51613
סיפורת טובה שקראתי בחודש האחרון :
"בית ללא שומרים"/היינריך בל
וודאי שאני ממליצה על כל אחד מספריו- ובמיוחד על "ביליארד בתשע וחצי", ועל "הרכבת הגיעה בזמן".

ספר עיוני שאני קוראת בחודש האחרוןומתחילה לחשוב שצריך לתרגמו לספרי לימוד
שמתאימים לכיתה א'- יב'. או בעצם להשימו כפתרון במרכזה של הזהות השראלית האבודה- כקאנון התרבותי הישראלי החדש שמזכיר לנו מאין באנו ואנה אנו באים:
"לשון לרע"/עדי אופיר
היינריך בל 51617
מעניין שהזכרת את היינריך בל. בימים אלה התחלתי לקרוא בפעם המי יודע כמה את ה"מוקיון", שלטעמי הוא אחד מיצירות המופת העדינות והדקות שנכתבו אי פעם.

גם "יומנה של קטרינה בלום" ו"תמונה קבוצתית עם גברת" מהווים עבורי קטגוריה נפרדת של ספרות. היובש העיתונאי/יומן משטרתי שבו מסופר על קטרינה בלום. או התסריט הכמו דוקומנטרי שמספר על הנערה שלמדה במנזר כיצד לזהות מצבי רוח ואישיות של אנשים דרך התבוננות בצואה שלהם - אלה הם יותר ממניירות ספרותיות. זה הסגנון שהופך למהות בפני עצמו.
היינריך בל 51626
אני נהניתי מאוד מ-"איפה היית, אדם?" ובמיוחד מ-"ביליארד בתשע וחצי" שקראתי מזמן, ומהסיפורים הקצרים שלו, שהכרתי רק כעת (שמרוכזים ב-"התקפה" וב-"הרכבת הגיעה בזמן", שהם קובצים חופפים למחצה).

בל מתמצת את גרמניה של החיילים, גרמניה של האנשים שנבלעו במכונה, ומנסים לשרוד בתוכה, לעתים בלי הסכמה, לעתים בלי הבנה, של מה שהיא באמת.

בקשר להמלצה השנייה של זהר ("לשון לרע" של אופיר).
התחלתי להתעמק בו לפני זמן רב, אך לצערי, להבין אותו באופן אוטו-דידקטי היא משימה שכרגע נמצאת מעבר ליכולתי, למרות שההבטחה שגלומה בו מרתקת אותי מאוד.
נראה לי שאני צריך להשלים עוד קצת חומר רקע לפני שאוכל לפנות אליו שוב, ומההתחלה.

הבעיה היא שקשה מאוד להשיג חומר רקע טוב (בעברית) מחוץ לאוניברסיטאות. המלצות יתקבלו בשמחה.
''לשון לרע'' 51723
אני לא חושבת שצריך חומר רקע, רק זמן פנוי ותנאים טובים לריכוז. ןכמובן דרוש הריכוז בעצמו.
אבל אנסה לחשוב על חומר רקע. אני לא בקיאה כלל בפילוסופיה פנומנליסטית- ולכן אין לי הפניות מידיות.
''לשון לרע'' 51728
מה עם הספר של מרלו-פונטי על הפנומנליזם? עדיין לא הגעתי אליו אבל הוא נמצא אצלי ברשימה.
''לשון לרע'' 51744
לא קראתי. כאמור, זה הספר הראשון מסוג פילוסופיה פנומנליסטית שיצא לי לקרוא באופן רציני. יש לי התמצאות מסוימת בתחומי מטאפיזיקה, אפיסטמולוגיה, מוסר, פוליטיקה, אידאליזם ואסתטיקה.
ספר לי עליו בבקשה (מה שידוע לך)ואולי גם אני אוסיף אותו לרשימה.
''לשון לרע'' 51748
הומלץ על ידי פילוסוף הבית המוערך שלי, ומופיע כרפרנס רציני לכמה ספרים מרתקים. מקריאה בתיאור הקצר וודאי שתביני מה מושך אותי לספר שלו. הלוואי רק שאני אוכל לותר על העבודה הרגילה כדי לקרוא בניחותא ולמלא כרסי בחזיונות פנומנולוגיים.
''לשון לרע'' 51751
הבנתי מה משך אותך.
אני חייבת להודות שנטיותי הפוכות (כפי שהבנת כבר), אבל אסתכל בספריה בהקדמה של הספר,כי הרי פילוסופי בית יודעים על מה הם מדברים.
מי הוא פילוסוף הבית המוערך ? 51752
מה אני יודע על היינריך 54421
קניתי פעם ספר שלו. או שקיבלתי אותו חינם באיזה מבצע לחיילים. אני לא זוכר את שם הספר, אם לשפוט לפי העטיפה- הוא נראה בסדר גמור. הוא לא מופיע באף אחד מהספרים שהזכרתם למעלה, כנראה שקיבלתי תמורה מדוייקת למה ששילמתי. התחלתי לקרוא אותו קצת אבל זה לא תפס אותי. בעסה. אולי אני אחפש איזה ספר אחר שלו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים