דווקא מערכת החינוך? 524129
אני לא מבינה למה נתניהו נטפל לילדים במערכת החינוך בדיוק. אפשר לחשוב שציבור המבוגרים במדינת ישראל אדיב, סובלני, רודף-שלום וערכי. הרי גם אלו מבינינו שסיימו את חוק לימודיהם בשנות השישים והשבעים מתנהגים כאספסוף, אם לא תמיד אז תחת הנסיבות המתאימות.

גם מטריד אותי הרצון הזה ''לחינוך לציונות'' שזה שם יפה לתגבור שעות חברה. שילמדו קצת מתמטיקה ושפות זרות במקום זה.
דווקא מערכת החינוך? 524134
תגבור שעות חברה דוקא חיובי, השאלה מה יהיה תכנן.
דווקא מערכת החינוך? 524136
בניגוד אליך, אני חושבת שתגבור שעות חברה זה תמיד שלילי. אפילו הסופר-חנונים מזלזלים בשעת חברה. או שלא מגיעים, או שמנצלים אותה לעניינים אישיים מסוגים שונים (קריאה במגזינים לנוער, משחקים בטלפון הסלולרי, החלפת מידע קריטי אודות מוזיקה, עפעוף עיקש לכיוון הבחור היפה שיושב בטור השני וכיו''ב פעילויות).

לעומת זאת, אם יתוגברו בלימודים ממוקדי-ידע ויעלה הרף האקדמי בבתי הספר, יש סיכוי יותר רב לספיגת ערכים בצורה עקיפה ולכן גם יותר יעילה. שהרי, אף אחד לא אוהב ש''מחנכים'' אותו, אלא כבני אדם בעלי נטייה טבעית לחירות אנו מעדיפים להסיק את מסקנותינו בעצמנו.

לדעתי האויבת הגדולה ביותר של ''הידרדרות הערכים'' היא הבורות.
דווקא מערכת החינוך? 524137
לימוד קצת מתמטיקה היא האנטיתזה לבורות? לימוד קצת מתמטיקה יתן "הסיכוי יותר רב לספיגת ערכים בצורה עקיפה ולכן גם יותר יעילה"? אני מסכים איתך ששעור חברה נתפס כבזבוז על ידי תלמידים רבים. חלק די גדול ממה שאת מכנה "ממוקדי ידע" איננו בעל ערך רב מדי ונשכח מיד. פעילות חברתית ברמה טובה נותמנת אפשרויות הרבה יותר טובות לספיגת ידע וערכים.
דווקא מערכת החינוך? 524262
כן! בהחלט! לימוד מתמטיקה הוא אנטיתזה לבורות. וגם לימוד היסטוריה, ספרות, שפות זרות, אמנות, מוזיקה, פיזיקה, ביולוגיה וכימיה. בכל אחד מהענפים הרחבים והמרתקים הללו יש הזדמנות לא רק להעברת ידע אלא גם לספיגת ערכים.

ושלא תבין לא נכון, אני לא אהבתי מתמטיקה בבית הספר, בעור שיניי עברתי את הבגרות במתמטיקה, ועד היום אי אפשר להגיד שאני יודעת מתמטיקה. אבל אני כן מכירה בכך שדרך המתמטיקה אפשר ללמוד ערכים של מצוינות, תגלית, המצאה, חשיבה עצמאית וגם אסתטיקה. דרך הביולוגיה אפשר ללמוד אתיקה סביבתית, וגם להפנים את ערך החיים, וכך הלאה וכך הלאה.

פעילות חברתית "ברמה טובה" יכולה להתרחש רק אצל בני נוער שמשקיעים בלימודים ויש להם הרבה ידע. מתי ראית נוער חלש בלימודים מחזיק מעמד חצי שעה בפעילות חברתית? אני לא ראיתי אף פעם. לא בבית ספר, לא בפעילות חוץ לימודיות, ולא כמתנדבת בקרב בני נוער כמבוגרת.
דווקא מערכת החינוך? 524394
רק במתמטיקה עוד תמצא ערכים מוחלטים.
דווקא מערכת החינוך? 524420
וכך טוב, אבל לא רק במתמטיקה. אצל קיצוניים (קיצוניים ממש, לא מה שרבים מכנים קיצוניים) אפשר לראות ערכים שבשבילם הם מוחלטים.
שלום רב שובך 524139
התגעגענו!
שלום רב שובך 524264
טוב לשמוע. ברוכים הנמצאים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים