ומשהו ממש חשוב 48958
לא ארחיב לגבי סל הקליטה, שכן ודאי ידונו בו עוד רבות.

אבל אחד גדול: חייבים, פשוט חייבים לשנות את החוק שמרשה לעולים להצביע לכנסת מייד עם הגעתם.

אולי לא לעשות בחינות אזרחות כמו בארה"ב אבל בהחלט לתת להם כמה שנים להתמקם ולראות מה קורה מסביבם ללא הפרנויה הטבעית שמלווה כל מהגר.
ומשהו ממש חשוב 48972
די לוודא שהמצביע יודע למי הוא מצביע, באמצעות מבחן בקיאות פשוט שהוצע כאן בדיונים קודמים. למה הוא מצביע כך? דומני שהפרנויה של עולה חדש אינה מסוכנת יותר מהלאומנות של גולנצ'יק או הטמטום של פוסטמות.
כיוצא גולני, נעלבתי 48974
כיוצא גולני, נעלבתי 49086
לא ידעתי שגולנציקים יודעים להעלב
כיוצא גולני, נעלבתי 49328
זה בטח לא הדבר היחידי, שאתה לא יודע.
הנה, כל יום לומדים משהו חדש.
כיוצא גולני, נעלבתי 49329
נאמר בחוש הומור

אולי לא הובן.
כיוצא גולני, נעלבתי 49331
הובן, פשוט לא הצחיק.
למה לא לעשות בחינת אזרחות?! 49197
למה לא לעשות בחינת אזרחות?! 49198
מה עם מי שנולד בארץ ולא יהיה מסוגל לעבור בחינה כזאת? האם תישלל לו האזרחות? והוא יגורש לסין
דובר על מי שרוצה לקבל אזרחות- 49199
לא על מי שיש לו כבר אחת מתוקף היותו יליד הארץ.
אתה יודע מה? מבחינתי שגם מי שנולד בארץ יעבור בחינה כזו, עם הגיעו לגיל 18. מי שלא יעבור- לא יוכל להצביע בבחירות, או כל סנקציה אחרת. מדובר בבחינת ידע שאמורה (לעניות דעתי לפחות) להיות ברמה די בסיסית. קצת גאוגרפיה, קצת היסטוריה, קצת מסורת, תרבות וכו'.

כמובן, במצב של המדינה שלנו כיום, די קשה לי לראות את זה קורה...
דובר על מי שרוצה לקבל אזרחות- 49218
למה שאאלץ להוכיח ידע ב"מסורת" ו"תרבות" כדי לקבל את זכות ההצבעה?
דובר על מי שרוצה לקבל אזרחות- 49225
ולמה שתאלץ להוכיח ידע בגאוגרפיה והיסטוריה?
פשוט מאד, כי לטעמי, כל אלו הם נושאים אשר מעצבים את דמות הארץ בה אני חיה.
על מנת להבין על מה ש"ס, ושינוי (לשם דוגמא) מדברות, צריך לדעת יותר מאשר את מבנה הארץ.
כדי להבין, או לפחות להתחיל להבין, תהליכים שקורים כאן, צריך לדעת מספר דברים על המקום, האנשים, והעבר שלו.
בשום שלב לא טענתי שאלו הם ארבעת (חמשת?) הנושאים היחידים עליהם יש לבחון. נתתי אותם בתור דוגמא מייצגת, ולא יותר.

יתרה מכך, אני לא בטוחה אם לתושבי הארץ המבחן צריך להיות רק למען הצבעה בבחירות. ייתכן שצריך להיות מדובר בבחינה בגיל 16, לפני קבלת תעודת הזהות. זה הכל.
דובר על מי שרוצה לקבל אזרחות- 49231
ומי שלא עמוד בבחינה נשאר לא-אזרח? או שמא תת-אזרח?
המממ... 49232
אולי אזרח נטול זכויות מסויימות?
התוכנית המבריקה שלי (אני סקפטית כמובן...) אינה נטולת חורים. יחד עם זאת, אני חושבת שאין שום סיבה להגבלה כלשהי על מספר הפעמים בהם ניתן יהיה להבחן. ושוב- לא להצביע בבחירות כשלא מכירים בצורה בסיסית את המדינה, ובכן, זה לא נראה לי נורא. להפך.
ח'תכת עפרונית שכמוך !!! 49284
מה את חושבת את עצמייך שאת תחליתי לבד בשבילי מה טוב ומה רע רק ביגלל שאני לא מבין גדול במיבחנים ולא גמרתי ביצפר זה רק ביגלל שהמורים שלי היו לא טובים וביגלל הרבה צרות אחרות שהיו לי בבית שלי שאבא שלי היה מרביץ חזק והיד שלי כאבה ולא ההיתי עושה שעורים אכשיו את רוצה שאני גם לא יצביעה?????????????

תתבישי לך שאת חושבת ככה גם אני בן אדם וביכלל מי יחבר את המבחנים האלה כי אים זה יהיה אנשים כמוך בטח שהשאלות ייהו נורא קשים בכוונה כי אתם לא תירצו שאנשים כמוני גם כן יצביעו כי אני מצביע קול פעם למפלגת המר"ן הקדוש שליט"א שהשי"ת ישחרר כבר את ר' דרעי הצדיק מהביצוהר.

רציתי לכתוב עוד דברים אבל אין לי זמן כי אני צריך להתקונן לתכס קבלת דוקטורט מאוניברסיתת לטביה אוד מעט.
דובר על מי שרוצה לקבל אזרחות- 49315
אם לעשות "מבחני אזרחות" לילידי הארץ (דבר שאני מתנגד לו), אז רק לגבי השיטה הדמוקרטית הנהוגה בישראל. מרגע שאני יודע שאדם מודע לאיך פועלת הדמוקרטיה בישראל, לא אכפת לי אם הוא חושב שישראל היא בגודל של 2 קמ"ר או אם הוא חושב שדיין היה פיראט אכזר.

אני מתנגד לבחינות האלו, משום שלמדינה יש זכות לשלול ממהגר את הזכות להפוך לאזרח, אבל אין לה שום זכות להותיר אדם שנולד בה לאזרחים שלה נטול-אזרחות מכל מדינה שהיא.
דובר על מי שרוצה לקבל אזרחות- 50475
את הגיאוגרפיה של מי? לפי הגבולות של 66 או של 68? את ההיסטוריה של מעטים מול רבים או את ההיסטוריה שבה השלטון הציוני נוגש ועושק את המיעוט הערבי? מסורת אשכנזית חילונית (קיבוצים זה הכי, אחי)? אשכנזית דתית (ארץ ישראל השלמה זה הכי, אחי)? או שאולי אפילו, חס ושלום, ספרדית או מזרחית? או שאולי נסתפק רק בתעמולה הציונית-פטריוטית, וניתן את זכות הבחירה רק למי שידע שהטובים מגיעים לטיס והאדם שבטנק ינצח?
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50557
ולמה לעזאזל אני מרגישה צורך עז ומיותר להתגונן!? טוב, אני אתמודד עם זה באלגנטיות.

ברור לי שזה לא עניין פשוט. יותר מזה, ברור לי גם שאני לא מסוגלת לחבר מבחן שכזה. קטונתי, ואני מודעת לזה.
(שזאת כבר חצי דרך!)
מצד שני, אני מאמינה בלב שלם שאדם בבואו לקבל אזרחות במדינה כלשהי,ולהשפיע על עתידה, מן הראוי שיכיר ולו את הבסיס עליה היא מתקיימת. כמובן, לא קל להחליט מהו הבסיס ומהו הנוסף, מצד שני, אני מנסה חזק מאד להאמין שקיים מכנה משותף כלשהו בין כל אזרחי המדינה.
לא שבימים האחרונים קל להאמין בזה, למען האמת, גם בחודשים האחרונים זה לא קל בכלל, אבל...

מה שאני מנסה להגיד (ובדרך די עילגת, אם תשאלו אותי) זה ששום דבר הוא לא כל כך פשוט. אבל העובדה שמשהו מסובך, לא אמורה לעצור אותנו כחברה לנסות ולהתמודד עם האתגר.
שיקימו "וועדת מיטב שרינו" נוספת, או אנ'לא יודעת מה. יש סיבה לזה שאף אחד לא בחר _בי_ לקבוע את גורל וצורת המדינה הזו. (טוב, אולי בעיקר כי אף פעם לא הצגתי מועמדות, ואני צעירה מדי...)
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50570
אוקיי, נגיד. נגיד שתצליחי למצוא מכנה משותף, ותצליחי למצוא את מי שיכתוב את המבחנים על פי אותו מכנה משותף, ותצליחי למצוא מישהו שיבדוק את המבחנים ושהתשובות שהוא יתן יהיו מקובלות על כ-ו-ו-ו-לם. עדיין. מה יצא לך מזה? מה הפואנטה במבחן באזרחות? אם המבחן יהיה קל, לא תהיה לו משמעות. ואם הוא יהיה קשה, תהיה לו משמעות די שלילית - העשירים ובעלי ההשכלה יקבלו זכות בחירה, והעניים חסרי ההשכלה ישארו כאלה.

או שאולי את מניחה אוטומטית שמי שיכול ללמוד בע"פ מי זה הרצל ידע לדאוג גם לאינטרסים של השכבות החלשות?
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50584
גם חולי תסמונת דאון ,אנלפבתים כרוניים, זקנים תשושים, אלכוהוליסטים, חולים אנושים המרותקים למיטתם ועוד - כל אלה יחויבו במבחן אזרחות או שתישלל מהם הזכות להיות אזרח? (ואני לא ממשיך את קו המחשבה הברור הזה)
האם- 50700
היית מקבל צורך במבחן כזה (או לימוד של עקרונות כאלו) לעולים חדשים? בו נניח שמי שנולד כאן מקבל אזרחות אוטומטית עם כל חובותיה וזכויותיה, אבל האם מותר לנו לדרוש ממי שעולה לכאן איזשהו ידע בסיסי של עקרונות היסוד של מדינת ישראל? (בהנחה אופטימית למדי שנצליח להסכים על עקרונות אלו)
למשל- מישהו שהצביע לשרון או לברק לראשות ממשלה ולא היה כאן, ולא יודע את ההסטוריה האישית של האנשים האלו- כשר להצבעה? בעייתי ביותר בעיני.
האם- 50740
לא צריך לשנות את הנושא.

על פי ההצעה שלך ושל העלמה, מי שנולד בישראל ולא יוכל לעבור מבחני כניסה יהיה אדם חסר-אזרחות או בעל אזרחות גדומה, ולא יוכל להתאזרח בשום מדינה אחרת בעולם.

האם לזה את חותרת?
מבחני אזרחות לעולים חדשים 50951
אני חושבת שזה דבר הכרחי. אני חושבת שזה מאוד בעייתי לעשות את זה לאנשים שנולדו במדינה, למרות שמרגיזה אותי ההתייחסות המזלזלת שלך לטענות שיש אנשים במדינה שאין להם מושג מה קורה סביבם. מפריע לי שאנשים הולכים לצבא בלי שיש להם מושג מה התפקיד שלו, ההגבלות שלו ומי נותן לו הוראות (למשל הציות לחוק- ראה מקרה אהוד יתום). מפריע לי שאנשים מצביעים בבחירות בלי הבנה בסיסית של מה זה דמוקרטיה, ובלי ללמוד את ההסטוריה האישית של המועמדים, מפריע לי שאנשים לא מבינים את העקרונות הבסיסים של הדמוקרטיה ואת העליונות של בתי המשפט. מפריעים לי המון דברים במדינה שאני חושבת שיש לשנותם. אני לא מסכימה עם העלמה שהדרך היא מבחן אזרחות אלא חושבת שהדרך היא לימודי חובה בכל בתי הספר בארץ (גם ה''עצמאיים''), ועיכוב אזרחת לעולים חדשים- שיקבלו אותה אחרי שנתיים ועם מבחן. מבחן שיכלול שפה (מרגיז אותי שיש אזרחים בישראל שלא מדברים לא עברית ולא ערבית), יסודות דמוקרטיה, הסטוריה, יהדות וכו'.
אם זה בעיניך שינוי של הנושא כי אתה לא יודע מה לענות, אז אל תגיב.
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50701
איך זה בארה"ב? שמעתי שצריך להוכיח ידיעת קרוא וכתוב על מנת להרשם כבוחר, אבל אולי זאת רק אגדה אורבנית.
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50720
ככל הידוע לי, ממש לא.
לעומת זאת, פושעים מורשעים במדינות מסוימות מאבדים את זכותם להצביע, חלקם באופן תמידי וחלקם עד לשחרורם.

היה לי דיון מעניין על כך עם אלכסנדר מאן, שסיומו נמצא כאן:
תגובה 24179
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50738
עד כמה שידוע לי, מבחן ההיתאזרחות דורש ידע סף באנגלית. אבל שמעתי על אפשרות שמי שלא יודע אנגלית יכול לבוא עם מתורגמן. אני לא יודע אם אז צריך להראות ''צורך מיוחד''.
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50747
שמעתי שבעקבות התרבות ההיספנים, ספרדית הפכה לשפה רשמית של ארה''ב, וניתן לעשות את מבחן ההתאזרחות גם בשפה זו. אבל זה רק שמועות.
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50931
לאור ריבוי נהגי המוניות ומעבירי הדירות, נראה לי שבעתיד הקרוב מבחני ההתאזרחות יהיו גם בעברית. ולראייה: האזרח המודאג שדיווח על מגדלי התאומים במבטא ישראלי מביך.
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50967
גם אם כל ישראלי בהווה או בעבר יעבור לארה''ב, זה לא יזיז להם את הצ'ופצ'יק מבחינת אחוז דוברי השפה באוכלוסיה.
דובר על מי שרוצה לקבל אזרחות- 49303
הממם. לאור העובדה שמי שיבחן בבחינה כזו יצטרך להוכיח ידע ב'מסורת' (היהודית, כמובן), האם אפשר גם להניח שהוא יצטרך להוכיח ידע בשפה ובתרבות הערבית? או שתהיה בחינת אזרחות נפרדת לכל קבוצה אתנית?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים