מיתוס הצמחונות 528488
יש מתנדב/ת לקריאת הספר המתואר ומצוטט ב-http://cafe.themarker.com/view.php?t=1210117 ולהכרעה (עבורי) אם להמשיך להיות צמחוני או לא?
מיתוס הצמחונות 528489
אני לא צמחוני, אבל אפילו כאוכל בשר הציטוטים מהספר נראו לי תמוהים. נכון, גידול תירס צורך הרבה משאבים לק''ג. אבל גידול בשר לא צורך פחות.

הדבר היחיד שנראה לי קצת הגיוני זה שצמחונים (אולי) צורכים יותר מדי פחמימות.
מיתוס הצמחונות 528490
גם אני התאכזבתי מן הנתונים חסרי ה"בשר" שצוטטו מן הספר. או שהיא לא יודעת לבנות טיעון קביל (מדעית/מוסרית) או שהמצטט בחר לא טוב (לפחות עבורי).
מיתוס הצמחונות 528493
קודם כל לא רק צמחונים אוכלים יותר מדי פחמימות כולם (בחברה המערבית כמובן) אוכלים יותר מדי פחמימות. פשוט אצל צמחונים זה בולט הרבה יותר. בעצם מה שקורא הוא שיש אנשים שהדיאטה הזאת פשוט מתאימה להם (ואז לפעמים הם גם מחברים אידאולוגיה) ויש כאלה שהצמחונות לא מתאימה להם ואז הם סובלים (יותר מאשר בדיאטה רגילה). האמת היא שיש לי משחק קטן ומוזר כל מסעדה שאני מזדמן אליה אני חושב ''מה הייתי מזמין אם הייתי צמחוני'' והאפשרויות הם בדרך כלל או סלט או תבשיל עתיר פחמימות.
מיתוס הצמחונות 528497
לי יש משחק דומה, אני שואל את עצמי: מה לא הייתי מזמין אם הייתי עובד במטבח הזה, כך אני נשאר בכושר ובמשקל הרצוי.
מיתוס הצמחונות 528498
בכושר? זה גורם לך לברוח כ"כ מהר?
מיתוס הצמחונות 528499
אלוף הארץ בבריחות למרחקים ארוכים בשנים - (נמחק מטעמים מובנים).
מיתוס הצמחונות 528521
חלק מגידולי השדה מיועד למזון בהמות.
מיתוס הצמחונות 528547
לא קראתי את הספר, אלא רק את התקציר, וגם זה בלי התגובות. עם זאת, כבר נחשפתי למספיק דיונים כאלה, אז אפשר לנחש מה אומרות התגובות גם בלי קריאה מעמיקה.

הכותבת יוצאת חוצץ נגד החקלאות המעכלת מערכות אקולוגיות, ובזה אני מאוד מסכימה. כל קשר בין "חגורת התירס" שיש בארצות הברית ובין חקלאות מסורתית הוא מקרי בהחלט. בעוד שכיום משתמשים במונו קולטורה, שאכן גורמת לבריחה של חומרים חשובים מהאדמה ומצריכה דישון מלאכותי, חקלאות מסורתית משלבת בין מגוון צמחים, אשר כל אחד מאזן את השני.

מהציטוטים נראה כאילו שהטיעון המרכזי של הכותבת נגד צמחונות הוא שימוש מופרז בתירס, וקצת קשה לי להבין את ההקשר. גידול מסיבי של תירס התחיל עקב סובסידיות בארצות הברית בשנות ה-‏70, שגורמות למצב האבסורדי שיותר משתלם לחקלאי לגדל תירס במחירי הפסד, מאשר לגדל כל דבר אחר. עודפי התירס האלה, דרך אגב, נערמים להרי ענק אשר יותר מאוחר מוצאים את דרכם אל האוכל שלנו, וחלק מהגורמים לצריכת המזון המוגברת. אם בעבר אדם היה צורך כפית סוכר ליום, הרי שכיום עם היכולת המופלאה להפוך תירס לסוכר, אדם צורך בממוצע 8 כפיות סוכר ליום. אז כן, גידול מופרז של תירס הוא אכן דבר לא ממש חיובי, אבל ממילא רוב התירס הולך למזון לפרות או סוכר לקולה, ככה שזה לא ממש קשור לתזונה צמחונית.

בקשר לשאלה מה גורם יותר נזק לסביבה, גידול בעלי חיים או גידול צמחים, כמובן שהתשובה היא תלוי. אבל מעבר לזה, כל גידול תעשייתי בצורה של מונו קולטורה, בין אם זה רפת ענקית או שדות תירס בגודל של מדינה, הם מזיקים מבחינה סביבתית. אם בודקים מבחינה מתמטית טהורה, הרי שכדי להפיק קילו בשר, צריך להאביס אותו בקילו דשא. בני אדם לא יכולים לאכול דשא, אבל אם במקום דשא היו מגדלים חיטה, לא היה צריך לגדל צמח ובו זמנית לגדל ולהאכיל בעל חיים, בצורה שדורשת הרבה יותר מפי שתיים משאבים.

לכן סלאטין יכול לגדל פרות בלי גרעינים, כי פרות באמת לא אוכלות גרעינים. זה שהיום נותנים להם את השאריות של התירס (או שאריות של בעל חיים אחרים) זה נחמד למי שיש עודפי תירס, אבל מאוד מזיק מבחינת הפרה. לכן הן יותר חולות, צריכות יותר אנטיביוטיקה, ושאר דברים לא נעימים. סלאטין מגדל לא רק פרות, אלא מגדל בשיטה המסורתית, שמשלבת בין מגוון של צמחים ובעלי חיים המשלימים אחד את השני.

חומרי קריאה נוספים: דילמת השפע של מייקל פולאן. לא צמחוני, אבל נותן הסבר יפה מאוד על תירס, ההבדלים בין משק אורגני למשק מתועש, חקלאות מסורתית לעומת חקלאות מודרנית, וכאלה.

להשכלה נוספת בנוגע תירס, הסרט מלך התירס (King Corn) מומלץ בחום, ואפילו יש אותו בוואלה, עם תרגום לעברית.
מיתוס הצמחונות 528637
תודה על התגובה המפורטת.
נושא בריחת החומרים מן האדמה פחות מעניין אותי וגם יש לי ספק אם החקלאות המסורתית בכללה או אף ברובה באמת נמנעה מתוצא זה, אבל אני מבין שניתן לפתור זאת בדרך זו או אחרת (שילוב צמחים או דשן).

גם נושא התירס אכן אינו לב העניין. אותי יותר מעניין הנושא המוסרי וכחלק קטן ממנו, גם הנזק הסביבתי הכולל. נראה לי שבאלו ניתן לקבל לפחות נתונים (להבדיל מהכרעות) מספיקים להכרעה ואני מבין שהספר אינו עושה זאת.
מיתוס הצמחונות 528644
מתברר שאם יש לך כלב, הדבר הטוב ביותר שאתה יכול לעשות לסביבה הוא לאכול אותו http://www.telegraph.co.uk/earth/environment/climate...
מיתוס הצמחונות 528647
(לא קראתי את הספר, רק את הכתבה)

ציטוט ממנה:

But rabbits and chickens are eco-friendly because they provide meat for their owners while a canary or a goldfish has little effect on the environment.

מעניין לנסות ליישם את המתודולוגיה שלו על גידול ילדים.
מיתוס הצמחונות 528630
לא קראתי את הספר, רק את הציטוטים, וצר לי, אבל הם לא מחזיקים מים.
אם ב-‏35 ליטר תירס יש 2 ליטר נפט - כמה ליטר נפט יש בקילו בשר, שמכיל כמה עשרות ליטרים של תירס?
מיתוס הצמחונות 528631
עד כמה שזכור לי מכיתה ו', הרכבת שיוצאת מחיפה תדרוס את התרנגולת קודם.
(אז את לא מוכנה לקרוא? או לפחות להאזין לראיון עם המחברת? http://www.ournaturallife.com/blog/?p=365#more-365 ?)
מיתוס הצמחונות 528632
להאזין? למה לא. אני אעשה את זה. ביום שלישי בעבודה.
מיתוס הצמחונות 528633
ולקרוא - תביא לי את הספר, אני אקרא. כמדומני הוא לא תורגם, ואני משערת שאני לא אוכל למצוא אותו בספריה.
למה אתה לא קורא אותו בעצמך?
מיתוס הצמחונות 528635
כי לאחרונה חוויתי יותר מידי הבטחות אינפורמטיביות/פולמוסיות שלא מומשו או שמומשו בדלילות מייגעת ואני זקוק להפוגה לפני שאפתח תסמינים טראומאטיים (:
אסתפק בתוצאות השמיעה.
מיתוס הצמחונות 528636
חבל שלא ראיתי את מה שכתבת לפני ששמעתי את השידור.. אבל מאחר ושמעתי, אנסה לכתוב את ההתרשמות שלי, ונראה איזה דברים את תוכלי לתרום כשתשמעי.

באופן כללי הראיון היה יותר יחצ"נות מאשר ניתוח של הספר, אז לא ממש הייתה סקירה רצינית שלו. חוץ מהפעם בה המראיינת ציינה שיש שלושה חלקים לספר, ושאלה איזה חלק עורר יותר התרעמות בקרב הצמחונים, לא זכור לי התייחסות ישירה לתוכן.

הכותבת מספרת שבמשך 20 שנה היא הייתה טבעונית אדוקה ובדיאטה דלת שומן, ואומרת שהיו לה שפע בעיות בריאותיות, שהסתיימו באורח פלא מייד אחרי הטונה הראשונה. אז קודם כל, טוב לשמוע שיש קשר בין תזונה לבריאות, אפרופו דיון 58

הטענה העיקרית של הספר, לפחות ממה שאני הבנתי, זה שדיאטה דלת שומן זה רע לבריאות, חקלאות מודרנית מזיקה לסביבה, ההתפתחות המינית המוקדמת של ילדות בימינו זה בגלל אכילה מופרזת של סויה,ואפשר לאכול בשר ולהרגיש טוב מבחינה מוסרית. בנוגע לטענה הראשונה והשנייה, מסכימה לגמרי, אבל לא ברור לי איך מזה יוצאים למסע צלב נגד טבעונות. אם אוכלים מספיק אגוזים ואבוקדו מקבלים את כל השומן שצריך, וחקלאות מודרנית באמת מזיקה.

להגיד שילדות מתפתחות מינית מוקדם בגלל סויה? נו, באמת. קודם כל זה סותר את מה שהכותבת אמרה כמה דקות לפני זה, שבמשך 20 שנה היא צרכה הרבה סויה ולא היה לה מחזור. חוץ מזה, הבעיה העיקרית היא לא צריכת יתר של סויה אלא של בשר מלא בהורמונים. פירוט מלא על הנושא הזה אפשר למצוא בספר של רות אוזקי "שנת הבשרים שלי".

בנוגע למוסר, בסוף הראיון הכותבת פונה בטון מרחם לצמחונים, ומרגיעה אותם שהעובדה שהם חיו באשליות ובטעות ופוגעים בעצמם במשך מי יודע כמה זמן זה בסדר, אפשר לתקן את הכול, אפשר להיות רחמניים וסלחניים ולאכול בשר. לא נעשה שום ניסיון להסביר איך בדיוק אכילת בעלי חיים מסתדרת עם מוסר, ומה הבעיה העקרונית עם צמחונות וטבעונות. התחלת הראיון הוקדשה לדרכים בהם הצמחוני הנגמל יכול להתרגל לבשר, איך לשכנע את מערכת העיכול שלו לפרק בשר, ואיזה תוספי מזון לקחת כדי להקל על בעיות העיכול, וההמשך הוקדש לתיאור הבעיות הרפואיות שלה ושל קרוביה שנעלמו באורח פלא עם אכילת טונה. שיא הראיון מבחינתי היה הטענה שלצמחונים חסר סרוטונין ולכן הם בדיכאון. צמחונים הם כמה אחוזים בודדים באוכלוסיה, איך זה מסתדר עם העובדה שיותר מ15% מהאנשים בדיכאון? אותי זה לא שכנע.

הבעיה האמיתית בספר הזה, היא לא ההתייחסות לצמחונים בתור תינוקות שנשבו שמזיקים לעצמם או לילד בן השנתיים שקיבל דום לב כתוצאה מאכילת תחליף חלב אם מסויה. הנזק האמיתי הוא המחשבה שתזונה שבשר מהווה בה מרכיב מרכזי היא טובה למשהו, תוך התעלמות מהנזקים הסביבתיים, הבריאותיים והמוסריים של העניין. בכלל, היא מדברת בראיון על הכוח של הארגונים הצמחוניים, על שטיפת מוח, השתלטות של הצמחוניים על התקציב ואמצעי התקשורת.. אם ככה זה המצב בארצות הברית, אולי עוד יש תקווה.
מיתוס הצמחונות 528638
אני יכול להעיד מניסיון אישי שצריכת סויה אינה הולכת ביחד עם מחזור חודשי.
מיתוס הצמחונות 528639
אחח, האינטרנט הזה.. קשה לי להבין אם זה נאמר בסרקסטיות או לא. מניסיון אישי, לגברים אין מחזור חודשי. מניסיון אישי, לי לא הייתה בעייה בתחום הזה כבר 15 שנה.
מיתוס הצמחונות 528643
זה לא בסרקאזם וגם לא ברצינות, זה בהומור קליל של אפופידס. למי שמכיר אותו ואת האייל זה נהיה טבעי לגמרי.
מיתוס הצמחונות 528640
1) בנוגע לדיון 58 לא ראיתי שם מישהו שטוען שאין קשר בין תזונה לבריאות (כמובן מדובר בדיון עם 674 תגובות אז יכול להיות שכן מישהו טען כך). טענה שכן הועלתה שם היא שעקרונות האכילה של הרפואה המערבית כיום עולה על כל תיאוריה אחרת (ביחוד הדיאטה הסינית) לטענה הזאת נראה לי שאני מסכים ולו משום שאני הוא זה שטען אותה (בתגובה טענו כנגדי שתה ירוק לא באמת מרזה מה שילמד אותי להבא לא לטעון טענות עמומות).
2)====> "שיא הראיון מבחינתי היה הטענה שלצמחונים חסר סרוטונין ולכן הם בדיכאון. צמחונים הם כמה אחוזים בודדים באוכלוסיה, איך זה מסתדר עם העובדה שיותר מ15% מהאנשים בדיכאון "
טוב זה שלצמחונים יש יותר דיכאון מלאנשים רגילים לא אומר שלאנשים רגילים אין דכאון.

דרך אגב אני חייב לציין אם כבר מדברים על הקשר בין תזונה לבריאות שמצאו את האשם העיקרי לבעיות הבריאות בעולם,הסיבה לגידול בהתקפי הלב ובכלל לכל החולרות ובכן האשם הוא (תופים)
מרגרינה כן זה לא יאומן אבל מרגרינה (וחבריה השמנים המוקשים) זה האוכל הכי לא בריא בעולם, זה מתנהג כמו כולסטרול רע אבל הגוף לא יודע לפרק אותו. סביר להניח שאם נעשה פעולה אחת והיא להפסיק לאכול מרגרינה ולהחליף אותה בשמן או בחמאה העולם יהיה הרבה יותר בריא. לדוגמה בניו יורק כבר אסרו מרגרינה במסעדות.
מיתוס הצמחונות 528642
כדי לדון בטענה "שעקרונות האכילה של הרפואה המערבית כיום עולה על כל תיאוריה אחרת", צריך קודם להבין מה זה עקרונות האכילה של הרפואה המערבית. אם אתה מתייחס לצריכה מופרזת של בשר, תפוחי אדמה מטוגנים, אלכוהול ועישון סיגריות, אז אני חולקת על דעתך. אם הכוונה היא למשהו אחר, אנא ציין את מקור ההתייחסות.

לצמחונים יש יותר דיכאון מאנשים רגילים? מעבר לעובדה שאני אשמח לקבל איזשהו מקור מוסמך לטענה הזו, עצם ההתייחסות לצמחונים כאנשים לא רגילים נשמע קצת, אפעס, מוטה מראש.

להגיד שהאשם היחידי לבעיות הבריאות של העולם זה מרגרינה זה חצי נכון, אבל מסיט את תשומת הלב מהבעייה האמיתית. מרגרינה היא אכן דבר מזיק, אבל צריכה מופרזת של אוכל היא הגורם לרוב המחלות.

הערה כללית: להיות צמחוני זה לא רק לא לאכול מוצרים מן החי ולהתקיים על פסטה, חומוס וטבעול. להיות צמחוני (לפחות במקרה שלי) זה השקפת עולם כוללת עם תפריט מגוון ומלא, ויותר עשיר מכמה סטודנטים שאני מכירה שמתקיימים על שווארמה וקולה. תפריט מאוזן ועשיר בכל אבות המזון הוא הבסיס לתזונה בריאה, על זה יש הסכמה כללית. עכשיו השאלה היא רק מה זה מאוזן :-)
מיתוס הצמחונות 528645
אני אענה על כל טענה לפי מספרים

1) קודם כל רפואה מערבית זה לא תרבות מערבית, לדוגמה אם את מצליחה למצוא רופא שממליץ על צריכה מוגזמת של סיגריות (או סתם צריכה) אז את יכולה להניח די בוודאות שהוא לא באמת עם היד על הדופק. הכוונה שלי הם לדיאטניות שמעורות בהתפתחויות האחרונות במדע התזונה. ולא הבנתי איזה מקור התייחסות את רוצה.
2) לדוגמא http://www.reader.co.il/article/7692/%D7%A6%D7%9E%D7... (המשך חשוב ב4)
3) לא אמרתי גורם יחידי אמרתי גורם עיקרי וההבדל בין מרגרינה לאכילה מופרזת היא שמרגרינה זה דבר שקל לשנות אותו כל מה שצריך הוא שכל דבר שהיה עם מרגרינה להחליף בשמן או חמאה והטעם כמעט לא משתנה לעומת זאת אכילת יתר היא הרגל מאד חזק שתלוי במיליון גורמים וקשה מאד לשנותו.
4) פה אני מאד חולק עליך, זאת אומרת אני לא חולק עליך שניתן להיות צמחוני בריא או שאת צמחונית בריאה, מה שאני כן אומר הוא (וזה מתקשר ללינק שהבאתי) שהרבה מאד מאלו שקוראים לעצמם צמחונים כן חיים אורח חיים שהיחוד שלו הוא רק העובדה שהם לא אוכלים בשר (או במקרה היותר קיצוני מוצרים מן החי). בעצם הרבה פעמים כשמעודדים אנשים להיות צמחונים התוצאה היא דווקא צמחונות לא מודעת.
מיתוס הצמחונות 528650
1. כשאתה אומר רפואה מערבית, למה אתה מתכוון? כמו שברפואה סינית יש הרבה תחומים, כך גם ברפואה מערבית, ולא כל הרופאים המערביים דוגלים באכילת בשר כדרך לחיים בריאים.

2. איך מאמר שמפרט את החוסרים בתזונה תזונתית, שאגב רלוונטיים גם ללא צמחוניים, מאשש את הטענה שלך בנוגע לדיכאון יתר של צמחוניים? צריך משהו קצת יותר רציני ממאמר באתר חינם כדי לשכנע אותי שאוכלוסית הצמחוניים סובלת מדיכאון יותר משאר האוכלוסייה.

3. סבבה, מסכימה, מרגרינה זה פויה. גם יותר מדי סוכר זה רע, אבל שניהם לא קשורים לסיבות המוסריות לצמחונות.

4. הרבה אנשים שאוכלים בשר לא מודעים לתזונה שלהם, לכן בדיוק השמנה הפכה למגיפה נפוצה בעולם, וכל כך הרבה אנשים מתים ממחלות לב. בדרך כלל דווקא צמחונים עושים יותר בדיקות ויותר מודעים להשלכות של הדברים שהם מכניסים לגוף.
מיתוס הצמחונות 528651
1)רפואה מערבית (בצורה מאד גסה) היא הרפואה כמו שהיא משתקפת אצל רופאים קונבציונלים רציניים אני מסכים שלא כל הרופאים המערביים דוגלים באכילת בשר (וגם לא טענתי כך). לדוגמה יו"ר הבריאות העולמי ממליץ על צמחונות אמנם מדובר באותו ארגון שאחראי מלכתילה להשמנת היתר ולכן אני לא כל כך מתרגש אבל היי, אולי זה רק אני.
2. ציטוט מהלינק:"ישנם צמחונים המודעים למגבלותיו של התפריט ומקפידים על תזונה מגוונת במטרה להימנע מחסרים תזונתיים ולעומתם, ישנם כאלה שהחליטו לעבור לתפריט צמחוני/טבעוני, אך לא מודעים לחסרים התזונתיים ולמעשה ניזונים מתחליפי בשר מעובדים וממזון לא איכותי הדל בערכים תזונתיים (פיצות, מאכלים קפואים למיניהם, אורז לבן, גבינות שמנות, פסטות וכו'), אצל אלה הסיכון להגיע למחסור ברכיבי מזון חיוניים כ-חלבון, ויטמינים ומינרלים, הוא גבוה ומסוכן לבריאות."
3) מסכים מסכים ומסכים,אפשר להמשיך.
4) יש לך הוכחות לדברים האלה, כי במבט ראשון הם נראים לי קצת כמו תעמולה. וגם אם זה נכון האם כשהצמחונות תתפוס חזק (כמו שעלול לקרות) האם עדיין רוב הצמחונים יהיו מודעים?
מיתוס הצמחונות 528658
1. לא הבנתי, יו"ר בריאות העולמי הוא מערבי או לא?

2. כדי לאשש את הטענה שלצמחונים יש יותר דיכאון, לא מספיק לצטט מאמר שחוזר על העובדה שמי לא מודע לתזונה שלו נמצא בסכנה. או שיש לך איזשהי הוכחה רצינית לכך שצמחונים יותר מדוכאים מאוכלי בשר, או שתנסח מחדש את הטענה של הדיון הזה.

4. אם קריאה למודעות למה שאתה מכניס לגוף שלך זה תעמולה, אז כן, אני תעמולנית. ברצינות אתה רוצה נתונים לזה שאוכלי בשר לא מודעים לתזונה שלהם? תסתכל על הנתונים פה ‏1 ותעשה לבד את החשבון כמה אנשים מתים מתזונה לא נכונה. תפחית מזה צמחונים, כדי לחזק את הטענה שלי, ועדיין יוצא לך נתח די נכבד מהאוכלוסיה. שוב אני לא מבינה, מה הטענה בדיוק? שכל אוכלי הבשר מודעים לתזונה שלהם? שכל הצמחונים לא מודעים לתזונה שלהם? להתנבא לגבי מה רוב האנשים יעשו זה מעבר ליכולותיי, אבל אפשר לרק לקוות שכל בני האדם, לא משנה מה סוג התזונה שלהם, ייחסו אותה חשיבות לבחירת משווק ירקות, כמו שמייחסים לבחירת מוסכניק.

מיתוס הצמחונות 528663
1) ברור שהוא מערבי (האמת לפי דעתי הטעות שלו נובעת מחשיבה יותר מדי מערבית אבל זה לא משנה).
2)טוב, לא מצאתי מחקר (אולי מישהו אחר יכול) זה פשוט ענין של הגיון בריא, לחשוב איך יתנהג אדם שהוא לא צמחוני ואדם שהוא כן.
4) התעמולה היא להגיד שכל הצמחונים מודעים וכל הקרניברים לא. לא הבנתי איך בדיוק מאמר שכותרתו "פטירות ושיעורי תמותה, לפי סיבה, מין וגיל" וכלל לא מדבר על צמחונים אמור להוכיח לי שצמחונים מודעים לתזונה שלהם. עכשיו לקוות זה נחמד אבל כשאנשים קוראים לצמחונות (בעיקר י"ור הבריאות העולמי) כדאי שהם גם יחשבו טוב טוב מה התוצאה, וכנראה התוצאה תהיה שרוב אלה שהיום לא מודעים גם כשהם יהיו צמחונים הם לא יהיו מודעים ובמקום לדחוף סטקיים הם ידחפו בורקסים ומה לעשות בורקס זה דבר הרבה פחות בריא מסטייק.
מיתוס הצמחונות 528689
1. מש"ל

2. אז כנראה שההיגיון הבריא שלי שונה משלך.

4. תקרא טוב, לא אמרתי שכל הצמחונים מודעים וכל אוכלי הבשר לא. אמרתי שמי שעושה החלטה מודעת לבחור בסוג מסוים של תזונה בדרך כלל יותר מודע לגבי הדברים שהוא מכניס לגוף. כנ"ל לגבי אנשים עם משקל יתר, חולי צליאק, חולי סכרת, או בעלי לחץ דם גבוה. אז הנקודה שלך היא שמי שלא מודע בתור אוכל בשר לא יהיה מודע בתור צמחוני? זה מלמד יותר על אופי האדם כפי שאתה תופס אותו, ולא על השקפת העולם המוסרית של האנשים.

אגב, בזה אני מסכימה לגמרי, אנשים לא בהכרח מודעים למה שהם אוכלים, וכאמור זה נכון גם לגבי אוכלי בשר. אז מה צריך לעשות, להמשיך בצורת אכילה לא מודעת שגם מזיקה לסביבה ולאדם, או לחנך את האנשים לצורת אכילה מוסרית ובריאה יותר?
מיתוס הצמחונות 528700
1) נו,שויין.
4) עם מה את מסכימה? את מסכימה עם המשפט "כשאנשים קוראים לצמחונות (בעיקר י"ור הבריאות העולמי) כדאי שהם גם יחשבו טוב טוב מה התוצאה, וכנראה התוצאה תהיה שרוב אלה שהיום לא מודעים גם כשהם יהיו צמחונים הם לא יהיו מודעים ובמקום לדחוף סטקיים הם ידחפו בורקסים ומה לעשות בורקס זה דבר הרבה פחות בריא מסטייק"? כי אם כן אז זה בעצם הנקודה העיקרית שלי.
מיתוס הצמחונות 528703
עד הרגע שנתקלתי ב ''בתזונה תזונתית'' חשבתי שאת רצינית. עכשיו, כשאני מבין שאת צוחקת, הכל נעשה הגיוני.
מיתוס הצמחונות 528725
קשה מאוד לדעת, ייתכן שהיא רצינית. יש כאן, בדיון הזה, כל מיני סוגים ביזאריים של רצינות.
אני רק שאלה 528811
איזה טעם מוצאים איילים אלמונים בכתיבת משהו בשדה המייל, כך שייראה כאילו שיש, אבל למעשה אין? סוג מתוחכם של ללכת בלי ולהרגיש עם?
אני רק שאלה 528845
זה אמצעי מניעה: מונע נפילה במלכודת האלמונים (ע"ע).
מיתוס הצמחונות 528677
דווקא קראתי לא מזמן שגילו שהחומוס מעלה את רמת הסרטונין באופן משמעותי.
מיתוס הצמחונות 528678
מה זה חומוס?
מיתוס הצמחונות 528680
מין קומפוסט כזה.
מיתוס הצמחונות 528681
נניח דבר כזה:http://www.kan-naim.co.il/ArtPic%5Cspecial%5C7825%5C... ?
מיתוס הצמחונות 528682
או כזה:http://images.google.co.il/images?hl=iw&source=h...
מיתוס הצמחונות 528683
יותר כזה:
מיתוס הצמחונות 528685
קודם כל נהייתי רעב, אבל חוץ מזה הבעיה עם המחקרים האלה כמו שהם מוצגים בעיתונות שהם לא מבדילים בין חומוס לחומוס הם כותבים ''חומוס מעלה את הסרטונין'' ואנשים חושבים שחומוס אחלה זה חומוס, ואוכלים את זה כתחליף לבשר. אבל חומוס אחלה הוא לא תחליף לבשר הוא מלא בקמח ושמן ולא סתם שמן , שמן תעשייתי. בקיצור רוב האנשים בריאותם תיזוק אם הם יחליפו בשר ב''חומוס''.
מיתוס הצמחונות 528687
אז ככה: קודם כל, הראנו שמי שצמחוני יכול למצוא מקורות לסרטונין. בוא נזרוק את הטענה הזאת.

אם אתה מוטרד גם מכך שחומוס מתועש פחות בריא מחומוס לא מתועש, בגלל התוספים- זה מקובל עלי. אז מה. גם בשר מתועש הוא לא תחליף לבשר. צמחוני, כמו כל אדם שקצת מתעניין בתזונתו יודע את ההבדל.
רוב האנשים, בריאותם תינזק אם יאכלו מקדונלד'ס או ממה-עוף במקום בשר.
מיתוס הצמחונות 528692
אני תמיד טענתי שחומוס הוא אחד מאבות המזון..

אגב, בריאיון עם כותבת הספר שהוזכר תגובה 528631 מקדישים זמן לדרכי ההסתגלות של הצמחוני המומר לאכילת בשר. בסוף הראיון המראיין מספר על ידידה שלו שהתחילה לאכול בשר, ולא עשתה את זה עם טונה כמו הכותבת, אלא הלכה לוונדיס וקנתה שם המבורגר.
מיתוס הצמחונות 528693
מעולם לא טענתי שצמחוני לא יכול לאכול מאוזן (כאשר יכול פירושו שקיים מעשה שאם הוא יעשה אותו אזי הוא יאכל מאוזן) מה שכן טענתי (ועכשיו אולי אני אסביר את עצמי טוב יותר) הוא שאם ניקח אדם אזי סביר להניח שאם הוא יהפוך לצמחוני בריאותו תיפגע (לדוגמה הוא יכנס לדיכאון) אם ניקח את הדוגמה של החומוס אז קודם כל אדם ממוצע באמת חושב ש"חומוס אחלה" זה "חומוס" דבר שני זה מה שיש בסופר, לדוגמה בסופר שאני הולך אליו אלו(פחות או יותר ) החומוסים שקיימים לעומת זאת קל מאד לקנות עוף טרי.

חוץ מזה כתבת "צמחוני, כמו כל אדם שקצת מתעניין בתזונתו יודע את ההבדל" למה אתה חושב שצמחוני קצת מתעניין בתזונתו עד כדי רמה שהוא ידע את ההבדל בין חומוס תעשייתי לביתי?
מיתוס הצמחונות 528695
טוב, אתה בכלל לא ידעת מה זה חומוס עד לפני שעה, אז זה לא מפתיע אותי, אבל רוב האנשים שאני מכיר יודעים שיש הבדל בין ''חומוס אחלה'' וחומוס ביתי.
מיתוס הצמחונות 528701
רוב האנשים יודעים שאמור להיות הבדל. לרוב האנשים לא מספיק אכפת.
מיתוס הצמחונות 528702
לצמחונים "לא אכפת"?
מיתוס הצמחונות 528714
לתזונחנחים אכפת. נראה לי שאתה טוען שרוב הצמחונים הם תזונחנחים.
מיתוס הצמחונות 528722
אני טוען שהמצב הטבעי בחברה שלנו זה ''אוכל בשר'' ולכן השינוי כרוך בפעולה מודעת. מכאן ועד התעניינות במרכיבי המזון הדרך קצרה.
מיתוס הצמחונות 528752
טיעון סביר. אבל האם זה המצב הרצוי? האם המצב הרצוי הוא מצב שבו אונ צריכים להשקיע כ"כ הרבה זמן בהכנת אוכל?
ברכת היהודים לצאר 528753
המצב הרצוי הוא שכולנו נהייה בריאים, עשירים ומאושרים. מה בדיוק הנקודה שלך?
ברכת היהודים לצאר 528757
בשביל להיות עשירים ומאושרים צריכים את הזמן שהצמחוני הטיפוסי משקיע בהכנת אוכל.

כדי שכולנו נהיה יותר עשירים ומאושרים אך גם בריאים, האוכל התעשייתי צריך להיות יותר בריא.
ברכת היהודים לצאר 528759
אני חושש שאיבדתי את חוט הדיון הזה.
ברכת היהודים לצאר 528775
כצמחונית, אני לא משוכנעת שצמחונים משקיעים יותר זמן בהכנת אוכל.
מיתוס הצמחונות 528709
לא ברור לי אל מי להפנות את השאלה: נניח שאני רוצה לאכול חומוס, לא להינזק ממנו (במידת האפשר), וגם לא להכין אותו בבית. האם יש איזה חומוס קנוי שאפשר לצרוך אותו פחות-או-יותר בביטחון?
מיתוס הצמחונות 528710
באמת אני לא הסמכות בעניין, אבל הנה השני גרגרים שלי:
יש חומוס (גרגרים) בשימורים. אם אין שם חומר משמר נוראי ( חומצה אסקורבית זה כנראה בסדר), זה נראה לי אופציה לא רעה.
אני לא חושב שהחומוס התעשיתי הוא "מסוכן" פר סה, רק צריך להיות מודע לאחוז השמן והחומר המשמר ( דוגמה למקרב בו מזון המכיל נוגד חימצון הוא לאו דווקא מומלץ), ולא להפריז.
מיתוס הצמחונות 528719
תודה.
מיתוס הצמחונות 528768
בכל חומוסיה אתה יכול לקנות סלט חומוס הביתה; אני מניח שברובן המכריע האיכות התזונתית תהיה סבירה ומעלה (והאיכות הקולינרית טובה בהרבה מאשר זה מהסופר). רק זכור שזה מתקלקל די מהר - משהו כמו יומיים.
מיתוס הצמחונות 528796
תודה.
מיתוס הצמחונות 528691
אמת. מצד שני - להכין חומוס בבית לוקח 10 דקות ואפילו פחות. פעם הבאה אני אשים טיימר ואבדוק כמה זמן לוקח לי.
מיתוס הצמחונות 528696
רגע, לא צריך להשרות אותם קודם? זה בטח יותר מ10 דקות.
מיתוס הצמחונות 528698
משום מה יש לי הרגשה שמתקרב כאן עוד פתיל חומוס. המגיבים אהלן וסהלן מתבקשים להתייצב בקבלה.
מיתוס הצמחונות 528712
פה הטריק. אני מכינה קילו שלם, משרה לילה, מבשלת בסיר לחץ, ומקפיאה בשקיות בכמות של 1 כוס בשקית. כשצריך חומוסים, אני מפשירה אותם בתוך כלי עם מים רותחים, וככה גם מתקבל חומוס חם, שהוא יותר טעים.
אני עושה את זה גם עם קטניות אחרות, ואז קל להכניס קטניות לתבשילים בכלום זמן.

בקילו חומוס יש 10-11 מנות (ל-‏2-3 אנשים, או ליותר, אם הם לא אוכלים רק את זה).
מיתוס הצמחונות 528717
זה באמת טריק נפלא אם המטרה היא להוכיח שאפשר למתוח את המונח "10 דקות" לכל פרשנות אישית שרק רוצים, ללא שום גבול.
מיתוס הצמחונות 528721
נשמע דווקא סביר, אם הכוונה "10 דקות התעסקות".
מיתוס הצמחונות 528724
כן, זה סביר בהחלט. הכוונה היא, כידוע, "10 דקות התעסקות במשהו מסתורי עם החומוס, שבאות אחרי XXX דקות של התעסקות בטלפונים ובלחכות בבית ולא ללכת לעבודה, עד שקבלן השיפוצים יסכים להגיע ולתקן את התקרה של המטבח אחרי בישול קילו חומוס בסיר לחץ".
מיתוס הצמחונות 528734
מה אני אגיד לך, תעבוד נכון עם הסיר לחץ, ולא תמתין לקבלן השיפוצים...
מיתוס הצמחונות 528738
אגב, נתקלתי בלא מעט אנשים שמסרבים להשתמש בסיר לחץ. מעניין מה אומר על זה ה-DSM.
מיתוס הסיר הלחץ 528750
כשהייתי קטן אמא שלי הייתה מבשלת לפעמים בסיר לחץ. היא הייתה מודיעה שאסור להכנס למטבח והייתה יוצאת ממנו בעצמה. בבוא השעה לפתוח את הסיר היא הייתה נכנסת למטבח על קצות האצבעות, מתכופפת לצד הכיריים כך שהסיר היה מוסתר על ידי השיש, ובעזרת מזלג פותחת את שסתום הלחץ, לא לפני שהרכינה את ראשה ועצמה את העיניים.
מיתוס הסיר הלחץ 528777
זה משום שאמא שלך התעקשה לפתוח את שסתום הלחץ. לא פותחים אותו, אלא אם ממש ממש ממהרים וצריך.
נותנים ללחץ להתנדף לבד.
מיתוס הסיר הלחץ 528797
מכיר את הסיפור של דנקנר על הסיפולוקס?
מיתוס הסיר הלחץ 528809
אני כן, אבל אמא שלי לא הכירה :-)
מיתוס הסיר הלחץ 532368
נדמה לי שגם אני זוכר מראות דומים של חרדה וזהירות יתר. בכ''ז, פעם אחת אני זוכר את ארוחת הצהריים שלנו על התקרה. אני לא זוכר אם למיצג זה היתה אחראית העוזרת (שמתה כמה שנים לאחר מכן עקב הגעת רסיס זכוכית שהגיע למוחה, או לפחות זה מה שסופר לי), או אמי (תבל''א). בכל אופן לא היו אז נפגעים, למעט ירכי עוף שנפגעו קשה בתקרית.

למרות זאת, אני מבשל ללא חשש בסיר לחץ עד היום.
מיתוס הצמחונות 528763
צר לי, אין לי מספיק הומור להבין מה מצחיק בזה, מה גם שהיו לנו שכנים זקנים שטענו שקרה להם משהו כזה שנגמר בצורה פחות חמורה, אבל בכל זאת עם כוויה בזרוע. אלו היו אנשים שבהחלט לא הייתי מכניסה אותם למדור בדיחות ה-DSM. וקילו של חומוס, שעועית או פול, זה לא דבר שהייתי סוגרת אותו כל כך בקלות בתוך סיר עם מנגנון לחץ, גם אם הוא עבר את המבדקים של המארינז.

מיתוס הצמחונות 528767
אני שמעתי על ילד שנפצע קשה משום שנפלה עליו הטלוויזיה.
מיתוס הצמחונות 528769
בניגוד למקובל באייל, אני לא אגיב לפרובוקציה אלא אשתדל להיצמד לעניין שהוא רציני בעיני, פשוט כי מבשלים בו את האוכל: סירים. סירים יש כל מיני, ואלה שהם לא סירי לחץ, הם יכולים ליפול גם כן, אבל בחישוב כולל הם פחות מסוכנים מסירי לחץ. יש, אגב, גם אנשים שיש להם לא רק ילדים אלא גם הורים מבוגרים בבית, ואז זה ממש לא מצחיק, אם כי אולי אתה היית מוצא גם לזה איזו עקיצה.
מיתוס הצמחונות 528772
יש הרבה סיכונים בבית. כידוע, 90% מהתאונות וכולי. אבל אני לא בטוח שצריך להטפל דווקא לסירי לחץ.
הצלחתי למצוא קצת נתונים מבריטניה:
מספר הנפגעים (בכלל) בשנים 2000 עד 2002 :
2000 532
2001 428
2002 431
לא הצלחתי להבין אם מדובר במקרי מוות או שזה רק פציעות, גם לא ברור כמה זה יוצא כפונקציה של שכיחות הסירים באוכלוסיה, אבל חיפוש דומה על תנורי מיקרוגל נותן:
2000 2,005
2001 2,124
2002 2,747

אתה מוזמן לחטט כאן:
מיתוס הצמחונות 528784
זה לא שאני מתעקשת להמשיך להיטפל לנושא או לטעון שסירי לחץ הם הסיכון הכי גדול בעולם, אבל הצירוף של סיר לחץ עם קטניות - דווקא קטניות - במשקל רציני, נראה לי ראוי להיטפלות ולו מבחינה הגיונית, אם לא סטטיסטית (ואני חושבת שגם סטטיסטית). אגב, עוד לא עיינתי בלינק, אבל מגוון הפגיעות ש- RoSPA עוסקת בהם הוא כל כך רחב שאינו אומר דבר לעניין שאותו העליתי (ובאמת, סגנון פרסום הטטיסטיקות שלהם "זוכה" לביקורת קשה). עד כמה שזכור לי, בעיית ריבוי תאונות המיקרוגל קשורה באיזושהי בעיה בחימום ביצים - עניין שיטופל, כנראה, בשנים הקרובות. לעומת זאת, בסירי הלחץ הגיעו כבר להתקדמויות בטיחותיות ניכרות, ועדיין הם מהווים שיטת בישול לא בטוחה, ויותר מזה - לא הכרחית, בייחוד משום שנועדה בעיקר להעניק יתרון בנושא המהירות ופחות באיכות הבישול.

אם כבר סטטיסטיקה, הייתי מציעה - ואינני יודעת איך עושים את זה - להתרכז לא בשאלת שכיחות הסירים ומכשירי המיקרוגל באוכלוסיה אלא בשכיחות סירי הלחץ מבין הבעלויות הפרטיות על כל סוגי הסירים/כלי קיבול לתבשילים, ושכיחות הפציעות וחומרתן בכלים אלה, בהתאם.
מיתוס הצמחונות 528786
למה קטניות זה מסוכן במיוחד?
מיתוס הצמחונות 528813
הקטניות, יותר ממאכלים אחרים, מתנפחות ומבעבעות חזק ביחד עם המים בטמפרטורות גבוהות, דבר הגורם לפעמים לפריצת הגומיות, השסתומים ושאר אמצעי הבטחון - זה פועל כמו סילון קיטור. השעועית גורמת גם להיווצרות מין קצף על פני המים, קצף שגורם לבעבוע חזק יותר ולסיכוי גדול יותר להתפרצות כזאת. רוב הזמן זה לא גורם לאסונות, אבל הסירים מהדגמים הישנים (שעדיין משתמשים בהם בחלק ממשקי בית, בין אם המבוגרים שקנו אותם ובין אם הזוגות הצעירים שמקבלים אותם מההורים, כיון ש''היום כבר לא מייצרים כאלה'') גורמים, אם לא לאסונות - ללכלוך הכיריים ולפעמים גם הקירות והתקרה. זה קרה לי כמה פעמים.
מיתוס הצמחונות 528776
מה זה DSM?
מיתוס הצמחונות 528787
ספר הפרעות הנפש של אגודת הפסיכיאטרים האמריקאים:
Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorder

(יש עוד ר"ת DSM, בכל מיני תחומים - אבל בהנחה שזה מה שאפו התכוון..)
מיתוס הצמחונות 528740
מה אני אגיד לך, אין לי סיר לחץ. שמעת פעם על בריות משונות כאלה שנולדו בלי שסיר לחץ דבוק להם לגוף? - אז יש! הפתעה! סיר לחץ הוא הוצאה די רצינית בשבילי, ומיותרת לגמרי לגבי מי שחי לבד ומארח מדי פעם בדירתו הצנועה עוד מישהי אחת עד שלושה מקסימום. גם כשאני קונה לאהובתי מתנה מיוחדת, אני מכיר אותה טוב ויכול לחשוב על חמש-שש מתנות מיוחדות אחרות שהיא תאהב, הרבה לפני סיר לבישול.
מיתוס הצמחונות 528743
דווקא לך לא היה מזיק קצת סרטונין. תרגע, לא חייבים לעשות חומוס ב10 דקות. אפשר גם בשעתיים שלוש ( לא כולל ההשריה!).
מיתוס הצמחונות 528749
מה, לא חייבים? אז לא יכולת להגיד לי את זה קודם? כבר כמעט קניתי שני סטייקים עתירי שומן עם הרבה צ'יפס. מנסיוני, הצירוף הזה הוא התרופה היחידה שמוציאה אותי מהדכאון.
מיתוס הצמחונות 528755
אני מבין את האכזבה שלך על שאתה נכנס לאייל ולא מוצא פיתרון לדכאון שלך, אבל גם מתכון טוב לחומוס זה משהו.
מיתוס הצמחונות 528778
אפשר לבשל חומוסים גם בלי סיר לחץ. אבל זה לוקח שעתיים.
מיתוס הצמחונות 528735
ההכנה, תכל'ס, 10 דקות. 10 דקות זה גם מה שלוקח בפועל, אם יש לך את החומוסים מוכנים כבר. ואם יש לך את החומוסים מוכנים כבר, והכנת כמות, והכמות מספיקה ל-‏10-11 פעמים שאתה מכין חומוס, אז כן.
בהחלט.

אגב, באותה מידה יכולתי לשלוח אותך להפשיר חומוסים של סנפרוסט, זה היה נותן את אותה תוצאה. אבל זה היה יותר יקר.
או לפתוח קופסת שימורים, אבל זה היה גם יותר יקר וגם עוד פחית מיותרת באתר איפסון הפסולת הקרוב למקום מגוריך.
מיתוס החומוס ב10 דקות 528720
את מקפיאה לפני או אחרי הריסוק ?
( רציתי לכתוב "לפני או אחרי הטחינה" אבל זה חששתי מבילבול).
מיתוס החומוס ב10 דקות 528737
לפני. לפני.
חומוסים שלמים. ואז אפשר להשתמש בהם לעוד דברים חוץ מחומוס.
(סלט אבוקדו וחומוסים, אורז וחומוס, וכיו''ב).
מיתוס הצמחונות 528747
כמה שטח אחסון זה תופס?
מיתוס הצמחונות 528754
קצת, נורא קצת. בתכל'ס, אם יש לך את הכבשים שחוטים כבר מקודם, אז כל הבדואים יחד עם החאפלה שלהם נכנסים בפריזר של אמקור 10 מלפני 60 שנה. הרי הם בסך הכל המון צלעות, כמה כבשים והרבה בדואים רזים - אפשר לשים אותם אחד על השני בשלוש-ארבע שכבות והכל מסתדר מהר, קומפקטי, בזול ובלי פרות שמפליצות על האוזון.
מיתוס הצמחונות 528758
אין לי כבשים שחוטים ממקודם. אם אני רוצה את ליטרת הבשר שלי, אני משקיע עשר דקות וקונה בסופר.
מיתוס הצמחונות 528779
כמה שטח שתופסות 10 שקיות עם נפח של כוס כל אחת...
תראו, אני צמחונית. אין לי סטייקים במקפיא, אין לי עוף קפוא במקפיא, ואין לי שניצלים של עוף טוב.
את שטח האחסון במקפיא שלי תופסות כמה פיתות, 2 שקיות אפונה ירוקה קפואה‏1, שקית אחת של שעועית ירוקה קפואה‏1, וכל השאר זה כל מיני שקיות חומוס קפוא, לוביה קפואה, שעועית אדומה קפואה ועדשים שחורות קפואות. ויש לי עוד המון מקום.

1 סופר. לא תוצרת בית.
מיתוס הצמחונות 528783
אז איפה את מחזיקה את הטופו והקינואה?
מיתוס הצמחונות 528799
קינואה זה כמו אורז. מחזיקים אותה בצנצנות זכוכית כדי שחרקי הארון יוכלו להשאר בפנים ולא יתפשטו הלאה ויאלצו אותך לזרוק תכולת מזווה בשווי מאות שקלים.
טופו זה כמו גבינה. אתה מאכסן את זה במקרר וצורך את זה בתוך זמן מסויים, לא לפני שאתה בודק שהוא לא התקלקל בינתיים.

ואני לא חובבת גדולה לא של זה ולא של זה.
מיתוס הצמחונות 528819
טוב, אני מאד מצטער לשמוע.
אני לא אבקש ממך את התפריט היומי שלך כי זה קצת מוגזם וגם הענין לא אדם ספציפי אבל אם אנשים לא אוהבים טופו וקינואה (שהם בערך הדרך היחידה להשיג חלבונים) בדרך כלל מה שיקרה הוא שהם פשוט לא יאכלו אותם (או יאכלו אותם לעיתים רחוקות).
מיתוס הצמחונות 528839
אנשים היו צמחונים גם לפני הגעת הטופו מהמזרח והקינואה מהמערב. אם אתה אוכל קטניות ופחמימות אתה מקבל חלבון מלא.

אני לא אתנגד לטופו ולקינואה אם יונחו לפני מוכנים על הצלחת. אני פשוט מכינה אותם פחות.
מיתוס הצמחונות 528841
אני רוצה להגיב ברצינות אך קודם כל נראה לי שיש לך טעות קלה בניסוח, המשפט אם אתה אוכל פחמימות אתה מקבל חלבון לא כל כך הגיוני.
איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' 528857
אלו כולם דברים שאתה יודע, ובעיני, ממילא, כל העסק הזה עם ה"בריאות", התזונה, וכל השאר - משנה כקליפת השום, אבל לך (?) ולטובת המתעניינים, ורק מפני שנועה עוד לא הגיעה:

א. בלשון הדיבור, משמשת המילה "פחמימות", לא בהכרח לציון אותה תרכובת אורגנית שהיא גם אחד מאבות המזון החיוניים, אלא לציון ה*מזונות* המהווים מקור לאותה תרכובת אורגנית - הפחמימות. לכן, לפעמים, מצביע האדם (הצמחוני, או הלא צמחוני) על לחם מחיטה מלאה עם שקדים וקצח (זה מין משהו שחור כזה), נניח, ואומר: "זה פחמימות" - אבל הוא לא מתכוון באמת לומר ש"זה" - פחמימות.

ב. מזונו של האדם מכיל, כידוע, תרכובת אורגנית חיונית אחרת - חלבונים. החלבון המלא הוא זה המכיל את חומצות האמינו החיוניות. חלבונים אלה מגיעים אל גוף האדם מן החי.

"החי" - בד"כ בשר בקר, עוף, דגים - מזונות שצמחונים/טבעונים/קבוצות ביניים שלהם - נמנעים מהם או מחלקם, וזאת מבלי להיכנס כרגע להבדלים שבין התזונה הצמחונית, הטבעונית וזו הקשורה באידיאולוגיות של כל מיני קבוצות ביניים.

ג. השיח היומיומי של חלק מן הצמחונים והטבעונים עוסק די הרבה בצורך לקבל אספקה שוטפת של הללו - החלבונים - וכן הוא עוסק גם בעובדה שהחלבונים שמקורם איננו בחי אינם נחשבים חלבונים מושלמים, לכן צריכים הצמחונים/טבעונים לצרוך צירופי מזון מסויימים שחומצות האמינו שבהם ישלימו זו את זו ויהוו, ביחד, חלבון ראוי ומושלם.

ד. לכן, מה שנועה אומרת, הוא, בערך, כך:

אינקוגניטו היקר, גם בעולם ללא טופו וקינואה -

*אם* תאכל, בני, קטניות,
המהוות, כזכור לנו, מקור לחלבונים,
וכן *אם* תאכל, בני, גם פחמימות,
אזי, בני,
ישלימו חומצות האמינו שבכאן ובכאן אלו את אלו,
וייווצר מהן חלבון מלא ומושלם,
ויועיל לתזונתך, ויחזק את גופך ואת נשמתך (אשרי המאמין),
ואז, ורק אז, בני --

לך שמים, לך ארץ,
ולך תהא תבל-רבה וכל יושבי-בה,
ויתרה מזו -
אדם תהיה, בני!

(האמת היא שישנו מזון אחד בדיוק עלי אדמות: שוקולד בלגי ממולא בנוגט. כל השאר זה שטויות - אבל אל תגלה להם, לכולם, הם לא יאמינו לך).
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • צפריר כהן
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • החשמנית הקיפלינגית על מונית
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • האייל האלמוני
  לא אני הוא האיש, לא אני, אל שובו משכבר מצפה את • חשמנית ממהרת לגמגם על מונית
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • אינקוגניטו
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • האייל האלמוני
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • אינקוגניטו
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • נועה ו
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • אינקוגניטו
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • נועה ו
  שיר קצר ומעולה של אנדי וורהול • אינקוגניטו
  שיר קצר ומעולה של אנדי וורהול • צפריר כהן
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • יהונתן אורן
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • צפריר כהן
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • יהונתן אורן
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • האייל האלמוני
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • יהונתן אורן
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • האייל האלמוני
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • צפריר כהן
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • יהונתן אורן
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • האייל האלמוני
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • צפריר כהן
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • יהונתן אורן
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • האייל האלמוני
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • יהונתן אורן
  ! • ראובן
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • האייל האלמוני
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • רון בן-יעקב
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • האייל האלמוני
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • החשמנית הקיפלינגית על מונית
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • אינקוגניטו
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • נועה ו
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • האייל האלמוני
  איך אתה בכל זאת ''מקבל חלבון'', כשאתה ''אוכל פחמימות'' • אינקוגניטו
  מיתוס הצמחונות • האייל האלמוני
  מיתוס הצמחונות • נועה ו
  מיתוס הצמחונות • שחף ירוק
  מיתוס הצמחונות • נועה ו
  מיתוס הצמחונות • ב/שכ''ג

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים