רוחק ראות 513165
בוועדה לבחירת שופטים יש עתה רוב של "אנשי ימין" - חמישה מול ארבעה. למזלה של כבוד השופטת דורית בייניש, גדעון סער הקדים רפואה למכה. האם הדבר קשור לכך שסער היה בעבר עוזרה של עדנה ארבל? לא, לא יכול להיות...

רוחק ראות 513166
סער עשה רק עבודה חלקית; לבחירת שופטי בית המשפט העליון אכן צריך רוב שיחייב להגיע להסכמות ולא ראש בראש. לבחירת שופטים אחרים חיזק הימין את כוחו. צריך לזכור שבישראל אין בית משפט לחוקה וכמדומני כל בתי המשפט מוסמכים לפסוק בעניין הסתירות בין החוקים, לכן יש לימין השפעה בנושא הזה.
רוחק ראות 513168
מבחינה פורמלית, אין אזכור בחוק לסמכות בית משפט לפסול חוקים. בפועל היה רק מקרה אחד בו ההין שופט שלום ''לבטל'' חוק, ושופטי העליון הסתייגו מכך.
דרך אגב, בעבר נעשו מספר ניסיונות לעגן בחוק את סמכות בית המשפט העליון לפסול חוקים, הן על ידי השר פרידמן והן על ידי חבר הכנסת פינס-פז, וזאת בתמיכת אהרון ברק.
רוחק ראות 513169
אפשר להרגע: עוזי פוגלמן בדרך.

רוחק ראות 513171
לקריאה נוספת: גם ביקורת שיפוטית [ויקיפדיה] מהפסקה "היעדרה של חוקה וההשפעה על הביקורת השיפוטית"

וגם המאמר "בסך הכל נפסלו שלושה חוקים" מ-‏2002 של משה גורלי ב"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...
רוחק ראות 515725
עכשיו מציע יריב לוין לבטל את חוק סער. עכשיו נשאר לשמוע מה חושב על ההצעה אופיר פינס (שהתנגד לחוק סער כשהיה לביניש רוב). חבל שפרידמן כבר לא איתנו וביניש היתה אז חכמה מספיק כדי לשתוק - יכולנו לקבל חגיגה אמיתית.

רוחק ראות 515729
פרוטוקול של דיון מעניין בועדה לפני אישור סופי של הצעת חוק סער. למתעצלים, ההיילייטס: דוד רותם (היום חבר הועדה ה"ימני") תמך בחוק ואפילו ציין לחיוב את העבודה שהחוק נותן זכות וטו בידי השופטים, ראש לשכת עורכי הדין יורי גיא רון ("שמאלני") התנגד.

איך אפשר לדעת מה היתה הצבעת חברי הכנסת באישור החוק בקריאה השלישית במליאה?


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים