אובמה זכה בנובל לשלום 526982
ונשאלת השאלה: מה היו הישגיו עד עתה שמצדיקים את הזכיה בפרס?...
(לדעתי זו שאלה רטורית, אבל אולי מישהו פה יודע משהו שלא ידוע לי)
אובמה זכה בנובל לשלום 526983
אני מנחש שגם אם זה לא נכתב במפורש בהחלטת הפרס, הזכיה כאן אינה על הישגים אלא לשם הענקת משנה תוקף ומתוך כך גם כוח ישום נוסף לזרעים שזרע אובמה ולדרך שהוא מתווה, כפי שאלו נתפסים ע''י מעניקי הפרס. בכך אין זה מקרה ראשון, גם אם חריג ביותר מבחינת החופזה, שכן אין מדובר כאן במאמץ מתמשך, קורבן או הישג משמעותי כלשהו, אבל ההחלטה אינה משוללת היגיון, היא סתם שגויה.
אובמה זכה בנובל לשלום 526984
אם הוא היה נשיא אמריקני לבן, בשנתו הראשונה ולפני שעשה משהו קצת יותר מוחשי מ''לזרוע זרעים'', הוא לא היה זוכה.
אובמה זכה בנובל לשלום 526987
קשה לדעת בוודאות, אבל אני מניח שזה נכון. באופן כללי, צבעו של אובמה הולך לפניו. נקווה שהוא יעשה בזה שימוש ראוי.
אובמה זכה בנובל לשלום 526999
אכן בחירה מפתיעה ומוזרה. אובאמה הוא לא הנשיא האמריקאי הראשון לזכות בפרס נובל לשלום אבל נראה לי שהוא הזוכה הראשון שמקבל את הפרס למפרע. ייתכן והוועדה רצתה לחזק את ה"לוויתן" האמריקאי המגן על הקידמה הליברלית האירופאית, כפי שרוברט קגן כתב ב-‏2002 (נשמע כאילו לפני שנות דור)‏1. אהבתי את התגובה בנשיונאל ריוויו (ממעוזי השמרנות האמריקאית) שהפרס "מחזק את המם מ SNL שאובאמה לא עשה כלום"‏2. בכל אופן, נראה שהפרס עצבן את השמרנים ומתנגדי הפרס מיהרו לפרסם עצומת נגד. מצד שני המפלגה הדמוקרטית מאשימה את הרפובליקנים שקודם שמחו על כשלונו של אובאמה להביא את האולימפיאדה לשיקאגו ועכשיו הם מצדדים בטרוריסטים כמו הטליבן והחמאס שגם הם מתנגדים לפרס הנובל, ובכך הרפובליקנים שאיבדו את הבושה מעדיפים עמדה פוליטית על פטריוטיזם.‏3

1
תגובה 166713

2
אובמה זכה בנובל לשלום 527001
טוב שאובמה, כהרגלו, מצליח להגיב באופן חכם גם להחלטה המטופשת הזו.

אובמה זכה בנובל לשלום 527019
מישהו קרא את נימוקי הפרס?

אובמה זכה בנובל לשלום 527042
אתה מוצא שם איזה חידוש שלא נדון בהרחבה בכלי התקשורת?
אובמה זכה בנובל לשלום 527124
רון בן יעקב מצדד בדוברי טרוריסטים כמו הטליבן והחמאס, שגם הם עוסקים בדמגוגיה זולה.
אובמה זכה בנובל לשלום 527157
ועוד באותו עניין: הליברלים שאיבדו את הבושה מעדיפים עמדה פוליטית על פטריוטיזם. הם חושבים שהענקת פרס נובל לשלום להנרי קיסינג'ר היא עלבון לוועדת הפרס.
אובמה זכה בנובל לשלום 527163
איך אתה מגיע למסקנה הזאת?
אובמה זכה בנובל לשלום 527164
לפי אותו היגיון של מה שרון ציטט מפי אנשי המפלגה הדמוקרטית.

(דמגוגיה. לא צריך להתייחס יותר מדי ברצינות)
אובמה זכה בנובל לשלום 527140
וגם צ'אבז נגד הפרס.
מסקנה, לפי הלוגיקה שלעיל: צ'אבז מצדד בטרוריסטים כמו הטאליבן והחמאס.
היי, רגע:
אובמה זכה בנובל לשלום 527151
לפעמים, לפחות מנקודת מבט של ניתוח דרכי תיקשורת ושפה, וועדה יכולה לבחור במועמד פחות מתאים ממה שכל חבר וועדה היה בוחר בנפרד. מעניין היה להיות זבוב על הקיר ולשמוע באיזה מועמדים אחרים הוועדה דנה ולמה.
אובמה זכה בנובל לשלום 527152
רשימה חלקית, ולא ברור כמה מהשמות באמת נדונו, ובכל-זאת:
אובמה זכה בנובל לשלום 527155
אכן בחירה קשה בין אנשים וגופים כמו סרקוזי, הקואליציה נגד פצצות מצרר או פיט סיגר.
אובמה זכה בנובל לשלום 527160
המועמדות של פיט סיגר נראית ליבאמת כשיא הפופוליזם. מבלי לזלזל בערכם של שירי מחאה ופעילות בארגונים, ועם כל הכבוד למקום שהוא תופס מבחינה תרבותית, השאלה היא: על איזה תהליך פוליטי היתה לו השפעה ברורה שאפשר להצביע עליה?
אובמה זכה בנובל לשלום 527161
לא קשה. הקואליציה וסרקוזי יהיו אתנו כנראה עוד שנים רבות. סיגר, לעומת זאת, כבר עבר את התשעים - אני מקווה שגם הוא יזכה לעוד הרבה שנים אבל בגיל הזה כבר קשה להיות בטוח.
אובמה זכה בנובל לשלום 527209
טוב, ברור שישנם מועמדים ראויים יותר, כאלה שהשקיעו דם ודמים בפעילויות הומניטריות (הזכירו למשל את ד''ר מוקווגה מקונגו). אני די מסכים שבחירותו של אובמה עלולה לפגוע באנשים ובארגונים שפועלים במשך שנים, לפעמים תוך סיכון חיים, ונראה שלא לחינם נעמי קליין אמרה שהבחירה באובמה גורמת לזילות הפרס.נראה שלפחות חברי הוועדה רואים בערעור מעמדה של ארה''ב ומעמד הנשיא - מוחשי או תחושתי, לפי טעמך - כסכנה מוחשית לעולם. הם כנראה חושבים שבחירתו של אובמה לנשיא שינתה את טון הדיבור ואת התחושה לגבי מעמדה של ארה''ב ושה שינוי כל כך חשוב שצריך לתמוך בו יותר מאשר מעשים קונקרטיים של אחרים (הם הישוו את בחירתו של אובמה לבחירה בווילי בראנדט).
אובמה זכה בנובל לשלום 527225
קשה לי להאמין שהם עד כדי כך פרו-אמריקאיים. למעשה, עד כמה שאני מבין זאת, הם ניסו להעניק את פרס האנטי-נובל לג'ורג' בוש; העובדה שאובמה הוא לא סתם שונה מבוש אלא היפוכו הגמור (לפחות בדיבורים) הקלה עליהם לעשות זאת, אבל הפרס מבטא יותר את סלידתם מבוש ומאופן ניהול המדיניות שלו מאשר כל דבר אחר.
אובמה זכה בנובל לשלום 527229
פרו-עולם אם כבר.
אובמה זכה בנובל לשלום 527025
מישהו זוכר מתי לאחרונה הוענק פרס נובל לשלום לאדם שקידם באופן מעשי את השלום על פי כדור הארץ ?
אובמה זכה בנובל לשלום 527028
אני יודע, אני יודע, לפני שנה (ולא צריך זכרון כל כך טוב בשביל זה)
אובמה זכה בנובל לשלום 527037
מאז שנובל לשלום ניתן לארכי-טרוריסט ערפאת (במשותף עם רבין ופרס) יוקרתה של ועדת הפרס זניחה בעיני.

והבחירה באובמה מחזקת את הלא-רלוונטיות שלהם (ולא כי הוא לא אדם ראוי אלא הוא אדם שמקבל פרס על כלום, בדומה לערפאת)
אובמה זכה בנובל לשלום 527058
נהה, הנרי קינסינג'ר הוא דוגמה מופרכת עוד יותר מערפאת.
אובמה זכה בנובל לשלום 527064
היו עוד כמה אנשי שלום כמו טדי רוזוולט וודרו ווילסון שמוזכר רק בקשר ל-‏14 הנקודות והקמת חבר הלאומים, אבל לא לפעילותו בחצר האחורית.
אובמה זכה בנובל לשלום 527079
מה בדיוק הבעייה שלך עם וילסון? היותו אמריקאי? העובדה שהתערבותו במלחמת העולם מנעה מן המעצמות הקפיטליסטיות להקיז את דמן עוד כמה שנים, ובכך נמנעה עליית גן העדן הסוציאליסטי?
אובמה זכה בנובל לשלום 527081
למה אתה נסחף? אולי אם הוא היה פועל באותה נחישות ועוצמה שפעל כדי להכניס את ארה"ב למלחמה, להביא לסיום המלחמה כראש מדינה נייטראלית, זה היה מועיל יותר?
הרי המלחמה הזאת בניגוד למלחמת העולם השניה, לא היתה מלחמה בין טובים ורעים, אבל היא היתה המלחמה המופרכת והאידיוטית שבין המלחמות הגדולות. התכוונתי לפעילותו באמריקה המרכזית.
אובמה זכה בנובל לשלום 527085
מה אכפת לנורווגים מהחצר האחורית של ארה"ב?

בפרספקטיבה הסטורית הפרס לווילסון היה מוצדק, גם אם חבר הלאומים קרס בסופו של דבר. 14 הנקודות שלו נשארו עקרונות מוכרים. יותר בגדר אידאלים ושאיפות מאשר מדיניות מעשית, אבל גם זה משהו.

לאחר מלחמת העולם הראשונה רוב השטחים הקולוניאליים של המדינות המפסידות לא נחשבו "מושבות" אלא "מנדטים" (להלכה: חבל ארץ שבו המעצמה הקולוניאלית צריכה להכין מדינה). עם השנים גם נוצקה לכך משמעות.
אובמה זכה בנובל לשלום 527067
לא יודע אם הדוגמה שלי יותר מופרכת אבל אל גור זכה לפני שנתיים בפרס נובל על סרטו ''אמת מטרידה'' הבעיה היתה שלא ברור מה הוא היה עושה אם הוא היה נבחר לנשיאות.

האמת שמעתי פעם מישהו שאומר שהוא זכה בנובל על מצגת פאוור פוינט. העובדה שאובמה עדיין לא חתם על אמנת קיוטו (או בעצם לא עשה שום דבר מהותי בכיוון) רק הופכת את הפרס של אל גור ליותר מגוחך.
אובמה זכה בנובל לשלום 527062
הישג ראשון של ברק Peacemaker אובמה?


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים