מה מה מה? 539302
לא תומכת בריבוי משימות? באמת?
מה מה מה? 539308
לא מערכת ההפעלה אלא הממשק הגרפי.

הממשק הגרפי יכול להיות יותר פשוט אם אתה לא מרשה ליותר מ"יישום" אחד לרוץ בו־זמנית.
מה מה מה? 539310
כלומר, אני יכול לגלוש באייל ולשחק נטהק בו זמנית, ופשוט לא לראות את שניהם בבת אחת אלא לעבור עם המקבילה לאלט-טאב שלהם? אפשר לחיות עם זה, אם כי זה קצת קקי במקרים מסויימים.
מה מה מה? 539339
לא. יש תמיכה בריבוי משימות (בבסיס מערכת ההפעלה עומד וריאנט של יוניקס) אבל אפליקציות צד שלישי אינן יכולות לרוץ ברקע. (תוכנות של אפל יכולות - אפשר למשל להקשיב למוסיקה המנוגנת על ידי תוכנת האייפוד ולהפעיל אפליקציות אחרות)

הטעם לכך איננו מגבלה טכנית אלא הרצון לפשט את הממשק ולהאריך את חיי הסוללה. בעיני זה טעם מצויין וההרגשה שלי שכל המתלוננים על העדר ריבוי המשימות מפספסים את הפואנטה של האייפון/אייפד.
מה מה מה? 539340
"...מפספסים את הפואנטה של האייפון/אייפד" שהיא: ....
מה מה מה? 539375
הפואנטה היא שהוא אמור להיות מכשיר קל לשימוש ואמין והמגבלות שהוא "סובל" מהן הן ברובם פרי החלטה מכוונת של אפל שנועדה לאפשר את קלות השימוש והאמינות.

מה שעולה מהטענות של רבים הוא שהם סבורים שאפל לא כללו ריבוי משימות או חלונות חופפים או שורת פקודה מתוך חוסר הבנה של השוק, חלמאות טכנית או רשעות ולא משום שהם סבורים שהדבר עושה את המוצר לטוב יותר.

אפשר להתווכח עם ההגיון של אפל: האם באמת יש סתירה בין ריבוי משימות וקלות שימוש ואמינות (לדעתי כן) אבל צריך להבין מאיפה הם באים (קרי - הפואנטה)
מה מה מה? 539662
מה מה מה? 539342
אם הכוונה לשימוש בו בתור מחשב: זו בהחלט מגבלה.

אם הפואנטה היא שהוא לא אמור לשמש כמחשב: מובן למדי.
מה מה מה? 539396
מה השימוש ה"אחר"? קיצוץ ירקות?
האייפד הוא מחשב וכל שימוש שתעשה בו יהיה כמחשב
מה מה מה? 539409
מחשב שלא מאפשר לי לעבוד על שתי תוכניות במקביל, הוא מגבלה רצינית.

המגבלה הזו לא קיימת במחשבים הרגילים של אפל, לדוגמה.
מה מה מה? 539433
האם העובדה שהוא לא מריץ סביבת פיתוח ואין ממשק פקודה היא לא מגבלה?
מה מה מה? 539435
אם יהיה צורך, אין שום מניעה שגורם צד גימל ייצר סביבת פיתוח וממשק פקודה. כאן יש מגבלה שגם אם יהיה צורך, אף גורם צד גימל לא יוכל למלא אותו בלי החלטה מפורשת של היצרן.

כמשתמש בטפון חכם, כן הייתי רוצה שתוכנות צד שלישי מסויימות יעבדו ברקע (למשל: סקייפ, גוגל טוק, תוכנת דוא"ל, או לקוח טורנטים), וקשה לי להבין מישהו שקונה טלפון חכם שלא מסוגל לעשות את המינימום הזה, שנראה לי (מנסיוני האישי) שימושי למדי. אבל זה אני, ומשום מה אני במיעוט.
מה מה מה? 539437
זו הדרך הכי פשוטה ליצור "חוויית משתמש".

כזכור, מערכות MacOS ישנות מספיק נראו יציבות למשתמשים, למרות היותן מערכות http://en.wikipedia.org/wiki/Cooperative_multitaskin... והסיבה לכך היתה נסיון של אפל לדאוג שלא יהיו תוכנות "שלא יעמדו בסטנדרטים".

כזכור, התוצאה האחרת היתה שפשוט לא היו מספיק תוכנות מכיוון שהמגבלות הללו לא היו נוחות למפתחים.
מה מה מה? 539439
אבל בתחום הטלפונים החכמים לאפל יש הרבה יותר תוכנות מרוב המתחרים.
מה מה מה? 539440
בינתיים. כמוכן צריך לזכור שלא כל היישומים הם מה שנמצא ב''חנות היישומים''.
מה מה מה? 539466
זה לא נכון.
הסיבה לשימוש בריבוי משימות קואופרטיבי לא הייתה הרצון של אפל למנוע תוכנות שלא עומדות בסטנדרטים אלא העובדה שמערכת ההפעלה הישנה התחילה את חייה כמערכת חד משימתית וריבוי המשימות נוסף באופן פרוביזורי למדי בהמשך (במקור ריבוי המשימות התאפשר באמצעות התקנת תוכנת צד שלישית שנמכרה לאפל רק מאוחר יותר). זאת הייתה מגבלה טכנית שנבעה מהפרימיטיביות של מערכת ההפעלה.
מה מה מה? 539475
זו דוגמה אחרת למגבלה שמפריעה למפתחים. ליתר דיוק - הצורך להקפיד על איכות התוכניות כדי למנוע מהן לפגוע האחת בשניה.

גם כאן זו בעצם הבעיה הבסיסית.
מה מה מה? 539477
כן, אלא שהמגבלה ההיא לא הייתה מכוונת... הבחירה של אפל לשווק גרסה מנוונת כל כך של OS X באייפון ובאייפד - השד יודע למה - היא סיפור אחר לגמרי, ונראה שהיא אינה לבד במגמה הזו: מיקרוסופט החליטה לאחרונה לשווק את Windows 7 Mobile בלא כל sdk לפיתוח יישומי exe רגילים.
מה מה מה? 539480
יש כאן שיקול נוסף: יבילות (פורטביליות). אם מדובר על תוכנה קניינית, אי־אפשר לסמוך על כך שמה שנכתב על מעבד אחד יעבוד גם על מעבדים ופלטפורמות אחרות (זה לא קסם, אלא פשוט העובדה שהמשימה הזו מתחלקת על הרבה יותר אנשים ומי שזה באמת מפריע לו יכול לעזור לתקן את הבעיה). לכן צריכים ליצור שכבות שיפרידו בין היישומים שכותבים המפתחים העצמאיים לבין המערכת המקורית.

אנדרואיד ו־Windows Mobile לא מיועדות למעבד בודד, ולכן יותר קשה להם להתחמק מהבעיה.
מה מה מה? 539486
אם אתה מאפשר ריבוי משימות אתה חייב לספק חיווי כלשהו שיאפשר למשתמש לדעת איזה תוכנות רצות וממשק שיאפשר לו לסיים את פעולתן ובאופן כללי אתה צריך לספק פרדיגמה שתספק מידע על שלושת המצבים האפשריים של התוכנה (לא רצה, רצה ברקע ורצה בחזית) וכל זאת בשעה שרוב המשתמשים מתקשים להבין את הרעיונות הללו, גם אחרי שמסבירים להם, הרבה פעמים, בסבלנות. לא בגלל שהם טיפשים, אלא בגלל שהם לא מעונינים (או צריכים באמת) להבין איך המחשב עובד. אותו כנ"ל לגבי מערכת הקבצים שאפל "שכחו" לשים באייפון ובאייפד. את רוב האנשים זה מבלבל.

כל הממשק הזה והבלבול בשביל מה? בשביל לאפשר שמע ברקע של תוכנות צד שלישי בשעה שיש למכשיר את היכולות הללו ממילא באמצעות התוכנות המובנות של אפל.
מה מה מה? 539487
תמיד חשדתי שאפל מפתחים ומוכרים מוצרים להדיוטות.
מה מה מה? 539488
אני לא זוכר באיזה שנה יצאה לשוק win95, אבל אני די בטוח שבשנים שעברו מאז רוב האנשים למדו להתמודד עם רעיונות מוזרים כמו ריבוי משימות, או מערכת קבצים, או תוכניות שמשיגים דרך צד שלישי.
מה מה מה? 539573
ואני מכיר אישית אי-אלו אנשים שלא למדו. ושבכל פעם שהם פונים אלי בבקשת תמיכה, אני חושב כמה טוב היה אילו היתה להם מערכת הפעלה הרבה יותר פשוטה.
מה מה מה? 539574
אנשים שלא יודעים לעבוד עם שני חלונות פתוחים בו זמנית? שלא יודעים להעביר קובץ על CD או כונן USB? יש כאלה, אבל לא הרבה, והם לא קהל היעד של ה-IPad.
מה מה מה? 539677
אני לא מסכים. המושגים הללו קשים לרוב האנשים וימשיכו להיות כך. רוב האנשים ''מסתדרים איך שהוא'' עם המערכות הקיימות אבל זה לא אומר שהם מרגישים נוח במערכת הקבצים או עם מעברים בין תוכנות.
מה מה מה? 539679
ולכן גם אפל לא כוללת אותם ב־OSX.
מה מה מה? 539681
רוב האנשים (ובעיקר חובבי האלקטרוניקה שיקנו את הIpad) יודעים לעבוד עם הדברים האלה לפחות בצורה בסיסית, ואם לא אז הם פשוט לא משתמשים באפשרויות הנ"ל. אם windows היה סוגר אוטומטית את החלון הקיים לפני שהוא מעלה חלון חדש, אתה חושב שזה היה מקל על השימוש במחשב?
מה מה מה? 539870
מה גורם לך לחשוב שאפל מכוונת אל "חובבי האלקטרוניקה" עם האייפד? לי נראה שהם מכוונים אל קהל שונה לגמרי.
הנקודה החשובה כאן היא שיש למחשבים של היום (כולל מחשבי מק, למקרה שמישהו חשב שאני טוען אחרת) בעיות קשות של שמישות המקשות על רוב האנשים. המצאת ממשק המשתמש הגרפי לפני כמה עשורים הייתה התקדמות גדולה שהפכה את המחשבים לנגישים יותר אבל זה לא סוף פסוק וזו פשוט טעות לחשוב שכל הבעיות כבר נפתרו וכולם התרגלו לקונספטים של מערכת קבצים וריבוי משימות. הם לא. ומי ש"ינצח" בקרב הזה הוא לא מי שחושב שהמשתמשים ישתנו כי מה שישתנה זה המחשבים (או ליתר דיוק - הפנים שתציג מערכת ההפעלה בפנינו)

בכל מקרה אני חושב שלמצוא פתרון לבעיות הללו זה עניין ממש לא טריוויאלי ומה שאפל עושים עם המערכת של האייפון/אייפד הוא נסיון לפתור את חלקן. אפשר להתווכח עד כמה הם באמת מצליחים או עד כמה נחוצים האמצעים שהם נקטו (כמו ביטול החלונות החופפים ומערכת הקבצים) אבל זאת לא נקודה שיש מה לבקר אותה כשלעצמה...
מה מה מה? 540067
אפל לא פתרו בזה שום בעיה, הם פשוט נעלו אפשרויות שלכאורה משתמשים לא מבינים.

(ואגב, המשתמשים בהחלט משתנים, ההיכרות של משתמש ממוצע עם מחשבים היא הרבה יותר גבוהה משהיתה לפני עשרים שנה).
מה מה מה? 540071
תכל'ס. מה הבעיה להחביא ב"אפשרויות מתקדמות" של המכשיר אופציה של "אפשר הרצת יישומים במקביל"? שלא יעטפו את האופטימיזציות באידאולוגיה.
מה מה מה? 540076
זו הייתה הגישה לעיצוב ממשקי משתמש בעבר: הממשק הראשי "פשוט," ואילו בחלון האפשרויות אפשר לדחוף הכול מהכול. ראה למשל את חלונות האפשרויות של Netscape ושל Eudora עליהם השלום. בשנים האחרונות המגמה התהפכה, ועל פי רוב לא מייעדים אף ממשק גלוי למשתמשים מתקדמים. כך, למשל, מחלון האפשרויות של Firefox (שהיה בראשיתו העתק של חלון האפשרויות של Netscape) מוסרות עוד ועוד אפשרויות בכל עדכון של הדפדפן. למה? ככה זה, אמרקאים.
מה מה מה? 540078
ל־firefox יש גם "ממשק מתקדם" בשם about:config .

למה? כי המשתמשים צריכים את האפשרויות הללו.
מה מה מה? 540082
זה לא ממשק ממש - וודאי שלא ממשק גלוי. אי אפשר להשתמש בו בלא מדריך כלשהו שיסביר כל אפשרות.
מה מה מה? 540080
מה שצפריר אמר. לרוב התוכנות משאירות פתח אחורי לכל המקנפגים למיניהם, תוך שהן מנסות להסתיר את קיומו ממשתמשי קצה פחדנים.
מה מה מה? 540086
טוב, לאייפון אין command line (החלטה סבירה, נראה לי), ולכן כל אפשרות מחייבת הוספת ממשק של ממש. מכל מקום, לא משנה מה סטיבי ושם-אופציונולי אומרים, ריבוי משימות הוא פונקציה בסיסית - לא אפשרות מתקדמת. אפל הבינה את זה קצת מאוחר, וזה כל הסיפור.
מה מה מה? 540089
about:config וה־registry של חלונות אינם ממשקי שורת פקודה.

אחת התוצאות של נסיונות "לפשט את הממשק" יכולה להיות החבאה של אפשרויות התצורה במקומות פחות נוחים.
מה מה מה? 540131
לפעמים עצם קיומן של אפשרויות התצורה מהווה בעיה, וזה לא משנה איזה ממשק אתה נותן להם.

לפעמים עדיף לתת פחות אפשרויות ולהתמקד בחשובות. למרבה הצער הגישה הזאת לא ננקטת ברוב המקרים בפרויקטים של קוד פתוח.
מה מה מה? 540145
תוכל לתת דוגמה למשפט הראשון?
מה מה מה? 540158
חצי מהאפשרויות ב"לוח הבקרה" של חלונות?
מה מה מה? 540161
מה הבעיה?
מה מה מה? 540172
הבעיה היא שמשתמשים לא מתוחכמים - או הילדים בני ה 12 שלהם - עושים שם סמטוכה נוראית, ואחרי שהמחשב שלהם מגהק בהתאם הם פונים לתמיכה הטכנית, מעמיסים את הקוים, מטרידים את המסייעים במשימות מורכבות וגם מתלוננים על כל צעד ושעל שהמוצר לא טוב, שהשרות גרוע, שהחברה מסריחה וכד'. בכך הם מרחיקים רוכשים פוטנציאליים וגורמים נזק לחברה.
מה מה מה? 540173
אז למה "לא משנה איזה ממשק אתה נותן להם"? אם הממשק לא יהיה כזה שמשתמש פשוט יודע איך להגיע אליו בכלל, הבעיה נפתרה. כמה משתמשי קצה יודעים על קיומו של about:config בפיירפוקס?
מה מה מה? 540178
מי שיחפש firefox בגוגל - וזה לא נדיר, יגיע, למשל לפתיל הזה וילמד על קיומו של אותו קונפיג מסתורי. הסיכוי שהוא יטרח לספר על זה לסיוע הטכני (כדי שיוכלו להגיד לו להחזיר את ברירות המחדל לפני המשך הטיפול) לא גדול, בפרט אם מישהו אחר מבני ביתו עשה את הניסויים האלה. טוב, FF הוא לא דוגמא טובה כי ממילא אין למי לפנות בטענות, אז הצב "לוח הבקרה של windows" במקומו.
מה מה מה? 540185
אי אפשר לרקוד על שתי החתונות - גם להתייחס למשתמש הקצה כאידיוט גמור, וגם להניח שהוא יחפש פיירפוקס בגוגל, יגיע לפתיל הזה, ומקריאתו יגיע למסקנה שצריך לכתוב about:config במקום שבו צריך לכתוב אותו ולהתחיל להשתולל.

אני מקבל את הרושם שאתה (לפחות בעברך) תומך טכני מנוסה...?
מה מה מה? 540189
וגם ילחץ על "I'll be careful, I promise" לאחר מכן...
מה מה מה? 540200
ראשת, לא צריך להיות אידיוט גמור כדי לחרבש משהו בקבצי קונפיגורציה. שנית, גם אידיוטים גמורים כבר שמעו על גוגל.

מאחר ו"about:blank" מופיע לעתים מזומנות בדפדפן נפוץ למדי, השאלה איפה לתקתק about:config לא כל-כך קשה.

מעולם לא הוגדרתי כ"תומך טכני" אבל יש לי נסיון לא מבוטל בתמיכה במשתמשי קצה.
מה מה מה? 540213
אוקיי. בכמה אנשים שחירבשו לעצמם את ה-about:config נתקלת?
מה מה מה? 540216
אף אחד, אבל מעולם לא נתתי תמיכה טכנית למוצר הזה (ומשתמשי FF שאני מכיר הם ממש לא הדיוטות).
מה מה מה? 540218
אז אני מעז לטעון טענה נועזת: התרחיש הבדיוני שלך על אותו משתמש קצה הדיוט שבכל זאת מתעלל לעצמו ב-about:config, ועוד אחרי שגיגול הביא אותו לאייל (?) לא קשור למציאות (גם אם מורידים את הקטע עם הגיגול לאייל).
מה מה מה? 540221
אולי. אני מניח שרק מי שנותן תמיכה טכנית למשתמשי FF יוכל להכריע.
מה מה מה? 540225
נתתי תמיכה טכנית למשתמשי Firefox. זה היה נדיר כשלעצמו, כי בדרך כלל מי שמתקשר לתמיכה לא מודע בכלל לאפשרות לעבוד עם דפדפן חלופי, מבין האנשים שבכל זאת עבדו עם FF אני לא יודע אם מישהו התעסק עם הגדרות מתקדמות מהסוג הזה, לפני שמתחילים לחפש שם פשוט מתקינים מחדש את התוכנה.
מה מה מה? 540188
"FF הוא לא דוגמא טובה כי ממילא אין למי לפנות בטענות,"

מה?
מה מה מה? 540201
מה מה? מי שמפתח ומתחזק את FF לא חייב לי כלום כי לא שילמתי לו פרוטה. מי שמכר לי windows כן חייב לי משהו.
מה מה מה? 540203
אז אתה זה שקנה את windows? שמעתי שמועות על קיומך אבל הייתי בטוח שמדובר באגדה אורבנית...
מה מה מה? 540208
מתי לאחרונה קיבלת תמיכה?

למעשה, התרחיש של תגובה 540178 יכול להתרחש באותה מידה עם התמיכה הטכנית של ספק החיבור לאינטרנט. זה גם נשמע יותר סביר.
מה מה מה? 540205
את Firefox מייצרת חברה מסחרית (Mozilla Corp). אולי היא לא חייבת לך כלום (יבוא יום ואקרא את ה-EULA), אבל יש למי לבוא בטענות.
מה מה מה? 540209
וכל מי שרוצה יכול למכור תמיכה ל־Firefox . או למכור את Firefox כחלק מהמוצר שלו. זה היה פחות או יותר המצב בשני המחשבים האחרונים שקניתי.
מה מה מה? 540211
אם אתה קונה תמיכה, כמובן יש לך למי לבוא בטענות. רוב משתמשי FF שאני מכיר פשוט הורידו אותו מהרשת, כמוני.
מה מה מה? 540228
לא קניתי תמיכה. קניתי מוצר. FF (בשם אחר) היה חלק ממנו.
מה מה מה? 540319
הבעיה היא שככל שיש יותר אפשרויות כך קשה יותר למצוא את האפשרות שאתה מחפש. כל אפשרות תצורה שאתה מוסיף גורעת מהיכולת למצוא ולהבין את אפשרויות התצורה האחרות.
סתם בתור דוגמה: נניח שיש לך תוכנה המציגה רשימה של פריטים. סביר לצפות שתוכל לשלוט באופן הסידור של הפריטים (אלפבתי, הפוך, לפי תאריך, לפי גודל וכו), אולי סביר גם שתוכל לשלוט בגודל האות או בסידור העמודות אבל פחות סביר שתוכל לשלוט באלגוריתם המיון של הרשימה. אפשרות השליטה הזאת היא אולי שימושית למגזר מסויים של משתמשים והוספתה לא פוגמת ביעילות התוכנה או מוסיפה באופן משמעותי אפשרויות לבאגים אבל הממשק הנוסף הדרוש לשליטה באפשרות גורע מהנראות של פריטי הממשק האחרים שנחוצים כדי לשלוט בתכונות היותר חשובות.
מה מה מה? 540320
זה רק במקרה שעיצוב הממשק הוא גרוע. באופן כללי נהוג לשים במקום בולט וברור את האפשרויות החשובות ביותר, ואת היתר להסדיר מאחורי הקלעים בקובץ קונפיגורציה או משהו בסגנון about:config, שבו ממילא לא צריך לחפש אחר כפתור ספציפי ללחוץ עליו (ב-about:config ספציפית משתמשים בפילטר).
מה מה מה? 540335
מה שגדי אמר. מספיק לשים אפשרות כזאת בלשונית שנייה תחת הכותרת "Advanced", ואולי לזרוק איזה popup בסגנון של "אלו אפשרויות מתקדמות שיכולות לפוצץ את התוכנה שלך ואת היקום, הן מיועדות רק למשתמשים שיודעים מה הם עושים".
מה מה מה? 540431
האם זה לא קצת אירוני שאתה פותר בעיה של עודף פריטי ממשק באמצעות עוד פריטי ממשק?

כשאני נותן תמיכה לאנשים אני תמיד אומר להם לא לפחד מכל האפשרויות שהם לא מבינים, אם אתם לא צריכים את הפונקציונליות, אל תשתמשו (וכשתצטרכו, סביר שהפונקציה תהיה יותר מובנת). בעיני זו עצה פרקטית טובה להתמודדות עם המצב הנתון אבל בפועל, ריבוי פונקציות בלתי מובנות, גם אם הם מוסתרות באמצעות עוד ממשק או אם כתוב עליהם "לא לגעת" עדיין נותנות למשתמשים הרגשה רעה ומקשות על השימוש בתוכנה.

איך היית מרגיש אילו היית נכנס למכונית עם כפתורים כמו קוקפיט של 747 והיו אומרים לך: "כן, תשמש רק בהגה ובגז", יכול להיות שתצליח לנהוג במכונית אבל הנהיגה תהיה מלווה כל הזמן בתחושה של חוסר שליטה ופחד פן תלחץ בטעות על איזה כפתור לא נכון או שמשהו יתחיל לצעוק ולא תדע מה לעשות.

התווית "מתקדם" נותנת למשתמש תחושה של מי שלא חבר במועדון, שהוא טיפש, שאין לו באמת שליטה בתוכנה. יש גם הרבה משתמשים שלא מצליחים להפנים את הרעיון שהם יכולים להתעלם מתכונות מסויימות של התוכנה וקיומן של תכונות שהם אינם מבינים מטריד אותם.
מה מה מה? 540434
צריך לעשות סקר ולבדוק כמה משתמשי קצה בכלל יודעים על קיומו לש about:config (וכמה נעלבים בשל כך).
בנוגע לabout:config 540437
דוקא עריכה של prefs.js נראית לי יותר מבטיחה (בסגנון dot emacs). אפשר לכתוב שם קוד, וגם יותר נוח להעתקה.
בנוגע לabout:config 540439
וכמובן - את ההתאמות האישיות עדיף לשמור תחת user.js
מה מה מה? 540492
אני "נעלב" ממעצבי-ממשק שמתעלמים לחלוטין מהדירשות של משתמשים מתקדמים - איננו מיעוט נכחד כפי שמשתמע ממקצת ההודעות בדיון הזה.

ואולם את זה גם אפל מבינה בשנים האחרונות. שאם לא כן, איך אפשר להסביר את הימצאו של "דיסק כלי פיתוח" בערכת הההתקנה של OS X. אגב, עם "כלי הפיתוח" האלו נמנה Property List Editor. כמו about:config, תכליתו העיקרית היא שינוי הגדרות שאין להן ייצוג בממשק הרגיל. על משתמשים שנעלבו מהדיסק הנוסף או מהכלי המתקדם, שאינו כלי פיתוח של ממש, טרם שמעתי.
מה מה מה?איפה? 540495
אני יודע, גם על גריזמונקי, ואני די מתוסכל מכך שאין לי דרך נוחה לגישה/הבנה/התקנה של "דברים".
כהדיוט שלומד לבד להפעיל את המחשב אני מרגיש שיש כאן שתי רמות,
למפגרים וליודעי סוד.
חסר לי בממשק המחשב שלב הביניים "למפגר המתקדם".
מה מה מה?איפה? 540496
נסה את מנהל התוספים (Tools->Addons). בגרסאות הארחונות הוא מאפשר גם חיפוש במאגר של מוזילה מבלי שתצטרך לנבור מחוץ לממשק הדפדפן.
מה מה מה?איפה? 540498
גריזמונקי הוא בעל פוטנציאל נזק גדול: מאפשר לך בקלות להריץ קוד של אנשים אחרים.

דוגמה פשוטה לנזק שיכול להגרם: תיקון פשוט של טופס ההזדהות באייל, שישלח את את פרטי ההזדהות ל־http://dubikan.com/cgi-bin/ayal-proxy.cgi (אשר יעביר אותם לאחר מכן חזרה לשרת של האייל). ההזדהות תעבוד כצפוי, אולם מישהו יקבל עותקים של כל הסיסמאות.
מה מה מה?איפה? 540500
''המפגר המתקדם'' בעיקר גורם לעצמו נזק וצריך לשחק בארגז חול. לא כל כך קשה להפסיק להיות מפגרים אם רק רוצים ומוכנים ללמוד.
מה מה מה?איפה? 540509
בהיותו מפגר ''מתקדם'' אינו גורם נזק כי אינו עושה כשאינו מבין.
אבל נשאר מתוסכל.
בענין הרוצה ומוכן, הייתי מעדיף שהמכונה תתן לי עמוד אפשרויות מפורט אותו אלמד ביום מאשר מאות מאמרי ארכיון ב''כלכליסט מחשבים''
(ותודה מקרב לב לצוות הכותבים).
מה מה מה?איפה? 540519
אינו עושה כשהוא מבין שאינו מבין, ועושה כשאינו מבין שאינו מבין, ולכן חושב שמבין.
מה מה מה?איפה? 540533
זו כבר בעיה כלל אנושית.
מה מה מה?איפה? 540518
ubiquity נותן פתרון לא רע לשוא"ש. אפשרויות תיכנות, אבל במעיין סקריפט מאוד פשוט כשהבסיס הרבה פעמים כבר כתוב ורק צריך לעבור התאמה לצרכים שלך.

מה מה מה? 540447
אתה מתעקש לא להבין את מה שנכתב ולהתדיין עם איש קש. אתה לא באמת צריך אותי פה.
מה מה מה? 540453
בסגנון הזה אף אחד לא באמת צריך אותך פה.
מה מה מה? 540521
הסגנון הזה מבזבז הרבה פחות זמן לשאר הקוראים ומכעיס הרבה פחות את שאר המגיבים מאשר דיון מעגלי אינסופי של דמגוגיה ואנשי קש.
מה מה מה? 540524
אתה יכול לחשוב שאין משתמשים כמו שתיארתי אבל זה הנסיון שלי וזו זווית הראיה שלי על העולם. אתה לא חייב להגיב, ובטח לא בגסות כזאת.
מה מה מה? 540531
הבעיה שלי היא לא עם תפיסת העולם שלך או הניסיון שלך, אני דווקא מבין את העמדה שלך מצוין. הבעיה שלי נעוצה בקשר שבין תוכן ההודעה שלי לתוכן התגובה שלך - או יותר נכון לחוסר הקשר בינהן. אתה מוזמן לקרוא את התגובות שלי שוב ולשאול את עצמך אם אתה עונה לי או לעצמך.

אני חושב שהגזמנו קצת פה עם כל עניין ה"גסות". בסה"כ הודעתי לך שמבחינתי התגובה שלך לוקה בדחליל_(כשל_לוגי) [ויקיפדיה], ופעם השנייה שזה קרה הודעתי לך שאני פורש מהדיון. אם מישהו היה מפנה כלפי את התגובה שלי הייתי מקבל אותה בחיוך, מבין את הרמז, וקורא מחדש את ההודעות האחרונות בפתיל. אותי באופן אישי דווקא מכעיס הרבה יותר מצב שבו הצד השני לא מתדיין איתי אלא עם איש קש שהיא יצר מהתגובה שלי.
מה מה מה? 540553
אני מבחינתי התייחסתי ברצינות ובכבוד להודעה שלך. וקיוויתי ליחס דומה.
מה מה מה? 540620
אני שוב מתקשה למצוא קשר בין התגובה הזו לתגובה שלי שאליה היא מופנית... בוא נעצור כאן.
מה מה מה? 541345
אני משתמש במכשיר האייפון כמעט מהיום שיצא. מבחינתי, כממשתמש - בין אם זה בטלפון או במחשב, רוב הממשקים לא נעשו להדיוטות אלא לאנשים שמבינים/ בעלי רקע טכנולוגי כלשהוא. זו לדעתי טעות גדולה בהבנת מיהו המשתמש.

דוגמא קטנה - בזמנו יצאה תוכנה (לא חוקית) שאיפשרה ליצור באייפון ספריות אפליקציות. הרעיון היה שניתן יהיה לצמצם את כמות האפליקציות בדפים ולרכזן לפי נושאים/ קטגוריות שניתנות להגדרה עצמית.

הורדתי בשמחה כי חשבתי שזה יקל על החיים. אבל אחרי שלושה ימים בלבד הבנתי כי מה שלכאורה נראה טריוויאלי כומ בכל מחשב, יצר חיסרון גדול מבחינת חווית המשתמש שלי. הרי שלא זכרתי אלו אפליצקיות יש לי - ולפחות כמה עשרות היו מותקנות. גם לא זכרתי היכן קיטלגתי כל אחת. אתה מוצא את עצמך נובר בספריות לחפש אפליקציה שקודם הייתה פשוט מול עינך.

הנקודה שלי היא שיש אנשים רבים, ואני בינהם, שמשתמשים בחשב באופן יומ-יומי - כל היום, אך הם אינם טכניים, ולהם חווית הפשטות חשבוה מאד.

מי שניסה פעם להתקין ראוטר אלחוטי לבד בוודאי מבין את הבעיה.
מה מה מה? 541347
זה שיש עודף אפליקציות זה מכיוון שלמשכתנת מן השורה קשה מדי לתרום קוד לענף הראשי.
מה מה מה? 540564
"אפשרות השליטה הזאת... [אולי לא] מוסיפה באופן משמעותי אפשרויות לבאגים"

זו נקודה שנרמזה פה ושם בדיון הזה, אבל לא הודגשה מספיק לטעמי: אני לא רואה איך אפשר להוסיף אפשרויות שליטה בלי להוסיף משמעותית, כמעט אקספוננציאלית, אפשרויות לבאגים. או לייקר משמעותית את המוצר בגלל עלויות מאמירות אקספוננציאלית של אבטחת איכות. או כל תערובת מקובלת של השניים.

אפשר ליישב את זה עם המודל של אלו שרוצים אפשרויות מתקדמות חצי-נסתרות: להכריז גם שהאפשרויות האלו פחות נבדקו, והיצרן פחות לוקח עליהן אחריות. זה יכול אולי לעבוד במוצרי קוד פתוח, שבהם המשתמשים באפשרויות המתקדמות הם גם בדיוק אלו שיכולים לתקן את הבאגים בהן. במוצרים מסחריים של קוד סגור אני מניח שזה מעשית יהרוג את האפשרויות המתקדמות. אם אני צודק עד כאן, אני בהחלט מבין את ההחלטה פשוט לחסום את מה שבסוף יביא רק כאב לב לכולם.
מה מה מה? 540572
עושים את זה כשלתוכנה יש משתמשים. כמו שהזכירו קודם, גם לאפל יש משהו דומה.
מה מה מה? 540573
כשלקוח משלם רוצה משהו, לקוח משלם יקבל את זה.

לכן החלופה ל''הגדרות מתקדמות'' היא לבנות גרסה שונה עבור אותו לקוח משלם. זה מייקר בהרבה את עלות הבדיקה - אתה מגיע למספר אקספוננציאלי של גרסאות שונות.
מה מה מה? 540640
בסדר, אבל הפתיל דיבר על מוצר מדף (של אפל), כשאתה צריך להחליט מה לאפשר ומה לא, להשקיע את הכסף, ואז להציע את זה ללקוחות.
מה מה מה? 540575
"אפשר ליישב את זה עם המודל של אלו שרוצים אפשרויות מתקדמות חצי-נסתרות: להכריז גם שהאפשרויות האלו פחות נבדקו, והיצרן פחות לוקח עליהן אחריות. זה יכול אולי לעבוד במוצרי קוד פתוח, שבהם המשתמשים באפשרויות המתקדמות הם גם בדיוק אלו שיכולים לתקן את הבאגים בהן. במוצרים מסחריים של קוד סגור אני מניח שזה מעשית יהרוג את האפשרויות המתקדמות. אם אני צודק עד כאן, אני בהחלט מבין את ההחלטה פשוט לחסום את מה שבסוף יביא רק כאב לב לכולם."

ראשית, רוב "המשתמשים המתקדמים" אינם מפתחים. שנית, הצרכנים הראשונים של האפשרויות המתקדמות הם המפתחים עצמם. וכך, גם אם הן מצויות בתחתית סדר העדיפויות של הבלבתים, הן זוכות לדי תשומת לב מהמפתחים כדי שהן יהיו שמישות ושימושיות - אם כי לא בהכרח מהוקצעות כמו האפשרויות הגלויות.
מה מה מה? 540581
דברי כוונו בעיקר לאופציות של העדפות ("קינפוגים") ולא ליכולות מתקדמות של התוכנה. אולי זה המקור לאי ההבנה שנוצרה כאן.

במקרה של העדפות אני חושב שברוב המקרים אין תוספת משמעותית לבאגים מלבד אלו הנוגעים לקוד של ממשק ההעדפה עצמו. זו שאלה של כמה החלטות אתה נותן למשתמש להחליט בנוגע למהלך ביצוע הקוד.

בנוגע ליכולות מתקדמות. בעצם לא ברור לי במה הם נבדלות מתכונות רגילות. אני יכול לחשוב על שימוש הגיוני בprogressive disclosure במקרים מסויימים כאשר אפשר לבצע בחירה כללית ופשוטה בממשק מסוג מסויים עם אופציה לממשק אחר מורכב יותר לבחירה יותר ספציפית. למשל, בורר צבעים בתוכנה דמויית פוטושופ שמאפשר לבחור צבעים מתוך פלטה מצומצמת בממשקה "החיצוני" וכאפשר לוחצים על כפתור מוצג חלון עם אפשריות RGB או HSB. אבל פה אנחנו מדברים יותר על סוג של קיצור דרך.

------

אני מתנצל מראש בפני כל הרואים בהודעתי מקום משכן לאנשי קש ודמגוגיה זולה.
מה מה מה? 540582
אלינ''ב, אבל להבנתי הודעתו התייחסה (גם) לכך. ברגע שיש יותר אפשרויות, יש יותר מקרים לבדוק.
מה מה מה? 540641
לי נדמה מה שצפריר אמר, אבל אולי יעזור אם תביא דוגמה (לאפשרות נוספת שאתה נותן למשתמש, שאינה מגדילה בהרבה את הסיכון לבאגים).
מה מה מה? 540679
בעקרון ברור שצפריר צודק. כל אפשרות שאתה מוסיף היא אפשרות לבאגים אבל יש אפשרויות בהן התוספת זניחה, אתה יכול לתת למשתמש לבחור פונט, גודל, צבע וכו. (מאחר ואתה משתמש בפונטים וגדלים וצבעים ממילא תוספת הסיכון נמוכה). אתה יכול לתת למשתמש לשלוט בפרמטרים שונים המזינים את האלגוריתמים של התוכנה. אפל למשל נתנה שליטה בשיטת הAnti Aliasing של טקסט במשך כמה שנים, אני לא בטוח אם זה אכן המצב אבל אפשר לדמיין שאופציה כזאת שולטת בפרמטר מסויים המוזן לתוך האלגוריתם של הרסטרייזר. (אפל הסירו את האפשרות הזאת לאחרונה ואני חושב שזו דוגמה מצויינת לרמת המחוייבות שלהם להקטנת מספר האפשרויות כעקרון של תכנון ממשק).
מה מה מה? 540683
אתה לא ממילא מתשמש בפונטים וגדלים וצבעים, אתה ממילא משתמש בפונט, גודל וצבע - אחד מכל אחד. יכול להיות שלאפשר המון מכל אחד לא משנה הרבה, אם אין להם אינטראקציה עם מאפיינים אחרים. אבל מחר תרצה להוסיף מאפיינים שכן יש להם אינטראקציה: נניח, שימוש בצבע שני כדי להבחין בין דברים (מצד התוכנה). עכשיו פתאום בחירות צבע מסוימות של המשתמש, או עצם היכולת לבחור, מסבכים אותך.

תאמר, כשנגיע אל הגשר הזה נשרוף אותו, כלומר נבטל את האפשרות של המשתמש לבחור צבע. לאניני הצבע לא תהיה הצדקה לכעוס על הרעת התנאים, שהרי ממילא הגדרנו את האפשרות הזאת תחת דיסקליימרים. השאלה היא איך בכלל תדע - היכולת לחשוב על כל האינטראקציות האפשריות של מאפיין חדש עם כל האפשרויות המתקדמות היא מוגבלת.
מה מה מה? 540698
אתה עיוור (צבעים) למציאות.
מה מה מה? 540707
אשמח אם תאיר את עיניי (בצבעים עליזים).
מה מה מה? 540726
עוורון צבעים גורם לכך שהצבעים (וצירופיהם השונים) אכן חשובים ולא בהכרח מתאימים לכולם.
מה מה מה? 540825
1. עיוורון צבעים לאדום-ירוק הוא נפוץ מאוד, ואני בעד שיהיה תקן לצבעים באפליקציות שיתחשב בכך, ולא יצריך כוונון מצד המשתמש. בהיעדר תקן, סתם מודעות של מפתחים גם תעזור. (לצערי, תחום אחד שאני עוסק בו התרגל בדיוק לבחירה האומללה בשני הצבעים האלו להבחנה הקריטית - כנראה בעקבות אותה בחירה אומללה מצד מי שעשו את הרמזורים הראשונים.)

עיוורון צבעים אחר הוא כל כך נדיר, שאני חושב שעבור הלוקים בו עדיף לתפור "מטא-פתרונות" שעובדים מעל כל האפליקציות ואינם תלויים בהן (כמו מגדילי מסך ללקויי ראייה קיצוניים).

2. תאמר, אם לא בחירת צבעים אז יש עניינים אחרים שבהם אפשרות בחירה למשתמש היא מועילה מאין כמוה. בהחלט סביר, ואני לא שולל מתן אפשרות בחירה, כולל של צבעים - רק לדעת שיש לכך מחיר בלתי-נמנע, בתחום הבאגים ומחיר מניעתם.
מה מה מה? 540841
כעיוור צבעים אני יכול להעיד שלי (ולמיטב ידיעתי לחלק נכבד, אם לא רוב, החולקים עמי את הלקות האמורה) אין בעיה להבדיל בין ירוק של כן לאדום של לא, ובכלל אין לי בעיה של זיהוי צבעים. הבעיה היא של קונטרסטים, ומכאן של אבחנה בצבעים. גוון מסוים של אדום, לשם דוגמא, כאשר הוא בא על רקע של גוון מסוים של ירוק, מבחינתי הוא מסתווה בו, בעוד שלרוב האוכלוסיה הוא צועק. לעומת זאת גוון מסוים של ירוק על רקע גוון אחר של ירוק, אשר לכלל האוכלוסיה מהווה הסוואה מושלמת, בשבילי זהו ניגוד צועק.
מה מה מה? 540898
מה עם כל אלו שקנו כלי סבון ירקרק, ונדהמו כשאמרו להם בבית שזה אדמדם? שמעתי במו אוזני סיפורים כאלה משני עיוורי צבעים שונים (אחד מהם ייסד איזה אתר אינטרנט, לא משנה).
  צר לי, עולמי. • דורון הגלילי
  מה מה מה? • ידידיה
  מה מה מה? • דורון הגלילי
  מה מה מה??? • עצמאי
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • שיימוס
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • ירדן ניר-בוכבינדר
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • צפריר כהן
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • שיימוס
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • צפריר כהן
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • שיימוס
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • אסף רומנו
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • שיימוס
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • אסף רומנו
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • לא חרדי ולא עורך-דין
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • אסף רומנו
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • לא חרדי ולא עורך-דין
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • אסף רומנו
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • לא חרדי ולא עורך-דין
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • לא חרדי ולא עורך-דין
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • צפריר כהן
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • צפריר כהן
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • גדי אלכסנדרוביץ'
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • אסף רומנו
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • שיימוס
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • צפריר כהן
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • שיימוס
  סיכום ממצה של סוגי ממשקים • גדי אלכסנדרוביץ'
  מה מה מה? • צפריר כהן
  מה מה מה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  מה מה מה? • האייל האלמוני
  מה מה מה? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה מה מה? • עדי סתיו
  מה מה מה? • שיימוס
  מה מה מה? • צפריר כהן
  אז זה אתה? • האייל האלמוני
  אז זה אתה? • צפריר כהן
  מה מה מה? • שיימוס
  מה מה מה? • דורון הגלילי
  מה מה מה? • שיימוס
  מה מה מה? • צפריר כהן
  מה מה מה? • שיימוס
  מה מה מה? • אסף רומנו
  מה מה מה? • שם (אופציונלי)
  מה מה מה? • צפריר כהן
  מה מה מה? • שם (אופציונלי)
  מה מה מה? • פלוני אלמוני
  מה מה מה? • לא חרדי ולא עורך-דין
  מה מה מה? • ערן בילינסקי
  מה מה מה? • אסף רומנו
  מה מה מה? • שם (אופציונלי)
  מה מה מה? • צפריר כהן
  מה מה מה? • לא חרדי ולא עורך-דין
  מה מה מה? • לא חרדי ולא עורך-דין
  מה מה מה? • שם (אופציונלי)
  מה מה מה? • לא חרדי ולא עורך-דין
  מה מה מה? • פלוני אלמוני
  מה מה מה? • אייל אלמוני
  מה מה מה? • שם (אופציונלי)
  מה מה מה? • יוסי
  מה מה מה? • האייל האלמוני
  מה מה מה? • שם (אופציונלי)
  מה מה מה? • דורון הגלילי
  מה מה מה? • יוסי
  מה מה מה? • שם (אופציונלי)
  מה מה מה? • יוסי
  מה מה מה? • האייל האלמוני
  מה מה מה? • יוסי
  מה מה מה? • שם (אופציונלי)
  מה מה מה? • צפריר כהן
  מה מה מה? • שם (אופציונלי)
  מה מה מה? • צפריר כהן
  מה מה מה? • שם (אופציונלי)
  מה מה מה? • צפריר כהן
  מה מה מה? • האייל האלמוני
  מה מה מה? • צפריר כהן
  מה מה מה? • אייל ספורדי
  מה מה מה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  מה מה מה? • שם (אופציונלי)
  מה מה מה? • צפריר כהן
  מה מה מה? • שם (אופציונלי)
  מה מה מה? • אסף רומנו
  מה מה מה? • שיימוס
  מה מה מה? • אסף רומנו
  מה מה מה? • צפריר כהן
  מה מה מה? • אסף רומנו
  מה מה מה? • שיימוס
  מה מה מה? • שם (אופציונלי)
  מה מה מה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  מה מה מה? • שיימוס
  מה מה מה? • לא חרדי ולא עורך-דין
  מה מה מה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  מה מה מה? • דורון הגלילי
  מה מה מה? • טווידלדי
  מה מה מה? • שיימוס
  מה מה מה? • הוגג

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים