אמנת כנרת 52220
אני מקבל לחלוטין את דבריהם של גלעד וטל. שתי הערות נוספות:

א. בנוגע לאי שיתוף הערבים בפורום- פרופ' יולי תמיד אמרה שזה היה וויתור מצידה בכדי שהפורום יוכל להתקיים. אני הייתי מוותר על מי שאינו מוכן לשבת עם אחרים. אפי איתם לא מוכן לשבת עם ערבים? שיתכבד ויישב בביתו. באותה מידה אם פלסטיני-ישראלי לא היה מוכן לשבת עם ימניים היה מקום להשאיר לו את הבחירה לא להשתתף. ואולם- עצם מעשה האמנה נגוע בגזענות ואפליה. אם הייתי ערבי לא הייתי יכול להשתתף בשל מוצאי. אז מה המילים הגבוהות של האמנה על אי אפליה מטעמי גזע??? הגזענות בגוף הטקסט.

ב. אם הייתי מתקשר ומבקש להצטרף, האם היו נותנים לי? לא בטוח, כי מי בכלל מכיר אותי. ונועה בן ארצי- היא זומנה לשיחה וצורפה לפורום. למה? לא על סמך כישוריה, אלא כיוון שסבא שלה... גם זוהי אפליה המצביעה על הנורמות במדינתנו. מזכיר במשהו - גם אם לא באותה עצמה - את הנוהג בסוריה. זאת אינה דמוקרטיה.

חשיבותה של האמנה לדעתי, היא בכך שהיא מקבצת למסמך אחד את כל החוליים של החברה הישראלית (היהודית...).
אמנת כנרת 52224
עוד שתי הערות:

א. מרפרוף על שמות משתתפי הפורום מתקבל הרושם שחברים בו הרבה פחות "ספרדים" מאשכנזים". גם זה מצביע במשהו על הלך הרוחות המוכר והידוע. האחוסלי"ם ממשיכים להכתיב את סדר יומנו.

ב. באתר הפורום יש נוסח בערבית וברוסית. מה עם נוסח באמהרית? אה, אלה עוד לא יצאו מהמערות, אז אינטרטנט שיהיה להם? איזו טיפשות לצפות לכך. גם נוסח בערבית אין באתר, אבל זה כבר ברור- שיחכו עד שנחליט לדבר גם איתם. בינתיים שיישבו בשקט ולא יעיזו לצפצף, כי אז יוכח מעבר לכל ספק שהם רוצים להיפטר מאיתנו לטובת אחיהם הערבים.
למה צריך נוסח באמהרית? 52241
כי אם צריך אחד כזה אז בוודאי שגם צריך נוסח בספרדית לעולי ארגנטינה...
(עוד נתחרה באתרי האיחוד האירופאי במגוון השפות שלנו, רק שהם 300 מליון+ ואנחנו (היהודים שהאמנה הזאת פונה אליהם) בקושי 5 מליון)
הקטע של האיזון הקדוש ממש לא מובן לי!
יותר מ*מליון* איש עלו בעשור האחרון מחבר המדינות.מספר העולים מאתיופיה הוא עשרות אלפים בלבד.
כן!, לאוכלוסיה הדוברת רוסית יש מודעות פוליטית וחברתית (כמו גם נגישות לאין ארוך רבה יותר לאינטרנט) מאשר לאוכלוסיה האתיופית. כל ההבדלים הקודמים הם נגזרות של השכלה שמצויה בשפע ובחוגים נרחבים אצל דוברי הרוסית. סביר לדעתי להניח אדם אתיופי שלא מדבר עברית הרבה פחות מעורה בחברה הישראלית מהתאום הרוסי שלו, וזאת בגלל שה"רוסיות" נהפכה לחלק דומיננטי בישראליות בניגוד לאתיופיות. if not because of sheer scale then because of cultural dominance, or should it be vice versa?
למה צריך נוסח באמהרית? 52246
סביר שאין עולים מאתיופיה (70 אלף בסה"כ אם אני לא טועה) שגולשים באינטרנט ועדיין לא דוברים עברית. מעשית אני מסכים איתך שכנראה אין צורך בתרגום לאמהרית. סתם התחשק לי להכניס אותם לשיח. רוב הזמן כולנו מתעלמים מהם לחלוטין.

ואולי בכל זאת, אם להתעקש, היה צריך להכניס תרגום לאמהרית כמחווה של הכרה והתחשבות (מילים זרות לשיח הישראלי, אני יודע). בן או בת לעדה האתיופית שירצו להדפיס להוריהם את נוסח האמנה יצטרכו כיום לתרגם להם (לאלה ביניהם שלא קוראים עברית) אותה מילה במילה. יש הגיון במתן האפשרות לעולים מאתיופה לקרוא את נוסח האמנה בשפתם. וכן, הגיוני לפרסם גם נוסח בספרדית, הצדק עמך.
שיח ישראלי 52262
אני רק מקווה שאתה לא טופל עלי האשמות שווא של שיח ישראלי... איך אמר שרון: אין לנו שיג ושיח עם ישראלים.
בתור מישהו שנולד וגדל פה אין ספק שהושפעתי במידה כזאת או אחרת (אני אישית מעדיף אחרת) מהשיח הישראלי. אבל אני מנסה לתקן, להשתפר, לשוחח בשיח אלטרנטיבי.

הרשה לי להציע שיח אלטרנטיבי: תמהיל שלוקח את הטוב והיפה מכולם.
קצת מהשיח התנ"כי, קצת מהשיח האנגלי, קורטוב מהשיח הלטיני, יותר ממעט מהשיח ההשכלתי, קמצוץ מהשיח שבראשית העברית החדשה, רמזים לשיח הגרמני, עם מצלול העושר הצלילי שבשיח הערבי (יסלחו לי האוחזים בשיחים שלא הוזכרו, הקוראים מוזמנים להשלים)

בברכת שיח הומני, קר וזר.
שיח ישראלי 52265
אני מזדהה עם שאיפתך לתמהיל עשיר ומגוון בשיח. לא היה בכוונתי לטפול אשמה. סליחה אם כך התפרש.
אמנת ורסאי 52272
כל שיטת ממשל מדרדרת לאוליגרכיה ונפוטיזם. עובדה. (הא! עכשיו אני לא צריך להוכיח את הטענה שלי, שהרי כבר אמרתי שהיא עובדה)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים