אז... שלא יעבדו עליכם! 53468
א. אני דווקא מהמר על "רובו המוחלט של הציבור לא יודע מה זה 'ניתוחי אמ"ן"'. אני משתייך לחלק של הציבור שלא יודע מה זה "עתידה הלאומי והאסטרטגי", לא כל שכן מהי אינדיקציה באשר לעתיד הנ"ל.
ב. לא הבנתי מהי "המזימה הזאת" בפסקה הרביעית.
ג. לפסקה לפני-האחרונה: מה הסתירה בין דבריו של מופז לבין ניתוח אמ"ן כפי שהוא מצוטט בפסקה השלישית? האם הערכתו של הרמטכ"ל - להבדיל, לשיטתו של הכותב, מהערכת אמ"ן - מתקבלת על הדעת?
ד. לפסקה האחרונה: למיטב זכרוני, מה שהומשל לניסיון לרוקן את הים בכפית באותו ציטוט לא היה חיסול הטרור אלא האמצעי המכונה "החיסולים".
ה. שאלת המניע - מה ומי מניעים את "מכונת השקר הישראלית, הפועלת בתיאום ובמרץ רב בכדי להסתיר את הכתובת הענקית שעל הקיר"? למי זה מועיל ואיך זה עובד?
אז... שלא יעבדו עליכם! 53470
א. הערכות אמ"ן בהן מספרים לציבור מה ערפאת חושב ומה תוכניותיו. הלשלום אם למלחמה.

ב. אמ"ן טוען שכיוון שערפאת מכנה את הציונות מזימה אין סיכוי הוא רוצה להשמיד אותה. המזימה של ערפאת מתייחסת לעובדה ש"העסק" נרקם מאחורי גבם של הפלסטינים - מאפיין יסוד בכל מזימה - עניין שמתברר שהולך איתם לאורך שנים ונצרב כעלבון.

ג. אמ"ן אומר שערפאת רוצה להשמיד את מדינת ישראל. מופז אומר הוא רוצה מדינה בגבולות 67', לא חיסול של הציונות.

ד. האם זה משנה? עדיין אין פתרון. הים עוד לא יבש.

ה. דוגמא: ראש אמ"ן היוצא עמוס מלכא רוצה להיות רמטכ"ל. כמה שהערכותיו יתאמו את מדיניותם של מי שיקבעו את המשך הקריירה שלו - דהיינו ראש הממשלה ושר הביטחון - כך ייטב לו. הוא יקבל אולי קידום מזהיר בעתיד, והבוסים הגדולים מקבלים בינתיים גב למדיניותם.
אז... שלא יעבדו עליכם! 53569
א.האם עראפת עצמו החליט מה מדיניותו ברמה הפרגמטית? ספק?
אשר להשקפתו האידיאולוגית אמ"ן כנראה צודק אשר למציאות
אצבע אלוהים או יד הגורל תכריע.
הטענה המרכזית שלי שאין קשר חד חד ערכי בין אידאולוגיה לפרקטיקה מדינית ואין קשר חד חד ערכי בין כוונות למעשים.
ב.שרון מתעל את ערפאת למופע סיום חגיגי של דם אש ותמרות עשן
אז... שלא יעבדו עליכם! 53601
אמ''ן לא אמור להיות מושפע מהשקפה אידיאולוגית. לכל הפחות לא לעוות בשמה את העובדות.
אז... שלא יעבדו עליכם! 53665
אז זה חבל מאוד... כי זה בדיוק מה שאמ''ן עושה כבר הרבה מאוד שנים (לפחות כלפי חוץ).
אז... שלא יעבדו עליכם! 53696
Isn't Amos Malka already out?

In that case, doesn't your reasoning kind of fall apart? (Unless the new head is a go-getter as well, which doesn't make that much since, as he should be waiting until near his retirement before sucking up. Nothing worse than sucking up to the future opposition.)
אז... שלא יעבדו עליכם! 53734
אני חושב שבדצמבר עדיין היה מלכא בתפקיד. ובכל מקרה, היחסים הטובים הם דבר שלאורך כל הדרך מקבלים תשומת לב, וזה לא מסובך. על רקע העובדה שתפקידם של אנשי צבא הוא לראות צל הרי כהרים בכדי שלא להיות מופתעים בעתיד, הם מסמנים בדרך כלל את האפשרות הגרועה. הם גם מדברים במונחים של כח ומתעלמים ממונחים אחרים, בשל הפונקציה שהם ממלאים- אנשי צבא שתפקידם קודם כל להיות חזקים ולנצח. כל הסיפור הזה הפך אצלנו לסחרור שלכולם נוח להתעלם ממנו ולומר ''אין ברירה''.

למרות הנסיבות המקילות אני עדיין עומד על כך שבפועל מתנהלת לה ''מכונת שקר''. לא פעם היא בוטה (סיפור רפיח) ומודעת. בנוסף לכך, תפקידם של אנשים בתפקידים בכירים לנסות לראות את הטוב הכולל, לטווח רחוק, ובייעוד הזה הם לדעתי לא עומדים. כל יום דוחפים לנו בכותרות העיתונים הפחדות לזמן קצר מטעם ''מקורות בטחוניים'' כאלה ואחרים, והטווח הארוך אינו עולה לדיון אמיתי ומעמיק. זו אשמה כבדה בהתחשב במחיר היקר.
פה קבור הכלב או ועדת אגרנט 53743
"בין התוצאות המעשיות של דוח הוועדה היו, חיזוק כלי ההערכה של המוסד ושל מחלקת המחקר של משרד החוץ, כהשלמה לאלו של אמ"ן; מינוי יועצים לראש הממשלה לענייני מודיעין ולענייני ביטחון"
מתוך:
המלצה זו של ועדת אגרנט לא יושמה במלואה עד היום, וכתוצאה מכך אין אלטרנטיבה אמיתית להערכות של מערכת הביטחון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים