ברוך הבא הנשיא אובאמה 501871
אתה נושא מליונים של תקוות על כתפייך, בהצלחה.

ושלום לבוש.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 501913
אני חייבת לציין שדי התרגשתי מטקס ההשבעה. התרגשתי וקצת חששתי.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 501916
למה חששת?
ברוך הבא הנשיא אובאמה 501953
ראשית, כשאני רואה מיליון אנשים ויותר עומדים בצפיפות אדירה באירוע כזה ומולם איש שוודאי יש כמה מטורפים באמריקה שמאוד מתחשק להם להתנקש בו, אז עם כל האבטחה הכבדה מאוד שהייתה שם... לך תדע.
שנית - כשאני רואה מיליון אנשים ויותר עומדים בצפיפות אדירה לכבוד אותו איש, בקור עז, במשך שעות, ומריעים בתשואות רמות מדי פעם - בפרט כשהאיש הזה האו עדיין במידה רבה גורם לא ידוע... לא יודעת, יש בזה משהו מפחיד. אסוציאציות קשות.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 501967
היי, זה היה יופי של מופע! גדולי האמנים בארה"ב היו שם.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 501979
ודאי שזה היה מופע מדהים. ואגב, הפלורליזם המדהים של אמריקה - תזמורת שיש בה יהודי, יפני ושחור - זה עניין נפלא בפני עצמו.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 501984
יו-יו מא הוא ממוצא סיני, ולא יפני.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502215
המארגנים חששו שהקור העז והרוח ישבשו את הנגינה ואולי גם יגרמו נזק לכלים ולכן ברמקולים ובטלויזיה השמיעו הקלטה שהרביעייה הכינה יומיים לפני הטכס.

ברוך הבא הנשיא אובאמה 502217
פלייבק איננו משהו חריג בטקסים.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502238
כך גם שקרים וזיוף אצל פוליטיקאים.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502296
לא מבין מה הבעיה כאן. לדוגמה, היתה מסיבה במקום העבודה שלי ושרנו שיר על הבמה. כמובן שהחזקנו מיקרופונים מדומים והשמיעו פלייבק שאנחנו הקלטנו. באמצעים היום אפשר לגהץ זיופים וכד'-
מאד מקובל להשתמש באמצעי הזה. זו אינה ממש רמאות -רק קצת-או תזמורת בצורת כי מקליטים את אלו ששרים על הבמה. למעשה רב מה שנעשה על הבמה הוא מבושל היטב עם הרבה מראית עין.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502412
אפרופו מבושל היטב, מה אתה חושב על סעיף 10 (הראשון - turkeygate) בקישור הבא?

ברוך הבא הנשיא אובאמה 502445
נחמד
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502307
לא לשכוח גם נזק לגידים של הנגנים. שינויי טמפרטורה משפיעים באופן קריטי על הגמישות שלהם, וכשמנגנים בקור נחשפים לסכנה רצינית לנזק בלתי הפיך.
אפילו רק הישיבה שלהם בקור והעמדת הפנים שהם מנגנים הייתה בגדר חוסר אחריות משווע.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502448
ועוד יותר, נראה לי, זה נכון לגבי הזמרים (זמרות בעצם).
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502305
האמת שרשימת האמנים שהופיעו במופע ההכתרה היא די גלגל"צניקית. יש כמה פנינים כמו שריל קרואו החיננית ‏1 שהופיעה גם במופע ההכתרה השני של קלינטון. זכור לטוב מופע ההכתרה הראשון של קלינטון עם פליטווד מק ‏2. אבל אין ספק שמופע ההכתרה של קרטר היה הטוב ביותר מבחינה מוזיקלית - בין השאר הופיעו בו האחים אולמן, לינארד סקינארד, מארשל טאקר באנד וצ'רלי דניאלס באנד. חבל שאין קטעים ביוטיוב.

ברוך הבא הנשיא אובאמה 502308
1 חיננית לאללה, אבל זייפנית שחבל על הזמן (לפחות בהופעה בחיפה, לפני 10 שנים, בלי פלייבק).
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502310
בגלל זה עושים פלייבק.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502312
לא, בגלל זה נשארים בבית ושומעים הופעות מהדיסק. כשיוצאים להופעה, עושים את זה כדי לשמוע את ''הדבר האמיתי'', ולא הקלטה.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502313
אתה צודק אבל לא פעם אתה שומע הקלטה.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502316
ובפעמים האלה, זוהי הונאה.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502318
נכון.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502330
בהופעה הבאה בסיבוב הם ישתמשו באותו פלייבק?
ברוך הבא הנשיא אובאמה 501969
בטכס ההשבעה ב1841 של הנשיא ה9 וויליאם האריסון, הוא נאם כשעתיים ורוב נאומו כלל ציטוטים ואיזכורים מהקלסיקה הרומאית (וזה אחרי שהעורך שלו, דינאל וובסטר, קיצץ מהנאום "17 פרוקונסולים מתים"). האריסון התקרר בקור העז ונפטר אחרי חודש.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 501978
התקרר|? נו באמת. זו הייתה התנקשות מטעם מזג האויר.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 501971
ארה''ב במצב כל כך קשה, כנראה גם חדר למודעות את מי הם בחרו בבחירות הקודמות- מצד שני אובמה באמת פנומן- יחיד בדורו.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 501980
עזוב אותך מפנומן. בעיקר הוא חתיך אולימפי.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 501994
חתיך פנומן יחיד בדורו.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 501998
נו כן, פנומן=תופעת טבע מיוחדת. ברק אובאמה=תופעת טבע מיוחדת, חזותית ואישיותית.

רציתי לבחור אותו גם בשבילנו, או לפחות בשבילי, אז אמרו לי שאי אפשר. אמרתי: סקנדל! מה זותומרת אי אפשר? אז מה כל הדיבורים על דמוקרטיה-שמטיה? אז אמרו: דמוקרטיה זה אומר שאת יכולה לבחור את הברק המקומי. אמרתי: תגידו, אתם השתגעתם? הברק המקומי, כשהוא עומד על המדרכה ואני על הכביש, הוא מגיע לי עד הפופיק, וסליחה, אני לא דמוקרטית עד כדי כך.

אז אמרו: ביבי. אז אמרתי שלגבי ביבי יש לי בעיה: אני *כל הזמן* זוכרת שאני לא מאמינה לו, ואני לא צריכה בשביל זה את הקמפיין האומלל של ציפי.

אז אני לא מצביעה. ברצינות.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 501999
חשבת על ג'ומס?
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502004
למה ג'ומס?
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502005
למה לא? הרתיעה מהליכוד, קדימה והעבודה מוצדקת אבל מרצ זו אופציה טובה.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502007
טוף, האמת היא שמרצ היא האלמנט הטבעי שלי, והייתי נאמנה לה למן הבחירות הראשונות שהשתתפתי בהן ולמשך זמן רב. כיום, עם השנים החולפות, הנסיון והאכזבות, אני הולכת על הכל-או-לא-כלום, כלומר: אם כבר להטריח עצמי ולחכות שם שעתיים, בקלפי - אני מעדיפה לתת את קולי, אם בכלל, למפלגה שתהא לה השפעה משמעותית. מרצ של היום לא נכללת בהגדרה הזאת. את ג'ומס אני מעריכה אישית, בעיקר מצד נעימותו כאדם - אבל מה הוא יוכל *לעשות*? לא-כלום, כך נדמה לי.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502023
אני מסכים עם מה שאת אומרת אבל בכל זאת אצביע. חבל שרן כהן הפסיד לג'ומס. ג'ומס הוא יותר מדי מפ''מניק קלאסי- מי שזוכר את מפ''ם. מפלגה בה הפער בין המילים למעשים היה מהגבוהים ביותר בפוליטיקה הישראלית בלי להיות מפלגת שלטון (אינני מתכוון חלק מ..)מה שמחייב פשרות ופתיחת פער מסויים. רן כהן לא היה מפ''מניק קלאסי.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502031
ואולי כדאי להודות, שוב, לכל מצביעי ניידר שהלכו על הכל-או-כלום והביאו לנו את בוש.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502106
נו, אז אני באמת חוסכת מעצמנו את פגיעתי הרעה ולא מצביעה, וישפוט הציבור ויכריע - והוא ישפוט רע בכל מקרה, וידי לא תהא במעל והתוצאות לא ירבצו על מצפוני.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502108
זה מה שאת חושבת. כל קול פחות למרצ אחראי לתוצאות הרעות ולעומת זאת מי שישים את הפתק הנכון ידע שלפחות את שלו עשה.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502111
אם את רואה אדם טובע ולא זורקת לא גלגל הצלה אז "הטביעה שלו לא רובצת על מצפונך" (כי "ידך לא היתה במעל")?! כנראה שיש לך מצפון גמיש מלרובנו.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502114
למה אתה משווה בין הצבעה לעזרה לטובע? כשהטובע טובע, הוא טובע וזה לא נתון לפרשנות, אידאולוגיה, סנטימנטים או משהו טרנזיטורי אחר.
חרמפפפ 502116
(משננת לעצמי: לקרוא קודם את כל התגובות)
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502119
א. גם טביעה נתונה לפרשנות ואידיאולוגיה (הרי פעם אנשים נהגו להטביע מכשפות).

ב. גם הצבעה וגם זריקת גלגל הצלה הן פעולות, ברגע שאנחנו מסכימים שהפעולות האלה הן מוסריות (וזאת שאלה אחרת לגמרי) אני לא רואה איך אפשר לטעון שמצפונו של מי שלא מבצע את הפעולה המוסרית הוא נקי.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502123
מעניינת דרך המחשבה שלך. אם אני אמשיך בה צעד קטן אחד נוסף, אז אתה יכול לקשור מכשפות למדיניות מוניטרית רק על סמך קו דמיון לקסיקלי וסטרילי.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502174
הכל בסדר?

הדרך הפשוטה ביותר להפריך קביעה כללית היא על ידי שימוש בדוגמא. למשל, את ההכללה: "כל הפילים הירוקים לא יודעים לעוף" אפשר להפריך על ידי אזכרת העובדה: "אבל דמבו הפיל הירוק יודע לעוף".

אם קראת את הפסקה הקודמת והבנת שאני עושה "אנלוגיה" בין מכשפות לפילים, קרא אותה שוב. אם קראת אותה שוב, וזאת עדיין המסקנה שלך, זה בסדר, אין צורך ללחוץ על "הגב על הערה זאת", כנראה שהגעת לגיל בו גם אתה כמו שאלמונית "לא כל כך חזק בלוגיקה של אחרים".
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502385
לא הבנתי.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502391
ט.ב.ע.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502115
'צטערת, האנלוגיה נראית לי מאוד לא אפליקבילית לעניין ההצבעה ואין לי שום דרך להתייחס אליה.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502118
אוף, ישימה. אין צורך ב''אפליקבילית'' (פרח לי לרגע).
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502120
איזה אנלוגיה?
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502056
"אם כבר להטריח עצמי ולחכות שם שעתיים, בקלפי - אני מעדיפה לתת את קולי, אם בכלל, למפלגה שתהא לה השפעה משמעותית"

למה? איזו סיבה יש להצביע למפלגה שיכולה לעשות, אבל לא מתכוונת לעשות את הדברים שאנו חושבים שראוי לעשותם (או מתכוונת לעשות דברים שלדעתנו לא ראוי לעשותם)?
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502066
אתה צודק, ומה שאמרתי משחק למעשה יותר על ''מה היה אילו'' (מה היה אילו היתה בנמצא מפלגה שמאלית לעבודה, שמספר מנדטיה היה כזה שבלעדיה לא תיכון ממשלה) מאשר על משהו מציאותי, והצבעת המחאה שלי כנגד הפער שבין המציאות לבין קונספט מה-היה-אילו היא, הממ... לא להצביע. זה מה יש (זאת רק אני, אני לא ממליצה דבר לאיש ולא מדברת כאן מרובריקת מלכת הרציונליות).
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502150
שיקוף יסודות אנטי דמוקרטיים מובנים של הכותבת.

היא רוצה מפלגה שמאלה לעבודה עם מספר מנדטים משמעותי. כלומר, היא רוצה אילוזיה. כלומר, היא לא בעסק כל עוד היא במיעוט מבוטל. כלומר, היא רוצה שציבור המצביעים יציית לדעותיה שלא מקובלות עליהם במסגרת המשטר והשיטה הנהוגים כאן. כלומר, היא מבדילה עצמה מתקינות פוליטית וצורת בחירת הרשות המחוקקת והמבצעת. כלומר, היא רוצה לפסוח על ההליך הגלום ב''קול אחד לאדם אחד'' לרעת איזו פסאדה של עליונות מוסרית לכאורה. לרוב נגועה בשורשים עמוקים של חוצפה מודעת ומנומקת בערכים ''נעלים'' על הכלל הפשוט של הכרעת הרוב בקלפי.

תודה, אלמונית (למרות שכולנו יודעים היטב מי היא מי). חשפת שוב את המקורות המפעפעים רעל קיומי מתוצרת הבולשביזם הרעיוני. מלאכתן של צדיקות...וגו'.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502159
סידרה מאד מעניינת של הרהורים של ברמנית מהורהרת. עכשיו הבנתי מדוע את מכנה את עצמך ברמנית מהורהרת. רק לא הבנתי את ההגיון הפנימי של שרשרת ההרהורים. האייל האלמוני מדברת על חוסר היכולת לשכנע מספיק אנשים בשמאל ליצור מפלגה משמעותית. היא אינה מעלה חלומות בולשביקיים של אוונגרד קטן שיוליך את המדינה וזה יכול להיות רק בדרך לא דמוקרטית. ואם אני יכול להוסיף את דעתי: השמאל במדינה לא הצליח ללהוציא מתוכו מנהיגות/מנהיג שיגבש מפלגה סביב הרעיונות שהאייל האלמוני מאמינה בהם (אם אינני טועה). המשפט האחרון הוא לגמרי אינו קשור לדברים של האייל האלמוני ונראה כמסכת של ברמנית בסוף משמרת שלא רק מוכרת אלכוהול אלא גם טועמת.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502256
האלמונית כתבה כי לא קמה מפלגה שמאלה מהעבודה שעבורה היא יכולה לצאת ולהצביע (מרצ נחשבת בעיניה כלא רלוונטית). ואני טוענת כי מפלגה כזאת, וגם מרצ, אינן משפיעות על המשחק הפוליטי האמיתי מסיבה פשוטה - מיעוט תומכים מקרב כלל הבוחרים.

לכן השיח הזה הוא אנטי דמוקרטי במהותו. קינה על כך שרוב הציבור בישראל אינו נוהה אחר רעיונות המקובלים על קומץ בלבד. חוסר הנכונות העיקשת לכבד את כללי המשחק כשהקבוצה ''שלך'' משתרכת בתחתית טבלת הליגה.

(לא רק טועמת אלא לוגמת חופשי על הבר. אבל אין צורך לעשות מזה עניין רב - מלחים חסונים נופלים אפיים ארצה במקום בו ברמניות שבריריות עומדות נכוחה. ואפילו שומרות על איזון ושווי משקל כברת דרך קצרה באופניים הביתה)
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502279
האלמונית כתבה שמבחינתה אין מפלגה ששוה את קולה (כלומר: אפילו את הטרחה המועטה של לצאת מביתה עבור ההצבעה). כמו שכתבתי במקום אחר, לדעתי חישוב כזה שגוי.

אולם היא לא כתבה שם שהיא לא מתכוונת לכבד את תוצאות הבחירות. זו כבר היתה מסקנתך הפרטית. אני כלל לא מבין על סמך מה. איציק העלה השערה מוזרה משלו בעניין :-)
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502293
מצטערת אם שגגה נפלה בידי. ממה שהסקתי בעניין האלמונית המזוהה ראיתי קוצר רוח פוליטי ואי-כיבוד הליכי דמוקרטיה.

ז'קלין אלחרר מקרית שמונה היא אם ל-‏18 ילדים. אחד סגן אלוף במילואים והרבה קרביים. והיא לא טוענת לעדיפות מובנית בגלל היותה והיותם. כנ"ל מיליון ומשהו בנות/ים לעלייה הרוסית.

יש בי, בנו, אמונה גדולה בגדולה של העם היהודי. אני מביטה ביוצאי בריה"מ לשעבר ונפשי יוצאת אליהם. אשפי שחמט ובלרינות מתמטיקה. מומחיות מו"פ וטכנאי הוט. מצפצפת על הגדרת היהודיות במתכונת החרדית. מבחינתי סשה ונטשה הן אחיות ואחים הרבה יותר מאשר תושבי מאה שערים. שלא לדבר כלל על היכולות האינטלקטואליות.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502295
כנראה שאני קשה תפיסה - האם דברייך על האם ל-‏18, החרדים ועולי חבר המדינות, קשורים במשהו לתגובה של צפריר או לפתיל הזה?
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502297
מאתיים גרם ז'וברובקה, חמישים אחוז בחוזק והכל מתחבר.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502299
יכול להיות שגם אני הגחתי פנימה שניים-שלושה גרם ז'וברובקה (עקב חוסר נסיון בשתיה, במקרה שלי שניים-שלושה גרם זה כמו מאתיים גרם אצלה)? לא, כי אני פשוט רואה אותה בדמיון, באופן חי וצבעוני, שם בבאר, מזילה דמעות כמים על כתפו של שחמטאי שלא מבין מה הוא חטא ומאיפה היא נפלה עליו, ומייללת בקולי קולות: "אחי אתה! אחי! חרדים חולירע! רק רוסים!...".
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502300
בדיוק, איזה יופי זה עובד.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502403
מתייפחת בעיקר על כר. נוצות פוך וניצוצות אדי וודקה 40% כזיקוקי די-נור רושפים מצע עלי חסה קטומים בבסיסם. בינינו, בסיסט הוא לא סולן, ברוב ההפקות.

תאשימו את האלכוהול המדבר מהגרון. התנחמו עימו לעת כישלון. יצא לי חרוז מהבטן. מהתחת. בסיכום אירוע יתברר כי האייל משול לזלזל שנשר.

והותיר אחריו שלכת באמצע אביב נעורים.
בעיה בניק 502405
''מעורערת'', כותבים עם עי''ן.
ארוך? - מותר לדלג (מאהלר על "התחייה": וזה אחרי שקיצרתי :-]) 502408
לא אישית לברמנית אך בעקבות תגובותיה, ולמשתתפי הפתיל:

לכל ענייני ה"קינות", אפעס, למיניהן, לענייני ה"כלומר היא רוצה, כלומר היא רוצה, כלומר היא רוצה..", ושאר פינטוזים ברמניים ביזאריים בפתיל זה - אין לי מה לומר, ייתכן שהדברים קשורים בבעיותיה של הכותבת או של מישהו/הם בסביבתה הקרובה, ובכל מקרה - אינם קשורים בי.

לנושא עצמו:

הטיעון, כי אזרח המוותר, זמנית או סופית, על זכות הבחירה, הוא "אנטי-דמוקרט" ולוקה ב"אי-כיבוד הליכי דמוקרטיה" - הוא טיעון הבל.

בעגת הרחוב, בשיח המכולת, בתקשורת ובייחוד בתעמולת הבחירות - מתנגנת לה המנטרה סוב-נא-סוב: "חובת הבחירה, חובת הבחירה!". זה כה מקובל, עד כי תמים ושאינם יודעים לשאול מאמינים שאכן בחובה עסקינן. בשיח היותר-אינטלקטואלי - שמשהו ממנו מתנהל גם כאן, באייל, ובין אנשים שהידע שלהם מדוייק יותר - מדובר על ה"חובה" הנ"ל כחובה מוסרית-מצפונית, כפי שמופיע בדבריו של שוקי, בתגובה 502188.

למי ששכח, אולי כדאי להזכיר: הבחירה - זכות ולא חובה. בישראל, לא זו בלבד שאין חובה כזו מוטלת על האזרח - אלא שהחובה, בעניין זה - על השלטון, דווקא, היא מוטלת. *מוסדות השלטון* הם המחוייבים לכל מאמץ ע"מ שיתאפשר לכל אזרח (להוציא מקרים חריגים שבהם הקשיים הטכניים אינם בני פתרון, בינתיים) מימוש זכותו, גם אם יש בכך קשיים שונים (נכות, אשפוז, מינוי דיפלומטי וכיו"ב).

בהחלטתו של אזרח שלא לממש זכות זו - אין הוא מכריז כי אינו מוכן לקבל את דין הבוחר ואת תוצאות הבחירות. במקרה שלי מופיעה נקודה זו במספר תגובות כאן, ויכול הקורא, ויכולה גם הקוראת שאינה יודעת לאילו מחוזות אבסורד תוליך את שנאתה - להבין את נכונותי לקבל את הכרעת הציבור, שתיעשה בלא השתתפותי.

בנייר הזה ‏1 יש אינפורמציה מעניינת על מדינות שבהן מטיל החוק חובת הצבעה. אכן - החיוב החוקי מעלה את שיעור ההצבעה במקומות מסויימים עד לרמה המעלה ספק, לפחות לטעמי, לגבי מידת הדמוקרטיות שבו (בהתחשב בכך שמדינות לא דמוקרטיות מתנאות באחוזי ההצבעה הגבוהים שלהן. בעיראק של סדאם היו, אזא"מ, 99% הצבעה). כמו כן יש בו, במסמך, תחת כותרת "טיעונים נגד חובת ההצבעה", דברים שגם הם מעניינים (ובמידה רבה מובנים מאליהם, אך אולי לא לכולם/ן). תמציתו של דבר: "חובת הצבעה אינה מתיישבת עם עקרון החופש, שהוא עקרון יסוד בדמוקרטיה. זכות האזרחים שלא לבחור שוות ערך לזכותם לבחור".

לעניין ההצבעה בבחירות כאקט של לקיחת אחריות מוסרית, בקצרה ומזוית אישית לחלוטין: טוב, יפה, נכון, אתם צודקים, וכבר אמר אביב בתגובה 118374, את המילים האלמותיות :-] : "דמוקרטיה בונים מלמטה ורק בלמטה מצוי הכח האמיתי" - אכן, דברים כדורבנות, הוא צודק - או, ליתר דיוק: הוא *היה* צודק ואתם *הייתם* צודקים - לו היינו עכשיו קצת אחרי ששת ימי בראשית ולא נתונים בתוך מציאות קיימת, קשישה ותשושה.

במצב הדברים שנוצר אצלנו, זה שנים לא מעטות, כאשר אף כנסת אינה מוציאה את ימיה והאזרחים נקראים שוב ושוב (ב-‏1999, ב-‏2001, 2003, 2006 - ועכשיו ‏2) להשתתף ב"משחק הפוליטי" - הפך ה"משחק" הזה ל*משחק באמת*, משחק כסאות מוסיקליים שבו עושים הפוליטיקאים שימוש ציני באור הירוק שהם נוטלים מן הציבור, לשם הדבקה מחודשת של ישבניהם אל הכסאות. עם כל ההערכה שיש בי - ויש בי! - למשתתפי המשחק - פטרתי עצמי מן ההשתתפות בו במערכות הבחירות האחרונות. זאת לאחר צייתנות אזרחית שגיליתי לאורך זמן לעניין "חובת" הבחירה, שאינה חובה.

משה קרוי ‏3 כתב פעם כי במשטרים טוטליטריים נתפס השלטון בכוח, בעוד שבמשטרים דמוקרטיים הוא נתפס באמצעות "טקס מיסטי הנקרא בחירות". (הציטוט אולי אינו מדוייק מילולית ב-‏100%, אך מדייק ברוחו)

שירי ההלל בדבר יכולתו של האזרח הקטן להשפיע על גורלו-שלו ולהשפיע רוב טובה, או מעט טובה, על גורל שאר האזרחים - הם טובים למדינות שבהן פועלים מנגנוני השלטון באופן תקין. למעשה - גם אז קשה לאמוד את מידת השפעתו של האזרחצ'יק, בסופו של דבר, על מדיניות השלטון ועל ניהול חיי היומיום במדינה, ויש הסבורים שהשפעה זו מעטה למדי ‏2.

עוד לענייני הברמנית: כאמור, לא אני היא זו שניתן להאשימה באי-כיבוד כללי המשחק הדמוקרטי, ויתרה מזו –

זו המביעה מאז נחיתתה כאן בוז, בדלנות והתנשאות כלפי ציבורים קטנים וגדולים בהוויה הישראלית (למשל "לא סובלת את מצביעי ש"ס ויתר הבובליקות", תגובה 498707 - וזה על קצה המזלג), ומבטאת עכשיו, יותר מתמיד, התנגדות ואיבה כלפי מצביעי המפלגות הקטנות וגם כלפי הנודניקים אשר - שומו שמיים - מעזים להתבטא ברשת נוכח ידיעתם כי אין להם ביטוי במסגרות המפלגתיות - זו שהדברים בנוסח זה מופיעים תכופות בתגובותיה הקיימות (תגובה 502153) והמחוקות, זו שהינה השופר המקומי של עריצות הרוב (סליחה על הדרמטיות) - היא זו המוכיחה בכל אלה כי אינה מכבדת את הדמוקרטיה - ואין זה רק עניין של "המשחק הדמוקרטי", ואין זה רק עניין של "כיבוד" הטקס הקרוי "בחירות" - אלא שכלפי *עצם הדמוקרטיה עצמה*, כלפי הפלורליזם שהוא נשמת אפה, כלפי זכויות המיעוט, השוות לזכויות הרוב - אין בה כבוד.

לשוקי, לצפריר ולאח-של - תודה, בכנות - נתתם לי חומר למחשבה (רושמת: לעיין בדיון הזה שוב לקראת הבחירות הבאות, בעוד שנתיים.. :-]).

*********

1
2 אחוז הצבעה [ויקיפדיה]

3 משה קרוי [ויקיפדיה] איש מוזר מאוד ודמות מסוייטת וטראגית. אין בי שום סימפטיה לתורות או ל"תורות" שלו, אבל גם אנשים מוזרים אומרים לפעמים (פעמים רבות, למען האמת) דברים נכונים.
ארוך? - מותר לדלג (מאהלר על "התחייה": וזה אחרי שקיצרתי :-]) 502450
3- דיון 581 ובעקבותיו דיון 584
ארוך? - מותר לדלג (מאהלר על "התחייה": וזה אחרי שקיצרתי :-]) 502464
אפשר להבין, ואפילו להסכים, עם רבות מהנקודות שהעלית, ועדיין להסתייג מהמסקנה האופרטיבית של אי-הצבעה. במציאות הפוליטית בישראל הזכות הופכת לחובה אזרחית מהמעלה הראשונה. זאת משום קיום בלוק חרדי המזין עצמו, הולך וגדל. והם מגויסים (עד אחרונת תעודות הזהות של המתים) ביום הבוחר. לא לחינם אני מבועתת מש"ס והבובליקיות - כאשר שמאל וימין מחזרים אחריהם לצרכים קואליציוניים ומציבים אותם בעמדות השפעה ושליטה, כולל תקציבים ייעודיים.

בעיניי זו סכנה מיידית ומוחשית הבאה לביטוי חריף בתחום החינוך. נדמה לי שהצפי הוא כי כבר בשנת הלימודים הבאה יהיו פחות תלמידי יסודי בחינוך הממלכתי מאשר בשלושת המסגרות הנפרדות ביחד (ערבי, ממלכתי-דתי וחרדי). עיקר הגידול נובע מהתפשטות מוסדות ש"ס.

לכן צריך לזנוח טינות ואכזבות קיימות כלפי פוליטיקאים למיניהם ולהצביע למפלגות חילוניות. כל אחת לפי טעמה והשקפתה. ממרצ ועד ליברמן. רק לבלום את האייטוללות המקומיות ולמנוע בכח הפתק בקלפי הקמת עוד ועוד מדרסות ומנגנוני בורות ותלות. הרבה יותר חשוב מויכוח אינסופי עקר בתחום המדיני.

***
מסרבת להתייחס להתבטאויות בהקשר אישיותי המפוקפקת. תחשבי מה שתרצי ותקלידי בהתאם. אני לא בעסק הוירטואלי הזה.
ארוך? - מותר לדלג (מאהלר על "התחייה": וזה אחרי שקיצרתי :-]) 502761
זה בסדר, את יכולה להתחיל להרגע. בסקרים האחרונים ליברמן עולה, העבודה יורדת ומרצ בקושי מפרפרת. כבר מדברים על זה שאולי ליברמן יהיה שר בטחון. דימוי האייטולות, בניגוד למה שחושבים, לא חייב להיות דתי, הוא יכול להיות גם מבחינה שלטונית-פשיסטית. אם לליברמן תהיה עמדת השפעה חזקה, המילה אייטולות תקבל משמעות חדשה מעבר כל מה שידענו עד היום והמילה דמוקרטיה תיהפך לאנאכרוניזם, פרק רופס ומביש שיעלימו אותו מספרי החינוך. נקווה שאת תיהני, אנחנו לא.
ארוך? - מותר לדלג (מאהלר על "התחייה": וזה אחרי שקיצרתי :-]) 502799
בהינתן המפה הפוליטית הנוכחית והדמויות המככבות כרגע בזירה, אני ממש לא רגועה. נראה כי נתניהו כרה"מ ירכיב ממשלה רחבה עם קדימה, ש"ס, ליברמן והעבודה.

טעמי האישי שונה במקצת. הייתי רוצה את לבני כרה"מ, ביבי באוצר, ברק בבטחון וליברמן כשר פנים (שיציק לערבים מחד עם הקטע אזרחות=נאמנות, ויתחיל לפתור בעיות זהות עולי בריה"מ שאינם מוכרים כיהודים ע"י הרבנות). מצידי שגם מרצ תהיה בקואליציה דמיונית זו (ג'ומס באיכות הסביבה, או יותר מדליק -ניצן הורוביץ. חתיך ומקסים וחכם ומואר. מתה עליו, במיוחד כשהוא משחרר את החיוך המבויש לרוחב פרצופו המתוק. חבל שנבצר, מבחינתו, להשתתף בשוק הבשר ומאגר הגנים, מבחינתי).

לא חוששת מאיווט האיום בהקשר הדמוקרטי. האיש אינטלגנטי ומבין את כללי המשחק שדרכם הוא עשוי (או עלול, לבהלת רבים) להגיע לטופ הלאומי. כן מפחדת מהתעצמות החרדים. אפילו דישדוש וירידת-מה במספר המנדאטים. כל עוד הם בנויים מתשתית רעיונית של שלילת הציונות כחברה יהודית אך אזרחית במהות.
ארוך? - מותר לדלג (מאהלר על "התחייה": וזה אחרי שקיצרתי :-]) 502850
ניצן הורוביץ חתיך? איזה כיף שלכל אחד (טוב, כמעט) יש מישהו/י שמעריכ/ה את הופעתו...
המתת חסד 503050
אם העבודה תכנס לקואליציה רחבה עם ליכוד, קדימה וש''ס, אני ממליץ על הפעולה ההומנית. יש לנתק את ה''מפלגה'' הזו ממכשירי ההחיאה וישא''ק. קדנציה נוספת בישראל, ללא אופוזיציה סבירה, תהיה עוד מסמר בארון הקבורה של הדמוקרטיה הישראלית.
המתת חסד 503087
למען האמת, עם ביבי באוצר וליברמן כשר פנים, יצטרכו לנתק אולי גם את המדינה ממכשירי החייאה.
המתת חסד 503090
לא מסכים.
המתת חסד 503094
אני דוקא חושב שהיא תחיה אבל השאלה אם אפשר יהיה לקרוא לזה חיים.
המתת חסד 503095
לזה התכוונתי.
המתת חסד 503105
הקמת מפלגת קדימה (ש.פרס וצ. הנגבי בכפיפה אחת) מסמלת את קץ השסע האידיאולוגי מאז 67'. כולם, מלבד מעט עקשנים בקצוות, מתכווננים לאותם ציפיות. מעין מפא"י היסטורית ואקטיביסטית. אולי עם הדגשים אישיים שונים ורטוריקה מותאמת לאלקטוראט לפי הסוקרים ויועצי הקמפיין - אבל במהות אין שוני מהותי. הכל פרסונאלי (מי נץ ומי יונה בין מרידור ועוזי דיין מהליכוד לבין פואד וברק מהעבודה?).
המתת חסד 503139
*קריסה* למרכז.
המתת חסד 503143
חור שחור במרכז.
ארוך? - מותר לדלג (מאהלר על "התחייה": וזה אחרי שקיצרתי :-]) 502772
"מש"ס והבובליקיות"? סליחה על הבורות, אבל בובליל דתי?
ליברמן הקטן ומלחמתו באייטולות 522474
ליברמן הוכיח שבסופו של דבר מה שמנצח זו האידיאולוגיה האחת והיחידה: לשים את התחת השמן על כסא בממשלה ולא לזוז. וכל השאר, ברית הזוגיות, "הפחדת" הערבים (גיחי) - הכל באמת שטויות במיץ עגבניות. התחת, זה העיקר. תגובה 522471.
ארוך? - מותר לדלג (מאהלר על "התחייה": וזה אחרי שקיצרתי :-]) 502511
כבר אמרו לך דברים נכוחים ונראה שגם את מבינה את האבסורד בגישה שאומרת שהמצב כל-כך גרוע שאין טעם להקדיש אפילו עשרים דקות מזמנך כדי

וואו. איזה ניסוח! כמה "ש" אפשר לשרבב למשפט אחד? ננסה שוב:

מה שאני קורא בדבריך הוא רפיסות כוחות מוכרת למדי, וגם הפרדוקס הידוע בין הציווי הקטגורי לגישה היוסאריאנית‏1, דילמה שקל לפטור במשיכת כתפיים ו"שברו את הכלים ולא משחקים". אחרים כבר הצביעו יפה על הבעייתיות בגישה הזאת בסביבה בה האחרים לא מכבדים את ה"פוס" שלך וממשיכים במשחק שאת תוצאותיו גם את תספגי, ואת כבר ענית יפה "כן, אתם צודקים בהחלט, עכשיו נא להפסיק לבלבל לי את המוח", ולי יש הצעה שאולי יכולה להשאיר אותך במחאתך בלי להעניק בכך כוח רב יותר (אמנם בשיעור של ננו-ניוטון אחד, אבל זה הרבה יותר ממה שהיית רוצה שיקרה) ליריביך הפוליטיים מסוגם של ליברמן ומרזל. ההצעה שלי‏2 היא זאת: מצאי בסביבתך מישהו שנמצא פחות או יותר בקוטב ההפוך לך מבחינה פוליטית, ועשי עימו הסכם קיזוז: שניכם לא תצביעו. בכך אתם רושמים את מחאתכם הציבורית בלי לבזבז זמן בתורים מייגעים רק כדי להטיל פתק לבן, ובה בעת אתם משפיעים בדרככם על התוצאות ממש כאילו טרחתם לממש את חובתכם האזרחית. הממ, חובתכם המוסרית. המממ. זכותכם. אמנם לא מאד קל למצוא אדם שמצביע הפוך ממך ובכל זאת אפשר לסמוך על המילה שלו, אבל היי, מי אמר שקל להיות יהודי בארץ ישראל? ניצה, את איתנו?

ברגע האחרון את כמובן תתעשתי ובלי להגיד כלום תרוצי לשלשל את הפתק הנכון, ויוצא שאת בעצם מצביעה פעמיים, אזרחית למופת שכמותך (אמנם חרא של בן אדם, אבל כולנו כאלה)!

________________
1- קאנט:"ומה אם כולם יפעלו כמוך?" יוסארירן: "אז בטח הייתי משוגע לפעול אחרת"
2- לא ממש שלי. היא מבוססת על טכניקה שבה השתמש מישהו שנסע לחו"ל בעת הבחירות (איזי?).
ארוך? - מותר לדלג (מאהלר על "התחייה": וזה אחרי שקיצרתי :-]) 502521
שכ"גינקה, פשושי הקסום,

1. דקל שפל צנ(מ)רת אהוב שלי, אני מציעה שלא *אתה* תהיה זה שמדבר על רפיסות. אם אתה מוכרח להעביר לעם'שראל מסר סטייל נתניהו - אולי כדאי שתמצא איזשהו מתווך עלום לעניין זה, ותעביר לו את המטה (? :-]) בדוא"ל, בצירוף הוראות מדוייקות בנוגע לתוכן הדברים שאתה מעוניין למסור.

2. כשבנאדם אומר, "כן, אתם צודקים בהחלט, עכשיו נא להפסיק לבלבל לי את המוח" - התגובה הנאותה והדמוקרטית היא להפסיק לבלבל לו את המוח.

3. לעניין "מצאי בסביבתך וגו' " - אנחנו הרי לא מעוניינים להיכנס לסיפורים האישיים שלנו (ואם אחד מאיתנו כן מעוניין, הוא לא חייב לעשות את זה דווקא פה), ולכן אסתפק ואומר לך בלשונו של רבן יוחנן בן זכאי: נו באמת! נו באמת!! נו ב-א-מת!!!

4. אני בסך הכל מלאה כוונות טובות כרימון. הכוונה הטובה הכי אחרונה שלי היתה להציע לברמנית שוחד בחירות הוגן ביותר, ונדמה לי שגם חוקי: היות שהדבר בוער בעצמותיה יותר מכפי שהוא בוער בכמה עצמות אחרות כאן (כך להשערתי, עפ"י תגובה 502464, אבל אולי אני טועה) - בזמן שנותר עד הבחירות, אני אשאל אותה שאלות ככל העולה על רוחי בעניין אישיותה המפוקפקת, היא תענה לי תשובות אמת או בדיה או מעורב תל-אביבי (כפי שרובנו/חלקנו{?} עושים כאן ממילא) - ואני, בתמורה, אלך לקלפי ואפילו אבצע שם פעולת הצבעה כשרה ואמיתית, בלא לפסול את עצמי באחת הצורות המקובלות (או הבלתי-מקובלות). תחת‏1 זאת, ואפילו מבלי שאשאל את פי הנערה - היא הודיעה מראש שהיא מסרבת, ועכשיו הכ/קו/ל אבוד.

5. אני נורא שמחה שאתה אמרת דברים רציניים, פחות או יותר - ולי יצא, שלא לומר "היה הכבוד" - להשיב לך כאן בערימה של בולשיט. הרופאים אמרו שמינוני רצינות גבוהים מדי עלולים לגרום שהכבד שלי, שכבר כיום הוא כבד יותר מכולי ביחד - יהיה כבד עוד יותר. ואני הרי כבר שילמתי את חובי השבועי למפלס הרצינות הקוסמי בתגובה 502408, ומה עוד תרצי מאיתנו, מכורה?

6. שתוק כשאתה מדבר אלי.

באהבה,

ממני

******

1 אני לא אשמה, זה מופיע בתגובה 502403
ארוך? - מותר לדלג (מאהלר על "התחייה": וזה אחרי שקיצרתי :-]) 502548
חשבתי שסיכמנו שאת לא מדברת בפומבי על הרפיסות שלי ואני לא מזכיר בפרהסיה את המנהג שלך לשיר ''דויטשלנד, דויטשלנד אובר אלס'' ברגעים בהם מקובל פשוט לגנוח או לקרוא לי אלוהים. אז חשבתי.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502669
(לפנות בוקר שלחת תגובות וכבר העיפו אותן. לא יודעת אם את זוכרת אותן, אבל אלה לא היו תגובות של אחת ששולטת במצב כמו שנדמה לך. אני במקומך הייתי מתחילה לחשוב על מקום עבודה אחר, בלי אלכוהול)
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502670
תהני מהשתיה. לא הבנתי מה לא דמוקרטי להחזיק בדעות שלי. לא אמרתי ולו לרגע שהדעות שלך אינן לגיטימיות. אני יכול להצטער שלהשקפת העולם שלי יש מעט מאד ביטוי במדינת ישראל אבל זהו המצב. לא העלתי אף פעם דעות לא דמוקרטיות שצריך לעזור להשקפות שלי להתגבר על מיעוט התומכים- דרך בולשביקית. כל דרך שאינה דמוקרטית היא פסולה בעיני.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502723
לפני 10 ימים בדיוק נשאלת על כך, וכתבת "אני מקווה שארה"ב תכפה עלינו לפעול לטובתנו" תגובה 501486.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502724
והמסקנה?
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502728
מה העניין הזה קשור לדמוקרטיה של המדינה? לארה"ב יש אינטרסים גלובליים והיא משתדלת ללחוץ על ידידיה ולא ידידיה לא לפגוע בהם. לכופף את היד לממשלה שאל-על תקנה בואינג ולא אירבאס היה יותר דמוקרטי? בוא נניח שהחזון והאינטרס של ארה"ב במיזה"ת הוא כינון שלום ופעולה להרפיית המתיחויות . הם מגיעים למסקנה שההתנחלויות ואי חתירה להסכם שלום פוגעים קשה באינטרסים שלה. מה היא צריכה לעשות כמעצמת על? לומר למדינות ערב התומכות בה שבגלל הדמוקרטיה הישראלית היא אינה מתערבת? אפרופו דמוקרטיה:
השליטה שלנו על השטחים במשך40 שנה היא דמוקרטית?
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502739
לא נשאלת מה ארה"ב צריכה לעשות, אלא במה אתה תומך. ונראה שאתה מבין טוב מאוד כיצד העניין הזה קשור לדמוקרטיה, לאור הדוגמא עם אל-על.
אני באמת חושב שאתה צריך להגיד: טעיתי, אני לא תומך בכפייה של ארה"ב על ישראל בשום עניין, גם אם אני מאמין שהכפייה היא לטובתינו.
תחשוב על זה.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502744
במילים ''תחשוב על זה'' אתה אומר שלא חשבתי על זה. חשבתי על זה.
אני תומך בכפיה של ארה''ב על ישראל. באותה מידה הייתי תומך בכפיה של ארה''ב על כל מדינת קליינט שנוהגת קצת להשתגע וגורמת נזק ליציבות האיזורית. אני גם הייתי בעד כפיית מדיניות נורמלית יותר על ג'ורג' בוש על ידי האיחוד האירופאי.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502745
ארה"ב אינה צריכה להתאמץ ולעשות צעדי כפיה; היא יכולה להפסיק לחסום את מועצת הבטחון בזכות הוטו שלה ושלא ירשמו הצבעות באו"מ : ארה"ב, ישראל ומיקרונזיה נגד שאר העולם. תאמר כל שאר העולם אנטישמיים? באמת.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502797
אולי פעם אחת נשים את העובדות לפני העמדות? כאילו שלא ידוע כי מתוך כמאאתיים אומות החברות באו"ם 50 נמנות על הליגה הערבית ומדינות האיסלאם. היתר אומנם מחויבות להישרדות מדינת ישראל, בעיקר בגלל מרכזיותה בנושאי אספקת נפט ועקרונות הדמוקרטיה וזכויות האדם, אבל חלקן (192) עדיין שוקלות אינטרסים עצמיים כדוגמת נקודות אור עולמיות על המפה הגלובאלית - סין, זימבאווה, בורמה, ויטנאם, בוליביה וקמבודיה כמשל? או רוסיה הדמוקרטית של פוטין? אלביון הצבועה? שבדיה הנייטרלית במלחמת העולם (עם חימוש לנאצים)? אולי דרא"פ במאבקה הנחוש באיידס? הטוטסי? ההוטו? הפסיכי צ'אבס? קסטרו?

על מה אתה מלהג איציק? עד כמה נסתתמה בינתך?
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502815
כתשובה לשורה האחרונה אתחשב בשעה שכתבת את התגובה.
אני מסכים עם חלק מהחישובים שלך. אבל אלביון הצבועה, שבדיה הנייטראלית, דנמרק הצבועה, הולנד האנטישמית, בלגיה שונאת ישראל, צרפת, איטליה...אם היו לפחות 10 מדינות בהצבעות האלו. אבל ישראל, ארה"ב ומיקרונזיה?הנה אתר בו רשימת ההצבעות בהן הטילה ארה"ב וטו:
כותב האתר מתבלבל קצת בין מועצת הבטחון ובין העצרת ששם אין זכות וטו.אבל תוצאות ההצבעה הן תוצאות ההצבעה. היינו גם בחברה טובה בהצבעות על האמברגו נגד דרום אפריקה.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502852
"Respect for the right to universal freedom of travel and the vital importance of family reunification" ?
מה זה, לכל הרוחות? האופציה הקומית?
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502878
אין שום דבר קומי במשפט הזה. מדובר כאן על חופש התנועה והזכות לאיחוד משפחות. החלק השני של המישפט רלוונטי למדינת ישראל- בגלל הוראת שעה יכול להיות זוג נשוי שאינו יכול לחיות ביחד .
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502883
אוי-אוי-אוי... לתומי/טמטומי נשמט לי בקריאה ה"re" שלפני ה"unification" ...
מצטערת, ותודה על התיקון.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502896
יכול לחיות יחד, פשוט לא כאן.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502901
אני מכיר את הטיעונים הללו. גם בן הזוג שחי כאן הוא על תנאי אם יהיה ממושמע, ישבע אימונים ואף פעם לא יתלונן.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502905
אם אתה מכיר את הטיעון, מדוע אתה ממשיך להפיץ אמירה שהיא חצי-אמת כגון "לא יכולים לגור יחד"?
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502931
מעניין. הזכרת לי שאם אשאל איפה אני גרה עליי לומר ''ירושלים, ישראל'', ולא רק ''ירושלים'', פן יחשבו שאני מדברת על איזו עיר בארה''ב.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502218
יש לי שתי הערות, כללית וספציפית.

הערה כללית:
הבעיה שלך קשורה לסוגיה במדעי המדינה שנקראת "הצבעה טקטית". הצבעה טקטית היא הצבעה למפלגה שהיא איננה הבחירה הכנה שלך, כדי למנוע תוצאה פחות רצויה. למרבה הצער, כל שיטת בחירות חשופה במידה כזו או אחרת להצבעה טקטית - והצבעה טקטית נחשבת כבעיה מכמה בחינות:
- ברמה האישית, זה קל להתפלסף על הצבעה למפלגה X כי יש לה יותר סיכוי\זו הבחירה הפחות גרועה\סיבה רציונלית אחרת. אבל כשאתה נמצא בקלפי, ונדרש להצביע כנגד המצפון שלך, זה לא פשוט בכלל. אולי זה "הפער בין המציאות לבין..." שאת מדברת עליו.
- ברמה הגלובלית, הבחירות הופכים למשחק מסובך‏1 שבו המצביע צריך להתחשב באסטרטגיה של כל המצביעים האחרים (ולקחת בחשבון שגם שהם מתחשבים באסטרטגיה שלך) ולהגיב בהתאם. בסופו של דבר, התוצאה של המשחק עשויה להיות גרועה יותר לרוב הציבור ‏2.

הערה ספציפית:
ייתכן שזה יהיה שימושי עבורך (או בעבור מישהו אחר שקורא את זה): יש שיטות שבהם אפשר לחלק את הקול שלך. נגיד שליש לעבודה, שני שליש למרץ. א. למצוא עוד שני ידידים שחושבים כמוך ולתאם איתם את ההצבעה. ב. לקחת שלוש פתקים ליד, שניים של מרץ ואחד של העבודה ולהפוך אותם. להגריל אחד באקראי ולהכניס לקלפי (מבלי להציץ!)

---------
1 שאפשר לטפל בו בעזרת תורת המשחקים..
2 כדוגמא פשטנית, נגיד שיש רק עבודה, ליכוד וקדימה. נניח שרוב מוחלט של הציבור מזדהה עם קדימה. אבל האגף השמאלי של מצביעי קדימה יצביעו לעבודה כמשקל נגד לימניים, והאגף ימני יצביעו ליכוד באופן סימטרי, וכך קדימה תשאר המפלגה הקטנה מבין השלוש, למרות שרוב הציבור מזדהה איתה.
ברוך הבא הנשיא אובאמה 502221
בתגובה הזו היה חרמממפ קטלני, עם הקוראים סליחה.
כל מציץ עושה לו חג 502556
בשיטת ההגרלה, רציונלית מותר להציץ - זה לא משנה. רגשית, לרוב האנשים (מבין האפס שנוקטים את השיטה הזו) אכן עדיף לא להציץ.
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • שוטה הכפר הגלובלי
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • שוטה הכפר הגלובלי
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • שוטה הכפר הגלובלי
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • אסף ארצי
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • שוטה הכפר הגלובלי
  אביב נעורים • דורון הגלילי
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • שוטה הכפר הגלובלי
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • איציק ש.
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • צפריר כהן
  חשיבותה של רצינות וחשיבות ההרפיה שבליצנות • האייל האלמוני
  חשיבותה של רצינות וחשיבות ההרפיה שבליצנות • האייל האלמוני
  חשיבותה של רצינות • אלמוני באופן זמני
  חשיבותה של רצינות • שוטה הכפר הגלובלי
  חשיבותה של רצינות • אלמוני באופן זמני
  חשיבותה של רצינות וחשיבות ההרפיה שבליצנות • צפריר כהן
  חשיבותה של רצינות וחשיבות ההרפיה שבליצנות • האייל האלמוני
  חשיבותה של חשיבות ההרפיה שבליצנות • אנטילופה
  חשיבותה של חשיבות ההרפיה שבליצנות • האייל האלמוני
  חשיבותה של חשיבות ההרפיה שבליצנות • אח של אייל
  כמה בוגר מצידך • האייל האלמוני
  כמה בוגר מצידך • אח של אייל
  כמה בוגר מצידך • אנטילופה
  כמה בוגר מצידך • אח של אייל
  חשיבותה של חשיבות ההרפיה שבליצנות • אנטילופה
  חשיבותה של חשיבות ההרפיה שבליצנות • האייל האלמוני
  חשיבותה של חשיבות ההרפיה שבליצנות • אנטילופה
  חשיבותה של חשיבות ההרפיה שבליצנות • האייל האלמוני
  חשיבותה של חשיבות ההרפיה שבליצנות • איציק ש.
  חשיבותה של חשיבות ההרפיה שבליצנות • אנטילופה
  חשיבותה של רצינות וחשיבות ההרפיה שבליצנות • אח של אייל
  חשיבותה של רצינות וחשיבות ההרפיה שבליצנות • צפריר כהן
  חשיבותה של רצינות וחשיבות ההרפיה שבליצנות • האייל האלמוני
  הסתברות מותnyet! • אביב י.
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • שוקי שמאל
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • אנטילופה
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • חשמנית על מונית
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • אנטילופה
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • ברמנית מהורהרת
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • איש שמאל
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • יהונתן אורן
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • איציק ש.
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • יהונתן אורן
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • יהונתן אורן
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • איציק ש.
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • יהונתן אורן
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • איציק ש.
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • יהונתן אורן
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • איציק ש.
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • סימולטור
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • העלמה עפרונית
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האלמוני/חשמנית על מונית
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני1
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני1
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • דורון הגלילי
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • איציק ש.
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • אנטילופה
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • איציק ש.
  ברוך הבא הנשיא אובאמה • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה ? • רואה שחור(ות)
  ברוך הבא הנשיא אובאמה ? • רון בן-יעקב
  ברוך הבא הנשיא אובאמה ? • רון בן-יעקב
  ברוך הבא הנשיא אובאמה ? • האייל האלמוני
  ברוך הבא הנשיא אובאמה ? • צפריר כהן
  ברוך הבא הנשיא אובאמה ? • רואה שחור(ות)
  ברוך הבא הנשיא אובאמה ? • רון בן-יעקב
  ברוך הבא הנשיא אובאמה ? • האייל האלמוני
  איציק ש. - מאחוריך • דורון הגלילי
  ברוך הבא הנשיא אובאמה ? • איציק ש.
  ברוך הבא הנשיא אובאמה ? • רואה שחור(ות)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים