שאלות 489715
מישהו יכול אולי להשכיל אותנו לגבי השאלות הבאות:

א. האם יש בסיס כלשהו לתאורים של חורים שחורים בגודל "יתוש" האמורים להיווצר בזמן ההתנגשות בין הפרוטונים?

ב. האם האנרגיות שהמאיץ יכול לטעון לחלקיקים המתנגשים הם מסדר הגודל של האנרגיות שהיו בזמן המפץ הגדול?

האם יש לתאורים האלו בסיס מדעי כלשהו או שאלו עוד מסוג דברי ההבל והקישקושים של הערוץ השני אמש בפרומו לשידורי ה-LHC?
שאלות 489718
האייל זה לא הערוץ השני, גם אם התאור מפשט לפעמים נושאים מורכבים. יש לך בצד קישור לויקיפדיה, שם תמצא גרסה קריאה ומדעית של הנושא.

א. לא הוכחו חורים שחורים קטנים, הם נובעים מתמטית מתאוריות פיזיקליות מסויימות, אבל בגלל קרינת הוקינג הם מתקיימים לפרק זמן קצר מאוד.

ב. למה אתה קורא אנרגיות בזמן המפץ ? קודם כל ברור שמדובר באנרגיות אחרי המפץ (כי הוא היה קטן יחסית וריכז את כל האנרגיה בעולם), אבל גם ככה מדובר אולי על איזה ממוצע שם שמתקיים למיליארדית השניה כאן. מכל מקום מדובר באנרגיות שמושגות בטבע כל הזמן (למשל בקרינה קוסמית הפוגעת בפלנטה).
שאלות 489771
אם זה לא היה ברור, אפרש שלא היתה לי שום טרוניה לחדשה כפי שהופיעה באייל. את התיאורים עליהם שאלתי (שאכן נראו לי חסרי בסיס משהו) קלטתי מן החדשות של ערוץ 2.
מי שכן הרגיז היו חדשות ערוץ 2:
א. הם התיחסו לארוע כאל פתיחת משחקי האולימפיאדה (שידור ישיר, המתינו, המתינו!) ולא כאל עוד שלב בניסוי מדעי שימשך לבטח שנים. הם פשוט רצו לנפח בלון קטן שהפריחו היחצ"נים של CERN ופשוט הטעו את הציבור.
ב. היה ברור שאין להם מושג על מה הם מדברים, מה שלא הפחית במאום את הטון הידעני והסמכותי של קריין החדשות.
ג. זה ששני חוקרים פרסמו שתאוריה כלשהי, בעצמה לא מוכחת, מנבאת לפי חישוביהם היווצרות של חורים שחורים וירטואליים או אחרים, מיקרוסקופיים או בגודל יתוש, עדיין אינה אומרת שזה נכון ובודאי אינה סיבה מספקת לחגיגות סוף העולם כפי שהפריח הערוץ בקלילות. עוד פעם הטעיית הציבור.

אנשי החדשות של ערוץ 2 לא צריכים להיות פיזיקאים אבל אולי כדאי להם לזכור גם את החדשות הישנות שלהם. למשל את ה-SSC, מאיץ אמריקני גדול עוד יותר שהקמתו בוטלה מסיבות כלכליות אני חושב, אבל גם בגלל שפיזיקאים חשובים טענו שהשקעת כל כך הרבה כסף בניסוי אחד תנוון ענפי פיזיקה אחרים החשובים לא פחות ואולי יותר לעתיד האנושות.
אגב הנתונים המתוכננים של ה-SSC קשורים לעוד עובדה שיחצ"ני חגיגות ה-CERN אוהבים להסתיר: גם אם בוזון היגס, אותו שדה-חלקיק היוצר את המסה של החלקיקים האחרים לא יתגלה ב-LHC, זה עדיין לא אומר שהוא לא קיים אלא רק שהוא צריך להיות "כבד" יותר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים