לא מבין כלום 551767
"ישנם מחקרים המלמדים כי נהיגה במהירות מופרזת לא גורמת כשלעצמה לתאונות, אלא רק מחמירה את תוצאותיה של תאונה שהיתה נגרמת בלאו הכי, למשל בשל אי שמירת מרחק."

אבל באי שמירת מרחק המהירות משחק תפקיד קריטי... הרי ככל שהמהירות עולה, כך המרחק שיש לשמור גם כן עולה. שני רכבים דוהרים כמטורפים ב-‏160 קמ"ש, אז תהיה תאונה כשאחד מהם יעצור בפתאומיות גם אם השני שמר מרחק שב-‏100 קמ"ש לשניהם היה מאפשר לו לעצור/לסטות. אז איך בדיוק אפשר לבטל את הפקטור הזה?

כנ"ל גם בסוגי תאונות אחרים. אתה נוסע יותר מהר - יש לך פחות זמן להגיב לאירועים לא צפויים על הכביש, יותר קל לך לאבד שליטה ברכב וכו'. האם אנשי האנטי-אנטי-מהירות מתייחסים לזה?
מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר 551769
אם לא משקללים את סוגי התאונות האלו, מה כן נחשב לתאונה בגלל מהירות?
מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר 551770
אין לי מושג. אבל "סוגי התאונות" שתיארתי הם רק דוגמה - אני חושב שמהירות גבוהה משפיעה על הסיכוי לכל תאונה (או *כמעט* לכל תאונה, אם תתעקש), לא רק על הנזק.
לא מבין כלום 551905
זה פשוט.
כשם ש"שנת אור" אינה יחידת זמן אלא יחידת אורך, כך "מרחק בטוח" אינו יחידת אורך אלא יחידת זמן.
החוק דורש ממך לשמור מרחק של לפחות שניה אחת מהרכב שלפניך (במהירות של 90 קמ"ש מדובר ב 25 מ', משהו כמו חמישה אורכי מכונית. ב 120 קמ"ש זה כבר 33 (ושליש) מטרים). ה good practice ממליץ על שתי שניות.
לא מבין כלום 551915
וכמובן, הנהג הישראלי עוסק כל הזמן במדידת הזמן שמפריד בינו לרכב שלפניו.

בפועל, נהגים רואים מרחק, לא זמן.
לא מבין כלום 551917
זאת תרגולת פשוטה, שמוכרת לי למעלה מ30 שנים, ומומלץ לכל נהג לאמץ אותה: מדי כמה דקות, כאשר הרכב שלפניך עובר על פני ציון דרך נייח (לדוגמא: תמרור, עץ, מכונית תקועה או אמבולנס המטפל בפצועי תאונה) התחל לספור (בניגון מתמשך) עשרים ואחת, עשרים ושתים. עברת את ציון הדרך עם תום הספירה? אתה בסדר. עברת קצת לפני? כדאי שתגדיל מעט את המרווח. לא סיימת את העשרים של העשרים ואחת? אתה יכול לחסוך דלק ולדומם את המנוע. אתה בין כה וכה נוסע בתא המטען של הרכב שלפניך.
לא מבין כלום 551919
הבעיה היא ששמירת מרחק בישראל היא חלון הזדמנויות לנהגים אחרים שמשתחלים לרווח. שמירת מרחק הגדולה מאורך מכונית אחת נתפסת כזיהוי בדוק של נהג חנון, ישנוני, שאין לא מושג בסיסי בנהיגה, שעולה על הכביש רק במטרה לעצבן אחרים, ושחובה להראות לו בכל דרך שהיא עד כמה הוא בזוי, עלוב, נרפה וישא''ק להעיף אותו מהכביש.
לא מבין כלום 551920
נכון.
לא מבין כלום 551934
ועוד לא שמעתי על מקרה כזה שזכה להתערבות המשטרה.
לא מבין כלום 551949
המשטרה לא מתערבת אם זו לא תאונה עם נפגעים.
לא מבין כלום 552448
זו אכן בעייה. כמי ששומר מרחק, בד''כ כבר בעזרת אינטואיציה אבל לפעמים עדיין ע''י הספירה שתיאר דורון, אני אכן ''סובל'' מן הבעייה, אם כי רק במיעוט המקרים. לדעתי זהו מחיר ששווה לשלם.
לא מבין כלום 552469
בהזדמנות זאת של ניאוץ הנהג הישראלי, כדאי להזכיר שהוא *זהב* לעומת שכניו במצרים, יוון, או דרום איטליה. שלא לדבר על הודו וסין.
אכן, גאווה ישראלית. 552500
שלא לדבר על מצב זכויות האדם אצלנו לעומת צפון קוריאה
לא מבין כלום 552604
הבעיה היא אחרת - הכבישים בישראל צפופים יותר מאשר במדינות המערב. בנסיעותי בעולם ראיתי שבאותה מדינה, כאשר אתה נוסע באזורים דלילי-תנועה אתה יכול לנהוג שבועות בלי לשמוע צפירה אחת; אתה נכנס לכבישים פרבריים צפופים - ואותם נהגים עצמם חותכים, צופרים ונדחפים כאילו אין מחר. בישראל יש 115 מכוניות לק"מ כביש (נתוני 2005) לעומת כארבעים בצרפת, נניח, וסדר גודל דומה בשאר מדינות המערב (להוציא מדינות כמו טייוואן, סינגפור והונג-קונג). לכן זה לא פלא שבישראל נדחפים. תן לישראלים כבישים נורמליים (או עדיף, קח מהם שני שליש מהמכוניות) ותראה שהמצב ישתפר.
לא מבין כלום 552606
"או עדיף, קח מהם שני שליש מהמכוניות"

שוב פעם אתה מנדב אחרים ?

ולפי שהוציא את עצמו מהכלל וגו'
לא מבין כלום 552614
בטח. לי זה קל, אני רוכב על קטנוע.
טוטאל לוס 552636
אני הבנתי שבהרבה תאונות באמת מורידים שני שליש מהמכוניות (עם ג'ק הידראולי).
לא מבין כלום 552608
בצרפת יש מרחבים גדולים יותר, אך בהם יש פחות אנשים.

השווה את פריז לתל־אביב ולא את ישראל לצרפת.

כמוכן, אם אתה מזכיר כבר את רוחב הכביש, מדידת הצפיפות צריכה להיות מספר מכוניות למ"ר כביש (או לדונם).
לא מבין כלום 552613
לא נהגתי בפריז, אבל נהגתי בכל מיני ערים אחרות בעולם - בסן-פרנסיסקו ובסנטיאגו, במלבורן ובמנהטן, בריקיאוויק ובלוס אנג'לס ובהוואנה (ועוד כמה), ולא ראיתי מקום שבו הנהגים לא משתדלים להדחף כשהכביש צפוף והם רואים חלל פנוי. הישראלים לא מובהקים לרעה בנדון זה.
לא מבין כלום 552665
נתון מדהים. 1.15 מכונית ל-‏10 מ' כולל כל כבישי הארץ? משהו לא נראה לי.
לא מבין כלום 552679
אני מנחש שהנתונים הם לכבישים בין-עירוניים.
לא מבין כלום 552685
אני מתכוון לכבישים הבין עירוניים. קח את האורך של המכונית עצמה ותראה כמה נשאר בין מכונית למכונית; אין מצב כזה.
לא מבין כלום 552702
רוב המכוניות, בכל רגע נתון, חונות או נמצאות בתוך הערים. לפי ה-CIA World Factbook יש בארץ (נכון ל-‏2008) כתשעה עשר אלף ק"מ כביש. ב-‏2006 היו בארץ 2.84 מיליון כלי רכב (http://www.cbs.gov.il/www/publications09/1381/pdf/t0...). זה מסתדר.
לא מבין כלום 552773
אם אתה גר בעיר תצא החוצה ותסתכל האם כל 11.5 מ' יש מכונית. הכוונה איננה שבין מכונית למכונית יש 11.5 מטר. זה כולל גם את אורך המכונית.
לא מבין כלום 552792
אלא ש"רחובות" אינם "כבישים".
יש הבדלים בין המדדים השונים המונים את "האורך הכולל של הכבישים" בשאלה אילו כבישים נכללים בחישוב ואילו לא, אך אף אחד מהם לא מודד גם רחובות.
רובנו, כשמציצים החוצה רואים "רחוב" לא "כביש".
בנוסף יש חניונים למיניהם שגם הם אינם מוסיפים לחישוב האורך הכולל של הכבישים.
במילים אחרות: רוב המכוניות רוב הזמן לא נמצאות בשום "כביש".

(ואם להוסיף קטנוניות על ניטפוק, שים לב שכביש תלת-מסלולי באורך 22.5 ק"מ נספר כ־22.5 ק"מ, לא 67.5, כך ששיטתך חסרה אפילו לולי היו רוב המכוניות רוב הזמן לא בכביש).
לא מבין כלום 552815
כלומר על פי הגדרת הכבישים שאתה מביא, הרחובות הם בגדר חניון ולכן לא נלקחים בחשבון. אם רוב המכוניות רוב הזמן אינן נמצאות בשום "כביש" אז מה הטעם בנתון של 115 מכוניות לקילומטר כביש? איך שלא תגלגל את העניין הוא מוזר בעיני. הרי על פי הנתון הזה וההגדרה שאתה מביא שכבישים הם רק מחוץ לערים -לא רחובות, אם כל המכוניות יהיו מחוץ לערים, יווצר פקק תנועה ארוך אחד- 1.15 מכונית ל-‏10 מטר . אורך מכונית 4 מ', וקצת יותר מ-‏2 מטר בין מכונית למכונית. ומה עם מכוניות גדולות, משאיות ואוטובוסים?
לא מבין כלום 552837
מכאן שהמספר של ''מכוניות למטר כביש'' הוא חסר משמעות כשלעצמו. אבל הוא הוזכר לראשונה בתור השוואה בין מדינות שונות. סביר להניח שגם במדינות אחרות שיעור דומה של המכוניות חונות.
לא מבין כלום 552846
כמעט כמו לכל נתון מצרפי, הנתונים מתחילים להיות משמעותיים כשמציגים סטטיסטיקה מפורטת ומפולחת יותר.
לא מבין כלום 551924
הטכניקה מוכרת לי וכנראה לכל נהג בישראל. מה שאני אומר הוא שלא נראה לי סביר שרובם גם נוקטים בה באופן סדיר. ולכן הם כן מעריכים את מידת הקרבה שלהם על פי המרחק שהם רואים ולא על פי הזמן שהם מודדים. ולכן מהירות גבוהה שמשולבת עם יכולת הערכה גרועה של ''כמה המרחק הזה טוב'' גורמת לתאונות שאפשר היה למנוע אם רק היו מצווים על הנהגים הכושלים לנסוע לאט יותר.
לא מבין כלום 551927
לדעתי זאת טכניקה טיפשית לשמירת מרחק כי במקום להתרכז בכביש ובמכוניות הנהג מתרכז בעצם נייח ליד הכביש
לא מבין כלום 551935
אם תשמור מרחק ץוכל להץרכז בדברים נוספים מלבד הפגוש שמלפניך.
לא מבין כלום 551928
זמן הבלימה תלוי לינארית במהירות? אין כאן איזשהו רכיב ריבועי משמעותי מאוד? (בעברית: זמן הבלימה עולה כתלות במהירות. לא רק מרחק הבלימה)
לא מבין כלום 551941
זמן התגובה אמור להיות קבוע
לא מבין כלום 551959
נכון, אבל גם למכונית שלפניך.
לא מבין כלום 551999
נכון, אבל לא רלוונטי. (לרוב) זמן התגובה שלך מתחיל רק אחרי שזמן התגובה של הנהג שלפניך נגמר.
לא מבין כלום 552047
זה אולי נכון במצבי תאונת שרשרת, אבל רוב תאונות חזית-באגאז' כמדומני אינן כאלה. כמו כן, נהג זהיר משתדל גם להציץ לפעמים מכונית אחת קדימה.
לא מבין כלום 552064
צפריר דיבר על זמן בלימה, לא על זמן תגובה. זמן הבלימה התאורטי אכן משתנה באותו אופן עבורך ועבור המכונית שלפניך (בקירוב ראשון; בפועל מערכות בלימה שונות במכוניות שונות מתנהגות אחרת). נקודה מענינת היא שזמן הבלימה המעשי מושפע מהתנהגות הנהג לא פחות מאשר ממאפייני הרכב, הדרך והמהירות. אנחנו מתחנכים, כנהגים, ללחוץ על דוושת הבלם בעדינות ולא לזעזע יותר מדי את הרכב (ומי שיצא לו ללחוץ על הברקס במחשבה שהוא לוחץ על קלאץ' - טעות נפוצה במעבר מידני לאוטומטי - מכיר היטב את התוצאה של התעלמות מזה). במצב חרום, החינוך הזה פועל נגדנו. קראתי פעם שמחקרים הראו שחמישים אחוז מהנהגים שהיו מעורבים בתאונות (אני מניח שהכוונה היתה לתאונות חזית-אחור, אבל זה לא הכרחי) כלל לא בלמו; מחצית מהנותרים בלמו אבל לא מספיק חזק, ורק רבע בלמו כיאות. כמובן, סביר להניח שרבים מאלה שבלמו כיאות לא נכנסו לסטטיסטיקה הזו כיוון שהם הצליחו למנוע את התאונה, אבל אין ספק שרבים מהנהגים שנקלעים למצב חרום אינם בולמים כיאות. ההבדל בין נהג שסתם בולם (ואפילו קצת חזק) לבין נהג שדורך על הדוושה כאילו זה צפע שמנסה להכיש את הבן שלו עשוי להיות משמעותי יותר מההבדל בין זמני ומרחקי התגובה במהירות תשעים קמ"ש לעומת מאה ועשרים.
לא מבין כלום 552068
בבריטניה חלק מהמבחן המעשי הוא בלימת חירום. אומרים לך לסוע בכביש ריק במהירות סבירה *ולא להסתכל בראי*, ואז כשהבוחן אומר, אתה צריך לבלום במהירות כאילו יש ילד על הכביש (והתפקיד של הבוחן הוא להסתכל בראי ולוודא שאין מאחוריך אף אחד).
תלוי על בלימה 552080
פעם דיברו על פטנט כזה של "מגבר בלם", שמזהה בלימה יותר חזקה מהשגרתי, והופך אותה לבלימת-צפע בלי לשאול את הנהג. זה נכנס, בקנה-מידה רחב?
תלוי על בלימה 552130
יש. תוכל למצוא את זה במפרט של מכוניות חדשות רבות. יש גם מערכות שמזהות עזיבה מהירה של דוושת הגז ומדליקות את אור הבלם (מה שנותן עוד איזו עשירית שניה יקרה או שתיים לנהג שמאחור). בכלל, במכוניות נשלטות-האלקטרוניקה של היום הרבה מהדברים שלימדו אותנו בנעורינו (לקראת מבחן התאוריה אי-שם בשנות השמונים או התשעים) כבר לא מדויקים.
לא מבין כלום 552123
יש ארגון שמלמד נהיגה מתקדמת, אחד התרגילים שם הוא באמת תרגול בלימת חירום. וכשהייתי שם, אף אחד לא עשה את זה טוב בפעם הראשונה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים