מה האינטרס שלהם? 5224
רק שאלה אחת: מה האינטרס של החיבאללה בהמשך הלוחמה?

כפי שהדברים עומדים עכשיו, החיזבאללה הוא ענק. הוא הביס את ישראל וזרק אותה מלבנון בבושת פנים, השפיל את הצבא המתיימר להיות החזק ביותר בזירה, וריסק את המיליציה שלו ביום אחד, בלי קרב. אם לנסראללה יש שכל - ויש לו - הוא צריך לעשות מסדר נצחון ענק בבירות, לחלק צל"שים לאנשים שלו, ולהודיע שהארגון עובר לעסוק בפוליטיקה. התדמית שלו, כרגע, היא בשמיים.

מרגע שממשלת לבנון הודיעה שאין לה עוד דרישות כלפי ישראל, החיזבאללה איבד את הלגיטימציה להמשך המלחמה. כל מה שלבנון רוצה הוא השתקמות. אם החיזבאללה יפעל נגד ישראל - בהנחה שיצליח לשכנע את אנשיו לעשות כן - הוא יכול רק להפסיד. הוא יאבד את הילת המנצח אם יתקוף את ישראל ויכשל, מה שבהחלט צפוי, והוא יאבד את אהדת הקהל הלבנוני, אם תקיפותיו יגרמו לתגובה ישראלית קשה. בחינה צוננת של מצבו של החיזבאללה אומרת שעליו להניח את הנשק ולפנות לפוליטיקה.

נכון, תאמרו, אבל הם מוסלמים פונדמנטליסטים. אז מה? מי אמר שמוסלמים פונדמנטליסטים לא יכולים לחשוב בהגיון? גם איראן היא מדינה פודמנטליסטית, וגם היא פועלת מתוך שיקולי האינטרסים שלה.

יש מקום לאופטימיות זהירה. לחיזבאללה אין עוד סיבה למלחמה. קשה להניע אנשים למלחמה על ירושלים; הרבה יותר קל להניע אותם למלחמה על כפריהם. עם תום הכיבוש, יש להניח שתמה גם המלחמה.
לא זאת השאלה 5254
החיזבאלה, גוף בין כמה מאות לוחמים ספורים, היווה כלי בידי גורמים גדולים וחזקים ממנו : סוריה ואיראן.
לכן השאלה מה האינטרס שלו להמשיך להילחם אינה לעניין.
אני חושב שהאינטרס של סוריה בהמשך האלימות כאן ברור. אשר לאיראן קשה לדעת: שם יש התפתחויות כל הזמן שמשנות את דמותה.
אני משאר שהשלטון הסורי מייגע את מוחו כרגע איך למצוא תרוץ להישאר בלבנון וכו'.
איך יכלכל את מעשיו ומה יהיו ההתפתחויות בעתיד קשה כרגע לדעת.
להיות או לא להיות, זאת השאלה 5267
מר אנשלוביץ', להזכירך מאחורי אותם "כמה מאות לוחמים" עומדת מפלגה שהשיגה אחוזים לא מבוטלים בבחירות האחרונות בלבנון. לטעון שלראשיה אין מדיניות ומטרות שיתכן והם שונים מהקו הרשמי הסורי או האירני זו קצת תמימות לא? מה, ה"כלי" לא מבין שמשתמשים בו?
להיות או לא להיות, זאת השאלה 5275
בקרב תרנגולים יש תרנגולים שמן הסתם יש להם כל מיני רצונות, ויש בני אדם שמשסים אותם אלו באלו.
ערכה של המפלגה הפוליטית שמאחורי החזבאלה קטן בודאי מערכה של ממשלת לבנון כולה, וזו האחרונה גם לה אין יחסית כל ערך.
להיות או לא להיות, זאת השאלה 5277
דב, האם אתה קורא עיתונים? האם אתה מודע לקולות בלבנון הקוראים לסיום הכיבוש הסורי?
אני יכול להפנות אותך למאמר "הבשורה של ג'בראן תוויני" מאת מוטי אשכנזי שפורסם ב 25 למאי בעיתון הארץ שבו הכותב מזכיר מכתב של עורך העיתון לבשאר אסד בו הוא קורא להוצאת הצבא הסורי מלבנון.
אני לא הייתי מזלזל כל כך גם בחיזבאללה וגם בממשלת לבנון.
להיות או לא להיות, זאת השאלה 5281
הקולות האלה לא באים לא מממשלת לבנון ולא מחיזבאלה. להערכתי יישארו קולות.
אגב, לגבי שאלת האינטרס של החיזבאלה. (אני חוזר ליוסי גורביץ') , אולי מישהו יסביר לי מה האינטרס של החיזבאלה לשלוח את האספסוף לידות אבנים בחיילנו ?
הרי עכשיו אנחנו כבר בסדר. . .
והאם אתה בטוח שהאבנים יישארו רק אבנים ?
מי כאן עוקב אחרי החדשות? 5283
אני בבעיה, אני לא זוכר מי עוד השמיע הצהרות כאלו אבל היו, מישהו יכול לעזור כאן? Help!
אשר לאבנים, יש להבדיל בין פעולות אספסוף (אף אחד לא באמת שולח אותם עם מצבור של אבנים לזרוק על הישראלים) לפעילות מאורגנת כמו שליחת חוליה.
האם אני בטוח שהאבנים ישארו אבנים - לא, תמיד יתכנו כל מני יוזמות מקומיות אבל אני מקוה ונוטה להאמין שבזה זה יגמר. דרך אגב, מעניין לראות איזו מערכת יחסים תתפתח תוך כמה שבועות בין הלבנונים לתושבי מטולה ושאר הישובים.
קשה לי להאמין שאתה מאמין 5292
בתוך האספסוף זורקי האבנים עם דגלי החיזבאלה גם אנשים דוברי עברית שאך אתמול עבדו אצלנו, והיו בידידות עם מעבידיהם.
האם אתה במאמת מאמין שרק לבם מנחה אותם להשתולל עכשיו ?
מילכוד 2000 5302
לא, תועלתנות לשמה. ודי להזכיר את הזקן האיטלקי בבית-הזונות בסרט (ואני חושב שגם בספר אבל הוא בבית) "מילכוד 22" שמספר כיצד תמך בגרמנים כאשר כבשו את איטליה והיה פשיסט מובהק, אחר-כך כאשר הגיעו האמריקאים קיבל אותם בתשואות והוא זה שבעצם ניצח במלחמה.
בוא נוריד קצת את רמות הדמגוגיה. 5354
אני לא בטוח שה"אספסוף", כמו שאתה קורא לו, נשלח על ידי החיזבאללה. בהחלט יתכן שמדובר בתגובה ספונטנית של אנשים שהשתחררו מכיבוש עוין. כפי שכבר כתב כאן מישהו, יש ביניהם גם אנשי צד"ל לשעבר, או לפחות דוברי עברית, שמנסים להוכיח את נאמנותם לסדר החדש.

אף אחד לא מבטיח לי שאבנים לא יוחלפו בכדורים, אבל די ברור לכולם שעל כדורים יגיבו ביתר תקיפות מאבנים. בזריקת אבנים כמעט ואין סיכון; ירי זה כבר סיפור אחר לגמרי.
בוא נוריד קצת את רמות הדמגוגיה. 5388
תוכן תגובתך סביר, ואין לי הערות נוספות עליו.
אשר לכותרת, אני מניח שמתוך צניעות אתה מתכוון רק לעצמך, ולכן גם זה בסדר.
עוד שבוע, עוד חודש עוד שנה. 5532
שבוע עבר, האבנים לא רק שנשארו אבנים אלא הפכו לאוויר. ניפגש בשבוע הבא.
עוד שבוע, עוד חודש עוד שנה. 6240
חודש עבר ואני עדיין מחכה...
עוד שבוע, עוד חודש עוד שנה. 7225
כבר חודשיים, להתראות בחודש הבא...
עוד שבוע, עוד חודש עוד שנה. 8865
שלושה חודשים ובינתיים פצוע אחד מזריקת אבן. להתראות בעוד חודש...
עוד שבוע, עוד חודש עוד שנה. 9922
ארבעה חודשים, אני מקווה שכולכם כבר מצאתם כובע בשביל לנגוס בו, להתראות בחודש הבא...
אתה מתעלם מעובדות 9938
אין נפגעים אבל זריקת האבנים מפריעה לתפקוד השוטף של חקלאים באיזור. הם לא נפגעים כי הם לא יוצאים לשדות, גם כן הישג.
אני מתעלם מעובדות? 9940
ושוב אנחנו חוזרים לוריאנט של הדיון הרגיל - "מה עדיף?".

מה אתה מעדיף, אבנים או קטיושות וחיילים ישראלים בלבנון? את המצב הנוכחי או את המצב הקודם? אני חושב שבברירה בין השניים, המצב הנוכחי עדיף, ואתה, אלמוני יקר? באיזה מצב יש פוטנציאל גדול יותר להסכם שלום, בנוכחי או בקודם? האלמוניות היא מקלט מצוין, אולי גם מאבנים, אבל בטח מביקורת, לא?
אני מתעלם מעובדות? 10418
ערן, מה קרה שהפסקת את הדיווחים השוטפים שלך מגבול הצפון? ואיפה הכובע הזה שאתה אמור לאכול?
עוד על העובדות 10433
דובי, הגם אתה בימין?

זה הופך לטרנד בימים האחרונים. הפלשתינאים לא מקיימים את שהתחייבו לו, החיזבאללה ממשיך לזנב בנו, והשמאל מביט בפליאה בימין ואומר "איך ידעתם?"
אני מופתע מכושר העמידה הנמוך של השמאל. נראה לי שמעל לכל נעלבתם. מה בסך הכל עשו? לא עמדו בהתחייבויות? לא להאמין. הפלשתינאים? לא ממלאים התחייבויות? לא יכול להיות. בוא נעביר לפלשתינאים את הכותל, ואז נראה אם הם ישמרו עליו.
טוב שבית המקדש כבר חרב, אחרת היה לנו עוד משהו להעביר.

בינתיים, ערן מגיב אחת לחודש, בתאריך הנסיגה. עוד שבועיים וחצי נראה.

אגב, מי שחושב שמדובר בבעיה חשבונית ימשיך לבסס את החישוב על כמה ישראלים היו נהרגים עד כה אם לא היינו יוצאים.

רעיון לסטארט אפ חדש: ייצור כובעים אכילים לחוזי עתידות. הראשון לביל גייטס שלא הבין למה צריך במחשב זיכרון של יותר מ-‏64K.
עוד על העובדות 10437
עוד לא עברתי לימין. אני עדיין נטוע היטב במרכז (איזו מילה גועלית זו "מרכז", נכון? גם אני שונא אותה. נהגתי להגיד על עצמי שאני שמאלני, אבל בשלב כלשהו, נאלצתי לעצור ולהביט על הדעות האמיתיות שלי, וגיליתי שאני במרכז).
בילינסקי נהג בצורה, איך לומר, מעצבנת. הוא ניצל את פסק הזמן באלימות כדי לטעון שכל המלעיזים טועים, והמשיך בכך למרות שאיש לא התווכח איתו. מאוד מרגיז לגלות תגובה חדשה במאמר ישן, ללכת לשם, ולגלות שזה שוב בילינסקי עם הדיווח שלו.
והנה, מסתבר שהוא טעה, ובגדול. הייתי מצפה לאיזו מילה, ולא שימתין לעוד שבועיים וחצי. למיטב ידיעתי, אף אחד לא קבע לו תור לתגובה בעוד כך וכך ימים... אפשר להגיב בכל יום ושעה.
הכובע של גייטס 10500
גייטס דיבר על 640K, לא 64.

(יו, איזה קטנוני אני).
הכובע של גייטס 10509
דומני שאתה טועה. יש לך מראה מקום?
הכובע של גייטס 10513
נראה מקור אמין למדי (עם מראי מקום וכאלה).

חיפוש Google אחר המחרוזת

"640K should be enough" gates

מניב 226 תוצאות. כנ"ל עם 64K במקום 640 מניב 5 תוצאות בלבד.
הכובע של גייטס 10516
שלא לדבר על כך שהדברים נאמרו בימיהם של מחשבי ה-XT בעלי 640 הקילובייטים, ולא בימי הקומודורים בעלי ה-‏64...
לכובע שלי טעם וניל 10538
אני לא אוכל שום כובע.

הקשר היחידי בין הדיווח החודשי שלי לארועים הוא ששניהם מתייחסים לגבול לבנון. פעולת חטיפת החיילים (ואני הולך לומר עכשיו משהו מאד לא פופולרי בימים אלו) היא פעולה *טקטית* שמטרתה אחת - שיחרור העצורים הלבנוניים בישראל (ואם סגן מזכ"ל החיזבאללה, נעים קאסם יצליח, גם שחרור מספר אסירים פלשתיניים). לא מדובר בירי קטיושות על ישובים, לא מדובר בתקיפות של חיל-האויר או בפעולה של איזו סיירת ישראלית לשחרור השבויים, פשוט פעולה טקטית של החיזבאללה שהצליחה. אני לא רוצה יותר מדי להכעיס אנשים אבל יש מילה לועזית שמתחילה ב-לגי...

אני מוכן גם לתת תחזית שתוך כחודש (אולי יותר, אבל כמעט בטוח שפחות מחצי שנה) החיילים יהיו בישראל, והחיזבאללה ימשיך בתהליך של הפיכתו לתנועה פוליטית לבנונית תחת הנהגת השייך נסראללה.

ולא להתרגש, פשוט לא הייתי מחובר בימים האחרונים.
שניים אוחזים 10547
ואגב, למי שעדיין לא מקבל את דעתי על המאבק בתוך החיזבאללה בין אנשי המזכ"ל נסראללה לסגנו נעים קאסם, היום בשעות הבוקר התפרסמה ידיעה מביירות לפיה אחד מדוברי החיזבאללה פירסם רשימה של דרישות של החיזבאללה לשם שיחרור השבויים הישראלים. תוך שעה-שעתיים התפרסמה הכחשה מלשכתו של המזכ"ל נסראללה בה נאמר שנסראללה, ורק הוא, ימסור הודעות בנושא. אם זה לא מאבק פנימי אז מה זה?
כבר הפסקתי לספור 11234
טוב, החודש הדיווח קצת יותר מסובך, להלן העובדות.

שלושה חיילים נחטפו באיזור חוות שבעה. לטעמי - פעולה טקטית שאין לה שום דבר עם אזרחים. מטרתה אחת - לשחרר 19 אסירים אסירים לבנוניים, ביניהם השייך עוביד ומוסטפה דיראני, שגם הם, אגב, לא זוכים לביקורים של הצלב האדום (ואפילו לא מגן-דוד אדום). כמו כן, לנסות להשיג מידע על 4 דיפלומטיים אירניים שנעלמו מביירות בזמן מלחמת לבנון, ושממשלת אירן טוענת שמוחזקים בידינו (נשמע מוכר?). כמו כן, נחטף האזרח אלחננן טננבאום - לא בגבול הלבנון, אבל על ידי החיזבאללה. אני חושש שבעניין זה רב עדיין הנסתר על הגלוי ולכן איני יודע כיצד לפרש זאת, במיוחד מי אחראי לחטיפה והאם היא הייתה על דעתו של נסראללה. מה שברור שהיא כנראה תוכננה ע"י ראש מנגנון המודיעין של החיזבאללה שכנראה קשור גם לפיצוץ השגרירות בבואנוס-איירס ב-‏92 ולפיצוץ בבניין של הקהילה היהודית בבואנוס-איירס ב-‏94. אדם מתוחכם מאד ובעל יכולת ביצוע גבוהה כנראה.

לפני כמה ימים נתבשרנו על נסיון חדירה - אבל זה לא היה חיזבאללה! אלו היו פלשתיניים. אם יש משהו לתמוה עליו הוא מדוע רק ניסיון חדירה פלשתיני אחד במשך שלושת השבועות האחרונים ולא יותר? אני סבור שצבא לבנון והחיזבאללה מונעים מהם לפעול.

ותושבי גבול הצפון - לא ראו קטיושה מאז מאי. מה יהיה הלאה? המצב קצת משתנה, אבל אני עדיין מעריך שהשקט ישמר (אלא אם כן תפרוץ מלחמה כוללת עם מדינות ערב).

בברכת "ושבו בנים לגבולם" ולהתראות בחודש הבא
חצי שנה 12507
חצי שנה עברה, וגבול הצפון עדיין שקט.

המקום היחידי בו לעיתים ישנן התנגשויות מינוריות בין צה''ל לחיזבאללה הוא איזור חוות שבעה (''מזרעת שבעה'') שבמורדות הר דב. איזור זה נשאר במחלוקת בין ישראל ללבנון וסוריה עקב הסכם סורי-לבנוני בן כשלושים שנה שבו הודיעה סוריה כי היא מעבירה את האזור (שהיה בריבונותה עד לכיבושו במלחמת ששת-הימים) ללבנון. הטענה הישראלית היא ששטח זה הוא שטח סורי ולכן אין להחזירו ללבנון. לכן, סומן הגבול הבינלאומי המוסכם מלבד אותו חלק שבמחלוקת.

בניגוד לתחזיות של אחרים, לא הצטרף החיזבאללה לפלשתינים ויצר חזית שניה אלא שמר על שקט יחסי (ובגלל זה כמעט ושכחתי את ה''דו''ח החודשי'' שלי כפי שדובי כינה אותו, החודש)

להתראות בחודש הבא.
חצי שנה 12516
שלושה חיילים שנחטפו ועדיין לא שמענו מהם שום דבר (אלא אם אני באמת מנותק) זה לדעתך בסדר גמור? זה "התנגשות מינורית"?
מעניין.
חצי שנה 12517
כן, אני כבר רגיל לטענות הסניליות שלך דובי (אגב, קלף מנצח בויכוחים) אבל אל תתן לעובדות להפריע לך:

א. זה לא היה בחודש שעבר אלא בזה שלפניו, וכבר התייחסתי לעניין בפרוטרוט.

ב. החטיפה התבצעה בדיוק באזור שבמחלוקת ולכן היא עדיין במסגרת "כללי המשחק" אם אפשר לקרוא לדברים שכאלו כך.

ג. ישראל עדיין מחזיקה 19 לבנונים (עובדה שרבים בוחרים להתעלם ממנה משום מה), ביניהם אנשי חיזבאללה. אני מבין שהמוסר אצלך הוא דבר יחסי, או שלחילופין אתה מצפה שהחיזבאללה לא ידאג לשחרור אנשיו (טוב, יש להם מנטליות שונה, נכון?!)

ד. אם אתה מתכוון לשוב ולהאחז בסניליות - ראה עצמך (כהגדרתך) כמנותק מבחינה מעשית ;-)
חצי שנה 12527
זה בסדר, אני יודע שזה היה בחודש הקודם, אבל מרגע שזה קרה, ועד לסיום הפרשה הזאת, מבחינתי אי אפשר לטעון ששקט בגבול. אין לי (ואני מניח שגם לך) מושג לגבי התנהלות הדברים בסוגיה הזו. מבחינתי, כל עוד לא הוחזרו החיילים, החיזבאללה מפעילים טרור דיפלומטי.
באשר לאנשי החיזבאללה השבויים בידינו - אם כל דרישת החיזבאללה הייתה החזרתם, אני מאמין שהיינו סוגרים עסק. הבעיה היא שהם דורשים גם את שיחרורם של כמה מאות פלסטינאים, מתוך הכרה בכך שעבורנו, משום מה, חרותם של אנשינו הרבה יותר חשובה מאשר חרות אנשיהם עבורם.
חצי שנה 12532
אז זהו, שלא.

אני שוב מסתמך על מקור פנימי – העיתונאי רן אדליסט שביקר בטכניון לפני כשלושה שבועות. מר אדליסט טוען כי ממשלת ישראל משהה את העניין כדי לא להפוך את עניין החטיפות לשגרה. כלפי המשפחות משדרים "הכל בסדר, אנחנו דואגים" אבל בפועל מעכבים בכל דרך אפשרית. אין לי את ההפנייה המדוייקת בידי אבל מזכ"ל החיזבאללה, השייך חסן נאסרללה, קבל על כך שישראל לא פותחת במשא ומתן להחזרת החטופים/שבויים.

אשר לדרישות - בתחילת התגובה אתה אומר שאין לך מושג לגבי התנהלות הדברים אבל בחלק השני אתה (חושב שאתה) יודע בדיוק מה קורה. קונסיסטנטיות אומר לך משהו?

כן, אני יודע, הם אנשים אחרים, יש להם מנטליות אחרת, בסדר... (כתב בציניות)
חצי שנה 12550
אני יודע מה שדווח בתקשורת - כלומר, שהחיזבאללה דורש שחרור אסירים פלסטינאים בנוסף לשחרור אסירי החיזבאללה עצמם. אני לא ממציא שום דבר. מה שקורה מעבר לזה - נו, זה אני באמת לא יודע.

אגב, אולי החיזבאללה קוראים את האייל הקורא, כי נראה לי שהזכרת להם שהם באמת הרבה זמן לא עשו שום דבר - אז הנה לך פיגוע בתוך גבול ישראל (900 מטר מהגבול), חייל אחד נהרג. אז בסדר? אז עכשיו אפשר להגיד שלא הכל שקט?
דב נבון 12553
לא, אתה קראת מה שרצית לקרא. לא התעלמת לגמרי מהדקויות – תנסה לקרא את העיתון קצת יותר לאט. אם היית קורא לאט היית מבחין בהבדלים בין מזכ"ל החיזבאללה ובין סגנו. כתבתי על זה כמה תגובות מעל.

ואשר לארועי היום. אתה שוב מתעלם ממה שאמרתי – יש מחלוקת על איזור חוות שבעה שמורדות הר דוב. וזה *בדיוק* האזור בו ארע הארוע היום. לא נורה אף אזרח, לא שוגרה קטיושה, יש כאן מאבק בין שני גופים לוחמים על שטח שכל אחד טוען שהוא שלו. אמנם שטח מוגבל - זה לא כל איו"ש ואזח"ע אלא מספר קילומטרים רבועים, אבל אף אחד לא מתכוון על שטח שהוא חושב ששייך לו. קרקע היא הרכוש היחידי (בנוסף לאזרחים) שיש למדינה, זהו ה"נדל"ן שלה". בשאר הגבול הכל שקט יחסית. באיזור הסכסוך – לא.

ומעניין אם באמת מישהו מהחיזבאללה קורא את האייל, הם ממש עשו לי "שירות דוב" תרתי משמע.
דב נבון 12570
השאלה היא מאיפה הבטחון המלא שלך שאם ניסוג גם מחוות שבעה, החבר'ה בחיזבאללה לא יחליטו שיש אולי עוד איזו פיסת אדמה שסוריה החליטה להעביר לה?
אולי סוריה תחליט להעביר ללבנון את כל רמת הגולן - האם אז החיזבאללה רשאי גם להלחם עליה, לדעתך?
דב נבון 12573
ביטחון מלא אין לי. טענה להבנת המציאות - יש לי. אתה יכול להתווכח על זה איתי מכאן ועד הודעה חדשה. בפועל, זהו מוקד הסכסוך היחיד כרגע בין ישראל ללבנון. אפילו על קבר רב אשי ועל רג'ר הצליחו להסכים. בשבעה- יש בעייה בינתיים. מה שבטוח זה שאף אחד לא יורה על אזרחים, לא ישראל ולא החיזבאללה. אבל, חלק מהעניין בחיזבאללה, כמו בכל אירגון, שיש בו דעות מנוגדות. הטענה שלי שמחנהו של המזכ''ל ידחוף לכיוון הפוליטי, בעוד מחנהו של סגנו (נעים קאסם) לכיוון הצבאי. כרגע נאסררלה הוא המולך בכיפה. אם המצב ישתנה, אזי יתכן וגם המציאות בצפון תשתנה. מה שחשוב לי זה שתפסיק להתייחס לחיזבאללה, או לסורים, או לממשלת ישראל או לכל אירגון פוליטי אחר כגוף אחד, כי הוא לא.

אשר לשאלת הגולן. זה לא רלוונטי, זה אפילו לא היפותטי, זה מעבר לדימיון. כשהסורים באמת יעבירו את הגולן ללבנון, אדרש לסוגיה. בינתיים, אני שומר על זכות השתיקה.

אגב, מאמר מעניין של צבי בראל היום בהארץ (אופס... בעצם אתמול) בנושא לבנון. תזכרו את שני השמות שמופיעים שם. העיתונאי ת'וויני, ושר החוץ חמדון.
דב נבון 354258
אל תשכחו את ת'וויני: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3183074,00.h...
חצי שנה 13587
עוד חודש עבר. אף קטיושה או פגז לא עברו מצד לצד, והחיזבאללה וצה''ל שומרים על שקט. להתראות בחודש הבא.
אז מה היה לנו? 14348
רק כדי לעשות סדר, אני מבקש לפרוש את כל תקריות הגבול הקשות שארעו מאז הנסיגה:
1. 7/10/00 - שלושה חיילים נחטפים ממורדות הר-דוב. עדיין לא ברור אם החיילים נחטפו בחיים או אם הם בחיים כעת. בנוסף לכך, במסגרת הפעילות הכוללת שליוותה את החטיפה נפצעו שלושה חיילים נוספים.
2. מתישהו באוקטובר 2000 (אני לא זוכר את תאריך מדויק) - חוליה של מספר פלסטינים מנסה לחצות את הגדר באיזור הגזרה המרכזית (לא הר-דוב), חמושה ומצוידת. החוליה מתגלית ומחוסלת בקרב יריות עם חיילי צה"ל.
3. מתישהו בנובמבר 2000 (אני לא זוכר תאריך מדויק) - חזבאללה מפעיל מטען צד כנגד שיירה ישראלית, גם היא בהר דוב. שני פצועים קל-מאוד.
4. 26/11/00 - חזבאללה מפעיל מטען צד כנגד סיור ישראלי בהר דוב, הרוג ישראלי אחד 5. מתישהו בדצמבר (לא זוכר תאריך) - מפגין לבנוני שמנסה לעבור את הגדר בשער פטמה נורה ונהרג ע"י חיילי צה"ל.
6. מספר ימים לאחר 5, אזרח ישראלי עובד משרד הבטחון נורה ונפצע במוצב שאינו בהר-דוב. אין נטילת אחריות.
7. מתישהו בינואר 2001 - מספר פצצות מרגמה נורות על מוצבי צה"ל בהר-דוב. אין נטילת אחריות.
והיד עוד נטויה?
אז מה לא היה לנו? 14355
אני חושב שבלי כוונה עשית לי רק שרות. ציינת יפה בתגובתך כי החיזבאללה מקיים פעילות רק באזור הר דב וחוות שבעה – האזור היחיד שעדיין במחלוקת בין ישראל ולבנון. קבר הרב אשי למשל, בו יש חיכוך יומיומי ומגע צמוד (עשרות סנטימטרים!) בין חיילים ישראליים לאנשי חיזבאללה מתנהל בשקט מופתי.

החריגים היחידים עד כה (כפי שהיטבת לציין) היו חוליה פלשתינית יחידה (לא חיזבאללה) בראשית המהומות (לא מתמיה אותך שלמרות כל הרעש לא נפתחה חזית צפונית?) וירי תגובה *לאחר* שחיילים ישראלים ירו למוות בלבנוני שניסה לחצות את הגדר (לא חמוש, אגב). התגובה של חיזבאללה היתה ירי בודד לעבר פועל באותה גזרה (מידה כנגד מידה) וירי לא מכוון לעבר הר דב שנפל בשטח פתוח, מה שמאד מתמיה כיוון שבקלות היה אפשר לפגוע במוצב באותה מידה. הירי, למיטב ידיעתי, לא בוצע תחת אש ישראלית נגדית. אם ירית פעם במרגמה אתה יודע כיצד קל מאוד לתקן את הכיוון ולפגוע תוך 3 יריות.

מה לא היה לנו? ירי קטיושות על קריית-שמונה, או כל גבול הצפון, פתיחת חזית נוספת בזמן המהומות בשטחים מה שיכל לגרום לחלוקת המשאבים הצה"ליים, שחיקה מוגברת של הכוחות הסדירים וגיוס מילואים שהיה פוגע במשק הישראלי, דברים כאלו.

למרות תגובתך המפורטת, לא אחרוג ממנהגי לסכם כל 24 לחודש את דו"ח לבנון, להתראות בעוד כשבועיים.
אז מה לא היה לנו? 14370
ראשית - אכן, אני מתנגד מכל וכל לנסיגה החד-צדדית מלבנון. אני חושב שזו אחת הטעויות החמורות ביותר שבוצעו בתולדות המדינה. אני גם מקווה יום אחד לכתוב על זה מאמר (או אפילו סדרת מאמרים) ב-''אייל הקורא''. אך לצערי, עיתותי לא בידי כעת.
אך אין זה אומר שבתגובתי ניסיתי להוכיח את התיזה הזו. כל מה שניסיתי לעשות, ואפילו ציינתי את זה בהתחלה, הוא לעשות סדר בבלאגן. היו מספר פיגועים שהתעלמו מהם בדיון המתחדש. אני מקווה שאתה מייחס לי יותר קרדיט מאשר לנסות ולהסביר למה הנסיגה היתה איוולת בתגובה קצרה בת מספר שורות קטן הכוללת בעיקר ''רשימת מכולת'' של אירועים.
אני לא מתכוון להגיב להסבריך ופרשנותך לאירועים, פשוט מכיוון שהיריעה קצרה מלפרט את נימוקי שלי (כפי שאמרתי, כולי תקווה שאוכל לכתוב מאמר על כך ב-''אייל הקורא'' יום אחד).
עם זאת, אני מציע לך, לפי מיטב שהשיטה הפופריאנית, להצביע על אירוע (או קבוצת אירועים) שיגרמו לך להאמין שהנסיגה היתה טעות.
אז מה לא היה לנו? 14379
מיכאל,

חלק מהדיון במאמר זה כלל את התייחסותי למונח "טעות" בהקשר המדעי בכלל ובחקר הפוליטיקה בפרט. בקצרה ניתן לסכם כי "טעות" או "איוולת" בהקשר הנ"ל לטעמו של המתבונן משקפת בדרך כלל את השלכת ערכיו של הצופה על התצפית, כלומר הטעות היא תמיד ביחס לערך מסויים ואינה אובייקטיבית ובלתי תלויה כמו הביטוי המתמטי 2+2=5. לכן, איני טוען גם כי הנסיגה הייתה נכונה (כיוון שכאן שוב תהיה השלכה של ערכי על המציאות). אני טוען כי הנסיגה התאימה לפוליטיקה של אהוד ברק ושל נסראללה (שמעקב אחרי הפוליטיקה שלו יגלה את ניסיונותיו להפוך את החיזבאללה למפלגה פוליטית בלבנון) והם משתדלים לשמור על השקט מאז. במקום אחד יש עדיין מחלוקת על הגבול – איזור חוות שבעה ומורדות הר דב. שם עדיין מתנהלת לחימה מדי פעם, אולם המהלך כלל ברובו את הניסיון להוציא את האזרחים משני הצדדים מהעסק שהיא תוצאה של הסכם (אי)-הפסקת האש הנקרא "הבנות ענבי-זעם" שנחתם בימי דמדומי שלטונו של שמעון פרס, שהגדיר במדוייק כיצד משתלבים האזרחים בלחימה (מדיניות המידה כנגד מידה).

אשמח אם תפרסם את מאמרך באייל הקורא כדי שאוכל להגיב לו ולפתח דיון נוסף בנושא,

ערן.
אז מה לא היה לנו? 14473
שלום ערן !

אם חוות שבעה והר דוב הם המקומות היחידים בו מתנצחים צה"ל והחיזבאלה, מדוע ברק לא נסוג מהם בנסיגה הכוללת מלבנון או כרגע?

כמובן שבדברי מונחת ההנחה שברק רוצה למנוע עימותים צבאיים ולצמצם את מספר הנפגעים מעימותים שכאלה.
יאיר.
אז מה לא היה לנו? 14479
למה? כי לא מוותרים על שטח כך סתם. אדמה היא עדיין אדמה וויתור שכזה, שמתבסס על העברה בדיעבד של שטח מסוריה ללבנון הינו תקדים שאסור לקבל (משהו כמו הנסיגה-בטרם-משא-ומתן של בגין מסיני). מה שחשוב (וכאן שוב ההבדל מול הבנות ענבי-זעם) שהוציאו את האזרחים מהעסק, עכשיו אפשר לפנות ולפתור את הסוגיה בדרכים אחרות (ומי יודע מה יולידו החודשים הקרובים, פארוק-א-שרעה מדבר כבר על "רוחות חדשות" בוושינגטון). יתר על כן, גלוי וידוע מפרסומים זרים שהשטח שבמחלוקת הוא גם הדרך למוצב תצפית חשוב של צה"ל שמשקיף לתוך סוריה מהחרמון, ודי לחכימא ברמיזא.

אבל סה"כ יש שיתוף פעולה מהצד השני, זה לא שיש התנגשויות יומיות באיזור או שנפגעים אזרחים (חוץ ממקרים בודדים – ראה הירי של חיילי צה"ל שהרגו לבנוני שניסה לעבור את הגבול שלווה בפציעת פועל ישראלי וירי מרגמות לשטח פתוח בסביבות המוצב בהר דוב). אי אפשר להתעלם מהירידה הכוללת הכמעט מוחלטת באלימות, במיוחד השת"פ שיש כאלו שציפו לו בין החיזבאללה לבין הרשות הפלשתינית מאז ספטמבר ובושש לבוא. כמובן שגם בחיזבאללה יש מאבק על עתיד הארגון , והוא בלט ביום-יומים שלאחר שביית החיילים הישראליים, המאבק בין ההודעות של השייך נעים קאסם – סגן מזכ"ל החיזבאללה – לבין אלו של נסראללה היו גלויות מכדי להתעלם מהן.

כלומר, אף אחד לא יכול להאשים את ברק ש"הוא משאיר את צה"ל בבוץ ההר-דובי" או משהו כזה.

יום יבוא ופרטי ההסכם בין ישראל, החיזבאללה , סוריה ולבנון יחשף (ראה כמה תגובות למעלה אם איני טועה) ואז נדע מה באמת קרה. אני מחכה לספרם הבא של יערי ושיף, אולי "נסיגת שולל?"
דו''ח חודש ינואר 14841
מה היה לנו החודש?

חיילי צה"ל ירו והרגו מפגין לבנוני לא חמוש שניסה לעבור את גדר הגבול בשער פטמה, בתגובה ירו אנשי חיזבאללה (כנראה) בפועל ופצעו אותו, וירו פצמר"ים סמליים ולא מכוונים על המוצב בהר דוב (ייתכן והירי בכלל לא היה של חיזבאללה באותו מקרה).
לפני כשבוע זיהו חיילי צה"ל תנועה מול הר דוב והגיבו בירי טנקים (למרות שלא נורתה אף יריה מכיוון לבנון).

מה לא היה לנו? התגייסות של החיזבאללה לטובת הפלשתינים ויצירת חזית שניה שתפגע קשות במשק הישראלי, גם לא היה אישור לחוליות פלשתיניות לפגע בגבול הצפוני.

להתראות בחודש הבא.
דו''ח חודש ינואר 14860
שתי הערות.

א. בניית תשתית אורכת זמן. אשמח מאד אם יתברר שטעיתי ושגם בטווח הארוך לא תהווה לבנון סיכון בטחוני. צמרת צה"ל, נכון להיום, אינה חושבת שטעיתי, וחוזה חזית מלחמה פעילה בגבול לבנון בעתיד הלא רחוק.

ב. אסור לנו לשכוח בכל הדיון הזה את בגידתנו בחיילי צד"ל. חלקם כבר נמצא בכלא הלבנוני לתקופות מאסר שונות (אם אינני טועה עד 16 שנה). באלה שהצליחו לעבור את הגבול אלינו אנחנו ממשיכים להתעמר, ו(קשה להאמין) ללחוץ עליהם לחזור ללבנון, בתקוה שיקבלו עונש קל, ולא ישלמו על כך בחייהם.

בבגידה אנחנו טובים במיוחד. גם משת"פים פלשתינאים הנרצחים על ידי הרשות הפלשתינאית מופקרים על ידינו. בטווח הארוך נשלם על כך מחיר כבד. הוכחנו שלא כדאי להיות חבר שלנו. אפשר להבטיח שערבי שאינו אזרח ישראל המתכנן לרצוח יהודי, ויהודי המתכנן לרצוח ערבים יקבלו עונש קל. מי שידווח לישראל על כוונת ערבים לרצוח או על זהות הרוצחים - יירצח בעצמו.
דו''ח חודש ינואר 24133
נקודה שראויה לציון -
חלק גדול מאנשי צד''ל זכו לעונשים קלים למדי. חלקם כבר יצאו מהכלא וחזרו לבתיהם בדרום, אך שם מחכה להם הפתעה לא נעימה -
במהלך השבועות האחרונים פוצצו מספר חנויות ומכוניות של אנשי צד''ל לשעבר, תוך הדבקת כרוזים בעיירות השונות הקוראת לחיסולם ולגירושם של הבוגדים.
דו"ח חודש ינואר/פברואר - פתיחה 15075
אז ככה רק כדי ''סיפתח'' טוב לחודש הבא עלינו לטובה,
צה''ל הצליח למנוע אמש (יום שישי בלילה) חדירה של חוליית פלסטינים חמושה לארץ. ''מקורות בטחוניים'' מציינים שמדובר ככל הנראה בחולייה אשר נתמכה על ידי חזבאללה.
וגם זה - רק ציון עובדות, ללא פרשנות.
דו"ח חודש ינואר/פברואר - פתיחה 15086
א. הר דוב
ב. לא חיזבאללה -- החזית העממית.
שאלות על דו"ח ינואר/פברואר 16890
א. גם אם הסברת מדוע ישנה רק פעילות באזור הר דב, עדין תמוה בעיני התנהגות החיזבאלה. אם הם יפעלו רק באזור הר דב, זה מצמצם את השטח עליו צריך צה"ל לשמור, צה"ל יוכל להפנות את מירב כוחותיו לאזור ובכך יסכל את פעילות חיזבאלה. זה הגיוני ?

ב. אם צה"ל יודע על רגישות האזור, איך הוא נתן למקרה החטיפה לקרות?

ג. האם ידוע לך דבר על מצב החטופים. התקשורת שכחה מהם לגמרי.

יאיר
שאלות על דו"ח ינואר/פברואר 17084
א. לא מדוייק. צה"ל והחיזבאללה ערוכים אחד מול השני לאורך כל הגבול. אתה לא יכול להפקיר לגמרי את הכל כיוון שראש היריב שמולך עלול להתחלף והמצב אינו כזה שהנזק בתקיפה כבר גדול מהתועלת האפשרית בצורה ניכרת.

ב. לא "נותנים לחטיפה לקרות". חטיפה פשוט "יכולה לקרות" בגלל הזדמנות או הוראת קבע או ניסיון להסלמה או כל סיבה אחרת שתעלה. בכל מקרה, אי אפשר להפקיר את האזור לגמרי, ודו"ח הביקורת על ארוע החטיפה הצביע על ליקויים בהערכות צה"ל ברמות שונות.

ג. לא.

ד. היום נהרג חייל ונפצעו 3 חיילים נוספים. הכל בגזרת הר-דב. אך-ורק בהר דב. מה שהגיע למטולה היו פגזים של צה"ל (ומישהו עוד יחטוף על זה) דו"ח חודשי ב-‏24.
דו''ח חודש פברואר 18004
החודש נהרג חייל בגרת הר דוב ושלושה חיילים נפצעו. לא ידוע לי היקף הנפגעים אצל החיזבאללה.

ירי על ישובים ישראליים – 0 חוץ מפגז תועה של צה"ל.
נפגעים אזרחיים – 0
תקריות שלא בגזרת שבעה/הר-דוב – 0

להתראות בחודש הבא.
דו''ח חודש מרץ 19768
חודש שקט במיוחד. אין ירי על ישובים בגבול הצפון, אין נפגעים אזרחיים, אין תקריות. להתראות בחודש הבא.
דו''ח חודש אפריל 21690
החודש היה ארוע אחד בגזרת הר דוב בו נהרג חייל ישראלי, בתגובה הפציצו מטוסים מכ"ם סורי בעומק לבנון. אין נפגעים אזרחיים.

לטענת הנציג הסורי באו"ם, הגיעו ישראל וחיזבאללה להבנות/הסכם. לדעתי זה מעמיד באור אחר לגמרי את התקרית האחרונה ומחזק את טענתי למאבק בתוך החיזבאללה וביחסי חיזבאללה/סוריה (מי בדיוק ממשיך לטעון שהם בובות? לסוריה כ"בובנאית" לכאורה נגרם נזק מההכרזה הנ"ל, תחשבו על זה).

להתראות בחודש הבא.
דו''ח חודש אפריל 21731
מה עם הבטחה אחרת שלך?

דו''ח חודש אפריל 21742
כן, ההערכה ההיא כנראה שהייתה שגוייה ומוגזמת – הסתמכתי על תקדים איתמר איליה ז"ל. מאז שיניתי את דעתי, כפי שכתבתי במקום אחר, למשל:דיון 228

כמובן שזה לא משנה את תמונת המצב הכללית – ההרוג האזרחי היחידי ב-‏11 החודשים האחרונים היה מפגין לבנוני לא חמוש שטיפס על גדר הגבול בשער פטמה ונורה בידי חיילים ישראליים (ובתגובה ירו אנשי חיזבאללה ופצעו פועל ישראלי)
דו''ח חודש מאי 24128
ערן, אני לא יודע אם התעצלת או שפשוט ה-Reminder ב-Outlook שלך לא קפץ, אבל עבר עוד חודש, ואיתו יש להגיע לסיכום החודשי.
החודש ביצע ארגון חזבאללה ירי טילי נ"ט על מוצב בהר-דב. למזלנו, לא היו נפגעים.
כנראה שהארגון לא התרשם במיוחד מהפצצת המכ"ם הסורי, ואולי זו עוד הוכחה שהתיאוריה שמשלה בכיפה לפני הנסיגה (אם רק כדור אחד יירה אל מעבר לגבול אז...) לא ממש עובדת. בהתחלה ירו עלינו, חטפו לנו והרגו בנו - וכלל לא הגבנו, לאחר מכן אנחנו מגיבים כפי שהיינו אמורים לפי האיומים - והפיגועים נמשכים, ללא שינוי (אולי כדאי לציין כי המרווח בין הפיגועים קטן דווקא: מנובמבר - מטען, לפברואר - טיל, לאפריל - טיל, למאי - טיל).
אה כן - גם החודש לא היו פיגועים מחוץ להר-דב (חוות שבאע) והאזרח היחיד שנפגע הוא מפגין לבנוני שנורה ברגלו לאחר שהשליך אבנים.
בתקווה שהדו"ח לא סובל מהעובדה שלא ערן כותב אותו.
דו''ח חודש מאי 24164
יוליוס,

לצערי הדו''ח התעכב החודש עקב הפסקת שרותי ספק האינטרנט האינטרנט ''סרפרי''. אך לענייננו.
החודש אכן היה ירי לעבר מפגין ליד קבר הרב אשי שהוקרן אמש בטלויזיה, ולמיטב ידיעתי היה גם הרוג אחד מאש חיילי צה''ל שעליו לא הגיבו אנשי החיזבאללה בינתים (וסיכוי רב שלא יגיבו). מה שמעניין אותי הוא הידיעה (שלא אישרתי בינתיים) שהיה גם ירי לכיוון מוצב ''דליה'', שלפי מה שהבנתי לא נמצא באיזור שבמחלוקת. על עובדה זו כפי שאמרתי אין לי סימוכין עדיין. אבל חוץ מזה הכל כרגיל, אין הרוגים אזרחיים ישראליים אין (כנראה) ירי מחוץ לגזרה ואין פתיחת חזית שניה.
דו''ח חודש מאי 24191
כן, היה החודש ירי טילים לעבר מוצב "דליה". הדבר דווח בהרחבה בעיתונות הישראלית וחזבאללה אף נטל אחריות. הדבר שמפריע לי בתגובתך היא העובדה שאתה טוען ש-"דליה" נמצא מחוץ לאיזור המריבה. ואני שואל - מהו בדיוק איזור חוות שבאע? האם חזבאללה הציג מפה? משום מה, דוברים ישראלים נוטים להתעלם מעובדה זו.
לפני מספר חודשים כתב מישהו שהיה בעברו בכיר בשב"כ מכתב להארץ בו הוא טוען שיש לסגת מהר-דב בין היתר כי "אין לחוות שבאע ערך אסטרטגי - הן רק בשיפולי ההר". אינני רוצה להתנצח האם יש או אין ערך אסטרטגי לחוות שבאע, אבל מאיפה בדיוק אותו בכיר בשב"כ יודע שחוות שבאע הן רק במורדות ההר? האם חזבאללה מסר כי ברגע שניסוג ממורדות ההר (שלמיטב ידיעתי אנחנו כבר לא נמצאים בהן) תביעותיו יענו והוא יסיים את פיגועיו?
ולעניינו כאן - מאיפה לך שמוצב "דליה" איננו בשטח המריבה - נראה לי שחזבאללה כרגע הגדיר אותו כשטח מריבה...
דו''ח חודש מאי 24193
לא כתבתי את שם המוצב אבל הכוונה הייתה אכן אליו, את המידע שאבתי מקצין במיל. המכיר את הגזרה, ייתכן והוא שגה – יש לבדוק בעיון את המפות הסוריות/לבנוניות כדי להחליט, וישנן מפות שכאלו.

אנקדוטה מעניינת – אתמול אמר העיתונאי והפרשן אמנון אברמוביץ' ב"יומן" כי אהוד ברק היה מוכן לסגת גם מחוות שבעא אם היה מקבל מסמך חתום מחאפז אל-אסד על דרישה לנסיגה לגבולות המפה משנת 1923. אסד סרב לחתום (לטענת אברמוביץ') כיוון שהגבולות הללו מגדירים, בין השאר, את הגבול בין ישראל לסוריה בגולן בקו המצוקים ומשאירים לישראל רצועה לאורך הכינרת.

אשר לבכיר בשב"כ, הרי לך טעימה מהמאמר שיפורסם בקרוב – המניע הסורי בכל הסיפור הוא מוצבי תצפית של צה"ל באזור (שלפחות אחד מהם ננטש עם הנסיגה, איני רוצה לפרט שמות) שצופים בכיוון צפון מזרח אל תוך סוריה ומספקים תצפית לשטח שאינו גלוי ממוצב החרמון. אבל זה לא כל הסיפור – פרטים במאמר.
דו''ח חודש מאי 24269
מחכה בכיליון עיניים למאמר, אבל בכל מקרה - דווקא כן ציינת את שם המוצב בתגובה שלך.
אופסססס.... 24272
לא שמתי לב.
אופסססס.... 25126
יוליוס הטעה אותי (שלא במתכוון), ''דליה'' אינו המוצב המדובר. ליודעי ח''ן -- השם מתחיל באות א'...
דו''ח חודש יוני 26345
חודש שקט. אנשי חיזבאללה יורים לעיתים מנשק קל (רובים) לעבר מטוסי חיל-האויר שמפירים את הריבונות הלבנונית וטסים במרחב האוירי הלבנוני. לא ממש מסכן את המטוסים, נראה כמו סתם פריקת לחץ.
דו''ח חודש יולי 29445
החודש היה לנו קרב בהר-דוב/שבעא שהסתיים שוב בהפצצת מכ"ם סורי. חוץ מזה, כלום.
דו''ח חודש אוגוסט-ספטמבר 36430
מסתבר שביום ראשון (23.9) היה נסיון חדירה מסוריה (לא מלבנון), לפי Ynet מדובר כנראה באדם בודד שניסה להעביר נשק לתוך ישראל. חוצמזה, למיטב ידיעתי, חודשיים של שקט. אבל לא הייתי פה בחלק מהזמן אז אם קרה משהו ולא סיפרו לי - אנא עדכנו.
שקט בשטח, רעש בתקשורת 36432
קרה משהו? לא שידוע לי. אבל בכל זאת, שתדע:

העתונות דיווחה יום אחד על ביקור מפתיע של ראש הממשלה, שר הבטחון ובכירים נוספים בגבול הצפון. הפרשנות דיברה על חשיפת כוונה של החיזבאללה לבצע פעולה גדולה נגד ישראל, לאו דווקא בגזרת הר-דב, ועל כך שהביקור המתוקשר נועד לאותת לחיזבאללה שכוונותיו נחשפו (אפילו במחיר הפגיעה בדרכי-איסוף של המודיעין הישראלי), מתוך כוונה להרתיעו. במקביל דווח על כוננות מוגברת לאורך כל הגבול ועל מסרים ישראליים לסוריה/חיזבאללה (נדמה לי שדובר על לחץ אמריקני, דווקא, על סוריה).
דו''ח חודש אוקטובר 40371
(סליחה על האיחור, עצלנות גרידא)

בתחילת השבוע היה ירי באיזור הר דוב, השאר כרגיל.
דו''ח חודש אוקטובר 40372
מה המטרה של הדו"ח החודשי הזה? אם הבנתי נכון בזמנו את כוונת כותב המאמר, הרי גם אם במשך כל המאה הקרובה יימשך השקט בגבול הצפון הוא עדיין יטען שהנסיגה מלבנון היתה איוולת.
דו''ח חודש אוקטובר 40373
אין ל"דו"ח" דבר וחצי דבר עם המאמר המקורי (טוב, בעצם יש...) ה"דו"ח" בא להראות שלמרות שלפני הנסיגה השמיעו גורמים בחיזבאללה איומים כי "השלב הבא הוא ירושלים" אין בכך דבר וחצי דבר עם המציאות ולמרות שלכאורה הצעד המתבקש היה שהחיזבאללה יעזור ל"אחינו הפלשתינים" על ידי פתיחת חזית שניה לא כך הדבר. כלומר, בפוליטיקה המזרח-תיכונית (ובפוליטיקה בכלל) אם משהו נראה כמו ברווז ומגעגע כמו ברווז הוא יכול להיות גם פיל מסומם... (pun intended)
דו''ח חודש אוקטובר 40374
כן, אבל הוא לא יכול להיות חמור שמצלצל בפעמון.
דו''ח חודש נובמבר 44569
(הפעם במועדו)

חודש שקט. להתראות בחודש הבא.
דו''ח חודש נובמבר 44620
ההכרזה הסורית על נסיגתם הצפויה מלבנון ראויה לציון (אם הבנתי אותה נכון).

כמו גם הנוכחות הגוברת של צבא לבנון לאורך הגבול.

ניסיון להקל את הלחץ האמריקני על לבנון וסוריה?
דו''ח חודש דצמבר 49770
הכל כרגיל. להתראות בחודש הבא.
דו''ח חודש ינואר 54394
עד לפני יומיים היו שלושה חודשים של שקט. לפני יומים ירי על הר דב. עם זאת, כנראה שהחיזבאללה החל לירות בשבועות האחרונים מתותחי נ''מ (ירי שאינו יעיל אגב) לכיוון מטוסי קרב ישראלים שנכנסים ללבנון (וכמובן בזאת מפרים את הריבונות הלבנונית, מצד שני החיזבאללה אינו צבא לבנון או כוח צבאי רשמי אחר של מדינת לבנון). להתראות בחודש הבא.
מה דעתך על זה? 55221
טוב תודה, ומה שלומך? 55223
בינתים, שום דבר לא השתנה חוץ מזה שאתמול כנראה נורו טילי כתף לעבר מטוסי חיל-האוויר שנכנסו ללבנון. לא פגעו.
טוב תודה, ומה שלומך? 55224
טוב, אז אני רק אתרגם את העניין להיסטרית:

******************************************

"אל קעידה! בקרוב בארץ הסמוכה למקום מגוריך"

******************************************

וסוף שבוע נעים גם לך:)
טוב תודה, ומה שלומך? 55227
אסתי,

לא נעים לי להגיד את זה, אבל את מבלבלת בין הווה לעתיד. ייתכן וחלק מאנדשי אל-קעידא יגיעו ללבנון. כדי שזה יקרה צריכים לקרות הרבה דברים (כמו למשל, שאותו משא ומתן יצליח, שממשלת לבנון תתן להם להכנס) וגם אם יכנסו ללבנון זה עדיין לא אומר שהם יעשו משהו. אם את רוצה שאני אפחיד אותך עוד יותר, אז מי אמר לך שאין אנשי אל-קעידא ברשות הפלסטינית או אפילו בתחומי מדינת ישראל? בתחום שאני מדווח עליו, גבול ישראל לבנון, לא הופרו עדיין כללי המשחק (כלומר, לחימה אך ורק באזור שבמחלוקת, האזרחים מחוץ לעסק), כחלק מטענתי המקורית שמבחינה פוליטית הנסיגה מלבנון לא הייתה "איוולת" אלא צעד מחושב והגיוני. כשזה ישתנה או כשאני אראה סימנים שמעידים על כך שזה הולך להשתנות, אני מבטיח להודיע.
טוב תודה, ומה שלומך? 55228
מקבלת. (חוץ מהמשפט שמתנה את כניסתם בהסכמת ממשלת לבנון. והמשפט שמציע שהם יכולים גם להכנס, ולשבת בשקט. והמשפט שמסרב להבין את ההבדל בין אנשי אלקעידה אקראיים בשטח לבין מעבר מסודר של המפקדה לאזורנו שוחר השלום.) (אבל חוץ מזה אתה צודק בכל מלה שאמרת, ואני אכניס בינתיים את הפאניקה לפריזר).
טוב תודה, ומה שלומך? 55230
גם אם אנשי אל-קעידא יכנסו ללבנון, הם יהיו כפופים בפעילותם ל''בעלי הבית'' באיזור - הסורים, ואם לא, אז הם גם יזכו להתנגדות לא קטנה מצד הנוצרים בלבנון (טוב, אני מכליל). ואפילו אם יעברו את כל זה הרי שגם לנסראללה יש מה לומר בנושא, ובינתיים הוא שומר על כללי המשחק הנ''ל.
טוב תודה, ומה שלומך? 62742
"האיזור שבמחלוקת" זה תירוץ עלוב. עובדה שנמשכה הלחימה בהר דב בתקופה שלאחר הנסיגה. מה שהפסיק את זה היא המדיניות לפגוע בסוריה ולא בחיזבאללה כתגובה. לדעתי מדובר במדיניות מהפכנית, אותה היצעתי עוד לפני יישומה בפועל, והיא זו ששומרת על השקט היחסי, ומדיניות זו אפשר וצריך היה לבצע *לפני* הנסיגה. כלומר הנסיגה לא היתה צעד הגיוני *כשלעצמה*.

כפי שכתבתי בהודעה אחרת, נראה שאין עכשיו גיבוי טוב לסוריה מצד אירן בגלל מלחמת בוש בטרור, ולכן סביר שהלחץ על סוריה יפעל.
דו''ח חודש פברואר 58600
והחודש - החיזבאללה ממשיך לירות על מטוסים ישראלים שחודרים ללבנון. כמו כן, אנחנו מתבשרים אתמול על מגעים בנושא ההנעדרים הישראליים. לפי המקורות החיזבאללה מוכן להעביר אותות חיים בתמורה למפות שדות המוקשים שצה''ל השאיר בלבנון. להתראות בחודש הבא.
דו''ח חודש מרץ 62803
(סליחה על האיחור בפרסום הדו"ח, סייר האינטרנט במחשב האישי שלי בבית קרס ולא קם, כל מי שקורא מוזמן לתרום לIBM כמה אגורות על חשבון חצי שעת עבודה שלי).

החודש הייתה לנו התקפה על ישראלים בצפון על כביש שלומי-מצובה. הודעות סותרות הגיעו מכל הכיוונים.
הטלויזיה של החיזבאללה דיווחה שמדובר ב"לוחמי אינתפדה" (תגובה 60705),
גדודי אל-אקצא לקחו אחריות (תגובה 60766) אבל מצד שני, כמו שדובי כותב, הם לוקחים אחריות על כל דבר שזז בזמן האחרון.
ישנן עדויות מסויימות שמראות שהחדירה הייתה אכן מלבנון (תגובה 61037) אבל ישנם סימני שאלה רבים בפתיל המתחיל כאן:(תגובה 61099).

נסראללה לא אישר ולא הכחיש, נציגים ישראלים האשימו את החיזבאללה, אבל לא ננקטו צעדים מעשיים. כלומר, נשארנו באותו מצב - אין חזית שניה לאינתפדה. הרבה הרוויחו נקודות בסיבוב הזה - נסראללה מצטייר כמי שעוזר לפלסטינים במאבקם, אע"פ שאין זאת כך בהכרח, ובוודאי לא בעוצמה שזה יכול להיות, ושרון ופואד אפילו עזרו לו (כשהצביעו על החיזבאללה כמקור הפיגוע).
דב אנשלוביץ אפילו הביא לנו עוד ציטוט של תמיכה של שרון בנסראללה (תגובה 62740) כלומר שרון ממצב את נסראללה כ"איש החזק" בדרום לבנון, וזה מן הסתם על חשבון אחרים בדרום לבנון. ובקשר לשאר התוכן. ראשית, חשוב תמיד לזכור שראש הממשלה אינו עיתון. הוא לא מדווח לאזרחי ישראל כל מיני דברים למטרות אינפורמטיביות, להתבטאויות שלו יש מטרות, ובמקרה זה אני חושב שהמטרה היא דווקא לחזק את מעמדו של נסראללה (והקו שלו) בקרב החיזבאללה. שנית, למי ששכח, גם ישראל מחזיקה מערך צבאי (לא כל כך גדול, הרי אין חזית שנייה) מול החיזבאללה, אבל לא עושה איתו כלום, בעצם כמו הקטיושות של החיזבאללה.

חוץ מזה, היו לנו החודש שתי חדירות (תגובה 60744) של לבנונים לא חמושים והחיזבאללה ממשיך לירות לעבר מטוסים ישראלים באיזור הר-דוב.

להתראות בחודש הבא.
דו''ח חודש מרץ 62809
הייתי עד לירי הנ''מ שבוצע יום לפני הפיגוע ליד שלומי. הוא בוצע בערך מעל קיבוץ איילון בגליל המערבי, ולא באיזור הר-דב. כך לפחות זה נראה מבית-איילה.
דו''ח חודש מרץ 62810
נכון. שכחתי. מקבל את התיקון.
שווה עדכון 63923
בשבת הייתה לנו מתקפת טילי נ"ט לעבר המוצבים בהר דוב, אבל אתמול היה ירי בגזרה המרכזית, על מוצב "ליבנה" של צה"ל, והלילה נורתה קטיושה בודדת אל עבר קרית-שמונה. מחכה להתפתחויות ומשאיר את השאלה באוויר - האם נפתחת כאן חזית שנייה או לא?
שווה עדכון 64038
לדעתי, צפוייה להיפתח בקרוב מאוד חזית שלישית בצפון (השנייה, לשיטתי, היא הערים בעורף). אפשר להניח שהסיבה העיקרית שלא נפתחה עדיין החזית הנ"ל היא העדר הרוגים ישראליים לאחר פיגוע כביש מצובה.
הימור שלי: המלחמה תתפשט צפונה לפני יום העצמאות.
בקרוב - יום השנה השישי למבצע "ענבי זעם". תאריך ששווה לשים לב אליו בהקשר זה.
שווה עדכון 64760
ערן ברכותי,גרמת לי לקרוא בעיון את כל הדוחו"ת שלך ולהגיב לראשונה באייל.

אני חייב להוסיף ולעדכן כי נפצעו 3 אזרחים בכפר רג'ר אחד מהם קשה מירי של מרגמות.

אני בניגוד אליך גורס כי מה שאנו עומדים בפניו הוא חימום איטי של הגבול ע"י חיזזבאלה או ברי חסותו ( ארגונו של גיבריל אשר לדבריך אחראי ולא החיזזבאללה).שים לב שתוך 3 חודשים עברנו מירי בחוות שבעה לירי של פגזי נ"מ שנורו כך כדי שרסיסיהם יפלו בישראל ומשם לירי בגזרה המערבית ומשם לחדירה של חוליה ומשם לירי של מרגמות לאיזורים ריקים ומשם לירי קטיושות לאתר החרמון (לראשונה) ומשם לירי על כפר ישראלי לשעבר (רג'ר "נמסר" ללבנון)
הטיעון שלך כי לא נאסראללה אחראי ישירות אלא אלמנטים אחרים באירגון וכי זה שחוליות של פלסטינים למינהם הם האחראים לא קבילות בעיני שכן זאת שבירת כללי המשחק, אתה היתייחסת לנאסראללה כראש אירגון פוליטי שאירגונו הוא בעל הבית בדרום לבנון. כל מה שקורה שם הוא בחסותו ואי התנגדותו(בכוונה לא השתמשתי במילה אישורו).

מה המטרה שלו?
הקזת דם באופן שיקשה את החיים יצריך גיוס מילואים נוסף(דבר שכבר נעשה) וכל זאת בלי לקפוץ בבת אחת גבוה מידי כדי שלא נכה וכדי שהסורים לא יעשו משהו.(וגם אם נרצה הוא הרי מחזיק אותנו ב webos עם כל הרקטות שלו שמכסות את גבול הצפון).

תודות לברק ולנסיגתו הגאונית בלי הסכם(איפה ביילין וברק שאמרו שעל כל כדור יהי לנו חשבון מול הסורים הלבנונים ואפילו האו"ם) אנו נמצאים ב dead lock לא יכולים להגיב .
אגב אני מאמין שהמצב ידרדר עוד.

שתי נקודות להתיחסותך:

מה עוד צריך לקרות כדי שתודה שטעית? - "שקט בגבול הצפון"
"הסכם סמוי עם נאסראללה" - תתעורר מחלום אוסלו ( דרושה אנלוגיה)

הסיבה היחידה שלא מקבל תגובות דומות היא שהדיון מתנהל באזור נידח באייל ואולי עדיף שישאר כך כדי שלא תוצף ב - I told you so .

בברכה.
where the sun doesn't shine 64762
ארז,

ראשית, אני לא יודע מדוע אתה מכנה את ארגונו של אחמד ג'יבריל "בן חסותו של החיזבאללה". למען האמת, "החזית העממית - המפקדה הכללית" (זה שמו המלא של הארגון) קיים הרבה לפני שהוקם החיזבאללה כך שלקרוא לו "בן חסות" זה תמוה משהו. יש לציין שגם אריאל שרון תיקן את ההצהרה שהטילה את האחריות לשיגור הקטיושות על ארגונו של ג'יבריל ולא על החיזבאללה. היום נמסר כי משטרת לבנון עצרה מספר פעילים של הארגון הנ"ל - פרטים כאן: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-1814129,00.h...
אני מעריך גם כי הם היו אלו שביצעו את הירי היום על רג'ר. נראה לי ללא הגיוני שדווקא אנשי החיזבאללה, שמכירים טוב מאוד את השטח, ירו על רג'ר מכל המקומות.

אשר לאי-קבילות הטיעון שלי, בוא ננסה משהו. לאחרונה היו פיגועי ירי, כנראה על ידי ארגון טרור יהודי בשם "דמעות האלמנות והיתומים" כנגד רכבים פלסטינים בשטחים. האם זה קורה תחת חסותו ואי-התנגדותו של אריאל שרון?

אני מסכים שאנחנו עדים לחימום איטי של הגיזרה, שעבר לאש גבוהה בשבוע האחרון. אני, בניגוד אליך, לא קובע עדיין בפסקנות את הפרשנות לסיבת הארועים, כל הזמן מתגלה מידע חדש (למשל המעורבות של אנשי ג'יבריל בירי) כך שאין לי עדיין תובנה מלאה (בניגוד לך, כנראה) לגבי "מה קורה בצפון".

אני לא יודע מדוע אתה קובע ש"אנחנו לא יכולים להגיב". אנחנו מגיבים כל הזמן (ירי החיזבאללה נענה בירי נגדי, וגם הופצצו בעבר מטרות סוריות בעומק לבנון, זוכר את המכ"ם). גם כרגע אין לכאורה שום מניעה להגיב, ואני מניח שהסיבה לתגטובה המינורית היא ההעדפה מצד שרון לשמור על שקט יחסי בחזית הצפון ולא להיגרר לחזית שניה.

אני לא ממציא שום דבר. את עניין ההסכם שמעתי משני מקורות - העיתונאי רן אדליסט שהרצה בטכניון והתבטאות של הנציג הסורי בעצרת האו"ם. אם תקרא קצת יותר ממה שכתבתי באייל תגלה שאני משתדל להסתכל על הפוליטיקה "מהצד" ולא מימין או משמאל, כך שאיני שותף לשום "חלום אוסלו" אלא מקסימום מנסה להבין אילו מטרות פוליטיות משרת הסכם שכזה. כך גם בסוגיית גבול הצפון. כמביט מהצד אני לא "בעד" או "נגד" שקט בגבול הצפון. אני סברתי שמהבנת הפוליטיקה של ברק (ושרון) ונסראללה (הנה שאלה, אז אם הוא מחזיק אותנו ב"וואבוס", אז למה הוא לא משתמש עכשיו בכל הרקטות האלה, זה נראה עיתוי מצויין?) היה צפוי, בניגוד למה שאמרו אחרים, שנהיה עדים לתקופה ארוכה של שקט בגבול הצפון, או לפחות לשינוי דרסטי באופי העימות בגבול הצפון - הוצאת האזרחים ממעגל הלחימה (וזו המשמעות המעשית של הלחימה בהר דוב/חוות שבעה), וכך היה (ועדיין). לא קבעתי אם זה המצב הרצוי אלא רק התרכזתי בשאלה "מה יש" - מה בעצם קורה בגבול עם לבנון.

וחוץ מזה, לא נידח פה! השמש זורחת כאן כמו בכל מקום אחר, ובאשמתי, אני מקווה...
חיזבאללה יורה על ערבים 64779
לא הגיוני??
אני אספר לך שבין היישובים שהופגזו ב"ענבי זעם" ע"י חיזבאללה היו פסוטה, עראמשה, מעיליא ואם אינני טועה גם חורפיש, ריחניה ושייח' דנון.
הם יורים גם בסוסים? 64785
(אין שום כוונה להעליב אף-אחד בכותרת חו"ח)

האם היה מדובר אז בירי מרגמות או בירי קטיושות? הפעם מדובר בירי מרגמות, כך שקשה לטעון כי הירי על רג'ר היה שגוי, בניגוד אולי לירי בענבי-זעם שהיה הרבה יותר מסיבי.
הם יורים גם בסוסים? 64789
קטיושות.
where the sun doesn't shine 64796
שנה - שנתיים של שקט יחסי מספיקים לדעתך על מנת לומר שהנסיגה היתה צעד מחושב והגיוני?

לעניות דעתי, יש לעשות ממוצע נפגעים רב שנתי של לפחות 5-10 שנים על מנת להעריך זאת בדיעבד, שכן זהו טווח זמן מיידי שהמצב בו עדיין מושפע ישירות מהנסיגה.

ואזכיר, שמספר ההרוגים לצה"ל בשנה האחרונה היה 13 הרוגים ובמגמת ירידה, והממוצע הרב שנתי היה כמדומני 23.

לבנון היא מדינה רב-אתנית, מתוסבכת, שהשלטון הרשמי בה אינו הכי רלבנטי, שכוחות חיצוניים, מסוריה, אירן, טרור בינלאומי וסחר בסמים גורמים למצב מעורער ונפיץ. וכל עוד מדינת ישראל במצב מלחמה עם כלל מדינות ערב, תמיד יהיו מי שישאפו להשתמש בשטחה של לבנון כבסיס לפגוע בישראל. ישראל אמורה למנוע זאת בעצמה, או לפחות להיות בעמדת לחץ טובה מול מישהו שמסוגל לשלוט בשטח *לאורך זמן* ובאפקטיביות.

כמדומני, כיום סוריה היא זו שאמורה לחטוף על כל התקפה נגד ישראל משטח לבנון, ולא החיזבאללה, שכן החיזבאללה הוא לא מדינה אלא אירגון שסביבת הלחימה האידיאלית שלו היא כאשר הוא משמש ככלי למלחמה עקיפה.
where the sun doesn't shine 64797
נא לא להכניס לי מילים לפה. צעד הוא ''מחושב והגיוני'' רק ביחס למטרות מסויימות. אין צעד שהוא ''מחושב והגיוני'' באופן אבסולוטי. אבל אם נמשיך מכאן, מה שאני מנסה לומר שהנסיגה מלבנון, בניגוד אולי לדעה הרווחת, היה צעד מחושב מצד אהוד ברק כדי להשיג מטרות מסויימות, ונבע מהבנת הפוליטיקה של השחקנים בגבול הצפון.
where the sun doesn't shine 64805
OK, ביחס למטרות מסוימות. מה היתה המטרה, אם לא השגת שקט *ארוך טווח* בגבול הלבנוני? גם זה קשור איכשהו לבאר-שבע?
where the sun doesn't shine 64807
אני חושב שאחת מהמטרות החשובות הייתה להוציא את האזרחים ממעגל האלימות, לאחר שהוכנסו אליו בסעיף 4 של הבנות "ענבי זעם". כתבתי גם במאמר שיצא לרגל שנה לנסיגה על כך שהחיזבאללה משתמש בגבול הצפון לא מעט במסגרת המאבק הפנים-לבנוני שאנחנו, כישראלים, פחות מודעים אליו. אני מציע שנחכה עוד קצת זמן (ארוך טווח אמרנו?) כדי לקבוע בפסקנות שהשקט לא יחזור. ואם נקבע זאת, עלינו להבין מדוע קרה השינוי הזה.

ואגב, כאן אני משאיר את באר-שבע בצד בינתיים.
where the sun doesn't shine 64830
ואם אכן נקבע זאת, האם יתכן שתחזור בך מתזת "קאסם נגד נסראללה"?

ואגב, נדמה לי שהזכרת בעבר את תזוזת הצבא הסורי בלבנון כסימן חיובי במסגרת תגובת סוריה לנסיגה.
איך שאני רואה זאת, ככל שהצבא הסורי נסוג מלבנון כך עולה חלקו של החיזבאללה בשלטון. ייתכן אפילו שנסיגת רוב או כל הצבא הסורי (תוצאה אולי של לחץ ישראלי/אמריקאי) יהווה מהלך מקדים להשתלטות טוטלית של החיזבאללה על לבנון, ובפרספקטיבה היסטורית ארוכת טווח נגלה שהוצאת צה"ל היתה רק שלב במסגרת תכנית אירנית לייצוא המהפכה החומייניסתית. כל זה אמור להשתבש עקב 911 ומלה"מ II הממשמשת ובאה, ותוצאה של כל זה יכל אפילו להביא באמת לרגיעה ארוכת טווח בגבול הלבנון.
where the sun doesn't shine 64833
לא, גם זה יהיה תלוי בנסיבות. אם למשל נסראללה ימות מסיבה כלשהי, הרי שהרעיון עדיין יהיה שריר וקיים. כך קרה, אגב, לקודמו בתפקיד - עבאס מוסאווי שהלך בדרך-כל-הלפייר.

אם נשוב להבדל ביני לבינך, אז כשאתה אומר ''החיזבאללה ישתלט על לבנון'' אז ההנחה המובלעת שלך היא שזה דבר רע. אצלי זו לא הנחה מובלעת. אני מניח שגם בחיזבאללה (וגם בממשלת לבנון, ואפילו באירן) ישנו מאבק פוליטי, ולכל צד יש במובן מסויים ''בני ברית'' בפוליטיקה הישראלית. בכל מקרה, לפני כשנה חזרתי בי מהיומרות לתת תיאוריות מנבאות בסגנון מדעי-הטבע ואני משתדל להסתפק בתיאוריות דיסקריפטיביות בסגנון מדעי-החברה, אבל כל זה לא משנה את הנחות היסוד למחקר פוליטי שהצגתי. לכן, אפשר להסתכל בצורה קצת שונה על מה שכתבתי כאן ב''דוחות'' בשנתיים האחרונות, יותר מכיוון של ''הבנת המצב הקיים''.
  where the sun doesn't shine • ארז
  where the sun doesn't shine • ערן בילינסקי
  where the sun doesn't shine • ערן בילינסקי
  where the sun doesn't shine • ערן בילינסקי
  where the sun doesn't shine • ewilde
  where the sun doesn't shine • ערן בילינסקי
  שווה עדכון • סמילי
  שווה עדכון • ארז
  שווה עדכון • סמילי
  שווה עדכון • אסתי
  שווה עדכון • סמילי
  שווה עדכון • ארז
  שווה עדכון • סמילי
  שווה עדכון • ציניקן
  שווה עדכון • משה דורון
  לא נביא ולא בן נביא • סמילי
  עניין של הסתברות • משה דורון
  אנסה לזכור את זה • סמילי
  עניין של הסתברות • סמילי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים