אעביר לפה גם תגובה שכתבתי במקום אחר. 505962
הבעיה האמיתית היא בשאלה התמידית של קציני צה"ל - 'משלח יד או שליחות'. מה הקשר? הקשר הוא שאם קצין אמריקאי בכיר נתפס במצב כזה, אין שאלה מה עושים איתו - יש תקנוני משמעת, יש כללים מחמירים (כולל איסור ניהול רומנים מחוץ לנישואים, לפחות כך היה לפני כמה שנים) ויש הבנה ברורה שאם בחרת להשתייך למקצוע הקצונה, יש עליך חובות נוספות מתוקף המקצוע גם אם מבחינת החוק אתה לא חייב כלום לאף אחד. לבריטים יש כמה דברים דומים, בתוספת מסורת בת דורות של It's not done, ובעברית - "יש דברים שלא עושים" (או לפחות שלא נתפסים. גם בארה"ב היה מקרה אונס טייסות הצי הידוע, למשל). אצלנו אין 'מעמד הקצונה', אבל יש דרישות ממנו. כך שיכולים היו להיות אצלנו אלופים שכל שנה חתמו לשנה נוספת, כדי לא להיות 'אנשי צבא מקצועי' לפי חוזה. אצלנו הקצונה הבכירה עדיין במידה רבה נתפסת כשליחות לפני מקצוע. כיוון שכך, וכיוון שיש גיוס חובה שהוא הבסיס לכל זה, אין תקנונים מקצועיים, כי הרי הצבא הוא שליחות, לא איזשהו מקצוע כמו עורך-דין או רואה-חשבון עם תקנון אתי (למעט ההוא של אסא כשר, שלא ממש מיועד רק לקצינים וכוללני עד כדי לא לומר כלום כמעט). ואז קורה שמישהו חורג מהציפיות שיש לנו לגבי מעמד הקצונה שלא מוגדר רשמית כמעמד, ואז בלגן - כי אין בעצם שום דבר מוסדר לגבי התנהגות הקצין ומעמד הקצונה, למעט אוסף ססמאות מעורפלות למדי, ואז לרוב הדברים מתקזזים לכיוון "לו הוא היה בצבא ארה"ב" (אבל לצבא ארה"ב יש תקנונים ומסורת) ולחילופין "הכל במסגרת החוק" (אבל לכולם יש הרגשה שזה לא מספיק לקצין).
אעביר לפה גם תגובה שכתבתי במקום אחר. 505970
לגבי הבלגן - מרום לא טען ''לא ידעתי שזה אסור'', הוא בעצמו אמר שזאת מעידה. חוץ מזה, נזיפה אצל הרמטכ''ל על התנהגות שאינה הולמת קצין היא הליך משמעתי, בדיוק כמו נזיפה בטירונות על כפתור שנפרם.
אעביר לפה גם תגובה שכתבתי במקום אחר. 505971
אבל שוב - זו הנקודה: כפתור שנפרם הוא הליך משמעתי, לא מוסרי, ו'מעידה' הוא אומר אחרי שתפסו אותו כדי להסביר למה הוא לא צריך לחטוף. אם היה תקנון ברור יחסית למעמד הקצונה, המצב הזה מן הסתם היה נמנע.
אעביר לפה גם תגובה שכתבתי במקום אחר. 505975
בטח משמעתי. למה, עבירה על כללים אתיים היא לא עבירת משמעת?

תמיד יהיו דברים שלא הוגדרו מראש ויכנסו לסעיף התנהגות לא הולמת. אחרת תצטרך להגדיר בתקנות מה נחשב מועדון חשפנות, והחל מאיזה דרגה אסור לבקר בו, ומה הגבול בין חד-פעמי לקבוע. מה, לאסא כשר אין חיים?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים