כהרגלי 529558
אפרסם פה לינק למאמר (מצוין לדעתי) של משה גולדבלט על הפרשה:
כהרגלי 529560
''אף אחד מהצדדים המעורבים במאבק אינו פועל בתום לב. לא הפוליטיקאים ...,לא פרקליט המדינה לדור ... ואפילו לא היועץ עצמו מזוז .... האליטה המשפטית...''

על פניו, ''כל הצדדים'' אצלו זה ''כל מי שלא מסכים איתי''.
כהרגלי 529564
''לא הפוליטיקאים שחשבון כל אחד מהם ידוע''
כהרגלי 529565
מעניין... מה החשבון של שר המשפטים? של פרידמן? של אולמרט? של ליברמן? של בן כספית? של גדי טאוב? של גולדבלט? מודעות עצמית היא לא ממש משהו חזק אצלו.
כהרגלי 529566
לא הצלחתי להבין למה אתה מניח שגולדבלט מדבר רק על הפוליטיקאים *שלך*
כהרגלי 529569
לי אין פוליטיקאים, וכל הגישה הגולדבלטית של מכבי פרקליטות נגד הפועל דמוקרטיה היא ילדותית. מה שכן, לפי השמות שהוא נותן, די ברור שהוא מתייחס רק לפוליטיקאים של מכבי ומה שבטוח, על עצמו הוא לא מדבר.

לבטל את הגישה של כל מי שלא מסכים איתך בחוסר תום לב היא אחת השיטות המטופשות ביותר להתמודד עם המציאות.
כהרגלי 529575
לא קונה את זה.
כהרגלי 529578
מעניין.... מי שפוסל את "הקבוצה שלך" בגלל "חוסר תום לב" הוא "מגוחך" (זה הניסוח שלך תגובה 529576) ומי שפוסל את הקבוצה השניה בגלל אותו "חוסר תום לב" בדיוק הוא "מצויין" (תגובה 529558 שוב הניסוח שלך). הייתי אומר שגם לך חסרה איזה מראה קטנה
כהרגלי 529579
תגובה 528994
כהרגלי 529582
מה הקשר?
כהרגלי 529568
שר המישפטים הזה ייזכר לדראון. הוא האיש של ליברמן שבא לקדם את האינטרסים של ליברמן. כמובן שהוא איננו פוליטיקאי נבחר אלא איש ממונה אבל מקפיד להופיע כפוליטיקאי נבחר.
כהרגלי 529573
עד כמה הוא תלוי בתמיכתו של ליברמן כרגע?
כהרגלי 529576
זו דמגוגיה מוחלטת. אין שום ראיה לזה שפיצול תפקיד היועץ יועיל באיזשהי צורה לאינטרסים האישיים של ליברמן, דעותיו של נאמן לגבי מערכת המשפט, כמו דיעותיו של פרידמן ידועות כבר שנים רבות, בלי שום קשר לליברמן, הניסיון המגוחך לפסול כל מי שמתנגד ל''כנופית שלטון החוק'' מטעמים אישיים ממשיך גם כאן, אחרי שהפכו את פרידמן לחייזר עצבני בגלל שלא מינו את החברה שלו לעליון ,הופכים את נאמן למשרת של ליברמן.
כהרגלי 529591
גם המישפט "כנופיית שלטון החוק" הוא דמגוגיה.מי הופך את נאמן למשרתו של ליברמן. נאמן הוא איש -פרופסור- שתחת האיצטלה של פרופסור, כל ההוויה שלו היא לשרת אינטרסים. הדמגוגיה הגדולה היא להתמקד בפיצול כרעיון אקדמי מופשט ולהתעלם שבמקרה הזה הוא רעיון פוליטי. הדרך הכוחנית בה מנסה נאמן לבצע את הרפורמה מעלה חשדות לגבי מניעיה. בודאי שיש הגיון ברעיון עצמו-גם אהרון ברק הסכים לכך. מה שחסר להפיכתו של ההגיון הזה לתקף הוא מבנים דמוקרטיים שחסרים אצלנו: חוקה, מנהג בעל תוקף כמעט חוקתי וכד'. לגבי פרידמן: אולמרט הביא את פרידמן למטרה מאד מסויימת. הוא לקח דעות של פרידמן ורתם אותן למטרותיו האישיות והפוליטיות. ליברמן אותו הדבר. אם ליברמן היה יכול בנוסף לשר לבטחון פנים גם למנות מפכ"ל- הוא היה עושה את זה. המטרות שקופות. כבר התעכבתי כאן על עניין המשפט של נאמן והיותו "נקי כפיים שכנופיית שלטון החוק התיישבה עליו".ראינו שהוא פשוט תכמן בהצהרות שמסר רק לא היתה לו כוונה פלילית. כמו ברפורמות של משרד האוצר בזמן נתניהו, השיטה כאן היא תמימה: להביא שינוי שיש רבים באקדמיה שמסכימים לו, אבל ללא המסגרות המשלימות של השינוי.
כהרגלי 529588
שר המשפטים הוא נבחר הציבור (באמצעות נציגיו). היה פה פעם פתיל שהסביר את זה, אבל לא הצלחתי למצוא אותו.
כהרגלי 529618
גם היועץ המישפטי מונה על ידי נציגי ציבור. נאמן הוא הטרול האולטימטיבי שמכניסים כל פעם שרוצים מראית עין של מינוי מיקצוען.
כהרגלי 529619
היועץ לא מונה על ידי נציגי הציבור אלא על ידי נבחרי ציבור (=הממשלה).
כהרגלי 529621
בינתיים מצאתי את הפתיל ההוא
תגובה 445449

הפלא ופלא! הוא עוסק בסכסוך בין שר המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה, ובשאלה אם שר המשפטים הוא נבחר ציבור או לא. במפתיע או שלא במפתיע, גם שם היית מעורב, וגם שם נראה שלא הבנת.
כהרגלי 529634
אפשר אולי להציע את המבחן הבא: האם כהונתו של האדם מופסקת לאחר מערכת בחירות (למרות שהוא יכול להתמנות מחדש).
כהרגלי 529635
אפילו בארץ המבחן לא מוצלח כי כל שר מביא את העוזר הפרלמנטרי שלו, שלא לדבר על ארצות הברית שם חצי וושינגטון מתחלפת כשמתחלף נשיא.
כהרגלי 529637
כן, ואני חושב שאני בעד...
כהרגלי 529638
אם אתה מתכוון שכל פעם שמתחלף שר כל המשרד יתחלף אז אני חושש שזה לא כל כך פרקטי בארץ. אבל מה שכן העובדה שכל מינוי של שר מקבל את התואר ''מינוי פוליטי'' והופכת להיות דבר איום ונורא היא לפי דעתי לא תקינה ועוד דוגמה למשפטיזצית היתר של המערכת.
כהרגלי 529639
שוב, ראוי לעשות סדר. ישראל היא דמוקרטיה פרלמנטרית, ארצות הברית היא דמוקרטיה נשיאותית (כבר היינו בסרט הזה). בדמוקרטיה נשיאותית (כמו ארצות הברית) אין באמת ''ממשלה'' יש ''ממשל''. הממשל הוא, כולו, מינוי של הנשיא (שנבחר על ידי העם), ולכן הוא מתחלף כל פעם שנשיא מתחלף. בדמוקרטיה פרלמנטרית הממשלה לא נבחרת על ידי העם, אלא מקבל אמון מהפרלמנט, ולכן היא לא מתחלפת כולה כל פעם אלא רק החלק הפוליטי שלה (השרים, סגניהם, ושאר משרות האמון) בזמן שהחלק המקצועי נשאר על כנו (ומחוייב לא להתערב בפוליטיקה). מינוי פוליטי למשרת אמון היא לא ''דבר איום'', מינוי פוליטי למשרה מקצועית הוא באמת דבר פסול (במשטר הישראלי, כמו בשאר הממשלים הפרלמנטריים).

זה לא קשור בכלל למשפטיזציה, סתם לבורות. בכל מה שקשור לסדרי שלטון, ההשוואה בין ישראל לארצות הברית היא לא במקום, וכדאי להזכיר, שוב, שלמרות שיש הרבה דמוקרטיות מתפקדות, מיעוטן הוא נשיאותי.
כהרגלי 529640
''בזמן שהחלק המקצועי נשאר על כנו (ומחוייב לא להתערב בפוליטיקה)''
אני משער ששנינו ראינו ''כן אדוני השר'' בשביל להבין מה שווה ההתחייבות הזאת. ההבדלה המוזרה שלך בין תפקיד מקצועי לתפקיד פוליטי ויתרה מכך העובדה שאתה חושב שזה משהו שאפשר לבחון אותו בעיניים אוביקטיביות זאת בדיוק משפטיזציה.
כהרגלי 529643
אני מקווה שאתה מכיר את תגובה 491318.

ההבחנה הזו היא לא הבחנה שלי, היא הבחנה שקיימת בכל הדמוקרטיות (הנשיאותיות והפרלמנטריות) מאז ומעולם. כאמור, אין לזה קשר למשפטיזציה, סתם לדעת קצת היסטוריה ומדע המדינה לפני שאתה קובע משהו שאין לו ביסוס במציאות.
כהרגלי 529647
לא הכרתי את התגובה והיא מפחידה אותי. מה זה שאני ואיציק ש. נסכים בנושא כל כך פוליטי? Everything I know is falling apart.

וברצינות, זה הרי כל כך ברור שההפרדה שלך לא תופסת במציאות, קח לדוגמה שגריר זה תפקיד מקצועי או פוליטי? באמת נראה לך שבן אדם מסוגל לדברר בצורה מוצלחת גישה שהוא לא מאמין בה?
כהרגלי 529649
איך אני יכול לעזור לך שלא תרגיש כך?
כהרגלי 529651
זה בסדר, אני משער שבדיון המדיני הקרוב תחושת המציאות תחזור.
כהרגלי 529653
רוב פקידי הממשלה אינם שגרירים. למעשה, נראה לי שיש יותר דוורים משגרירים. האם אתה טוען שכל הדוורים מבצעים תפקידים פוליטיים וכולם צריכים להתפטר ברגע שמתחלפת ממשלה?!

התפקיד של שגריר איננו לדברר את המדינה. שגריר שלא מצליח לבצע את תפקידו אמור להתפטר, ואם לא הוא יפוטר. אבל יותר מזה, שגריר הוא משרת אמון. השאלה היא מה קורא לכל שאר עובדי השגרירות, הקונסולים, עוזרי הקונסולים, הנספחים התרבותיים, הנספחים המדעיים, הנהגים, המאבטחים...
כהרגלי 529658
===>"התפקיד של שגריר איננו לדברר את המדינה"
הייתי אומר שזה אחד ההיבטים המרכזיים של עבודותו
===>"אבל יותר מזה, שגריר הוא משרת אמון. השאלה היא מה קורא לכל שאר עובדי השגרירות, הקונסולים..."
האם תוכל להסביר למה שגריר הוא משרת אמון (אם אני לא טועה בדיון השתמע שיש למשרת אמון גוון פוליטי) וקונסול לא.
כהרגלי 529660
ממש לא. אפילו לא הבט משני. תחשוב רגע על שגרירים של מדינות זרות בישראל, כמה מהם אתה מכיר? כמה מהם מופיעים בתקשורת הישראלית? (אבל כמה אופייני למי שחי במדינה שמאמינה ש"HASBARA" יכולה להוות פתרון למשהו להאמין ברעיון מגוחך שכזה).

שגריר לוקח חלק במדיניות החוץ של ארצו, קונסול (בדרך כלל) לא.
כהרגלי 529663
הנה כתבה על התפטרותו של שגריר ישראל בוושינגטון סליי מרידור
בכתבה סליי אומר כי "לאחר שתרם להעלאת הנושא האירני לסדר היום בוושינגטון החליט כי לאור ניצחונו של נתניהו יש לאפשר לממשלה חדשה למנות שגריר חדש הנאמן לראש הממשלה החדש"
תראה מה זה, גם חושב שלראש ממשלה צריך להיות ענין באיזה שגריר נמצא בוושינגטון וגם מכלה את זמנו בHASBARA. במקום להתמקד בתפקיד החשוב באמת של השגריר שזה כמובן לסוע באוטו עם דגלים קטנים. רק בישראל אני אומר לך, רק בישראל.

וקונסול מתפקד בדיוק כמו שגריר רק שמקומו בהיררכיה יותר נמוך.
כהרגלי 529665
"העלאת הנושא האירני לסדר היום בוושינגטון" זה לא HASBARA, וזה לא דיברור של ממשלה, זה יצוג של אינטרסים של המדינה ממנה אתה בא כלפי הממשלה במדינה בא אתה נמצא.

כאמור, שגריר הוא משרת אמון, ולכן אין פלא שהשגריר בוושינגטון עשה את מה שצפוי ממי שנמצא במשרת אמון והתפטר.

קונסול לא מתפקד כמו שגריר, אבל אולי כדאי שקודם כל תדע להבדיל בין קונסול לשגריר, בין שגריר לדובר, בין פקיד מקצוע למשרת אמון, בין משטר פרלמנטרי למשטר נשיאותי ובין תוכנית קומית לתוכנית דוקומנטרית.
כהרגלי 529667
1) אם אתה מכיר שיטה לשכנע אנשים בלי הסברה אז כנראה יש לך הגדרה מוזרה להסברה, אי הבנה של טבע האדם או לחיצת יד ממש חזקה.

3) הנה מתוך ויקיפדיה הגדרת קונסול קונסול דיפלומטי [ויקיפדיה] , משפט חשוב, "הקונסול הכללי הינו דרגה בה נושא ראש המשלחת הדיפלומטית בעיר שאיננה עיר הבירה ובמידה וקיימת בה קונסוליה כללית. במידה ואין שגרירות באותה מדינה הקונסול הכללי ישמש כדיפלומט הבכיר במדינה"
כהרגלי 529669
א. להעלות נושא זה לא לשכנע.

ב. מתוך אותו קישור: "במדינות שבהן הקונסוליה הינה הנציגות הדיפלומטית היחידה של המדינה שהקונסוליה שלה, ייתכן שהקונסול ימלא גם תפקידים בתחומי מדיניות החוץ של ארצו, בדומה לפעילותו של שגריר." (והייתי מבקש ממך להסיק לבד מה התפקיד של הקונסול במדינות בהן הקונסוליה אינה הנציגות הדיפלומטית היחידה של המדינה שהקונסוליה שלה, אבל אני מניח שזה מוגזם, ולכן:) אולי כדאי שתקרא את המקור http://en.wikipedia.org/wiki/Consul_(representative)#Consulates_and_embassies
כהרגלי 529672
א. כן, אני ממש מתאר לי שיחה בין סליי לפקיד רם דרג

פקיד: שלום לך סליי, רציתי להגיד לך שזאת פעם ראשונה שלי בשגרירות והבנין נראה יפה בצורה מקסימה, אולם מה זה סליי, אתה נראה מהורהר.
סליי:כן אתה צודק יש באמת משהו שאני חושב עליו
פקיד: על מה אתה חושב,סליי.
סליי: על הגרעין האירני.
פקיד: האמת היא שמדובר בנושא שלא ממש חשבתי עליו אבל אינטואיבית נראה לי שמדובר בנושא לא חשוב, אירן איננה מהוה סכנה לארצות הברית לישראל או לעולם, ואין ממש סיבה להתעסק בנושא, מה אתה חושב?
סליי: חס וחלילה שאני אנסה לשכנע אותך בחשיבות הנושא או -אלוהים ישמור- בעובדה שאירן מסוכנת. אני שגריר אנחנו לא מנסים לשכנע אף אחד בשום דבר. פשוט מדובר בנושא שחשבתי עליו ושאלת אז אני אומר לך על מה חשבתי.
פקיד : מה הנושא?
סליי: הגרעין האירני.
פקיד: נכון באמת דיברנו על הגרעין האירני...מגניב.
סליי:מגניב.
ב. שוב אני אצטט את ויקיפדיה: "הקונסול הכללי הינו דרגה בה נושא ראש המשלחת הדיפלומטית בעיר שאיננה עיר הבירה ובמידה וקיימת בה קונסוליה כללית" זאת אומרת שבעיר שהיא לא עיר הבירה הקונסול עושה את אותו התפקיד שמבצע השגריר.
כהרגלי 529644
היות שגם אני ראיתי את כן אדוני השר ויותר מכך-כן אדוני ראש הממשלה, המעורבות של המערכות המישפטיות-הרשות השופטת והאדמיניסטרציה המישפטית, קטנה בהרבה ופחות דומיננטית מהאוצר וממערכת הביטחון. בסידרה הבריטית זה היה בעיקר האוצר ואצלנו קיימת גם מערכת הבטחון.
כהרגלי 529650
קודם כל ראיתי שאתה מסכים איתי ברעיון המרכזי. דבר שני אני מסכים איתך לגבי יחסי הכוחות אבל העובדה שהן המערכת המשפטית והן המערכת ''המקצועית'' לא כל כך ''סופרים'' את הממשלה נובעים מאותה גישה.
כהרגלי 529671
המערכת המישפטית אינה צריכה לספור את הממשלה. הממשלה ''נספרת'' גם בלי המערכת המישפטית.
כהרגלי 529673
1) הרבה החלטות ממשלה צריכים לעבור את אישורה של המערכת המשפטית.בעיקרון חוץ מאשר במקרים קיצוניים המערכת צריכה לאשר את ההחלטה, אולם היא יכולה להשתמש בכוחה כדי לקדם אג'נדה שונה מאשר האג'נדה של הממשלה וזה לא תקין.
2) המצב היום שבו הממשלה והרשות השופטת נמצאים בתוך מאבק כח אינפנטילי אולי מרתקת, אבל לא מוסיפה כבוד לאף אחד מהצדדים.
כהרגלי 529690
אילו החלטות ממשלה צריכות לעבור את אישורה של המערכת המישפטית?נדמה לי שהחלטות ממשלה אינן צריכות לעבור את אישור המערכת המישפטית אלא של הכנסת בצורת חקיקה או אישור ועדות. אם מישהו חש נפגע מההחלטות הממשלטיות או מהתנהגות המעאכת הממשלתית, הוא יכול לעתור לבג"ץ.
כהרגלי 529692
רק שניה, בג"ץ זה לא המערכת המשפטית?
העובדה שאם מישהו עותר נגד החלטת ממשלה לבגץ יש את היכולת לבטלה או לשנותה היא אחד משורשי הכח של המערכת המשפטית כולה. בטח אחרי שבגץ איפשר לכל אחד לעתור ולא רק לנפגעים ישירים.

אחד הסיבות שליועץ המשפטי יש כח היא העובדה שהממשלה לא רוצה להחליט החלטות שיפלו במבחן בג"ץ לכן אם היועץ אומר שזה לא יעמוד במבחן בג"ץ אז קודם כל אין לממשלה דרך לברר אם זה נכון או לא (תאורטית, לא מדבר על מקרים מיוחדים) ושנית היא מפחדת שהעובדה שהיועץ לא ייצגה תשפיע על ההחלטה.
כהרגלי 529694
בודאי שבג"ץ היא מערכת מישפטית; אבל אתה ציירת תהליך קבלת החלטות בו המערכת המישפטית צריכה לחתום על ההחלטות. בג"ץ ומערכת המישפט כולה היא מערכת מגיבה ולא יוזמת. לכן בג"ץ מגיב כשעותרים אליו ואינו יוזם וודאי שאיננו חלק בתהליך קבלת ההחלטות.
כהרגלי 529696
טוב כנראה לא ניסחתי במדויק את מה שרציתי להגיד אז אני אסביר שוב(קצת מוזר לי לתת פירוש רש''י לעצמי אבל זה מה יש).
כתבתי ''הרבה החלטות ממשלה צריכים לעבור את אישורה של המערכת המשפטית.'' המשפט הזה הוא סביל ולכן לא בעייתי .
''בעיקרון חוץ מאשר במקרים קיצוניים המערכת צריכה לאשר את ההחלטה''
פה אני חושב שהובנתי לא כהלכה, התכוונתי להגיד שבמקרים שבהם המקרה מובא לבג''ץ אזי בג''ץ צריך לאשר את ההחלטה (שוב חוץ מאשר במקרים קיצוניים).
כהרגלי 529697
אכן, זה *בדיוק* תפקידו של בג"ץ: במקרים המובאים לפניו עליו לבחון את ההחלטה.
ברובן המכריע של העתירות הוא לא מתערב, בנימוק שההחלטה התקבלה ע"י מי שמוסמך לקבלה בנוהל הראוי‏1.
אז המקרים הקיצוניים (אם כי, באופן טבעי, תופסי הכותרות) הם אלו בהם בג"ץ אכן נדרש לדון בהחלטות הממשלה.
___
1 ובכלל זה אותם מקרים בהם בג"ץ לא נדרש להכרעה, כיוון שהעותרים מקבלים את המלצת בית המשפט ומושכים את עתירתם.
כהרגלי 529699
יש לך איזשהן סימוכין למילים "ברובן המכריע"? אני לא שואל את זה בהתרסה, פשוט מעוניין לדעת.
כהרגלי 529700
===>"אכן, זה *בדיוק* תפקידו של בג"ץ: במקרים המובאים לפניו עליו לבחון את ההחלטה."
מסכים לחלוטין (וגם לא טענתי אחרת)
===>"ברובן המכריע של העתירות הוא לא מתערב, בנימוק שההחלטה התקבלה ע"י מי שמוסמך לקבלה בנוהל הראוי‏1"
לא ממש הבנתי, אבל אם המקרים היחידים שבהם בג"ץ היה מתערב היו חריגה מסמכות או הליך לא תקין לא היתה בעיה (לא לי וכנראה גם לא לפוליטיקאים).
===>"אז המקרים הקיצוניים (אם כי, באופן טבעי, תופסי הכותרות) הם אלו בהם בג"ץ אכן נדרש לדון בהחלטות הממשלה. "
טוב פה בדיוק הבעיה (שלא ממש רציתי להיכנס אליה אבל נו, מילא)
איך מגדירים "מקרה קיצוני" והאם כל מקרה שבו בג"ץ התערב היה "מקרה קיצוני" שכזה?
אם נקבל את החלוקה של יהונתן לימין ושמאל אז ימין קיצווני יגיד שלבג"ץ מותר מתערב רק אם היתה חריגה מסמכות או הליך לא תקין(לא יודע אם זה הכי קיצוני שיש, בכל מקרה זה יותר קיצוני ממני) שמאל קיצוני יגיד שמותר לו להתערב איפה שהוא מוצא לנכון, והעמדה שלי שמותר לו להתערב (חוץ מחריגה מסמכות וכו') במקרים שהיה זדון כלומר מקרים שבהם מטרת ההחלטה היא גרימת עוול או סוג של שוחד. אם לוקחים את העמדה הזאת אז חלק מהחלטות בג"ץ לא היו במקרים "קיצוניים".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים