בשולי החדשות: 496466
שמעתי היום ברדיו איזה רב מחברון קורא לחיילי צהל לא לפנות יהודים אם יידרשו לכך. מעניין‏1 אם נפתחה נגדו חקירה בחשד להמרדה.
_________
1- טוב, לא ממש.
בשולי החדשות: 496510
אני מקווה שלא. לא הייתי רוצה שחופש הביטוי של אנשי רוח ואנשי דת יוגבל בצורה חמורה כזאת.
בשולי החדשות: 496535
וחופש הבטוי של אנשי חומר ואתאיסטים?
בשולי החדשות: 496537
מה, מהנדסים? בשביל מה הם צריכים חופש ביטוי?

התכוונתי לאנשי רוח בניגוד לאנשי מעשה. אני מסכים שיש להעניש את החיילים שלא מצייתים לפקודות.
חופש המחשבה ואחדות המעשה. 496538
למה לאנשי רוח מגיע חופש דיבור אחר‏1 מלאנשי מעשה?

___
1 שים לב, אנחנו מדברים על דיבור, לא על מעשה.
חופש המחשבה ואחדות המעשה. 496540
לא מגיע להם חופש דיבור אחר מלאנשי המעשה. אבל בעיניי, זה יותר מסוכן כשלוקחים להם אותו.
בשולי החדשות: 496586
גם חיילים זקוקים לחופש ביטוי, או לפחות לחופש פיהוק.
בשולי החדשות: 496587
על שאלת התיחום של חופש הביטוי אפשר להתווכח (לא שיש לי עמדה ברורה), אבל לפתוח בחקירה נגד ''פרופיל חדש'' ובה בעת להתעלם מקריאות ההמרדה של הרבנים נראה לי בלתי סביר בעליל.
בשולי החדשות: 496588
צודק.
בשולי החדשות: 496590
אזהרה: כאשר הציבור ו/או השלטון בישראל, מצליחים להשתכנע מטיעון כזה (הצורך בסימטריה ושוויון בפני החוק), הם בד"כ "מתקנים" את הבעיה בה דופקים רק קבוצה מהאוכלוסיה ע"י כך שמתחילים לדפוק קבוצות נוספות (לפעמים ע"י מרעית עין לכך שדופקים קבוצות אחרות).

עצם הפגיעה בחופש הדיבור של "פרופיל חדש", מפריעה לי הרבה יותר משמפריעה לי אי העקביות שבכך.

תנו גם ל"פרופיל חדש" וגם לרבנים לדבר, אפילו אם דיבורם פוגע (לכאורה או שלא לכאורה) בפרה הקדושה שעונה לשם "צבא הגנה לישראל". מכנים את זה דמוקרטיה.
בשולי החדשות: 496616
א. אפשר לראות את ההגיון בכך: הכה את הקטן כדי להפחיד את הגדול.
ב. בדיון על חופש הביטוי של האברך המרצח, ראיתי שאני מעדיף את הביטוי חופש המידע ע"פ חופש הביטוי. לדעתי, גם בדמוקרטיה אין שום אינטרס חברתי מובנה שכל פרט יוכל להתבטא כאוות נפשו. דבר זה הוא בלתי טבעי ומסוכן (חופש הביטוי של פרט יכול לסכן את הקיום של פרט אחר או של כלל). לעומת זאת האינטרס בזרימת מידע חופשי בדמוקרטיה היא מובנית וברורה. זמינות המידע הזה חיונית לבוחר הדמוקרטי כדי לבצע החלטות מושכלות והגיוניות. מכאן שחופש הביטוי ראוי רק אם מדובר במידע כלשהו שהציבור עשוי להזדקק לו. לעומת זאת בהחלט מותר, לעניות דעתי, לסתום את פיו של הפרט גם אם הוא סתם צועק ומרעיש בין 2 ל-‏4 אחה"צ.
בשולי החדשות: 496728
זהו הגיון משונה, או אפילו הפוך.
כחזק, אני לא פוחד ולא מתרשם מגיבורים על חלשים.
כשתכה את הגדול, יפחד גם הקטן.
בשולי החדשות: 496868
א. ונוסף על כך אתה מפסיד את תמיכתו של הקטן שעשוי לתמוך בך נגד הגדול וגם במידה מסויימת את אלמנט ההפתעה לכשתתקוף את הגדול.
מה לעשות? פוליטיקה היא עניין סבוך ומסוכן.

ב. השיקול המכריע כאן הוא עניין של שימור אנרגיה דרויניסטי. חיות לפני שהן תוקפות נוטות להציג תנוחות תקיפה, לשאוג ולהשמיע קולות מאיימים בניסיון לחסוך לעצמן את בזבוז האנרגיה שבקרב ואת הסיכון להיפצע. תמיד עדיף לנצח בלי קרב. הכרעת הקטן היא בבחינת שאגת אזהרה כלפי היריב הגדול יותר.

ג. פוליטיקאי שקול צריך להזהר מהצהרות נוסח "הצבא הטוב בעולם", "חה"א הטוב בעולם" וכיוב' ותמיד לנסות את שיניו על בשר מבושל ורך לפני שהוא נועץ אותן בבשרו החי של היריב המסוכן. תמיד ישנה האפשרות שתגלה ששיניך רקובות ואז לפעמים יש לך עדיין את האופציה של להתפשר עם היריב ולדחות את האופציה של "Attaque à outrance" (מתקפה ללא גבול) ליום אחר.

ד. מטבע הדברים תקיפת הקטן עשוייה להתגלות כיקרה כל כך שהתקפה נוספת נגד הגדול הופכת להיות בלתי רצוייה ואפילו בלתי אפשרית (כפי שקרה לצבא הלבנוני שניצח מיליציה מוסלמית קטנה בטריפולי והבין בתהליך שאין לו סיכוי מול החיזבאללה). הפרשן העויין יגיד לך שבזבזת את כוחך על היריב הלא נכון ואילו הפרשן הריאליסט יאמר שמוטב נצחון על יריב חלש מאשר הפסד ליריב חזק.
בשולי החדשות: 496887
ב-''חיות לפני שהן תוקפות נוטות להציג תנוחות תקיפה, לשאוג ולהשמיע קולות מאיימים'' הממ, אני מהססת אם לכתוב שטויות או טעות. אתמול ראיתי בדיסקברי סרט על אריות ולביאות שתוקפים באפלו וחיות אחרות, בשקט בשקט בלי איומי סרק
בשולי החדשות: 496891
חפשי בדיסקברי סרטים על אריות ולביאות הנלחמים זה בזה.
בשולי החדשות: 496893
יש יעיל‏1 ויש ראוי. משטר שמתעלל ב"קטנים" (משום שזה יותר קל ובתקווה שזה ירתיע את ה"גדולים") הוא משטר שמתנהג באופן בלתי ראוי.

יותר מכך: כאשר חוזרים מעולם התאורטי של "המדריך לפוליטיקאי הציני" אל המציאות של כאן ועכשיו, בה יש לא מעט קשרים (אידיאולוגיים ומעשיים) בין המשטר לבין אותם "גדולים", אז המעשה הנ"ל נהיה בלתי ראוי שבעתיים בשל ריח הצביעות, השחיתות והסטנדרטים הכפולים שעולה ממנו.

הסיבה האמיתית לכך שהמשטר מרשה לעצמו לרדוף אחר "פרופיל חדש" ומשתמש בכפפות של משי כנגד קבוצות ימין קיצוני, היא לא שאלה קטנים ואלה גדולים. הסיבה האמיתית היא שהראשונים הרבה יותר רחוקים מהקונצנזוס ועמדות המשטר מאשר האחרונים.

לא באמת מדובר כאן במלחמה למען כיבוד החוק, אלא במלחמה של המשטר נגד רעיונות ודעות שהוא רואה בהם רעיונות מסוכנים ליציבות החברתית. במילים אחרות: פגיעה מובהקת בזכות הדיבור וחופש הביטוי. אם אפילו מה שהחבר'ה ב"פרופיל חדש" עושים, חורג ממה שנכלל בישראל כפעילות פוליטית לגיטימית, אז אני חושב שחופש הביטוי בישראל הוא מושג ריק מתוכן.

__________
1 נניח *לרגע* שהשיטה הנ"ל היא כזאת.
בשולי החדשות: 496894
''הסיבה האמיתית וגו''' סיבה נוספת היא שהמאבק בפרופיל חדש יתנהל בתקשורת ובבתי המשפט, תהיה זו שעה יפה לפוליטיקאים ומשפטנים.
המאבק נגד הימין הקיצוני יהיה אלים ומלוכלך ושעות מכוערות לשוטרים וחיילים.
בשולי החדשות: 496906
אכן.

לכן, ככל שהמשטר ירדוף יותר אחר פעילים "קטנים" אשר בסה"כ מביעים עמדות הרחוקות מהקונצנזוס (כגון העמדות של "פרופיל חדש"), אבל עושים זאת ע"י הבעת עמדה והפצת תעמולה (ללא שימוש באלימות, כפיה או מרי אלים כנגד שוטרים וחיילים), הימין הקיצוני יקבל את המסר ההפוך לחלוטין מהמסר שהשלטון מנסה להעביר עפ"י תגובה 496868. המסר שיתקבל הוא שהתנגדות למשטר בדרכי נועם היא לא הדרך (והדגש יהיה על החלק השני, לא הראשון).

"מילא" השיטה הזאת לא ראויה. היא אפילו לא יעילה. תנו לאזרחים לדבר, גם אם זה לא נעים ואפילו אם יש מי שחושב שלא מדובר "במידע כלשהו שהציבור עשוי להזדקק לו"‏1.

לדעתי, הרוח שנושבת מתגובה 496616, חמורה יותר ומסוכנת יותר לחברה הישראלית ולדמוקרטיה הישראלית‏2, מהפעילות של "פרופיל חדש" או מהאמירות הפוקפקות של רבני הימין הקיצוני.

____________
1 קריטריון שיש בו יותר חורים מבגבינה שוויצרית.
2 הבעיתית גם כך.
בשולי החדשות: 496908
"במידע כלשהו שהציבור עשוי להזדקק לו", "קריטריון שיש בו יותר חורים מבגבינה שוויצרית"

א. מבחינת קריטריון זה אין ל"פרופיל חדש" שום בעיה. הם מביאים בפני הציבור מידע רלאבנטי לחיי הכלל. בין אם הוא אמיתי ובין אם הוא שקרי, יש לכלל אינטרס להיות חשוף למידע כזה ולכן אי אפשר להשתמש בו כדי לסתום להם את הפה.

ב. לא נסחתי לעצמי קריטריון זה כדי לצמצם את מספר החורים בגבינה השוויצרית אלא כדי להדגיש תודעתית מהו האינטרס החברתי מאחורי חופש ביטוי מעבר לאינטרס של הפרט לומר כל מה שיעלה על דעתו.

ג. "חופש הדיבור"/"חופש הביטוי" נראים לך יותר גבינה ופחות חורים אולי משום טבעם הכוללני הבנוי בנוסח הרדיקלי ע"פ פרופ' לייבוביץ, על פיו כל חריגה מן האידיאל התאורטי היא ראשיתו של מדרון חלקלק שסופו מי ישורנו.

ד. המחיר הוא שביטויים אלו "חופש הדיבור/הביטוי" הם תרתיי דסתריי. לכל בר ביי רב ברור שלא יתכן חופש דיבור כולל ועקרוני. מסיבה זו קיימים חוקים נגד לשון הרע, עלילת דברים והסתה (לא צועקים אש בתאטרון מלא מפה לפה). ברור שזכות הביטוי הבלתי מוגבלת היא אחת מזכויות האדם שיש לוותר עליה במסגרת קיום החברה. ההגדרה שלי מסבירה מהו האינטרס של החברה הדמוקרטית בחופש ביטוי. אם מישהו פועל בתחום הפוליטי להבעת והבאת דעותיו (וצרכיו) בפני הציבור הרחב, הרי שחופש הביטוי חל עליו. אם מישהו פשוט חש צורך תאולוגי או דחף בלתי נשלט להתפרץ לפרטיותו של הזולת אך ורק כדי לפרוק את היצר הרע שלו, חופש הביטוי לא צריך להגן עליו. חופש הביטוי לא צריך לחול על המפרסמים, הרמאים והטרדנים סתם הממלאים את תיבות הדואר שלנו והטלפונים שלנו למשל.
בשולי החדשות: 496962
לא נראה לי שלשיתוף אינפורמציה יש בכלל קשר למהות חופש הביטוי. עיקרו הוא החופש להבעת עמדה והעברת ביקורת, בלי שום קשר למידע החדש שמתלווה לכך. למשל, אפילו אם *כולם* יודעים שהשלטון מושחת - יש טעם לומר זאת בקול רם, ואפילו אם כולם יודעים שיש כיבוש, יש טעם לומר בקול רם שזה רע (או טוב) מוסרית.

(ובאוף טופיק לדיון הזה: מאד מסוכן לשלול את חופש הביטוי מאסירים. חופש הביטוי שלהם הוא אחת הדרכים המרכזיות להבטחת פרוצדורה שלטונית נאותה בכל הקשור לשפיטה וכליאה, אחד התחומים הרגישים במיוחד בהם השלטון פועל באלימות גלויה כנגד אזרחיו).
בשולי החדשות: 496969
א. אפשר להתוכח מהו מידע רלאבנטי ומהי אינפורמציה. לרוב גם הצהרה מסוג ''אני חושב שהשלטון מושחת'' היא מידע. מטרתי היא להבהיר שחופש הביטוי אין פרושו שיש הגנה עקרונית לכל מה שאדם ירצה לומר. איני חושב שיש סיבה כלשהי שהחוק יגונן על זכותו של אדם לאחל לחיילי צה''ל שיחלו בסרטן.

ב. מאד מסוכן לא לשלול את חופש הביטוי מאסירים. ראה נא פרשת אחד האנסים שהמשיך להטריד אנשים בשיחות טלפון מתוך הכלא. אני מתקשה להבין כיצד אנשים מסוגלים להתעלם מכך שכל חברה מאורגנת שאנו מכירים כולאת אנשים ומגבילה את חופש הביטוי שלהם. נדמה לי שאפילו לחיילים אסור להשתתף במדים בראיונות פוליטיים.
בשולי החדשות: 496990
כמוך, גם לדעתי יש להגן על "חופש הביטוי" במהותו, ולא כלשונו. לכן אין לי וויכוח עם הדוגמאות שהבאת (איחולי סרטן, והטרדת קורבנות). חלקתי עליך רק בכך שטענתי שלמהות זו אין קשר לאיכות או כמות המידע שעובר בביטוי, אלא לזכות לבטא כל דעה, ולבקר את מוקדי הכוח - ובכך לשמור על רעיון ריבונות האזרחים.

בפרט, בשל האוניברסליות והזמניות של השירות הצבאי, אין כרגע חשש רציני ששלילה חלקית ומסויימת של חופש זה מהחיילים יאפשר לשלטון להתעמר באמצעותו ביריביו הפוליטיים או במתנגדיו. "מסויימת" כי בכל זאת, כמדומני שלו חייל יספר לעיתונאי "המפקד מתנכל לי כי הצבעתי ש"ס", לא יאונה לו כל רע.

לעומת זאת, אני בהחלט חושש מניצול לרעה של מערכת המשפט והענישה, ולטעמי חשוב שלאסירים מותר יהיה לומר בקול רם לכל מי שרוצה לשמוע "עצרו אותי רק כי אני מזרחי \ ימני \ שמאלני \ דתי " (אפילו אם אין לכך בדל ראייה). האחרונים להם אני דואג הם האסירים עצמם וזכויותיהם האישיות. האינטרסים של החברה ככלל עומדים לנגד עיני, ומובן שלא נגזר מכך שיש לאפשר לאסיר להטריד בע"פ אנשים (קורבנותיו, אזרחים תמימים או אסירים אחרים) מהכלא.
בשולי החדשות: 496522
זו מנטרה שהדהדה אצל כל החבורה הזאת גם בימי פינוי עזה. לא ברור מה יש כאן לחקור.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים