514355
הפורום המשפטי למען א"י פנה למפעל הפיס בתביעה לבטל את זכייתו של אלון חילו בפרס ספיר. בפורום חוששים לניגוד עינינים של יו"ר חבר השופטים יוסי שריד שהוא דוד של עורכת הספר של חילו, רנה ורבין ומכיון ששריד וחילו הופיעו יחדיו במספר ארועים של הוצאת ידיעות אחרונות בעת הוצאת ספריהם החדשים.

נחי אייל מנכ"ל הפורום אמר "איננו מכירים את חילו ואת ספרו ואיננו מתיימרים לקבוע אם הוא ראוי או לא לפרס. אך החשש לניגוד ענינים של יו"ר חבר השופטים מעלה סימני שאלה קשים על טוהר הבחירה ופוגע אנושות באמון הציבור בוועדת הפרס".

"מפעל הפיס מחויב בדין וחשבון לציבור והוא אינו יכול להותיר את המצב על כנו. יש לבטל את הזכיה ולערוך את תהליך הבחירה מחדש הפעם ללא השופטים הנוגעים בדבר".

חילו זכה בפרס על ספרו "אחוזת דג'אני" שראה אור בהוצאת ידיעות ספרים ויקבל מענק כספי בסך 150 אלף שקל. בנוסף למענק המועמדות בסך 25,000 ש"ח, וספרו יתורגם ויצא לאור בשפה זרה על פי בחירתו.

נימוקי השופטים לבחירת הספר: "זהו רומן תקופתי המתרחש בשנת 1895 בפלשתינה ומפליא לשלב מציאות והזיה, סיטואציות קומיות ודרמטיות, רומנטיקה וסרקזם. אמת ובדיה נארגות כמלאכת מחשבת בכל רובדי הספר – מהשפה והדמויות ועד לסיפור העלילה. `המביא לבית הדפוס`, המוזכר בפתיחת הספר, מתעתע בקורא לחשוב כי מובאים בפניו מסמכים מקוריים שנכתבו כביכול על ידי החלוץ חיים קלווריסקי (מרגליות). חלקו האחר של הספר הוא תרגום כביכול מיומנו של הנער הערבי, צאלח דג`אני – תרגום המבקש להישאר נאמן לשפת המקור, ערבית ספרותית עשירה ופיוטית. גדולתו של הרומן היא במלאכת הרמייה הספרותית העדינה והמסעירה לכל אורכו".

פרסום ראשון: 25/06/09, 07:26עוזי ברוך
הכל פוליטי 514357
אז עכשיו תורי לכתוב: אם הספר היה מכיל תוכן ימני יותר, האם באמת היתה מגיעה תביעה קנטרנית כזו מצד גוף עם זיהוי פוליטי כה מובהק?
הכל פוליטי 514359
לא מצד הגוף הזה, אבל סביר מאוד שמצד גוף קיקיוני בצד השני. ולראיה - התלונות של רופאים למען זכויות אדם בישראל נגד מתן פרס נובל לאומן ושלינג.
הכל פוליטי 514369
הירשזון מודיע שהוא נתח קורבן לציבור על חשבון כל אלה שעשו לביתם.
לדעתי אכן חבל שהתביעה הזו, שאכן יש בה מהקנטרנות, הייתה צריכה להגיע מצד גוף עם זיהוי פוליטי כזה.
מאידך - נאמר שזוכה הפרס זכה בו על חודו של קול. של מי הקול שעל חודו זכה בו ?
אם בביבי נזפו (!!!) על שהשתמש בשירותי חינם (?? לכאורה ?) של מוביל רהיטים ועשו מזה שערוריה, המקרה כפי שכאן מתואר, הקשרים המשפחתיים, החבריים, העסקיים אגם הנטיה הפוליטית, אין בהם מקום שיאמרו משהו ?

מכל מקום זה לא משנה לי מלבד העובדה שהבידיון פוגע במדינת ישראל. אין לנו ארץ אחרת ולא צריך היה שיהיה כך.

וזה גם לא משנה לי מכיוון שהם כבר עשו לביתם כולם ולא יעזור בית דין. יש להם סוללות של עורכי דין וכספים וזמן וחברים ואליטות, ומי שנמצא בפנים לא כך חושב אמנם, רק מי שבחוץ. והירשזון הוא נתח שהשיירה העוברת השליכה לכלבים הנובחים.
הכל פוליטי 514371
רגע, אתה לא הירשזון?
על חוד קולו הכפול של שריד 514434
הספר זכה על חוד קולו הכפול של יוסי שריד. שלושה נגד שלושה, כולל יוסי שריד. ואז שריד מצביע שוב, מתוקף היותו היו"ר, ומביא לזכיית הספר. ניחא הרקע הבעייתי והצבעה אחת של שריד, אבל שתי הצבעות?
קולו הכפול של שריד-מישהו יודע אםשריד מקבל משכורת עלפעילותו בפיס? 514442
אם הוא מקבל משכורת וכמה הוא מקבל ?
יוסי שריד עשה עלי תמיד רושם של שמאלני קיצוני אבל ישר. אלא שהמעשה הזה קבר את דמותו אצלי לחלוטין וגם לעולם לא אקבל יותר אף דמות שתתואר שהיא נקייה לחלוטין מבחינה ציבורית. זה על משקל אם בארזים נפלה שלהבת.
קולו הכפול של שריד-מישהו יודע אםשריד מקבל משכורת עלפעילותו בפיס? 514451
הוא פעל לפי התקנון, כפי שהוא מוגדר במקרה של שוויון. אבל לאור הרקע זה בעייתי. יש האומרים שאחד השופטים גם נעדר, ולא נשאל לדעתו לפני ההצבעה הכפולה של שריד.
יכול היה להימנע שיהיה TIE. כמה הוא מרוויח ? כמה ? מי יודע ? 514455
יכול היה להימנע שיהיה TIE. כמה הוא מרוויח ? כמה ? מי יודע ? 514462
אני לא ממש שולט בתקנון של פרס ספיר, אבל - במקרים כאלו, כשליו''ר יש קול כפול (או קול מכריע) במצב של שוויון, זה לא שמצביעים, יוצא תיק''ו, ואז היו''ר מוסיף עוד קול, אלא שמצביעים פעם אחת. אם יש שוויון קולו של היו''ר שווה יותר, ואז נבחר מה שהוא הצביע.
יכול היה להימנע שיהיה TIE. כמה הוא מרוויח ? כמה ? מי יודע ? 514468
רוצה תקנון, הא לנו תקנון.

אבל תקנונים זה לחננות. כל מה שנחוץ לצורך הפתיל הזה, ובכלל, לצורך השתלבות בעולמם הלא-מורכב-מדי של אוטיסטים צ'וק'צוקים, זה לחזור על סדרת לחשי הקסם: "אליטות!", "סוללות של עורכדינים!", "עשו לביתם!", ואז, בהגיע הרגע הגדול, יש להוסיף בדמעות גיל: "או! הנה! יוסי שריד הוא הסבתא הערביה של אלון חילו! אמרנו לכם או שלא אמרנו לכם!!!" - ואז הכל מסתדר על מקומו בשלום, ובא לציון גואל, ומי צריך תקנון-שמנון, ומי צריך לבדוק ברצינות אם משהו או מישהו השפיע באמת, ואיך השפיע, על משהו או על מישהו.

(הבהרה: אין תגובה זו באה לבטא תמיכה או אי-תמיכה בבחירת "אחוזת דג'אני" או בכל בחירה קודמת של הקרן שבפליגתא דפלגי. תגובה זו באה לבטא רגשי עליונות גזעניים, גרידא)
יכול היה להימנע שיהיה TIE. כמה הוא מרוויח ? כמה ? מי יודע ? 514469
אני לא מבין את כל ההתעסקות בשאלת הקול הכפול. גם לו היה חבר ועדה מן המניין, היתה השתתפותו פסולה.

לו היתה אחייניתי עורכת ומקדמת ספר המועמד לפרס, הייתי נמנע מהשתתפות בועדה באותה השנה. מה היית אתה עושה?
יכול היה להימנע שיהיה TIE. כמה הוא מרוויח ? כמה ? מי יודע ? 514470
אם כבר, אז בהתייחס לכותרת - לו נמנע לא היה שוויון. רונית מטלון היתה זוכה (אולי תודות לבן זוגה לשעבר, שופט שלו הוקדש הספר. הידד).
יכול היה להימנע שיהיה TIE. כמה הוא מרוויח ? כמה ? מי יודע ? 514472
נו, אז הפרס ניתן לסופר שקרוביו הם רבי ההשפעה ביותר.

מעניין האם זאת מורשת ברדוגו, או מורשת הפנקס השחור.
יכול היה להימנע שיהיה TIE. כמה הוא מרוויח ? כמה ? מי יודע ? 514471
לא מצאתי שם את ''הצהרת גילוי נאות בנוסח ה(לא) מצ''ב''.
יכול היה להימנע שיהיה TIE. כמה הוא מרוויח ? כמה ? מי יודע ? 514479
הנה טיוטה עם ההצהרה משנת 2005. אני מנחש ששריד והירשפלד הודיעו על קשריהם, אך סבור כי קשרים אלו נוגדים את ההצהרה "אין לי ניגוד עניינים". משהודיעו, היה על יו"ר חבר השופטים (LOL) ועל הנהלת הפרס לפסול את השתתפותם בשיפוט.

למתאוגרים מיקרוסופטית:
אני הח"מ, מסכים לשמש כשופט בפרס ספיר לספרות לשנת _________.

משעיינתי ברשימת הספרים שהוגשו לתחרות הנני מצהיר כי:

* אין לי ניגוד עניינים בהשתתפותי בחבר השופטים עם מי מן הסופרים או הוצאות הספרים בתחרות.

* רצוף בזה קשריי העסקיים (בחמש השנים האחרונות) ו/או המשפחתיים עם מי מן הסופרים או הוצאות הספרים:

* רצוף בזה נקודות הראויות ליידע את יו"ר חבר השופטים ואת הנהלת הפרס:
יכול היה להימנע שיהיה TIE. כמה הוא מרוויח ? כמה ? מי יודע ? 514531
התגובות שלהם היו המביכות בכל הסיפור:
שריד: "אני בטוח שלא נפל פגם בשיקול הדעת הענייני ובנקיון דעתי". (ואני בטוח שדעתך לגבי שיקול הדעת של עצמך איננה רלוונטית לשאלה).
והירשפלד אפילו יותר מוצלח: "אני בדקתי עם עצמי האם אני עומד בניגוד עניינים והגעתי ביני לביני להחלטה שאני נקי לגמרי" (מטענות ההגנה במשפטו העתידי של יאשה קלמנטוב, מזכ"ל חברת החשמל, 2018: "אני בדקתי עם עצמי האם אני עומד בניגוד עניינים, והגעתי ביני לביני להחלטה שאני נקי לגמרי, ולכן אין צורך במכרז ומיניתי את האדם המתאים ביותר, בני זוסיא קלמנטוב למנהל כללי של תחנת הכח בחדרה").

המשך תגובתו של הירשפלד פשוט טוב מכדי שאתעלם ממנו:
"אני לא חושב שיש כאן ניגוד עניינים. זו מערכת יחסים שהייתה ונגמרה. העובדה שהספר הוקדש לי נכונה אולם הוקדשו לי לא מעט ספרים ושירים. בתוקף מקצועי פגשתי ואף לימדתי הרבה סופרים אחרים.העובדה שהיה לי בעבר קשר עם רונית מטלון אינו עניינו של אף אחד. חוץ מזה - אף אחד גם לא יודע אם הצבעתי לה או לא. אם הייתה זוכה אולי היה מקום שאומר לוועדה לשים לב באופן מיוחד. חברי הוועדה ידעו על הקשר בינינו, זה לא סוד, כולם יודעים שאני מפריד בין הדברים וגם לכל אחד אחר ממבקרי הספרות יש כל מיני קשרים. אנשים יודעים להפריד".
ולסיכומו של עניין: לדבריו בעצמו הוא לא דיווח על הקשר הנ"ל בטופס הגילוי הנאות כי:
1. הוא החליט שהוא נקי לגמרי.
2. וכבר אין מערכת יחסים, אז אין צורך בגילוי נאות.
3. ובכלל, זה שהספר הוקדש לו לא אומר שיש לו איזה קשר לסופרת.
4. לא שזה אומר שהוא הצביע עבורה, חלילה,
5. ובכלל, כולם ידעו ולכן הוא לא היה צריך להצהיר על זה.
6. ואתם חושבים שאחרים יותר טובים? נה!
LOL 514564
LOL 514565
אם זה לא היה במדינה שלי, גם אני הייתי צוחק.
LOL 514698
חבר שלי אומר: אם זה לא היה הילד שלי זה היה נורא מצחיק.
LOL 514711
אני מנחש שהן חברך והן ראובן קראו בספריי, או שמעו זאת במזרח אירופה, כמוני.
בארור 514728
יכול היה להימנע שיהיה TIE. כמה הוא מרוויח ? כמה ? מי יודע ? 515029
על פי הכתבה ב-ynet, טעיתי כשניחשתי ששריד דיווח על קשרי המשפחה עם ורבין. בניגוד מסוים לפרשנות של המדליף, סעיף ההצהרה על קשרי משפחה נפרד מסעיף ניגוד העניינים הכללי, ולכן אינו מסור לשיקול דעתו של השופט.

(חוץ מזה הייתי נותן את התוספתן כדי לדעת לכתוב תגובה מוצלחת כשלך).
יכול היה להימנע שיהיה TIE. כמה הוא מרוויח ? כמה ? מי יודע ? 515166
עם כל הכבוד לטווידל, התגובה של הירשפלד לוקחת אותה בגדול, לדעתי. תגובת שפר אמתית.
514358
מציאות והזיה, אמת ובדיה, תעתוע, רמייה ספרותית?
אני רץ לקנות!
מוזר.אני קניתי כבר כשיצא לאור, ושלחתי למי מבני משפחתי שהגרו מכאן 514370

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים