רק 22%? 526751
אני לא בטוח שכל מגוון ההתנהגויות המתואר כאן הוא אכן אגרסיביות. אין מחלוקת שצפירות ארוכות הצמדות מאחור וחיתוך, שלא לדבר על קללות ותנועות מגונות, הם אגרסיביות לשמה, אבל להבהב באורות לנהג שחולם בהקיץ בנתיב הימני? מה הבעיה עם זה?

אולי אני משוחד, שכן הבהוב זה הדבר היחיד מהרשימה שאני עושה ואני כמובן לא חושב שאני אגרסיבי, אבל נראה לי שלהבהב פעם או פעמיים לפני שאני נאלץ לעבור על החוק ולעקוף מימין את הבנצור זו התנהגות סבירה בנסיבות העניין.
רק 22%? 526755
להבהב באורות זה תוקפנות, ולהבהב לנהג בנתיב הימני זה אלימות מסוכנת. "חולם בהקיץ" זה פרשנות סובייקטיבית. למרות זאת אני מניחה שהתכוונת לנתיב שמאלי ואז השאלה היא אם אתה נדבק לתחת של מכונית במסלול השמאלי שנוסעת 110קמש זה לא אגרסיביות ועוד לעקוף אותו מצד ימין שזה לכל הדעות זיגזוג (אלא אם אתה עושה את זה בנחת ובמרווחי נהיגה גדולים)
רק 22%? 526759
המהירות לא משנה כאן.
בניגוד לאמונה הישראלית המקובלת, המסלול השמאלי לא מיועד ל'נהגים שנוהגים מהר'. הוא מיועד למי שנוסע מהר יותר מהמכונית שבמסלול הימני. אין שום סיבה לסוע במסלול השמאלי כשהימני פנוי, גם אם אתה נוסע על 180.
רק 22%? 526762
מה הסיכוי שיקרו המאוראות הבאים:

1. תבוא מאחורי מכונית יותר מהירה (במסלול השמאלי)

2. תבוא לפני מכונית יותר איטית (לדוגמה: משאית) בנתיב הימני.

אם (2) די סביר ו־(1) פחות, עדיף לי כבר להשאר בנתיב השמאלי. גם אם הוא כרגע פנוי. החשש הוא תמיד שאני אהיה מאחורי משאית ובנתיב השמאלי יעקוף אותה טור שלם ובכך יעכב אותי.
רק 22%? 526769
1. זו אסטרטגיה סבירה, אבל אני לא חושב שהיא תואמת את החוק. (לא שיש לי בעיה עם זה).

2. זו אסטרטגיה סבירה, אבל היא מחייבת תשומת-לב והתחשבות. אם אכן מגיע נהג מהיר ממך מאחוריך, אתה צריך לשים לב לכך ולפנות לו את הדרך.
רק 22%? 526770
2. למיטב הכרתי אני אכן מפנה את הדרך כשמגיעה מאחורי מכונית מהירה יותר.
רק 22%? 526887
למה, מה הבעיה הגדולה לעבור שמאלה כשאתה מגיע למשאית?
אני לא מדבר על כביש עמוס, שבו ברור לך שאם תרד ימינה, אתה תתקדם עד המשאית ואז לא תוכל לחזור שמאלה. כשהנתיב השמאלי פחות או יותר פנוי, אין שום סיבה סבירה לא לרדת ימינה.

ומעבר לזה, 'עדיף לי' זה אחלה, אבל 'חוקי' זה גם חשוב, לא?
'נוהג רכב ישתמש ככל האפשר בצדו הימני הקיצוני של הכביש, אף בכביש חד-סטרי, או בצידו הימני הקיצוני של הנתיב המיועד לאותו סוג רכב, הכל בכפוף להוראות חלק זה' (מכאן http://www.xn--5dbdebcwf6bwf5dhw.com/TaaburaLaws/ איפשהו באמצע הדף. כנראה חלק מתקנות התעבורה)
רק 22%? 526889
''משאית'' היא ''מקרה טיפוסי'' של רכב איטי שקשה לעקוף אותו. משאית איטית מסתירה לי את שדה הראיה.

מרפי טוען שאם אני מקפיד על הכלל שלך (ושל המחוקק), ברגע שאנסה לעקוף את המשאית האיטית אתעכב ע''י טור מכוניות בנתיב השני.
יבוא 527486
"החשש הוא תמיד שאני אהיה מאחורי משאית ובנתיב השמאלי יעקוף אותה טור שלם ובכך יעכב אותי."
האם לא הגיע הזמן שנתחיל (אנחנו הנוהגים בטור השלם שבנתיב השמאלי) לתת לזה שתקוע אחרי המשאית להיכנס לפנינו ולעקוף אותה, גם במחיר עיכוב קל לנו ולאלו שאחרינו?
רק 22%? 526803
אכן התכוונתי לנתיב השמאלי. אני לעולם לא נדבק לתחת של אחרים ושונא שנדבקים אלי. בעיני זאת בהחלט נהיגה אגרסיבית ואפילו אלימה.

אני מהבהב קצרות פעם או פעמיים ורק אם אין תגובה אני עוקף מימין. למעשה אני פשוט עובר לנתיב הימני ונשאר בו כל עוד הוא פנוי.
רק 22%? 526808
להידבק לתחת של אחרים זאת לא רק נהיגה אגרסיבית ואפילו אלימה, אלא זאת עברה על החוק וסיכון ממשי של הנדבק כמו של המודבק.
רק 22%? 526809
כן, על מנת לצמצם את הסיכון לשנינו אני מיד מאט ל-‏80 קמ"ש (או למהירות של המכונית שאותה אני עוקף) וממתין שחובב האחוריים יתרחק קצת.
רק 22%? 526811
החוק מדבר על מרחק של לפחות שניה אחת (ה good practice מדבר על שתיים). אם "נדבק" זה מטר, המהירות הבטוחה היא 36 קמ"ש.
רק 22%? 526857
(נראה לי שפספסת את העקיצה של easy)
רק 22%? 526756
איך אתה מגדיר "חולם בהקיץ"? לא כל הנהגים נוסעים מהר כמו שאתה היית רוצה.

לטעמי האישי כנהג, הבהוב יכול להיות מסיח את הדעת. הבהוב אחד או שניים - מילא, אבל לרוב הנהגים התוקפניים יש נטיה מגונה להמשיך להבהב מכאן ועד להודעה חדשה כל עוד לא פינית להם את הנתיב (גם אם הנתיב הסמוך עמוס מכוניות ומסוכן לפנות אליו). שלא לדבר על נהגים שפשוט מעבירים לאורות דרך ונשארים שם.
רק 22%? 526758
קודם כל, כדאי לזכור שזה סקר. וכולנו מכירים סקרים - יש שם שאלה 'האם אתה נוהג להבהב באורות לנהג שלפניך', וצריך לסמן מ-‏1 (לעולם לא) עד 5 (לעתים קרובות).
על שאלה כזו, סיכוי טוב שהייתי עונה 3-4, כשמה שאני עושה בפועל זה להבהב הבהוב אחד לנהגים שנוסעים לאט במסלול השמאלי.
רק 22%? 526805
אני מהבהב רק פעם או פעמיים ואז עובר ימינה.
אם הנתיב הימני עמוס (ובעליות לירושלים זה קורה הרבה - משאית ב-‏40 קמ"ש עוקפת משאית ב-‏30 קמ"ש) אני לא מהבהב כי כמו שאני לא חותך אחרים אני לא מצפה ממי שלפני שיעשה זאת.

להדליק אורות גבוהים כשיש לפניך מכונית זו לא אגרסיביות - זו אלימות לשמה.
רק 22%? 526760
כנראה התכוונת למי שחולם בנתיב השמאלי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים