נסיגה כן, איוולת לא 5242
הבעיה המרכזית שלי עם הודעתך היא שלא השכלת להפריד בין שני הדברים: האם הנסיגה היתה דרושה, והאם ביצענו אותה כיאות?

התשובה לשאלה השניה היא "לא" רבתי. אין ספק, זוהי פשלה בסדר גודל מחפיר. אין ספק, האחראים למחדל לא ייענשו. אין ספק, אנו נשלם בעתיד על המחדלים המודיעינים שיבואו בהמשך. למזלנו, רק תושבי קרית שמונה ואנשי צד"ל סבלו עד כה, ולמזלנו תושבי הצפון הם שימשיכו לסבול מהמחדלים האלו.

האם הנסיגה היתה דרושה? בהחלט. רצועת הביטחון הוכיחה עצמה כלא רלוונטית. לפני 20 שנה נלחמנו בפלסטינאים, שרצו לחזור למולדתם. היום יש לפלסטינאים מדינה, והם כבר נמצאים בה. במקומם, יש לנו את החיזבאללה, שאותו לא מעניין החזרה לאדמה - אותו מעניין המוות בלבד. כמו כן, עם השנים הלך והשתפר הציוד הצבאי. בימי של"ג דובר בנק"ל, קצת RPG וקטיושות. היום יש קטיושות, אבל הנק"ל וה-RPG הוחלפו מזמן במרגמות וטילי טאו. ולא רק שיש להם את הנשק הזה, הם גם יודעים להתשמש בו היטב. ובנוסף, החיזבאללה השכילו להעלות את המאבק שלהם ממאבק אידיאולוגי גרידא למאבק פוליטי, מאבק שמשיג תוצאות בדעת הקהל בעולם ובדעת הקהל בישראל.

החיזבאללה הצליח להתיש את כוחנו. החיילים ששהו ברצועת הביטחון לא הגנו על ישובי הצפון בצורה שהצדיקה את שהייתם שם. קטיושות נורו על ישראל. מטעני צד הונחו על גדר המערכת. חדירות נעשו ללא הפוגה (אם כי לצורך סחר בסמים, לא למען פיגועים). את כל זה לא הצליחה רצועת הביטחון לעצור.

אתה מתיחס לחיזבאללה בתור ארגון עצמאי, בעל משקל כלשהו. לא כך הוא הדבר. החיזבאללה הוא עושה דברם של סוריה ושל איראן. כל עוד שתי מדינות אלו ירצו ברעתנו, החיזבאללה ימשיך להתקיים. ברגע שייסגרו הברזים, החיזבאללה יעלם. ברגע שהוא יעלם, יעלם האיום מכיוון לבנון. כאמור, לפלסטינאים כבר יש מדינה. את הלבנונים ממש לא מעניינת ישראל - יש להם בעיות משלהם.

הבעיה היחידה עם הנסיגה מלבנון היא שהנסיגה היתה הקלף היחידי שהחזקנו בידינו. כעת, משנסוגנו, הכדור במגרש הסורי/איראני. חזרנו למצב בו אנו מגיבים ולא יוזמים. אבל המצב הזה טוב יותר מהמצב שהיה לפי חודש, מכיוון שכעת יש הכרה בין לאומית בזכותינו לשקט בגבול. עכשיו אין לאף גורם בלבנון סיבה לתקוף את ישראל. אפילו חוות שבעה הוחזרו.

ובקשר לצד"ל. צד"ל אומנם היו שותפים שלנו, אבל הם מעולם לא הגנו על מדינת ישראל, אלא על רצועת הביטחון. צד"ל היווה גורם ידידותי לישראל בלבנון, ולכן נתמך על-ידי ישראל. אבל אל נטעה ונחשוב שאם המצב היה הפוך מישהו בצד"ל היה מזיז את ביצתו כדי לעזור לנו. אני לא אומר שמגיע להם היחס שקיבלו מאיתנו, אבל התפרקות צד"ל תפסה את כולם בהפתעה. זה כשלעצמו מחדל הדורש עריפת ראשים ובהחלט לא נראה לי מוגזם לדרוש משר הבטחון להתפטר מתפקידו בעקבות מחדל זה. אבל זה לא יקרה.

ולסיום, הדבר שהכי עיצבן אותי בהודעתך הוא השימוש בביטוי "פופוליסטי", כשאתה משרבב פה ושם כמה הערות פופוליסטיות ומאוד לא מדויקות, דוגמת ההערה על הרפורמה במסים.

בברכה,
יפתח
נסיגה כן, איוולת לא 5274
חבל שהביטוי 'פופוליסטי' עיצבן אותך. אנחנו מזמן סובלים מההיפוך הפופוליסטי של הדמוקרטיה.
במצב נורמלי, כל פוליטיקאי אומר את דעתו, והציבור בוחר בפוליטיקאי שמייצג בצורה הטובה ביותר את דעת הרוב.
במצב שאליו נקלענו, כל פוליטיקאי מברר מה דעת הציבור ומחליט מהי דעתו הפומבית על פי דעת הציבור.
מכאן שבהחלט אינני פופוליסט. אני נוקט בעמדות המנוגדות לחלוטין לעמדותיו של רוב הציבור, התומך הן בנסיגה מלבנון והן ברפורמה בשוק ההון.
אם מצאת ''הערות לא מדוייקות'' אשמח אם תעמיד אותי על טעויותי. אם לא - התנצלות בפורום זה תתקבל בברכה.
נסיגה כן, איוולת לא 5282
קשה לי לקרוא למה שמצאתי "הערות לא מדויקות", אבל הן מענינות מאוד בחוסר ביסוסן:

"אנו מפקירים את ישובי הצפון, וחמור מזה - את חיילי צד"ל"

"תושבי הצפון נהנו באופן ישיר מההגנה שסיפקה רצועת הביטחון"

דעתי בנושא יעילות רצועת הבטחון ידועה. בתור תושב קרית שמונה אני יכול להעיד כי היא לא היתה יעילה כלל. קטיושות נורו, מטענים הונחו על גדר המערכת, חדירות בוצעו. אני בטוח שהמושג "ליל הגילשונים" אומר לך משהו, וזו היתה החדירה הכי מפורסמת. היו עוד הרבה שלא פורסמו, חדירות של תושבי כפר שבעא, שדווקא לא נעצרו על-ידי רצועת הביטחון, וזאת מהעובדה הפשוטה ששבעא נמצא 2 ק"מ מגבול ישראל. בשרותי הצבאי בחרמון לא זכור לי שבוע אחד שבו לא היתה הקפצה בגלל חדירה מהכפר.

נמשיך בניתוחך את המצב בלבנון ואת העתיד המזהיר שאתה מנבא לחיזבאללה ולשאר הארגונים שם. מה שאתה לא מוכן להבין הוא שלא החיזבאללה או כל ארגון לבנוני שהוא יקבע - רק איראן וסוריה יקבעו. ברצונם תפרח ההתנגדות האנטי ציונית או שתגווע.

ולבעיית הפליטים: רובם ככולם עבדו עבור ישראלים ועבור ממשלת ישראל, או כחיילי צד"ל או כפועלים במטעים ובמפעלי התעשיה של הצפון. הם עבדו כאן לפני הנסיגה, אבל זה לא ממש הפריע למישהו. נכון, הם נעקרו מבתיהם. דבר זה קרה כל כך הרבה פעמים בלבנון וימשיך לקרות, אם נרצה או לא. לבנון מאז ומעולם היתה ארץ למודת מלחמות, בעיקר בין תושביה. אנחנו היינו שחקן חוץ, שחקן חיזוק, וכאשר השחקן עזב התמוטטה הקבוצה שלו. אני א יודע מה איתך, אבל אני לא מוכן שייהרגו חיילים ישראליים בלבנון ואני לא מוכן שיהרגו שכנים שלי בקרית שמונה וזאת כדי שצד"ל ישלוט ברצועת הביטחון. לא זה האינטרס שלנו. אני לא מרחם על הצד"לניקים - הם לא היו נשמות טובות ואנחנו לא ענינו אותם כקליפת השום, זאת למרות שתמכנו בהם בצורה מסיבית. העובדה כי צד"ל לא יכל להתקיים כגוף עצמאי מוכיחה כמה הוא היה נטל.

אני לא מצדיק את הצורה בה נטשנו את צד"ל. החלטה 425 של האו"ם חייבה אותנו להפסיק לתמוך בצד"ל, והעובדה הזו היתה גלויה לכולם. עובדה שלאחד לא היה בדרום לבנון בתחילת הנסיגה - הוא ידע מה יקרה והוא הבין שאם ברצונו לחיות עליו לנטוש. ולמרות כל זאת, היינו צריכים לגבות אותם, ולפחות להתכונן לקליטה של 7,000 פליטים.

"אנחנו היינו חיילים, בצבא שכבר אז נהפך לדי בכייני"
הממ, ואני לתומי חשבתי שהצבא התנגד ליציאה מלבנון. הצבא בכייני או החיילים בכיינים? או שמא אלו המפקדים? האם החיילים שרצו לשרת בלבנון כדי לכסח מחבלים הם המיעוט?

ולסיום, לגבי ועדת בן בסט. קח נא נייר ועפרון ועשה את החישוב הבא:
א. כמה את מרוויח היום (נטו)
ב. כמה מתוך זה הולך לבורסה ולתוכניות חסכון.
ג. כמה תרוויח לאחר יישומה של ועדת בן בסט (נטו)
ד. כמה מתוך זה יילך לאפיקים החסכון והבורסה.
ה. חשב את הרווח שהיה יוצא לך, שנתי, מהסכום שיצא ב-ב'. לשם קלות החישוב נניח כי אתה מרוויח 10% שנתי.
ו. עשה את אותה פעולה הסכום שיצא לך ב-ד', רק הפעם אתה מרוויח 7.5% בלבד.
עכשיו אמור לי:
האם א+ה גדול או קטן מ-ג+ו?

שלך,
יפתח
נסיגה כן, איוולת לא 5303
בעניין ועדת בן בסט, הצלחת למצוא דרך נחמדה להכניס את אלף ומשהו עמודי הדוח ל 6 שורות, רק שהתעלמת לחלוטין מכמה עשרות אלפי שורות אחרות. למשל קרנות השתלמות או מתנות.
בקיצור אם העולם הפיננסי שלך מורכב ממשכורת נטו וקצת משחק בבורסה, אין לך תוכניות ארוכות טווח ויש לך את האנרגיה והזמן (או הכסף) לנהל מערכת יחסים מורכבת עם מס הכנסה אז אתה לא ממש מייצג את רוב בני המעמד הבינוני שאני מכיר, וכרגיל, הם הנדפקים העיקריים. (אבל הדיון הזה לא כשור בכלל לנסיגה מלבנון אז אם אתה רוצה להמשיך אותו עדיף לעשות את זה במסגרת הסקר).
נסיגה כן, איוולת לא 5441
אכן הצלחתי למצוא דרך נחמדה מאוד לתמצת את מסקנות הועדה. מי מאיתנו שמתכונן לתת מתנות בסך של מליון שקל ומעלה בשנה - אני מבקש את סליחתו שהתמצות שלי לא כולל אותו.

אם יש לך כח לנהל חישובים ארוכי טווח של כמה תרוויח מכל אפיקי החסכון שלך - יש לך כח לחשב את זה מחדש לפי אלפי הסעיפים. אם לא, אתה צריך לדעת שהרווח שלך יקטן ב-‏25% (לכל היותר). השאלה היא בכמה המשכורת שלך תגדל. לדעתי, ל-‏90% מהאנשים בארץ המשכורת תגדל ביותר ממה שהרווח על השקעות יקטן, וזאת מחישוב קטנוני ופשוט: אם המשכורת נטו שלך תגדל באלף ש"ח לחודש, הרי שתרוויח שנים-עשר אלף ש"ח יותר לשנה. כדי להרוויח שנים עשר אלף ש"ח בשנה בחישוב נדיב של 20% לשנה, הייץ צריך להשקיע ששים אלף ש"ח, או חמשת אלפים ש"ח כל חודש. חמשת אלפים ש"ח שנשארו לך אחרי ששילמת שכר דירה, אוכל, ארנונה, חשמל, מים, ספרי לימוד לילדים וכהנה וכהנה. ואל נשכח את מס ההכנסה. כלומר: מדובר על משכורת ברוטו של ששים שבעים אלף ש"ח לחודש. כמה אנשים כאלה אתה מכיר והאם באמת אכפת לך שהם יפסידו שנים עשר אלף ש"ח בשנה?

אבל מי אני שאגיד? כל אחד צריך לעשות את החישוב שלו. מי שטוב לו - שיתמוך. מי שרע לו - שיתנגד. סתם לזרוק סיסמאות כשבאמת לא בדקת את התוצאה הסופית, אפילו מבחינתך, שקול להצהרות אפוקליפטיות לגבי היציאה מלבנון. אופס, מזה בעצם התחלנו.

שלך,
יפתח
נסיגה כן, איוולת לא 5536
א. מעט מאוד אנשים יזכו לגידול של אלף ש"ח בנטו בחודש. הגידול המקסימאלי שאני מכיר (על פי כלי החישוב שיש באתר של משרד האוצר הוא 600 ש"ח).
ב. אני לא יודע באיזו מסגרת תקציבית אתה חי אבל כדי לחסוך 5000 ש"ח בחודש צריך הכנסה ברוטו של בערך 10000 ש"ח יותר מזו שצריך כדי לחיות בלי לחסוך. אולי אתה משתכר 50000 ש"ח בחודש אני לא.
ג. ההורים רבים מנצלים את הכסף שמגיע מקרנות ההשתלמות שלהם כדי לעזור לילדיהם להתחיל חיים העצמאיים.
אדם שמתחיל היום קרן השתלמות לאותה מטרה ישלם מס בהכנסת הכסף לקרן (שפטורה ממס היום), ישלם מס בעת הוצאת הכסף ומתך הסכום שיגיע לבנו (כל סכום מעל 50 אלף ש"ח) הבן ישלם מס. יוצא מכך ששש שנות חיסכון יניבו בערך מחצית ממה שהניבו לפני הרפורמה. במידה שאותו אדם ישתמש בכסף לצורך עצמי כלשהו, הוא יוכל לקזז את ההפרש בין ההכנסות מהקרן עם התוספת לנטו בלי שארית.
ד. אני משלם משכנתא. חלק מהסכום שאני משלם מידי חודש הוא ריבית. מצד שני יש לי קרן השתלמות שעליה אני מקבל ריבית. סכום הריבית שאני משלם גבוה מסכום מהריבית שאני מקבל כך שבנושא הוצאות מימון אני מפסיד. מכיוון שאין אפשרות לקזז ריביות, אני אשלם מס על סעיף הרווח למרות שבסך הכל אני מפסיד.
ה. יש לי תיק השקעות קטן. בכל פעם שאני אמכור מניה במחיר גבוה מזה שקניתי אותה, אני אשלם מס בעת המכירה. כאשר אני אמכור בהפסד, אני לא אקבל החזר אלא אאלץ להמתין עד לסוף השנה ולהגיש דוח למס הכנסה (דבר שכרוך בתשלום למנהל חשבונות).
ו. אני לא יודע אם אתה עוקב אחרי תחלופת השמות שלי אבל אני השוויתי את היציאה מלבנון לרפורמה בצורה של תיקון עיוות. אני לא חושב שהרפורמה היא שלילית ומלבד כמה נקודות לתיקון (ג. מס על מתנות מהורים זהה למס על ירושה רק על מנת למנוע התחמקות ממס הירושה, ד. הכרה בהוצאות מימון והוצאות על ניהול חשבונות לצורך פטור ממס ועוד כמה), אני חושב שהיא אפילו טובה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים