542341
תוכן המישפט "ושוק עבודה לא גמיש" מוסבר בדה מרקר:
"הרפורמה הבהולה ביותר, הם טוענים, היא בשוק העבודה הנוקשה להפליא של ספרד, שבו ההטבות לעובדים הן המופלגות באירופה: דמי האבטלה גבוהים ומוענקים במשך שנתיים; כדי לפטר עובדים חייבות חברות ספרדיות לשלם להם שכר של 45 יום עבור כל שנה שעבדו בחברה ורובן לא יכולות לקצץ בשכר, אפילו במקרה של מיתון, מאחר השכר נקבע באופן מרוכז על ידי מערכת מורכבת של הסכמים לפי מגזרים. מתוך עשר תביעות בגין פיטורים לא מוצדקים, תשע נפסקות לטובת העובד".
אבטלה גדולה כזאת אינה חדשה בספרד. האם הורדת דמי האבטלה לרמה הישראלית היתה מוסיפה מקומות עבודה? תמהתני. היא היתה מפוצצת את החברה הספרדית. למרות ש-‏9 תביעות מתוך 10 בגין פיטורים, נפסקות לטובת העובד- יש 20% אבטלה. על פי התיאוריה הניאו ליבראלית המקובלת, דמי האבטלה הגבוהים גורמים לאנשים לא לרצות לעבוד. כלומר, יש עבודה אך העובדים עצלנים. לא זה מה שכתוב בדה מרקר.
542384
אתה שוכח עוד כמה חלקים של התיאוריה: למשל, שבהינתן מערכת שמאוד מאוד לא מעודדת פיטורים (למשל, 9 מתוך 10 תביעות נפסקות לטובת העובד, אי אפשר לקצץ בשכר, צריך פיצויים מופלגים), אזי מעסיקים *לא ירצו להעסיק עובדים חדשים*, כי כל עובד כזה בהיעדר גמישות יכול להפוך למלכודת מבחינתם. ואכן, התיאור לעיל הוא בהחלט תיאור שתואם את המודל הניאו-ליברלי השנוא עליך בצורה טובה מאוד: הטבות מופלגות לצד ועדי עובדים חזקים לצד קושי לפטר לצד העדר גמישות בשכר = אבטלה גבוהה.
542436
א. כתבה שיטחית של דה מרקר על הכלכלה הספרדית. המובטלים הם חברי איגודים? כן? אז איך הם מובטלים? על פי התיאוריות הללו בספרד מתנהל מישטר סוציאליסטי שנוא עם הקפדה של האיגודים על שיוויון וקביעות בעבודה. בספרד יש אי שיוויון די גדול. בענף גדול כמו ענף התיירות, השכר הממוצע הוא 8680 אירו בשנה. שכר המינימום הוא 633 אירו לחודש.
ב. אינני אוהב שאתה משליך עלי את מה שקורה לך. אתה שונא שמאל ואילו אני אינני שונא את המודל הניאו ליבראלי. אני מבקר אותו אבל אינני שונא אותו. אני שומר את השנאות שלי למקרים מאד ספורים. באופן כללי שינאה איננה רגש שאני משתמש בו כלפי אידאולוגיות או תופעות.
542440
א. זה יפה, אני חייב לומר. אתה מביא כתבה בתור הוכחה שמשהו איננו תואם את המודל. אני מראה שהוא תואם את המודל היטב - סימן שהכתבה שטחית. גם שאר טענותיך לא רלוונטיות לזה: איגודים דואגים לחבריהם. איגודים גם, כידוע, מגבילים את הקבלה לעבודה של מי שאיננו חבר, והכי חשוב - איגודים לא יכולים להכריח, בדרך-כלל, מישהו להעסיק מישהו אחר. הם רק יכולים להשפיע על תנאי ההעסקה כאשר מישהו כבר מועסק. במקרים שעסקים קורסים, אגב, גם אז אין איגוד בעולם שיכול למנוע סגירת עסק (אם כי איגוד גרוע בהחלט יכול להתנגד לכל קיצוץ ואז להוביל לקריסה ופיטורים כלליים). ולא הבנתי את הטענה לגבי ענף התיירות: חדש שיש ענפים, בכל מקום, שבהם לא מרוויחים משהו? מעולם לא נראתה מדינה שבה כולם מרוויחים מעל לשכר הממוצע, עד כמה שאני יודע מתמטיקה, ובספרד השכר הממוצע נמוך למדי יחסית לשאר אירופה. וגם זה תופעה די הגיונית של ועד עובדים חזק, העדר גמישות וקושי להחליף עבודה. לא שאלה הבעיות היחידות של ספרד, אבל הן לא מבוטלות בפני עצמן, אפילו בלי הבועה.
ב. הבנו כבר ממך שאין לך רגשות, אבל זה די מגוחך שאתה מאמין שכל מי שאומר אחרת ממך מונע על ידי רגש קמאי, ואילו אתה - שכל צרוף וטהור שכולו עובדות בלי משוא פנים. שיהיה.
542443
שוב אתה נסחף במסקנות פזיזות ומאד אופייניות: היכן ראית שכתבתי שאין לי רגשות?
מה שמאפיין איגודים חזקים באירופה זה שכר נמוך? אני מציע שתברר איזה אחוז משכירי ספרד מאוגדים. מכל מקום, רמות האבטלה הגבוהות בספרד אינן מראות על קשיחות של שוק העבודה. אפילו אם דמי האבטלה משולמים שנתיים, ברמות אבטלה כאלו, יש אנשים שנשארים זמן רב יותר בבית. כל עשרות אלפי העסקים הקטנים שנסגרו כפופים לאגודים?
אינני בא לסנגר על האיגודים בספרד; קראתי היום שהם הסכימו להפרטות שונות שלא בדיוק תואמות את האינטרסים של שולחיהם (כמו אצלנו).נדמה לי שהגיע הזמן להכיר את הגורמים האמיתיים למשברים הכלכליים ולא לדבוק בדחלילים למיניהם.
542444
גם בארצות הברית הציגו את האיגודים כגורם ראשי בקשיי יצרניות הרכב. בה במידה מריצים הרפובליקנים את הדחליל שהביטוח הסוציאלי כבד מדי על האוצר האמריקאי.
542518
א. לא הבנתי מה אתה מנסה להגיד. 663 אירו בחודש הם 7596 בשנה. 1,000 יורו מתחת לשכר הממוצע בענף התיירות. בארץ, למשל, השכר הממוצע בענף התיירות נמוך למדי.
542537
אם תקראי את תגובה 542384 תראי שם טענות שאי אפשר לקצץ בשכר, אי אפשר לפטר ועוד כהנה וכהנה דברים מדה מרקר שפשוט אינם משקפים את רוב השוק הספרדי. רציתי להראות לך שהשכר הוא נמוך גם בענף התיירות וגם שכר המינימום.אבל בוכים שאי אפשר לקצץ מהשכר. 20% אבטלה איננו שוק קשיח למרות שודאי שיש שם ענפים עם ועדים חזקים. כיצד מיקד אורי יוגב את הצלחתו של נתניהו כשר האוצר? "שברנו את העבודה המאורגנת". ישראל עמדה בפני משבר פיננסי ועל ידי שבירת העבודה המאורגנת , נתניהו הציל את המדינה מהמשבר. אותן זמירות גם בספרד. אינני יודע בת כמה את ואולי אינך זוכרת את הרטוריקה של גדולי הכלכלנים במדינת ישראל בשנות ה-‏80 שללא בושה תלו את הסיבות לאינפלציה הדוהרת בשכר העבודה. את זה ניסיתי לומר, שיש בספרד כמו במקומות אחרים, נסיון לנצל את המשבר כדי לשבור את העבודה המאורגנת ולבצע חלוקה מחדש של העוגה הלאומית. יתכן והעבודה המאורגנת בספרד סובלת מפגמים או אפילו שחיתות כמו ההסתדרות אצלנו -שאינני ממעריציה הגדולים -אבל ברור שדה מרקר מבטא קו פוליטי. ביוון למשל, צריכה הממשלה להקטין את הוצאותיה אבל יש שם בעיה קשה של גביית מיסים והרבה מהכסף נמצא שם. הכעסים העצומים של הציבור - האנרכיסטים שזורקים בקת"בים הם מיעוט- הם על שמנסים להטיל את המחיר רק על האנשים הפשוטים.
543048
אה, אם ככה, אין בינינו חילוקי דיעות.
אגב, גם בארץ, לא חסרות חברות שקיצצו בשכר העובדים לכבוד המשבר, אבל משהחברה התאוששה, לא טרחו להעלות אותו בחזרה.
אץ קוצץ 543049
בכמה וכמה חברות (הי-טק) שאני מכיר (כולל זאת שאני עובד בה) קיצצו את השכר בתחילת 2009 וביטלו את הקיצוץ עם היציאה מהמשבר (מי יותר מהר ומי פחות ולא רטרואקטיבית).
אץ קוצץ 543050
בחרת לאו טק שאני עובד קיצצו את השכר לכל בעלי השכר הגבוה וביטלו אותו עם היציאה מהמשבר. עצרו תוספות שכר לכולם וחידשו אותן עכשיו. אבל ישנו תחום הנקרא ''התייעלות''. תנאים שהורעו עקב ההתייעלות לא שונו.
אץ קוצץ 543051
כך צריך לעשות.
אץ קוצץ 543052
ומה עם עובד שגויס בתקופת קיצוצי השכר, האם ראוי להעלות את שכרו?
אץ קוצץ 543053
שאלה נכונה, אבל ברוב המקרים תאורטית בלבד: ברוב החברות "תקופת קיצוצי השכר" היא גם תקופת הקפאת שכירת עובדים חדשים.
אץ קוצץ 543079
לאו דווקא, ובדיוק מהסיבה הזאת: אפשר לגייס עובדים טובים ובזול. לא תמיד הקיצוץ נובע ממחסור מידי במזומנים.
אץ קוצץ 543085
אכן. עפ"י התרשמותי (מגוף בו עבדתי ומאחרים) יש מקרים בהם הפיטורים נועדו לשלוח מסר של "אנחנו חוסכים" לשם הגנה על ערך החברה, *גם במחיר פגיעה בצמיחה ובהכנסות שלה*. זה קורה למשל בתחילת תקופות של משבר בענף או בכלכלה.

לפעמים התוצאה של נוהל זה קשה. בחירה שגויה במיוחד של זהות המפוטרים שמתבררים כמי שהיו צוואר בקבוק (לדוגמא בודקי תוכנה) או כמי שהיו החזית הטכנולוגית של החברה ונדרשים כבר לרבעון אחרי הבא הינה תוצאה אפשרית של נוהל חיסכון זה. תוצאה נוספת היא שאווירת הפיטורים גורמת לאנשים להתחיל לרחרח בשדות זרים ומי שעושים זאת טוב מכולם הם אלו להם החברה זקוקה עתה במיוחד.
אץ קוצץ 543097
אני רואה ש(שוב) הגבתי לעניין קרוב אך שונה. הדיון עוסק בהקפאה וגיוס ואני בפיטורין. [סיומת היתולית].
אץ קוצץ 543090
את המשבר של התפוצצות בועת ההיטק ניצלו חברות לפטר עובדים יקרים ולשכור פחות יקרים (לא בכל התפקידים).
אץ קוצץ 543147
כבעל מניות, אני שמח מאוד על כך.
אץ קוצץ 543156
ואני אמור להבין מדבריך שאתה חושב שיש קשר בין מחיר מניותיך למדיניות כ"א של החברה?
אץ קוצץ 543157
ואתה חושב שאין קשר?
אץ קוצץ 543253
אין קשר מובהק ולטווח של יותר משנה.
אץ קוצץ 543360
סוף סוף אני מבין את הצלחתן המסחררת של החברות ההסתדרותיות הותיקות (כור, סו''ב ודומותיהן).
אץ קוצץ 543363
ממש לא מתאים לך לענות כל כך לא לעניין. בכלל שכחת לצרף את סטלין ומאו. קצת איחרת בתגובה הזאת - בשנתיים. היום היית יכול לראות את אפריקה ישראל נדרשת לויתור על כספים מצד בעלי אגרות החוב שלה כדי שלא תוכרז כפושטת רגל, את החברה לישראל ואני מקווה שלא יותר מכך אצלנו. סולל בונה "הסוציאליסטית" קרסה יותר מ-AIG ? שלא תחשוב חו"ח שהיחס שלי להסתדרות הוא אחר מאשר כאל גוף מושחת.
אץ קוצץ 543376
איציק, שמת לב איך עברת ממשתנה למשתנה בלי להתריע?
_____
הסבר: ממחיר המניות לעוצמת הקריסה. וברוח דבריך אשאל - מה, AIG "הקפיטליסטית" הצליחה ממש כמו סולל בונה? כמובן, אין זה מעלה ואין זה מוריד, אבל אם כבר שאלת, ואם כבר הבאת אנקדוטה.
אץ קוצץ 543160
לא סתם בעל מניות (=בעל הון חזירי), אלא פועל זקן שחלק מקרן הפנסיה שלו מושקע במניות האלו.
אץ קוצץ 543149
כמעט אף פעם הקיצוץ לא נובע ממחסור מידי במזומנים (בשביל זה יש בנקים שמלווים) אלא מתחזית של תזרים מזומנים שלילי - למשל כשאין הזמנות בקנה, או כשנכנס מתחרה שלוקח חלק מההזמנות בשוק,או כשצפוי מיתון שמביא ירידה בהזמנות.

לכן, כשהשוק או הענף בירידה, נדיר שמישהו יגייס עובדים - אפילו טובים, בזול - אלא אם הוא מפטר במקביל מעובדים גרועים ויקרים. העניין הוא שגם להחלפת עובדים (בייחוד בענפים עתירי ידע) יש עלות גבוהה, מה שעושה את זה עוד יותר נדיר.

אבל מהנסיון שלי, מי שבכל זאת גויס בסוף תקופת משבר, כשהמכירים נמוכים, יגרור את שכרו הנמוך עד שבתקופת גיאות הוא ימצא (או יגיד שמצא) מקום אחר.
אץ קוצץ 543089
אני קצת פוחד להתחלק במדרון השו''ח, אבל ''ראוי'' כאן היא מילה בעייתית בעיני. אם בתקופת השפל גייסת עובד טוב, כדאי לך להעלות את שכרו בתקופת גאות כדי לשמור עליו בחברה שלך.
אץ קוצץ 543093
צודק, אבל התגובה של נועה נראתה לי כשיפוט מוסרי ולא עסקי.
אץ קוצץ 543438
א. נכון. מבחינה עסקית טהורה, הכי משתלם להעסיק עובדים תמורת בוטנים. הם אמנם יהיו ממורמרים קצת, ואולי לא תשיג את העובדים הכי טובים, אבל אם תמצא את העובדים הלחוצים מספיק, תוכל להוציא מהם עבודה גם תמורת בוטנים.
ב. יצא לי פעם לראות מסמך שפרט כמה מרוויח כל אחד במחלקה שבה עבדתי.
כמה תגליות מעניינות:
1. עובדים קיבלו שכר לפי מידת ההתקפלות שלהם, ולא לפי התועלת שהניבו לחברה. מי שהתקפל פחות - קיבל יותר. מי שהאמין ל"אנחנו עכשיו בתקופה קשה" - קיבל(ה)‏1 פחות.
2. מי שגויס קודם, לפעמים גם חצי שנה קודם או חודשיים קודם, קיבל יותר. עובדים שגויסו בשלבים הראשונים של החברה קיבלו שכר באופן לא פרופורציונלי לתפקידם, עובדים שגויסו בשלבים מאוחרים יותר, קיבלו שכר באופן לא פרופורציונלי לתפקידם, לכיוון השני.
3. לא היה כאן עניין של ותק - ככל הידוע לי, לא ניתנו העלאות שכר על בסיס תרומה וותק, רק במקרים של קידומים. ואותה חברה האמינה בקידום בחוץ, ויבוא עובדים בכירים מבחוץ, לא בקידום עובדים קיימים.

1 בדרך כלל, זה אכן קיבלה.
אץ קוצץ 543445
את סעיף 1 אפשר אולי להצדיק מבחינה עסקית (אם כי אפשר להתווכח גם על זה. הרדוקציה של יחסי עובד-מעביד לרמת התשומה המינימלית פוגעת באינטרסים שונים של החברה), סעיפים 2 ו-‏3 אינם מעידים על התנהלות עסקית נבונה.
אץ קוצץ 543140
"להתחלק" במדרון?
אץ קוצץ 543143
אני ממשפחה של אמבות.
אץ קוצץ 543346
ואני חשבתי שאתה רוצה לשמור את כל המדרון לעצמך.
546665
הנה מאמר שמתייחס להאשמות ששהמשבר ביוון נובע מהשתוללות הממשלה והאיגודים.
כל בית צריך צוללת 546690
1. במקום שם יש לך אי-מייל.
2.מה שהמאמר טוען בקיצור שיוון לא מוציאה יותר מדי אלא ההכנסות שלה נמוכות מדי או בלשונו In fact, the real problem facing theGreeks is not how to reduce spending (though surely that will have to be part of the solution) but how to increase revenue collections.
אבל זוהי כן אשמתה של הממשלה כי היא הייתה אמורה לדעת מה יהיו ההכנסות שלה ולתכנן את ההוצאות שלה בהתאם.
3. שים לב לסיפור המדהים הבא http://www.calcalist.co.il/world/articles/0,7340,L-3...

שים לב שהם מתארים גם את ההתנהלות היוונית לפני המשבר.
4. בלי קשר להודעתך ביום שלישי יש הנפקת אג"ח ואז נדע כמה מצבה של יוון גרוע.http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=100057...
כל בית צריך צוללת 546694
2. יש שתי בעיות: הראשונה היא שהכל יחסי. אם אין לך הכנסות כמו הממוצע האירופי, אז להוציא כמוהו זה יותר מדי. אם אתה מוציא כמו שכנך באופן יחסי או מוחלט, אבל הוא בפלוס ואתה במינוס, המסקנה היא שאתה מוציא יותר מכפי יכולתך, היינו יותר מדי. גם לא הבנתי מהמאמר על *מה* מוציאה יוון את הסכומים, ולמה ההכנסות כאלו קטנות (במקומות אחרים מדווח שזה בין השאר בגלל שביוון יש העלמות מס בשיעורים עצומים, ולאף-אחד לא היה אכפת יותר מדי)
3. הסיפור הזה נראה לי מטומטם במיוחד, לאור העובדה שיותר מוקדם השנה יוון רצתה *למכור* צוללת כזו בדיוק שהזמינה, התירוץ הרשמי דיבר על חוסר שביעות רצון אבל הסיבה הדי גלויה הייתה רצון לצמצם את החוב.
כל בית צריך צוללת 546695
3. למען האמת, לא ממש מדהים אותי שליוון יש הוצאות צבאיות גבוהות. ולא מפתיע שהמבקרת העיקרית היא טורקיה.
כל בית צריך צוללת 546697
3. גם סטליוס סגן האדמירל מוחה אבל הכי חשובה היא השורה האחרונה של הכתבה "בחודש מאי האחרון החלה היחידה לפשעים כלכליים ביוון לבדוק חשדות שלפיהם שילמה הממשלה מחירים מופקעים על ציוד ביטחוני שרכשה במהלך העשור האחרון."
כל בית צריך צוללת 546698
אז הם שילמו מחיר גבוה מדי. מה זה אומר לגבי עצם ההחלטה?

המחיר המופקע, אם אכן היה מופקע, הגיע לתעשיות הבטחוניות בצרפת ובגרמניה.
כל בית צריך צוללת 546699
זה נותן לך אינדיקציה. כשגוף מבזבז בכיוון אחד בדרך כלל הוא מבזבז גם בכיוונים אחרים.

===>"המחיר המופקע, אם אכן היה מופקע, הגיע לתעשיות הבטחוניות בצרפת ובגרמניה"
ולכן?
כל בית צריך צוללת 546709
להערכתי החור התקציבי הגדול ביוון נובע עקב בעיות מיסוי: אי גביה, שעורי מס נמוכים או פטורים או גביה סלקטיבית מעשירים וכד'.
כל בית צריך צוללת 546712
.. ובפרט, מס הכנסה שלא נגבה מנהגי אוטובוס שיוצאים לפנסיה מוקדמת, אבל ממשיכים לעבוד ב''שחור'' עוד עשרים שנה.
כל בית צריך צוללת 546734
כן,זה מזכיר לי את דברי שר האוצר בראיון. הוא הסתמך על דו"ח ה-OECD שהמליץ לא להעלות את שכר המינימום. רק ששר האוצר בחר ללא להסתמך על הביקורת של ה-OECD על ביצוע הרפורמה במס.
כל בית צריך צוללת 546737
מה? מה הקשר בין פנסיה מוקדמת ו"עבודה בשחור" לבין שכר מינימום?
כל בית צריך צוללת 546985
כל בית צריך צוללת 547308
משכנע.
כל בית צריך צוללת 546739
ודאי שזה מה שהמאמר טוען. אינני חושב שמישהו טוען שהממשל היווני איננו אשם. השיטה הפוליטית היוונית בדומה לכל שיטה פוליטית אחרת בנויה מסימביוזה של בעלי הון וקבוצות אחרות בעלי עוצמה פוליטית. מדוע ממשלת יוון קנתה צוללות במיליארדים?
חפש את זה שהרוויח מזה. מה שאני טוען הוא שסימון האיגודים כמנצלי המדינה ועושקיה הוא פרקטיקה ישנה נושנה כדי להסיח את הדעת ולהסוות את מקור הכסף הגדול. אתן לך דוגמה: כמדומני שדין בייקר כתב באחד הפוסטים שלו שאם ארה"ב היתה מצליחה להוריד את ההוצאות לבריאות לרמה אירופאית, היתה חוסכת יותר מטריליון דולר- יותר ממה שרוצים לחסוך על ידי קיצוץ במדינת הרווחה האמריקאית, אבל הרפובליקנים וחלק לא מבוטל מהדמוקרטים מכוונים את האש דוקא לכיוון "הנהגים", וזו רק דוגמא אחת. מאד נוח לכוון את האש לכיוון נהגי האוטובוסים וקבוצות עובדים חזקות אחרות: זה איננו הכסף הגדול. תבדוק למשל את הרפורמה במס אצלנו ותראה כמה כסף היא שחררה אצלנו לפעילות עסקית-"קידום כלכלת ישראל"? הסתבר שהשקעות בנדל"ן ברחבי העולם היו גדולות יותר מאשר הקמה והרחבת התעשיה בארץ.
סימנים מעודדים 546803
ההנפקה היונית עברה די בהצלחה, הם הצליחו לגייס 2 מיליארד דולר ל6 חודשים ב4.65% http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=100057...
חוץ מזה הם גם הצליחו להפחית את הגרעון שלהם כמעט החצי בששת החודשים האחרונים http://www.businessweek.com/news/2010-07-12/greece-r...
כתבה אחרת בדה מרקר על ספרד 542424
הכתבה אומנם על ספרד אבל האיור המלווה עוסק בהלוואות.

למשל אירלנד חייבת ליון 0.8 מיליארד דולר, לאיטליה 18 מיליארד דולר, לספרד 16 מיליארד דולר. (איטליה חייבת לה 46, יון 8.5 וספרד 30 ).
איזו רשת אנו טווים כדברי האנגלי, (לבריטניה אגב חייבים 188).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים