרחי במסגרת ייעוץ למשפחת פשע כעו"ד או רו"ח נחשב פחות או יותר מלתקוע מחבל עזתי על הגדר? לבטח מכניס פחות.

למרבה המזל נותרו עוד מספיק פריירים למלא מכסות שדה. לא להרבה זמן. בשלב זה או אחר תתפוצץ כאן פצצת שירות החובה והמילואים על המשתמטים. אצלנו למשל לא מגישים משקאות לידועים בציבור הידועים גם בחוסר יחסם לשירות סדיר. יעלה כמה שיעלה בתזרים המזומנים. מצידנו שילכו מפה לרעות בשדות זרים. מצפצפים ויורקים בקשת/רשת.
מעלה זכרונות 487873
אם אתם אכן מסרבים להגיש משקאות לאנשים מסוימים מפאת דעותיהם בבר הפתוח עקרונית לקהל - עד כמה שידוע לי זו עברה על החוק.
לפסקה הראשונה שלך אין כל טעם להתייחס.
מעלה זכרונות 487894
מה "בסיסי" בחובה האזרחית הזו?
מעלה זכרונות 487914
בגדה השמאלית מתייחסים לאתר הזה כאל אתר ימין-פשיסטי.
מעלה זכרונות 487923
נדמה לי שמדובר במגיב בודד ומאוד מסויים שם.
מעלה זכרונות 487925
דניאל קלטי. נכון. כל התגובות המנאצות הן שלו.
מעלה זכרונות 487955
לא הייתי אומרת שהאייל הוא אתר ימין פשיסטי, אבל הוא ודאי לא אתר שמאלני.
מעלה זכרונות 487958
אתר האייל שמאלני לחלוטין. מצד העורכים מועלים כאן רק סוגיות הנהוגות בשיח הויכוח הפנימי בחוגים שוליים(1). המשתתפים משקפים פרופרציות בלתי אפשריות לכיוון דעות בקצה המפה הפוליטית. מדיניות המערכת להעלמה שיטתית של תגובות מסוימות בשילוב ריבוי דברי בלע מפוטפטים משאיר תחושה קשה של מגמתיות.

(1) למשל, לא פגשנו כאן דיון משמעותי בשאלה איך נוהגים בערבי ישראל. מה עם הרעיונות לצרף אותם טריטוריאלית ואולי רק מבחינת האזרחות לישות-מדינה פלשתינית.
מעלה זכרונות 487959
המערכת מעלימה רק תגובות שנכתבות בלשון בעייתית או מעוררות בעיות של לשון הרע. ודאי שלא העלמה פוליטית: ניצה כהנא כתבה כאן דרך קבע תקופות ארוכות, ואיש לא העלים את תגובותיה.
"דברי בלע מפוטפטים"? אפשר דוגמא?
לא ראיתי כאן כל סוגיה "הנהוגה בשיח הוויכוח הפנימי בחוגים שוליים". גם כאן - אפשר דוגמא? כלומר, לסוגיה המעסיקה את שולי השמאל?
מעלה זכרונות 487972
אתה מוזמן לערוך היכרות עם כתביו של שחר נתניהו:
ו/או לשלוח למערכת מאמר משלך.
זכרונות העבר ומציאות ההווה 488040
בלי קשר לאייל הפלמוני, כשאתר בן 9 מפנה את הקורא לשני דיונים בני 7-8 ע"מ להפגין את פתיחותו - אנחנו קצת בבעיה, לא? שלא לדבר על כך שהרכב המערכת השתנה מאז, שדובי הוא כבר לא הצ'יף וההתלהבות הגדולה שלו וההקפדה שלו על איכות המאמרים - הכל כבר שייך להיסטוריה. ואגב, אזא"מ, ההחלטה לפרסם את דיון 379 היתה באמת של דובי והוא גם זה שספג את מרבית הביקורת, תקנו אותי אם אני טועה. נדמה לי גם, לפחות עפ"י הקריאה והתחושה, שמדיניות הסרת התגובות החמירה וכיום מוסרות תגובות מטעמים שבעבר לא נחשבו טעמים להסרה. רוצה לומר - האתר הוא עדיין אתר מעניין ומעשיר, אבל מה שהיה היה, ואין בעבר כדי להעיד על ההווה.
זכרונות העבר ומציאות ההווה 488045
לדיון בנושא מדיניות הסרת התגובות יש מקום נפרד, לא כאן.

יש לך מאמר לשלוח או חברים שהיית רוצה שיכתבו? קדימה.
זכרונות העבר ומציאות ההווה 488047
חברים, אולי. נראה. (אני? אפילו עם משכורת, אני מהבטלנים שאת צריכה לקרוא ליהונתן שיסנגר עליהם)
אצלנו לא מכריחים אף אחד. 487987
מה את רוצה מהאתר הזה, לכי תתלונני לאבא, זה הוא שהמליץ לך.
מעלה זכרונות 487863
מזדהה (לא החזקתי מעמד 3 שנים)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים